Amnesty International beschuldigt Madrid van schending mensenrechten: Explosie in vuilfabriek Meerderheid in Senaat voor Ontploffing in Engelse bank Brandt wil stakingen in metaal breken Kaper van DC-6 geeft zich over Administrateur Koningin terug Veiligheidsoverleg wordt hervat Martha Mitchell wil getuigen over de Wat erg ate-affaire aangehouden na verduistering regering-Thieu „Nixon wist van de hele godvergeten zaak af” y 99 Betoging voor Cambodja ii IB BK 3 ENERGIETEKORT IN SKYLAB Harttransplantatie in België Ontvoerde Cyprische minister vrijgelaten '.Zl I w MAANDAG 27 AUGUSTUS 1973 Na verkiezingen Dood Voelbaar Malta Kwaad t Derde fase t t zoek in de Watergate-zaak haar moet oproepen om te getuigen. n n n i n iV i !1 n ir it d it e ;e n r. ,r n s. SAN CLEMENTE (UPI) Mar tha Mitchell, de vrouw van de ge wezen Amerikaanse minister van Justitie John Mitchell, heeft zater dag verklaard, dat zij een boek over de „verkiezingscampagnestrategie” gelezen heeft, dat geschreven is door president Nixon en H. R. Hal deman en waarin vervat zijn „pro cedures van alles wat is gebeurd”. Mevrouw Mitchell is van mening, dat de senaatscommissie van onder- „Hele procedure” LONDEN (AP) Amnesty International heeft gisteren de beschuldi ging geuit dat de Spaanse autoriteiten gevangen genomen tegenstanders van het bewind van Franco geregeld martelen Deze martelingen zijn een wijdverbreid en geregeld gebruik, waaraan geen beperkingen wordt op gelegd, aldus Amnesty International. DEN HAAG In de tweede fase van de conferentie over Euro pese veiligheid en samenwerking die 19 september in Genève begint, zal Nederland werkdocumenten ter tafel brengen over het vrijer ver keer van personen, ideeën en informatie tussen Oost en West, en het zelfbeschikkingsrecht der volken. Deze tweede fase, zo heeft de lei der van de Nederlandse delegatie, jhr. mr. J. L. R. Huydecoper van Nigtevecht, meegedeeld, zal waarschijnlijk worden gekenmerkt door zeer moeilijke onderhandelingen. „Elke nacht” n Us i I II Spaanse politie martelt gevangenen (Van onze redacteur in Bonn) d r 1 1 l 1 l li g Gisteren besprak Brandt de situatie met de twee hoogste vakbondsleiders, Vetter van de overkoepelende DGB en Loderer van de IG Metall. Loderer had de werkgevers de schuld voor de stakin gen in de schoenen geschoven. Zij zou den dit jaar „in een tot dusver ongeken de mate” hun prijzen hebben verhoogd, terwijl de vakbeweging zich juist bij de loononderhandelingen begin dit jaar zeer stabiliteitsbewust had gedragen. De Sovjet-Unie, die zeer lang op het houden van een „pan-Europese” conferentie heeft aangedrongen, be oogt kennelijk met deze conferentie erkenning van de na de oorlog tot stand gekomen grenzen te verkrijgen, evenals westelijke technische „know how” en kredieten voor de economi sche ontwikkeling. chell zei haar echtgenoot „een vervloek te dwaas” te vinden, omdat hij Nixon in bescherming neemt. 1 8 1 1 e it n t e Volgens de westelijke landen moet het overleg leiden tot meer dan een verklaring van goede intenties en een herbevestiging van de beginselen over de betrekkingen tussen staten die im mers ook al in het handvest van de Verenigde Naties zijn vervat. Wer kelijke ontspanning omvat ook ver mindering van militaire confrontatie, en moet ook voor de „gewone man” voelbaar zijn, m.a.w. de barrière tus sen de volkeren moeten worden weg genomen. DEN HAAG. Koningin Juliana is zaterdagmiddag in Nederland terugge keerd van haar zomervakantie, die zij in Porto Ercole in Italië heeft doorge bracht. Deze eerste harttransplantatie in Bel gië duurde vijf uur. Volgens het Belgi sche blad „Le Peuple” was de donor een veertigjarige man, wiens hart werd overgeplant in een vijftigjarige vrouw. In dezelfde nacht werden ook beide nieren van de overleden donor overge plant op twee andere patiënten. In een telefonisch onderhoud met Bel ga heeft dokter Primo zaterdagochtend meegedeeld, dat de toestand van de vijf tigjarige vrouw met het nieuwe hart bevredigend is. De komende dagen zal pas vastgesteld kunnen worden hoe het overgeplante orgaan reageert. „Ik zag het in leder gebonden boek met de campagnestrategie voor 1972, dat geschreven is door Nixon en Haldeman. Daarin staat de hele procedure van alles wat gebeurd is. Ik zag het met mijn eigen twee ogen toen ik poogde John ertoe te bewegen niet aan de verkie zingscampagne mee te doen. Het boek was minstens enige centimeters dik. Er stond alles in, van a tot z. Daarom moet de senaatscommissie mij ontbieden”. SAIGON (Reuter) Het staat wel vast dat de kandidaten van de regerings- Thieu een duidelijke overwinning zullen behalen bij de Senaatsverkiezingen die gisteren in Zuid-Vietnam gehouden zijn. Die overwinning werd overigens wel verwacht. Uit de tot nu toe binnengekomen uit slagen uit de provincie Vinh Long die in de Mekong-Delta ligt en de oude keizer stad Hue blijkt dat de kandidaten van president Thieu’s Democratische Partij en die van de groep van Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Tran Van Lam, veel meer stemmen hebben gekregen dan hun tegenstanders. De op komst was groot. De Vietcong die de verkiezingen onwettig heeft genoemd en als een farce beschouwt, heeft zich gis teren rustig gehouden. De overwinning van Thieu en zijn vriend Tran Van Lam betekent dat de Zuidvietnamese presi dent ook op de steun kan rekenen van 31 nieuwe Senaatsleden en de oppositie het in de Senaat met nog geen 15 zetels zal moeten stellen. Thieu beschikt al over de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Hij zal nu zeer waarschijnlijk kunnen rekenen op een meerderheid in de Senaat die nodig is om de Grondwet te kunnen wijzigen en in 1975 een nieuwe ambts termijn als president te kunnen begin nen. BONN. Bondskanselier Willy Brandt is, aangespoord door zijn voor ganger Erhard en door CDU-voorzitter Kohl, persoonlijk bezig een eind te ma ken aan de onrust in de Westduitse metaalindustrie. Vorige week waren on geveer 50.000 werknemers betrokken bij wilde stakingen, die zich de laatste da gen niet meer tot Noordrijnland-Westfa- len hadden beperkt, maar naar Hessen waren overgeslagen terwijl ook in Ba- den-Wurttenberg met stakingen reke ning werd gehouden. „Mijn god, hij placht John om 2 uur in de ochtend op te bellen en hij Nixon zegt dan, dat hij zijn minister van Justitie niet ontboden heeft. Hij Nixon riep hem elke nacht. Ik kan dit laten bevestigen door mijn huisbe waarster Julia. Waarom gingen zij (Nixon en Mitchell) vorige zomer tijdens de verkiezingscampagne elke nacht weg met de „Sequia” (het presidentiële jacht)? Nixon wist van de hele godver geten zaak af”, aldus Martha Mitchell. LONDEN. (Reuter, AFP en UPI) Zaterdagochtend omstreeks half elf heeft zich een ontploffing voorgedaan in het souterrain van de Bank van Enge land in Londen. Volgens mededelingen van de politie zijn drie mensen gewond, van wie een ernstig. Maar de rede die de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko op de ministersconferentie van 3 tot 7 juni in Helsinki de eerste fase heeft gehouden, heeft in Den Haag de indruk gewekt dat de Russen zijn teruggekeerd tot het standpunt dat zij aan het begin van het voorbereidend overleg innamen. Minister Van der Stoel heeft in Helsinki sterk de nadruk gelegd op de noodzaak, de belemmeringen voor contacten tussen de volkeren van oost en west weg te nemen, en een einde te maken aan de Breznjev- doctrine over de beperkte souvereini- teit van de socialistische landen. Op welk onderdeel het werkdocu ment over het vrijer verkeer ROTTERDAM. In de kraakinstal latie voor de verwerking van normaal industrieel afval van de afvalverwer- kingsfabriek „Rijnmond” in het Botlek- gebied was zaterdagmiddag een explosie, die gevolgd werd door een felle brand. Als gevolg van de ontploffing werd één persoon zwaar en een ander licht ge wond. KERKRADE In Kerkrade is een 41-jarige administrateur uit Kerkrade aangehouden, verdacht van verduistering van zeker f 100.000 ten nadele van een tehuis voor werkende jongeren in Itte- ren bij Maastricht, een van de drie jongenspensionaten van de vereniging Scholen van de Heilige Franciscus in Kerkrade. Het is nog niet bekend of hij ook heeft geknoeid met de boeken van de andere tehuizen. Eveneens aangehouden is een 54-jarige Franciscaner broeder, di recteur van het tehuis in Itteren, die van de verduistering op de hoogte moet zijn geweest. Over vermindering van de militaire confrontatie, d.w.z. wederzijdse (en evenwichtige) troepenvermindering zullen een aantal landen van het Warschau-pact en de NAVO v'anaf 30 oktober in Wenen gaan onderhande len. Over de parallelliteit tussen de veiligheidsconferentie en de gesprek ken over troepenvermindering merkte de leider van de Nederlandse delega- Zaterdagmiddag werd in het centrum van Amsterdam een demonstratieve mars gehouden voor Cambodja. Hier een overzicht van de stoet, waarin vele anti- Amerikaanse spandoeken werden mee gedragen. eveneens een onderwerp dat Neder land na aan het hart ligt betrek king zal hebben, is nog niet bekend. Het is mogelijk dat Nederland, sa men met andere, westelijke of niet- gebonden landen, voorstellen doet voor de verklaring die aan het slot van de derde en laatste fase moet worden aangenomen. De onafhankelijke organisatie, die streeft naar vrijlating van alle politieke gevangenen waar ook ter wereld, ver klaarde over documenten te beschikken om de beschuldigingen te bewijzen. Amnesty verklaarde dat sommige te genstanders van het Franco-regime aan lichamelijke mishandeling waren bloot gesteld, die in enkele gevallen de dood ten gevolge had. Er zijn honderden mannen en vrou wen die onder dergelijke omstandighe den worden vastgehouden; duizenden anderen bevinden zich in de gevangenis in afwachting van een proces. Amnesty International wees erop dat de Spaanse regering herhaaldelijk heeft ontkend dat zij politieke gevangenen vasthoudt. Maar, aldus Amnesty International, 34 jaar na het einde van de burgeroorlog is Spanje nog steeds een land waar, op de nationale beweging van Franco na, alle politieke partijen zijn verboden, waar stakingen en onafhankelijke vakbewe gingen onwettig zijn en waar een man in de gevangenis kan worden gezet om dat hij uiting geeft aan zijn politieke overtuiging. Amnesty International zei dat gevan genen in Spanje voorwaardelijke invrij heidstelling wordt onthouden als zij het grootste gedeelte van hun straf hebben uitgezeten, hoewel hiervoor voorzienin gen in de Spaanse wet bestaan. Zo moesten bijvoorbeeld 55 gevangenen in Segovia in totaal 83 jaar extra achter de tralies blijven, omdat zij van dit recht geen gebruik mochten maken. Amnesty is van plan om in de herfst een rapport uit te geven over de marte ling van politieke gevangenen door ver scheidene regimes, waaronder ook het regime van Franco. tie naar Genève op dat de resultaten, of het ontbreken ervan, in één ge spreksforum onherroepelijk de gang van zaken in het andere forum beïn vloeden; hetzelfde geldt voor het overleg in de elf subcommissies in Genève: naar Nederlandse opvatting is het overleg in de commissies pas afgelopen wanneer over de gehele linie duidelijke resultaten zijn be reikt. Amnesty International zei dat het een 36 pagina’s tellend dossier over Spaanse politieke gevangenen naar Madrid heeft gestuurd en dat het er bij het Franco- bewind op heeft aangedrongen onmid dellijk maatregelen te treffen ter verbe tering van de omstandigheden waarin de gevangenen leven. Reeds lange tijd wordt van allerlei kanten onder meer door advocaten en door de kerk gezegd dat de politie herhaaldelijk gevangenen martelt om inlichtingen en bekentenissen te verkrij gen”, aldus Amnesty International. De organisatie zei dat het Spaanse systeem op grond waarvan politieke ge vangenen worden vastgehouden, in strijd is met de mensenrechten en de regels van de Verenigde Naties voor de behan deling van gevangenen. Het systeem, al dus Amnesty International, is zelfs in strijd met enkele Spaanse wetten. De ontploffing werd veroorzaakt door een bom, die in een pakje zat. Zij deed zich voor in een postkamer en terwijl drie mannen poogden het bewuste pakje met zandzakken te omringen. Deze drie mannen zijn door de ontploffing gewond geraakt. Volgens de politie is er nog een paket je in het bankgebouw, dat gelijkenis vertoont met het ontplofte. Aan de ontploffing is geen waarschu wing voorafgegaan. Bij de in het geheel tien explosies, die zich de afgelopen dagen in Londen hebben voorgedaan is tot dusver elke keer van te voren telefo nisch gewaarschuwd. HOUSTON. (AFP en UPI) De be manning van het Amerikaanse ruimtela- boratorium Skylab, die zaterdag het re cord van hun voorgangers van een ver blijf van ruim 28 dagen in de ruimte hebben gebroken, hebben met een ener gietekort te kampen. De vluchtleider in het ruimtecentrum in Houston, Milt Windier, heeft meege- deeld dat vijf van de zeventien hoofd batterijen van Skylab, die worden opge laden door zonne-energie, 40 percent van hun energiecapaciteit hebben verloren. De vlucht van het ruimteschip wordt hierdoor niet in gevaar gebracht, maar verscheidene experimenten zullen van het programma moeten worden ge schrapt als het mankement niet wordt hersteld, aldus Windier. BRUSSEL. Donderdagnacht is in het Brugmann-ziekenhuis in Brussel een hartoverplanting verricht door een ploeg chirurgen onder leiding van dokter Pri mo. Volgens Martha Mitchell bevatte het boek ook de campagneplannen van 1968 en de strategie voor Nixons herverkie zing. Mevrouw Mtichell wilde niet uit weiden, maar herhaalde, dat zij opgeroe pen diende te worden om te getuigen voor de commissie-Ervin. Mevrouw Mitchell bestreed de verkla ring van Nixon, dat Mitchell hem nooit op dt hoogte had gesteld van de Water- gate-inbraak en dat hij ook nooit Mit chell vragen erover gesteld had. Het resultaat van de zeven maan den lange voorbereiding van de eerste fase het „theekransje” van de in Helsinki geaccrediteerde ambassa deurs was voor het westen niet ongunstig. Mevrouw Mitchell verklaarde verder, dat zij woensdag jl. naar de presidentië le persconferentie had gekeken en zich toen bijzonder kwaad gemaakt had om de volgende verklaringen van de Ameri kaanse president: „Hoewel ik altijd ver wacht had, dat Mitchell mij ervan op de hoogte zou stellen als hij of iemand anders erbij (de Watergate-zaa’-) betrok ken mocht zijn, heeft hij Mitchell mij niets gezegd. Ik neem het hem niet kwalijk, dat hij mij niets gezegd heeft. Daar zal hij wel zijn redenen voor gehad hebben”. Mevrouw Mitchell zegt te vrezen, dat haar man zich er niet uit zal redden. Zij had haar man gezegd, dat zij niet wilde hebben, dat hij de leiding op zich zou nemen van de campagne tot herverkie zing van Nixon. Martha Mitchell kenschetste Nixon als „de meest egoïstische persoon die ik ooit in mijn leven ontmoet heb.” Mevrouw Mitchell zei in een telefo nisch onderhoud met een verslaggeefster van het Amerikaanse persbureau UPI, dat Nixons tegenspraak op een perscon ferentie, dat haar man, John Mitchell, hem Nixon de bijzonderheden van de Watergate-zaak had verteld, „een vervloekte leugen”, was. KOEWEIT. (Reuter) De gewapende Noordjemeniet die zaterdagochtend een lijnvliegtuig van de Noordjemenitische luchtvaartmaatschappij had gekaapt, heeft zich in de loop van zaterdag- vond op de luchthaven van Koeweit overgegeven. Het toestel een DC-6 was op weg van Taiz, de hoofstad van Noord-Jemen, naar Asmara in Ethiopië, toen de met een pistool en een handgra naat gewapende Nasser Achmed Aboe Bakr zich meester maakte van het vlieg tuig. Hij dwong de gezagvoerder in Djiboeti te landen om brandstof in te nemen. Daarna werd de vlucht in noordoostelij ke richting voortezet. De piloot kreeg toestemming op de luchthaven van Koe weit te landen, nadat hij gemeld had dat er rook uit een der motoren van het toestel kwam. Na twee uur onderhande len met de plaatselijke autoriteiten gaf de kaper zich over, nadat hij schriftelijke waarborgen had gekregen van de rege ring van Koeweit. De tien passagiers en de zes leden tellende bemanning konden toen het toestel verlaten. Drie maanden geleden werd de afval- verwerkingsinstallatie ook getroffen door een brand. Als gevolg daarvan werd de installatie voor de verwerking van chemisch afval goeddeels vernield. De chemische oven is nog steeds buiten gebruik. Volgens een woordvoerder van het openbaar lichaam Rijnmond is de brand in de kraakinstallatie ontstaan bij het vernietigen van houten balken, afkom stig van de lading van een vuil-schip dat was gevuld met afvalprodukten van Shell. Rijnmond-deskundigen geloven dat een hoeveelheid afval met het hout in de installatie terecht is gekomen. Het gevolg daarvan is geweest dat er een ontploffing ontstond. Men onderzoekt of het door de Shell ter vernietiging aangeboden afval onge vaarlijk was en zonder risico in de oven voor de verwerking van normaal indus trieel afval kon worden vernietigd. Volgens Rijnmond heeft de brand geen vitale delen van de installatie ver nietigd. De opslagplaatsen voor huisvuil hebben zware schade opgelopen- Volgens Martha Mitchell nam haar man Nixon in bescherming in de hoop dat Nixon hem zou begenadigen indien hij Mitchell aan misdrijven schul dig bevonden zou worden. Martha Mit- De Sovjet-Unie en de Oosteuropese landen willen deze derde fase de vorm geven van een conferentie van staats- of regeringsleiders, bij voor keur voor het einde van het jaar. De westelijke landen willen het niveau van de derde fase laten afhangen van de resultaten die de komende maan den in Genève zullen worden ge boekt. Minister Van der Stoel heeft verklaard te verwachten dat de derde fase, eveneens in Helsinki, komende voorzomer zal plaats vinden. Jhr. Huydecoper van Nigtevecht sluit niet uit dat bepaalde onderwer pen mogelijk pas in een later stadium ter sprake zullen komen, of wellicht reeds in een betrekkelijk vroeg stadi um worden geregeld, terwijl over an dere voortdurend zal worden gespro ken. Een van de meest spectaculaire punten van gesprek wordt waar schijnlijk weer het aandringen van Malta op het horen van de Noord- afrikaanse staten Algerië en Tunesië. Het standpunt van Malta, dat de veiligheid in het gebied van Middel landse Zee rechtstreeks verband houdt met de Europese veiligheid, wordt door talrijke landen gedeeld Maar o.a. Nederland meent dat wan neer men besluit twee Arabische lan den te horen, ook Israel in de gele genheid moet worden gesteld zijn standpunt kenbaar te maken. NICOSIA. (Reuter) De Cyprische minister van Justitie, Christos Vakis, die een maand geleden werd ontvoerd door aanhangers van generaal Grivas, is gis teravond vrijgelaten. Grivas en de zijnen lieten destijds weten dat minister Vakis was ontvoerd, omdat hij uiteindelijk verantwoordelijk was voor de „slechte behandeling” van politieke gevangenen. President Makari os van Cyprus heeft de voorwaarden die Grivas voor de vrijlating van Vakis gesteld had, zonder meer verworpen. Grivas wilde vrijlating van alle gevan genen en het aftreden van Makarios als president. Dit laatste wordt algemeen erkend. Nadien hebben echter tal van werkge vers, na besprekingen in de eigen bedrij ven, buiten de vakbonden om extra duurtetoeslagen uitgekeerd. Dit zou er zeer toe hebben bijgedragen dat nu in verschillende andere bedrijven hoofdzakelijk in de metaalsector wordt geprobeerd met wilde stakingen duurtetoeslagen af te dwingen. Bondskanselier Brandt zal de situatie vandaag bij een bezoek aan de Frank furter Messe, bespreken met werkgevers vertegenwoordigers. Aan werkgeverszij de heeft men de vakbonden in grote mate verantwoordelijk voor de stakin gen verklaard. De bonden zouden de door de prijsstijgingen toch al labiele stemming hebben verhit met tal van onjuiste verklaringen en polemische ui tingen. g k e n e P ft i” ir n e ft ;e ie M SS il

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3