Haven Expositie modelbouw Nieuwe belt OOTEMAN Agenda maandag in gebruik Br 11 I als uitdagende hobby fl 1 Schiedam won Beverwijks „Simon Rumping”-toernooi OF 69 cent 99 cent 19 cent 89 cent 29 cent i «S Ondervindt 't OOTEMAN wint 't B Bijl TOVADO-lessen Fietser beroofd Beëdiging eerste vrouwelijke huwelijksambtenaar Motorrijders vielen in de Velsertunnel Voetballer gewond naar ziekenhuis igg JEUGD VISTE IN O OSTER WIJK VU VER Wasgoedrovers „Onze kleine wereld” JI lllii MAANDAG 27 AUGUSTUS 1973 4 IJMUIDER COURANT BEVERWIJK 2 LEGDE BESLAG OP DERDE PLAATS BETER GOEDKOPER FI Jubileum 1 Modieuze, Heel literblik APPELMOES van 1,20 NU Wij verkopen uitsluitend HOOGWAARDIGE KWALITEIT ALLEEN DINSDAG: le kwaliteit ANDIJVIE ALLEEN DONDERDAG: Vers gekookte gare BIETJES per pond Grote volsap PERSSINAASAPPELS 12 voor „Het Kar pert je” Beverwijk ALLEEN WOENSDAG: Gesneden ZOMER RODE KOOL per pond per kilo Zeer fijne import HANDPEREN per kilo Samenspel nïl°nnleuiiaHk,Van 9ewatteente nylon. Vlotte kleuren. Gebreide manchetten 40-48 «lief. 2 Verschillende^ dessins. 42 t/m 50 (»Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK/BEVERWIJK Op 7 september aanstaande wordt in het tentoonstellingsgebouw aan de Constantijn Huygensstraat in Heemskerk onder auspiciën van de Gemeenschapsraad de modelbouw- tentoonstelling „Onze kleine we reld” geopend, waarschijnlijk door wethouder A. F. M. van Herpen. Het wordt een expositie van schaalmodellen, vervaardigd door de Modelbouwclub Kennemerland (voorheen Kennemerstaten), die over een eigen, permanente ruimte beschikt op de zolder van Huize Scheybeeck in Beverwijk en die is aangesloten bij de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers. Ge ëxposeerd worden spoorwegmodel- len, schepen, vliegtuigen, huizen, stations, landschappen en derge lijke, alles zuiver op schaal. De be doeling van de tentoonstelling is be langstelling op te wekken en te sti muleren voor de modelbouw als bijzonder interessante hobby. Onbeperkt - EVERTSENSTRA/ 16-I8 - IJMUIDEN TEL. 1 58 25 5 Velsen-IJmuiden 'TO te» J- j s J Wjgifc i v -1-' (jri /.«a -ir" V- 1 (Van een onzer verslaggevers) sportcomplex X I wonden over het gehele lichaam het Zeeweg Ziekenhuis vervoerd. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Tijdens het weekein de zijn de wasgoedrovers weer actief geweest. Bewoners van de Essestraat en het Raamveld hebben aangifte gedaan van vermissing van wasgoed, dat aan de lijn te drogen hing. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben inbrekers een bezoek gebracht aan vrijetijdscentrum De Slof aan het Raamveld. Alle ingrediënten voor een gezellig feestje sigaren, sigaretten, drank en grammofoonplaten werden meegenomen. De uitslagen: Adelbert 2 Beverwijk 2 0-2, Kranenburg 2 Schiedam 2 1-0, Beverwijk 1 Schiedam 1 0-3, Adelbert 1 Kranenburg 1 1-1, Adelbert 2 Kranenburg 2 2-3, Schiedam 2 Bever wijk 2 1-1, Adelbert 1 Beverwijk 1 4-2, Schiedam 1 Kranenburg 1 4-2, Schiedam 2 Adelbert 2 3-1, Beverwijk 2 Kranenburg 2 1-0, Kranenburg 1 Beverwijk 1 1-0, Schiedam 1 Adelbert 1 3-0. De einduitslag: 1. Schiedam, 8 punten, doeigemiddelde 10-3: 2. Kranenburg, 8 punten, doeigemiddelde 6-4; 3. Bever wijk, 5 punten; 4 St. Adelbert, 3 punten. Na afloop van het toernooi reikte me vrouw Bakker-Rumping de winnaars hun prijzen uit. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een 56-jarige inwo ner van Beverwijk is op het fietspad van Wijk aan Zee naar Beverwijk be roofd van zijn portefeuille met een in houd van f86. De man werd door twee op bromfietsen rijdende jongemannen klemgereden, waarna ze hem zijn porte feuille ontfutselden. Van de daders, bei den circa twintig jaar oud, ontbreekt elk spoor. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „De 13 zonen van de Gele Draak’*, W.30„ Angelique, de markiezin der engelen”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.: „Goldfinger”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (Huize Schey beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij p. Prins, Ll.ieterbewlaan 23. Beverwijk, tel. HEEMSKERK. Wegens het rege ringsjubileum van koningin Juliana zijn de lessen van gymnastiekvereniging TO- VADO op woensdag 5 september ver schoven naar de volgende week. Op donderdag 6 september is er alleen les in de gymnastiekzalen aan de Duitsland- laan en de Saarstraat. Wegens de kermis is er in de andere zalen geen les. Het aantrekkelijke van de hobby is ook, dat deze voldoening kan schenken aan iedereen, ongeacht het beroepsni veau. Iemand die handig is, maar elk technisch inzicht mist, kan zich bepalen tot het bouwen van huizen, bepaalde gebouwen, landschappen en dergelijke op schaal en van een bepaald materiaal. Eén van de leden van „Kennemerland”, een bakker, werkt bijvoorbeeld uitslui tend met blik (vliegtuigen en dergelijke). Ean ander lid gebruikt uitsluitend pa- VA 'i 9 A (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Mevrouw B. de Hen- Brand, gemeenteraadslid voor de PvdA, zal morgenochtend om 11.30 uur tijdens de zitting van de Arrondissementsrecht bank te Haarlem, worden beëdigd als ambtenaar van de Burgerlijke Stand te Beverwijk. Burgemeester J. G. S. Bruinsma zal bij de eedsaflegging van Beverwijks’ eerste vrouwelijke „huwe lijksambtenaar” aanwezig zijn. BEVERWIJK. Als onderdeel van de festiviteiten rond het 40-jarig bestaan van de Beverwijkse visclub „Het Kar- pertje” zijn zaterdagmiddag in de Oos- terwijkvijver viswedstrijden voor de jeugd gehouden. Circa honderd jongelui stelden zich rond de oevers op om in het ideale visweer te proberen een visje aan de haak te slaan. De organiserende vere niging, met een vijftiental controleurs ter plaatse had er de handen aan vol. De deelnemende jongens en meisjes werden naar leeftijd in groepen ver deeld. De uitslagen bij de meisjes: 1. L. van Tiel, twintig stuks; 2. A. van Dessel, zeven stuks; 3. H. Paardekoper, drie stuks. De uitslagen bij de jongens 6 tot 10 jaar: 1. Johnie Pasl, zestien stuks; 2. R. Hoek, veertien stuks; 3. J. Blaas, elf stuks; Jongens van 11 tot 14 jaar: 1. R. Eikholt, zestien stuks; 2. C. Bloem, 3 Peter Schoorl. BEVERWIJK. De nieuwe afval- Mortplaats aan de St. Aagtendijk gaat maandag 3 september open. De huidige stortplaats zal dan tevens gesloten wor den. Slechts uit milieu-hygiënisch oog punt onverdacht afval, afkomstig uit de gemeente Beverwijk. Castricum. Heems kerk, Uitgeest en Velsen wordt geaccep teerd. De nieuwe stortplaats is uitslui tend voor niet bedrijfsmatig huis- en tuinafval op zaterdag van 8 tot 11.45 uur geopend. het miniatuur-spoorweg- circuit. Op het zonovergoten sportcomplex werd het toernooi, dat zonder wanklan ken verliep, geopend door Beverwijk- voorzitter Th. Burger. Hij sprak zijn waardering uit voor het vele werk dat Simon Rumping voor de vereniging had verzet, en verwelkomde de nabestaanden van het oud-Beverwijkbestuurslid. Aan de oudste dochter van de heer Rum- ping, mevrouw Bakker-Rumping, werd een bloemenhulde aangeboeden. Het toernooi werd op drie velden gespeeld waarbij de trainers de moge lijkheid de elftallen zoveel mogelijk te versterken met beide handen aangrepen door talloze spelers te wisselen. Het eerste elftal van Beverwijk verkeerde in een niet zo stralende conditie: van de drie gespeelde wedstrijden werd er geen (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de westbuis van de Velsertunnel kwamen zondag twee mo torrijders te vallen. Het betrof een 24- jarige en een 20-jarige Beverwijker. De mannen reden met grote snelheid door de tunnel, toen een van beide vanaf de rechterrij strook uitweek naar links. Zij kwamen toen met elkaar in aanraking. De 24-jarige motorrijder is met schaaf- naar 25. 23.- De Modelbouwclub telt op het ogen blik 23 leden en hoewel enkele jongeren enthousiast meedoen, zijn het toch me rendeels oudere leden. Hoewel de mo delbouw wel iets te maken heeft met de „spelende mens”, is het een groot mis verstand dat het gaat om het vervaardi gen van een soort speelgoed. Dat wordt duidelijk als men op de zolder van Scheybeeck op een opper vlakte van 38 vierkante meter het spoorwegnet van de Modelclub ziet, dat technisch volkomen identiek is aan een echt spoorwegnet en waarin bijvoorbeeld het elektronische automatische blokbe- veiligingssysteem wordt toegepast, zoals de Nederlandse Spoorwegen dat na een lange ontwikkeling hebben ingevoerd. De modelbouw loopt niet zelden vooruit op de technische ontwikkelingen die in werkelijkheid worden toegepast. Bepaal de uitvindingen zijn in een schaalmodel soms al te verwerken, terwijl om bij voorbeeld economische redenen die uit vinding pas veel later in de praktijk gemeengoed wordt. een gewonnen. Het tweede elftal deed het beter: het verzamelde vijf punten waardoor Beverwijk tenslotte nog op de derde plaats beslag kon leggen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een 21-jarige Heemskerker, die zondagmiddag in het DEM 2-elftal voetbalde tegen een ploeg uit Leeuwarden, is met een gebroken enkel in het Rode Kruisziekenhuis opge nomen. De man heeft zich tijdens de wedstrijd verstapt. Omstreeks dezelfde tijd kwam op het Wijk aan Zeeër Julianaplein een 28- jarige inwoner van Haarlem te vallen. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het Rode Kruisziekenhuis vervoerd. Jaren is er al gewerkt aan het volauto matische, elektronisch beveiligde spoor wegnet op de zolder van Huize Schey beeck, terwijl de leden van de model bouwclub het gevoel hebben nog maar aan het begin te staan van de uitwer king der plannen. De hobby aanbevelen. Dit is eigenlijk wat men met de tentoonstelling wil bereiken. Op de expositie zal men in drukwekkende voorbeelden van ’f resul taat van deze hobby kunnen zien. Als het de bezoekers(sters) uitdaagt om zelf ook eens aan iets te beginnen, dan is het doel bereikt. De leden zullen veelvuldig aanwezig zijn om toelichtingen te geven. De expositie „Onze kleine wereld” kan laten zien, dat de wereld van de model bouw heel groot is, want in principe komt alles wat in de wereld vorm heeft gekresen in aanmerking voor model bouw. ook de mensen, hun kleren, hun gebruiksvoorwerpen, hun vervoermidde len (ruimtevaart), hun huizen, bruggen, gebouwen, dorpen en steden, hun land schappen. De keuze van de modelbouwer is een specialisatie op een miniatuur- stukje van die wereld. Een der leden legt weer een verbinding I in het zeer ingewikkelde bedradings- I BIOSCOPEN. City Theater. Maandag en dinsdag 20 uur James Bond in „Goldflnger”. DIVERSEN. Museum Beeckestljn, Rijksweg Velsen-Zuid, diverse stijlkamers, dagelijks te bezoeken van 10-12 en van 14-17 uur, zondag alleen van 14-17 uur. In het park (steeds geopend) tot 31 augustus staalplastieken. Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, dagelijks (behalve Zaterdag en zondag) geopend van 9.30-12 en van 14-16.30 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord. Elke dinsdag en donderdag van 12-13.30 uur. Ook na telefonische afspraak 02510-94159 of 91022. Stadhuis Velsen, Plein 1945. Dagelijks (behal ve zaterdag en zondag) te bezichtigen van lo lt uur, tel. 19000. IJMUIDEN. Vrijdag arriveerden in IJmuiden: Autostrada, Ramsgate; Satucket, Abid jan; Granö, Hamina; Outokumpa, Sa- gunto, IJmuiden; Holger Sif Apata, IJ muiden; Siegfried Lehmann, Flixbo- rough; Mabil Aero, Donges; Nordkijn, Flixborough; Merc Jutlandia, Rochester; Setiabuhdi, Bremen; Joan-C, Londen, IJ muiden; Nnamdi Aziriwe, Bremen; Rode Tulp, Hamburg, IJmuiden; Noordstad, Selby; Gabbro, Willemshaven; Duven- stedt, Whitby; Billesborg, R’dam; Fidu- cia, Swansea; Diabas, Flixborough; Boy Mathiessen, Flixborough; Otto. Ham burg; Mobil Lubchem, Birkenhead; Zaterdag gearriveerd: Willmary, Par; Heimatland, Cher-> bourg; Bard, Antwerpen; Alkmaar, R’dam; Tor Anglia, Immingham; Jacob Becker, Antwerpen, IJmuiden; Horation, Tilbury, IJmuiden; Dorado, Monrovia, IJmuiden; Vechtstroom, Hull; Djatilu- hur, Antwerpen; Pointe de Breuzec, Se- tubal; Zaanstroom, Felixstowe; Asperity, Aberdeen; Gratia, Nordenham, IJmui den; Silvia-7, Flixborough; Rijnstroom, Shoreham; Konnos, Dagenham; Gena-F, Whity, IJmuiden; Levern, Londen, IJ muiden; Tete Oldendorf, Narvik, IJmui den; Rijnborg, Norrsundet; Tor Hollan- dia, Gothenburg; Jean-E, Londen; Veri tas, Hamina, Velsen; Nenya, Boston, IJ muiden; La Chacra, Rotterdam, IJmui den; Dongeborg, Soernaes, Zaandam; Hondsbosch, Londen, Zaandam; Bothnia, Karlsham, Zaandam; Steinbjorn, Bergen; Ella Oltman, Hamburg; Stella Nova, Rotterdam; Zondag gearriveerd: Triarix, Swansea. Tor Schelde, Delfzijl, IJmuiden; Helle Skou, Rotterdam; Cu mulus, Duinkerken; Egton, Tigne: Perle- lil, Rostock, IJmuiden; Gazelle, Emden, Zaandam; Perelle, Immingham; Taras, Bremen; Heering Mille, Monrovia; Ma- rista Johanna, Tananger; Memel, Ant werpen; Longnavi, Callao; Premysl, Szcsecin; Leda, Begen; Dintelborg, Swansea; Magula, Hamburg Van Hattem en Blankevoort 20, Forta-Leza; Berbij. Arundal, Velsen; General Shkodunovich, Rotterdam; (Van een medewerker) BEVERWIJK. Het Simon Rumping Toernooi, dat zondagmiddag op het nieu we Beverwijk Sportcomplex door Sport vereniging Beverwijk werd georgani seerd ter nagedachtenis van oudbe- stuurslid Simon Rumping, is gewonnen door de sportvereniging Schiedam. Schiedam had in het toernooi even veel punten verzameld als het Rotter damse Kranenburg, doch kwam door een beter doeigemiddelde als overwin naar uit de bus. systeem van pier. Daarmee is het grote station op de modelbaan Ystad tot stand gekomen. Dit lid werkt op het ogenblik aan de zuivere kopie (van papier) van een dorpgedeelte uit de Elzas (geboorteland). Op vakantie reizen en dergelijke worden daar detail- foto’s gemaakt, die zuiver op schaal worden omgerekend. Maar de clubbaan biedt ook grote mogelijkheden voor een planningdeskun- dige van Hoogovens en een ander lid brengt een stuk computerkunde in, want de duizenden draadjes die de stroomim- pulsen moeten geven aan de treinen en lokomotieven en aan de seinlichten die voor de automatische beveiliging zorgen (het is op de modelbaan uitgesloten dat twee treinen kunnen botsen) moeten met enkele knoppen kunnen worden be diend. Daarvoor dienen de panelen met honderden computerrelais. Degenen die dergelijke ingewikkelde systemen theo retisch kunnen uitdenken en in schema’s verwerken hebben de technische vaar digheid van ander leden nodig voor de toepassing (lassen, inbouwen, etc.) en de vormgeving (technisch, architectonisch). Vandaar dat onontbeerlijke clubverband. De modelbouwer begint vaak met een simpele aanleiding (een stukje kapot speelgoed bijvoorbeeld) aan een eenvou dig model, maar daarin zit dan vaak de uitdaging om iets beters te willen maken en dan komt men al gauw terecht in allerlei vakgebieden (stedebouw, elektro nica, planning, geprogrammeerde in- struktie en dergelijke), maar staat men ook voor de noodzaak de juiste materia len te vinden en een stuk handvaardig heid toe te passen (schilderen, zagen, metaalbewerken). Soms is men jaren bezig aan één geperfektioneerd model. Men leert natuurlijk ook veel van elkaar, bijvoorbeeld via het tijdschrift „De Modelbouwer” met afbeeldingen, elektrische systemen, voorbeelden van landsschapsstoffering. machinebouw en dergelijke. Dit Nederlandse tijdschrift heeft internationale faam verworven. j .r..-...- - -_.s. F”’7 W oY^n

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4