PLAN VAN NS VOOR BEPERKING VERLIEZEN Gijzeling gaat door Bankrover schiet op politieman Kaartje Schiphollijn wellicht duurder Biedingsbericht Gist, Meneba Bombrief ontploft in en CSM ingetrokken Britse ambassade Ans Beentjes krijgt hoofdrol in speelfilm DANS Van Springel in wielerploeg Canada-Dry Solzjenitsjin: Ik Nieuwe brug word bedreigd vol scheuren Bedrijfswerkers in conflict met NVV nijman Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 I DE KENN’F* AGENDA p°t!>na 7 Het woord is aan... BIJ HOOGOVENS Secretaresse gewond bij aanslag Verder in de krant HET WEER Drie doden bij brand in Londens hotel SCHOOL DUIJN Tdefoonbeantwoorders Perioden met zon B r NB te-#- v 2 Plaatselijk nieuws 4, 5, 9 Kunst 11 Hifi-RAI 13 Radio en tv 13 Strips 15 Economie 15 Beurs 16, 17 W eerrapporten Binnen- en buitenland 2, DINSDAG 28 AUGUSTUS 197.1 63c jaa-g.Tng nummer 250 Sport Deze krant bestaat uit achttien pagina’s Wacht ik bel meteen voor 'n afspraak. Tel. 023-324487. Modehuis A en K reedt hilips ig a.s. d-hal. gratis Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES EIGEN ONTWERPSTUDIO KantoorLange Nieuwstmt 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. lel. 10519. LIPS nuider Courant Peter Sirius: Hoofdredactie: los L. Lodewijks. E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looi] Abonnement - bij vooruitbetaling - 9,30 p. mnd., 27,00 p. kwartaal (p. post f 30.00), p. iaat 106,20. Losse nummers 40 cent. Minder treinen in de stille uren onren- NS-woord- (Van een onzer verslaggeefsters) (Zie verder pagina 7) ADVERTENTIES de (Van onze kunstredactie) 3 7 (Van onze sportredactie) tot het KNMI werkgever Inschrijvingen van 7.30 - 9.00 uur v.m. Beverwijk Koningstraat 118 IJmuiden-O Zeeweg 251. Haarlem, Gr. Houtstr. 12 winkelcentrum Schalkwijk Beverwijk Klups voor beginners gevorderden gehuwden scholieren Medal test. De Amerikaanse regering noemde het incident een „schokkende daad van ge weld”. Nora Murray is het vijfde slacht offer tot nu toe van de bomaanslagen Volgens ingewijden is daarbij sprake geweest van informele hints om bepaal de maatregelen door te voeren, waartoe onder meer een beperking van de dienst regeling in de zogenoemde „daluren” behoort. „Je ziet het toch wel” „wat apart” Ja A K heeft de mooiste bruidsjapon nen van Nederland Vraagt Inlichtingen SCHIPHOL. Een treinkaartje op de toekomstige Schiphollijn tussen Amster dam en Den Haag wordt mogelijk duur der dan de tarieven van de NV Neder landse Spoorwegen elders in het land. Dit is de verwachting van de president- directeur van de NS, mr. M. G. de Bruin, die zijn mededeling over de prij zen gisteren tijdens de presentatie van de Schiphollijn Koppelde aan de opmer- Het bondsbestuur heeft daarom dins dagavond 28 augustus een ledenvergade ring belegd in De Schouw in Velsen- Noord om te bezien op welke wijze orde op zaken kan worden gesteld. Op de vergadering, die om acht uur begint, luidt het thema: „In welke situatie zijn we aangeland en hoe kunnen we door middel van openbare verkiezingen onder de leden bij Hoogovens een bestuur kiezen van de bedrijfsledengroep en ook afdelingsvertegenwoordigers”. Het is de bedoeling dat er afdelingscontactmannen worden gekozen, die wel feiten moeten doorgeven, doch zelfstandig geen beslis singen kunnen nemen. Het ligt In de bedoeling het bedrijfswerk opnieuw op poten te zetten en de verhoudingen te normaliseren. De 54-jarige schrijver won in 1970 een nobelprijs voor letterkunde, maar de Russische autoriteiten verhinderden toen dat hij de prijs in eigen land in ont vangst kon nemen. In het vraaggesprek met AP zei de schrijver dat het grootste deel van zijn werken nog niet is uitge geven. Hij zei door te gaan met het uitgeven van zijn boeken in het westen. Ook zei hij door te gaan met „Samiz- dat”-publicaties. „Samizdat” is het ille gale uitgeversstelsel dat de Russische dissidenten gebruiken. „Het gaat om een onderzoek naar kostenbesparingen”, liet men van beide kanten blijken, waaraan de spoorwegen nog toevoegden dat geen sprake is van een opdracht van de regering. De woordvoerder van het ministerie gaf te kennen, dat in verband met de voorbe reiding van de begroting van het minis terie is gestreefd naar maatregelen om de tekorten van de spoorwegen te beper ken. king, dat ten aanzien van een speciaal tarief echter nog geen beslissing is geno men. STOCKHOLM (AP, ReuUr *n UPI). De bankrover die sinds donderdag vier gijzelaars vasthoudt in een Stockholm** bank, heeft vanmorgen geschoten op een politieman. De agent werd met verwon dingen aan een hand en aan lijn gezicht naar een ziekenhupls gebracht. De bank rover, Jan Erik Olsson, schoot door een nieuw gat dat geboord werd in het plafond van de kluis. Bedoeling was door het nieuwe gat Olsson, zijn partner Olofsson en de vier gijzelaars gade te slaan. De Zweedse politie heeft nog steeds geen methode gevonden om de vier gij zelaars te bevrijden uit hun benarde positie. De broer van bankrover Olsson heeft gisteravond de politie gevraagd hem te laten proberen zijn broer over te halen zich over te geven. „Ik ken Jan Erik zo goed dat ik er zeker van ben dat hij zich nooit zal overgeven zonder een schietpartij", aldus de broer van de bank rover. Woordvoerders van de politie hebben vanmorgen bevestigd dat tenminste een van de drie vrouwen die worden gegij zeld, is verkracht door Olsson. De politie heeft op de muren van de kluisinrich- Verder is men bij de Industriebond van mening dat er een onbestuurbaarheid van de afdeling dreigde, hetgeen aan het totale vakbondswerk schade zou kunnen veroorzaken. Het bedrijfswerk bij Hoog ovens is zoals zich dat nu ontwikkeld heeft, niet meer in overeenstemming met de koers die het hoofdbestuur en het districtsbestuur vaart. LONDEN AP). In de Londense wijk East End is vanmorgen vroeg hotel „Tudor’ ’uitgebrand. Er zijn drie doden en zeker acht gewonden bij gevallen. De tariefpolitiek voor de nog te bou wen Schiphollijn vormt nog een punt van studie. „We willen de klant niet afschrikken met een andere prijs, maar we willen wel proberen iets terug te krijgen van de hoge investeringen”, al dus mr. De Bruin. Die hoge investeringen hebben voor een deel betrekking op het nieuw ont wikkelde materieel, dat de NS vooi de Schipholspoorweg wil inzetten. Deze treinen zullen met een snelheid van 160 km per uur de afstand Amsterdam-Den Haag inclusief tussenstops in Leiden en op Schiphol kunnen afleggen in 35 mi nuten. DEN HAAG. Rijkswaterstaat gaat een onderzoek instellen naar scheuren die zijn gevonden in de ophanging van de nieuwe Vossemeerbrug tussen Tholen en Noord-Brabant. De scheuren zitten in de verticale stalen hangers onder de boog van de brug. die tien dagen geleden tegen Britse rege ringsgebouwen werden ondernomen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn ambassades over de hele wereld opdracht gegeven extra vei ligheidsmaatregelen te nemen. In Lon den is het publiek gewaarschuwd dat men vandaag tal van bomaanslagen kan verwachten. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Defensie heeft op een pers conferentie meegedeeld dat de in Was hington ontplofte bombrief ’voor zover men wist’ in het Verenigd Koninkrijk was gepost. De brief was geadresseerd aan Giles Mills, die tot begin 1973 mili tair attaché op de Britse ambassade in Washington was. Mills noch zijn opvol ger Henry Woods heeft in de afgelopen vier jaar in Noord-Ierland gediend. WASHINGTON-LONDEN (DPA) Een exploderende bombrief heeft giste ren op de Britse ambassade in Washing ton de 51-jarige secretaresse Nora Mur ray ernstig gewond. Haar linkerhand werd afgerukt en aan haar rechterhand liep zü ernstige verwondingen op. De secretaresse, die in ernstige toestand in een ziekenhuis is opgenomen, had de post geopend waarbij een brief explo deerde. Britse politie-functionarissen hebben het Ierse Republikeinse Leger verantwoordelijk gesteld voor de huidige reeks bomaanslagen waarbij het terrein zich nu schijnt te hebben uitgebreid tot buiten Groot-Brittannië. MOSKOU (AP) De Russische schrijver Solzjenitsjin zegt dat zijn leven wordt bedreigd door de KGB, de Russi sche geheime politie. In een vraagge sprek met het persbureau AP zegt de schrijver, wiens boeken zijn verboden in de Sovjet-Unie dat hij en zijn gezinsle den waarschuwingen hebben gekregen. „Indien ik dood verklaard word of plot seling onder geheimzinnige omstandighe den overlijd, zal de wereld de conclusie trekken dat ik met goedkeuring van de KGB of door de KGB ben vermoord”, aldus Solzjenitsjin. Een rapport daarover wordt eerst in oktober verwacht. Een beslissing is nog niet niet genomen. De woordvoerder van het ministerie zei, dat het in de bedoe ling van de minister ligt de NS-directie te vragen een werkgroep in te stellen die in staat is op korte termijn adviezen uit te brengen over gewenste bezuinigin gen. Over inkrimpingen in de dienstrege ling was zowel bij de woordvoerder van de NS als bij die van Verkeer en Waterstaat officieel niets bekend. Even min konden zij bevestigen of ontkennen dat de regering deze mededeling heeft willen bewaren tot de derde dinsdag van september. De Britse politie vreest dat vandaag opnieuw aanslagen met bombrieven plaats hebben. Daarom werd het kantoorpersoneel in Londen vanmorgen vroeg gewaar schuwd voorzichtig te zijn met post. Hier laat een politieman per luidspreker de waarschuwing horen bij het ondergrondse station Blackfriars. Twee van de gewonden zijn er ernstig aan toe. Voordat de brandweer aanwezig was, zijn er mensen van hooggelegen verdiepingen op straat gesprongen. Waarschijnlijk is hier sprake van een materiaalfout in het staal, maar het onderzoek moet dat defintief uitwijzen, aldus een woordvoerder van het minis terie van Verkeer en Waterstaat. De brug ligt over het Rijn-Scheldeka- naal. De officiële ingebruikneming van de brug, die eind dit jaar moet plaats vinden, hoeft niet te worden uitgesteld. Aleen auto’s zullen niet van de brug gebruik kunnen maken voordat de ge scheurde hangers defenitief vervangen zijn. De brug zal wel open zijn voor fietsers en voetgangers. Overigens is er volgens deskundigen van Verkeer en Waterstaat geen gevaar dat de brug instort. Men is begonnen met het monteren van hulpstangen. KOOP va. f 465,-; HUUR v.a. f 20.- p.m. NATEBO-Amstelveen - Tel. 020 - 45 64 56 ting elektronische afluisterapparatuur geplaatst om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen. De politie zou onder zoeken of een Britse manier om door bestraling tijdelijk epilepsie te veroorza ken resultaat kan hebben. Ook is raad gevraagd aan buitenlandse militaire des kundigen. Vanmorgen is een vrachtwa gen met een lier voor het bankgebouw geplaatst. De politie is begonnen met het afladen van gascilinders en snijbranders. De bedoeling hiervan is nog onduidelijk. (Zie verder pagina 3) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen zullen op korte termijn officieel bekendmaken dat de be manning van het hoofdkantoor in Utrecht met anderhalf percent per jaar zal worden ingekrompen. Voorts wordt overwogen de spoor- wegdienstregeling op de dabele uren in te krimpen. Aanleiding voor deze sanering en mo gelijke afwerking van het spoorwegplan voor 1975 is een „oekaze” van de rege- ring-Den Uyl dat de chronische verlie zen van de spoorwegen drastisch dienen te worden beperkt. Een woordvoerder van de spoorwegen Verwachting van woensdagavond Perioden met zon, maar voornamelijk in de nacht ook hier en daar een bui en in de vroege ochtend enkele mist banken. Eerst weinig wind, later zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Mini mumtemperaturen ongeveer 13 graden, maxima morgen rond 20 graden. AAN HET STRAND Een storingsfront trekt naar het zuidoosten weg met morgen flinke opklaringen en droog weer. Wel iets frisser door een zwakke wind tussen noordwest en noord. Temperatuur rond 18 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Wel zonnige pe rioden maar i»t» minder zomer». bevestigde dat al lang geleden een on derzoek is begonnen naar mogelijkheden van bezuiniging. Daarvoor is zelfs een speciale werkgroep in het leven geroe pen. De ondernemingsraad van de Ne derlandse Spoorwegen is daarover een half jaar geleden geïnformeerd, omdat de NS-leiding met name dacht aan een besparing in de personeelskosten. De NS-woordvoerder ontkende dat de regering aanwijzingen voor besparingn heeft gegeven, hetgeen een woordvoer der van het ministerie van Verkeer en Waterstaat bevestigde. De voerder zei dat gestreefd wordt naar een personeelsvermindering van de centrale administratie in Utrecht van anderhalf percent per jaar. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het werk van de Be drijfsledengroep bij Hoogovens leden van de Industriebond N. V. V. heeft zich in de afgelopen jaren en met name tijdens de stakingsperiode bij Hoogovens, op dusdanige wijze ontwikkeld dat er momenteel sprake is van een soort con flictsituatie. Op grond van de statuten en het huishoudelijke reglement wil men nu vanuit het hoofdbestuur en het ditrictsbestuur van de Industriebond N. V. V. orde op zaken stellen ten aanzien van het bedrijfswerk bjj Hoogovens. Het bedrijfswerk bij deze onderne ming bevond zich de laatste tijd in een stroomversnelling waardoor de groep be drijfswerkers vooral na de staking de vorm ging aannemen van een bond in de bond, waarbij men een aantal zuivere bondsbevoegdheden naar zich toe ging trekken, zo luidt de mening in vak bondskringen. Het hoofdbestuur van de Industrie bond N. V. V. en het districtsbestuur is van m ening dat beslissingen bij het bondsbestuur moeten liggen, wil het vakbondswerk homogeniteit vertonen. HAARLEM. Ansje Beentjes, een van de jonge actrices van toneelgroep Centrum, speelt een hoofdrol in een Nederlands-Belgische film naar het boek „De loteling” van de Vlaamse schrijver Hendrik Conscience. Haar tegenspeler is Jan Decleir die een groot succes boekte met zijn vertol king in „Mira” van Fons Rademakers. De regie van de nieuwe film heeft Roland Verhavert, die op verschillen de internationale filmfestivals, o.a. in Cannes en Venetië, is onderscheiden. De film wordt geproduceerd door de N V Kunst en Kino, die ook Mira uitbracht. Ansje Beentjes trok een paar maanden geleden met haar vriendin en Centrum-collega Karin Kilian naar de audities in Brussel. Ook het aankomend sterretje Sylvia Kristel was daar, benevens een tiental Belgi sche meisjes. Ansje en Karin hadden als enigen het script tevoren opge vraagd en dat maakte op de regisseur en producers een zeer professionele indruk. Tenslotte kreeg de blonde Ansje de rol- Toneelgroep Centrum gaf haar verlof aan de film mee te doen. Ze zou in de nieuwe show Mussert hebben meegedaan. In het vorig seizoen - haar eerste na de Amsterdamse Toneelschool - speelde zij in „Jarig in plastic” en „Een zeer bijzondere dag”. Een paar weken geleden vertrok ze naar Brussel om lokaties te bekijken en met de filmers te praten. „Ze was erg nerveus”, vertelt haar man, de regisseur Eddy Habbema. „Maar daar is ze nu overheen. Iedereen is door het dolle heen over haar: hoe fotogra- niek ze is, hoe goed ze speelt”. Eind van deze week worden opna men gemaakt in het Limburgse plaatsje Thöm, waarna nog enige we ken volgen in Brussel. Het ligt in de bedoeling dat Alkmaarse Ansje zelf in het Vlaams de film nasynchroni seert. Ergens geweest te zijn maakt menigeen gelukkiger dan ergens te zijn. BARCELONA. Ton Vissers krijgt een nieuwe functie bij de wielerploeg van Canada-Dry-Gazelle. Hij wordt met ingang van het volgende seizoen mana ger, terwijl de Belg Van Vaerenbergh, die na het opheffen van de ploeg van Rokado naar een andere werkgever heeft uitgekeken, de nieuwe ploegleider wordt. Met Van Vaerenbergh komen en kele gerenommeerde Belgische coureurs als Herman van Springel, George Pin- tens en Staf van Roosbroek mee. Het ligt in de bedoeling dat Herman van Springel de nieuwe kopman van de ver sterkte Canada-Dry-ploeg wordt. AMSTERDAM. Op grond van uitspraak van de Commissie voor Fusie- Aangelegenheden van de Sociaal-Econo- mische Raad, waarin een openbare be risping is vastgelegd van Gist-Brocades, Meneba en CSM wegens overtreding van de fusiegedragsregels, zien de besturen van deze drie ondernemingen zich ge noodzaakt het biedingsbericht van 17 augustus 1973 in te trekken. De aangekondigde algemene vergade ringen van aandeelhouders van de drie ondernemingen zullen daarom niet op de aangekondigde data plaatsvinden, aldus een gezamenlijke bekendmaking van de drie besturen- Aan de Amsterdamse effectenbeurs werd de handel in aandelen van deze drie bedrijven vanmorgen opgeschort. - V. -1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1