Dameshockeyteam vijzelde doelsaldo op TANVIR DAR SCHOOT PAKISTAN IN FINALE Van Grimbergen: „Niet te veel denken aan zege op Maleisië KOERSEN HILVERSUM Wereldrecord Tsjisjova Sjaak Swart kan niet op aanbod Teruggang in kwaliteit onmiskenbaar feit van Ajax ingaan LOTING WAS NEDERLANDSE ROEIERS GUNSTIG GEZIND Moulijn maakt rentree Keuze van Xerxes niet verwonderlijk o Oorzaak ongeval Williamson was leeglopende band g) Ml BE! van onze nationale spaarinstelling Ik ben het nieuwe symbool TY Fe bel O WOEI' WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 18 (Van onze sportredactie) Dames TE KOI Herstel Professioneel De I 'v wT’Srik geren o tent!» o doch wa mer nle Dit vert lending deze on meldt c duidelijli loppe he de adve: uw briei Dit ia ii langl MET EX GAI ieder: uur les Hoewel zakelijl studie 1 schrijft huurd DOE C i, I (Van onze sportredactie) De Nederlandse strafcornerspecialist Ties Kruize maakt hier het tweede doelpunt voor Nederland in de wedstrijd tegen Ma leisië. Doelman Khairuddin is kansloos. (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) het ft 1 I LWOW. De Russische kogelstoot- ster Nadesjda Tsjisjova heeft dinsdag tijdens wedstrijden in Lwow haar eigen wereldrecord verbeterd en gebracht op 21.20 meter. Het oude record stond sinds de Olympische Spelen van München op haar naam met 21.03 meter. z e DE GR NEGR/ I e Over het feit dat de resultaten van de laatste dagen Nederland bepaald niet onwelgevallig zijn geweest: „Dat is mijn probleem niet, al ontken ik niet dat ik De dubbeltwee van Skadi, Bruyn-Ver- hulst, zou wanneer de vorm tenmin ste na de ziekte van Bruyn is terugge keerd favoriet zijn geweest voor een zege in de series als niet de Noorse verslagen. Voor de rust scoorden Marja Hagemans, Cathrien Hilbrands en Ingrid Oomens, na rust tekenden opnieuw In grid Oomens en Tanja van Oosterhout voor de produktie. Nederland deelt in het jubileumtoernooi de tweede plaats met Engeland, dat met 2-1 van Nieuw Zeeland won- Beide landen hebben één Ties Kruize Is na zijn hattrick tegen Malei sië alleen op de eerste plaats van de topsco- rerslljst van het wereldtoernool hockey geko men. Kruize bracht zijn doelpuntentotaal op zeven. De Spanjaard Juan Amat, die dinsdag tegen Japan eenmaal succes had, scoorde tot dusver vijf maal en de Pakistaanse strafcor nerspecialist Tanvir Dar vier maal. punt achterstand op Australië, dat tegen de Verenigde Staten (2-0) de derde over winning in successie boekte en zelfs nog geen tegendoelpunt heeft geïncasseerd. 1 2 3 2 1 1 2 3 1 3 2 3 2 Zonnig gel met tuin a Wester te Santpoo Indeling: e keuken, to: 4 slaapkan vliering Het pand i c.v. gas. Ca. oktobe te aanvaar Bemiddelii J.J. A. Sti makelaar i goederen, 1 Beursvere Hoofdstraa Santpoort, IEDERE 1 18.30 tot 2 ze leslol G1 REMBR^ te IJmuii Telefoi hoofd duet 2 stel 124 I 1 s Santpov (KIe te H. Telef< Inschrijf van 10- Als gevolg van de resultaten van dins dag heeft Nederland aan een gelijk spel tegen Engeland genoeg. Een comfortabel uitgangspunt, zo lijkt het, maar niemand in de Nederlandse ploeg is vergeten dat juist de Engelsen tijdens het Olympisch toernooi in München degenen waren die Nederland uit het winstritme haalden op het moment dat er in het geheel niets mis lee kte gaan. In München was de nederlaag teten Engeland niet fataal Nederland ging met India naar de laat ste vier en wat dat betreft ligt de situatie voor vandaag dus even anders. De vergelijking met München is in zo verre door te trekken, dat Nederland andermaal tegen Engeland aantreedt op een moment waarop de ploeg op volle toeren draait. De ontluisterende start (één punt uit twee wedstrijden) werd zondag al naar de vergetelheid geslagen met een overwinning van 4-1 op België en dinsdag bleek het taaie Maleisië, dat toch al een overwinning op Engeland had mogen bijschrijven op de prestatie- lijst, een totaal kansloze opponent. Volgen method PROGI INSTR Met vb unieke EXAMI Door st meerde 0 Dag- er sen in I IJmuid' Laat u oo over onze het MIDDENS BOEKHOl STENOGR FRANS Dl SPAANS J en NEDER De sterk spelende ausputzer Bart Ta- miniau liep een snee aan zijn rechter knieschijf op. Hij werd vervangen door Irving van Nes, maar het ziet er niet naar uit dat hij tegen Engeland zal ontbreken. Ook Paul Litjens kwam er niet helemaal ongehavend af.’ Hij werd geraakt door de venijnige halfspeler Phang Dpoh Ming, liep na de wedstrijd wat moeilijk, doch is ook zeker beschik baar voor de beslissende ontmoeting van vanavond. Van Grimbergen: „Ze moeten zover zien te komen, dat ze niet op provocaties zoals Maleisië die toepaste, ingaan. Dan ben je pas echt professio neel. Daarover is erg veel gepraat, maar je houdt de situatie dat er 11 verschil lende karakters in het veld lopen, die niet allemaal gelijk op situaties reage ren.” Die 11 karakters vormden overigens wel een eenheid, die bewees dat de hoge verwachtingen die er voor het begin van het toernooi van Nederland waren (en nu weer worden) gesteld verklaarbaar waren. Terecht dat coach Van Grimber gen het team dat zondag België oprolde ongewijzigd liet en ook nu weer bleek het formeren van een viermans-voor- hoede (bestaande uit Ron Steens, Ties Kruize, Paul Litjens en Frans Spits, die zijn 100ste interland speelde en daarvoor na afloop werd gehuldigd) de aanvals- kracht die impuls te geven die tegen Argentinië en Pakistan node werd ge mist. Dat Maleisië kans zag Nederland ruim een half uur van een doelpunt af te houden, was vooral de verdienste van Maleisië, dat met vijf spelers pleegt aan te vallen als het daartoe de kans krijgt, was geen moment bij machte duidelijk te maken dat het zich in de eerste drie toernooiwedstrijden als kans hebber voor een plaats in de halve finales had aangediend. Het feit dat de sterkste speler, Mahendran, consequent door Flip van Lidth de Jeugde werd bewaakt, deed het Aziatisch elftal duide lijk geen goed. Van Grimbergen: „Maar het blijven gevaarlijke gasten. Die over winning op Engeland zegt me wel wat.” Coach Ab van Grimbergen: „Ik ben natuurlijk erg blij met die overwinning, maar daar wil ik niet te lang bij stil staan. Daarvoor is de wedstrijd tegen Engeland van een te groot belang. Ge lukkig zijn ook de jongens daarvan ten volle doordrongen. Als we straks terug roeien zou de heat van de ongestuurde vieren weinig minder zijn geweest dan een loterij zonder nieten. Van de vijf ploegen van elke serie gaan de snelste drie naar de halve finales. Nu zal Aso- pos het uiterst moeilijk krijgen. Olym pisch kampioen Oost-Duitsland en de Sovjet Unie vierde in München moeten de Leidenaars al vrijwel zeker laten voorgaan, zodat de ploeg zowel de Amerikanen als de Joegoslaven achter zich zal moeten laten. MOSKOU. Hein Pannekoek klaag de niet. „Op enkele punten zit het wat mee op andere tegen”, stelde de Neder landse chef d’équipe nuchter vast toen na een lange procedure eindelijk de loting voor de series van de Europese roeikampioenschappen voor heren be kend was geworden. Het lot was Neder land in de conferentiezaal van de ultra moderne roeibaan, op zo’n kleine 20 kilometer van het centrum gelegen, be slist niet slechtgezind geweest. De terug gang van het peil van het Nederlandse herenroeien is echter een onmiskenbaar feit. Even duidelijk is dat de concur rentie veelal aan kracht heeft gewonnen. Pech en geluk zouden ten aanzien van de Nederlandse afvaardiging dan ook amper een rol kunnen spelen Bij voor baat stond immers vast de de nationale equipe bij elke serie-indefing hooguit een plaats in de volgende ronde zou kunnen bereiken door succes in de her kansingen. „De vier zonder stuurman zit moeilijk”, aldus Pannekoek, „de twee zonder en de dubbeltwee hebben het beter getroffen, al is de Noorse double- scull erg gevaarlijk”. Aan de bespreking van de eventuele mogelijkheden van de acht van Aegir kwam hij in het geheel niet toe. „Voor Aegir betekent het ge woon bfijven doorgaan met roeien”, grapte FISA-bestuurslid Van der Ploeg. zijn in ons hotel, praat niemand meer over de wedstrijd van vandaag, wel over die van woensdag. Zo moet het ook.” Een professionele gedachtengang van de Nederlanders, die zich dinsdag tegen Maleisië niet weerspiegelde in de laatste fase van de wedstrijd- De Nederlanders reageerden toen geprikkeld op een reeks hardhandigde en provocerende handelin gen van de Maleisiërs, die zich kennelijk pas bij een stand van 4-0 realiseerden dat zij een verloren wedstrijd speelden en daarover hun misnoegen meenden te moeten uiten. Vooral in de laatste vijf minuten ging de botte bijl erin. „Ik heb gewoon weer zin om te voet ballen. Dat daarbij de keuze op Xerxes is gevallen is niet zo Mocht Nederland zich inderdaad kwa lificeren, dan speelt het vrijdag in de halve finales vermoedelijk tegen West- Duitsland, dat vrijwel zeker als winnaar van groep A zal finishen. De Westduit- sers overtuigen tot dusver zeker niet, maar zij slagen er wel steeds in te winnen. Dinsdag deden zij dat met 2-1 tegen het niet al te sterke Kenia. Krause vuurde tweemaal raak uit een strafcor- ner; Jaemel Rooprai Singh scoorde voor AMSTERDAM. Sjaak Swart kan niet ingaan op een eventuele uitnodiging van Ajax om weer voor de Europese kampioen te gaan spelen. Trainer Geor ge Knobel had in Cadiz verklaard Swart terug te zullen halen in verband met het nijpende tekort aan aanvallers bij Ajax, zolang Jan Mulder nog niet fit is en de transferperiode gesloten is. Sjaak Zwart heeft het aanbod ernstig overwogen maar na overleg met het comité, dat zijn afscheidswedstrijd heeft georgani seerd, besloten niet bij Ajax terug te keren. Trainer Knobel: „Het is achteraf logisch, dat Sjaak er zo over denkt. Met dat afscheid heeft hij te maken, niet ik. Als trainer van Ajax zit ik met dit probleem en moet het oplossen. Het terughalen van Sjaak Swart zou dan een voor de ahnd liggende mogelijkheid zijn geweest.” Swart: „Ik zou wel willen, maar ik kan het de mensen, die mij zo’n geweldig afscheid hebben bezorgd, niet aandoen. Die zouden zich bedrogen voe len. Het is een moeilijke beslissing voor mij geweest maar wel een juiste dacht ik.” HILVERSUM. De uitslagen van de dins dagavond op Hilversum gehouden koersen zijn: Pumaprijs 2000 m: 1. Letino (J. Wagenaar) 2.48.0 1.24.0, 2. Lola Hollandia, 3. Leila Signal. Winn. 2,40 pl 1,70 4,70 2,80 kopp 8,10 trio 1147.8. Porsche prijs 2440 m: 1. King Baker (M. Vergay) 3.27.8 1.25.2, 2. Lucie Roodnoot, 3. Lorrelot. Winn 2,60 pl 2,20 2,- kopp 6,90. Merevelds Mijlrecord (le afd.) 1600 m: 1 Forever (H. Pools) 2.04.7 1.17.9, 2. Florissant, 3. Aiglon. Winn 7,90 pl 1,10 1,10 1,10 kopp 13,10 trio 108, 10. Merevelds Mijlrecord (2e afd.) 1600 m: 1. Henri Buitenzorg (J. Wagenaar) 2.05.0 1.18.1, 2. Happy First, 3. Unimel B. Winn 1,70 pl 1,20 1,40 1,60 kopp 2,60 Roverprijs 2920 m: 1. Jaco van de Lente (P. Zandt) 4.08.0 1.25.2, 2. Junior, 3. Kwik Hanover. Winn 7,20 pl 1,70 1,50 1,40 kopp 12,70 trio 75,10. Rolls Royceprijs 2000 m: 1. Johnny Baker (P. Heynen) 2.43,3 1.21.7, 2. Komtesse D, 3. Iron Buitenzorg. Winn 7,80 pl 3,90 3,40 4,4» kopp 10,60. Renaultprijs 2040 m: 1. Generique Belwin (T. Kooyman) 2.49.7 1.22.4, 2. Ike Buitenzorg, 3. Iris van Buren. Winn 21,20 pl 5,20 4,- 3,70 kopp 34,90 trio 2846,20. Merevelds Mijlrecord (Finale) 1600 m: 1. Henri Buitenzorg (J. Wagenaar) 2.04.8 1.18.0, 2.Forever, 3. Florissant. Winn 1,90 pl 1,30 1,39 1,40 kopp 4,40. Rangerprijs 2040 m: 1. Loena (W. Geersen Jr.) 2.51.9 1.25.1, 2. Linda, 3. Jolanda Oranje. Winn 1,70 pl 1,30 1,50 2,70 kopp 2,10 trio 58,90. Saabprijs 2000 m: 1. Ivan van Barke (W. Strooper) 2.48.0 1.24.0, 2. Jungfrau, 3. Jumilla. Winn 4,40 pl 1,80 3,90 1,70 kopp 13,30. Totalisatoromzet 414,412. LONDEN. Tom Wheatcroft, mana ger van de op Zandvoort verongelukte coureur Roger Williamson, heeft het of ficiële rapport over het ongeluk en de doodsoorzaak ontvangen. Williamson is volgens het rapport, dat is opgesteld door de heer Ryshouwer, gedelegeerde van de internationale technische com missie van de FIA, gestorven door het inademen van hete gassen. Wheatcroft: „Dat betekent dat Roger zeker nog drie minuten moet hebben geleefd, waardoor de schuld komt te liggen bij de organi satoren van de race, die tijd genoeg gehad hebben om de brand te blussen.” De oorzaak van het ongeluk is het leeglopen van de linkervoorband. Hierdoor raakte de wagen van de baan en raakte vervolgens de top van de vangrails met een snelheid van 220 kilo meter per uur. Deze vangrails was ver keerd geplaatst waardoor de wagen over de kop sloeg. ook nodig. Bovendien wilde ik Leefers die in het nu toegepaste 1-3-2-4- systeem geen plaats in het basisteam heeft wel weer eens aan het werk zien.” gebroeders Frank en Alf Hansen, juist buiten de prijzen in de Olympische Re gatta, twee banen naast hun de 2000 meter moeten roeien. Op de wedstrijden van de Koninklijke Hollandbeker was het duo goed voor twee zeer duidelijke eerste plaatsen en een nieuw internatio naal baanrecord. Ludwig Benecke en Johan Steenkist kennen al dezelfde pro blematiek. De „nieuwe-oude” formatie zal voor een plaats in de halve finales de Roemenen Oanta met Papp fina list in München en Grumezescu moe ten verslaan. Gezien de vooruitgang die de Roemeense combinatie dit jaar heeft geboekt zilver op de Rotsee was het gevolg een opgave waaraan nau welijks is te geloven. Voor de Groningse studenten liggen de feiten inderdaad overduidelijk. De inter nationale terugval van de kwaliteit van de achten heeft zich al het gehele sei zoen doen gelden. Daarbij komt nog dat de hoge kosten van uitzending van een dergelijk type boot er zorg voor hebben gedragen dat een zeer bescheiden veld op het hoofdnummer in Moskou zal starten. Of Aegir de eindstrijd zal berei ken is echter allerminst zeker. Dat de Groningers via een zege in de serie direct de finale zullen binnenvaren is uitermate onwaarschijnlijk. Oost-Duits- land winnaar van het brons in München en tweevoudig triomfator in de Rotseeregatta van Luzern is daar voor een tegenstander van te grote klas se. In de gouden tijd van het Nederlandse In de 32ste minuut mikte Kruize uit de vierde strafcorner wel raak. Voordat de Maleisiërs kans kregen aan herstel te denken, had opnieuw Kruize op uiterst slimme wijze (hij dook precies op tijd in een gat in de Aziatische defensie toen aanvoerder Nico Spits een vrije slag nam) al voor 2-0 gezorgd. Een wonderschoon doelpunt van Paul Lit jens, die de defensie van Maleisië met een geraffineerde beweging misleidde en diagonaal raak schoot, besliste de strijd kort na rust definitief in het voordeel van Nederland. Dat Ties Kruize een kwartier na hervatting uit een strafcor ner 4-0 kon laten aantekenen, onder streepte de overmacht van de Neder landse ploeg, waarin Ron Steens kort na het begin van de tweede helft werd vervangen door Wouter Leefers- Van Grimbergen over de wisseling van Steens, één van van de meest opvallende Nederlanders in het toernooi: „Ron is iemand die vreselijk veel energie ge bruikt. Toen het 3-0 was leek me een juist moment aangebroken hem eruit te halen. Tegen Engeland hebben we hem die ontwikkeling toejuich. Wat toch wel wat zegt is dat Argentinië niet alleen tegen ons, maar ook tegen Maleisië en Engeland gelijk heeft gespeeld. Daaruit kun je afleiden dat die 0-0 van ons tegen de Argentijnen, hoe teleurstellend ook, wel in een ander prespectief is komen te staan. Dat ook Engeland niet van Argentinië heeft kunnen winnen, kan bovendien nog wel eens een stimu lans voor onze spelers zijn.” AMSTELVEEN. Heel snel be schouwden de spelers van het Neder lands hockeyteam de „affaire-Maleisië” als afgedaan. De voldoening over de eclatante 4-0 overwinning op de Malei siërs, tot dinsdag regelrechte kandidaten voor de tweede plaats in groep B, en niet ten onrechte als erg moeilijke te genstanders voor Nederland afgeschil derd, maakte plaats voor de ernst van de ontmoeting van vandaag, tegen Enge land. In die ontmoeting wordt beslist of Nederland dan wel Engeland zich met Pakistan bij de eerste vier landen van het toernooi om de wereldbeker weet te plaatsen. verwonderlijk aan gezien dit de vereni ging is waar ik ten slotte ben begonnen. Ik heb vrijwel geen Engeland kan hockeyteam weer uit overwinningsritme halen ROTTERDAM Feyenoord zal Coen Moulijn het komende seizoen nu ook op de tribune gaan missen. De ex-Feyenoorder gaat weer voet ballen voor zijn oude club Xerxes, die hij zondagmiddag met Eddy Treij- tel na verlenging en strafschoppen zag verliezen van eerste-divisieclub Heracles. Moulijn heeft nu één seizoen volledig op non-actief gestaan, maar durft de uitdaging van het voetballen in de eerste klasse van de amateurs toch wel aan. De tototips van Coen Moulijn luiden: AZGo Ahead Eagles NAC—FC Utrecht Twente—PSV NEC—Ajax AmsterdamMVV GroningenDe Graafschap Roda JCSparta Den HaagTelstar FSCVeendam Heerenveen-Vitesse Helmond SportWillem II EindhovenExcelsior Fortuna VI.Volendam AMSTELVEEN Pakistan heeft zich als eerste land geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de wereldbeker hockey. De Pakistani dankten hun kwalificatie in de eerste plaats aan de 20 overwinning die zij zelf tegen België behaalden (twee doelpunten uit strafcorners van Tanvir Dar) en aan het gelijke spel dat Argentinië de sterke Engelse ploeg wist af te dwingen. De puntendeling was ook uitermate gunstig voor Ne derland, dat door de resultaten van dinsdag in groep B alleen op de twee de plaats is gekomen en vandaag aan een gelijk spel tegen Engeland ge noeg heeft om met Pakistan bij de laatste vier te komen. de Afrikanen tegen. Uitermate verras send was het resultaat in de ontmoeting India-Nieuw-Zeeland: 1-1. India balan ceerde zelfs enige tijd aan de rand van de afgrond, nadat Berry Maister de Nieuwzeelanders een 1-0 voorsprong had bezorgd. Baldev Singh redde vijf minu ten later het gezicht en de kwalificatie- kansen van India. In de wedstrijd tussen India en Spanje, dat met 3-0 van Japan won, valt vandaag de beslissing omtrent de bezetting van de tweede plaats in groep A, aangenomen dat West-Duits- land kans zal zien de Japanners van zich af te houden en groepswinnaar wordt. de katachtig reagerende doelman Zainal Khairuddin, die zich als een leeuw weerde bij een aantal door Kruize steenhard ingeslagen straf- en lange corners, waarvan Nederland er in totaal acht (respectievelijk vijf) kreeg. Het Nedrelandse dames-hockyteam heeft tegen Frankrijk veruit de zwakste ploeg die op het jubileumtoernooi verte genwoordigd is, de kans gegrepen zijn doelcijfers op te vijzelen. De Fran?aises, die tegen Australië en Engeland neder lagen van respectievelijk 7-0 en 7-1 hadden geleden, werden nu met 5-0 ervaring met amateurvoetbal, maar wat ik er zon dagmiddag van ge zien heb viel het mij beslist niet tegen”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 18