Afzonderlijk krijgen PvdA, PPR en D’66 veel stemmen uit de Allende niet Heath in Ulster toont geen scherp bewaakt Jubileumtientje mooi gepolijst Koning Feisal belooft Egypte veel geld Ambassadeur van Amerika in Pnom Penh Patiënt mag hij slikt weten wat CDAGCVERS VIVO Enta dit oö@g] V? gaat weg 4?« li ihi „Pjotr Jakir E naar Algiers ruggegraat” iiii si!!! Hernhutters as herrezen I 1 ■Bh 150 gram Ww<^ller~alleï'cBeSte keuze F Niet-gebonden top BOM NAAR AMBASSADE IN PARIJS N Waldheim in Beiroet GENEESMIDDELEN WORDEN HERKENBAAR AFGELEVERD 5 kilo 500 gram GEKOOKTE GELDERSE WORST MAGERE VARKENSLAPPEN H I HAGELWITTE BLOEMKOOL per stuk «9 KLEI AARDAPPELEN bintjes 178 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 2 WO Harde middelen Mogelijk onderminister f Tijd rijp SOLZJENITSIN 1 Progressieven nog niet samen «n 1 1 17.15 13.02 22 23 24 21 21 20 22 25 22 22 18 32 27 26 24 21 29 18 22 21 32 23 22 21 32 29 30 21 26 20 22 27 22 22 24 27 22 uur uur Zo reageerde de directeur van het voorlichtingscentrum van de Farmaceu tische Industrie, de heer A. H. Ponfoort, op mededelingen die de organisaties van artsen en apothekers, de KNMG en de De farmaceutische industrie wil bij sluiters per afzonderlijk geneesmiddel, hetgeen onder meer handhaving van de originele kleinverpakking van de fabriek inhoudt. De controverse tussen industrie ener- Het PvdA-bestuur, dat opmerkt dat de wens om te komen tot een progressieve volkspartij niet sterk leeft onder zijn leden, vindt dat de PVP aan drie mini mumeisen zal moeten voldoen. Het pro gramma van de PVP zou radicaal, de- mocratisch-socialistisch moeten zijn en gericht op verandering van onze maat schappij in anti-kapitalistische zin. Het zou voldoende bindingskracht, herken baarheid en wervingskracht moeten be zitten om kiezers en mogelijke kiezers te blijven boeien. De nieuwe partij zou pas tot stand moeten komen als het kiesstel sel in ons land veranderd is. Als de KVP en de ARP zich in de komende periode vooruitstrevend beto nen, dan wordt een brug geslagen naar een stembusakkoord voor de volgende verkiezingen. Mocht Andriessen of Aan- tjes het kabinet-Den Uyl ten val willen brengen, dan zullen door de progressieve drie harde middelen worden gebruikt, die in die situatie passen. niet aangeven, omdat dit te zeer van de lokale omstandigheden zou afhangen. i 1 verand. no nnw wnw windst. no verand. wnw o n zzw n n n wzw no zzo windst. windst. nno n windst. w nno n windst. ono wnw nnw ozo wnw ozo nnw windst. o windst. wnw 1 5 5 1 S 1 I J I t l i. i t 1 f t 1 a s l 'S'.l o o 1 o 0.2 0 0 0 0 0.6 0 0 0 25 0 15 0 0 0 0.5 0 0 0.1 o o o 0.3 0 0 o o o 0.2 0 o 4 Het PvdA-bestuur ziet in een snelle oprichting van een nieuwe gezamenlijke partij „het levensgrote gevaar” dat vele leden en kiezers van de progressieve drie zich niet zullen herkennen in de PVP en zich van deze partijen zullen afwenden of tot nieuwe partijvorming zullen over gaan. Verder is het bestuur van mening dat de drie partijen nog te zeer verschil lende programma’s hebben. GELDIG T/M ZATERDAG PNOM PENH. (AFP) De Ameri kaanse ambassadeur in Pnom Penh, Emory Swank, heeft zijn ontslag aange boden. Hij zal spoedig naar Washington vertrekken om een andere functie te aanvaarden. BEIROET (DPA). Secretaris-gene- raal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties is gisteren aangekomen in Liba non, het tweede land dat hij tijdens zijn oriënteringsreis door het Midden-Oosten bezoekt. Hij kwam in Beiroet aan uit Syrië, waar hij naar hij zei „zeer vruchtbare” gesprekken heeft gevoerd met de Syrische regering. De gemeentelijke sociale dienst in Enschede gaat met „strenger oog” het bestand van 1300 werkloosheidsuitkerin gen bekijken. Tot nu toe zijn dit jaar honderd mensen van deze uitkeringen uitgesloten. Normaal zijn dat er enkelen per jaar, aldus de directeur van de sociale dienst. (Van, onze parlementsredactie) DEN HAAG De samenwerking tussen PvdA, PPR en D’66 moet niet al te snel leiden tot de oprichting van een nieuwe Progressieve Volkspartij (PVP). Afzonderlijk krijgen deze drie partijen voorlopig nog meer stem men dan één progressieve volkspartij, en een uitgebalanceerd programma voor zo’n nieuwe partij is nog ver weg. Dat stelt het bestuur van de PvdA in een beleidsnota die is opgesteld met het oog op het tweejaarlijks con gres van deze partij, dat in september zal worden gehouden. 7334 d De artsen, apothekers en ziekenfond sen hebben in april van dit jaar in een gemeenschappelijke brief aan de minis ter gewezen op de „commerciële” over wegingen van de geneesmiddelenindus trie”. Door het vaststellen van een ge middelde behandelingsduur en een daar op door de industrie afgestemde stan daardverpakking, wordt - zo schreven ze toen - aan de industrie een instrument in handen gegeven om het voorschrijf- patroon van de arts te beïnvloeden. Dat zou ook de nodige financiële consequen ties hebben. In dit verband merkte de voorzitter van de Maatschapp- tot Bevordering der Pharmacie, dr. J. H. M. Winters op, dat de geneesmiddelen in kleinverpakking maar tien tot twintig percent uitmaken van wat de Nederlandse artsen hun patiënten voorschrijven. De overige ge neesmiddelen worden uitgeteld of uitge wogen uit grootverpakkingen van de in dustrie of ze worden door de apotheker bereid. De heer Ponfoort verklaarde voorts, dat de industrie al begonnen is met het ontwerpen van patiëntenbijsluiters die geleidelijk de voor de artsen bestemde bijsluiters zullen moeten gaan vervan gen. Prins Claus heeft gisteren het gebouw van de Rijksdienst voor Monumenten zorg, dat ondergebracht is in het com plex van de Evangelische Broederge meente (Hernhutters) in Zeist, officieel geopend. Op de foto: een grote foto van het gebouw zoals het eruit zag onmid dellijk na de brand in oktober 1967. De plaat werd door twee medewerkers aan de herbouw verwijderd. 14 15 8 9 10 14 11 11 15 13 10 22 19 10 10 14 16 14 14 12 12 20 14 13 14 14 22 21 16 18 14 14 19 18 8 16 19 16 De overheid acht de tijd rijp voor voorlichting aan de patiënt in de vorm van een patiëntbijshiiter. Ze is daarover enige tijd geleden in overleg getreden met de betrokkenen. Volgens de heer Ponfoort heeft staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid de geneesmiddelen- zw. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. mist zw.. bew. mist zw. bew. onbew. half bew onbew. mist onbew. licht bew. zw. bew regen zw. bew. onbew. zw. bew. mist zw. bew. onbew. geheel bew. zw. bew. geheel bew. licht bew. geheel bew. mist half bew zw. bew. onbew. regen mist mist Bij de verkiezingen voor de Provincia le Staten en de gemeenteraden, die vol gend jaar gehouden worden, zouden de progressieve partijen volgens het PvdA- bestuur moeten optreden met een ge meenschappelijk programma, maar met verschillende kandidatenlijsten. De geko zen fracties zouden dan na de verkiezin gen wel weer als één fractie moeten gaan optreden. Tussen welke partijen die lokale en regionale samenwerking zou moeten gaan, wil het partijbestuur Als de PSP zich minder zelfstandig opstelt, zou ook de PSP een mogelijke partner in de PVP kunnen zijn. Dat kan echter alleen als men hiervan mag ver wachten dat er extra wervende kracht van deze samenwerking zou uitgaan. Voor de CPN is volgens het PvdA- bestuur geen plaats in de PVP wegens het ondemocratisch gehalte van deze partij. KNMP, gisteren op een persconferentie in Utrecht hebben gedaan over hun standpunt ten aanzien van de patiënt- bij sluiter. De twee organisaties vinden - evenals de ziekenfondsen - dat de arts primair verantwoordelijk is voor de voorlichting over geneesmiddelen aan de patiënt. Die individuele voorlichting zou volgens hen moeten worden ondersteund door groepsbijsluiters, dat wil zeggen bijsluiters met informatie over gebruik, werking en mogelijke bijwerkingen per groep geneesmiddelen. Ongeveer vijftig extremistisch-protes- tantse vrouwen stonden voor het kerk portaal met leuzen als „verraders” en „Ga naar huis”. In de middag begon premier Heath besprekingen met politici van verschil lende partijen over de situatie in Ulster. De leider van de militante protestantse organisatie „Vanguard”, William Craig, gaf te kennen dat hij niet bereid is Heath te ontmoeten. Eerder op de dag werd in Londonder ry de 32 meter 2hoge Walkerzuil ter nagedachtenis van de 17de-eeuwse pro testantse Britse gouverneur beschadigd. Daarbij werden geen niensen gewond. De voormalige leider van de militante „provisionele” vleugel van het Ierse Re publikeinse Leger Sean MacStiofain heeft gisteravond ontkend dat de IRA verantwoordelijk is voor de golf bom aanslagen in Londen. „Ik geloof dat dit het werk is van een huurling die werkt voor een van de afdelingen van de Britse geheime dienst.” In een vraaggesprek zei MacStiofain: „Als de extreme vleugel van de IRA verantwoordelijk zou zijn geweest voor de bomaanslagen, dan zouden grote de len van Londen een „smeulende ruïne zijn”. Hij zei niet te begrijpen waarom de huidige leiding van de IRA nog geen ontkenning had laten horen, maar hij achtte het mogelijk dat men tracht er achter te komen wie de daders zijn. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG Vooral aanvankelijk een bui, later zonnige perioden en vrij koeï. Aantal uren zon: 3 tot 10, minimum tem peratuur: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal, maximum temperatuur: 0 tot 4 graden onder normaal, kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 95 percent, kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperatuur tot 2 september mini mum 14, maximum 20 graden. WEERRAPPORTEN UTRECHT. „De arts moet in zijn voorschrijfgewoonten niet afgaan op ei gen ervaring, maar op wetenschappelijk onderzoek en statistieken. Er is wel degelijk een gemiddelde patiënt. Daarop zijn de standaarddoseringen van de ge neesmiddelenindustrie gebaseerd en op grond daarvan zijn die geneesmiddelen door de overheid goedgekeurd. De Ne derlandse artsen handelen statistisch en klinisch gezien amateuristisch als ze op eigen houtje doseringen gaan verande ren. Ze kunnen dan ook niet meer instaan voor mogelijke bijwerkingen”. Gevraagd naar de reden van zijn ont slag in deze crisisperiode zei de woord voerder van het Witte Huis dat Swank zijn normale periode in de Cambodjaan se hoofdstad heeft uitgediend. President Nixon heeft het ontslag „met spijt” aanvaard. In Washington bestaat de indruk dat Swank mogelijk wordt benoemd tot on derminister van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oosten. Volgens de Samenwerkende Haven bedrijven in Rotterdam is 37 percent van de verzuimdagen bij de bedrijven een gevolg van ongevallen in het ver keer en tijdens sportbeoefening. De overige verzuimdagen zijn het gevolg van ziekte en bedrijfsongevallen. commissie (een adviescollege van de mi nister) inmiddels wijzigingen voorgesteld in twee uitvoeringsbesluiten van de wet op de geneesmiddelenvoorziening (het besluit artsenijbereidkunst en het besluit verpakte geneesmiddelen) die de weg voor de patiëntenbijsluiter en het „her kenbaar afleveren” van geneesmiddelen zouden vrij maken. SANTIAGO. (Reuter) President Al lende van Chili zal de topconferentie van de niet-gebonden landen in Algiers niet bijwonen. Hij heeft zijn bezoek afgezegd naar aanleiding van de politie ke crisis in zijn land. Dit heeft een regeringswoordvoerder in Santiago be kendgemaakt. Uit veiligheidsoverwegingen wordt het programma van het bezoek van premier Heath zo veel mogelijk geheim gehou den. Hij werd gisteren door demonstran ten met gefluit en gejoel ontvangen toen hij met de Noordierse ex-premier Brian Faulkner de kathedraal in Belfast ver liet waar een dienst ter nagedachtenis van de op 18 augustus overleden oud- premier Lord Brookeborough werd ge houden. Deze dreiging heeft het PvdA-bestuur in zijn beleidsnota voor het congres laten horen aan de leiders van de con fessionele regeringspartijen. Mochten er „nachten van Andriessen of Aantjes” komen, dan moet niet worden uitgeslo ten dat een verklaring wordt uitgegeven dat met bepaalde partijen in het geheel niet zal worden samengewerkt in een volgende regeringsperiode, zoals dat in 1969 door de PvdA gebeurde, aldus het PvdA-bestuur. Ook als de samenwerking met KVP en ARP een brug zou kunnen slaan over de bestaande tegenstellingen, zal het volgens het PvdA-bestuur nog nodig zijn dat voor de volgende verkiezingen dui delijkheid komt te bestaan over de vraag met welke partijen na de verkie zingen samengewerkt zal worden CAIRO. Koning Feisal van Saoedi- Arabië heeft president Sadat van Egypte alle geld toegezegd dat hij nodig meent te hebben voor zijn confrontatie met Israel. Dit hebben diplomatieke kringen in Cairo, gisteren meegedeeld. De toezegging is gedaan tijdens Sadats „zeer geslaagde” bezoek aan Riad in het weekeinde. Dr. Henry Kissinger, de toekomstige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft definitief afgezien van een bezoek aan Brussel. Hij zou daar op 10 september een rede hebben gehouden over de betrekkingen tussen Amerika en Europa. Kissinger moet op 7 september voor de commissie van Buitenlandse Za ken van de Senaat verschijnen in ver band met de goedkeuring van zijn voor dracht als minister. het werk is van het Ierse Republikeinse Leger. Geduld met de PVP mag overigens geen afstel inhouden, meent het PvdA- bestuur overigens. Zij pleit voor voort gang van de samenwerking, die eventu eel gestalte zou moeten worden gegeven in een federatief verband. Zo’n federatie van de drie progressieve partijen zou meer bindend karakter kunnen krijgen dan nu het geval is. zijds en apothekers en artsen anderzijds, die al lang bestaat, is actueel geworden doordat het wettelijk verbod om de patiënten schriftelijk te informeren over geneesmiddelen, waarschijnlijk zal wor den opgegeheven. Op het ogenblik wor den de voor de artsen en apothekers bestemde bijsluiters van de industrie verwijderd voordat de patiënt het ge neesmiddel in handen krijgt. LONDEN (DPA). In Noord-Ierland zijn gisteren en vandaag scherpe veilig heidsmaatregelen genomen met het oog op het tweedaags bezoek van de Britse premier, Edward Heath. Bovendien heeft de Engelse politie in Londen de hele dag brieven en pakjes onderzocht die er volgens de ontvangers verdacht uitzagen en misschien wel springstoffen zouden bevatten. U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad. Op de Britse ambassade in Parijs werd gisteren een pakje met explosieven ontvangen dat echter onschadelijk werd gemaakt. Na het ontploffen van een bombrief in de Britse ambassade in Washington, waarbij een secretaresse zwaar gewond werd, waren alle Britse diplomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland gewaarschuwd op hun hoede te zijn. Algemeen wordt aangenomen dat de te gen Britse instanties gerichte bombrie vencampagne van de afgelopen dagen DEN HAAG. Staatssecretaris De Goede (Financiën) heeft verklaard dat de extra fraaie uitvoering van het jubi leumtientje ter gelegenheid van het regeringsjubileum van de koningin bedoeld is als verzamelobject met een zekere zeldzaamheidswaarde en in feite niet is bestemd voor de geldcirculatie. In het noordelijk deel van de Russi sche republiek Kazakstan is een onder grondse kernproef gehouden, zo meldt de Amerikaanse commissie van kerne nergie. Het ging om een explosie die een kracht had van tussen de 20 en de 200 kiloton. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen Z. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Innsbrueck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Muenchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas DONDERDAG 30 AUGUSTUS Hoog water 4.48 uur en Laag water 0.46 uur en DONDERDAG 30 AUGUSTUS Zon op 05.48 uur onder 19.32 uur Maan op 08.54 uur onder 19.50 uur De kosten van dit tientje 30 in plaats van 10 voor de gewone uitvoe ring zijn hoger- Ze worden geslagen met gepolijste stempels van gepolijste zilverplaatjes. De gewone uitvoering komt op de gebruikelijke wijze tot stand. Dit heeft de staatssecretaris geant woord op vragen van het Tweede-Ka- merlid Beekmans (D’66), die nieuwsgierig was naar de „meerkosten” verbonden aan de fraaie uitvoering. De staatssecre taris voert aan dat ze uitsluitend op bestelling worden geleverd, zeer zorgvul dig met de hand in speciale munt-etuis worden verpakt en per aangetekende brief naar de liefhebbers gaan. Volgens de diplomatieke kringen om sluit Feisals toezegging vrijwel zeker Egyptes omvangrijke schulden aan de Sovjet-Unie. Sadats positie is nu volgens hen krachtiger geworden ten opzichte van kolonel Gadaffi van Libië, met wie de Egyptische president gisteren van ge dachten wisselde over de voorgestelde fusie tussen Egypte en Libië. Met de financiële toezeggingen van Feisal ver liest Gadaffi zijn troefkaart in de eis voor een fusie, de olierijkdom van zijn land. De Libische leider had gehoopt dat de fusie op 1 september haar beslag zou hebben gekregen. De topconferentie begint volgende week maandag. Allende hechtte er groot belang aan naar Algiers te gaan om daar de frontpositie van Chili in de derde wereld goed tot haar recht te laten komen. Het feit dat hij niet gaat, schijnt erop te wijzen dat hij moeilijk heden heeft bij het samenstellen van een nieuw kabinet. MOSKOU. (AFP) Op zijn proces in Moskou heeft de Russische geschiedkun dige en criticus van het regime Pjotr Jakir gisteren tydens zijn verhoor ver klaard dat in de Sovjet-Unie „in werke lijkheid geen democratische beweging bestaat”, maar dat het gaat om een „uitvinding van de bourgeois-propagan da”. Dit meldt het persbureau Tass over de tweede dag van het proces tegen Jakir en zijn medebeklaagde Krasin. Victor Krasin liet zich in dezelfde zin uit. Hij zei dat de „bourgeois-propagan da” het werk was van NTS, de bond van Russische emigranten in Frankfort in West-Duitsland. Volgens Jakir staat aan het hoofd van NTS een zekere Poremski, „die in Hit- ler-Duitsland expert ten aanzien van het joodse vraagstuk was en actief met de nazi’s collaboreerde”. Jakir omschreef NTS als een organi satie „die wordt gefinancierd door kapi talistische landen en die bereid is alles te doe nwat de Sovjet-Unie in diskrediet kan brengen.” De Russische schrijver Alexander Solzjenitsin die zich zoals gemeld be dreigd voelt, heeft de Moskouse corres pondent van het Franse dagblad ,„Le Monde” in Parijs drie anonieme dreig brieven gericht aan hem laten zien. Solzjenitsin zei dat ze afkomstig zijn van de Russische geheime politie. „Le Monde” vroeg Solzjenitsin wat hij dacht over het proces in Moskou tegen de dissidenten Jakir en Krassin. Hij verweet het tweetal dat ze geen rugge graat hebben getoond en hun vrienden ernstig hebben gecompromitteerd. Solzjenitsin zei dat men hem niet behoeft te doden om te voorkomen dat nog iets van hem gepubliceerd zou wor den want „mijn literair testament wordt dan onmiddellijk van kracht. Daarna begint de publikatie van alles wat ik tot nu toe in petto gehouden heb.” De kritische auteur noemde zijn post- hume boeken zijn belangrijkste werk. i g

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2