Overvallers en gegijzelden kwamen ongedeerd uit bankkluis AH verkoopt weer koffie uit Angola Rijksbijdrage aan spoorwegen Collegegeld: f 1000 omlaag in twee termijnen Protestanten vervolgd China in Voor het eerst leidt vrouw fractie Toenemende liberalisatie Juristenrapport over Mozambique: I ■k 99 99‘ 3 MAATREGEL MET VOORLOPIG KARAKTER f a - WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 M assa-arrestaties Arts Lening Honderd bloemen Mao Subtieler a®® “|j -w>-- •Jl 11 Ji BANKROVER ZWICHT VOOR GAS (Van onze verslaggevers) aan- om F. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Voor het eerst in GENÈVE „Mozambique kan worden beschouwd als een politiestaat. Er is een internationaal en geen Portugees tribunaal voor nodig om de waarheid over de ver melde wreedheden van het Portugese leger vast te stellen”. Aldus een rapport van de Internationale Commissie van Juristen in Genève, getiteld: „De geheime politie (DGS) in Mozambique”. Het bevat vele schokkende gegevens over het optreden van de geheime politie in Mozambique. Lissabon. In tegenstelling tot de gewone politie is zij geen verantwoording schul dig aan de gouverneur-generaal van de Portugese kolonie. Krachtens een nieuw decreet van 1 oktober 1972 heeft de geheime politie zichzelf rechterlijke bevoegdheden ver schaft. Bij veiligheidszaken ligt de af handeling van het voorlopig onderzoek, het ondervragen van de gevangene en het uitvaardigen van het bevel tot arres- Als lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid is gisteren de heer W. Albers geïnstalleerd. Hij vervult de vacature die in de PvdA-fractie was ontstaan door het vertrek van dr. J. van den Doel. tatie of vrijlating op borgtocht nu ge heel in handen van de geheime politie. De aanwezigheid van een advocaat voor de verdediging kan bij de ondervraging verboden worden, wanneer dit voor de politie lastig is. HET AANTAL beeltenissen van Mao op de openbare weg en in publieke gebouwen is enorm verminderd: de Mao- insignes worden veel minder gedragen. Het Rode Boekje wordt niet meer te pas en te onpas in discussies geciteerd. In dat geval dient een schuldbekente nis in de vorm van een promesse onder tekend te worden. In plaats van het collegegeld in contanten te betalen kan de student de promesse als betaling bij de universiteit of hogeschool inleveren. Voor het inschrijfgeld dat honderd gulden bedraagt, kan geen promesse worden gegeven. Het bedrag moet bij de inschrijving contant betaald worden. Studenten, die een rijksstudietoelage krijgen, zullen bemerken dat het colle gegeld rechtstreeks door het ministerie van Onderwijs aan de universiteit of hogeschool wordt overgemaakt. Studen ten, die een toelage aanvroegen, maar daarover geen positief bericht ontvingen op de dag waarop hun onderwijs begint, dienen zich in te schrijven en te betalen op dezelfde voet als degenen, die geen beurs of voorschot krijgen. Zodra de toelage is toegezegd, krijgen zij het door hen betaalde bedrag terug. De termijnregeling geldt ook voor stu denten in de theologie, voor wie het collegegeld nu 500 bedraagt. STOCKHOLM „Geen gewon den”, zo riep de Stockholmse com missaris van politie Sven Thoran- der uit, toen hij gisteravond om tien over half tien uit de Kredit- bank kwam gehold om de buiten wereld te berichten dat het gijze lingsdrama in de bankkluis was afgelopen. Met behulp van traan gas, duisternis en oorverdovend la waai had de politie ruim een half uur daarvoor de slotaanval met succes ingezet. Nog voor het tien uur was, waren de vier gegijzelden en de twee rovers met ambulances afgevoerd. ÜHB Deze foto’s illustreren de goede afloop van het gijzelingsdrama in Stockholm. Links wordt gijzelaar Sven Safström na zijn be- vr ij ding naar een ziekenwagen gedragen. Rechts de gegijzelde Kristin Enmark, lachend in het ziekenhuis na de zenuwslopen de dagen in het bankgebouw. OP DE DAG van mijn toenmalig ver trek werd echter een nieuwe episode in de binnenlandse politieke ontwikkeling ingeluid: Mao’s aangewezen plaatsver vanger en opvolger Lin Piao een van de kampioenen van de linkerzijde tij dens de Culturele Revolutie raakte na toenemende meningsverschillen in de Tegelijkertijd doofde de politie de kluisverlichting, produceerde met pneu matische hamers een oorverdovend la waai om de verwarring te vergroten en spoot door drie gaten in het plafond traangas naar binnen. De nieuwste soort traangas werd gebruikt, één waarvan vaststaaat dat schadelijke neveneffecten miniem zijn. Het duurde niet lang of de 32-jarige Jan-Erik Olsson, de oorspron kelijke rover, gaf het op. „Heb medelij den met de meiden”, riep hij tegen de traangasstroom in naar de politie en „ik geef het op”. Direct daarop gooide hij zijn stengun, de dynamiet en de ontste kers zo vaak omhoog tot de politie ze kon grijpen. Zo monter was Olsson nog wel, dat Getroffen zijn met name de adventis ten, de congregationalisten, de pinkster gemeente, de presbyterianen, de zionis ten en de wesleyanen. Het doel van de arrestatiegolf schijnt te zijn geweest om de gearresteerden hun aantal wordt op ongeveer 200 geschat de bekente nis af te dwingen, dat zij hun kerkelijke organisaties zouden hebben gebruikt als dekmantel om geld in te zamelen voor het bevrijdingsleger van het Frelimo. Alle betreffende kerken en godsdienstige gemeenschappen hebben deze beschuldi ging met kracht tegengesproken. In minder dan tien minuten maakte de politie een einde aan een gijzeling die vijf dagen en 12 uur, in totaal 132 uur, had geduurd. Tegen negen uur ontstond grote activiteit bij de bank, waarmee het duidelijk werd dat de poli tie het zorgvuldig voorbereide aanvals plan ging uitvoeren. Er arriveerden ex tra ambulances, er werden draagbaren en gasmaskers naar binnen gebracht. Om vijf over negen sloeg de politie toe, nadat zij zich eerder op de dag met behulp van foto’s een juist beeld had gevormd van de barricadering (kasten voor de kluisdeur) en er zeker van was dat de vier gegijzelden niet met touwen waren vastgebonden. Premier Palme arriveerde tegen tien uur bij de Kreditbank. Hij bedankte de politiemensen, die zich voor dit karwei allen vrijwillig hadden gemeld, uitvoerig voor het welslagen van hun actie en zei er trots op te zijn dat zij de gijzeling zonder bloedvergieten hadden kunnen beëindigen. Voor de TV verklaarde Pal me later dat „het Zweedse volk aanlei ding heeft dankbaar te zijn over deze afloop en zich trots te voelen over het werk van de politie en het andere perso neel. „Zij hebben grote kalmte en geduld getoond, maar ook een volharding en een besluitvaardigheid laten zien in deze verdediging van onze rechtsstaat. Hier was de grens bereikt van wat men in een dergelijke situatie nog kan toege ven”. Palme was ervan overtuigd dat „door dit gelukkige einde” veel mensen levens in de toekomst zijn gespaard. Het rapport van de Internationale Juristencommissie meldt een golf van arrestaties in juni 1972 onder de Afri kaanse geestelijkheid en leden van de niet-katholieke kerken en godsdienstge- meenschappen. Volgens psychologen kan de spanning waaraan de gijzelaars zo lang hebben blootgestaan leiden tot langdurige psy chische stoornissen. De bankrover en zijn kameraad waren, deels door het feit dat ze langdurig in de gevangenis heb ben gezeten en deels door het feit dat ze meer of minder vrijwillig in deze situa tie terecht waren gekomen, beter toege rust voor de spanningen en het isole ment. Bovendien haddden zij het alter natief, dat ze konden opgeven; wat de gijzelaars niet hadden. De informatie krijgt echter meer re liëf, wanneer men, zoals ik, al eerder en langer gelegenheid heeft gehad om met de Chinese Volksrepubliek kennis te maken. HET WORDT dan met name interes sant om vergelijkingen te maken. De zomer van 1971 stond nog in het teken van de naweeën van de Grote Proletari sche Culturele Revolutie, de massabewe ging door middel waarvan de radikale maoïsten in de voorafgaande jaren de opkomende rechtse partijbureaucratie hadden uitgeschakeld. In de straten van de grote steden marcheerden nog resten van Rode Gardisten-organisataes, de be stuurlijke Revolutionaire Comités putten zich uit in loyaliteitsverklaringen aan de linkerzijde, de mensen waren overvoor- zichtig in hun uitlatingen en gedragin gen. De versoepeling komt ook tot uitdruk king in de, in het besluit opgenomen regeling voor het renteloos lenen van het collegegeld van de staat, als in twee termijnen wordt betaald. De tweeledige gevolgen daarvan ko men het duidelijkst tot uiting in het provinciaal-historisch museum van Sjen- si, in de vroegere keizerlijke hoofdstad Sian. Vorige maal bestond de expositie nog vrijwel uitsluitend uit opgegraven kunstvoorwerpen uit de keizertijd. Men was echter onder invloed van de Cultu rele Revolutie toen al begonnen een aantal politiek-opvoedkundige elementen toe te voegen, die bijvoorbeeld wilden onderstrepen dat men hier niet de kunstzin van de feodale heersers diende te bewonderen, maar het vakmanschap van de werkende klasse „wier scheppend vermogen zelfs door extreme uitbuiting en onderdrukking onaangetast was ge bleven. Daarentegen werden binnenkamers vele van de moeilijker klassieken van het marxisme-leninisme bestudeerd. De in formatie die men krijgt is feitelijker en minder ideologisch geladen; de mensen wisselen vrijer van gedachten. Zelfs in de kleding komt de liberalisa tie tot uiting: zij is minder uniform blauw-groen-grijs, vrouwen beginnen langzaam weer meer kleurige bloeses en rokken te dragen vooral bijvoorbeeld in Sjanghai en omgeving, dat altijd al het karakter van een soort Chinees Pa rijs heeft gehad. Op de universiteiten zijn het niet meer de rebelse studenten, die het hoog ste woord voeren, maar gerehabiliteerde hoogleraren. Dat wil niet meteen zeggen dat er na de revolutie weer een volledi ge restauratie is opgetreden, maar wél dat de slinger die te ver naar de ene kant was doorgeslagen, langzaam weer het matige midden zoekt. De internationale juristencommissie onthelt in haar rapport mensonterende toestanden in de gevangenissen van Mo zambique. Ze citeert een arts, die ver klaard heeft dat zieke gevangenen pas bij hem werden gebracht als hij vrijwel niets meer voor hen kon doen. partijtop betrokken bij een complot van legerofficieren. Hij kwam na het mis lukken daarvan op de vlucht bij een vliegtuigongeluk om het leven. Dat was het sein tot een vergaande herwaardering van de gehele Culturele Revolutie, het veroordelen van bepaalde excessen, die daarbij waren opgetreden, en de inleiding tot een nieuwe liberali satie. Sommige waarnemers vergelijken haar met de liberalisatiecampagne in het midden van de jaren vijftig, die doorge voerd werd onder de slogan „Laat Hon derd Bloemen Bloeien, Laat Honderd Meningen Redetwisten”. Het bestaan van een dergelijke libera lisatie in vergelijking met twee jaar geleden, is voor de terugkerende bezoe ker in de zomer van 1973 onmiskenbaar. Zo is bijvoorbeeld de alles doordringen de verheerlijking rond de persoon van partijvoorzitter Mao Tse Toeng aanzien lijk teruggedrongen. AMSTERDAM. Volgens het Ango- lacomité heeft Albert Heyn in Angola vijftig ton koffie aangekocht met het doel deze in ons land op de markt te brengen. Het Angola-comité heeft dit ontleend aan het huis-aan-huisblad „I- dee”, dat Albert Heyn samen met de VNU uitgeeft. Hierin zegt Albert Heyn onder de naam „Indonesia-koffie” een melange van koffie aan te bieden, af komstig uit Indonesië, Kameroen en An gola. Volgens het comité is Albert Heyn de eerste grote koffiebrander, die een po ging doet de boycot van Angolakoffie te doorbreken. Albert Heyn heeft bevestigd binnen kort weer Angola-koffie te gaan verko pen- „Verleden jaar mei, toen de boycot van de Angola-koffie begon, waren wij al bezig deze koffie terug te dringen omdat wij elders goede en goedkope koffie konden kopen”, aldus Albert Heyn. Thans is de prijs van Angola- koffie aantrekkelijker. Daar wij ons in- koopbeleid bepalen op het motief „waar voor je geld” hebben wij besloten weer Angola-koffie in ons assortiment op te nemen, zo verklaarde Albert Heyn des gevraagd. Wel heeft dit concern besloten duidelijk op de verpakking aan te bren gen, dat het om koffie uit Angola gaat. Dit doen wij, zo deelde Albert Heyn mede, om de consument zelfs zijn keus te laten bepalen. DEN HAAG. Bij de voorbereiding van de begroting van Verkeer en Water staat voor 1974 is gebleken, dat de rijksbijdrage voor de instandhouding van het personenvervoer door de Neder landse Spoorwegen in dat jaar zo groot dreigt te worden, dat nagegaan moet worden welke maatregelen op korte ter mijn mogeiijk zijn om het beslag op de rijksbegroting zoveel mogelijk te beper ken, zo heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat meegedeeld. De sectie internationale zaken van de Nederlandse Raad van Kerken heeft dit rapport van de internationale juristen commissie „correct en betrouwbaar” ge noemd. Het verslag gaat uitvoerig in op de vervolging van christenen in Mozam bique. De geheime politie, die voorheen bekend stond als de Pide en nu „Alge mene Veiligheidsdienst” (DGS) heet, werkt in de Portugese koloniën recht streeks onder bevel van de regering in NU, TWEE JAAR later, blijken deze toevoegingen - met - ideologische - functie nog aanzienlijk uitgebreid. Maar tegelijk is de vormgeving ervan geëvolu eerd van lelijk socialistisch realisme tot composities die subtieler van opzet en kleur zijn. Terwijl men dus tracht de revolutio naire inhoud te bewaren, worden de uitingsvormen geliberaliseerd. Dat geldt niet alleen voor dit museum, maar voor de hele ontwikkeling van de binnen landse politiek in het laatste jaar. Alge meen wordt aangenomen dat deze koers correctie dit najaar haar beslag zal krij gen in opeenvolgende bijeenkomsten van de leidende bestuurlijke organen. Zo viel de aankomst van de Neder landse delegatie van de Staten-Generaal in Peking samen met een massavergade- ring in het Volkspaleis waarvan inmiddels door velen werd aangenomen dat het de Raadgevende Politieke Confe rentie was. Dit is een instituut, dat lang in onbruik is geraakt, maar nu bijeen zou kunnen zijn geroepen om belangrij ke beslissingen van andere instanties voor te bereiden. In de loop van septem ber wordt dan het bijeenroepen van het Tiende Partijcongres en het verkiezen van een nieuw Centraal Comité ver wacht. De invoering van een collectief leider schap na de dood van Mao dat zou kunnen lijken op het troikaprincipe dat sinds enige tijd in de Sovjet-Unie wordt gehanteerd zou de definitieve over- gang van een turbulente revolutionaire naar een stabielere maatschappij kunnen bezegelen. Tenzij Mao’s visioen werke lijkheid wordt en China na zijn eerste en tweede ook nog een derde en volgen de revoluties zal kennen. (Van onze speciale verslaggever, drs. J. van Ginneken) PEKING Het bezoek van de delegatie van Nederlandse Eerste- en Tweede-Kamerleden aan haar collega’s van het Chinese Nationale Volks congres is afgelopen. De parlementariërs zullen in de komende dagen en weken, evenals de begeleidende journalisten, aan hun achterban van hun ervaringen verslag doen. Maar een rondreis van een week door een van de grootste en in elk geval de volkrijkste natie ter wereld is natuurlijk te kort voor het opdoen van betrouwbare indrukken. Met het oog hierop zal de minister een werkgroep instellen, waarin naast amb tenaren zitting zullen hebben vertegen woordigers van het ministerie van Fi nanciën en van de directie van de NS. Deze werkgroep staat onder leiding van de heer H. Reinoud voormalig di- recteur-generaal van de PTT. Het is de bedoeling dat de werkgroep binnen een termijn van drie maanden zal rapporte ren. DEN HAAG. De regering heeft nu de eerste, al aangekondigde stap gezet op weg naar een nieuw stelsel van studiefi nanciering. Gisteren is het koninklijk besluit gepubliceerd, waarbij het moge lijk is gemaakt het collegegeld (duizend gulden) in twee gelijke termijnen te betalen, en wel vijfhonderd gulden bij de inschrijving aan de universiteit of hogeschool en 500 op 1 maart staande. De zondag uit de gevangenis van Arnhem gevluchte 21-jarige Enschedeër heeft zich gisterochtend vrijwillig ge meld bij de Mesdagkliniek in Groningen. Hij zat in Arnhem in voorarrest op verdenking van diefstal. Volgens de verklaringen van gevange nen waren de martelingen van dien aard, dat zij daardoor bereid waren tot elke bekentenis. Zij, die bleven ontken nen, werden in donkere cellen opgeslo ten. Soms kregen zij zelfs geen voedsel meer. Van de predikanten, die zich onder de gevangenen bevonden, werd vermoede lijk niemand geslagen. Hun verzet werd gebroken door psychische druk en voor al door confrontatie met valse bekente nissen van andere gevangenen. Een van de bekendste kerkelijke leiders, dominee Manganhela stierf op 11 december 1972 in de gevangenis. Hij was voorzitter van de synodale raad van de Presbyteriaanse Kerk. In Mozambique zijn de meningen ver deeld over zijn doodsoorzaak. De officië le versie is zelfmoord. In Afrika zijn velen van mening dat hij werd ver moord. De dood van dominee Manganhela veroorzaakte in ieder geval deining on der de geheime politie. De regering ge lastte een onderzoek waarmee de alge meen geachte rechter Valadas Preto werd belast. Preto accepteerde de zelf- moordversie, maar vermeldde in zijn rapport ook, dat de gevangenen tijdens de verhoren systematisch werden ge marteld. Alleen het feit van de zelf- moordversie werd gepubliceerd, de rest van het rapport niet. Preto werd daarna van zijn functie ontheven. Na een protestering van 24 advocaten in Lourenco Marquez aan premier Caetano van Portugal werd hij weer in zijn functie hersteld. benoeming geen tijd meer heeft voor het leider schap van de democraten in de senaat. Drs Schwarz, die kroonlid van het colle ge van bestuur van de TH in Delft wordt, blijft wel Eerste-Kamerlid. Mevrouw Wassen is psychologe en als wetenschappelijk onderzoekster werk zaam op het Nederlandse Instituut voor Preventieve Geneeskunde. Ze is sinds een aantal maanden enige vrouw in de Eerste Kamer omdat mevrouw Irene Vorrink van de PvdA minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne werd. hij direct een begin maakte met het wegslepen van de kasten voor de kluis deur, terwijl van buitenaf politiemannen gaten in de kluisdeur brandden. Binnen trof de politie de zes mensen aan die sinds vorige week donderdag gedwongen en vrijwillig in het bankgebouw hadden gezeten: de vier bankemployé’s Birgitta Lundblad, die verscheidene keren door de rovers zou zijn verkracht, Elisabeth Oldgren, Kristin Enmarkt en Sven Safström, alsmede dé rover Jan-Erik Olsson en de tot levenslang veroordeelde Olofsson. De gegijzelden bleken het naar omstandigheden redelijk te maken. De gegijzelden werden op brancards gelegd en in ambulances naar een zie kenhuis gebracht. Vandaag zullen zij aan een uitgebreid psychiatrisch onder zoek worden onderworpen. De rovers werden geboeid naar buiten geleid en in een ambulance gezet. Omstanders jouw den de beide mannen uit. de parlementaire geschiedenis van ons land is een vrouw tot fractieleider in de Staten Generaal gekozen. Gistermiddag werd mevrouw drs. Paula Wassen-Van Schaveren (enige vrouw in de Eerste Kamer) fractieleidster van D’66 in de senaat. Mevrouw Wassen is 31 jaar. Zij volgt ir. N. F. I. Schwarz op, die in verband met een nieuwe benoeming geen De maatregel heeft een voorlopig ka rakter. De regering streeft naar een verlaging van het collegegeld voor het volgende maand beginnende studiejaar 1973- 1974 tot 500 en naar een nieuw stelsel met ingang van het studiejaar 1974- 1975. Voor deze maatregelen zijn evenwel wetten nodig, die de goedkeu ring van het parlement behoeven. De collegegeldregeling, die in 1972 tot stand kwam, kende niet de mogelijkheid om in twee termijnen te betalen. Het gisteren genomen besluit getekent dat de studenten voorlopig vijfhonderd gul den moeten betalen. Als in de loop van het najaar of het vroege voorjaar de Tweede en de Eerste Kamer instemmen met de vaststelling van het totale colle gegeldbedrag op vijfhonderd gulden be hoeft de tweede termijn niet betaald te worden. Met het Koninklijk Besluit wordt naar de mening van minister van Keme- nade van Onderwijs en zijn staatssecre taris Klein in belangrijke mate tege moet gekomen aan de sinds de verho ging van h et collegegeld tot duizend gulden algemeen geuite wens om de toepassing van de regeling te versoepe len. i mi;r

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3