GEMEENTE NIET BANG VOOR SCHADECLAIMS VAN AMSTERDAM Gesprek met staatssecretaris over ziekenhuis Zilveren jubileum bij Van Gelder ttmdlsvishal Amazone werd HAPPY JUNIOR Weer Franse kernproef Veel doden bij Invitatie aardbeving ALLENDE KOMT MET in Mexico VERZWAKT KABINET kiiuerOe xvmr. afgeworpen unumBEROOEL DEELNEMINGEN OP STAATSBEDRIJVEN Kort IJmondnieuws Jazz-ballet in de Zandkraai Uw kind géén „Happy Junior” JÉ INSCHRIJFDAGEN VAN LICHTBOEI 1 3SF 7 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 6 Schadeclaim Zuiverheid 2?' CBS Moties (Van een onzer verslaggeefsters) HALFWEG De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft zich gisteravond unaniem uitgesproken voor vaststelling van de wijziging van het bestemmingsplan „Landelijk Gebied 1968”. De raad be grensde daarmee het voor industrieterrein bestemde gebied definitief tot de Machineweg. De ten westen van deze lij gelegen gronden werd een bestemming als groenzone gegeven. F u pi, F d fl I Raad Haarlemmerliede stelt unaniem bestemmingsplan vast (Van een onzer verslaggeefsters) Rijk investeert noorden zelf in w PRIJZEN au- Zijlstraat 53 BESOMMINGEN (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Santiago) o Geen wonder! Die nieuwe broek fladdert waar hij strak moet zitten! Geef ze toch hun zin; vol gende keer naar We komen nu al handen te kort als ervaren 1-- - baan wacht 1 heel uit de aardgasbaten gefinancierd zullen worden. De brand heeft nog weer eens de kwetsbaarheid van het houteh zie kenhuis benadrukt. De bereikbaarheid is daarbij ook als punt ter sprake gekomen. Grote markt 12. Haarlem, Telefoon 023 - 324998 L Wie een paar dagen in de week wil helpen PART-TIME VERKOOPSTER, moet snel bellen. Een heerlijke Welkom op de Grote Markt. Waar de heer L. Jansz. Coster U wellicht bewon derend na zal ogen als U met een beeldige leren mantel onze zaak verlaat. Welkom bij Leershop Number One. Waar sfeer en zeer persoonlijke bediening met elkaar wedijveren. Waar collecties uit Finland, L Zweden, Frankrijk, Italië elkaar ontmoeten. B Welkom aan elke vrouw met r een eigen smaak. De vrouw die net als wij van leer houdt om de natuurlijke Schoonheid. De minister maakte gisteren wel dui delijk, dat er geen sprake van is dat de activiteiten van het overheidsbedrijf ge- HEEMSKERK. Een 14-jarig meisje uit Akersloot is dinsdagmiddag op de Strengweg van haar paard gevallen en gewond geraakt. Zij is met een hersen schudding en rugklachten per ambulan ce naar het St. Jozef ziekenhuis vervoerd. Nabij de Voorweg sloeg het paard, dat door het meisje bereden werd, op hol. De onfortuinlijke amazone werd af ge worpen en kwam in een greppel terecht. De proef is de vijfde in een reeks die een golf van internationaal protest los maakte. Waarschijnlijk heeft de Franse minister van Defensie, Galley, de explo sie bekeken vanuit een bunker op Moe- roeroa. Hij verblijft in Frans-Polynesië en keert op 5 september in Parijs terug. Het kleine raadscollege van Haarlem' merliede en Spaarnwoude stond gister avond voor een grote beslissing. SANTIAGO. De laatste kabinets wisseling in Chili betekent een vezwak- king van de volksfrontregering van presi dent Salvador Allende. Van de zes nieu we ministers is eigenlijk alleen generaal Rolando Gonzalez interessant. Hij gaat de portefeuille voor mijnbouw beheren. President Allende’s bedoelingen zijn dui delijk in dit geval: verwacht wordt na melijk dat zodra de vervoersbonden op houden met staken, de twee grootste kopermijnen van Chili, El Teniente en Chuquicamata, in staking zullen gaan. Voorbereidingen zijn al getroffen, en de tegenzet van de regering is nu het inschakelen van strijdkrachten in deze gebieden. Het regeringsplan behelst de oprich ting van een ontwikkelingsmaatschappij voor het noorden met eigen, „aan de aardgasbaten geralteerde” financierings middelen. Volgens het besluit van minis ter Lubbers (Economische Zaken) start deze overheidsinstelling met een kapitaal van één miljoen (aardgas) guldens. Vol gend jaar kan, via een staatsgarantie op leningen op de kapitaalmarkt, vijftig miljoen beschikbar komen. De besommingen van dinsdag 28 aug. 1973 waren: KW 144 19.870, KW 152 16.070, SCH 171 10.050, VL 103 3350, IJM 154 16.340, IJM 23 f 2510, KW 47 ƒ250. O 224 ƒ26.430 HA 70 ƒ2080 SL 6 ƒ2120, UK 70 1450, VD 9 2740, VD 15 ƒ2230, VD 25 ƒ3570, VD 46 2590, YÉ 25 2800, ZL 6 2470. Span vissers: UK 78 en UK 107 3100, UK 135 en UK 145 ƒ1100, UK 196 en UK 234 ƒ990. Minister Lubbers deelde nog mee dat hij in het kader van de spreiding van de rijksdiensten besloten heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) slechts voor de helft naar het Zuidlimburgse Heerlen over te plaatsen. De andere CBS-helft blijft in Den Haag. Ongeveer 1100 man worden naar Heerlen overge plaatst met name die afdelingen die „het minst kwetsbaar” zijn. (Op 10 mtr afstand van Happy Go Lucky en Happy Lady) De gemeenteraad richtte zich gisteren niet alleen op de geschiedenis van de omstreden planwijziging. De heer R. van Gestel diende namens zijn collega’s een tweetal moties in die duidelijk een be leid inhielden voor de naast toekomst. In de eerste motie sprak de raad als oor deel uit, dat de problematiek rond het Noordzeekanaalgebied alleen kan wor den opgelost wanneer een krachtig nati- Generaal Gonzales staat bekend als iemand die harde maatregelen niet schuwt. Zijn benoeming is dan ook te beschouwen als een waarschuwing aan Het PvdA-Kamerlid Wierenga toonde zich tijdens het debat „een tevreden mens”. De heer Keuning (DS’70) echter diende een motie in,- waarin de regering wordt gevraagd een deel van de aard gasbaten af te zonderen en de bestaande kortingsregelingen uit te breiden tenein de een krachtiger regionale politiek te vergemakkelijken. DEN HAAG. De regering gaat het noorden van het land helpen door er deel te gaan nemen in bedrijfsinveste ringen of er eigen bedrijven te gaan stichten. Dit is door het kabinet-Den Uyl aangekondigd op de drempel van het debat dat gisteren in de Tweede Kamer begon over de nota's betreffende het noorden en Zuid-Limburg. Het ergst gteroffen schijnt de berg achtig estreek bij de ruim 5600 meter hoge en met sneeuw bedekte vulkaan Orizaba te zijn. In de gelijknamige stad zouden meer dan 100 mensen onder een ingestort flatgebouw liggen. Elders in het rampgebied zijn ziekenhuizen inge stort. De staking van de middenstand zal voorlopig worden voortgezet, verzekerde gisteravond de president van de Bond van Middenstanders Rafael Cumsille. Dit heeft tot gevolg dat de volgende dagen nog steeds bijna 90 percent van de winkels in hoofdstad en omstreken geslo ten zullen blijven. In een commentaar hierop, tijdens een persconferentie gister avond verklaarde president Allende dat het geduld van de regering op was en dat nu een einde wordt gemaakt aan alle stakingen. onaal c.q. Europees beleid wordt ge voerd. De tweede motie hield een verzoek in aan B. en W. om al hetgene te doen dat leidt tot zo snel mogelijke verkrij ging van rechtskracht van het bestem mingsplan „Landelijk Gebied 1968”. Uitsluitend namens een minderheid in zijn fractie maakte de heer Van Gestel aanmerking op het feit, dat de behande ling van het bestemmingsplan twee maanden na de ter visie legging plaats vindt. Burgemeester IJsselmuiden had daar een ander oordeel over. Hij zei het nuttig te vinden dat alle partijen nu weten waar zij aan toe zijn. Kritiek op een wat te formeel juridische benade ring door het gemeentebestuur, waar door de tijd zou hebben ontbroken voor nader overleg met de gemeente Amster dam, wees hij van de hand door vast te stellen, dat Amsterdam niet van de ge boden kansen tot overleg gebruik heeft gemaakt. .Amsterdam heeft zich niet in het vooroverleg willen laten betrekken en is pas na de tervisielegging van het plan gekomen met een bezwaarschrift en een schadeclaim” aldus de heer IJs selmuiden. HEEMSKERK. De brand in het St. Jozef ziekenhuis is de directe aan leiding geworden voor het gesprek dat het gemeente bestuur van Heemskerk nu op 3 september aan staande zal hebben met de Staatsse cretaris voor Volksgezondheid over de nieuwbouw van het ziekenhuis. De plannen daarvoor liggen al ja- ren klaar, maar het sein voor de bouw wordt van regeringswege maar steeds niet op groen gezet. WELLINGTON (Reuter). Frankrijk heeft zijn vijfde kernproef genomen in de dampkring boven het atol Moeroe- roa in de Stille Oceaan. Dit heeft de premier van Nieuw-Zeeland, Norman Kirk, bekendgemaakt. Hoe Kirk aan de informatie is gekomen en wat de kracht van de explosie was, is niet bekend. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Bij Van Gelder Papier kon gisteren opnieuw een vijf entwintigjarige jubileum worden gevierd, ditmaal door de heer J. A. Mengelder, wonende in Assendelft, die de laatste jaren als technisch assistent bij de pa piermachines 18 en 21 werkzaam is. De jubilaris werd met echtgenote en twee zoons in het directiekantoor ont vangen in aanwezigheid van de heren I. Tiemessen fen ir. J. IJsveldt, respectieve lijk hoofd productie en productiechef, alsmede de heer C. Duinmeijer, de di recte chef. De aardbeving, die een van de ergste in de geschiedenis van het land wordt genoemd, had op de schaal van Richter een sterkte van 5.5. Het epicentrum lag ongeveer 220 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad. De plaatsen Orizaba (Vera Cruz) en Ciudad Serdad (Puebla) zouden voor meer dan de helft zijn verwoest. Enige kritiek kwam van de heren Meis (CPN), Jansen (PPR) en Scherpen huizen (WD). Tijdens dit debat werd verder geïnformeerd naar de plannen met de tien miljoen gulden voor de stro kartonindustrie (Wierenga) en de beslis sing over het oefenterrein bij Ter Apel (Keuning en CHU’er Tolman). „Youth for Christ”. Ook voor de beweging „Youth for Christ” in IJmuiden is het nieuwe seizoen weer begonnen, waarbij werd vastgesteld de bijeenkom sten voortaan niet meer op woensdag te houden, maar elke zaterdag om de veer tien dagen. Op deze wijze kan er meer aandacht aan de organisatie en de pro gramma’s worden besteed. De eerste bij eenkomst is nu zaterdag 1 september om 20 uur in „De Ichtusburcht” aan de Fahrenheitstraat (achter het cultureel Centrum). Het programma voor deze avond wordt verzorgd door het duo Karei en Dio uit Beverwijk. Per 1 kilogram: heilbot 9.30-5.69, gr. tong 10.26-10.08, m. tong 10.11-9.72, kim. tong 11.02-10.57, tong 1 10.60-9.79, tong 2 8.98-7.94, tarbot 8.51-8.40. Per 125 kg.: gr. leng 200, gr. wolf 204. Per 50 kg.: tarbot 280 138, griet 156- 75, kabeljauw 1 107-101, kabeljauw 125- 115, kabeljauw 3 125-102, kabeljauw 4 110-103, kabeljauw 5 84-43, w. koolvis 1 en 2 106, w. koolvis 3 91-82, zw. koolvis 4 71, schol 1 95-90, schol 2 102-85, schol 3 125-81, schol 4 98-70, schelvis 1 140-88, schelvis 2 92-71, schelvis 3 101-63, schel vis 4 69-50, schar 65-46, wijting 2 70, wijting 3 40-36, wijting 4 45, haring 1 42-40-29.20, makreel 1 63, makreel 2 62.50-25, makreel 25.50-23, tongschar 117-92, kl. wolf 130-92, poon 16-8.50, haai 81-65, bot 20-19, horsmakreel 13- 7.50, rode poon 71-53, harders 113, pil chards 38.80-23. HEEMSKERK. Op de dinsdagavon den verzorgt Kristine de Chatel in het buurtcentrum De Zandkraai de cursus jazz-ballet. Mejuffrouw De Chatel is verbonden aan de dansgroep van Koert Stuyf te Amsterdam en zal voorlopig 15 lesavonden verzorgen. De inschrijving hiervoor is maandag 3 en dinsdag 4 september. IJMUIDEN. Dinsdagmorgen werd in IJmuiden aangevoerd: 1400 kg tong, 24 kisten tarbot en griet, 325 kisten kabeljauw, 22 kisten koolvis, 140 kisten schol, 16 kisten schar, 185 kisten schel vis, 274 kisten wijting, 40 kisten pil chards, 751 kisten haring, 288 kisten varia. de vakbondsleiders in de kopermijnen die de stakingen hebben aangekondigd. Aangenomen wordt dat met oppositi onele steun deze stakingen deson danks zullen plaatsvinden. Verdere con flicten worden dan ook verwacht. In de 34 maanden die president Allende aan de macht is, is dit het 21ste kabinet. Essentiële veranderingen worden niet verwacht. HEEMSKERK. Donderdag 30 gustus is de eerste inschrijfdag van het buurthuis De Lichtboei aan de Maas straat. Van 19 tot 22 uur kan men zich dan voor de diverse cursussen laten inschrijven. Ook vrijdag 31 augustus van 9 tot 22 uur en zaterdag 1 september van 9 tot 17 uur is hiervoor gelegenheid. De bedrijfsdirecteur ir. A. H. Stomp kon de jubilaris herinneren aan een markante loopbaan, die op 26 augustus 1948 als electriciën begon, in 1959 ge volgd door zijn aanstelling als voorman in de electrische werkplaats. Drie jaar later volgde de functie van ploegleider technische inspectiedienst, waarna hij in 1969 werd overgeplaatst naar de papier productie als technisch assistent. Voor zijn verdiensten bracht de heer Stomp de jubilaris dank en schonk namens de Raad van Bestuur van het VGP-concern als huldeblijk een enveloppe met inhoud alsmede een schriftelijke felicitatie. Me vrouw Mengelder ontving behalve een foto in lijst van haar man tijdens zijn werk een fleurig boeket. Tijdens deze huldiging kwam ook nog de hobby smalfilmen van de jubilaris ter sprake. In zijn beschouwingen over de nog groene zone in de gemeente betrok de raad ook de toekomst van het kerkdorp Ruijgoord, dat oostelijk van de Machine- weg ligt en dus deel uit maakt van het nog voor industrievestiging bestemde ge bied. Burgemeester drs. F. J. A. IJssel muiden noemde Ruijgoord „een hele zorg”. Hij zei dat de toekomst van het kerkdorp zich voor het gemeentebestuur nog niet duidelijk heeft af getekend. „Wij kunnen ons niet losmaken van onze tot nu toe gegeven medewerking aan het slopen van de huizen. We vinden het echter moeilijk daarmee door te gaan, terwijl we weten dat slopen geen zin heeft”, aldus de burgemeester, die zijn visie op Ruijgoord gaf op verzoek van het raadslid R. van Gestel (KVP). Laatstgenoemde vroeg het college na melijk eventueel ook voor het gebied ten oosten van de Machineweg de bestem ming nader te bezien nu de gemeente Amsterdam heeft aangegeven de reste rende gebouwen in Ruijgoord voorlopig te willen handhaven ten gerieve van de daar gevestigde werkgroep. De gemeenteraad had voor de vast stelling van de voorgestelde planwijzi ging anderhalf uur nodig. Burgemeester IJsselmuiden leidde de discussie in met de opmerking, dat slechts zuiverheid van motieven bij B. en W. heeft geleid tot het voorstel. „Het demonstreert en geeft uitdrukking aan onze zorg en bezorgd heid over een van de laatste groengebie den in onze gemeente”, aldus de heer IJsselmuiden. De’ motieven van het college bleken ook de motieven van de raadsleden te zijn. ,Het bestemmingsplan maakt niets onherroepelijk en dat zou een insteekha- ven wel hebben gedaan”, argumenteerde P. B. Datema (PvdA). WD-er J. C. Cornelissen gaf aan dat de gemeenteraad al lange tijd niet gerust was op de ontwikkelingen ten aanzien van het Amsterdamse industrieterrein. „Wij zijn al van 1965 af intensief bezig met het betreffende bestemmingsplan en sinds wij toen eigenlijk onder dwang van de omstandigheden het streekplan hebben aanvaard, is er veel veranderd”. Dit raadslid noemde het een bewijs van goed beleid als Amsterdam ook die vroegere besluiten zou intrekken. De heer L. Bokma (Prot. Christ.) merkte op, dat de raad niet met genoe gen Amsterdam de voet dwars zet. ,Deze beslissing weegt bijzonder zwaar. Zij heeft ons een stuk persoonlijke strijd gekost.” Ten aanzien van die schadeclaim Amsterdam zegt een planschade van honderd miljoen gulden te voorzien zei de burgemeester weinig zorgen te hebben. „Wij hebben de beste juristen geraadpleegd en men is van mening, dat het voor Amsterdam een moeilijke zaak wordt om ons verantwoordelijk te stel len voor die schade”. De raadsleden hadden weinig behoefte om in tweede instantie nog te spreken over de wijziging van het bestemmings plan, zodat al vrij snel kon worden overgegaan tot het volgende, bepaald minder opzienbarende punt van de agen da: de aanschaffing van het „Liedboek voor de Kerken” ten behoeve van de christelijke school in Halfweg. Met deze unanieme beslissing heeft de gemeenteraad nu tot zover in zijn ver mogen ligt paal en perk gesteld aan de ter discussie gestelde uitbreiding van het Amsterdamse industriegebied. Door in februari een voorbereidingsbesluit te ne men en dit gisteren een voortzetting te geven in dev orm van een bestemmings plan heeft de raad willen voorkomen dat Amsterdam de al in zijn bezit zijnde gronden ten westen van de Machineweg geschikt maakt als industrieterrein en deels gebruikt voor de aanleg van een insteekhaven. Haarlemmerliede en Spaarnwoude wenst in het betrokken gebied de status quo te handhaven zo lang niet is bewezen, dat Amsterdam de gronden wezenlijk nodig heeft voor de vestiging van zeehavenindustrie. MEXICO-STAD (DPA,REUTER en UPI). Een zware aardbeving in Mid den-Mexico heeft gisteren volgens voor lopige berichten aan zeker 200 tot 250 mensen het leven gekost. Naar schatting 2000 mensen zouden zijn gewond. j 'IMD1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7