BOUDEWIJN BOLLEN: VAN HANS BRINKER NAAR BALI in Amsterdam op het slechte pad gebracht CABARET IN CAFE Hoe crimineel het was Missie naar Rusland overvallers? zonder apen EN KUNST IN KERK Onze metro toch mooier Kattenburg: weer leven Poppen voor gevangenen „Kinderen worden „Rots” nog Snelrecht taxi- Huisvesting studenten hoofd van de stichting Studentenhuisvesting (Maagdenhuis, tel. 5258111) met vijftig man in vaste dienst en nog eens zeventig stu dentenbeheerders, is hij de grootste op dit ge bied. o» I In Feest in Jordaan GEISHA’S IN BLOEMENCORSO POSTMA WIL BUITENLANDERS WEGWIJS MAKEN J I F?w 1973 ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLINGa/ „HET KLINKT natuurlijk heel leuk om te zeggen: Ik ben zo tolerant in Amsterdam. Maar wie geeft je het recht zo te zijn tegen jonge kin deren, waarmee de ouders het beste menen? Begrijp me goed: Ik ben niet tegen hip of drugs, maar zie wel dat jonge mensen hier op het slechte pad worden gebracht. Nee, ze worden niet beschermd, want dat kan Amster dam niet meer en dat vind ik een onjuiste zaak”. HÖWÖËRDAG 3 0 OWSTUS r’rF 3 zijn de de EEN BEZOEK aan Amsterdam bracht het afgelopen weekeind ook de Austra lische minister van Vervoer. Dat betekende overwerk voor wethouder Brautï- gam en zijn mannen van het GVB. De minister maakte een tramrit met de „vrije” lijn 1, koerste daarna snel naar de Maasstad om de metro uit te pro beren en stoof zondagochtend in alle vroegte alweer over de testbaan van de Amsterdamse ondergrondse. Wat was zijn reactie? Brautigam: „Hij was erg onder de indruk van de vrije tram- en busbanen en vond de metrowagens .van ons toch mooier dan de Rotterdamse”. KATTENBURG, de in de zestiger jaren gesloopte woonwijk, zal binnenkort weer bebouwd worden. Maar van de 1.500 woningen, die er ooit hebben ge staan, komen er slechts 550 terug. Minister Grutfters van Volkshuisvesting komt half oktober naar de hoofdstad om de eerste paal te slaan. De nieuwe woningen worden veel duurder circa 300 gulden per maand maar ook twee maal zo ruim. Er moest nogal wat aan te pas komen om de kostprijs te drukken. Zo ztfn de geprojecteerde parkeergarages in Kattenburg geschrapt. DE MAGNATEN in onroerend goed zitten in Amsterdam niet stil. De Kalverstraat immers heet al een Brit se straat te zijn en zo zijn er meer voorbeelden te geven. In lang niet alle gevallen gaat het deze project ontwikkelaars voor de wind. Zo staat het kolossale kantoorgebouw „Rivier- staete” aan de Amsteldijk, dat f 40 miljoen heeft gekost en 27.000 vier kante meter aan kantoorruimte biedt, reeds sinds begin van dit jaar leeg. en in universi- teiten zullen weer vol lopen met de 17.000 stu denten, die de hoofdstad herbergt. Nu is „herber gen” een groot woord want vooral in Amster dam valt het de student bar moeilijk om een re delijke en ook nog be taalbare kamer te vin den. ‘j HET LEVEN van een taxichauffeur gaat niet over rozen. Zeker niet in de hoofdstad, waar overvallen en moles taties aan de orde van de dag zijn. Het gemeentebestuur wil daar veran dering in brengen en wethouder Brautigam heeft het bestuur van de „taxicentrale” dan ook voorgesteld om als eerste maatregel snelrecht voor de aanvallers van taxichauffeurs te doen gelden. B. en W. hebben besloten een verzoek hiertoe aan de justitie-autoriteiten over te brengen. DE JORDAAN mag dan voor veel Amsterdammers niet meer zijn wat het geweest is, het echte feest vieren hebben ze nooit verleerd. Op woens dagavond 5 september is het weer zover: dan zal burgemeester Ivo Samkalden in de Noorderkerk het 25- ste Jordaanfestival voor geopend ver klaren. Bittere woorden van een grijze reacti onair? Vergeet het maar. Tenslotte heeft Boudewijn Bollen (27) zaterdag keert hij het Hans Brinker„Stutel” de rug toe om op Bali zijn hotelgeluk te beproeven drie jaar lang het bonte volkje aan zich voorbij zien trekken. Zijn conclusie: het is er allemaal niet beter op geworden. Bollen heeft het Hans Brinker „ge maakt”. Toen hij in 1970 voor het Ne derlands bureau voor buitenlandse stu dentenbetrekkingen (NBBS) als direc teur voor een nieuw op te zetten stu dentenhotel werd binnengehaald, was het in het voormalige klooster in de Kerkstraat een trieste boel. Piepkleine kamers en geen sanitair. „Ik had in die begintijd een receptio niste, een paar werksters en een nacht portier- Dat was mijn broer: die sliep noodgedwongen onder de balie. Het idee is meteen aangeslagen. Op 250 bedden haalden we een bezetting van 70 percent en dat hebben maar weinig hotels”. BEHALVE Hans Brinker heeft het NBBS nu hotels aan de Keizersgracht en Oude Zijds Voorburgwal. De toerist kan kiezen uit 550 bedden en prijzen, die tussen zes en achttien gulden liggen. Bollen heeft het slim gespeeld. Hij knoopte voortreffelijke banden aan met KLM en VVV, liet een publiciteitsbusje dagelijks naar Schiphol rijden en de Yanks? Zij kwamen wel. Hoe ziet Bollen het verschil tussen Hans Brinker en de andere jeugdhotels en sleep-inns? „Dit is opgezet door jonge mensen. Het is allemaal erg „easy”. Er zijn wel regels, maar ze zijn beperkt. Ik geloof dat de benadering van de gasten anders is: het is één grote familie. Zo ervaart Al oud is de truc dat een meisje op bezoek komt, dat een in zilverpapier gewikkeld balletje hasjiesj in haar mond heeft en dat bij de innige begroetingskus „overdraagt”. Om be trapping te voorkomen slikt de jon gen het door, waarna hij het balletje later weer uit zijn fecaliën kan vis sen. „Het is voorgekomen dat een niet- verpakt blokje hasjiesj van mond tot mond ging en de bewaker het in de gaten had. De jongeman aarzelde niet en slikte het door, maar de dosis was veel te groot. Die vent was twee dagen zo „stoned”, dat hij van boven niet meer wist waar zijn onderste zat”. NOG EVEN collegebanken Amsterdamse van en er is afdeling, name de begeleidt, ook wel”, „want maar HOE WELIG tiert de misdaad in Amsterdam? Een aardige indicatie hiervoor vormt het politierapport van een dag en nacht. In die 24 uur werd in 176 gevallen aangifte gedaan van een misdrijf; 5 mishandelingen, 17 autodiefstallen, 23 diefstallen uit au to’s, 52 „gewone” diefstallen, 25 in braken, 3 winkeldiefstallen, 10 geval len van zakkenrollerij en twee bero vingen. Er werden 52 arrestaties ver richt. Voorts waren er zeven branden, 42 aanrijdingen en negen mensen zo dronken, dat ze in een cel hun roes moesten uitslapen. Het was koud die nacht en daarom luidde de notering van Vondelparkslapers niet de ge bruikelijke 2000 maar slechts 786. Dat aantal ontbrekende hippe slapers komt aardig overeen met het tekort bij de Amsterdamse politie. Volgens burgemeester Ivo Samkalden is dat namelijk 1200 man. ONDER leiding van wethouder Jan Bootsma van Economische Zaken is gis teren een Amsterdamse missie vertrok ken naar de Sowjet Unie, waar behalve Moskou ook de havens van Leningrad en Riga zullen worden bezocht. Daar zal met reders worden gesproken. Doel van deze „operatie” is een nieuwe aanpak van de marketing voor de Amsterdamse haven. Boze tongen beweren nu, dat wethouder Bootsma in verband met de teleurstellende gang van zaken in het westelijk havengebied in de USSR zal onderduiken, tenzij hij er in zou slagen een Russische olieraffinaderij mee naar huis te nemen. IN HET Aalsmeerse bloemencorso, dat zaterdag door Amstelveen naar de Dam (aankomst vier uur) trekt, is veel uitheems te bewonderen. Het thema is „de wereld in bloemen” en dat betekent in dit geval dan ook dat er Chinese en Turkse ruiters alsmede Bedoeïanen in de stoet zullen meerij den. Japan is ook al niet vergeten. Vandaar dat er ecthe geisha’s op de wagens zitten. men het ook. De bezoeker heeft niet gevoel dat hij iemand is, waarvan geld gepakt wordt. Je hoort van collega’s, dat ze steeds meer problemen krijgen met hun gasten, maar ons publiek is niet zo veranderd. Het is wel hip, maar niet overdreven en bovendien hebben de meesten toch wel wat te melden. Soms heb je botsingne tussen individuelen en groepen. Laatst hadden we dat met een groep Amerikaanse meisjes, die hier met enkele nonnen kwamen en eerst in de eetzaal hun gebed opzegden voordat zij ’s avonds naar de Wallen gingen”. ZIJN kijk op de toeristische toekomst van de hoofdstad is bepaald niet roos kleurig. „Als je zo links en rechts luis tert, hoor je toch dat Amsterdam wel erg tolerant is ten opzichte van de jeugd. Dat is leuk voor die bepaalde groep, maar de totale markt heeft ande re denkbeelden over een bezoek aan Europa. Men vindt het wel aardig dat hippe te bekijken, maar niet om mee te doen- En als je niet meedoet, ben je een drop-out. Het beeld van Amsterdam is ook voor mij niet meer zo indrukwek kend. Het schrikt de mensen af en je hebt sterk het gevoel, dat het uit de hand loopt”. De hotelman Bollen meent dat het gebrek aan dienstbaarheid („dat is het slechtste punt”) de Amsterdamse hotel- lerie zal opbreken. „In het begin”, zegt hij, „kon je zoveel mensen krijgen als je maar wilde. Je kon selecteren, maar dat is voorbij. Het aanbod is minder gewor den en de concurrentie ontzettend groot. Gevolg: een prijzenoorlog. Het voordeel van Brinker was, dat het voor iedereen een lolletje was. Het gaf onze mensen voldoening als ze zagen dat, de gast tevreden was. Dat leeft hier nog steeds, maar elders zie je het niet meer. Je wordt vaak als gast afgesnauwd terwijl je toch de koning bent. Wij Nederlan ders hebben het afgeleerd om dienstbaar te zijn”. VERDOVENDE middelen. Boudewijn Bollen is er geen voorstander van, maar het kan hem weinig schelen of ouderen ze gebruiken. „Die moeten het zelf maar weten, maar ik heb nooit gewild dat er in Brinker drugs gebruikt werden. Als we het merkten, werd er gereageerd. Tenslotte hoeven we ze niet in de rot zooi te helpen”. Op 1 september treedt hij in loon dienst bij de Aero Pacific Hotel Com- pagny waarmee KLM en Garoeda bezig zijn een keten van hotels neer te zetten langs de toeristische route in Indonesië. Over het waarom van zijn vertrek zegt Bollen: „Op mijn vakgebied zie ik het in Holland niet meer zo zitten. Bovendien, je moet weg want een gegeven moment ben je moe van al die jonge mensen”- POSTMA isolement doorbreken behoorlijk, hoopt Postma, die beseft dat er nog genoeg andere problemen overblijven. Zoals bijvoorbeeld de briefcensuur. „Frans, Duits of Engels, daar komen we nog wel uit, maar met een Chinees of een Libanees of een Griek, die geen andere taal spreekt, wordt het een stuk moeilij- ker”. Postma is het bepaald niet eens met degenen die vinden dat buiten landers genoeg mogelijkheden hebben voor contact met anderen. Hij vindt juist dat ze het extra moeilijk heb ben. „We proberen”, zegt hij, „hun isolement zoveel mogelijk te doorbre ken door ze bijvoorbeeld portable radio’s in hun cel te laten houden, waarop ze zo mogelijk een zender van hun land kunnen ontvangen”. De eigenaars van deze „aperots” of „bruidstaart”, zoals het gebouw in de volksmond wordt genoemd, wijten de oorzaak aan de huurprijzen. Die lig gen inderdaad aan de hoge kant: van f 200 tot f 240. Door een recente prijs verlaging van f 25 hopen ze dat inge deukte imago weer wat op te vijze len. De malaise van de „aperots” heeft anderen er niet van kunnen weerhouden in de omgeving van het Amstelstation (aantrekkelijk door metro vervoer) een dergelijk project te beginnen, dat nog groter (30.000 m2 en nog duurder 50 miljoen) zal wor den. Het moet over vier jaar klaar zijn. Of hij dat met of zonder zilveren feesthoed doet, is niet zo belangrijk want het belooft in elk geval een vrolijke boel te worden. Bijvoor beeld op de kermisachtige Palm- gracht, het „café-cabaret” in gebouw De Palm of op de Lindengracht waar voor het café op nummer 152 op straat wordt gedanst. Dat gebeurt iedere avond, evenals trouwens in de Noorderkerk, mid delpunt van een grote culturele ma nifestatie. Naast een expositie van grafisch werk, schilderijen, beeld houwwerk en wandkleden worden hier demonstraties gegeven op het gebied van grafische en keramische vormgeving. De stichting Beeldende Kunsten en de Rietveld Academie hebben hier voor een belangrijk deel de kunstzin nige hand in. In de kerk zullen ook vijftien schrijvers en dichters uit ei gen werk voordragen. Simon Vinken oog, die hiervan de organisatie heeft, kan hierbij op de medewerking van o.a. Roel van Duyn, Bert Schierbeek, Steven Meimbrecht, Nico Verhoeven, Arie Visser en Bernlef rekenen. Liefhebbers van popmuziek komen aan hun trekken op de „show-boat” in de Brouwersgracht (bij Palm- gracht), waar de groepen Flag, Big Shot, Galaciz en Gamma zullen op treden en voorts jacht op talenten wordt gemaakt. Voor het eerst in de geschiedenis van het Jordaanfestival is nu ook de Zuid-Jordaan actief bij de viering betrokken. Ze vindt daar voorname lijk plaats rond de Elandsgracht en de Lauriergracht. Markante punten uit het programma: een zeepkistcorso voor de jeugd, een vrijmarkt en een kofietafel voor vijfhonderd bejaar den. Hier wordt *t feest zaterdagavond 15 sept. afgesloten met een blues- festival. Tenslotte nog dit: het festi val is volgens de organisatoren vooral bedoeld voor de niet-Jordaners. die dan kunnen zien hoe levenslustig de ze buurt nog is. over 6.000 waarvan dentenflats De bemiddelingsbu reaus kunnen het ten minste nauwelijks bij benen en de lengte van de wachtlijsten groeit jaarlijks. „Dit jaar loopt het helemaal storm”, vertelt de heer H. Ver stegen. Hij kan er over meepraten, want als DE DIRECTEUR van het huis van bewaring aan het Kleine Gartman- plantsoen in het uitgaanscentrum Leidseplein serveert zijn bezoekers jasmijnthee. Een macrobiotische ge detineerde is wat dat betreft zijn leermeester geweest. Hij vond dat directeur H. H. Postma teveel koffie dronk en waarschuwde dat dat niet zo goed voor hem was. Vandaar. Het is een rijk geschakeerd volkje dat hij in huis heeft. Uiterst hippe vogels vaak, een compleet andere we reld ook „waar je onwillekeurig toch iets van meepikt”. Bijna de helft van de 120 gedetineerden zijn buitenland- ders. Half augustus was de bezetting: vier Chinezen, een Oostenrijker, Griek, Spanjaard, Brit, Peruaan, Duitser, Pool, Libanees, vijf Marok kanen, vier Amerikanen, twee Israë li’s, zeven Fransen, twee Luxembur gers acht Italianen, twee Pakistanen, twee Portugezen, iemand uit Singapo re en een Statenloze. „Ga er maar aan staan”, zegt Postma. HIJ DOELT hiermee op de com municatieproblemen. Men probeert de gevangenen zo goed mogelijk duide lijk te maken wat ze te wachten staat en wat van hen verwacht wordt, maar teveel blijft onvoldoende belicht. Postma heeft daarom een nieuw project onder handen genomen om de vreemdelingen wegwijs te ma ken. Samen met het criminologisch instituut van de V. U. en het Haagse poppentheater Guido van Deth zal binnenkort een poppenfilm gemaakt worden, waarin de justitiële gang van zaken wordt verhelderd: van het mo ment van arrestatie tot de vrijlating. De film wordt op video vastgelegd alle huizen van bewaring moeten er een kopie van kunnen krijgen. Er komen geluidsbanden bij in zoveel mogelijk talen. Dan is de eerste opvang tenminste delde prijs 84 gulden exclusief servicekosten is opgelegd door de minister, maar wij mogen differentiëren al naar gelang de grootte van het woongenot”, al dus Verstegen, die er binnenkort nog twee studentenhuizen met in totaal 700 kamers in Osdorp en Diemen bij krijgt. Hij vertelt dat ook studenten nogal eens last krijgen van flat- neurose en er is een speciale afdeling, die met name de eerste jaars begeleidt. „Dat moet ook wel”, aldus Verstegen, „want er kunnen maar al te makkelijk spanningsvel den optreden”. De stichting beschikt kamers, er 4.000 stu- zijn. „Ja, dat is aardig wat”, zegt hij, „maar toch komen hier iedere dag honder den mensen om een ka mer te vragen. De pro blemen op dit gebied worden steeds groter, want terwijl de behoef te duidelijk toeneemt, loopt het aanbod terug”. Hoe staat het met de huurprijs? „De gemid- Bij de Nederlandse gedetineerden bestaat er duidelijke jaloezie over de extra aandacht die de buitenlanders krijgen. Men verwijt dat ze teveel medewerking krijgen. Feit is dat'de Nederlandse toneelgroepen er nauwe lijks meer komen ER ZITTEN opvallend veel hippe vogels in deze ommuurde samenle ving. „D’r komen hier nogal wat, die wierook willen branden. Dat kan nou net niet. De geur dringt door de kieren van de deuren en anderen, die dat minder waarderen, zouden er last van kunnen krijgen. Vaak willen ze ook een muziekinstrument gebruiken. Als de buren er geen last van heb ben, stuit dat niet op bezwaren, maar ik kan me voorstellen dat het perso neel er wel eens horen-dol van wordt”. Verdovende middelen zijn hier vanzelfsprekend verboden maar blij ken er toch zo goed als in alle andere strafinrichtingen binnenge- smokkel d te worden. Postma: „Je ruikt wel eens wat, maar het spul is dan doorgaans op. Op de meest inge wikkelde wijze wondt het trouwens binnengesmokkeld”. L’ Mffi "V"

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11