Grote prod uk tic van Centrum OPKOMST AFGANG VAN A. A. MUSSERT IN REVUE-PARODIE als flitsjes Muziek TEKSTPIEREMENT Amsterdamse agenda Toneelschuur als echt theater FILMS Orgel concerten Openbare repetities Myvijzen 1 15 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 19 73 c co. Bioscopen Wil hij blijven componeren? jr. BEKENDE een nee. OM ZATERDAGMIDDAG „Frank en CHARLES BOOST Tekstpierement over heeft if J JAC. HEIJER tot het Aan de piano Bob Zimmer man, verder v.r.n.l.: Charles Toet, Hans Meydam, Henk Guittart. Ver- van dan- VOOR DE JEUGD heeft Studio nog de Pippi Langkousfilm en zondagochtend weer „King Kong”. LUXOR PROLONGEERT Eva” van Pim de la Parra. ROXY TOONT een klassiek geworden western „Vuurgevecht op OK Corral”. In de nachtvoorstellingen „Dracula’s lustige vampiers vrouwen’ LIDO HEEFT een bijzondere western op het programma waarin niemand min der dan Ringo Starr mee doet. „De blinde scherpschutter” heet de film en gaat over de strijd van de blinde man tegen een bende bandieten met de ont voering van een fraaie blondine als in zet. het met van min of meer Zo’n drie jaar geleden zag hij In de opkomst en afgang van een „fatsoenlijk burgerman” Anton Adriaan Mussert, inge nieur bij een provinciale wa terstaat en leider van de Natio naal Socialistische Beweging in Nederland in de jaren '30 en ’40, een „Nederlands konings drama”. Met dat idee stapte hij naar Peter Oosthoek, met wie hij in nauwe samenwerking zich aan het schrijven zette. Na een jaar bood hij het stuk aan Centrum aan, dat besloot het op het repertoire te zetten om de belofte zoveel mogelijk Ne derlands toneelwerk uit te voe ren gestand te doen. Vanwege de omvangrijke opzet duurde het toch nog een seizoen, eer „Mussert” aan zijn uitvoering toekwam. „Zonder Peter was het nooit zover gekomen”, zegt Venema, die van plan is méér voor toneel te schrijven. hij. De man wilde destijds ook niet meewerken aan de docu mentaire, die de VPRO enige jaren geleden aan Mussert wijdde. Trouwens, oud-NSB'ers zullen hoogst verontwaardigd zijn hun leider van weleer als een belachelijke figuur over het toneel te zien dartelen. FRANS HALS heeft een Duitse sex- film „Vrouwen die het niet zo nauw nemen”, wat een „rapport” heet te zijn over gedragingen van huisvrouwen. In de nachtvoorstellingen het Romeinse spektakel „De terugkeer van de zeven gladiatoren”. „Ik heb verschillende oud- NSB’ers gesproken en ze waren allemaal nog heilig overtuigd dat ze destijds gelijk hadden”, aldus Venema. ZOALS BEKEND heeft de Toneelschuur enige tijd geleden een uitgewerkt plan ingediend om het hele Bavogebouw te verbouwen tot een theatercen trum, met onder ander een to neelzaal in de huidige schiet- zaal (vroeger ook theater). B. en W. hebben Openbare Wer ken officieel opdracht gegeven dit plan nader te bestuderen. Als het aan Frans Lommerse lag, zou men al in februari met „Schreeuw zonder antwoord” speelt zich ronde de eeuwisseling af in een deftige villa, omringd door een uitge strekt park. Het is het ouderlijke huis van drie zusters, waarin de ongetrouwde Agnes (Harriet Andersson) is blijven wonen, samen met de toegewijde dienst bode Anna (Kari Sylwan). Als de film begint heeft Agnes het laatste stadium van een slopende ziekte bereikt en om haai in die kritieke dagen te verplegen zijn de beide getrouwde zusters Karin (Ingrid Thulin) en Maria (Liv Ullmann) overgekomen. Alle medewerkers voorspel len dat de muziek de knaller van de avond zal worden. Bob Zimmerman wordt als een dui velskunstenaar af geschilderd. Heeft hij zich geïnspireerd op de muziek uit de jaren ’30 en ’40? Herinnering en werkelijkheid, maar ook emotionele waanvoorstellingen lopen bij 'Bergman door elkaar en zo onstaat een op een plan verlopende prachtig gecomponeerde film van een uitzonder lijk mooie enscenering en camerawerk die somber getekende, maar onvergefe lijke portretten van vier vrouwen laat zien, gevangen in het moeilijk leefbare leven. CINEMA PALACE prolongeert „De tien geboden” van Cecil B. de Mille. Voor de jeugd „De held van de rodeo” en in de vrijdag en zaterdagnacht de oorlogsfilm „De bestorming van de Ala mo”. HAARLOHEIM Haarlems enige ware cabarettheater begint zaterdag fris van de lever met het nieuwe seizoen. Het cabaret Tekstpierement geeft op drie zaterdagen zijn try-outs van het nieuwe pro gramma, dat „Blijf zitten waar je zit!” heet. voor de muzikale begeleiding van „Jarig in plastic”. Het stuk bestaat uit vier de len. Het eerste is realistisch toneel en speelt in het heden: de bezetting van een kantoor door het personeel, waarbij een leidersfiguur naar voren komt. In de twee volgende delen wordt de parallel getrokken met Mussert en z’n NSB. Dat gebeurt in de vorm van een soort revue, waarin Mussert eerst als een volslagen belache lijke figuur wordt afgeschilderd en vervolgens als iemand die door middel van misdadige compromissen zijn leiderschap handhaaft. De fusillade van Mussert na zijn berechting in '45 wordt niet op het toneel gebracht. In plaats daarvan gaan we terug naar het kan toor, waar de actieleider als het ware wordt geëxecuteerd een taartsmijtscène. DE TONEELSCHUUR in de Smedestraat te Haarlem is een echt theater geworden. Waren er vorig seizoen er 37 voorstel lingen in 5 maanden te zien, voor de komende maand zijn er al 80 gepland. Professionele en semi-professionele voorstellin gen. Elke vrijdag- en zaterdag avond kan men er heen. „Het is een gok. Maar we wagen het er op”, zegt Frans Lommerse, de eerste betaalde kracht die in de Schuur werkzaam is. Bob was al actief in de pop muziek; met iemand anders maakte hij twee platen, maar de naam vindt hij niet terzake doen. Bovendien krijgt zijn popmuziekcombinatie een ande re naam. Zijn favorieten in de popmuziek zijn The Band en Van Morrison. Tijdens dit gedwongen samenzijn wordt ieder der vrouwen herinnerd aan haar verleden en de actuele handeling wordt dus steeds weer onderbroken voor een terugblik op de hoofdzakelijk mis lukte huwelijken van Karin en Maria en op het leven van de stervende Agnes en van de boerse, gelovige vrouw die haar al die tijd verzorgd heeft. elk weekeinde, daarna om de veertien dagen. En vanaf 2 ok tober komt elke dinsdag en donderdagmiddag om half een het Schafttijdtheater voorstel lingen geven, met onder ander Marius Monkau en Leen Jon- gewaard. Verder zijn er extra- tjes als de try-outs van „De spinse” dat Herman van Veen met zijn vrouw, de actrice Mar- lous Fluitsma uitbrengt, en een maandelijkse show van Haarlemse Duo Triplex telkens een gastoptreden een of andere, bekende Haarlemmer. Tekstpierement bestaat uit gedegen vakmensen: Jos Brink, Frank Sanders, Guuske Kotte en Lia Karbn. Brink draait al jaren mee in de kleinkunst. De andere drie komen van de aca demie voor kleinkunst, hebben in musicals gewerkt en zijn al twee seizoenen samen bezig in Tekstpierement, dat geregis seerd wordt door Johan Verdo- ner, de directeur van genoemde academie. Over hun nieuwe programma zeggen ze„Tekstpierement heeft geprobeerd alle gebruike lijke cabaretkapstokken te vermijden, de hete hangijzers van onze samenleving worden vervormd tot bitse satire, ver taald tot aanspreekbare begrip pen, kortom, het pakket amuse ment is gewikkeld in fijn schuurpapier.” „Dit alles", voegen zij eraan toe, „onderstreept met kleurige kostuums, wuivende veren en uitgekiende choreografieën. Want het oog mag best wat willen.” Paul Scheelings van Haarlo- heim zegt erbij: „Tekstpiere ment wordt wel het duurste cabaretprogramma dit jaar. Al leen al voor de kleding en attributen werd meer dan f 5000 uitgegeven en men mikt er kennelijk mee op schouw burgpubliek. Haarlemmers zul len zich misschien de groep herinneren toen hij vorig jaar in de schouwburg optrad.” Nu dus op naar Haarloheim, Sme destraat 23, voor een avondje fraai aangekleed schuurpapier. Op 1.-8 en 15 september. Het koningsdrama heeft vol gens Venema ook een les voor vandaag de dag. „Er wordt vaak gezegd dat de NSB maar een klein partij e was. maar het had een aanhang die groter is dan D’66 en DS’70 nu hebben. Een deel van de bevol king was niet afkerig van de nationaal-socialistische ideeën. Mensen, die vóór recht en orde zijn, het socialisme afwr/m, destijds tegen de joden waren, nu tegen gastarbeiders”, aldus Venema. Het gevolg is dat er vrijwel elke donderdag, vrijdag, zater dag, en zondag voorstellingen in de Toneelschuur zijn. Tij dens de andere dagen wordt er in de ruimten van het Bavoge bouw gewerkt aan eigen pro jecten. De Toneelschuur ver zorgt theatrale bijdragen aan acties van het Cultureel Jonge ren Paspoort en acties ter voor bereiding op de komende ver kiezingen en voor de Kinder boekenweek. HET WORDT EEN leuke voorstelling, hoor”, belooft re gisseur Peter Oosthoek, schrikt onmiddellijk van zijn eigen stelligheid en voegt er snel aan toe: „Als we de 35 changemen ten, 40 geluidswaarnemingen, 65 diaprojecties en 160 licht- standen voor elkaar krijgen, wordt het een leuke voorstel ling”. Mussert zingt bij een samba-achtig tegenspraak klinkt dan authentieke Hij geeft toe dat de NSB pas In het zadel geholpen kon wor den. toen de Duitsers ons land bezet hadden. „Ik zeg niet dat zoiets ooit terug zal komen, maar mogelijk is het wel. Hoe vaak gebeurt het niet dat klei ne groepjes de kans krijgen hun wil aan de meerderheid op te leggen”. Weliswaar ziet Venema in Nederland nog geen groepering als de Ordre Nouveau in Frankrijk, maar vindt toch wel dat mensen on verschillige worden tegenover de democratie. „In Musserts da gen was er een stemplicht. Als die er niet was geweest zou zijn aanhang, die in 1934 8.7 pct. was, veel groter zijn ge weest. Stemplicht is er niet meer, zodat de kans groot is dat de extremen een veel gro tere greep op de politiek krij gen. Ze zijn fanatiek en krijgen hun kans als grote groepen on verschillig tegenover de demo cratie worden en denken dat de politieke partijen één pot nat zijn.” Venema baseerde zijn Mus- sert-scènes op historische fei ten. We zien dan ook diens secondanten Van Geelkerken en Rost van Tonningen en van zelfsprekend Musserts vrouw, die tevens zijn eigen tante was. Er is nog geen biografie van Mussert en Venema heeft zijn gegevens her en der verzameld. Venema voorziet wel een re actie van de weduwe van Rost van Tonningen, die de eer van haar man nog steeds fanatiek verdedigt, maar of Van Geel kerken, die stil bij Apeldoorn leeft, komt kijken, betwijfelt Droomt hij ervan ooit echte musical te schrijven? DE FIGUUR VAN Mussert wordt gespeeld door Jules Ha mel die zich struikelend en vallend als een ware clown voortbeweegt. De hele produk- tie krijgt het karakter van een parodie op een oubollig soort revue-variété. Zang en dans zijn dus onontbeerlijk. De „dans” wordt ingestudeerd door mimespeler Adriaan. Op eht toneel zit een kwartet van jon ge musici, allemaal met een klassieke opleiding aan het Ko ninklijk Conservatorium in ’s Gravenhage. Het zijn Henk Guittart, Hans Meydam. Char les Toet en Bob Zimmerman, die alle muziek schreef. de verbouwing kunnen begin nen om volgend jaar september met een gloednieuw vestzak- theater het seizoen te openen. Er zijn echter nogal wat ha ken en ogen, organisatorisch en financieel. Met de schietvereni ging en andere verenigingen uit het Bavo-gebouw zal overleg moeten plaatsvinden. Verder moet er een oplossing gevon den worden voor het beheer van het gebouw, dat eigendom is van de Grondmij NV. ver huurd wordt door de gemeente lijke dienst voor Sport en Jeugdzaken, beheerd wordt door Openbare Werken en bo vendien op de lijst van monu menten staat. En om volle dig te zijn heeft de Toneel schuur als instelling zeer veel te maken met de afdeling Cul turele Zaken van het stadhuis. Financieel is de zaak even min definitief geregeld. De To neelschuur doet het met een subsidie volgens een door de gemeente zwaar besnoeide be groting. Met allerlei kunst- en vliegwerk is de exploitatie van het theatertje wel rond voor zolang het duurt. „Maar we draaien niet omdat Culturele Zaken meent dat de gemeente zo goed subsidieert, maar om dat de meeste artiesten zo en thousiast over het theater zijn dat ze hier willen optreden, ook als ze er minder geld voor krijgen dan gewoonlijk.” Aldus Frans Lommerse. die ter illus tratie enige cijfers wil geven. „Jules Croiset vroeg voor zijn Maldoro programma 1800. Dat slaat op „Mussert”, een voor toneelgroep Centrum gi gantische produktie, die op 13 september in de Haarlemse stadsschouwburg in première gaat. Alle spelers van het gezel schap doen er in mee en de theatertechnici hebben er meer werk aan dan ze ooit gehad hebben. Dag en nacht wordt in de schouwburg gerepeteerd, be lichting, projectie en geluid uit geprobeerd. En dat allemaal voor het toneeldebuut van de nogal omstreden schrijver Adriaan Venema. maar nog geen partituren uit gewerkt. Dat ga ik wel doen; voor de BUMA en voor mijn eigen lol. De jongens spelen alles uit het- hoofd; lessenaar tjes: dat staat zo rot. We bespe len ontzettend veel - instrumen ten, een stuk of twaalf.” „De liedjes had ik al vroeg klaar, zodat we in mei al kon den beginnen met de koorrepe- tities.Wat ons ontzettend is opgevallen, is de .ongelofelijke inzet van. de spelers. Ik wil musici niet afvallen, maar we hebben met open monden ge staan over de frisse moed waarmee ze urenlang gerepe teerd hebben. En dan de gein, waarmee ze dat doen. Dat kom je in de muziekwereld nergens tegen.” Bob Zimmerman heeft aan het conservatorium zijn onder- wijsexamen gedaan voor klari net maar studeert nu verder piano. Hij wil beslist geen con certpianist worden. („Dat elle bogenwerk en al die neuroses, dat moeten anderen maar doen”) hij ziet zich het liefst als privé-leraar. Zimmerman werd door Centrum ontdekt, die hem het vorig seizoen vroeg HALF SEPTEMBER begin nen de eerste voorstellingen in de Toneelschuur. De eerste is van The Ripper Kids op de 14 en een dag later komt het York Shoestring Theatre vanuit Mic- kery met „Papadopoulos Rex”. Op zondagmiddag 16 september geeft „Wij” van de Haagse Academie voor Podiumvorming een kindervoorstelling van „Wij in het Willikwoud”. Later ko men groepen als Dokumentair Aktueel Theater (DAT), toneel groep Proloog, Jules Croiset, de Amerikaanse groep Camera Obscura, Tom de Graaf met het kinderstuk Tombola 2. De Toneelschuur brengt zelf de laatste voorstellingen van De Heks (dat misschien ook nog op toernee naar België gaat). Studio vertoont deze week (en hope lijk met prolongatie) de laatste film van Ingmar Bergman die in mei van dit jaar in Cannes vertoond werd, gelijktijdig met de Nederlandse première in Am sterdam en Nijmegen- „Cries and Whis pers” is de Engelse titel waaronder de film toen uitgebracht werd, maar de Nederlandse importeur zorgde ditmaal als uitzondering voor een vertaling die beter en passender is: „Schreeuw zonder antwoord”. „Alleen als er aanleiding toe is. Ik ga geen symfonie schrij ven die in de la ligt of er uitgevers mee aflopen.” „Nee, nee. Dat zijn van die truttige toestanden. Hoogstens iets als West Side Story; dat was wel iets. Het leuke van „Mussert” is dat de toneelhan deling nergens stopgezet wordt terwille van de muziek. De handeling is géén smoes voor de muziek. Het is veel meer een eenheid dan in een musical. De liedjes zijn heel kort; geen chansons. Het zijn flitsjes door het hele stuk heen.” JAC. HEIJER „Het Stichtingsbestuur van Stadsschouwburg en Concertge bouw beschouwt ons als „gelijk waardige partners”, is al ge zegd. We hebben binnenkort een gesprek.” Een daarmee gaat dan een al jaren gekoesterde wens van de Toneelschuur in vervulling om te komen gezamenlijk overleg beleid. De Schuur organiseert op de CJP-dag van 22 september be halve een optreden van DAT in de Schuur ook een concert door Christopher Tree en Boy Edgar’s Band in het Concertge bouw. Op 12 en 13 oktober wordt in Haarlem een „Thema Weekend” gegeven, naar aanlei ding van de raadsverkiezingen, georganiseerd onder het motto „Kop uit het zond” in Vishal, Concertgebouw en Toneel schuur. De schuur maakt met het Witte Tejater uit Velsen, de Levensscholen een aantal straatacts. Verder is er een mimepro- ject, een theaterworkshop naar aanleiding van Dantes inferno, en op woensdagmiddag en za terdagmorgen workshop voor kinderen (vorig seizoen is een enorme belangstelling geble ken). De toneelvereniging Lu- damus heeft zich losgemaakt van zjjn donateurs en heet nu Speelgroep Ludamus en zal ook in de Schuur werken. Er is een project creativiteitsontwikke- ling in samenwerking met Kre- ater waarvan de docenten Ger rit van Dijk, Pieter Zwaans- wijk en Jo Wognum zijn. Joris Bakker geeft yoga-lessen en er is een eigen theaterwerkgroep die voorstellingen gaat maken. Ook het van gemeentewege ge subsidieerde project „Een zeke re Henk” van Zwaanswijk, Van Dijk en Joep Kruyver, beleeft er proefvoorstellingen. Voor al deze activiteiten, die geen algemene instructie geven, maar aan projecten werken die tot voorstellingen komen, kan iedereen meedoen. Voor nadere inlichtingen w'ende men zich tot de Toneelschuur, dagelijks te bereiken onder 023-312439. Deze activiteiten beginnen vol gende week. Frans Lommerse heeft de zaak stevig aangepakt. Het aan bod van de Toneelschuur aan- voorstellingen is verveelvou digd. Niet alleen doet de To neelschuur mee in het circuit van de Theaterunie, rials vorig seizoen al het geval was met voorstellingen van toneelgroep De Appel („Peer Gynt”, „God op Aarde”) en Piccolo-produk- ties, maar het theatertje is nu ook opgenomen in het circuit van het Mickery-theater, van het Shaffytheater en een nog op te zetten circuit voor ama teurtoneel uit het hele land. Verder komen er speciale kindervoorstellingen; in oktober Alhambra I (Weteringschans): „Everythin you always wanted to know about sex but were afraid to ask”, toeg. 18 j. Dag. 14, 19 en 21.30 uur, zo. 13.30, 16, 19 en 21.30 uur. Alhambra II (Weteringschans): Glenda Jack- son in „Een slippertje met allure”, toeg. 14 j. Dag. 14.30, 19.15 en 21.45 uur. zo. 13.45, 16.15 19.15 en 21.45 uur. Bellevue Cinerama (Marnixstr.)T1 Lung in „De wraak van de gele zwaardvechters”, toeg. 18 j. Dag. 14.15, 19.15 en 21.45 uur, zo. 13.45, 16.15, 19.15 en 21.45 uur. Calypso (Marnixstr.): Victor Garber in „God spell”. toeg. a.l.. dag. 13.45, 16. 19.30 en 21.45 uur. Ceintuur (Ceintuurbaan): Jean Paul Belmondo in ,,Dr. Popaul”, toeg. 18 j„ dag. 14 (beh. za., zo., wo.midd.) 19.15 en 21.30 uur. Centraal (Nieuwendijk): „Sex zonder normen”, toeg. 18 j. Doorl. voorst. 13, 14.45, 16.30, 18.15, 20 en 21.45 uur. Cineac Damrak): „Hap Ki Do”, toeg, 18 j. Dag. 9.30, 11 30, 13.30, 15.30, 17.30, 19.30 en 21.30 uur, zo. 13.30 uur enz. Cineac (Reg. Breestr.): Ochtend en middag 9.15, 11.15, 13.30, 15.45, zo. 11.15 uur enz. Hoogtepunten uit „5o jaar Disney teken films”, toeg. a.l. Elke avond 19 en 21.30 uur David Niven in „Wie het laatst lacht”, toeg. a.l. City (Leidseplein): Fred Williamson in „The legend of nigger Charley”, toeg. 18 j. Dag. 14.15, 19 en 21.30 uur. zo. 13.30, 16, 19 en 21.30 uur. Corso (Kalverstr.): Peter Steiner in „Vrolijke ontucht in Tirol”, toeg. 18 j. Dag. 13.30, 15.45, 19 en 21.30 uur. Du Midi (Apollolaan): Jack Lemmon in „Irma la Douce”, toeg. 14 j. Dag. 14 en 20 uur. Flora (Amstelstr.)Franco Nero in „De vijfde vinger”, toeg. 18 j. Dag. 14.30, 19.30 en 21.45 uur, za. 13.30, 15.45, 19.30 en 21.45 uur. Kriterion (Roetersstr.): „Jlmi Hendrix”, toeg. 14 j. Dag. 14.15, 19.45 en 22 uur, zo. 13.30, 15.45, 19.45 en 22 uur. Leidseplein Theater (Leidseplein): Charles Bronson in „Once upon a time in the west”, toeg. 14 j Dag. 14 en 20 uur. Luxor (Nieuwendijk): „De bloedwraak van de zwaardvechter”, toeg. 18 j. Dag. 13.30 (beh. zo. wo.midd.) 15.30, 19.15 en 21.30 uur. Nöggerath (Reg. Breestr.): Marlon Brando in ..Last tango in Paris”, toeg. 18 j. Dag. 13.30, 16, 19 en 21.30 uur. Parisien (Nieeuwendijk): „Erotische klooster- vertellingen”, toeg. 18 j. Dag. 11.30, 13.30, 15.30, 17.30, 19.30 en 21.30 uur. zo. 13.30 uur enz. Rembrandtplein Theater (Rembrandtpleln) Willeke van Ammelrooy in „Frank Eva”, toeg. 18 j. Dag. 14.15, 19.15 en 21.45 uur. zo. 13.30, 16, 19.15 en 21.45 uur. Rialto (Ceintuurbaan): Julie Andrews in „The sound of music”, toeg. a.l. Dag. 14 en 20 uur. Roxy (Kalverstr.): Monique van de Ven in „Turks Fruit”, toeg. 18 j. Dag. 13.30, 16. 19 en 21.30 uur. Royal (Nieuwendijk)Bruce Lee in „Een vuist vol karate”, toeg. 18 j. Dag. 13.30, 15.45, 19 en 21.30 uur. Studio K (boven Kriterion): Jean Louis Trin- tignant in „II Conformista”, toeg. 18 j. Dag. 14.15, 19.30 en 21.45 uur, zo. 14, 16.15, 19.30 en 21.45 uur. The Movies (Haarlemmerdijk): „Fat City”, toeg. 18 j. Fag. 19.45 en 22 uur, za. alleen 22 uur. Tuschinsky (Reg. Breestr.): Burt Lancaster in „Scorpio” toeg. 18 j. Dag. 14.15, 19 en 21.30 uur, za. en zo. 13 30, 15.45 en 19 uur. De Uitkijk (Prinsengracht): Liza Mlnelli in ..Cabaret” toeg. 18 j, Dag. 14.30, 19.15 en 21.45 uur, zo. 13.15, 15.45, 19.15 en 21.45 uur, vr. za.nacht 00.15 uur. „Nee. Af en toe. Wel komen er drie authentieke NSB-liedjes in voor, die ik heb geïnstru menteerd. Daar komen enorme koeien van fouten, muzikale fouten, in voor. De ergste heb ik laten zitten omdat ze erg koddig om te horen zijn. De componisten zijn volstrekt on bekende figuren, of het moet M. Schuurman jr. geweest zijn.” Wat is dan het uitgangspunt voor de muziek? „Ik gebruik veel stijlparodie ën; óók di energens op slaan. Mevrouw voorbeeld lied. Zo’n veel leuker muziek. Er zit ook cabaretmu- z.iek in, maar dan zo zwaar aan gedikt dat de stijl op zich weer belachelijk wordt. Op de opera buffo-stijl heb ik ook een paro die geschreven voor een stel Italiaanse gastarbeiders die iets in nep-Italiaans zingen.” Wanneer had je de muziek klaar? „Volgende week denk ik. Je blijft dingen veranderen. Ik heb wel alles opgeschreven, 2 uur begint een openbare repeti tie van „Mussert” in de Stads schouwburg. Iedereen kan er gratis voor niks in. Wel stil zijn. Op zaterdag 8 september is er weer een openbare repetitie om 2 uur, die gevolgd wordt om half vijf door een infeiding op het stuk. Publiek kan dan praten met Adriaan Venema, Peter Oosthoek, de dramatur gen Hans Roduin en Carel AI- phenaar en mogelijk enige spe lers van Centrum. Maar hier komt hij voor 325 spelen. De Theaterunie vraagt f 1000 garantie, maar doet het hier voor jf 750. Het Schafttijd- theater zou volgens de gewone prijs 7500 voor z’n voorstel lingen moeten hebben, maar komt in de Schuur voor 2500”. Wat Frans Lommerse zeer steekt, is het feit, dat ook op de begroting voor 1974 het loon voor een technische hulp ge schrapt dreigt te worden. „Hoe kan je nu een theater runnen zonder een technische kracht. Als er voorstellingen zijn, staat er 's morgens om elf uur al een wagen met de decors voor de deur om uitgeladen te worden, om maar wat te noemen. Al kregen we maar iemand voor de helft van de tijd.” MORGEN, 31 AUGUSTUS, geeft de organist Nico Waas dorp het vijfde pauze concert in de Waalse kerk op het Be gijnhof in Haarlem, dat om half een ’s middags begint. Hij speelt werken van Engelse componisten, Boyce, Tomkins en Stanley op het orgelpositief en vervolgens op het Friedrichs- orgel werken van Sweelinck, Van den Kerckhoven, Loeillet, Van de Geyn en Hendrik An- driessen. Waasdorp, die directeur-orga- nist is te Overveen als opvolger van Jan Mul, studeerde bij Ja cob Bijster, Marcel Dupré in Parijs en bij Cor Kee in Zaan dam. De toegang is gratis. IN TEYLERS MUSEUM wordt zondagmiddag om drie uur een concert gegeven door Anton de Beer die op het 31-toons Fokker orgel oude en moderne muziek zal spelen. Op h et programma Toccata e Pastorale van Pasquini, prelude en hymne van John Buckland, een speciaal voor een 31-toons orgel geschreven stuk van Alan Bidout en tot besluit de suite 1954 van Henk Badings. KLAAS BOLT GEEFT op dinsdagavond 4 september om 8 uur een concert op het Christi an Mullerorgel van de Grote of St. Bavo kerk. Hij geeft met medewerking van Koen wey een programma Oudnederlandse marsen, sen en psalmbewerkingen. Een zeldzaam gespeeld pro gramma waaraan heel wat stu die vooraf is gegaan. Werk uit het Susanna van Soldt-manu- serpit van Anthonie van Noordt, loannes de Gruijters, verder 18e-eeuwse psalmbewer kingen en tot besluit drie mar sen van de Amsterdamse schut terij. DE BEKENDE organist Charles de Wolff geeft op vrij dag 7 september in de Grote óf St. Bavokerk te Haarlem een feestelijk orgelconcert ter gele genheid van het regeringsjubi leum van de koningin. Het pro gramma bestaat uit een bewer king van Cor Kee van „Merck toch hoe sterek”, Choral III van César Franck, een Fantasie van Franz Listzt, een fantasie en fuga op B.A.C.H. van Max Reger en van dezelfde compo nist de prelude en fuga in e moll en tot besluit een impro visatie op het Wilhelmus. Het concert wordt georganiseerd door de orgelkring Haarlem en Omgeving. e r as

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15