Jeugdwerken van Rembrandt en gotisch kleed Topstukken beheersen 25e Delftse Antiekbeurs 4 EDWARD FOX: FICTIEVE MOORDENAAR DE GAULLE TOP DE POP POP DERTIEN TROMP KAAS 5 singl Incantation e SOOSAGENDA Herkansing Oranje Pop Dead dogs Eye POPPEPPERS "W Schenking Filmacteur op promotie-toer VAKANTIE Werkgroep „Radio en Jongeren” opgericht FIJN HE!! onder redactie van Ferry Tromp fl 17 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 Ik Variëteit Tribunal d’Honneur Gezellig napraten met 1.65 0.79 om het nog even te vieren (Van onze kunstredactie) DELFT Ondanks moeilijk heden van velerlei aard wordt dit jaar op de pas geopende 25ste Oude Kunst- en Antiekbeurs te Delft een reeks van topstukken getoond, die in zeldzaamheid en artisticiteit met elkaar op een vrijwel onbereikbaar niveau wedijveren. De cumulatie van problemen die alles te maken hebben met inflatie, vlucht in be legging, schaarste aan antiek en buitenlandse interesse, heeft niet kunnen voorkomen dat dit keer weer zowaar Rembrandts aanwezig zijn, alsook een qua zeldzaamheid hoog genoteerde Vlaams-gotische tapisserie dat lange tijd onbekend is gebleven. Geconstateerd kan worden dat de beurs de lichte in zinking op het gebied van de schil derkunst, die zij de afgelopen twee jaar moest doormaken, is te boven gekomen. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM „Neem een pindaatje”, zegt Edward Fox gast vrij. De Engelse acteur is in de hoofdstad in het kader van een con tinentale promotietoumee voor Fred Zinnemanns nu al beroemde film „Day of the Jackal” over een fictief OAS-complot om generaal De Gaulle te vermoorden. Fox speelt daarin de moordenaar, code naam: De Jakhals. 4 INCANTATION (Van onze kunstredactie) vrijdag: BE MY GUEST DEAD DOG'S EYE kuivenfront. ADVERTENTIE tijdens een 9* 3.95 Gen- Cronjéstraat 87 Gourmandise 150 gram ’n Lekker stokbrood en ’n fles Corbiéres van 4.25 NU Vier goed ogende en vriendelijke Aerdenhoutse jongens die hun wat angstaanjagende naam „Dead Dog's Eye” op geen enkele wijze eer aan doen, spelen vrijdagavond 31 augus tus in de Krocht in Zandvoort. kan daardoor helaas niet de verstilde sfeer vinden die noodzakelijk is voor het waarderen van zijn kerkbeelden. I 9 zowel als S. Nijstad te Den Haag met een schilderij van Pieter Molijn komen, terwijl eerst genoemde voorts verrast met een winterlandschap van Wijbrand Hendriks. Daarmee is een klein aantal stukken genoemd waarmee nog geen recht is gedaan aan dat wat op deze zilveren Antiekbeurs weer in zo ruime mate museaal niveau aanwezig is: het schitte rende porselein, c.q. keramiek, het meu bilair, glaswerk, tapijten, klokken en penningen. In Erbij hopen we daar bin nenkort uitvoerig op in te gaan. schappij CBS de opname misschien over. Wie weet. Incantation is in ieder geval volgende week woensdag avond 5 september live te horen op het schoolplein aan de Spieringerweg in Vijfhuizen of bij slecht weer in de gymnastiekzaal. Ook al vanavond en ook al met een feestje presenteert de Zandvoort- se groep Crypto haar eerste single „Labyrinth”. De eerste reacties van de heren radio-deejays schijnen gun stig te zijn en de verwachtingen daar aan de kust zijn hoog gespannen. Wie weet, een nieuw talent uit het Ken- nemerlandse. Daarnaast heeft een aantal handelaren ingehaakt op gedachtig het 25-jarige bestaan van de beurs het motto dat een zilveren jubileum met zilver wordt gevierd. Hun collecties, wellicht minder spectaculair dan bovengenoemde beelden kunst, sluit immers goed aan op een „stand" waar veel getoond, maar niets verkocht wordt: een keus van 21 num mers zilver uit het privébezit van konin gin Juliana. De Antiekbeurs, die gisteren werd geopend door prinses Beatrix, is tot en met 19 september dagelijks te bezichtigen in museum Het Prinsenhof in Delft. Zonder daarmee de andere standhou ders tekort te doen, wordt het pièce de résistance echter gevormd door een kleed dat omstreeks de jaren 1470-1480 in het Vlaamse Doornik is geweven en dat nog onlangs is aangeworven door Charles van der Heyden te Rotterdam. De tapisserie, die in het begin van deze eeuw deel uitmaakte van de collectie Wilkinson te Parijs, verkeert in een ongemeen goede staat. Gedurende een vijf eeuwen lange periode heeft dit stuk zijn frisse staat behouden. De allegori sche voorstelling toont drie personages: de Eer, de Roem en de Victorie. Deze worden respectievelijk uitgebeeld door God de Vader met daarboven twee zwe vende engelen. Daaromheen zijn bijbelse en historische figuren geplaatst: konin gin Helena, koning David, Judith, Esther, Karel de Grote en Alexander de Grote. Dit Tribunal d’Honneur is voor het laatst gesignaleerd op een expositie in 1955 te Gent. Voor wie naar zeldzame stukken zoekt met een Haarlemse achtergrond zij ver meld dat gebr. Douwes te Amsterdam, Jan Verwey (zang/gitaar), Eugen Jansen (zang, bas), Paul Raaymakers (gitaar) en Jon Funke (drums alle vier studenten van even boven de twintig zijn straatgenoten en spe len al sinds 1969 met elkaar. Tussen eind 1970 en begin 1973 kwam Ri chard van Norden hen aan het orgel versterken, maar toen de Deep Pur- ple-achtige muziek niet voldoende bleek voor een professionele status, viel Richard af. Het huidige kwartet is gelukkig met de uitstekende appa ratuur die zelf is verdiend, met de eigen bus die altijd rijdt, met een goede sfeer in de zaal en gemiddeld drie keer per maand optreden, mees tal op school- en studentenfeesten. Er zijn dit jaar 36 exposanten op de beurs, dat is vier meer dan vorig jaar. Extra ruimte werd gevonden in de vleu gel van het museum aan de Oude Delft waar ook het koninklijk zilver wordt getoond en die werd afgestaan door de stichting Het Scheppend Ambacht. Nieu we deelnemers zijn Het Kabinet - J. F. H. H. Beekhuizen, Bernard Houthakker (beiden uit Amsterdam), Bless uit Nij megen en Van Dam uit Rotterdam. Alle vier bieden zij een gespecialiseerde, on derling zeer contrasterende verzameling die in het geheel van de beurs de variëteit in het gebodene duidelijk heeft opgevoerd. Niet aanwezig is dit keer Enneking, terwijl Premsela en Hamburger in het kroonjaar van hun 150-jarig bestaan na een jaar verstek te hebben laten gaan weer present is. Het voornamelijk 18e en 19e eeuwse zilver waarmee deze Am sterdamse firma het Prinsenhof als van ouds beheerst, geeft aan de beurs dit maal een extra accent. Zoals gezegd zijn de „debutanten” dit jaar met een opmerkelijk aanbod naar voren gekomen. „Het kabinet” legt zich toe op Europees tin uit de periode van de 17e eeuw tot daar waar de Antiek beurs de grens trekt waar antiek niet langer antiek mag worden genoemd: 1850-1860. Genoemd mag worden een serie zogenaamde Stegkannen en Wal- lisch kannen, onderdeel vormend van een breed uitgebouwd aanbod van Zwit sers tin. Houthakker toont naast twee impone rende globes prent- en schilderkunst waaronder een ontroerend onbevangen naakt van Hendrick Goltzius. Van Dam, wiens stand aansluit op die van Hout hakker is met stukken van verschillen de aard aanwezig waarbij de nadruk valt op gekleurd Chinees porselein en Delfts aardewerk. Bless tenslotte, moet het doen met een plaatsje op de trap en Een reële opstelling van deze stu denten die alleen zaterdags gezamen lijk kunnen repeteren. Voldoende overigens om veel eigen muziek in te studeren die samen met een knallen de rocksession de basis van hun op treden vormt. Vrijdagavond dus in de Krocht, op 15 september in „Club 2000”, de nieuwe sociëteit van „De Weijman” in Santpoort. In deze rubriek figureren vandaag maar liefst drie Haarlemse popgroe pen die allemaal de aandacht vragen. Incantation (betekent „toverformule”) uit Vijfhuizen heeft vorige week een single opgenomen. Niet bij of voor of met een platenmaatschappij, maar geheel op eigen kracht, dat wil zeg gen op die van manager J. de Ruyte. De heer de Ruyte, vader van orga nist Kees, weet zelf eigenlijk nog niet goed of het nu wel verantwoord was de niet geringe kosten voor het opne men, persen en uitbrengen van een eigen single te maken, maar, zoals hij zegt: „We moesten wat doen.” Wat is het geval? Hans Geerdink (solo), Jan Duinmeyer (zang), Hans Kerkzaan (slag), Erwin Boersma (bas), Jan Diependaal (drums) en Kees de Ruyte (orgel) spelen al vier jaar samen maar krijgen ondanks steeds beter wordende eigen muziek zogezeid geen poot aan de grond. Daar moet de single met op de A- kant „Rondo” en op de B-zijde „Hap py Weekend” verandering in gaan brengen. Er worden er vijfhonderd van geperst die de groep tijdens op tredens zelf aan de man gaat brengen en zo zegt de heer De Ruyte als het erg goed is neemt platenmaat- Zinnemann aanleiding om hem te enga geren. „Maar ik weet niet wat de eigenschap pen of karakteristieken zijn op grond waarvan hij dacht dat ik geschikt was voor „De Jakhals”. Ik heb het hem ook niet gevraagd, want ik wil niet weten wie of wat ik ben. Als ik met een probleem of met een rol geconfronteerd wordt, dan weet ik wat ik met mezelf kan doen. Ik weet dat het er is, maar ik wil er geen naam aan geven.” Fox komt uit een artistiek gezin. Zijn moeder was actrice, zijn vader impresa rio. Zijn twee jaar jongere broer James was een kind-acteur en begon destijds, omdat Edward luidkeels tegenstribbelde tijdens een auditie voor de rol van het zoontje in de film „Miniver Story”. Vol wassen werd James beroemd door zijn rol in ook een film van Losey: „The Servant”. Terug naar de Jakhals: „Voor mij als acteur was het probleem dat de Jakhals eigenlijk geen karakter heeft. Je weet niets van zijn motivatie of van zijn privéleven af. Hij heeft alleen zijn be roepstrots van waaruit hij bewust risico’s neemt. Hij flirt een beetje met de dood, eigenlijk. Zinnemann als regisseur had het probleem dat iedereen van tevoren weet hoe het afloopt. De Gaulle is niet vermoord, tenslotte.” „Dat de kogel hem mist door zijn karakateristieke gewoonte om stram naar voren te buigen als hij iemand groette omdat hij zo lang was is misschien een beetje ver gezocht, maar dat is een element van ironie dat ik erg leuk vind. Als mensen me vragen wat er waar is van de film, dan ben ik daar erg blij mee, omdat het bewijst dat de zaken aannemelijk worden voorgesteld.” Voor reislustige popliefhebbers is het deze week rennen geblazen. Zoals reeds gemeld houden Veronica en CBS in Club Veronica op de pier een „popfestival” met vanaf vandaag tot volgende week dinsdag achtereenvol gens Redbone, Colin Blunstone, Ver- onica-CBS special, Albert West-The Buffoons, dr. Hook and the Medicine Show en Titanic. Vrijdagavond kun je afzakken naar Rotterdam voor AVRO’s Toppopfestival 1973 in het Ahoy Sportpaleis met Redbone, dr. Hook, Geordie, Golden Earring, Al bert Hammond en The Stories. Een ontspannen, typische Brit in een grijs krijtstreepjeskostuum, waarbij zijn knalgele sokken opvallend detoneren. De eerste vraag is uiteraard of er een kern van waarheid is in de film en in de roman van Frederick Forsyth waarop hij gebaseerd is. Het antwoord is: geen enkele. „Freddie Forsyth schreef z’n ro man naar verluidt in drie weken omdat hij in geldnood zat. En zoals dat dan altijd gaat, er was niet één uitgever die er brood in zag. Pas toen een ander boek in hetzelfde genre een succes werd, durfde iemand het aan. En toen werd het prompt een enorme bestseller”. Dat is de film in de landen waar hij al uitgebracht is Engeland, Amerika ook. Terwille van de aannemelijkheid van de handeling wilde regisseur Zinne mann van successen als „High Noon” en „From here to eternity” een niet al te bekende acteur voor de hoofdrol. En hoewel Fox al 15 jaar acteur is, schoot hij pas in 1970 door naar de prominentie met zijn rol als Julie Chris tie’s verloofde in Joseph Losey’s film „The go-between”. Die rol was voor De Sandy Coast en de heren Kooy- mans, Gerritsen, Zuiderwijk en Hay die nu al acht jaar en 16 hitsingles lang als Golden Earring door het leven gaan, zijn genoegzaam bekend. Anders ligt dat met de Haarlemse formatie Be My Guest, bestaande uit vijf pure amateurs die desondanks tot een aanvaardbaar geluid komen. Veel bekend werk van populaire groepen, maar de laatste maanden ook steeds meer eigen nummers. „Be my Guest” werd ruim een jaar geleden opgericht. Een opvallende figuur is leadzanger Dick Hofland, niet alleen omdat hij zijn leven en dus ook zijn zang vanuit een rolstoel moet leiden, maar meer nog vanwege het enorme en thousiasme dat hij uitstraalt. Samen met George van Buuringen (drums en zang), Ed van Buuringen (slag solo- gitaar zang), Gerard Knoef (slag en solo) en Klaas Bosscher wordt regel matig geoefend in de Theo Thijssen- school die daarvoor gratis door de schoolleiding ter beschikking is ge steld. Volgende woensdagavond opent „Be my Guest” de Oranjepopavond in de sporthal om half acht. Zaterdag aan staande al speelt de groep in sociëteit TIOLI, op zaterdag 8 september in clubhuis „De Pauw” en op 29 septem ber in ,„t Plein” in Schalkwijk 1. Rote Rosen Freddy Breek; 2. Born to be with you Dave Edmunds; 3. Hurt Bobby Vinton; 4. Ein Festival der Liebe Jürgen Marcus; 5. Radar Love Golden Earring; 6. Alright, Alright, Alright Mungo Jerry; 7. St. Tro- pez, Gitarren bei Nacht Vicky Leandros; 8. Malaguena Los Angeles; 9. One is One Nick Mackenzie; 10. I’m the Leader of the Gang Gary Glit ter; 11. Everyone’s agreed, that everything will turn out fine Stealers Wheel; 12. Ay no Digas Chris Montes Raza; 13. Albatross Fleetwood Mac. Paul Raaymakers: „We hebben geen pretenties. We weten wat we waard zijn en wat niet. Ik hoef niet zo nodig groot succes te hebben. Als ik maar lekker speel, fijn met het pu bliek kan werken.” NUM Voor diegenen (en zij niet alleen natuurlijk) die op 30 april jongstle den het jaarlijkse popfestijn van het Haarlems Oranjecomité in de persoon van de heer Freek van de Berg hebben gemist, is er volgende week woensdagavond 5 september een grootscheepse herkansing. In de Ken- nemersporthal treden dan vanaf half acht op: Be My Guest uit Haarlem, Sandy Coast en Golden Earring. De kaarten kosten 7.50 per stuk en zijn verkrijgbaar bij Braakman, Jacobij- nenstr. 8, Butter, Timorstr. 109, Groe- neveld, Oranjestr. 52, De Jager, Zo- mervaart 148, Vermeulen, Bakker straat, broodboetiek, Mr. Cornelisstr. 28, Buitenhuis, Zeestr. 33 (Beverwijk, Visser, Marktplein 5 in IJmuiden en op 3 en 4 september aan de Kenne- mersporthal zelf. DELFT. De Stichting Oude Kunst- en Antiekbeurs heeft gisteren ter gelegenheid van de opening van de zilveren Oude Kunst- en Antiek beurs in Delft een bedrag van 25 duizend gulden geschonken aan het stedelijk museum Het Prinsenhof uit erkentelijkheid voor het feit dat de directie 25 jaar lang ruimte heeft beschikbaar gesteld voor de beurs. Voor het bedrag heeft Het Prinsen hof een wijnvat aangekocht in de vorm van een veertig centimeter ho ge zittende vrouw. Het polychroom Delftse beeldje dateert uit het mid den van de 18e eeuw. Het werd reeds vorig jaar op de beurs aangeboden, maar kon toen door gebrek aan fi nanciële middelen niet door het mu seum worden aangekocht. NAARDEN. Om jeugdige luiste raars als belangrijke groep inspraak te verschaffen in het omroepbeleid is in Naarden de werkgroep „Radio en Jonge ren” opgericht. De groep, die binnenkort een vereniging hoopt t e worden, richt zich niet op een bepaald radiostation of een bepaalde omroep. De groep zegt uit het gehele land positieve reacties te hebben ontvangen op haar plannen en goede contacten te onderhouden met de Stichting Nederland Muziek, de groep „Paul Meier moet terug”, en Internal Fanclub Organisati on. Het voorlopig bestuur van „Radio en Jongeren” wordt gevormd door A. H. ter Borg, voorzitter, A. F. E. Los, secretaris, J. Herweijer, vice-voorzitter en J. Kes sel, penningmeester. Het secretariaat is gevestigd in Naarden, Jan Steenlaan 41. 't PLEIN, Balkanplein 4, zaterdag: Djengiz Khan; iedere avond plus vr., zat. en zo. middag open; maandag dicht. woensdag 5 sept.: popfeest van Oran jecomité met Golden Earring, Sandy Coast en Be my Guest; aanvang 19.30 uur; toegang fl 7.50. Oude gymzaal, Spieringweg, Vijf huizen, woensdag 5 sept.: Incantation. Crazy Inn, Kokstraat 13, zaterdag: opening vierde seizoen met disco- avond. Ahoy, Rotterdam, vrijdag: Toppop- festival met Redbone, dr. Hook and the Medicine Show, Geordie, Stories, Albert Hammond, The Stories en Golden Earring. Entree: fl 10. Paradiso, Weteringschans, Amster dam, vrijdag: Engelse groep Fumble; zaterdag: dr. Hook and the Medicine Show en duo Paul Andre; woens dag: film: Vent d’Est van Jean Luc Godard. Donkey Shot, A. Verherentstraat 1, Heemskerk, vrijdag en zondagavond disco. Zaterdag: Dimitri van Toorn. Club Veronica, Scheveningse Pier, do.: Redbone; vr.: Colin Blunstone; zaterdag: Veronica-CBS special; zon dag: Albert West en de Buffoons; ma.: dr. Hook and the Medicine Show; di.: Titanic. Aanvang optre dens: rond 10 uur. De Krocht, Zandvoort, Dead Dog’s Eye. Tivoli, Nrd. Schalkwijkerweg 93, za terdag: Be my Guest. Vijfentwintig jaar al bestaat het Jordaan Festival dat dit jaar tussen 5 en 16 september wordt gehouden. On derdeel daarvan is ook nu het Jor daan Pop Festival waarop nieuwe groepen een kans krijgen. ZEN, Ben Cramer en Hobo String Band hebben in het verleden die kans al gegrepen. Groepen die mee willen doen kunnen zich opgeven op postbus 3524 in Am sterdam of bellen naar 02968-4682. Rembrandt was ongeveer achttien jaar oud toen hij een serie van vijf schilde rijen maakte die hij wijdde aan de zin tuigen. Uit deze serie toont Cramer uit Den Haag „Het gehoor” (zie foto) en „Het gevoel”. Door een nieuwe omlijsting worden latere toevoegingen afgedekt, zodat beide werken in hun originele compositie te zien zijn. Zowel Het gevoel als Het gehoor zijn afkomstig uit de col lectie van dr. C. J. K. van Aalst te Hoevelaken en waren eerder te zien in Leiden (1956) en Montreal (1969). Gerson en Bredius informeren over deze stukken in hun werk „Complete edition Rem brandt paintings”. Nieuws van het Long Tall Ernie and the Shakers presenteren vanavond „gruwelijk” feestje hun nieuwe elpee „It’s a monster”. Daarvoor krijgen ze een gouden plaat voor hun eerste elpee „Put on your rocking shoes”. J' I --iO;?.::;;;; i-i-lüfi:? -W 'I ‘Si

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17