99 IJslandse uitblinker Geirsson ambieert nog geen prof carrière sport Cruyff-debuut voor Barcelona op 5 september Koersen Erewedstrijd voor Eusebio Schorsing en boete voor Ilie Nastase Ik ben het nieuwe symbool van onze nationale spaarinstelling Totocijfers Chileense „plakkers" en materiaalpech haalden Nederlandse ploeg uit ritme Van der Hart: ..Mentaliteit veel beter” I „SLECHTS” VIJFDE PLAATS IN TIJDRIT OVER 100 KILOMETER L MB AUGUSTUS 1973 DONDERDAG 30 MAKER VAN EERSTE DOELUNT TEGEN NEDERLAND Massaal 3 (Van onze sportredactie) DEVENTER Al in zijn eerste dagen als bondscoach naast dr. Franti sek Fadrhonc maakte Cor van der Hart al snel duidelijk dat een Neder lands elftal dat onder alle omstandigheden uit een „verzwakt” Ajax zou bestaan bepaald niet overeenkwam met zijn ideeën om het Nederlands elftal voor het eerst na de oorlog weer te kwalificeren voor een wereld kampioenschap voetbal. Gisteravond werden Van der Harts plannen voor een zo breed mogelijke selectie nog eens geaccentueerd. Gedeeltelijk nood gedwongen, blessures van Keizer en Mühren, maar ook gedeeltelijk we gens opgedane ervaring (Rep was vanwege zijn matige optreden in Am sterdam door Van de Kerkhof vervangen) kreeg Van der Hart de gelegen heid om een ogenschijnlijk zwakker Nederlands elftal uit te testen. Veel oorzaken voor herstel” van Oranje Wi(ly Brokamp heeft uitgehaald. Een fractie van een seconde later is het eerste van de acht Nederlandse doelpunten een fei MARC SERNÈ (Van onze sportredactie) atleet Johan Cruyff: Tegen Cercle. (Van onze sportredactie) w een I r Sparta heeft een oefenwedstrijd te gen de Haagse amateurclub HVV met 9- 0 gewonnen. Kowalik (2), Sadek (2), Van Staveren (2) en Meutstege scoorden. parcours bij Granollers, ten noorden van Barcelona. handelen om Chilenen be- Onmiddellijk, De beroepstrainer van volbloeds W. A. van Dijk uit Wassenaar moet zich binnenkort voor de strafcommissie van de NDR verantwoorden. De uitslag van een dopingsproef van een bij hem in training zijnde volbloed was positief. DEVENTER. De man in de IJs landse ploeg die er het meest aanspraak op kon maken genoot de eer het eerste doelpunt tegen Nederland in vier kwali ficatiewedstrijden te scoren. Linkerspits Elmar Geirsson bewoog zich kort voor het rustsignaal op karakteristiek snelle en behendige wijze de diepte in. accep teerde gretig de scheidsrechterlijke dwa ling niet voor buitenspel te fluiten en brach^ vervolgens beheerst de achter stand terug tot 1-4 na Piet Schrijvers uitstekend te hebben omspeeld. gebrekkige wijze onder controle kan brengen) nauwelijks is tegen te houden, zeker als hij enigszins op snelheid is. De kwaliteiten van de IJslander zou den in menige eredivisieclub welkom zijn. AI enkele jaren speelt Geirsson bij de amateurs van Hertha Zehlendorf (Duitse Regionalliga). Heeft hij al aan biedingen gehad om prof te worden? ..Na de wedstrijden tegen België heeft Rot Weiss Essen mij gevraagd en ook een paar Belgische verenigingen. Maar Doelman Didrik Olafsson graait de bal weg voordat Wim van Hanegem gevaar lijk kan worden. BARCELONA Zelfs de altijd zo kalme Joop Middelink was in woede uitgebarsten. Hij moest machteloos toe zien hoe een stelletje onbekwame Chile nen zijn Nederlandse viertal steeds ver der buiten het bereik van een medaille reed tijdens de 100 km-tijdrit voor ama teurs op het zeer hete en golvende Nederland viel buiten de medailles, die ditmaal gingen naar Polen (goud), Rusland (zilver) en Zweden (brons). Na de Tsjechen werd Nederland vijfde, Noorwegen (met Knudsen) zesde, Italië zevende en Denemarken achtste. Ieder jaar weer rijst de vraag: hoe kan je nu dit soort domme pech voorko men? Hoe moet de UCI onsportiviteiten, zoals de dreven, tegen te gaan? voordat het kwaad is geschied. Want dat Joop Middelink het bij het rechte eind had, toen hij zei dat het Nederlandse kwartet zeker twee minuten vertraging had opgelopen, is duidelijk. „Je kan eigenlijk het beste als eerste starten, dan heb je geen last van al die ellende”, zuchtte Gerrie Kneteman nog. „Nou denk je: gelukkig niet midden tussen de ploeg in, niet aldoor dat inha len enz. En nu krijg je last met de enige ploeg die voor je is gestart. Hoe is het mogelijk en hoe durven die knapen dat.” Zaalhandbalkampioen Sittardia speelt op 19 september (thuis) en 6 oktober voor de Europa Cup tegen het Tsjechische TJ Cervena Bratislava. Het bestuur van de Landelijke Bond van Amateurvoetbalverenigingen stelt ook dit seizoen een badge beschikbaar als bijdrage in de strijd tegen de verru wing van de voetbalsport. Nederland werd vijfde op het nummer dat al zoveel vreugde en leed heeft gebracht. Het ging zo goed tot de „ingreep” van de Chilenen. Er werd snel gereden en door de vroege start (als tweede van de 23 deelnemende landen) was de zon nog net niet op z’n heetst. „Wat moesten we,” zei Wim de Waal. „Je raakt uit De 25-jarige Geirsson was ook na de ontmoeting nog apetrots op die verrich ting. „Vergeet niet dat we speelden te gen het beste elftal dat ik ooit gezien heb.” De opmerkelijke al kalende voet baller, spelend met afgezakte kousen, bleek in twee wedstrijden de beste man in de IJslandse equipe. In Amsterdam dolde hij met Suurbier, Neeskens en Krol in Deventer grepen de profs keihard aan de noodrem om de gedron gen student af te stoppen. Al in het begin van de tweede ontmoeting werd hij door twee man man in het Neder landse strafschopgebied tegen de mat geschoffeld. De zwakke Finse scheids rechter Hirviniemi reageerde ten on rechte niet. Geirsson: „Die zware over tredingen begrijp ik niet. Uw team had dat toch helemaal niet nodig, het was veel sterker.” Binnen acht dagen bleek duidelijk dat Geirsson eenmaal in het bezit van de bal (die hij slechts op Joop Middelink tenslotte: „Ik heb steeds gezegd dat deze koers volledig open was met een stuk of acht kansheb bers. Op de Polen na hadden we allemaal even veel kans op het zilver en het brons. Erg happy voel ik me niet. Omdat we buiten onze schuld geen medaille mee naar huis hebben kunnen nemen. En dat is nou juist het nare van het hele geval. Hadden we er maar wat aan kunnen doen. Dat was dan zeker ge schiedt. Want de renners hebben vol doende karakter getoond en keihard ge werkt. Jammer dat zoiets dan niet be loond wordt.” NEW YORK. De associatie van tennisprofessionals (ATB) heeft de Roe meen Ilie Nastase, een van de beste spelers ter wereld, en de Australiër Ray Keldie geschorst voor alle toernooien in 1974, waaraan louter ATP-leden deel nemen. Deze schorsing is bedoeld als straf voor het feit dat Nastase en Keldie niet meegewerkt hebben aan de boycot van het Wimbledontoemooi door de ATP-profs. Voorts moesten Nastase en Keldie respectievelijk 5.000 en 1.000 dol lar boete betalen. Een en ander is woensdag bekend gemaakt door Cliff Drys dale, voorzitter van de verenigde tennisprofs. De ATP heeft nog geen maatregelen genomen de Brit Roger Taylor, die ook het boycotparool voor Wimbledon negeerde. Cliff Drysdale vertelde dat Ilie Nastase aan Arthur Ashe had toevertrouwd onder geen begin de boete van 5.000 dollar te zullen betalen. Nastase sloot echter de mogelijkheid niet uit dat de Roemeense tennisfederaie voor hem het geld zou storten. BARCELONA. Johan Cruyff speelt op 5 september zijn eerste wedstrijd voor FC Barcelona. De ex-Ajacied speelt met zijn nieuwe club in een vriend schappelijke wedstrijd tegen Cercle Brugge uit België. Cercle Brugge wordt getraind door Han Grijzenhout, die een aantal jaren als tweede trainer van Ajax achter Rinus Michels heeft gefun geerd. De wedstrijd wordt in het stadion van Barcelona gespeeld. DEN HAAG. Sporttoto nummer 3 van het afgelopen weekeinde heeft geen winnaar van de le prijs opgeleverd. De cijfers zijn: deelnemers: 436.130. Bruto inleg: ƒ934.598,-. Prijzenbedrag: ƒ395.334,95. le prijs gepn winnaars. Be schikbaar nu voor de 2e en de 3e prijs elk 148.250,60. 2e prijs: 15 winnaars, die elk bruto 9.883,30 ontvangen. 3e prijs: 314 winnaars, die elk ƒ472,10 per kolom ontvangen. De premie ten bedrage van bruto ƒ98.833,73 wordt na het verstrij ken van de reclametermijn woensdag 19 september a.s. bij loting toegewe- len aan een van de 2e prijswinnaars. derlands elftal de weg, hoewel de eer van het mooiste doelpunt wellicht aan Brokamp toekwam, die uiterst beheerst na een voorzet van Neeskens en een aantal miraculeuze bewegingen de acht ste treffer aantekende. Van der Hart: „Die acht doelpunten zijn voor mij het belangrijkste. Hoe je het ook bekijkt, België kan ons doelgemiddelde moeilijk nog overtreffen. Die slag hebben wij gewonnen. Wij hebben nu alles in eigen hand. Als je het met een bokswedstrijd vergelijkt zou je kunnen stellen dat wij ver voor liggen op punten.” Een vrij riante uitgangspositie voor de uitwed strijd tegen Noorwegen (12 september) en de thuiswedstrijd op 19 november tegen België. De n'egen doelpunten wer den gemaakt door: Brokamp, Cruyff, Neeskens, Cruyff, Geirsson, Van de Kerkhof, Schneider, Van Hanegem, Bro kamp. nu heb ik er nog geen zin in: ik moet nog een jaar leren voordat ik als tand arts afstudeer. Daarna zou ik wel een paar jaar beroepsvoetballer op het vas teland willen zijn.” Omdat hij geregeld naar Ijsland vliegt kon Geirsson ook niet in Berlijn waar hij studeert als prof gaan spelen. „Dat vind ik hele maal niet zo’n ramp. Die studie is stuk ken belangrijken en daarom ben ik net als de anderen gewoon amateur.” PIETER MUL LISSABON. Ter ere van Eusebio Silva de Ferreira, die bij de voetballief hebbers over de gehele wereld beter bekend is als Eusebio, zal op 25 spetem- ber een wedstrijd gespeeld worden tus sen Benfica en een z.g. wereldselectie. Benfica heeft uitnodigingen gestuurd aan de Brazilianen Pele en Jairzinho, Piet Keizer (Ajax) en José Altafini (Juven tus). Ook de voor AC Milan uitkomende Westduitser KarlHeinz Schnellinger zal zeer waarschijnlijk voor het „wereld- elftal” uitkomen. positie. Tegen Ijsland kwam hij niet in moeilijkheden.” En Fadrhonc: „Wij heb ben straks all-round voetballers nodig als wij naar München gaan. Wij hebben ook Drost nog. Ik heb Spitz Kohn alleen gezegd dat hij eens wat meer met Epi moet wisselen. Hij kan ook een goede linksback zijn.” Daarom was het een beetje merk waardig dat Fadrhonc niet besloot om Krol in de tweede helft te vervangen door Drost. Krol („ik speelde zeker twee klassen onder mijn kunnen”) draaide niet tegen Ijsland. Enerzijds ondervond de fysiek sterke verdediger nog bonder van een in Cadiz opgelopen spierblessu re, terwijl ook hij de weerslag, hoewel hij dat niet als excuus wenste te zien, moet hebben ondervonden van de slag in de hitte die Ajax dit weekeinde tegen Espanol en Juventus heeft moeten on dergaan. Ook Haan kon het niet opbren gen om negentig minuten te gaan, ter wijl de sterke Neeskens in de laatste fase van de ongelijke strijd „onzicht baar" was. Daardoor dreigde de show toch af en toe te verzanden. Er viel weer een gat op het middenveld. Cruyff zette zich tegen deze gang van zaken nog eens duidelijk af door de bal één keer over dertig meter terug te spelen op Hulshoff en vervolgens met zijn armen het gebaar naar Haan en Nees kens te maken van waar blijven jullie nou? De geblesseerde Van Hanegem hiero ver: „Het was fysiek vrij zwaar om in deze wedstrijd op het middenveld te spelen. In de spits mislukten teveel één- tweecombinaties waardoor je toch weer te snel terug moest zijn. Toch liep het met Neeskens en Haan beter dan vorige week met Brokamp en Haan.” Gevaar lijk werd het echter pas als één van ’s werelds duurste voetballers. Johan Cruyff, in actie kwam. De IJslandse bondscoach Enokson later: „Ik kan mij wel voorstellen dat Barcelona drie mil joen voor hem heeft betaald.” Cruyff wees gisteravond ook het Ne- Een ingreep die gisteravond goed af liep getuige het feit dat Nederland na een wat geforceerde aanloop tegen Ijs land moeiteloos naar een 8-1 overwin ning freewheelde en bovendien vaak voetbal van uitstekende kwaliteit liet zien. Van der Hart: „Dat komt natuur lijk ook omdat de instelling veel beter was dan vorige week. Bovendien hebben wij in die eerste wedstrijd de fout gemaakt om een te aanvallend concept te hanteren. Toen werden enkele spelers van ons pijnlijk verrast door de manier waarop Ijsland, dat toch ook vanavond weer heeft bewezen over enkele goede voetballers te beschikken, soms uitver dedigde.” Er waren nog wel meer oorzaken voor dit „herstel” van Oranje. Daar was aller eerste Johan Neeskens aanwezigheid op het middenveld. Hoewel Neeskens, even als de Ajacieden Krol en Haan, na rust enigszins terugviel, scheelde dat doel punten. Nees scoorde zelf één keer maar hij had eveneens een belangrijk aandeel in drie van de acht geproduceerde doel punten. Daar was ook Johan Cruyff. De spits van de FC Barcelona schitterde als vanouds. Cruyff was bij vijf van de acht doelpunten betrokken, met als hoogte punt Nederlands vierde en zijn tweede treffer, toen hij attent de diepte inging op een schitterende pass van Van Hane gem, die alleen Piet Keizer zou kunnen evenaren. De bal viel precies dood waar de voluit sprintende Cruyff hem hebben wilde. Hij demarreerde en liet de IJs landse doelman Olafsson met een sublie me volley kansloos. Daar was ook een Willy Brokamp. Hij is weliswaar geen Piet Keizer, maar hij rendeerde op de linkerspitspositie in ieder geval beter dan op het middenveld, waar hij vorige week was geposteerd. Daar was tenslotte een Dick Schneider, die als libero alleen de fout maakte dat hij de neiging had om te willen blijven hangen als de Aja cieden Suurbier, Hulshoff en Krol op buitenspel wilden spelen. Van der Hart: „Daarom heb ik over Dick eigenlijk nog geen oordeel. Die zou je eerst onder druk moeten zien op die Joop Zoetemelk heeft definitief be sloten niet voor Canada Dry te gaan rijden. Volgende week beslist Nederlands sterkste profrenner van welk team hij wel deel gaat uitmaken. Vier Chilenen, die twee minuten voor de Nederlandse ploeg waren gestart en die de macht niet hadden het Oranje- kwartet van zich af te houden. Na ongeveer 20 km hadden Fedor den Her tog, Ad Grevers, Gerrie Knetemann en Wim de Waal de twee minuten achter stand al overbrugd, maar toen begon pas de ellende. Want de Chilenen maakten de grofste inbreuk op sportiviteit die er in de wielersport bestaat. Ze bleven „plakken”, haalden daardoor het tempo uit de Nederlandse ploeg die op gegeven moment van een gemiddelde van 48 km terugviel naar 32 km per uur. Ze stoorden zich ook niet aan de herhaalde oproepen van de UCI-com- missaris afstand te houden. „Harder rijden jongens.” riep Joop Middelink ten einde raad. Dat geschied de prompt. Maar het noodlot zou nog erger toeslaan. Want nog waren de Chi lenen niet uit het zicht verdwenen, of er sprong een spaak uit het wiel van Ad Gevers. „Wachten jongens. We kunnen nu nog niemand missen,” was het pa rool. Dertig seconden duurde het eer het nieuwe achterwiel gestoken was. Op nieuw op de fiets, opnieuw proberen de cadans te krijgen en toen dat gebeurd was, waren daar weer de Chilenen die hun kans schoon zagen en weer van geen wijken wilde weten. Tot eindelijk een van woede briesende Joop Middelink een gaatje zag van tien meter en op orde van de UCI-commissaris, die in de auto van üfiddelink meereed, de Chilenen klem reed. „Dat geintje heeft ons al met al zeker twee volle minuten gekost,” zei na af loop een wat teleurgesteld kijkende Joop Middelink. „En een medaille. Die Polen hadden we natuurlijk niet gehaald. Die waren gewoon té goed. Maar zilver of brons was mogelijk geweest.” cadans. Dan komt die domme pech van Gevers. Even ben je je moraal dan kwijt, want je beseft dat je seconden, minuten verliest. Eer je dan hersteld bent.Het valt me nog mee, die vijfde plaats. We hebben vooral in die laatste kilometers veel af moéten zien.” Fedor den Hertog wilde niet veel kwijt. Hij was kennelijk teleurgesteld. „Pech,” zei hij tenslotte, „we lagen naar mijn mening voorop tot die Chilenen met dat gepest begonnen. We waren geloof ik He na de eerste 25 km. Elfde. Zoveel tijd heeft die affaire ons gekost. Jammer, een medaille naar de knoppen.” Elfde na 25 km. Toen een enorm herstel: op de vierde plaats na 50 km., een kleine terugval naar de zesde plaats na 75 km en tenslotte als vijfde door de finish. De verschillen tussen de nummer vier tot en met zeven waren zeer gering. Om precies te zijn 40 seconden en dat na 100 km koersen. T>e uitslagen van de woensdag op Duindigt gehouden koersen zijn: Kimprijs 2040 m: 1. Letty’s Boy J. 51 9 1 24 3 2 Kasper Mac, 3. Lamoen naKer. W 13.8Ó pi 4io 3.20 9.60 Kop 26.40 Trio 2.689.80^ Dolmanprijs 2040 m: 1. Leny Special (A. Harmsen) 3.00.0 1.28.2, 2. Kermit G, 3. Love Song. w. 3 60 PI 1.90 4 80 2.40 Kop 39.70 Ahornprijs 2140 m: 1. Karper K (J. Moer man! 3.05.1 1.25.7. 2. Loeki Dartel 3 Linda Hollandia. W. 6.90 PI 2.10 2.- 1.50 Kop 20.- Trio 174.80. Prince Williamprijs 1800 m: 1. Coven Cat (mej. L. Davis) 2.00.4, 2. Ebeltroft, 3. Francis Dream. W. 2.40 PI 1.40 2.40 Kop 5.— Arjoprijs 2140 m: 1. Irish Kan (W. Hauber) 2.54.0 1.21.3. 2. Jaspis du Bois, 3. Jacco Buiten zorg W. 17.50 pi 3.30 1.50 2.30 Kop 11.80 Trio "criterium 2-jarigenprijs: 1. Margus (J. Hen- drlkx) 2.08.0 1.24.2. 2. Marieke d, 3. Marinette. W. 2.70 PI. 1.60 1.80 3.60 Kop 4.80 Pontonprijs 1900 m: 1. African Boy (mevr. M. de Kat) 2.05.0. 2 Matilde, 3. Run Home S. W. 5.80 PI 2.— 2.80 2.30 Kop 8.— Trio 231.40. Salernoprijs 2040 m: 1. Jack O (B. v. Klaveren) 2.50.1 1.23.4, 2. Larens Trots, 3. Katja. W 4.30 PI 2.30 1.80 2.70 Kop 2.80. Alfieprijs 1600 m: 1. Java (J. Oosting) 2.08.2 1201. 2. Idool Vredenhof, 3. Ivan Braun. W 4.80 PI 2.60 3.70 2.10 Kop 7.50 Trio 1767.80 Camaroprljs 2120 m: 1. Loney Star (J. Broekman) 2.59:6 1.25.5, 2. Kwikzilver, 3. Isis. W 3.60 PI 2.— 2.20 Kop 6.90 Totalisatoromzet 300.42». De Oostduitse atleet Siegfried Schenke heeft het Europees record op de 100 mter geëvenaard: 10 seconden rond. Schenke is de dertiende Europeaan die deze tijd realiseerde.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23