WK hockey IS Engeland kon zegeritme toch niet verstoren HOCKEYTEAM TOONDE IJZEREN VECHTLUST DAMESTEAM ERG MATIG Luis Ocana wellicht niet naar India toonde Spanje Vrijdag twee hockeytoppers WK-strijd in cijfers juiste verhoudingen „Joop Zoetemelk grote kanshebber o DE RONDE VAN GOUDA TOUR-BERGKONING PEDRO TORRES 99 GEEN VERRASSINGEN IN A-GROEP i DONDERDAG SO AUGUSTUS 1973 24 Niet verkend e Enorme kick Met vele minuten voorsprong op het peleton is Derk Makkeroms, trouw bijgestaan door ploeggenoot Wimpie v.d. Bijl, op weg naar de eindstreep. Overtuigd van hun zekere zege, zagen de beide dappere rijders kans tussendoor even een opkikkertje, in devormvaneengoed stuk kaas uit het vuistje, te nuttigen. Derk wist uiteindelijk als eerste te finishen. Wimpie werd verdiend tweede. Dank zij kaas uit het vuistje Wie zal het zeggen.(NZB-foto) Gretigheid -o k ■'r k Immh Pedro Torres, dat er niet meer dan 15 coureurs het einde gaan halen. 9 Joop Zoetemelk: Eerst Merckx. PETER HEERKENS BERT BREVOORD de Door een vierset-zege op veteraan Pancho Gonzales (6-7, 6-3, 6-1, 6-4), plaatste Tom Okker zich voor de tweede ronde van het herenenkelspel van het toernooi van Forest Hills- Eindstand: West-Duitsland 5-9 (6- 2), India 5-8 (12-1), Spanje 5-6 (9-5), Nieuw Zeeland 5-4 (13-8), Kenia 5-2 (6-14), Japan 5-1 (3-19). Groep B: NederlandEngeland 2—1, Pakistan Australië 6-0, MaleisiëBelgië 0-3. Eindstand: Pakistan 5-9 (16-5), Ne derland 5-7 (11-4), Engeland 5-4 (9-8), België 5-4 (7-12), Maleisië 5-3 (5-12), Argentinië 5-3 (2-9). minuten werd volgehouden, zulks tot groot enthousiasme van de buitengewoon fel meelevende toeschouwers. het die BARCELONA. Het ziet er naar uit dat het wereldkampioenschap wielren nen bij de profs een grote vedette zal gaan missen: Luis Ocana. Vanuit de tot vrijdag durende ronde van Cantabrië waaraan hij deelneemt, druppelde het nieuws door dat de Tourwinnaar zich wil terugtrekken omdat zijn conditie te wensen overlaat. Stand: Engeland 4-7 (16-5), Austra lië 4-6 (10-4), Nederland 4-5 (9-3, Nieuw Zeeland 4-5 (9-4), West-Duits land 4-5 (5-6), Verenigde Staten 4-2 (3-9), België 4-2 (3-9), Frankrijk 4-0 (1-21). (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Dames: West-DuitslandNederland 1-0, AustraliëNieuw Zeeland 0-4, Verenigde StatenFrankrijk 2-0, En gelandBelgië 4-0. Ties Kruize later: „Het eerste doel is bereikt. Eerlijk, ik heb er nooit aan getwijfeld. We wisten dat we als we de juiste vorm hadden van niemand zouden hoeven te verliezen. Nooit hebben we zo hard getraind als dit jaar en eerlijk, ook nooit waren we zo goed in vorm als dit jaar.” De laatste hindernis op weg naar de finale voor het Nederlands elftal is West-Duitsland, dat de laatste jaren meer dan eens een te groot struikelblok bleek. Het publiek had overigens nauwelijks de tijd zijn teleursteling weg te kau wen, want de gelijkmaker kwam bijzon der snel na de Engelse openingstreffer. Ties Kruize: „Die 0-1 was natuurlijk wel De indruk lijkt gewettigd dat Neder land, dat als wereldkampioen een repu tatie hoog heeft te houden, in Amstel veen niet in die vorm steekt die nodig is om in het uiterst sterk bezette toernooi een hoofdrol te spelen. De vijf punten die uit de eerste drie wedstrijden wer den veroverd gaven een iets geflatteerd beeld, omdat het team van trainster Rietje Küper in de openingsfase van het toernooi Frankrijk en de Verenigde Sta ten had ontmoet, .twee landen die nu al veroordeeld lijken tot het bezetten van respectievelijk de laatste en de voorlaat ste plaats. Middenvelder André Bolhuis: „Dat pu bliek gaf ons een enorme kick. Gewel dig, zoals de mensen ons hebben ge steund. Voor de wedstrijd was het al een gekkenhuis en dat heeft natuurlijk enorm geïnspireerd. Toen Engeland met 1-0 voorkwam dacht ik: nu klappen de mensen dicht. Maar het tegendeel was waar.” De afwezigheid van de Tourwinnaar hoeft overigens niet tot een nadelig saldo te leiden, maar een gevoelig finan ciële strop in de opbrengst van de recet te, gaat het ongetwijfeld worden wan neer Ocana definitief besluit om niet af te reizen naar Barcelona. Grotere verrassing dan de nederlaag van Nederland was het verlies van het nog ongeslagen Australië tegen Nieuw Zeeland: 4-0. Jennifer McDonald scoorde driemaal voor Nieuw Zeeland, dat in het prestigeduel volkomen overheerste. En geland nam de eerste plaats in het damestoernooi over. Het had na ruim 20 minuten al een 4-0 voorsprong tegen België en deed in het verdere verloop van de wedstrijd geen enkele moeite die rooskleurige score nog uit te breiden. Door zijn doelpunt tegen Engeland Is Ties Kruize eerste gebleven op de topscorerslijst van het wereldbekertoernooi. Kruize bracht zijn totaal op acht, maar voelt de hete adem van de Pakistaanse strafcornerbeul Tanvlr Dar nu in de nek. Dar scoorde tegen Argenti nië drie doelpunten en bracht zijn totaal op zeven. De Spanjaard Juan Amat, gisteren ook tegen India niet produktief, is met vijf voltreffers derde, de Indiër Surjlt Singh (vier doelpunten1) vierde. Dat hoeft vrijdagmiddag, wanneer de volgende confrontatie een feit is, niet bij voorbaat zo te zijn. In de eerste plaats is het optreden van West-Duitsland tot dusver bepaald niet imposant geweest maar dat is bedriegelijk en in de tweede plaats is het Nederlands elftal zelfbewust genoeg, zeker na de morele opkikker van woensdagavond, om niet te angstig tegen de „Angstgegner” aan te kijken. Coach Ab van Grimbergen: „Ik heb gewoon vertrouwen in onze ploeg. En welke indruk ik in dit toernooi ook van West-Duitsland heb, niet dat het een onverslaanbaar elftal is.” (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN. Tegen de eerste tegenstander van formaat, West-Duits land, heeft het Nederlandse dameshoc- keyteam meteen de eerste nederlaag moeten incasseren. Een al in de vierde minuut door Heidemarie Klimpel ge scoord doelpunt bracht de beslissing in het voordeel van de Westduitsen, die in de overige 66 minuten geen enkele moeite hadden de steriel opererende Ne derlandse aanval in bedwang te houden. AMSTELVEEN. Absolute toppers in het programma voor vrijdag van het hockeytoernooi om de wereldbeker vandaag is er een rustdag zijn de halve finales tussen India en Pakistan enerzijds (12.45 uur) en Nederland en West-Duitsland anderzijds. Vrijdag wor den de z.g. kruiswedstrijden gespeeld, dus de nummer één van poule A tegen de nummer twee van poule B, de num mer drie van poule B tegen de nummer vier van poule A enz. Dat levert het volgende programma op: IndiaPakis tan, NederlandWest-Duitsland, Enge landNieuw-Zeeland, SpanjeBelgië, Maleisië—Japan en KeniaArgentinië. (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN. De resultaten van gisteren in het hockeytoernooi om de wereldbeker zijn: Groep A: SpanjeIndia 0-2, West- DuitslandJapan 1-0, Nieuw Zee landKenia 2-2. (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN Spanje heeft in het hockeytoernooi om de wereldbeker niet voor een verrassing kunnen zorgen. De Spanjaarden begonnen hun wedstrijd tegen India, die moest beslissen over de bezetting van de tweede plaats in groep A en dus tevens over het bereiken van een plaats in de halve finales, met op papier gelijke kansen. Beide landen hadden uit vier wedstrijden zes punten veroverd. (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN Het is in het verre en ook in het meer recente verleden meer dan eens gebeurd, dat vertegenwoordigende Nederlandse hockeyteams op beslissen de momenten faalden. Kwam het erop aan een topprestatie te leveren op een tijdstip dat het meer dan ooit nodig was, dan ontbrak vaak de vechtlust om bepaalde ambi ties te onderstrepen. Het Nederlandse hockeyteam anno 1973 kan met geen moge lijkheid onder die noemer worden gerangschikt. Want juist de factoren vechtlust en mentaliteit brachten Nederland gistera vond tegen Engeland over de drempel naar de halve finales van het toernooi om de wereldbeker. Op het moment dat Engeland, vanouds een uitermate lastige tegenstander voor Nederland, het uit zicht naar de halve finales definitief leek te hebben ontnomen, balden de Nederlandse aspiraties zich samen tot een voor de Engelsen vernietigende kracht. Die kracht bleek voldoende om een tien minuten voor het einde opgelo pen 0-1 achterstand in een adembene mende slotfase om te buigen in een 2-1 overwinning. Terecht sprak coach Ab van Grimber gen na afloop over een „geweldige pot”. „Als je zo door kunt gaan als Nederland na het oplopen van die achterstand deed, dan kan het bijna niet anders of er moet een doelpunt vallen. Maar ik moet eerlijk zeggen dat mijn hart even stil stond toen die Engelsen een voorsprong namen.” Nederland had met een behoudende instelling aan de wedstrijd tegen Enge land kunnen beginnen een gelijk spel zou al voldoende zijn geweest voor kwa lificatie maar van een dergelijke in stelling was in het geheel geen sprake. Van Grimbergen: „Als je bewust op een gelijk spel mikt, krijg je onherroepelijk het moment dat er verkrampt gespeeld gaat worden. Dat zou een funeste uit werking gehad kunnen hebben. We heb ben heel bewust vanaf de eerste minuut op winst gespeeld.” En omdat Engeland dat —uiteraard! ook deed, werd het een wedstrijd waar de vonken vanaf spatten. De aan vallende instelling van beide teams re sulteerde in een hoog tempo dat 70 (Van onze sportredactie) BARCELONA Als een groot obstakel in een parcours vol klimmetjes,verheft de Mont Juich zich hoog boven het parcours van de wereldkampioenschappen wielrennen op de weg. De renners die er in training zjjn gegaan, klagen steen en been over die buit met een kordaat begin: haarspeldbochtenrit omhoog. Voor wat de beroepsrenners betreft, voorspelt de Spaanse bergkoning in de Tour de France, Pakistan, dat zich dinsdag al had verzekerd van een plaats in de halve finales, toonde aan dat er tegen Argentinië, dat in vier wedstrijden slechts drie tegendoel punten had geïncasseerd, wel degelijk gescoord kan worden. Pakistan won met niet minder dan 60. Tanvir Dar had drie maal succes uit een strafcorner. België, dat was afgezakt naar de laatste plaats in groep B, verliet die weinig benödëDawaar- dige positie door Maleisië met 3—0 te verslaan. Daarover kan Joop Zoetemelk zelf geen zinnig woord zeggen om de een voudige reden dat hij het circuit als een van de weinigen nog niet verken de. Wanneer zijn collega’s van de Neder landse ploeg (Vianen, Krekels, Karstens, Kuiper, Van der Leeuw, Bal) aan het eind van hun trainingsrit afzwenkten naar het circuit dat zondag gereden moet worden, ging Zoetemelk niet mee. „Ik hou daar niet van”, zegt hij. Hoe het komt weet ik niet, maar ik wil tevoren nooit intensief op het parcours gereden hebben. Ik ga vrijdag of zaterdag wel eens kijken.” Na wat zijn ploeggenoten hem vertel den, heeft Joop Zoetemelk zich wel een beeld kunnen vormen van wat hem te wachten staat en daarop afgaande blaakt hij van optimisme, dat vooral gesteund wordt door zijn prestaties in dit seizoen. „Ik heb me”, zegt hij, „het hele jaar nog niet moe gevoeld. Ook na de Tour de France niet. Het is voor mezelf een verrassing dat het allemaal zo goed loopt. Dat geeft natuurlijk moed voor het wereldkampioenschap, maar aan de andere- kant moet je gewoon voorzichtig zijn in je verwachtingen. Zo als de Tour de France een aparte etap- pe-koers is, zo is het wereldkampioen schap een speciale ééndagswedstrijd. Je bent afhankelijk van de vorm van de dag, je kunt geen strijdplan maken en je hebt geluk bij het koersverloop nodig. Ik De rechtstreekse confrontatie bracht op de ranglijst het verschil dat er tussen beide landen hoort te zijn. India won met 2—0 en die score was eigenlijk maar een flauwe afspiegeling van de krachtsverhoudingen. India is, het is van dit land met zijn enorme hockeyreputatie bekend, in staat een niveau te bereiken dat voor slechts weinig ploegen is weggelegd, vooral als het gaat om technische vaardigheid. De Indiase aanval, waarin de balgoochelaars Ganesh en Ashok Kumar uitblonken, heeft echter een duidelijk manco: met de produktiviteit is het vrij matig gesteld. Daar door gaan reeksen kansen, vaak gecreëerd na uitstekende aanvallen, verloren, wat tegen Spanje nog geen onoverkomelijk bezwaar leek, maar dat straks in de halve finales tegen Pakistan wel degelijk kan zijn. De beide Indiase doelpunten kwamen tot stand uit strafcomers (de Indiërs kregen er in totaal tien te nemen, de Spanjaar den zes) die door de boomlange centrale verdediger Surjit Singh werden benut: de eerste in de 31e minuut, de tweede in de 62e. Zoals mocht worden verwacht werd West-Duitsland in poule A eerste. Maar ook in hun laatste wedstrijd, tegen de zwakke Japanners, kwamen de Westduitsers aller minst imponerend voor de dag. Zelfs tegen Japan konden zij niet breken met traditie in dit toernooi de wedstrijden met een doelpunt verschil te winnen. De Olympische kampioen mocht met de 1—0 zelfs uiterst tevreden zijn. Het doelpunt voor de West duitsers werd in de 15e minuut gescoord door Seifert. Nieuw-Zeeland maakte zijn „reputatie” als de meest wisselvallige ploeg van het toernooi waar door tegen Kenia, met Japan de zwakke broeder in groep A, al toonden de Afrikanen na een ontluisterend zwakke start tekenen van herstel, met 2—2 gelijk te spelen. Kenia nam twee maal een voorsprong door Kular Jaglit Singh, maar Parkin en Archibald zorgden ervoor dat de Nieuwzeelanders de eerste over winning voor de Kenianen konden voorkomen. Ties Kruize (rechts) en Koen Kranenborg, die gisteren in de wedstrijd NederlandEngeland tot de meest opvallende spelers behoorden. „Die Mont Juich”, profeteerde Torres in Barcelona, „is een verschrikking. Ik ken ’m van onze nationale kampioen schappen. Hij sloopt je, niet alleen van wege stijgingspercentage maar ook door de hitte. Als het blijft zoals het nu is verwacht ik een temperatuur van rond de 35 graden. Dat wordt een slachtpartij waar er maar weinig tegen kunnen.” Als Pedro Torres, kenner van dit parcours bij uitstek, gevraagd wordt naar zijn favo rieten, heeft hij weinig bedenktijd nodig: „Joop Zoetemelk en Felice Gimondl.” Van die prognose kennisnemend, lacht Joop Zoetemelk mild. „Aardig, maar ik heb het op Eddy Merckx staan. Voor mij is hij nummer één. Daarna komen er een stuk of tien die ook kans hebben en daar hoor ik bij.” Met inachtneming van Merckx’ kwaliteiten, doet Joop Zoe temelks theorie toch aan als danige bescheidenheid. Hij rijdt immers zijn beste seizoen uit zijn profcarrière en het circuit van dit wereldkampioenschap sluit met een hoeveelheid van klimmet- jes uitstekend aan op zijn kwaliteiten. Nog nooit won Joop Zoetemelk zoveel koersen als dit jaar: acht in het voorsei zoen, twee ritten in de Tour en vijf zware criteriums na de Ronde van Frankrijk. In al de drie jaren dat hij aan het wereldkampioenschap deelnam (Leicester, Varese, Gap) was het par cours niet zo op maat gesneden voor hem als nu in Barcelona, waar de ene klim de andere opvolgt. Zoetemelk: „Tja, als je het zo be kijkt Een van zijn trainingspartners, Jan Krekels, met wie hij al twee dagen bezig is (de Nederlandse profploeg kwam maandag samen en rijdt elke dag onge veer 200 kilometer): „Dit is een uitgele zen parcours voor een type als Joop Zoetemelk. Met al die korte klimmen krijg je weinig kans om te herstellen en dat is helemaal in zijn voordeel.” Na de Ronde van Frankrijk heeft Lui» Ocana een enorme terugslag van zijn inspanningen ondervonden, mede door een blessure en zijn grote criteriumpro- gramma waarin hij steeds een enorme werklust aan de dag legde. Joop Zoete melk: „Ik heb hem in de meeste wed strijden meegemaakt. Het verbaast me niet dat hij zijn vorm verloor. In elke koers knokte hij zich helemaal leeg en dat kan nu eenmaal niet- Je moet je krachten verdelen. Ocana gaf steeds al les.” De grootste bijdrage tot het nemen van zijn principe-besluit om weg te blijven in Barcelona, schijnt voor Luis Ocana zijn nederlaag (tegen Manzane- que) in de tijdrit van de Ronde van Cantabrië geweest te zijn. Ocana, zo werd in Barcelona bekend, is ontevreden over zijn conditie. Hij voelt zich moe. Wanneer de Tourwinnaar bij zijn nu ingenomen standpunt blijft, verliest het wereldkampioenschap een belangrijk as pect: de grote strijd tussen Eddy Merckx, die in de Ronde van Frankrijk ontbrak en Luis Ocana. Voor de Spaanse organisatoren zou de afwezigheid van Luis Ocana een kleine ramp betekenen. Nadat de populaire Jo sé Manuel Fuente al had laten weten niet te starten omdat hij de afdaling van de Mont Juich te gevaarlijk vond, ble ven een voor een massale opkomst van het naar nationaal succes hunkerende publiek alleen Pedro Torres en hun gele-truidrager de landgenoot Luis Oca na over. Doelman Sikking: „Zo’n doelpunt maakt die gozer nooit meer. De bal kwam keihard uit het middenveld, hij maakte hem ineens dood met zijn stick en knalt hem erin. Dat lukt misschien een op de honderd keer.” Het snelle doeltreffende antwoord van Ties Kruize bracht Nederland weer in een comforta bele positie, maar ook in de laatste zeven minuten wensten Nico Spits c.s. zich niet te beperken tot consolidatie van de gelijke stand. Het loon voor de gretigheid waarmee getracht werd de Engelsen alsnog compleet te vloeren kwam vier minuten voor het eind: Je roen Zweerts drukte laconiek zijn stick tegen de bal na een solo van Frans Spits en doelman Mills was ten tweede male geslagen. vind zo’n wereldkampioenschap net een loterij waarin ik geen voorspelling over durf te doen. Er zijn renners die zich speciaal op een wedstrijd kunnen voor bereiden en die tevoren zeggen: dan en daar rijd ik goed. Ik kan dat niet.” In zijn aanloop naar het wereldkam pioenschap in Barcelona, heeft Joop Zoetemelk hetzelfde patroon van de laatste drie jaar aangehouden, dat wil zeggen: een week voor het trainings kamp niet meer koersen, maar licht trainen. In dat programma kwam overi gens een kleine stagnatie door de vroeg tijdige bevalling van zijn echtgenote, dia eind vorige week het leven schonk aan een zoon wiens doopnaam het voor zijn Franse omgeving lastige uitspreekbare „Karei” werd. Joop Zoetemelk: „Door die geboorte ben ik meer thuis geweest dan de be doeling was, maar met training heb ik hier mijn schade flink ingehaald. We zijn met alle Nederlandse renners elke dag rond acht uur vertrokken voor de training die tot ’s middags twee uur duurde. Ik voel me nu goed in conditie. Ik heb echt goede hoop op dat wereld kampioenschap, maar ja: Merckx blijft natuurlijk een klasse apart.” even een klap maar we zijn er met z’n allen in blijven geloven. Ik was er zelf gewoon van overtuigd dat we het nog zouden redden.” Het was Ties Kruize zelf, die de juistheid van die overtuiging bewees. Zijn rake klap uit de vierde strafcorner die Nederland te nemen kreeg (in totaal waren het er vijf) betekende, drie minu ten nadat Engeland de score had open gebroken de psychologisch bijzonder be langrijke gelijkmaker. Kruize: „Ik was tot in mijn vingertoppen geladen. Ik zei steeds tegen mezelf: die bal moet erin anders hoeft het niet meer. En gelukkig, hij ging erin.” De rake klap van Kruize, het was zijn achtste doelpunt in dit toernooi, gaf het Nederlandse team en de 7000 toeschou wers vleugels. Vergeten was het mo ment, waarop de Engelse invaller Long (hij stond nog geen minuut op het veld) ineens oog in oog met Maarten Sikking stond en Nederland aan de rand van uitschakeling voor een plaats bij laatste vier bracht. Bolhuis: „Die Long was net in veld gekomen en hij was de man door Nico Spits moest worden afgestopt Op een gegeven moment bouwden die Engelsen een aanval op en ik schreeuw tegen Nico: pas op die nieuwe man. Net op dat moment gaat de bal vlak langs de punt van de stick. Had ik me gewoon op het spel geconcentreerd, dan had ik die bal gemakkelijk kunnen stoppen. Ik schrok me dood toen ik zag dat het een doelpunt werd.”

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25