Grondwetgevende vergadering bereidt volksstemming voor Geen betalingen aan Palestijnen Peron sprak met guerrilla’s Schakel over strijd in Portugese koloniën China helpt Frelimo Sacharovs aureool dooft uit Eén miljoen voor hulpverlening aan Pakistan Duitse stakers gaan praten met werkgevers Jacht op Algerijnen in Frankrijk achtergrond A Steun voor arbeiders van LIP 99 RASSENHAAT EN MOORDAANSLAGEN Nieuw politiek blok in Suriname 3 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 19 73 BO AC en BEA Retorisch Academielid Liquidatie V raaggesprekken Eigen program V UCt UNIE EGYPTE EN LIBIË (Van onze redactrice in Wenen) Door het buiten de oevers treden van de rivier de Indus is een gebied van ruim 30.000 vierkante meter onder water gelopen. In dit gebied wonen acht mil joen mensen. Meer dan één miljoen ton aan voorraden is verloren gegaan, even als te velde staande gewassen en vee. Nog steeds komen nieuwe gebieden on der water te staan. Aangenomen wordt dat binnen een week het aantal door de overstroming getroffen Pakistani zal zijn opgelopen tot 13,5 miljoen mensen, van wie er ongeveer 1,5 miljoen dringend medische hulp nodig hebben. ZONDER TWIJFEL is deze aanval, die volgens ingewijden in de Russi sche hoofdstad niets asders dan een uitsluiting van Sachauev als lid van de academie kan betekenen, door de autoriteiten geïnspireerd. Sinds Sa- charov kort geleden enige veront- FRANKFORT (DPA) De Westduit- se metaalbond heeft gisteren ingestemd met een gesprek met de werkgevers in de metaalindustrie over de wilde stakin gen in deze bedrijfstak. Het gesprek zal morgen worden gehouden in Krefeld in de deelstaat Noordrijn-Westfalen. „de ge- werknemers willen sluiten. Het bedrijf werd toen bezet, maar de politie maakte hieraan op bevel van de regering een einde. De arbeiders zijn toen nara huis gegaan, maar namen vitale onderdelen van de machines mee. Op de foto: Vitot, één van de leiders van de actie, spreekt de betogers toe. „Ik heb gesproken met leden van de regering en de terroristen. Ik ben in gevangenissen geweest en heb ziekenhui zen bezocht. Ik heb gesproken met missi onarissen van een Zwitserse missiepost in Angola. Ik ben ervan overtuigd dat er gewelddaden worden gepleegd, maar dat geldt voor beide partijen. Nederland heeft het het koloniale tijdperk gehad. Ik zou voor Portugal wensen dat het ook voorbij was. Het is onmogelijk dat een Europees land regeert in een ver verwijderd Afrikaans gebied. Aan deze situatie moet een einde komen. Ik geloof wel dat Portugal nu niet zo vreselijk graag onderhandelen, wil. Alhoewel ik absoluut geen voorstander ben van het door dit land gevoerde beleid geloof ik toch niet dat de situatie van nu uit komst biedt, Er zal onderhandeld moe ten worden”, aldus de heer Schakel, die zijn bevindingen over zijn reis niet al leen vertelde aan de journalisten, maar ook aan leden van het Angola Comité die in Schiphols perskamer aanwezig waren. De inval van de troepen van het Warschau-Pact in Tsjecho-Slowakije en de val vn Dubcek, wiens experi ment van een socialisme met een menselijk gezicht, Sacharov met grote interesse volgde, was een breekpunt. Sindsdien heeft hij met het volle gewicht van zijn hoge positie gepro testeerd en gewaarschuwd. BUENOS AIRES. Ex-president Pe ron van Argentinië heeft dinsdagavond een onderhoud gehad met twee guerril laleiders, korte tijd nadat hij in het openbaar was berispt voor het achterwe ge laten van consult met „authentieke revolutionaire groepen”. Het gesprek met René Haidar en Al berto Camps, overlevenden van een inci dent in een marinegevangenis op 22 augustus waarbij zestien guerrillastrij ders om het leven kwamen, duurde twee uur. Haidar en Camps vertelden dat ze Peron het boek gegeven hadden dat ze over het incident geschreven hebben en hadden gewezen op de betekenis van de „massamoord” voor de peronistische be weging. Twaalf peronistische organisaties ston den onder een open brief aan Peron die dinsdag in het dagblad El Mundo werd afgedrukt, en waarin ze erover klaagden dat de ex-president was omringd door rechtse peronisten en dat „niet een au thentieke revolutionaire organisatie tot hem was toegelaten, uitgezonderd verte genwoordigers van een protesterende jongerenbeweging, die ook tegen Perons adviseurs bezwaar hadden”. De peronistische organisaties verklaar den dat ze Peron trouw blijven, maar dat ze de waarschijnlijk terugkerende ex-president hadden herinnerd aan de oude peronistische leus „peronisme revo lutionair of niets”. In Angola waar de burgeroorlog het langst woedt, is de strijd een beetje aan het moe worden. In het begin heeft de bevrijdingsbeweging grote gebieden in Precies vijf jaar later gaf hij in zijn woning in de Chkalov-straat in Moskou een persconferentie voor elf correspondenten van Westerse bladen en radiostations, waarin hij hen met diepe ernst wees op de gevaren van een toenadering tussen Oost en West, zonder dat daarmee een grotere in terne vrijheid in de Sovjet-Unie ge paard zou gaan. het noorden en oosten in beheer gehad op het moment is dat alleen in gebieden buiten nog het geval. De infiltraties moeten in hoofdzaak komen van bases daarbuiten, aldus de heer Schakel, die daarop aansloot: „In Mozambique is de situatie anders. Er is verschil tussen Noord-oost- en Noord-west-Mozambique. In het Noordoosten, waar de strijd negen jaar geleden begonnen is, heeft die strijd zich gestabiliseerd. De situatie is het meest actueel in het Noordwesten, in het gebied rond de stad Tete. In Tete voel je je echt aan het front, er heerst een enorme spanning. Ik heb de indruk dat de strijd daar bijzonder hevig is”, zo zei het Tweede-Kamerlid. Zaterdag werd in Marseille bijna een zenuwzieke Algerijn gelyncht die een Franse autobuschauffeur had doodgesto ken. De begrafenis van de chauffeur eergisteren verliep zonder incidenten. Twee dagen na dat incident vond men in Marseille bij een afrit het lijk van een Algerijn. Hij was doodgeschoten. De hoofdcommissaris van politie van Marseille verbood gisteren een protest- betoging van een „verdedigingscomité van Marseille” tegen de illegale binnen komst van Noordafrikanen in Frankrijk die gisteren had zullen worden gehou den. Het comité eist dat de regering strengere controle instelt. ren. Die aanleg had hij van niemand vreemd. Zijn oom Sergej Vavilov is een wereldbekende fysicus geweest, een van de weinigen die onder Stalin naar boven kwamen. CAIRO (Reuter, AFP, UPI en DPA) President Anwar Sadat van Egypte en de Libische leider, Moe- ammar Gadaffi, zijn na maanden lang touwtrekken overeengekomen een verenigd politiek leiderschap te vormen die de verantwoordelijk heid voor de samensmelting van beide staten zal overnemen. Op 1 september zal een grondwet gevende vergadering van vijftig Egyptenaren en vijftig Libiërs in het leven worden geroepen. Dezj! vergadering zal een constitutie op stellen welke later aan een volks stemming in beide landen zal wor den onderworpen. Bij dit referen dum zal ook worden beslist wie de president zal zijn van de Egyptisch- Libische republiek. behouden zijn aan beide staatshoofden. In een kennelijke tegemoetkoming aan Gadaffi, die zich keert tegen kapitalisme en communisme, wordt in de gemeen schappelijke verklaring gezegd: „De Arabische natie ziet uit naar het weer aanvaarden van haar rol bij het geven van leiding tot vooruitgang van de mensheid op de basis van de beginselen en waarden van de Arabische cultuur. Deze bood en biedt de wereld een ge dachtegang die verschilt van de materia listische theorieën die de wereld van nu verdeeld houden en die leidden tot de beproevingen en verdeeldheid waaronder de wereld nu gebukt gaat.” De heer Schakel is het tweede Neder landse kamerlid dat een dergelijk bezoek aan de Portugese koloniën heeft ge bracht. Eind juli heeft het VVD-kamer- lid Waalkens de Portugese koloniën in Afrika bezocht. De heer Schakel heeft aan de autoriteiten van tevoren te ken nen gegeven dat hij van dag tot dag zijn programma wilde vaststellen en daaro ver geen nadere mededelingen wilde doen. „In dit LONDEN (DPA en UPI) De twee grootste Britse luchtvaartmaatschappijen - de BOAC en de BEA - hebben ont kend dat zij betalingen hebben gedaan aan Arabische guerrilla-organisaties om gevrijwaard te blijven tegen vliegtuigka pingen. De „Jeruzalem Post” had gemeld dat zeker vier Europese luchtvaartmaat schappijen die op de Israëlische luchtha ven Lod vliegen zich zouden laten chan teren. „De KLM, aldus een woordvoerder in Den Haag, heeft nooit enige tetroristen- organisatie of enige regering geld be taald om gevrijwaard te blijven van kapingen. Het Tweede Kamerlid Imkamp heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken en minister Van Agt van Justitie overigens naar aanleiding van de berich ten gevraagd of deze beweringen enige grond van waarheid bezitten. Verder zullen beide landen op 1 sep tember ministers uitwisselen die in de hoofdsteden zullen resideren om toe te zien op de voorbereidingen voor het samengaan van Libië en Egypte. De politieke beslissingen zullen echter voor- Arbeiders van de Renault fabrieken bij Parijs houden spandoeken en borden met leuzen omhoog tijdens een demon stratie, die gisteren werd gehouden. Zij ondersteunen de arbeiders van de be kende LIP-uurwerkfabriek bij Besangon. De directie van de fabriek had het bedrijf tot groot ongenoegen van de SCHIPHOL. „Ik wil nadrukkeljjk stellen dat Nederland zich niet moet mengen in de strijd, die de Portugese koloniën Angola en Mozambique voeren tegen het Portugese bewind”. Dit is één van de conclusies die het Tweede-Ka merlid Schakel (ARP) heeft getrokken uit een rondreis van twef.eneenhaive week door de Portugese koloniëen. Gis termiddag keerde hij op Schiphol terug. DEN HAAG. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft een miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de hulpverlening in de door overstro ming getroffen gebieden van Pakistan. Bovendien zal op korte termijn duizend ton graan indien daaraan de voor keur wordt gegeven in de vorm van verrijkte graanbiscuits naar het rampgebied worden gezonden. De over stromingen die in de afgelopen week de provincies Punjab en Sind hebben ge troffen, worden nu al de ernstigste uit de Pakistaanse geschiedenis genoemd. PARAMARIBO. De Hindostaanse regeringspartij VHP heeft met het oog op de algemene verkiezingen die half november in Suriname worden gehouden een politiek blok gevormd met de pro gressieve Bosneger Partij en de Indone sische Partij SRI. Het blok is verder versterkt met een groep Javanen, die oorspronkelijk een vleugel vormden in de Nationale Partij Suriname van oud- premier Pengel. Enkele dagen geleden besloten de Javanen naar de VHP over te gaan. De samenwerking heeft tot gevolg dat de politieke machtsverhoudingen in Su riname zich steeds duidelijker af gaan tekenen. Onbekend is echter hoe het staat met de pogingen van de linkerzijde om tot een eensgezind volksfront te komen. Een van de zwakke schakels in de samenwerking is de SRI, die twee zetels in de staten bezet. DEZE PERSCONFERENTIE en het daarop volgende vraaggesprek met een Franse journalist schijnen de deur te hebben dichtgedaan. Sacha rovs uitsluiting uit de Academie der Wetenschappen beschouwt men als een eerste stap in de richting van een koude likwidatie. leger dat voor meer dan vijftig procent uit Afrikanen bestaat en waarvan de helft in dit land geboren is. Buitenlandse machten zoals China proberen door hulpverlening zich in de strijd te men gen”, aldus de heer Schakel, die zei er van overtuigd te zijn dat de bevrijdings beweging in Angola en Mozambique de strijd met wapens nooit zou winnen. „De enige oplossing voor de problemen is de dialoog. Naar mijn mening is er maar een bevrijdingsbeweging die het bij het rechte eind heeft en dat is de Unamo in het buurland Malawi. Ztf staan op het standpunt dat de kwestie door overleg moet worden opgelost. De leider van Malawi, Banda staat op het zelfde standpunt”, aldus de heer Scha kel. In een voorstad van Metz in het oosten van Frankrijk werd de 28-jarige Algerijn Achmed Reski voor een woon- flat doodgeschoten aangetroffen. Bij een aanslag op Noordafrikanen in het stadje Le Peurreux bij Parijs, dood de een jonge Fransman met een kara- bijnschot vanaf de straat de in een café zittende, 28-jarige Noordafrikaan Rabah Moezali. Twee andere Noordafrikanen liepen zware verwondingen op. De nieuwe moordaanslagen zijn symp tomatisch voor het klimaat van ver slechtering waarin de betrekkingen tus sen de Noordafrikanen en de Fransen zijn aangeland. „Het is mij duidelijk geworden dat dit niet een strijd tussen Portugal en zijn koloniën alleen is, maar dat er wel degelijk sprake is van buitenlandse in menging. De Fremilo krijgt bijvoorbeeld in het kamp bij Nachingwea uitsluitend instructies van Chinese Communisten. Hij zei door deze instructies te twijfe len aan de plaats van Frelimo: „Ik weet niet in hoeverre de Frelimo de echte vertegenwoordiger van het volk van Mozambique is. Er heerst daar een bur geroorlog van groepen die het land in eigen beheer willen hebben tegen een De veertig hoogleraren wijzen daarin de „valse beschuldigingen” van Sacharov tegen het Russische regime van de hand. Diens beschuldigingen vormen volgens hen een volkomen foutieve weergave van de werkelijk heid. Sacharov zou hierdoor de meest reactionaire en imperialistische krachten, die tegen de koers van de vreedzame coëxistentie gekant zijn, in de kaart hebben gespeeld. „Hij had zijn krachten als man van de wetenschap beter kunnen inzetten voor de grandioze taak van de econo mische en culturele opbouw van ons vaderland”, aldus de verontwaardigde hoogleraren, waartoe ook Kelmisch, de president van de Academie der Wetenschappen behoort. De bekendmaking begint zo: beslissende stadium van de strijdende Arabische natie en temidden van de voorbereidingen van het gehele Arabi sche volk om het hoofd te bieden aan de machten van imperialisme, zionisme en de reactie, staan de machten van de Arabische revolutie op om de geboorte van een nieuwe verenigde Arabische staat mee te delen- Zij zijn daarbij gesterkt door het geloof in God en de religies van hun profeten en hebben vertrouwen in de menselijke en culturele rol die zij voor de wereld vervullen”. Volgens waarnemers blijkt uit de ver dere inhoud van de bekendmaking ech ter dat de „geboorte van een nieuwe Verenigde Arabische Natie” meer reto risch dan feitelijk is. De eieren die het Cuba krokodillen wijfje in Artis had gelegd, smaakten haar kennelijk zo goed dat ze haar eigen produktie voor een deel heeft opgeslurpt inplaats van de eieren in een kuiltje te leggen en met zand af te dekken. Gea larmeerd door het kraken van de scha len, greep een oppasser in en kon met behulp van een bezem nog vijftien eie ren redden die in een broedstoof zijn gelegd. Voor de werknemers bij Volkswagen (123.000 man) en bij de Fordfabriek in Keulen zijn de ondernemingsraden en de directies het gisteren eens geworden over de uitbetaling van een eenmalige duurtetóeslag van 280 mark. Ondanks deze toezegging proberen, aldus metaal- bondvoorzitter Loderer, „enige radicale groeperingen” een hervatting van de produktie bij Ford-Keulen te verhinde ren. Gisteren keerde van de avondploegen slechts 30 percent naar de lopende band terug. Het zijn hier vooral de Turkse werknemers die de staking willen voort zetten. In een gezamenlijke bekendmaking werd gezegd dat de „geboorte van een nieuwe staat” noodzakelijk is om te leven en in leven te blijven in een tijdperk dat kleine landen ten onder gaan in een confrontatie met de grote landen-blokken. „De unie is een stap naar de bevrij- ding van Arabisch gebied, het herwinnen van Palestina en de economische ont wikkeling en opbouw van een moderne Arabische staat. Het is ook een uiterst belangrijke stap op de weg naar econo mische integratie tussen de delen van de Arabische natie.” Het compromis werd bereikt slechts enkele dagen voor de eerste september, de datum die eerst was vastgesteld voor het houden van een referendum over de samensmelting. De formule die nu is gevonden, wordt bschouwd als een aan zienlijke concessie van de kant van de Libische leider die er steeds op stond dat er onmiddellijk een volledige samen smelting zou zijn. De Egyptische presi dent heeft zich daartegen verzet. Sadat had aangedrongen op een samengaan van beide landen in fasen. WENEN De ring om de meest prominente opponent in de Sovjet-Unie schijnt zich langzaam maar zeker te sluiten. Nadat An- drej Dimitrijewitsch Sacharov, kerngeleerde en onbetwist leider van de Russische oppositie, in de afgelopen weken vanwege zijn heftige kritiek op het Russische systeem herhaaldelijk door de Russische autoriteiten was gewaarschuwd, wil men hem nu in een volledig so ciaal en intellectueel isolement drijven door uitsluiting van de Aca demie der Wetenschappen. Veertig leden van dit beroemde instituut hebben Sacharovs activitei ten in een open brief fel veroordeeld. Deze brief is door alle massamedia, ook in het dagelijkse politieke pro gramma van de televisie, woordelijk geciteerd. Beide leiders zij overeengekomen een „plan-raad” te vormen waarin de pre miers van beide landen zitting hebben”. Voor de nieuwe staat zal een Arabische dinar als munteenheid worden uitgege ven. Aan beide zijden van de Libisch- Egyptische grens zal zaterdag een tol vrije zone worden ingesteld. waardigde vraaggesprekken aan Wes terse journalisten had gegeven, heeft zich zijn langjarige conflict met het regime toegespitst tot een directe confrontatie. Sacharov, in de Sovjet-Unie vader van de waterstofbom” noemd, omdat hij in de voorbereidin gen daarvan het leeuwenaandeel heeft gehad, kon zich tot nu toe een soort „narrenvrijheid” permitteren. Als kerngeleerde geniet hij over de hele wereld zo’n bekendheid, dat de politie hem en zijn gezin niets durfde te doen uit angst voor de golf van protesten, die daardoor in het Westen zou worden ontketend en die het toch al afgebladderde image van de Sov jet-Unie bepaald geen goed zou doen. Dank zij dat beschermende aureool kon hij in juni 1968 een memoran dum getiteld „Hoe ik mij de toekomst voorstel” publiceren dat in geen enkel opzicht met de toekomstvisies van de Russische leiders strookte en hen hier en daar zelfs ernstig op de vingers tikte zonder dat hem een haar werd gekrenkt. Samen met eni ge geestverwanten richtte hij ook het „Comité voor de rechten van de mens” op. Sacharov deed op zijn 16de jaar eindexamen „cum laude”, waarna hij zich vrijwillig opgaf voor het Rode Leger. Vanwege zijn buitengewone gaven werd hij spoedig naar Moskou gestuurd om natuurkunde te stude- De kinderen van zijn vrouw uit haar eerste huwelijk worden al sinds geruime tijd gediscrimineerd en zijn beiden uit de universiteit gegooid. Sacharov zelf aarzelt nog of hij een uitnodiging van de Amerikaanse uni versiteit Princeton zal aannemen. Hij is er vrijwel zeker van dat hij, een- I maal in het Westen, zijn Russische nationaliteit en daarmee de mogelijk heid om weer naar huis terug te keren, verliest. Ook een andere bekende dissident, Jaures Medvedjev, is het tijdens een studiejaar in Londen zo vergaan. Op die manier zou het plan van de chef van de geheime politie Andropov om de kopstukken van het verzet voor goed te verwijderen Siberië of psychiatrische inrichtingen moei teloos in vervulling gaan. Nog waant Andrej Sacharov zich beschermd door het aureool van zijn naam. Maar dat aureool word lang zaam maar zeker uitgedoofd als hem zijn wetenschappelijke titels en lid maatschappen worden ontnomen. NA ZIJN STUDIE werkte Sacha rov bij dr. Igor Tamm, een specialist voor Quanten-mechanica, die later aan verschillende Pugwash-conferen- ties heeft deelgenomen en in 1958 de Nobelprijs kreeg. Met hem samen schiep hij de es sentiële wetenschappelijke voorwaar den voor de ontwikkeling van de waterstofbom. 32 jaar oud werd Sa charov tot lid van de Academie der Wetenschappen gekozen, geen geringe eer gezien het feit dat alleen de 250 allergrootste geleerden van het land lid zijn van dit eerbiedwaardige insti tuut. Bovendien kreeg hij twee Lenin- orden en de Stalin-prijs. Hij werd door het regime op handen gedragen en genoot privileges, die het commu nisme anders alleen voor zijn mach tigste politici over heeft. Maar wie een kernbom uitvindt, pleegt ook over de mensen die die bom moet doden te gaan nadenken. Dat heeft de wereld al bij de Ameri kaanse kerngeleerde Robert Oppen heimer gezien. De innerlijke reserve van Sacharov tegenover het militaris tische en dictatoriale systeem in de Sovjet-Unie werd steeds sterker. PARIJS (DPA). Drie Noordafrika nen zijn de laatste tijd slachtoffer ge worden van oplaaiende rassenhaat in Frankrijk. In Marseille werd in de nacht van dinsdag op woensdag de 16-jarige Alge rijn Ladj Loenef vanuit een auto met drie kogels neergeschoten. Hij overleed enkele uren later. x-ï'

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3