DEEL VAN BEWONERS WIL SLOOPSTOP OUD-IJMUIDEN OPHEFFEN Mensen in Oud-IJmuiden Goede buit bij inbraak Haven Sportvelden in Velsen Velsenaar gaf geen voorrang „Van slaan geen sprake; vereniging ten onrechte in opspraak” wlS asSi™ r Jongetje aangereden 50 5 IJMUIDER COURANT AUGUSTUS 19 73 DONDERDAG 30 Gaten en kieren Niemand dwingen Plastic gespannen Rotte tanden Trechtertje Schuldig Kort IJmondnieuws (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Wij beschouwen ons als verontruste IJmuidenaren en wij zijn vooral verontrust over de meningen van het actiecomité hier in de buurt. Dat praat maar steeds over renoveren. Ze willen die oude huizen hier opknappen. Maar wij zijn er heilig van over tuigd dat daar geen beginnen aan is. Het zijn hier allemaal huizen met halfsteens muurtjes. Daar is de fundering ook op berekend. Als je nou moet gaan renoveren, dan moeten er overal spauwmuurtjes komen. Ten eerste houdt die funde ring dat op de lange duur niet en ten tweede worden de kamers een stuk kleiner”. ft Ko van Leeuwen VVB houdt vast aan onschuld (Van een onzer verslaggevers) van voetballer Cor Paay (Van een medewerker) en meningen van de Oud-IJmuidenaren die wel uit deze saneringswijk weg wil len. Ten huize van de familie Dekker, een jong echtpaar met één dochtertje, ko men de grieven op tafel. Rond de huis kamertafel zitten eerder genoemde Jan Boekweg, de gastvrouw Suzanne Dekker (27), de dames J. Swieserijn (55), A. Jansen (56), E. van der Wiele (65) en haar echtgenoot J. van der Wiele (63). Allen bewoners van huizen in de tweede fase, (waarvoor de sloopstop geldt) en het niet eens met de zienswijze van het wijkcomité zijn. den dan via de buis naar een emmer geleid. Twee van dergelijke huisvlijtin- stallaties heeft hij, verborgen achter een vitragegordijntje, in lijn keuken moeten aanbrengen. Jan Boekweg, die veelal het gesprek leidt, zegt: „Het is mooi van de gemeen te dat zij destijds een huurstop voor deze huizen heeft afgekondigd. Dat is nu zes jaar geleden. Maar daardoor klopt de vergelijking tussen de huur van deze woningen en die van nieuwbouwhuizen, die door de mensen van het wijkcomité gemaakt wordt, niet helemaal. Deze wo ningen zijn zes jaar lang niet verhoogd in huurprijs en dat dien je toch ook in aanmerking te nemen. Als je dat doet is het prijsverschil gezien de kwaliteitsver betering, niet zo groot meer.” De Velsenaar reed met zijn auto over de Hoflaan in de richting van de G. van Assendelftstraat. Volgens de politie ver leende hij geen voorrang aan een 29- jarige automobilist uit Assendelft, die over de Hoogdorperweg in de richting Uitgeest reed. De beide auto’s werden zeer zwaar beschadigd. gaan lekken, dan blijft de buis toch heel. VELSEN. Door de aanhoudende droogte is de toestand van de grasmat van de sportvelden in Velsen bijzonder slecht en kwetsbaar geworden. Om te voorkomen dat de grasmat door het dagelijks gebruik onherstelbaar wordt beschadigd is besloten tot nader order de velden niet te gebruiken. Dit geldt dan zowel voor de scholen als voor de sportverenigingen. Deze be- slising is genomen na overleg met de naburige gemeenten, die een soortgelijke maatregel hebben getroffen. 74-45. 29.20, De huiskamer uit de woning van de fa milie Mudde in de Paul Krügerstraat in Oud-IJmuiden ontbeert elke gezellig heid. Het vocht heeft er huisgehouden en de bewoners zijn er radeloos van ge worden. kunstgebit met rotte tanden. Maar ik ben er van overtuigd, dat we hier de eerste paar jaar nog wel in de rommel zullen zitten.” „Het wijkcomité zegt dat de gemeente de huizen heeft laten verslabakken”, zegt Boekweg. „Maar dat is niet waar. Als er iets is met een gemeentewoning en je belt ze, dan komen ze direct. Maar ze kunnen er ook niet meer aan doen. Die huizen zijn te rot.” Mevrouw van der Wiele: „Ik heb lek kage en daar zijn ze al vier keer voor geweest. Telkens begon het dan weer op een andere plaats te lekken. Je weet niet meer wat je er aan moet doen.” Jan Boekweg stelt even duidelijk wat de wens is van het groepje verontruste bewoners dat hier bij elkaar is en van nog meerderen: „Wij willen dat er zo gauw mogelijk gebouwd gaat worden in fase één. Dan kunnen we daar in een nieuwe woning en dan kan fase twee tegen de grond. Wat krijg je als ze hier gaan renoveren? De gemeentewoningen zullen worden gerenoveerd, maar de particulieren doen daar lang niet alle maal aan mee. Dan krijg je een gaaf Films. Voor het veertiende Interna tionale Industriële Filmfestival dat in november in Parijs gehouden zal wor den, zendt Hoogovens drie bedrijfsfilms in. Het zijn, „Het komt in de bus”, „A glowing tribute” (vervaardigd in samen werking met Gusto) en „Fatale decibels” (samen met Shell gemaakt). gebombardeerd en de riolering is hele maal verzakt. Met de vloeren van de huizen is het vaak ook hopeloos gesteld”. Mevrouw Jansen: „In de keuken hebben wij stenen onder de vloer gelegd om te steunen.” „Je hebt steeds weer grote onkosten”, zegt mevrouw Dekker, „we hebben pas het dak laten mastieken, dat kostte wel 1300 gulden. Dat ben je zomaar kwijt. Eigenlijk moeten de goten ook ver nieuwd worden, maar het kost krank zinnig veel. Als ik hier zou moeten renoveren, dan kost het me zoals ik het hebben wil en dan is het pas helemaal goed, veertigduizend gulden. Dat steek je toch niet in zo’n huis. Dan koop ik liever een nieuw huis.” Voorts heeft de Velsense politie, in verband met enige de laatste tijd ge pleegde inbraken, twee jongens van twaalf en vijftien jaar uit Velsen aange houden. In Utrecht kwam de zaak voor de Commissie van Beroep, de VlOS-leden waren niet aanwezig. Scheidsrechter Molenaar wees opnieuw Paay als schul dige aan, hij had zich zelfs de volgende dag onder dokterbehandeling moeten plaatsen, en kreeg tien dagen rust voor geschreven. WB-mensen die hem op die bewuste dagen op het werk probeerden te bereiken, kregen echter te horen dat hij wegens drukke werkzaamheden niet te spreken was. Een bijzonder feit was nog, dat het incident in het geheel niet op het wedstrijdformulier was vermeld. Dit formulier was echter spoorloos. De commissie besloot op 12 maart in Zeist de zaak te behandelen. Daar kwam de WB-commissie pas als laatste aan De woningen van de Oud-IJmuidena ren waar we mee aan tafel zitten, zien er kwalitatief nogal gevarieerd uit. De meesten van hen hebben er wel het een en ander aan vertimmerd en soms ri goureus veranderd om toch prettig te kunnen wonen. De woning van het echt paar Van der Wiele is door de heer des huizes ook enigszins verbeterd. „Maar ik kan het water toch niet tegenhouden”, zegt Van der Wiele er zelf van. Zo heeft hij over het televisietoestel een stuk plastic liggen. Mocht het onverhoopt (Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN. In de Zandkuil in het IJmuidense Zeewijk; is woensdagmiddag omstreeks 6 u een driejarig jongetje op zijn kinderfiets door een personenauto aangereden. Het kind week namelijk plotseling uit naar links, zodat de 28- jarige bestuurder van de auto hem niet meer kon ontwijken. De jongen is door de ongevallendienst naar het Zeewegzie- kenhuis overgebracht, waar enige builen en schrammen werden geconstateerd. Dat is de mening van een groepje bewoners van Oud-IJmuiden. Mensen die dat zeggen zij er nadrukkelijk bij geen actiegroep of comité vormen, maar die niet erg gecharmeerd zijn van renovatieplannen. Een van hen, de 55- jarige Jan Boekweg vroeg ons ook eens aandacht te schenken aan de gedachten VELSEN-NOORD. In de nacm van maandag op dinsdag werd ingebro ken bij een perceel aan de Walraven straat in Velsen-Noord, waarbij men erin is geslaagd de woning aan de ach terzijde door de keuken binnen te drin gen. De buit bestond uit een kleuren televisie, een wasautomaat en een radio met pick-up. Niemand van WB heeft echter het incident gezien en na afloop heeft men bij scheidsrechter Molenaar ook geen verwonding kunnen constateren. Op twaalf december werd het geval onder zocht door de strafcommissie van dis- strict West I. Hiervoor werden spelers, grensrechters, bestuursleden van beide verenigingen uitgenodigd, alsmede de scheidsrechter. Slechts uit twee verkla ringen was een vage beschuldiging aan het adres van speler met rugnummer vier, (Verklaringen van VlOS-leden); Cor Paay werd binnengeroepen en de voorzitter van de strafcommissie de heer Pauw ging onmiddellijk over tot intimi datie, want Paay heeft een enorm straf blad en heeft wel meer geslagen. Daarna Bij VVB is men rond, maar het gevoel van onmacht en onbevredigdheid speelt nog steeds een grote rol. De strafcom- missies die uitging>en van positieve ver klaringen van VlOS-mensen twijfelden zeker sterk aan de integriteit van die van de VVB-ers. Het recht van de twjjfel is beslist niet toegepast. vond de confrontatie plaats tussen scheidsrechter Molenaar en Paay. Deze wees hem als schuldige aan, waarbij echter moet worden aangetekend dat beiden reeds anderhalf uur van gezicht tot gezicht in de zaal hebben vertoefd. Naar aanleiding van dit alles stelde de strafcommissie vast dat er geslagen is door een WB-er; zeven spelers werden beschuldigd en men overwoog öm WB uit de competitie te nemen. Later zou blijken, in een gesprek, tussen de inmid dels in het leven geroepen VVB-com- missie met de strafcommissie, dat men dit alleen maar had gedaan om op deze manier de ware schuldige tevoorschijn te halen, een soort schrikreactie teweeg te brengen. IJMUIDEN. De voetbalvereniging VVB heeft het onderzoek en de bemoei enissen naar de ware toedracht van de zaak Cor Paay, die voor vier jaar is geschorst, nu na negen maanden beëin digd. De speciaal hiervoor aangestelde VVB-commissie ziet verder geen moge lijkheden meer om binnen de KNVB verdere stappen te ondernemen. Men komt tot de conclusie, uit getuigenver klaringen van betrokken VVB leden dat, er van slaan geen sprake is. Echter de vereniging is ten onrechte in opspraak gekomen en de voetbalcarrière van Paay afgebroken. Tevens is bij de commissie het niet uit te spreken onbevredigend gevoel geslopen ten aanzien van de ob jectiviteit van de strafcommissies. Mensen in Oud-IJmuiden. Dat is het probleem waar het in deze sane ringswijk eigenlijk in de eerste plaats om gaat. Oud-IJmuiden, de wijk waarvoor elf jaar geleden een nieuw bestem mingsplan van kracht werd dat in hield adt de wijk zoals hij er stond praktisch in z’n geheel zou worden afgebroken. Daarvoor in de plaats was nieuw bouw gepland. Een aantal flats in een aantal eengezinswoningen. De lang zaam verpauperende buurt zou een licht en modern aanzien moeten krij gen. Zes jaar geleden rezen de eerste protesten van buurtbewoners die Oud- IJmuiden niet wilden verlaten en hun huizen liever opgeknapt zagen. Maar de tijd verstreek en de protes ten verstomden. Tot het begin van dit jaar toen weer een aantal buurtbe woners zich tegen de bestaande plan nen uitsprak. Zij vormden een „Wijk comité” dat verder de belangen voor de Oud-IJmuidenaren die niet weg wilden ging behartigen. Nu heeft echter ook een tweede groep van zich laten horen. Geen vast gevormd comité, maar een aantal buurtbewoners die elkaar kennen en die het bestaande Oud-IJmuiden wel weg willen hebben. Nadat wij het Wijkcomité in onze krant aan het woord hebben gelaten, volgt hier wat onze verslaggever optekende uit de monden van de Oud-IJmuidenaren die het niet met de zienswijze van het Wijkcomité eens zijn. IJMUIDEN. Woensdag arriveerden in IJmuiden: Salon, Hamburg, Santa Hele na, Antwerpen IJmuiden; Markborg, maantulyoto; Vootland, Antwerpen; Ka lisz. Gent, IJmuiden; Titan Service, Cont Plat, IJmuiden; Cornelia B, Kemi, Vel sen; Constance, Moi Rama; Henriette R, Oslo; Nora. Londen, IJmuiden; Levern, London, IJmuiden; Bloemendaal, Cont Plat,; Buisres, Cont Plat; Martha Fries- seke, Rochester; Jupiter, Bergen; Heriot, Felixtowe; Memen, Dagenham; Joan C. Londen, IJmuiden; Nina, Bilbao, Haar lem; Arimede, Tilbury; Prof: Ribaltovs- kii, Leningrad; Donderdag gearriveerd: Sword, Carta gena; Diorit, Calais; Scandic Wasa, Itea; Canis, Bergen; Tronjan Service, Cont Plat, IJmuiden; Vechtstroom, Hull; Hol- satina, Hamburg; Uitgaande van de verklaring van de VlOS-doelman en grensrechter plus de scheidsrechter verklaarde de strafcom missie dat Cor Paay schuldig was. In januari van dit jaar kwam de uitslag erg hard aan; de aanvoerder van VVB werd geschorst voor vijf wedstrijden; Paay kreeg een schorsing van vier jaar. Hij besloot dan ook in hoger beroep te gaan waarbij hij werd gesteund door een jurist, mr. Seunke en de VVB- commissie. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een 22-jarige inwo ner van Velsen is in de nacht van woensdag op donderdag omstreeks kwart ovr etwaalf gewond geraakt bij een verkeersongeval op de kruising Tolweg G. van Assendelftstraat Hoofddor- perweg Hoflaan. De man is met snijwonden en een lichte hersenschud ding naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk gebracht. WOENSDAG VERTROKKEN UIT IJmuiden: Ard Garvel, Flixborough; Tor Hollandia, Gothenburg; CV Staghound, Bremerhaven; Loki, Hamina; Asta, Hamburg; Titan Service, Cont Plat, IJmui den; Steinbjoern, Antwerpen; Boy Ma- thiessen, Flixborough; Heidelberg. Ham burg; Else Kuhl, Antwerpen; Amstel- borg. Stade; Aardenburg, Antwerpen; Messiniako Paradis, New York; Gazelle, Boston, Zaandam; Thuntank, Casablan ca, Westbury, Sheerness; Kirsten Smits, Rotterdam, IJmuiden; Jupiter, Stavan ger. Enige huizen verderop in de Paul Krügerstraat woont het gezin Mudde. Man, vrouw en vijf opgroeiende kinde ren. De woning waarin dit gezin onder dak heeft is een toonbeeld van ongerief lijkheid. Elke gezelligheid lijkt er te ontbreken. De muren, de plafonds en ook de vloeren verkeren in uiterst be denkelijke staat. Stukken van het pla fond in de huiskamer hangen gescheurd naar beneden en de muren, die veelal bestaan uit een soort vage betengeling en in het beste geval ook hardboard, zijn overal ontsierd door gaten en kie ren. Het vocht heeft er zijn werk ge daan en de familie die er in woont maakt een hopeloze indruk. Mevrouw Mudde zegt met een stem waar door heen duidelijk de emoties klinken: „Het is hier zo gevaarlijk voor de kinderen. Er klopt niets meer van de elektriciteit. Ze zijn hier laatst van het elektra ge weest om de boel af te sluiten. Maar ik zei: We moeten toch elektriciteit heb ben? Ik moet toch wassen en we moeten toch licht hebben? Toen zei die man: Dan gebruikt U maar kaarsen. Maar dat is helemaal levensgevaarlijk ’t is hier allemaal ontzettend brandbaar en dan met vijf kinderen.” Ze vertelt dat de gemeente vijf meter nieuwe elektrische bedrading heeft aangelegd en ze laat het zien. Maar overal elders in het huis hangen de draden zomaar los, want ze moeten toch iets. In een hoek van de kamer staat een televisieapparaat waar van de achterzijde er half uithangt. Het wacht op reparatie en daarom worden de kinderen voortdurend op een afstand gehouden in verband met gevaar voor hoogspanning. In de keuken heeft mevrouw Mudde de kastjes onder de gootsteen zolang ze er woont dat is vier jaar niet durven gebruiken. Ze vertelt dat ze de ratten regelmatig ziet wegschieten en ze is er doodsbang voor. Ze vertelt dat ze al twee jaar geleden „iemand op de kop getikt had” om de plafonds en de muren een beetje te laten opknappen. „Dat kostte elfhonderdvijfenzeventig gulden, dat kon ik echt niet betalen”, zegt ze zachtjes. Ze wil dolgraag een andere woning. „Maar er zijn nog zeshonderd urgente gevallen’, zegt ze als we weg gaan. Ze wil beslist niet op de foto als de fotograaf een plaatje maakt van haar huiskamer. Ze schaamt zich voor de toestand waarin zij moet leven en waar van ze het opknappen niet meer ziet Boekweg: „Zo zijn or meer hoor, maar dit is wel een van de ergste. Sommigen willen er niet meer naar binnen omdat ze de ellende niet kunnen aanzien. Dat vrouwtje kan er niet meer tegenop. Daarom willen wij als verontruste IJ muidenaren eens laten zien dat die hui zen hier wél gebreken vertonen. Vijfen dertig handtekeningen heb ik naar het stadhuis gebracht van mensen die alle maal willen dat de sloopstop wordt op geheven. En dat waren geen handteke ningen die we hebben opgehaald. Het ging gewoon van mond tot mond dat wij ook eens iets wilden «eggen en toen kwamen die handtekeningen vanzelf.” „De ellende zit verscholen achter hardboard” Mevrouw Dekker: „Overal gaan de muren hier scheuren. Je kunt wel aan het bij smeren blijven. Alles verzakt”. Ook het echtpaar Van der Wiele heeft weinig goede woorden voor zijn woning, enkele huizen verderop in de Krüger straat, waar ook mevrouw Dekker woont. De heer van der Wiele vertelt: „Ik heb eerst over alle muren plastic gespannen om het vocht buiten te hou den. Daarna heb ik er pas board tegen aan gemaakt. Je kunt het eigenlijk niet betalen, maar wat moet je anders, m’n vrouw is rheumatisch, die kan niet tegen vocht in huis. Wij willen hier heus wel weg.” Boekweg: „In de oorlog hebben deze huizen veel te lijden gehad. Er is hier Jan Boekweg: „De sloopstop moet worden opgeheven. Als de gemeente de zin doet van het comité, dan zou dat wel eens kunnen betekenen dat er ook een koopstop van de gemeente komt. En wat krijg je dan? Dat er veel huizen hier in handen van particulieren blijven. Als er dan gerenoveerd moet worden, doen die mooi niet mee. Want lang niet elke huiseigenaar heeft zin in renovatie die veel geld kost, als zou er dan een subsidie op moeten komen. Je kan nu eenmaal niemand dwingen te renoveren. En wat krijg je dan Een bende.” Mevrouw Dekker: „Ik wil hier niet meer zo blijven wonen. Je blijft aan het opknappen en vertimmeren. Iedereen die hier komt zegt: Heb jij nou wat te klagen, moet je eens zien hoe mooi het er bij je uitziet. Maar je moet niet vragen wat dat allemaal kost. Telkens weer moet er vertimmerd worden of opnieuw behangen omdat de boel ver zakt.” De eerste entree tot de woning van de familie Dekker laat inderdaad een zeer aantrekkelijke indruk achter. De woning ziet er uitstekend verzorgd uit. Heeft uiterlijk alles van een huis in prima conditie. „Dat is het nou juist”, zeg Jan Boek weg. „Dat huisje ziet er schitterend uit. Maar klop eens op de muren, dan merk je wel dat het allemaal maar schijn is. Dan klop je op het board. Overal is hout of board of spaanplaat tegenaan ge maakt, want de muren zijn een brok vocht. Het huis is bewoonbaar gehouden met doe-het-zelf spul. Daar is alles mee gezegd. Ga maar boven kijken, de slaap kamers hebben allemaal wanden van board, daar komt geen steen aan te pas. De ellende zit verscholen achter hard board”. Op drie december vorig jaar ontstond er een incident op het veld tijdens de wedstrijd VVB-VIOS zeven minuten voor het eindsignaal. Rondom de scheidsrechter vormde zich een kluwen spelers; de aanvoerder van VVB werd uit het veld geznoden, omdat hij een speler tegen de grond had geslagen. De arbiter probeerde zich uit de spelers los te maken, en op hetzelfde moment staakte hij de wedstrijd, omdat hij naar zijn zeggen later in de bestuurskamer, door een WB-er was geslagen. bod en het bleek dat de VlOS-verklarin- gen de doorslag hebben gegeven. Vooral di evan VlOS-grensrechter Stam: „De scheidsrechter had een oog als een ten nisbal”. De commissie van Beroep kwam op grond van positieve verklaringen van scheidsrechter, grensrechter Stam en de oefenmeester van VIOS tot oordeel dat Cor Paay Molenaar heeft gemolesteerd en wees het beroep af. De zaak was toen nog niet helemaal rond want later kreeg WB bericht dat zij bovendien nog twee punten in mindering kregen (daarmede was het kampioenschap verkeken) een geldboete en dat de bereikte stand te vens de eindstand was. Tegen alle punten ging men in beroep en de Commissie verklaarde de straf ongeldig. Cor Paay, nog altijd zeer ver zekerd van zijn onschuld richtte een verzoek tot gratie in verband met het jubileum van de koningin. Dit werd afge wezen en binnen de regels van de KNVB kan de vereniging hem nu ni'et dienst zijn. De zaak werd meer van afgesloten. Privé gaat Paay wel verder, want via de rechtbank in Alkmaar zal VIOS- grensrechter Stam wegens valse verkla ringen worden aangeklaagd. Donderdag vertrokken: Longavi, Bre men; Constance, Noordzee; Setiabuhdi, Hamburg; Limari, Bremen; Om de lekkage zoveel mogelijk het hoofd te bieden heeft de heer Van der Wiele via zijn vindingrijkheid een elek triciteitsbuisje genomen, waarin hij bo venaan een trechtertje gestoken heeft, dat de waterdruppels opvangt. Die wor- IJMUIDEN. Woensdagmorgen werd in IJmuiden aangevoerd: 4100kg tong, 12 kisten tarbot en griet, 73 kisten kabel jauw, 8 kisten wijting, 513 kisten schol, 41 kisten schar, 998 kisten haring, 86 kisten makreel, 261 kisten varia, 50 kis ten pilchards. Prijzen: Per 1 kg. gr tong 11.13-10.29, M. tong 10.67-10.06, kim tong 11.29-10.69, tong 110.38-9.90. Tong 2 8.75-7.94, tarbot 9.35-8.85, zalm 669. Per stuk: haai 150-110. Per 50 kg: tarbot 320-156, griet 214- 150, kabeljauw 2 152-120, kabeljauw 3 127-115, Kabeljauw 4 110, Kabeljauw 5 76-75, schol 1 127-86, schol 2 117-84, schol 3 120-79, schol 4 84-63, schar 77-51, wijting 3 74-45, haring 1 44.80-35.50, makreel 2 29.20, makreel 3 29.80-23, pilchards 23, tongschar 99, baars 70-65, rode poon 77-24, bot 21-19, horsmakreel 12.50-6. Besommingen: Weoensdagmorgen werd in IJmuiden besomd: UK 73 16.700,-, 48 8.080,- 56 6.010,- 70 ƒ1.680,- 200 ƒ3.300,- VL 73 ƒ13.240,- IJM 9 ƒ26.300,- 15 ƒ5.100,- 23 1.720,- EB 28 4.500,- HA 70 1.550,- SCH 65 f 5.300.— 74 6.600,- SL 6 f 1.400,- VD 6 5.200,- 9 3.240,- 15 f 1.560,- 25 2.130,- 46 2.050,- 89 7.760.- YE 25 1.500,- ZL 6 ƒ2.370,-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5