EREFRONT OP VOORGROND TIJDENS JUBILEUMDEFILE Tijdelijk werk? Puzzel 25e oude kunst en antiekbeurs van duivenboden Schaapachtige passagiers museum het prinsenhof delft ESTEL talenpracticum op 1 september a.s. DEMONSTRATIE UITNODIGING aan iedereen die nu een taal wil leren BEZICHTIGING HOOGOVENS'.' EHSSÏ2Ï3 blijf zitten waar u zit u mist dan wel.al onze nieuwe Musterring zitmogelijkheden Leiding organiserend comité verzet bergen werk GROEN Co. si MP 53 HH ■pr- 55 13 VRIJDAG 3 1 AUGUSTUS 9 7 3 Dit woord: BEUGEL Burgers Twee plaatsen Tevredenheid 40 jaren centrale verwarming Verderop 30 aug. t/m 19 sept. 1973 Dit woord: OORWURM ADVERTENTIE r Prijswinnaars puzzel nummer 34: Puzzel w (fig wrnfe 10 11 12 16 17 23 25 30 35 39 42 43 50 56 Kolonel b.d. P. W. van Schendel 63 ADVERTENTIE 69 - n sch Tijdens zomermaanden 's maandags gesloten. Woon bewust voor nu en later Hoogovens kan mannelijk personeel voor fabriekswerk in tijdelijke dienst plaatsen, minimaal 4 weken, maximaal 6 maanden. Goed salaris. Leeftijd: 18-50jaar. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510 - 94000). 6 september, als Hare Majesteit van paleis Huis ten Bosch naar de Grote Kerk rijdt, op passende wijze acte de presence te geven. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden dan als volgt adresseren: Da- miate Pers B.V., Postbus 18, IJmuiden. Weekdagen van 10.00-17.00 uur Zondagsvan 13.00-17.00 uur Bovendien dinsdag- en donderdagavond van l9.00-22.00uur. In een klein kamertje pennen zich de laatste dagen vijf mensen de vingers krom op schema’s, vakindelingen en uit volgt (afk.), 29 jongensnaam, 30 per expresse (afk.), 32 boom, 34 schuier. 35 telwoord, 37 bier, 39 op dat moment, 44 hevig waaien, 46 steekwapen, 47 keur troep, 48 inhoudsmaat, 49 schepelingen, 51 bestaat, 53 deel van de bijbel (afk.), 55 dat is (afk.), 58 kogel- of cirkelvormi ge, 59 heerlijk, 61 alleenspel, 64 mede, 66 Engels telwoord. 67 Romeinse rijk (afk.), 69 watering, 70 lidwoord, 73 titel (afk.), 74 bouwkundig ingenieur (afk.). van 2 tot 5 uur. Daarbij vertellen wij u alles over de snelle talenstudie in een practicum, Mr A. Bruchschool Jacobstraat 2 tegenover de parkeergarage telefoon 0 23 - 31 09 53 Julianalaan 33, Overveen en van het MEUBELSHOW SLEEPINGHOUSE: GED. OUDE GRACHT 88-90-92 4000 M5 AFD. WONINGTEXTIEL (TAPIJTEN - GORDIJNEN - BEDDEN) -GH>. OUDEGRACHT108-110 HAARLEM TELEFOON 023-31 38 40 (4 LIJNEN) Rest het probleem dat de mensen, die niet hebben ingeschreven bij het comité, toch wel in het gedrang komen door die ene kilometer die door het Erefront wordt bezet. Van Schendel: „Die mensen kunnen verderop terecht. En bovendien, zij kunnen ook achter de vakken van het Erefront gaan staan. Als daar plaats is, tenminste.” Ook van de zijde van het Hof weet het Erefront zich gesteund: een functio naris van het Hof begroette het initiatief met de woorden: „Dat is een heel goed idee”, zo vertelt de kolonel b.d. De Haagse politie deed de rest en wees de vakken toe. Het grootste deel van de 12.000 in schrijvers is afkomstig uit kringen van het leger, het verzet en oorlogsslachtof fers: Expogé, Oranje Hotel, Kern KP’s, Peloton Waalsdorpervlakte, verzetsgroe pen, Engelandvaarders, Stichting ’40-’45 en diverse gildes. Maar ook scholen, oranjeverenigingen en de mensen die vooral vroeger al op de derde maandag van september reeds naar Den Haag trokken met een stoeltje, krukje of rap- leer, om op de derde dinsdag verzekerd Hij begrijpt niet helemaal hoe men de defiléplannen een demonstratie tegen de regering kan noemen. „Toen de eerste initiatieven werden genomen, was er van de zogenoemde „versobering” (niet meer dan 500 militairen bij het officiële défi lé, red.) nog niets bekend. Dit is nooit als protest bedoeld geweest.” te zijn van een goed plaatsje langs de route van de gouden koets. 10,- J. J. Vogel, Jac. van Lenneplaan 5, Haarlem, 7,50 J. J. Stuurman, Dahli- astraat 8, Haarlem, f 5,- A. van Duijn, Kleine Krocht 9, Zandvoort, f 10,- mevr. M. Hogendoorn, Cypressenstraat 18, IJ muiden, 7,50 A. Steensma-Kramer, Thorbeckelaan 4, Velsen-Z„ 5,- J. Jan- sen-Makkinga, Spaarnestraat 57, IJmui den. Horizontaal: 1 tel; 6 deftige vorm van reeds, 12 baan voor balspel, 13 deel van een Franse ontkenning, 15 bolgewas, 16 Nederlands Olympisch Comité (afk.), 17 deel van de mast, 19 mindering, 23 geloof (afk.), 24 onderdeel van een ge heel, 25 dwaas, 26 deel van een stad, 28 voorzetsel, 30 familielid, 31 meisjesnaam, 33 alfabet, 34 familielid 36 edel, 38 meisjesnaam, 40 onmeetbaar getal, 41 water in Friesland, 42 nv (Duitse afk.); 43 ambtshalve (lat. afk.), 45 nobele, 48 erwtensoep, 50 opschrift van een boek, 52 bestemming, 54 meisjesnaam, 56 her kauwer, 57 inhoudsmaat, 59 werkelijke gebeurtenis, 60 onderricht, 62 edelsteen. 63 lengtemaat (afk.), 65 opschrijven, 68 soort onderwijs (afk.), 69 gelofte, 71 let wel (afk.), 72 de dato (afk.), 74 praatvo gel, 75 kittelorig mens, 76 schade. Wat niet wegneemt dat de heer Van Schendel pas goed in actie is gekomen toen hij in juli van dit jaar, na terug keer van vakantie hoorde dat zijn vere niging, de Dragers van bronzen leeuw- bronzen kruis, slechts twee plaatsen toe gewezen had gekregen bij het défilé op het voorterrein van Huis ten Bosch. „Daar kan ik bij mijn 275 leden niet mee aankomen”, moet hij toen gezegd heb ben. Nu had hij vernomen dat de vere nigingen Ons Leger, Onze Vloot en Onze Luchtmacht al in januari zich hadden beraden over een eventueel extra eerbe toon. Hij nam contact op en zo ontstond het erefront. Van Schendel is wat organisatie van grote manifestaties betreft wel wat ge wend. Deze dagen van hoogspanning voor het jubileum doen hem denken aan de begrafenis van prinses Wilhelmina, die hij als garnizoenscommandant bin nen een week op touw moest zetten. „Maar toen beschikte ik over een staf en tikkamer. Nu werk ik met vier vrijwilli gers.” Terwijl de laatste dagen van Juliana’s 24ste regeringsjaar verstrijken, zijn de toegangskaarten de deur nog niet uit. De indeling van de vakken die het comité van de politie kreeg toegewezen, vereist nauwkeurig rekenwerk. Veel fouten kunnen niet gemaakt worden, want het Erefront zal niet royaal zwemmen in de ruimte. De heer Van Schendel heeft al berekend wat per vierkante meter Ere front zes mensen geplaatst moeten wor den. Puzzel nummer 35: NIJMEGEN. Vier schapen bivak keren sinds gisterochtend comfortabel in de hondehokken in het hoofdbu reau van politie in Nijmegen. De dieren werden tijdens een verkeers controle in Nijmegen uit een perso nenauto gehaald. Twee schapen waren op de achter bank gedrukt, twee andere zaten in de kofferbak. Volgens de politie was hier sprake van een ergerlijk geval van dierenkwelling. De automobilist, een 38-jarige inwo ner van Arnhem, wilde niet vertellen waar zijn vrachtje vandaan kwam. Hij zei wel dat hij onderweg was naar de veemarkt in Den Bosch, maar deze weekmarkt wordt op woensda gen gehouden. Verdacht van diefstal zijn hij en een 22-jarige mede-inzittende uit Door- werth ingesloten. 111UU1 V4V-O IV 111VV1 111VI 11VU jubileum van koningin Juliana. Een initiatief, dat begin dit jaar op be scheiden schaal in kringen van ons leger en oud-verzetsmensen ont kiemde, is de pot ontgroeid. Maar liefst 12 000 mensen wendden zich tot het comité om op donderdag HoefeteÈ (Van onze correspondent) DEN HAAG In een klein ka mertje onder het statige kantoor van de Rijn-Schelde-Verolme- groep, tevens dat van Scheepvaart- belangen b.v., pennen zich de laat ste dagen vijf personen de vingers krom op schema’s, vakindelingen en uitnodigingskaarten. De vijf vormen de leiding van het Comité Erefront, dat weinig met voor noemde bedrijven uitstaande heeft, maar des te meer met het 25-jarig Panama. Zitcomfort is moeilijk op een plaatje te zien. Maar dit een-, twee-, en driezits garnituur moet u in onze zaak eens pro beren te „bezitten”. Alle onderdelen zijn los verkrijgbaar, evenals een uitvoering als bankstel. De los doorlopende zit- en rugkussens zijn bekleed met een veloursachtig weefsel, dat uitermate slijtvast is. Een zitgamituur om te hebben, ook om zijn prijs, slechts (als bankstel) 1825, „Er zitten meer burgers dan militairen bij”, zegt de heer Van Schendel ver heugd. Niet dat hij worstelt met zijn vroegere functie, maar het comité wil liever niet een te zwaar uitgevallen militair stempel krijgen. Vandaar dat het comité niet zetelt in een kazerne, maar in een souterrain onder Rijn- Schelde-Verolme en Scheepvaartbelan- gen, in welk gebouw ook Onze Vloot haar secretariaat heeft. Nu zijn er toch een paar omstandighe den die het streven naar het niet-militaire image in de weg lijken te staan, zowel intern als extern. Zo bestaat het comité naast de kolonel b.d. uit twee oud- marineofficieren, de secretaresse van Onze Vloot en een officiersweduwe. En ook de naam Erefront lijkt in dat kader niet zo gelukkig gekozen. „We hadden het ook Erehaag kunnen noemen, maar in het begin leek het alleen maar een zaak te worden voor een paar militaire groeperingen”, aldus P. W. van Schendel. „Maar laat ik een ding duidelijk stellen: ik organiseer dit als Nederlander, als P. W. van Schendel en niet als kolonel b.d., niet als oud- garnizoenscommandant van Den Haag. Het Erefront ziet zijn taak puur als aanvulling op die van het Nationaal Comité, dat de grote jubileumfestivitei ten organiseert.Volgens Van Schendel is er alle reden om aan te nemen dat die zienswijze wederzijds is. „Toen wij onze plannen hadden bekendgemaakt, wenste het Nationaal Comité ons namelijk veel succes.” De oorwurm (om onbekende rede nen zegt men oorwurm en niet oor worm) is geen worm, maar een ge vleugeld insect dat het veeleer op sappige vruchten dan op menselijke oren gemunt heeft. Maar het diertje leeft nu eenmaal sinds de middeleeu wen in de roep dat het in ’s mensen oor kruipt om daar het bloed uit te zuigen. Dat een dergelijk volksgeloof zich tot in onze tijd heeft kunnen handhaven is op zichzelf al vreemd, maar vreemder is dat de taal er een uitdrukking aan heeft ontleend die liet insect niet als gevaarlijk, maar als lelijk van uiterlijk tekent. Men zegt immers: hij zette een gezicht als een oorwurm voor: hij keek ontevre den, nors, gemelijk, uit z’n humeur. Waarschijnlijk heeft men aangeno men dat een dier met zo’n slecht karakter ook wel een afschuwelijk gezicht zal hebben. De heer Van Schendel wil zich liever niet te concreet uitspreken over het besluit van het kabinet-Den Uyl om het défilé aan de sobere kant te houden. „Mijn parool is altijd geweest: „don’t fight the problem”. De ministers hebben hun beweegredenen uitgelegd. Nou jaDat er 12.000 mensen uit alle hoeken van het land de koningin willen zien, terwijl de 6de een normale werk dag is, terwijl de 5de overal plaatselijke feesten zijn en terwijl velen donderdag al zeer vroeg moeten vertrekken om om 9.15 uur de posities te hebben ingeno men, dat stemt mij tot grote tevreden heid, ik kan niet anders zeggen. Als wij wat eerder hadden kunnen beginnen, had ik de zaak graag veel groter aange pakt.” Wat niet wil zeggen dat het Erefront nu een ondermaats eerbetoon dreigt te worden. Immers: de ruimte die het co mité van de politie kreeg, beslaat maar liefst één kilometer vanaf Huis ten Bosch, aan beide zijden van de weg. Dat is een aanzienlijk deel van de totale tocht die Hare Majesteit zal afleggen, namelijk drie kilometer. Was het nu noodzakelijk om de grote belangstelling via het Erefront te kana liseren? De 12.000 hadden ook op eigen houtje naar Den Haag kunnen komen. Van Schendel: „Ach, het is beter dat het geheel georganiseerd wordt. Het geeft zo’n verkeerschaos vooraf en achteraf als iedereen met eigen vervoer is. Bo vendien zouden de mensen niet weten hoe laat ze aanwezig moeten zijn, de aanvangstijden hebben in nog geen en kele krant gestaan.” Oplossing puzzel nummer 34: 1 etna, 2 tooi, 3 nood, 4 Aida, 5 mare, 6 alie, 7 ring, 8 eega, 9 paté, 10 aard 11 tree, 12 edel, 13 Azië, 14 zoet, 15 iele, 16 eter, 17 aloë, 18 list, 19 Oslo, 20 eton, 21 lire, 22 Iran, 23 raai, 24 enig, 25 rose, 26 orel, 27 sela, 28 elan, 29 niet, 30 irma, 31 emoe, 32 tael, 33 gnoe, 34 node, 35 odin, 36 eens, 37 nest, 38 erie, 39 sire, 40 teer 41 zijde, 42 ijzer, 43 deeg, 44 ergo, 45 stut, 46 trio, 47 uier, 48 torn, 49 romp, 50 oker, 51 mede, 52 prei. Verticaal: 1 wilddief, 2 tijdperk, 3 ongeveer (afk.), 4 de onbekende (afk.), 5 geestelijke, 7 werkschuw, 8 vingersie- raad, 9 voegwoord, 10 Spaanse titel, 11 moeilijk verkrijgbaar, 14 de oudere (afk.), 18 voormalig Nederlands eiland, 20 soort edelsteen, 21 opera, 22 cijfer of cijfercombinatie, 24 steensoort, 27 als Behalve in samenstellingen als ttijgbeugel, en beugeltas en als techi- iche term komt het woord beugel eigenlijk nog slechts voor in de uit- irukking: dat kan niet door de beu- jel voor dat is ontoelaatbaar, dat tan niet geduld worden. Dit gebruik /an het woord beugel vindt men •eeds in oude stadskeuren, waarin oepalingen waren opgenomen over de ’rootte van honden die de burgerij oinnen de stadsmuren mocht houden. Zo’n bepaling luidde bijvoorbeeld: Svo en moet er niemand honden louden, uytghenomen cleyne honden die door den beugel moghen (d.w.z. kunnen). De beugel was een ijzeren ring, vandaar dat een andere keur :egt: honden zijn verboden uytghe- seyt die door den rinck magh. Dit ’ebruik heeft aanleiding gegeven tot de zegswijze. Hoewel het aantal belangstellenden zo groot is dat zelfs de prognoses van de organisatoren werden overtroffen („met 10.000 waren we al zeer happy geweest”) zijn er ook kringen waar het initiatief aanzienlijk minder warm werd ontvan gen. Geen „linkse” groeperingen, zoals wellicht verwacht zou kunnen worden. De Nationale Christen Onderofficieren Vereniging, de Marechaussee-vereniging en de Katholieke Vereniging van Mili taire Ambtenaren St. Martinus lieten weten dat zij weinig behoefte hadden om in de speciaal voor hen gereserveer de vakken plaats te gaan nemen. St. Martinus noemde het zelfs een „protestdemonstratie tegen een beslissing van de regering”. „Om die te hullen in een aanhankelijkheidsbetuiging jegens de koningin lijkt ons op zijn minst onwaardig”, aldus de vereniging. Kolonel b.d. P. W. van Schendel, oud- garnizoenscommandant van Den Haag en als voorzitter van de dragers van de bronzen leeuw-bronzen kruis een van de topmannen van het comité wuift die bezwaren wat bars weg. „Ik heb altijd van tevoren gezegd dat, als het uitloopt op een protestactie of demonstratie, ik niet meer mee zou doen. Ik zal altijd de wil van de regering loyaal uitvoeren. Dat zit er bij mij ingehamerd, ik heb nooit anders gehandeld.” 9 5 3 2 13 15 20 21 24

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13