Olivier en Caine vinden elkaar in Sleuth Levendige Filmweek Arnhem van eigen film EXPOSITIE Sleuth ruikt naar theater I Italiaanse prentkunst uit 17e eeuw in Rijksmuseum I massief eiken Gordyn film de mooiste gordijn- velours I Mankiewicz ziet première in Arnhem film The Getaway vitale actie MEUBELFABRIEK OISTERWIJK g s h r >er Record Utrechtse Nieuw TV-materiaal Grote keus uit eigen bezit Verzameling uit Aerdenhout in Centraal Museum l Vrije toegang expositie voor reportage regeringsjubileum ANP verrast door nachtuitzendingen Hilversum 3 15 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 19 73 r I n Trucjes Filmeffect in Amsterdam 3 In wel 50 kleuren, verrassend voordelig geprijsd in Amsterdam p' -A (Van onze filmmedewerker) Lg 7 Steve McQueen en AH McGraw in the Getaway. één week drie (Van onze Amsterdamse redactie) Haarlem Cronjéstraat 26 IJmuiden Marktplein 50 Make up voor uw woning Joseph L. Mankiewics voor het affiche van zijn film „Sleuth”. een op o r* có eq D TAFELS STOELEN WANDKASTEN BANKSTELLEN TV KASTEN DEKENKISTEN in Berlijn kreeg) van de bekende Jancso geen groten betrokken waren. Mankiewicz filmde overigens „Sleuth” in Enge land naar een uitermate succesvol Engels toneelstuk van Anthony Shaf fer en met Engelse acteurs: Laurence Olivier en Michael Caine. Zelfs de cameraman was een Engelsman, de beroemde Oswald Morris die toppres taties leverde in films als „Moulin Rouge” van John Huston, „Look back in Anger” en de musicals „Oliver!” en „Goodbye Mr. Chips”. ARNHEM. Voor de openingsvoor stelling van de Arnhemse filmweek waar zijn film Sleuth in fesetelijke pre mière zou worden vertoond, is regisseur Joseph L. Mankiewicz uit Spanje naar ons land overgevlogen, onder meer ook om de in Arnhem verzamelde filmpers te woord te staan. UTRECHT. Het Centraal Museum in Utrecht heeft een 16e-eeuws Ant werps huisaltaartje aangekocht, dat de bewening van Christus voorstelt. Op de luiken ervan, waarmee de kast en de gebeeldhouwde groep kunnen worden afgesloten, is links de kruisdraging en rechts de verrijzenis geschilderd. Con servator beeldhouwkunst drs. H. J. de Smedt van het museum schrijft het altaar toe aan de Antwerpse beeldsnij der Jacob van Cothem. Het museum heeft een aantal tentoon stellingen op het programma staan. Van 14 september tot en met 4 november zijn instrumentjesen toebehoren voor vrijwel alle handwerktechnieken uit de laatste eeuwen te zien. De stukken ko men uit de handwerkgereiverzameling van mevrouw Kuttschrütter uit Aerden hout. tl r-r* I I t» Toonzaal: AMSTERDAM Leidsekade 102, tel. 020-23 3917, naast Lido, dus vlakbij het Leidseplein Maandag t/m zaterdag van 9-18 uur ook op koopavonden geopend Laurence Olivier in het nauw ge bracht door een vermomde Michael Caire in „Sleuth”. Mankiewicz is een oude rot in het vak die zijn carrière in de jaren twintig als titelvertaler begon bij de UFA in Berlijn en tegelijkertijd voor enkele Amerikaanse bladen optrad als film correspondent. Op 20-jarige leeftijd arriveerde hij in Hollywood waar hij achtereenvolgens tussentitels voor de toen nog stomme films schreef, daar scenarioschrijver werd en vervolgens op ging treden als producer van films. Zijn eerste speelfilm maakte hij pas in 1945, hij was toen 36 jaar oud. De tekeningen die in het Rijkspren- tenkabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam van 7 september tot 2 de cember worden getoond, zijn vrijwel steeds voorstudies voor (gedeelten van) wandschilderingen en schilderijen uit deze 17e-eeuwse periode in Italië. De uitgebreide keus die op de tentoonstel ling komt te hangen stamt helemaal uit het eigen bezit van het Rijksprentenka- binet. Over het moderne filmen was de ma ker van Sleuth niet zo erg te spreken. Wat is trouwens nieuw? Hij gebruikte bijvoorbeeld het bevriezen van een film beeld, een filmeffect dat altijd aan de Nouvelle Vague werd toegeschreven al in zijn film All about Eve. ’s Avonds zat Mankiewicz in de ereloge bij de openings voorstelling en kreeg na afloop een warm applaus van een uitverkochte zaal, een eer die trouwens eerder te beurt was gevallen aan het Polygoon- nieuws dat met enige grappige en actue le onderwerpen de zaal al in de stem ming had gebracht. Maar de filmer was niet aanwezig op de gebruikelijke nachtelijke ontvangst op het stadhuis. Hij wilde snel terug naar vrouw en dochter met wie hij in Spanje op vakantie is. In deze periode van de eontra-refor- matie, waarin het geloof weer opbloeide, schoten kerken de grond uit en de herleefde welvaart stimuleerde de bouw van barokpaleizen en villa’s. Kerken en altaren moesten een diep-religieuze en onmiddellijk aansprekende decoratie hebben, realistischer dan in de vooraf gaande periode en ook de schitterende particuliere bouwwerken vroegen om rijke decoratie. Het thema van de film had Mankie wicz direct na het zien van de oor spronkelijke toneelopvatting in New York en Londen sterk aangesproken om dat volgens hem het hele leven bestaat uit het spelen van spelletjes met elkaar en dus een afspiegeling is van wat Olivier en Caine elkaar in de film aan doen. j. -- UTRECHT. In de nog jonge ge schiedenis van het Utrechtse museum „Hedendaagse kunst” is deze week een record bereikt. De tentoonstelling „Rea lisme van (n)u”, die op 27 juni jl. werd geopend, ontving de 10.000e bezoeker. Het is de eerste keer dat een door „Hedendaagse kunst” georganiseerde ten toonstelling zoveel bezoekers heeft ge trokken. Met bijna 21.000 bezoekers dit jaar zit „Hedendaagse kunst” al ver boven het totaal aantal bezoekers van vorig jaar (17.641). In het openingsjaar 1970 kwamen ruim 6000 mensen naar het nieuwe museum. DONDERDAG is met klein ceremonieel de negende Film week Arnhem in het Rembrandt Theater aldaar geopend met de Engels-Amerikaanse film „Sleuth” van Hollywood-vete- raan Joseph L. Mankiewicz die voor die gelegenheid persoonlijk overgekomen was. Zeven dagen lang zal de filmliefhebber in Arnhem na dit startschot tijd te kort komen om alle evenemen ten die het officiële programma te bieden heeft, te volgen. Want naast het negental grote speel films die ’s middags en ’s avonds in de grote zaal van het Rem brandt Theater hun Nederlandse première beleven (en straks alle- Mankiewicz kent Hollywood, zijn vak en heeft als producer met diverse grote regisseurs gewerkt. Zijn hele gesprek met de pers zat vol verhalen over de trucjes van het vak, hoe in de goede oude tijd films werden gemaakt en hoe hij de functies verdeeld ziet tussen cameraman acteurs, regisseur en producer in het totale creatieve proces. Makiewicz vertelde Sleuth met veel plezier gemaakt te hebben, vooral ook om twee zo verschillende acteurs als Laurence Olivier en Michael Caine tegen over elkaar te regisseren. Olivier, een monument van het voornamelijk klas sieke Engelse toneel en Caine, een film acteur met een Cockney-accent. Het tweetal dat elkaar nooit eerder ontmoet had, kon het direct goed met elkaar vinden en Olivier had plezier in zijn filmrol die zo sterk verschilde met wat hij gewoon was op het toneel te doen. AMSTERDAM. Na het concilie van Trente, dat december 1563 eindigde, werden de beeldende kunstenaars in Ita lië aan een aantal niet mis te verstane regels onderworpen. Zij moesten zich in dienst stellen van het geloof en zo begrijpelijk werken voor het hele volk, dat zij „Zwijgende predikers zouden zijn, die iedereen van de waarheid van het geloof moesten overtuigen”- Zo formu leerde de aartsbisschop Paleotti van Bo logna de strenge eisen van 1582, eisen die de kunstenaars beperkten in hun artistieke vrijheid. Annibale Carraci (het Bolognese clas sicisme), Pierfrancesco Mola, Carlo Ma- ratta, Cortese, Grimaldi, Cavedone, Spa- da, Reni, II Guercino, Cantarini en Bur- runi. Van hen allen voorstudies van schilderijen die tijdens de studies ter voorbereiding van de expositie in enkele gevallen konden worden geïdentificeerd. De catalogus bevat de verantwoording daarvan. Kunstenaars als Poccetti, Dolci, Montelatici en Ferri uit Florence, Preti, Giordano en Rosa uit Napels en Della Rovere en Ansaldo uit Genua, van al deze meesters zijn dikwijls zeer bij zondere bladen op deze tentoonstel ling te zien. HILVERSUM. De NOS zal bij de televisie-uitzendingen op 4 september ter gelegenheid van het regeringsjubileum van koningin Juliana voor het eerst gebruik gaan maken van op afstand te bedienen televisiecamera’s, die overigens het werk van de 'cameraman niet over bodig maken. Het technisch gebruik van de camera (instellen van diagrafma, zoomen e.d.) kan op afstand gebeuren. Voor de reportages ter gelegenheid van het regeringsjubileum is tevens een splinternieuwe kleurentelevisiecamera voor montage aan een helicopter ont worpen. Ook deze camera kan op af stand worden bediend. Er behoeft geen technicus meer mee te vliegen. Evenals deze „vliegende camera” zal de TV-camera, die bij paleis Soestdijk wordt gestationeerd, vanuit Hilversum worden bediend. Voor de televisieverlaggeving vanuit de RAI gaat de NOS gebruik maken van nieuwe kleuren camerawagens, die ook voor voetbalwedstrijden op zondagmid dag worden ingezet, zodat de samenvat tingen in „Studio Sport” op zondagavond vaker in kleur zullen worden uitgezonr den. AANZIENLIJK MEER actie ontke tent western-regisseur Sam Peckin pah in „The Getaway”, een moderne Bonnie and Clyde” met Steve McQueen en Ali McGraw (uit „Love Story”) als een door de misdaad here nigd echtpaar. McQueen als Doe McCoy komt na enige jaren gevan genschap vrij op louche gronden die onder meer het plegen van een bank roof inhouden. Zijn vrouw Carol heeft die schikking bereikt na een onderhoud met de corrupte gevange nisdirecteur en Doe blijft in het on zekere of bij dat onderhoud nog an dere dingen gebeurd zijn dan alleen maar praten. Hij is toch al seksueel onzeker na vier jaar isolement, maar de bankroof die gedeeltelijk mislukt en een kettingreactie van vluchten, zich schuilhouden en zijn vervolgers schietend van zich afhouden veroor zaakt, brengt het tweetal steeds dich ter bij elkaar. Waarop als beloning volgt dat ze na moorddadige avontu ren in de meest letterlijke zin veilig met een deel van de buit de Mexi caanse grens passeren en een nieuw leven kunnen beginnen. Vandaar de titel „The Getaway”. De verwikkelingen die zich na de mislukte bankroof afspelen, geven Peckinpah de gelegenheid een troos teloos beeld van de VS te geven, waarin voortdurend gevaar dreigt, ie- deree nop zichzelf is aangewezen en iedereen daardoor geneigd is het recht of het onrecht in eigen handen te nemen. Peckinpah doet daar niet diepzinnig over. Hij heeft na een traag inzettend gevangenisgedeelte een bijzonder vitale en dynamische actiefilm gemaakt waarin McQueen en McGraw aan elkaar gewaagd blij ken om met gewapend geweld de achtervolgers van zich af te schud den. CHARLES BOOST met onder meer „Abgründe” uit 1910 en „Dirnentragödie” uit 1927. De (voorlopige) balans opmakend komt men tot het verbluffende aan tal van 72 speelfilms waaronder 36 premières voor Nederland. En als de festivalganger dan nog een vrij mo mentje over heeft, kan hij bij „Fugi tive Cinema” terecht die een onoffi cieel alternatief programma brengt of bij het Johan van der Keuken-restro- pectief dat door Filmmuseum en het filmblad Skoop georganiseerd is naar aanleiding van het speciale Skoop- nummer waarin drs. H. S. Visscher een monografie aan deze Nederlandse filmer gewijd heeft. DE EERSTE TWEE dagen van deze ongekende filmische levendigheid in Arnhem zijn nu achter de rug en wat het officiële programma betreft, zijn twee van de 36 Nederlandse premiè res geconsumeerd. Dat waren aller eerste „Sleuth”, met daarna op vrij dag „The Getaway” van Sam Peckin pah. Een Amerikaanse start dus, waarbij twee erkende Hollywood- dreven naar Ceintuur Theater, waar door City snel moest overschakelen naar een nieuwe film waarbij de keuze op „The legend of Nigger Charley” van Martin Goldman kwam te vallen, een opstandige zwarte mis daadfilm die nog eens moet bena drukken dat de Amerikaanse neger zich niet langer meer laat onderdruk ken. Cinétol draait in Apenplaneetfilms en Flora heeft een misdaadfilm van Luigi Bazzoni „De vijfde Vinger” („The fifth Cord”) met Francis Nero op het programma ge nomen. Tegelijk de vijfde première in Amsterdam. N achtvoorstellingen VEEL REPRISES deze week van reprises. Nieuw bijgekomen op de lijst van steeds wisselende nachtvoor- stellingen is Claude Lelouch’ „L’A- venture c’est l’Aventure” met Lino Ventura en Jacques Brel. Cineac Damrak geeft een voor-première van „De vreemdeling zonder naam” met Clint Eastwood. „Jimi Hendrix” is (ook overdag) in Kriterion gebleven en Jimi is o.m. ook aanwezig in „Monterey Pop” in Leidseplein Thea ter. „Sunday, bloody Sunday” van John Schlesinger met Glenda Jackson en Peter Finch is te zien in Nögge- rath en de griezelfilm „Eye of the Cat” van David Lowell in Rialto. City brengt een oude western, „Death of a Gunfighter” met Richard Widmark en Lena Horne terug en in Hallen „Targets” de eerste speelfilm van Pe ter Bogdanovich. Diens beweeglijke camera heeft „Sleuth” behoed voor al te grote toneelmatigheid, maar heeft toch niet kunnen verhinderen dat de hele dra matische opbouw, de dialogen en vooral het spel van Laurence Olivier ster kde geur van het theater mee brengen. „Sleuth” kan gezien worden als een als thriller vermomde meta foor voor generatieconflict en klasse- strijd. Olivier als de wat oude en decadente medeschrijver van detecti veromans Andrew Wyke wordt g e- plaatst tegenover de veel jongere en boven zijn eenvoudige afkomst uitge groeide Milo Tindle (Michael Caine) als deze hem zijn vrouw ontstolen heeft. Het gaat Wyke daarbij niet zozeer om zijn vrouw die hij al lang afgeschreven en bedrogen heeft dan wel om zijn af keer van en afgunst op de jeugdiger volksjongen die hem dit geleverd heeft. Hij heeft met alle vindingrijkheid van een populair veelschrijver een spel bedacht, een ingewikkelde intrige, waarin hij zijn rivaal kan vernederen. Als hem dat in het eerste deel van de film gelukt is, komt Milo Tindle met een tegenzet die hem in staat stelt de debonaire Andrew Wyke ner veus en zelfs doodsbang te zien wor den. Het is allemaal knap bedacht en Mankiewicz als ervaren filmer die al meer dan veertig jaar in het vak zit, weet er een boeiende en soms verma kelijke film van te maken, die echter ver beneden het niveau van de maker van „All about Eve”, „Guys and Dolls” of „The barefoot Contessa” blijft. De filmer was te veel gebonden aan het origineel dat bijna uitsluitend bestond uit dialogen tussen twee mannen, gebonden aan eenzelfde plaats van handeling. VIJF PREMIÈRES deze week in Amsterdam. Tuschinski vertoont „Scorpio” van Michael Winner, een opwindende spionagefilm waarin Burt Lancaster een ex-CIA-man speelt, Alain Delon de gehuurde moordenaar Scorpio is en Paul Scoffield een be minnelijke agent van de Russische geheime dienst moet voorstellen. Sa men vormen ze de eeuwige driehoek van de misdaadfilm, alleen is hun begtaan verre van eeuwig. In Calypso „Godspell”, de rockmu sical van David Greene over het le ven van Christus in een nogal zoetige en kwasi-gedufde stijl, waarvan de zwakte pas duidelijk zal blijken als straks „Jesus Christ Superstar” die Norman Jewison in Israël heeft opge nomen in vertoning zal gaan. Er staan ditmaal niet minder dan vijf karatefilms op de agenda, waarvan „De wraak van de gele zwaardvech ter” als laatste aanwinst door Belle vue Cinerama vertoond wordt. PIM DE LA PARRA’s „Frank en Eva” gaat z’n tweede week (in Rem- brandtplein Theater) in. Chabrols ..Dr. Popaul” met Belmondo en Mia Farrow is onverwacht uit City ver- - de uiterst korte tijd die nog rest voor het begin van de nachtuitzendingen, is zinvol oVe leg ook nauwelijks meer mogelijk”, zo verklaart de redactie van de radio nieuwsdienst. Directie en hoofdredactie van het ANP verklaren naar aanleiding hiervan, dat de problematiek die door de redactie van de radionieuwsdienst wordt opge worpen, wordt onderkend. Zij werken aan maatregelen om tot een journalis tiek en organisatorisch verantwoorde op lossing te komen. DEN HAAG. De redactie van de radionieuwsdienst van het ANP in Hil versum heeft donderdag in een telegram aan de minister van CRM de Raad van beheer van het ANP en het bestuur van de NOS haar ongerustheid uitgesproken over de konsekwenties van eventuele spoedige invoering van nachtuitzendin gen op Hilversum 3. De redactie van de radionieuwsdienst heeft, aldus dit telegram, met verbazing kennisgenomen van het besluit, dat al per 1 oktober aanstaande nachtuitzen dingen via de zender Hilversum 3 zou den moeten beginnen met elk uur een nieuwsbulletin. De redactie is zonder meer bereid om haar medewerking aan nachtuitzendingen te geven, aldus het telegram, maar ze is met de beste wil van de wereld niet in staat om dat te doen zonder een adequate versterking van de redactie en zonder een voldoende periode van voorbereiding. „Wij, de redactieleden van de radio nieuwsdienst, constateren met veront waardiging en teleurstelling, dat tot een zo ingrijpende verandering van onze werkomstandigheden kon worden beslo ten, zonder dat er sprake is geweest van enig overleg vooraf. Door g„ maal na verloop van tijd in onze bioscopen te zien zullen zijn), gaat gelijktijdig in Rembrandt „Luxe” Theater, de ingebouwde tweede bioscoop, een alternatief programma. Dat bestaat uit moeilijk te plaatsen films, waarin n.b. „Distant Thunder van de beroemde Indiase filmer Saty ajit Ray (die al de Gouden Beer 1973 - - en „Rode Psalm” internationaal niet minder Hongaarse filmer Miclos voorkomen. Beide hadden oslecht figuur geslagen in het wat mat aangeslagen „hoofdprogram ma”. Daarmee is Arnhem echter nog lang niet bekeken. Saskia Theater houdt zich een weeklang bezig met de laatste zes films van de onlangs overleden Jean- Pierre Melville, afgewisseld met kin- dermatinees en op maandag 3 sep tember non-stop 12 uur lang korte Nederlandse films, zowel eindexa- menfilms van de Filmacademie als door CRM gesubsidieerde shorts en opdrachtfilms. In Luxor en Palace worden repri ses gegeven van resp. succesvolle filmkomedies („De eend en de Cadil lac”), maar ook Billy Wilder’s „The private life of Sherlock Holmes” en populaire westerns (genre „Hang’em high”). Tegelijkertijd zoekt Studio A het wa hogerop met zijn reprises, waarin o.a. Kazan’s „The Arrange ment”, Forman’s „Taking off” en Bog danovich’ „The last Picture Show” voorkomen. Verder houdt het Nederlands Film instituut een eigen, in hoofdstukken gesplitst filmfestival, „Festikon” ge heten, voorafgegaan door pen sociaal wetenschappelijke conferentie met „Nieuwe wegen in de historische film” tot onderwerp en organiseert het Ned. Filmmuseum rond een ten toonstelling over de Deense filmactri- ce Asta Nielsen in het Arnhemse gemeentehuis een reeks vertoningen van haar films uit de stomme periode Mg

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15