Verdeeld advies van Ziekenfondsraad: Mogelijk subsidie nieuw Brits vliegtuig Afgifteprijs pandbrieven Gastarbeiders voor Van der Giessen omlaag staking uitgebuit Controle op declaraties Conflict vakbond De Gruyter uitgepraat 6 Igsam dfe bedrijven tec 8 Eigen bijdrage AWBZ opnieuw in studie verwacht gelijke winst Belangrijkheid van goud vermindert Hoger resultaat bij Van Nelle 814 4%-8 61/2 Nu sparen bij de Nederlandse Credietbank Veel champagne in 1973 61/2 71 Nederlandse Credietbank bank ww ye 2*P.' 4% 5M 7% 7! 4 DUITSE METAALVAKBOND IN ONDERHANDELING ZIEKENFONDSEN E 2 4-772 Per 1 september tarieven omhoog tot 772 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1973 19 (Van onze redactie economie) 53 Vakcentrales 37 16 Oud% Nieuw% Bankboekje en Spaarrekening 574 53/4 61/4 73/4 73/4 Termijnspaarrekening 6 maanden opzegging Termijnspaarrekening 12 maanden opzegging Termijnspaarrekening 3 maanden opzegging Termijnspaarrekening 3 jaren vast Termijnspaarrekening 4 jaren vast Termijnspaarrekening 5 jaren vast Jeugdspaarrekening Zilvervloot T ermijnspaarrekening 2 jaren vast KLIMSPAARREKENING 674 474 Termijnspaarrekening (nieuw) 24 maanden opzegging Kabinet moet loongrens bepalen Turkse (Van onze redacteur in Bonn) in 4 NCK 134.3K-2*' Het gemiddelde effectieve rendement bedraagt op de nieuwe uitgiftekoers 9,1 pet., aldus de bank. Daarop kwamen de vakcentrales met het voorstel de grens op 23.500 te leggen. Het ideale en unieke spaarplan ROTTERDAM. De gang van zaken bij De Erven de Wed. J. van Nelle is in het eerste halfjaar van 1973 conform de verwachtingen geweest. Vooral door een verdere verbetering van de resultaten van de buitenlandse deelneming lag het nettoresultaat op een hoger peil dan in dezelfde periode van 1972. Naar het zich laat aanzien zal, on voorziene omstandigheden voorbehouden, 1973 kunnen worden afgesloten met een hogere winst dan over 1972, aldus het bedrijf. LONDEN. Aan de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) die volgende maand in Nairobi wordt gehouden zal worden voorgesteld de rol van het goud in het toekomstige nieuwe internationale geldstelsel minder belangrijk te maken, zo is gisteren van ingewijden in Londen vernomen. Als het voorstel wordt aangenomen betekent dat een nieuwe deuk in het aanzien van het goud als beleggingsob ject en betaalmiddel voor centrale ban ken. Het goud was al minder belangrijk geworden toen de Verenigde Staten lie- lieten weten dat dollars niet meer onbe perkt in goud ingewisseld zouden kun nen worden en een aantal landen be sloot de prijs van het goud van centrale banken kunstmatig laag te houden. Deze tegemoetkoming bleek het niet te kunnen halen: 18 stemmen tegen, 16 vóór. De tegenstemmers kwamen meren deels van de zijde van de werkgevers, artsen en apothekers. Het loonindex- voorstel ontmoette alleen bezwaren van medische zijde: 29-5. Inmiddels wordt het niet uitgesloten geacht dat het kabinet-Den Uyl, gezien zijn signatuur, de vakbeweging tegemoet komt en de loongrens van 20.900 op 23.500 brengt. Het systeem van de in dexering, gebaseerd op loon- en prijsstij ging kwam in 1960 moeizaam tot stand doordat een compromis werd gesloten. Voor de nu geadviseerde verandering is een wetswijziging nodig. Furness. Furness en Havenbedrijf Bur ger hebben overeenstemming bereikt over de toetreding van Burger tot de Furness-groep. De overneming heeft uitsluitend betrekking op het stuwa- doorsbedrijf van Burger. Het carga doors-, expeditie- en passagebedrijf D. Burger en Zoon zal onder leiding van de heren W. J. G. Aalders jr. en R. Milders zelfstandig worden voortgezet. De heer P. H. Einthoven zal zijn functie als directeur neerleggen, aldus een gezamenlijke verklaring. Het grootste deel van de Ziekenfonds raad wil dat voortaan de inkomensgrens wordt bepaald aan de hand van de stijging der lonen in plaats van, zoals tot dusver, met als basis zowel loon- als prijsstijgingen. Over deze kwesties heeft de Ziekenfondsraad donderdag gestemd. BRUSSEL. De Europese Commissie gaat na of het besluit van de Britse regering de bouw van een nieuw vlieg tuig door de Hawker-Siddefey-fabrieken financieel te steunen wel in overeen stemming is met de regels van het EEG- verdrag. zo is van ingewijden in Brussel vernomen. Zoals gemeld is heeft de Britse minister van Luchtvaart. Michael Heseltine. woensdag meegedeeld dat 46 miljoen pond sterling beschikbaar wordt gesteld ais garantie voor de bouwers van de HS-146, een vliegtuig voor de korte afstanden dat plaats zaf bieden aan 70 tot 85 passagiers. Drs. Renders erkende gisteravond dat er communicatiestoornissen zijn geweest, hetgeen hij betreurde. De vakbonden waren inderdaad niet op de hoogte van de persconferentie. De daar gedane me dedelingen over een uitbreiding van „Winkel Thuis” sloegen niet zozeer op het apparaat, maar op het aantal klan ten, aldus drs. Renders. Afgesproken is dat de contacten met de bonden zullen worden verbeterd, om in de toekomst communicatiestoornissen te vermijden. Dit heeft de president-directeur v an De Gruyter, drs. C. M. Renders, gistera vond meegedeeld. De Gruyter en de vakbonden hebben een conflict dat was ontstaan over de situatie bij „Winkel Thuis” uitgepraat. De vakbonden hadden zich erg boos gemaakt óver een perscon- BONN. De rol van de Turkse gast arbeiders bij de staking in de Keulse Ford-fabrieken heeft tot zeer uiteenlo pende reacties geleid. Voor het eerst hebben gastarbeiders bij Ford 12.000 van de 32.000 werknemers een grote Duitse fabriek lamgelegd. Ford produ ceerde de afgelopen week 4.500 auto’s minder. afkomstig uit de gehele Bondsrepubliek, bewust de geringe taalkennis van de gastarbeiders en hun onervarenheid in de loonpolitiek hebben uitgebuit. Directe aanleiding tot dé staking bij Ford was niet het verlangen naar een duurtetoeslag geweest, maar het feit dat de bedrijfsleiding 500 Turken op staande voet had ontslagen. Zij waren te laat van vakantie teruggekeerd. Aan de sta king, die een week geleden begon, zou den uiteindelijk 6.000 werknemers deel nemen. AMSTELVEEN Het kabinet ziet zich geconfronteerd met een verdeeld advies van de Zieken fondsraad over de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring per 1 januari 1974. De keus gaat tussen 23.000 (meerderheids standpunt) of 23.500 (minder heidsstandpunt). De loongrens is nu 20.900. Röntgenologen. Dr. Dubois deelde verder mee, dat deze organisaties al in gesprek zijn over de mogelijkheden van controle op de declaraties. De LSV zal daartoe deskundigen beschikbaar stellen. De Ziekenfondsraad ging akkoord met het voorstel van het presidium voorzitter Dr. W. L. P. M. de Kort het initiatief te laten nemen voor overleg tussen de organisaties van ziekenfondsen en mede werkers over en verbetering van de controle op declaraties. PARIJS (Reuter) Het jaar 1973 zal een uitzonderlijk wijnjaar zijn voor champagne, zowel in kwaliteit als in kwantiteit. Dit heeft de vereniging van champagne-producenten gisteren in Pa rijs meegedeeld. Er wordt een produktie van 175 miljoen flessen voorspeld. De hittegolf van augustus heeft ervoor gezorgd dat de druiven vol en zwaar zijn en de regen die daarna begon te vallen, belooft een overvloedige oogst. Het enige nadeel voor champagne drinkers: de prijzen zijn dit jaar met twintig percent omhoog gegaan. De golf van wilde stakingen in de metaalindustrie was gisteren al prak tisch weggeëbd toen het op het terrein van de Ford-fabrieken nog eens tot vechtpartijen kwam tussen werkwillige arbeiders en een groep van ongeveer 500 Turken en enkele Duitsers, die niet te vreden waren met de toegezegde extra duurtetoeslag van 280 mark. De politie greep in en zou een van de Turkse stakingsleiders praktisch voor lynchen hebben gered. Een groot deel van de Ziekenfonds raad, waaronder de werkgeversvertegen woordigers, wilde de loongrens op 22-900 brengen. Van ondernemerszijde is men gekant tegen structurele verhoging. Ge volg zou zijn, zo werd gesteld, dat groe pen werknemers weer in de verplichte verzekering terugvallen, waardoor de bedrijven met problemen komen te zit ten. Wel bleken de werkgevers bereid de loonindex te aanvaarden als de vakbe weging wat van haar verlangde stijging af zou doen. Springers boulevardkrant Bild riep de regering gisteren op om de stakers het land uit te zetten: „Voor het eerst kre gen onze veiligheidsdiensten praktisch onderwijs hoe enkele honderden buiten landers reusachtige Duitse industriebe- drijven kunnen uitschakelen. Buiten landse onruststokers hebben in Duitse fabrieken niets te zoeken. Een gast die zich slecht gedraagt, behoort voor de deur te worden gezet.” ferentie waarop twee directeuren van De Gruyter een uitbreiding van de be- zorgingsactiviteit hadden aangekondigd en zich optimistisch hadden uitgelaten over de toekomst van „Winkel Thuis”, zonder het feit te vermelden dat het personeel juist met honderd man moest worden ingekrompen. Directeur H. Men co reageerde daarop onder meer met de verklaring dat de uitlatingen van de zijde van de bonden over het aantal afvloeiingen „op een groot misverstand” moesten berusten. Dollar hoger. Bij een rustige handel met redelijke omzetten heeft de dollar donderdag in Amsterdam enig terrein kunnen winnen. De winst, bijna één cent op 2,6840 - f 2,6860, kwam voornamelijk tot stand in de late middaguren. Oorzaak waren geruchten in de geldmarkt dat de Amerikaanse Centrale Bank dollars zou kopen. De metaalvakbond zou vandaag on- derhandelingen met de werkgevers voor stellen om de looptijd van de cao te beëindigen en aan nieuwe loonbespre- kingen te beginnen. De bond gaf gisteren een verklaring uit over de gebeurtenis sen bij Ford- Daar zouden extremisten, KRIMPEN AAN DEN IJSSEL. Het resultaat over het eerste halfjaar 1973 bij Van der Giessen-de Noord NV (Scheepsbouw’) wettigt, onvoorziene om standigheden voorbehouden, de verwach ting dat de geconsolideerde nettowinst over 1973 tenminste gelijk zal zijn aan de nettowinst over 1972 5,3 mln). Dit ondanks het feit dat voor het eerst weer de volledige vennootsschapsbelas- ting verschuldigd zal zjjn. Het hogere be drijfsresultaat afkomstig van de scheeps- bouwdivisie, aldus een tussentijds bericht w Een Turkse gastarbeider wordt door Duitse politie-agenten opgebracht tijdens een opstootje dat zich tijdens de staking in de Duitse Fordfabrieken voordeed. AMSTELVEEN. De commissie ver strekkingen van de ziekenfondsraad gaat zich opnieuw buigen over de eigen bij drageregeling in het kader van de alge mene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ). Aanleiding daartoe is de wijziging die op 1 juli van kracht is geworden. Die wijziging hield in, dat niet alleen boven 65-jarigen die voor rekening van de AWBZ worden verpleegd een eigen bij drage verschuldigd zijn, maar ook ge handicapten tussen 18 en 65 jaar. De minister van Volksgezondheid en de staatsecretarissen van Sociale zaken en CRM hebben het vrij besteedbaar inko men van degenen die de bijdrage moe ten betalen vastgesteld op ƒ162 per maand voor ongehuwden en 324 voor gehuwden. De regeling heeft een aantal protesten uitgelokt, onder meer van bewoners van een verpleegtehuis in Den Briel die een protestactie op touw hebben gezet. De overheid erkent, dat de algemene rege ling in individuele gevallen „niet bevre digend” blijkt te werken. Staatsecretaris Hendriks heeft de zie kenfondsraad gevraagd een advies uit te brengen over de mogelijkheid en wense lijkheid van een afzonderlijke regeling voor de bewoners van „Het Dorp” in Arnhem. Hij wil ook een advies over mogelijkheden van een „beleidsombui ging” die problemen van individuele pa tiënten kan voorkomen. De heer G. L. Hougee heeft dit giste ren namens het gemeenschappelijk over leg van ziekenfondsorganisaties meege deeld op de vergadering van de Zieken fondsraad in Amstelveen. De raad be sprak het rapport van de accountants dienst van de Ziekenfondsraad waaruit is gebleken dat twee röntgenologen in Eindhoven de ziekenfondsen vorig jaar ruim zes ton teveel in rekening hebben gebracht. Dr. H. F. W. Dubois (één van de vertegenwoordigers van de medewer- kersgroeperingen in de raad) zei, dat de ROTTERDAM. De Scheepshypo- theekbank Nederland heeft met ingang van 31 augustus de uitgiftekoers van haar 8,5 pet. pandbrieven 1973 per 1978- 1982 verlaagd van 98 tot 97,5 pet. Volgens de zegslieden in Brussel was de commissie al voor de bekendmaking met de plannen op de hoogte. Volgens de EEG-bepalingen heeft zij het recht een onderzoek in te stellen naar de verlening van overheidssubsidies in de aangesloten landen. Zij heeft de be voegdheid een land te gelasten de finan ciële steun te staken als zij vindt dat de hulp wordt misbruikt of aan de concur rentie in de EEG afbreuk zal worden gedaan. UTRECHT. De bezorgingsdienst „Winkel Thuis” van De Gruyter gaat het personeel met 92 man inkrimpen. Van hen kunnen er 44 of buiten de organisa tie worden herplaatst, de overige 48 personeelsleden, werkzaam in Beverwijk, Sliedrecht en Ede, moeten afvloeien. Confectie-industrie. Verschillende onder nemingen in de Nederlandse kleding industrie hebben na de publikatie van de eerste resultaten van het per- spectiefonderzoek, in de bedrijfstak gehouden door het bureau Krekel-van der Woerd-Wouterse, maatregelen ge nomen ten aanzien van personeelsbe leid, marktoriëntatie, bedrijfsefficiency en technologie. Initiatieven die in nauw overleg met deskundigen uit de industrie worden voorbereid aan de hand van het onderzoek, dat nog steeds gaande is, moeten leiden tot het geven van nieuwe impulsen aan de Nederlandse kledingnijverheid waar door ook haar internationale positie kan worden verstevigd. Adviesgroepen uit de industrie hebben projecten uit gekozen en deze in een actieprogram samengevat. Het plan voorziet onder andere in management-bijscholing. produktiviteitsverbetering, exportvoor lichting, een groter bereik van het werk van de mode-instituten, voor lichting over de inschakeling van de gehuwde vrouw in het arbeidsproces en over de vestiging van ateliers bui ten Nederland. AMSTELVEEN. De ziekenfondsen hebben hun onderhandelingsdelegaties opgedragen, bij de onderhandelingen over de honoraria van de medewerkers in 1974. de grootst mogelijke aandacht te schenken aan het scheppen van moge lijkheden om declaraties en verrichtin gen te controleren. Met de specialisten, huisartsen, apothekers en andere mede werkers zal moeten worden overeenge komen. daft zij een dergeiyke controle geen belemmeringen in de weg zullen leggen en er loyaal aan mee zullen werken. Het voorstel om uitsluitend de loon stijging als norm te hanteren voor de loongrens-ziekenfondsverzekering was afkomstig van de vakbeweging. Het ar gument is dat de lonen meer stijgen dan de prijzen en dat door het achterblijven van de grens vele werknemers niet meer verplicht verzekerd kunnen zijn en dan voor extra lasten worden geplaatst. Bo vendien wilde de vakbeweging een structurele verhoging toepassen en de grens op 24.200 brengen. Deze bijzondere verhoging zou een overgangsmaatregel moeten zijn in afwachting van een volksverzekering tegen ziektekosten. De bestaande orders in de scheeps- nieuwbouw waarborgen een goede bezet ting tot ver in 1975. Alle drie de divisies waren in het afgelopen halfjaar nage noeg volledig bezet. De totale orderpor tefeuille bedraagt ongeveer f 260 mln. (eind 1972: f 205 mln). Met de Ballast-Nedam groep is principe overeenstemming bereikt over verkoop van 50 pet van de aandelen van Variel Nederland BV (een onderdeel van de divisie bouwmaterialen). Van der Giessen verwacht van deze samenwer king een belangrijke verbetering in de marktpositie voor Variel-elémenten in Nederland en Duitsland. Overigens wijst de maatschappij er op dat zij momenteel met geen enkele andere vennootschaap in onderhandeling is over een fusie of overneming van de onderneming. medewerkers zelf het wellicht meer dan wie ook veroordelen als collega’s zich niet aan de overeenkomsten met de ziekenfondsen houden. In de kwestie Eindhoven zullen de resultaten van het onderzoek van de officier van Justitie moeten worden af gewacht. Maar de technisch-medische kant van deze zaak zal in ieder geval worden onderzocht door de Maatschap pij Geneeskunst, de Landelijke Specialis tenvereniging en de vereniging van

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19