Schorsing voor Overgrote meerderheid van clubs sprak vertrouwen uit demonstrerende SECTIEBESTUUR BETAALD VOETBAL amateurrenners WEER TERUG Fourie toch in Zuid-Afrika tegen Foster SMRWWO Ocana voegde zich toch bij Spaanse ploeg Uitsluiting Rhodesië en Zoetemelk niet al Zuid-Afrika een feit bij voorbaat kopman Alleen Ajax stemde tegen Ik ben het nieuwe symbool van onze nationale spaarinstelling i Belgische „injectie” brengt Canada Dry op vereiste peil VAN SPRINGEL: Opvallend besluit van wereldzwembond IN NEDERLANDSE WEG PLOEG „JE KUNT MIJ GEEN KOPMAN NOEMEN” ■v VRIJDAG 3 1' AUGUSTUS 1973 1 Amateurs (Van onze sportredactie) Van twee kanten Bg 2' WO® 7 (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) die met (Van onze sportredactie) PETER HEERKENS ZEIST Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB is precies veertien dagen demissionair geweest. Nadat dit bestuur donderdag 16 augustus besloot af te treden uit protest tegen de vroegtijdige inmenging van het bondsbestuur in de besluitvor ming rond de overgang van Johan Cruyff naar Barcelona, sprak donderdagavond op het KNVB-sportcentrum in Zeist de overgrote meerderheid der clubs in een buiten gewone algemene vergadering van de sectie betaald voetbal het vertrouwen uit in het bestuur. Tweeëndertig clubs stemden voor, één (Ajax) tegen en één (FC Amster dam) onthield zich van stemming. eerder de gerenommeerde Belg André Dierickx aantrok. In Philadelphia is Yancey Durham, manager van ex-wereldkampioen zwaar gewicht Joe Frazier, aan de gevolgen van een hartaanval die hem dinsdag trof overleden. ZWOLLE. De amateurs die van de Vierstromenlandronde een demonstratie tegen de KNWU maakten hebben door de wedstrijdcommissarissen straffen op gelegd gekregen. Zo werd officieuze winnaar (er werd door de jury geen klassement opgemaakt) Fred van Lach- terop uit Amsterdam 35 dagen geschorst wegens onhebbelijk gedrag, niet opvol gen van een officiële oproep en het onbehoorlijk gekleed over de eindstreep komen. Hoewel er van de organisatie van de Olympische spelen in Montreal nog niets officieel was vernomen, liet de FINA donderdag de tanden al zien. Gesteld w’erd, dat wanneer de verlangens van de FINA terzijde worden geschoven er over een totale terugtrekking van het zwem men moet worden gedacht. Tijdens de Europese roeikampioen- schappen in Moskou heeft de ongestuur de vier van Asopos zich dankzij een derde plaats in de series geplaatst voor de halve finales. „Ik geloof”, zegt Herman van Springel, „dat hij een beetje rekent op een flinke overgang van Nederlandse amateurs die door de nieuwe KNWU-regels niet meer bij een sponsor mogen rijden.” Met het aantrekken van de Surina mer Glenn Brewster heeft de Rotter damse basketballclub Transol RZ haar formatie voor het nieuwe seizoen ge completeerd. ik in de rond van Italië opliep voel ik me nog steeds niet 100 percent. Ik schat mijn kans om hier wat te presteren fifty-fifty. Het parcours is enorm lastig, maar ja: je moet je dag maar eens hebben. Daarom ga ik me vooraf niet beschikbaar stellen voor Zoetemelk. In elk geval kan Joop wel op me rekenen als ik merk dat hij de beste is. Dan speelt voor mij merkenbelang geen rol en zal ik hem op alle mogelijke manie ren helpen.” Herman. Springel: „Ik heb meer gewon nen dan verloren". BARCELONA. De Canada Dry-Ga- zelle-wielerpjoeg is door Ton Visser naar het internationale niveau getild dat de Nederlandse sponsors eisten als voor waarde om in 1974 door te gaan. De helpende hand werd toegestoken door het Duitse Rokado, dat twee jaar gele den de wielerwereld afblufte met het samenstellen van een ruim 30 leden tellende ploeg waarna als grote klap nog een nevenploeg (HARO) werd opgericht. Van die brutaliteit kwam meubelfabri kant Kahl zo spectaculair terug, dat hij dezer dagen vroegtijdige verbreking van het contract (looptijd nog één seizoen) toestond aan Herman van Springel, Staf van Roosbroeck en George Pintens, die daardoor in 1974 de basis kunnen gaan vormen van Canada Dry-Gazelle, dat De mening van Jan Krekels zweeft een beetje in het midden, maar in zijn hart is de Limburger ervan overtuigd dat zijn werk wel zal uitdraaien op een knechtenrol voor Zoetemelk. „Ik heb liever dat hij wint dan Merckx,” aldus Krekels, „want dan kan ik er tenminste nog wat aan verdienen. Toch wil ik het in de eerste ronden even af kijken voor ik me helemaal inzet voor Zoetemelk. Stel je voor dat ik bij een vroege ontsnapping zitMet de nodige zelf kennis dan: „Maar och, dat zal wel niet gebeuren. Dit parcours is te zwaar voor mij. Steeds klimmen en dat 240 km lang, daarin heb ik weinig vertrouwen.” Theo van der Leeuw evenmin. Die stelt duidelijk: „Als ik Zoetemelk kan helpen zal ik het doen, zelf heb ik toch weinig kans. Die Montjuich is een lastig ding. Kijk, een berg beklimmen zegt me niets, maar de snelheid waarmee is mijn grootste probleem.Voor Gerard Via- nen is het een uitgemaakte zaak dat hij zich volledig geeft voor Zoetemelks be langen. Uiteindelijk is hij zijn knecht in de Franse Gitane-ploeg. Vianen: „Voor mij geen punt. Ik doe wat Joop van me verwacht: hem helpen.” BARCELONA Ofschoon Joop Zoetemelk de absolute favoriet van de Nederlandse profploeg voor het wereldkampioenschap is, zal hij op de Montjuich niet als de uitgespro ken kopman vertrekken. Tenslotte staat het wereldkampioenschap te boek als een „individuele wed strijd” en bovendien zijn er genoeg coureurs die zichzelf theoretisch kansen genoeg geven om hun mo gelijkheden bij voorbaat niet te wil len laten indammen door een af spraak de knechtenrol te vervullen voor Joop Zoetemelk. De grootste vraag die Herman van Springel bezighoudt met z(jn ransfer, is hoe zijn Nederlandse collega's zich ge dragen. „Ik heb nooit met ze gereden”, zegt hy, „en ik ben benieuwd wat ze als knecht waard zjjn. Op het oog lijken de Hollanders me toffe mannen, maar ik weet niet wat ze in ploeevcrband waard zün”. Betty Stöve heeft zich door een overwinning op de Australische Helen Gourlay geplaatst voor de tweede ronde damesenkelspel van het toernooi van Forest Hills. (Van onze sportredactie) BARCELONA. Luis Ocana heeft zich donderdag bij de Spaanse ploeg voor het wereldkampioenschap gevoegd. Die aanwezigheid bleek echter nog geen garantie voor deelname. Ocana: „Ik voel me niet best. Morgen en overmorgen zal ik tijdens een training mijn conclusies trekken. Ik kan nu absoluut niet zeggen of ik zondag start. Het is ook voor mij afwachten”. Voorlopig zijn de Spaanse organisato ren echter al dik tevreden en hun stem ming groeide toen bekend werd dat José Manuel Fuente zo goed als zeker terug komt op zijn besluit en wel deelneemt. Daartegenover staat dan weer dat de huidige wereldkampioen Marino Basso eraan denkt om zijn titel niet te verde digen. Ik heb”, zegt hij, „last van een knieblessure. Het ziet er slecht uit”. De Italiaanse begeleiders zijn er op voorbe reid dat Basso dezer dagen definitief voor de eer bedankt en ze hebben daar om hun reserve Hugo Colombo laten weten dat hij er bij zijn voorbereiding rekening mee moet houden dat hij als invaller nodig is. mogelijkheid te vinden haar mandaat te hervatten, indien:. a. Niet alleen in woord, doch ook daadwerkelijk met de grootst mogelijke voortvarendheid wordt gewerkt, ook door het amateurvoetbal tot het verkrij gen van de vereiste autonomie, c.q. zelf standigheid en daarvoor een stringent tijdschema wordt opgesteld en gehand haafd. Deze zelfstandigheid zal met in gang van het seizoen 1974/1975 moeten zijn gerealiseerd. Om een ordelijke pro cedure te waarborgen, zal een op pari taire basis samen te stellen urgentiecom- missie moeten worden benoemd. Deze commissie krijgt als opdracht voor het bondsbestuur een raamnota samen te stellen, waarin de uitgangspunten van de zelfstandigheid worden geformuleerd het door het bondsbestuur aanvaarde rap port van deze commissie zou op de in november te houden bondsvergadering kunnen worden behandeld. b. Vooruitlopend op deze autono- mie/zelfstandigheid. in het bondsbestuur strikt de hand wordt gehouden aan de statuten en reglementen en de op die basis gamaakte afspraken, namelijk dat de beslissing van zaken, welke het be taald voetbal raken, uitsluitend worden overgelaten aan het bestuur betaald voetbal en het bondsbestuur zich dan op het standpunt dient te stellen dat zij (hoogstens) een repressief toezicht heeft, indien mocht blijken dat de reglementen worden overtreden, of de belangen van de bond ernstig zou worden geschaad”, geschaad”. Vier clubs waren op het moment van stemming niet meer aanwezig: Heeren- veen, FSC, FC VVV en Roda JC. Na een kortstondige schorsing van de vergadering besloot het bestuur hieruit de conclusie te mogen trekken weer normaal te kunnen functioneren en de functies weer officieel te vervullen. Met instemming van de vergadering zal men trachten de hand te houden aan een door het bestuur voorgelegde nota. In deze nota staat onder meer:,, Het bestuur betaald voetbal meent slechts de In de persoon van Herman van Sprin gel (30 jaar) die dit jaar de groene trui (prijs voor de regelmatigste in de aan komst) van de Tour de France won, heeft Canada Dry de meest ervaren coureur aan wie vermoedelijk het predi kaat „kopman” wordt toegekend, wat een ietwat overdreven voorstelling van zaken zou zijn. De Nederlandse ploeg mag dan spectaculair zijn uitgebreid en een hoeveelheid van kansen op overwin ningen hebben, de alles beslissende win ner ontbreekt- George Pintens is dit seizoen na zijn overwinning in de Ronde van Spanje totaal ingestort, Staf van Roosbroeck heeft nog steeds niet waargemaakt wat hij beloofde, Herman van Springel is al achi jaar lang een wispelturige en An dré Dierickx schittert voornamelijk door uitschieters. Daarin overigens, incidente le prestaties, kan de kracht van de nieuwe Canada Dry-ploeg komen te lig gen maar zeker niet in bij voorbaat constant grote prestaties. Wat dat betreft is Herman van Springel erg eerlijk.” „Op papier”, zegt hij, „sta ik misschien wel als kopman, maar ik ben het na tuurlijk niet. Ik ken mezelf goed genoeg om mijn tekortkomingen te zien. Ik heb in mijn leven meer verloren dan gewon nen.” Toch ziet de erelijst van de Belg er imposant uit met de volgende over winningen: Gent-Wevelghem (1966). de Ronde van Lombardije (1968), Parijs- Tours (1969), Bordeaux-Parijs (1970), kampioen van België (1971). Het waren opvallende pieken in een soms matig seizoen, want dat is Herman van Springel helemaal: triomfator op het moment dat hij als outsider start. „Daarom”, vertelt hij, „kun je me geen kopman noemen. Hooguit, door mijn leeftijd en ervaring, captain. Voor het kopmanschap mis ik wat. Een kopman moet het hele jaar kunnen zeggen: ik ben in staat om te winnen en dat kan ik niet. Ik ben een man van verrassingen, van het onverwachte moment.” De korfbal-hoofdklasser LUTO uit Amsterdam zal het komende seizoen worden gesponsord door Huver NV uit Dordrecht. In de Vierstromenlandronde, die op zaterdag 18 augustus met start en finish in Tiel werd verreden, kwam een deel van het rennersveld in opstand tegen het besluit van de sportcommissie van de KNWU om met ingang van het volgend seizoen te verbieden dat ama teurs van 24 jaar en ouder in gesponsor de ploegen worden opgenomen. Renners als Piet van Katwijk, Jan Aling en Frits Schür zorgden ervoor dat het peloton de 175 km in een slakkegangetje aflegde, terwijl uiteindelijk een van de oudste deelnemers, Fred van Lachterop, alleen vooruit mocht gaan. Jonge renners, die probeerden er een koers van te maken, werden indien nodig van de weg gere den. De wedstrijdcommissarissen van deze klassieker hebben nu de volgende straf fen opgelegd: Henk Prinsen uit Hank 21 dagen schorsing; Wil van Helvoirt uit Tilburg (21); Jan Aling uit Bladel (35); E. de Vos uit Upendam (37); L. Verweij uit Pijnacker (21), Ton Welling uit Nij megen een maand; Piet van Katwijk uit Mill (21); J. van Hooft uit Kerkdriel (14); Wim de Waal uit Axel (14), Dick Groen uit Sint Pancras (14); Firts Thijs uit Oploo (14); Henk Botterhuis uit Sambeek (14); Frits Schür uit Sappe- meer (14); Jos Schipper uit Baarn (14) en Fred van Lachterop uit Amsterdam 35 dagen. PRETORIA. Piet Koornhof, minis ter van Sportzaken in Zuid-Afrika, heeft in Pretoria bekendgemaakt dat zijn landgenoot Pierre Fourie (blank) en de Amerikaan Bob Foster (zwart) in Zuid- Afika tegen elkaar mogen boksen. Eer der deze maand had in Albuquerque (VS) het eerste gevecht plaats tussen Foster, wereldkampioen halfzwaarge- wicht, en uitdager Fourie. De titelhouder won toen op punten. Normaliter was er geen mogelijkheid om de revanchepartij in Zuid-Afrika te houden. De Wet op de apartheid ver biedt dat blanke en zwarte sportlieden in dit land tegen elkaar uitkomen. Maar minister Koornhof heeft dus een uitzon dering willen maken. „Mijn departement zal, in samenwerking met de boksbond, de nodige maatregelen nemen om deze partij mogelijk te maken”, aldus Koorn hof. Joop Zoetemelk zelf tenslotte: „Ik wacht maar rustig het gesprek van za terdag af. We zullen het heus wel eens worden, daar twijfel ik geen moment aan.” Deze toch wel opzienbarende stap van het FINA-bureau in vele landen, waaronder ook Nederland, waren de bondsleiders niet vies van krachtmetin gen met de nu geroyeerde leden is het gevolg van een initiatief van Rusland en Oost-Duitsland. Vorig jaar tijdens de Olympische Spelen, werd door de dele gaties van deze landen voorgesteld Zunid- Afrika en Rhodesië uit te stoten. Er werd toen besloten dat door het nieuw gekozen FINA-bureau een com missie van onderzoek zou worden be noemd, die voor de bijeenkomst tijdens de wereldkampioenschappen in Belgrado een uitvoerig rapport zou uitbrengen. Op basis van dat verslag, zo vertelde de FINA-president en ook lid van de com missie van onderzoek, dr. Harold Hen ning, is besloten op het voorstel van Rusland en Oost-Duitsland in te gaan. Zuid-Afrika en Rhodesië zijn niet op precies dezelfde gronden uitgesloten. De commissie van onderzoek was tot de conclusie gekomen, dat in Zuid-Afrika geïntegreerd zwemmen onmogelijk was. Als daar een lichaam zonder discrimine rende reglementen het zwemmen gaat controleren, is een terugkeer in de we reldbond mogelijk. In Rhodesië lag de zaak iets anders. Er kon niet impliciet worden gesteld, dat er wel of geen discriminatie door de Rhodesische zwembond wordt toegepast. Als nu of later een bewijs wordt gele verd dat zwart en blank broederlijk zwemmend strijd kunnen leveren dan wordt men weer als lid geaccepteerd. Er stonden nog twee andere belangrij ke punten op de agenda voor de verga dering van donderdag. Zo diende de dopingcontrole tijdens de wereldtitel strijd te worden geregeld. De Joegoslavi sche organisatoren hadden, niet in de laatste plaats vanwege de hoge kosten, voorgesteld de controle achterwege te laten. Ze krijgen slechts gedeeltelijk hun zin. In een van de vier baden zulien 100 deelnemers worden gecontroleerd. Lang werd er ook gesproken over de wrijvingen die tussen de FINA en het Internationaal Olympisch Comité zijn ontstaan. De zwemleiders vinden dat het IOC te weinig rekening met hun wensen houdt en het zwemmen op de Spelen vermoedelijk (inkrimping van het pro gramma en onvoldoende accommodaties) bederft. Het niet langer demissionaire bestuur van de sectie betaald voetbal: v.l.n.r. de heren Huybregts, Nijland, Kernkamp, Hogewoning, Van Vloten, Zon, Tripels en Van Dalen. De overname van een niet onbelang rijk deel van de Rokado-stal is vooral tot stand gekomen door Florent van Vaerenbergh de Haro-ploegleder na het onverwacht opheffen van zijn equipe als assistent werd toegevoegd aan Rokado’s wielerbaas Lomme Driessens aan wiens zijde hij zich verre van happy voelde. Florent van Vaerenbergh is voor volgend seizoen aangeworven als ploegleider, in welke functie hij de op volger wordt van Ton Vissers die als manager aan de ploeg verbonden blijft, een positie waar Ton Vissers al lang naar verlangde. De Canada-Dry-ploeg nieuwe stijl telt tot dit moment alleen Belgen. Behalve de erkende Rokado-kern contracteerde Vissers Yvon Benaets (een snelle finis her die dit jaar twee etappes won in de Ronde van de Levant) en de beloftevolle Gyslain van Landeghem, met wie het totaal aantal buitenlanders zes bedraagt. Het betekent dat Canada Dry-Gazelle ten minste nog 12 Nederlandse renners moet contracteren om volgens de UCI- reglementen „nationaal” te blijven, wat de sponsors in elk geval willen. Afgaan de op eerdere uitspraken, zal Ton Vissers beslissen een overeenkomst aan te gaan Jan Krekels, Ben Kooken, Wim Kelleners en Theo van der Leeuw, maar waar hij de andere acht vandaan moet halen is een raadsel. BELGRADO. Terwijl de Neder landse -waterpoloploeg zich donderdag morgen niets aantrok van een „virus melding” en samen met de Italianen rustig verder trainde in het walgelijk besmette water, gooide het bureau van de FINA (de wereldzwembond) haar le den Zuid-Afrika en Rhodesië de deur uit. Zolang in beide landen niet „ge mengd” wordt gezwommen, wordt op de aanwezigheid van Zuidafrikaanse en Rhodesische zwemmers en zwemsters geen prijs meer gesteld. Wanneer de Nederlandse ploeg zich zaterdag rond de tafel schaart om tot een deugdelijke afspraak te komen, zul len met name Cees Bal, Gerben Karsten en Hennie Kuiper benadrukken dat ze met alle respect voor de geweldige kansen die Zoetemelk heeft in eerste insantie hun eigen positie verdedigen. Mocht dat mislukken, dan zijn ze on voorwaardelijk bereid Joop Zoetemelk bij een jacht naar de regenboogtrui in de rug te dekken. „Afhankelijk van het koersverloop”, heet zo’n deal die erop neerkomt dat in een serieuze ontsnap ping geholpen wordt door de achterge bleven landgenoten, op wie dan de taak rust het peloton kort te houden tegeno ver welke prestatie een aardige financië le vergoeding staat bij het behalen van het wereldkampioenschap. Het is de meest gebruikelijke afspraak in een dergelijk toernooi en daar willen Karstens, Bal en Kuiper zich op de fiets aan houden. Vooral Bal is op dat punt erg resoluut. „Ik heb het parcours beke ken,” zegt hij, „en dat valt me alles mee. Het is lang niet zo lastig als ik dacht, zeker niet zo dat hier alleen de echte klimmers kans hebben, zoals er veel zeggen. Ik heb groot vertrouwen in een goede wedstrijd en daarom wil ik eerst mijn eigen kansen rijden. Mocht het zo lopen dat Zoetemelk in de beste positie komt, tja dan ben ik natuurlijk bereid om me op te offeren, dat is logisch.” Gerben Karstens: „Ik vind dat het koersverloop de kopman moet bepalen en daar wil ik best in meespelen, al geloof ik zelf niet dat he zal lukken. Na mijn voorhoofdholteontsteking die Dat levert ook voor Hennie Kuiper geen enkel probleem op, „maar,” rede neert hij, „dan wil ik zaterdag wel de garantie dat het van twee kanten komt als het nodig is. Ik moet ervan op aan kunnen dat ze ook voor mij rijden als ik goed kom te zitten. Hoe dat allemaal precies hoort te gaan met dit soort afspraken, weet ik trouwens niet want het is mijn eerste wereldkampioenschap. Ik sta er wat vreemd tegenover.” X W'

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23