PISCES-BEMANNING OPGEWEKT zich verre van Senator wil alle kwiklozingen Duitse probleem: buitenlandse zaken verbieden Blijvend verzeg tegen duizend gulden-wet „Fransen moeten Politie zou daders „zeer dicht op hielen zitten” racisme houden” „Ook Solzjenitsin las de „kroniek” Nog voor één dag zuurstof aan boord JAKIR TIJDENS PROCES IN MOSKOU: ELF MENSEN LIJDEN IN NAPELS AAN CHOLERA ’r7' 3 3 1 AUGUSTUS VRIJDAG 19 73 Actie Georges Pompidou Honger (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) Vertrouwensman Keurige heer BONN Willy Brandt komt van elke vakantie met opgestroopte mouwen terug naar Bonn, vastbesloten om eerst de binnenlandse pro blemen aan te pakken. Kort daarop zit hij opnieuw tot over zijn oren in de buitenlandse politiek. Zo gaat het geloof in „de kanselier van de interne hervormingen” (Brandt over zichzelf) verloren. Toch be leeft Bonn nu weer het bekende verschijnsel: Van alle kanten wordt de staatsman aangespoord om deze keer echt even van zijn voetstuk te stappen. - OOK BOMMEN IN BIRMINGHAM Er is nog warmte en licht genoeg in Een Lagerhuislid heeft overigens be- lid ministers Dat landse DAAR IS eerst Egon Bahr, die zo soepel de betrekkingen met Russen en Oostduitsers regelde. Hij zetelt als In vragen wijst het Kamerlid naar volgens hem vergiftigingsverschijnselen door methylkwik, een volgens hem ui terst gevaarlijk vergif voor de weefsels van hersenen en zenuwstelsel. De lozing van alle kwikverbindingen, giftig of niet en in welke hoeveelheid dan ook, zou naar zijn mening, moeten worden verbo den. tevreden vast dat tegenwoordig zo hardnekkig wordt geknokt over de laatste regelingen voor West-Berlijn, omdat niet meer de amateur Bahr maar beroepsdiplomaten van Buiten landse Zaken de onderhandelingen voeren. GRONINGEN. De Groninger Stu denten Bond houdt onverkort vast aan de volledige intrekking van de duizend gulden wet. Dit is gisteravond besloten op een door driehonderd studenten be zochte vergadering. In d e vergadering werd verder van minister Van Agt en de officier van Justitie in Groningen geëist dat de strafvervolging tegen achttien van de 370 bezetters van het Groninger academiegebouw, in februari van dit jaar, zal worden stopgezet. Zoals bekend is, zijn onlangs achttien bezetters ge dagvaard. De dagvaarding werd later ingetrok ken omdat een der bezetters uitstel had gevraagd. Van het college van bestuur van de universiteit in Groningen wordt geëist dat dit college alles in het werk zal stellen om de strafvervolging onge daan te maken. Het college van bestuur verzocht de politie destijds het acade miegebouw te ontruimen. In het kader van het streven naar onverkorte intrekking van de duizend gulden wet ligt ook het plan van de Groninger studenten Bond om de boycot tegen de eerste termij betaling van de 1000 met kracht te propageren. ER ZIJN echter kwesties waarvoor Walter Scheel gewoon een te keurige heer is. Bovendien is hij van de liberale FDP en Brandts SPD zou op sommige punten graag wat progres siever zijn. Nu heeft ze in haar gelederen een handige oud-minister, die in onder hands gescharrel met name zoveel goeds deed in de relaties tot de Arabieren waaraan hij de bijnaam „Ben Wisch” dankte. Hij heet Wisch- newski. DE LONDENSE politie organiseerde in de nacht van woensdag op donderdag een enorme actie met inzet van 160 rechercheurs van verschillende afdelin gen van Scotland Yard in de buurten waar veel Ieren wonen, met name in de omgeving van Wimbledon. Premier Heath dreigde ermee dat de regering in Londen alle macht over het gebied wel weer eens geheel in eigen hand zou kunnen nemen wanneer de Noordieren niet eens in staat bleken de mate van regionaal bestuur die hun in het befaamde witboek is toegestaan, over zichzelf in te stellen. Het grote waagstuk voor de premier is echter dat hij er in geen geval mee mag dreigen dat de Engelsen er wel eens in hun ongeduld en ergernis toe zouden kunnen besluiten alle Britse troepen uit Noord-Ierland terug te trekken. En dat is nu juist waar de IRA op speculeert met haar recente terreurac ties, met name in Engeland zelf. De opmerking van Pompidou werd gedaan voordat een Arabier overleed aan de wonden die hij had opgelopen bij een aanval door tot nu toe onbekende personen in Marseille. De 21-jarige Al gerijn Abdelwahal Hemaman is de vijf de Arabier die in Frankrijk sinds zondag bij aanslagen om het leven is gekomen. De Algerijnse regering heeft zijn am bassadeur in Parijs opdracht gegeven er bij de Franse autoriteiten op aan te dringen dat snelle en effectieve maatre gelen worden genomen tegen de aansla gen op Algerijnen. De situatie in het zuiden van Frank rijk is echter opnieuw verscherpt door een pas gisteren bekend gemaakt be richt, dat een 19 jaar oud Frans meisje zondag aangerand zou zijn door zes Arabieren in de stad Manosque, ongeveer 100 kilometer van Marseille. PARIJS (AP) De Franse president, Georges Pompidou, heeft gisteren ver klaard dat Frankrijk, getroffen door een golf van anti-Arabische sentimenten, „zich verre van racisme moet houden.” riteiten verklaarden zich er erg tevreden over dat de eerste-minister kans had gezien een korte wandeling door een van de hoofdstraten van Belfast te maken zonder lastig te worden gevallen. Deze rust zullen ook minder prominente wan delaars in Belfast genieten wanneer ze net als Heath bescherm waren geweest door politieagenten, soldaten met het geweer in de aanslag en boven het gebied van de korte wandeling rondcir kelende helikopters. PREMIER HEATH had de moeilijke taak zijn ongeduld jegens de Ierse poli tic te onderdrukken, die nu al maanden met elkaar zitten te praten over de werking van het nieuw gekozen parle ment zonder ook nog maar een stap verder gekomen te zijn. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De atmosfeer in de mi ni-onderzeeboot Pisces III is opperbest, ondanks het feit dat het defecte vaartuig 1575 voet diep machteloos op de zeebo dem ligt ten zuiden van de Ierse kust. Ieder half uur hebben de beide mannen in de Pisces III radiocontact met de reddingsploegen en zij hebben al opge wekt verzocht hun vrouwen te laten weten dat ze „oké” zjjn. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Splintergroepen van het Ierse Republikeinse leger (IRA) die in Engeland opereren zouden van plan zijn een offensief te beginnen met bomexplosies vanuit geparkeerde auto’s, zoals al sinds jaren in Noord- Ierland gebeurt. De politie in Londen is tot de overtuiging gekomen dat een dergelijke terreuractie die veel meer slachtoffers maakt dan de bombrief- en brandbommen al sinds begin van dit jaar op het program ma staat. Bij de IRA-splintergroepen zouden zich sympathisanten van de IRA onder de in Engeland wonende Ieren hebben aangesloten. hebben geduld, maar bepaald toon aangevend in bepaalde sectoren van het buitenlandse beleid. kendgemaakt vragen te zullen stellen over de ramp met de Pisces III. Het gaat hier om een particuliere onderne ming die wordt geleid door de Vickers- groep en het parlementslid wil weten of dergelijke operaties onder dezelfde rigo- reuze controle staan als die welke door leger of marine worden ondernomen. Zo niet, dan zouden daar nieuwe voor schriften voor moeten komen, aldus de afgevaardigde. Deze dreiging van de terugtrekking van de Britse troepen zou niet alleen betekenen aldus schrijft dagblad „The Guardian” in een hoofdartikel dat de indruk zou bestaan dat de Londense regering het leven van de Engelsen boven het leven van de Ieren stelt, terwijl ze natuurlijk verplicht is Ieren zowel als Engelsen gelijkelijk te beschermen; maar ook aldus The Guardian dat iedere dreiging of ook maar een aanduiding van terugtrekken de IRA-terreur alleen nog maar in hef tigheid zou doen toenemen. DEN HAAG. Het Eerste-KamerlM Draijer (D’66) heeft minister Vorrink van Volksgezondheid een verbod ge vraagd op de lozing van alle kwikver bindingen. Gisteravond was echter nog niet dui delijk of er bij deze actie arrestaties waren verricht. Wel werd bekend dat bij de razzia een persoon bij de komst van de detectives in burger was gevlucht. De politie blijft volhouden dat ze de daders van de aanslagen in Londen zeer dicht op de hielen zou zitten- Men neemt ook aan dat de aanstichter van de branden en ontploffingen in Londen en die in Birmingham dezelfde zijn. Premier Heath is teruggekeerd van een bliksembezoek aan Belfast. De auto- De problemen liggen namelijk op gestapeld: de wilde stakingen, mede zeggenschap en vermogensvorming en andere „hervormingsprojecten” en bovendien de situatie in Brandts SPD, waar de linkervleugel uit ontevre denheid over de vakbonden nu zelfs de wilde stakingen al toejuicht. Ben Wisch is praktisch de minister van Buitenlandse Zaken van de SPD. Hij is net terug uit Polen, waar hij heeft gesproken over kredieten die de regering officieel niet schijnt te wil len verlenen. Hij heeft bovendien on langs de Frelimo-leiders uit Mozam bique naar Bonn uitgenodigd. Over dat laatste moet Scheel zich enorm hebben opgewonden, maar de SPD wil nu eenmaal soms wat meer. Scheel merkt dat trouwens ook aan de activiteiten van minister voor Ontwikkelingshulp Erhard Eppler, een ambitieuze SPD’er, die niet zo’n ondergeschoven bewindsman is zoals ministers van Buitenlandse Zaken in Den Haag ze tot dusver naast zich Het centrum van aanvallen met de brand- en briefbommen verplaatste zich inmiddels van de Britse hoofdstad naar het centrum van de Britse industriege bieden, met name naar Birmingham. Daar ontploften gisteren drie bommen, waaronder een tweetal brandbommen. Een briefbom ontplofte in een schoenen winkel en richtte flinke schade aan. In een boekwinkel en een winkel voor geschenken ontplofte in ieder een brandbom waarbij gering schade werd aangericht. Slachtoffers vielen bij deze explosies niet. De bomaanslagen in Birmingham kwamen 15 uur nadat even buiten de stad, in Solihull, twee andere helse ma chines waren ontploft. NAPELS (ARP) Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Ge zondheid heeft gisteren verklaard dat de uitbarsing van cholera in Napels geen epidemische proporties heeft aangeno men: „De ziekte kan onder controle worden beschouwd”. Er zijn in Napels zeven mensen aan de besmettelijke ziek te gestorven. Vlak bij het Britse marineschip „Sir Tristam” de plek (op foto boven met een pijl aangegeven) waar de Pisces III is gezonken. Op de foto beneden een archiefopname van het duikbootje, waarin de twee Britten Roger Mallinson en Roger Chapman opgesloten zitten. Hoewel de golfslag in het deel van de Ierse Zee waar de duikboot gezonken is woeliger werd, was men gisteravond optimistisch over de berging van de Pisces III. MOSKOU (DAP, TASS en AP). In het proces tegen de beide Russische dissidenten Pjotr Jakir en Viktor Krasin in Moskou is volgens het Russische re- geringsbiad Izvestja niet alleen de naam van de kerngeleerde Andrej Sacharov, maar ook die van de schrijver Alexan der Solzjenitsin gevaflen. Jakir zou hebben verklaard dat Solz jenitsin tot de vaste lezers behoort van de klandestiene publikatie „Kroniek van de lopende gebeurtenissen”. Materiaal van Sacharov hadden Jakir en Krasin voor anti-Russische propaganda ge bruikt. De twee kregen verder anti- Russisch materiaal van toeristen en van Moskouse correspondenten van enkele „burgerlijke kranten”. Genoemd wordt de correspondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press Roger Led- dington. Tot de westelijke journalisten aan wie de twee beklaagden hun materiaal sle ten, behoorden de inmiddels uitgewezen correspondent van „The Times” David Bonavia, de gewezen vertegenwoordiger van het Italiaanse blad „La Stampa” E. Caretti en de correspondent van het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek” Jay Axelbank. Op de vraag of in het buitenland de waarheid over de Sovjet-Unie zou zijn verteld als hij hij die verkondigd zou hebben, had Jakir ontkennend geant woord. De beklaagde had een in het buitenland gepubliceerde brief, waarin werd gezegd dat in de Sovjet-Unie an dersdenkenden in psychiatrische klinie ken werden opgesloten, een verzinsel Niemand twijfelt eraan dat Brandt best wil. Uitgerekend nu (zoals er vroeger altijd uitgerekend iets anders was) ligt echter Oost-Europa dwars bij het treffen van de laatste regelin gen voor de kwestie-Berlijn. Boven dien vlot het niet in het proces van toenadering tot de DDR. Het zijn details, die te delegeren waren als ze onder één verantwoor delijke minister van Buitenlandse Za ken vielen. Brandt heeft echter in zijn kabinet veel meer kans dat hij een minister van Buitenlandse Zaken tegen het lijf loopt dan een bewinds man, wiens blik niet ver over de grenzen is gericht. Het enige probleem dat hen gisteren bezighield, was de verveling in een klei ne ruimte te doden waarin ze zich bijna niet kunnen bewegen en daarbij een steeds groter wordend gevoel van hon ger. Uit Amerika is een zogenoemde on- derwaterzoekklok overgevlogen door be middeling van de Amerikaanse lucht macht, de klok die in Californië wordt bewaard, zal in het gebied van de red dingsoperatie in reserve worden gehou den voor het geval er iets mis zou gaan met het ophalen van de Pisces III. Deze klok. Curv III genoemd, is voorzien van televisiecamera’s. Ze wordt gedirigeerd vanaf een commandoschip en gebruikt om voorwerpen onder water op te spo ren. Jaren geleden werd de Curv III gebruikt bij het vinden van de H-bom, die door de Amerikanen in de buurt van Spanje „verloren” was. „De choleragevallen zijn geïsoleerd en onder controle”, aldus de woordvoerder. Hij voegde eraan toe dat er 73 mensen zijn opgenomen in de quarantaine afde ling van het Napolitaanse Cotugna zie kenhuis. Maar van deze 73 „lijden er slechts elf aan cholera”. minister zonder portefeuille in de Bondskanselarij, waar hij met een splinternieuwe staatssecretaris een bijzondere „braintrust” voor buiten landse politiek vormt. Die staatsse cretaris is Günter Gaus, tot voor kort hoofdredacteur van Der Spiegel. Hij wacht vol ongeduld op zijn officiële benoeming als eerste permanente vertegenwoordiger (ambassadeur mag het niet heten) van de Bondsrepu bliek in de DDR. Bahr moet verantwoordelijk blij ven voor de betrekkingen met de DDR, omdat de daarvoor benoemde minister van „intern-Duitse betrek kingen” voor de regering in Oost- Berlijn natuurlijk onaanvaardbaar is. Hoeveel Westduitsers zouden nog we ten dat er in Bonn een minister Egon Franke bestaat? Het liefst zal de DDR zakendoen met de officiële minister van Buiten zaken, Walter Scheel. gaat echter ook niet, want vanuit Bonn gezien is de DDR geen buiten land. Scheels ministerie heeft echter wel de rest van de Oostpolitiek gro tendeels \van Bahr overgenomen. Veel oudgedienden in Bonn stellen Eppler wenst echter ook nieuwe competenties. Hij wil bijvoorbeeld het ontwikkelingsbeleid-oude-stijl, dat zo uitzichtloos is, uitbreiden met de bui tenlandse cultuurpolitiek. Die hele en halve ministers van Buitenlandse Zaken beïnvloeden al leen al door hun aanwezigheid (laat staan door al hun meningsverschil len) het werk van hun aller vertrou wensman Willy Brandt, die zelf altijd de opperminister van Buitenlandse Zaken is gebleven. Wie bedenkt dat ministers als Schmidt (Financiën) en Friederichs (Economische Zaken) ook een brok buitenlands beleid voor hun rekening nemen, dat Leber (Defensie) vanwege troepenverminderings- en ontwape ningsgesprekken ook een brokje voor zich opeist en dat Ertl (Landbouw), die buiten Beieren door niemand wordt verstaan, ineens internationale faam verwierf door de geruchtma kende aanval van zijn Franse collega Chirac, die kan zich des te beter de twijfel in Bonn voorstellen dat Willy Brandt deze keer echt geconcentreerd aan dat dringende kruimelwerk thuis begint. de Pisces III en de in de klem geraakte duikers doden de tijd met het luisteren naar bandrecorders waarop ze hun lie velingsmuziek draaien. Het is de ge woonte dat bij dergelijke duikopdrach- ten de duikers muziek mee naar bene den nemen, omdat het werk van deze experts dikwijls bestaat uit wachten ge durende de experimenten die ze voor hun firma's beroepshalve uitvoeren. Gisteravond rond tien uur begon de directe reddingsoperatie met een poging de Pisces III aan de voorkant omhoog te trekken. Experts verwachten dat de bei de inzittenden, Roger Chapman en Ro ger Mallinson, in de loop van vandaag aan boord van het bergvaartuig „Voya ger” zullen zijn om vandaar gezond en wel naar hun vrouwen terug te keren. De mannen hebben zulke stalen zenu wen dat ze ook nog in staat waren van een goede nachtrust te genieten, hoewel ze weten dat zaterdag hun voorraad zuurstof die hen in het leven houdt, uitgeput zal zijn. EPPLERS progressieve taal over onderwerpen als Portugal en Zuid- Afrika komt Brandt best van pas nu de Bondsrepubliek binnenkort wordt van de Verenigde Naties. genoemd. Jakir had gezegd, nog steeds volgens „Izvestja”, dat buitenlandse cor respondenten zo’n brief van hem wilden hebben, ofschoon hij op dat gebied hele maal niet competent was. De „Kroniek van de lopende gebeurte nissen” is een blad dat in het geheim werd vervaardigd en verspreid door een groep dissidenten. Dat gebeurde tussen april 1968 en oktober 1972. Het ver scheen onregelmatig eens in de twee maanden. Na 15 oktober 1972 is het niet meer verschenen. Volgens Tass ontving Solzjenitsin het blad van Juri Stein, een dissidente film regisseur die in het voorjaar van 1972 werd uitgewezen uit de Sovjet-Unie na dat hem een visum voor Israel was verstrekt zonder dat hij daarom had gevraagd. maat m//' '4' z, M U’ i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3