Marinedienst in Leiden blij met verhuizing naar Driehuis Autowasplaats voor bewoners van NIEUWS IN DE VISHAL EN OP ZEE Erbij i Bon in open envelop zonder postzegel opsturen naar: hoogbouw in Zeewijk Haven O Huidige complex in Noordeinde te krap en in slechte staat BIJ WIJZE VAN PROEFNEMING o.a.: Blijf Erbij met IJmuider Courant IJmuider Courant «fel CARILLONKLANKEN A.s. zaterdag ón de weekend bijlage f I VRIJDAG 31 'AUGUSTUS IJMUIDER COURANT 19 73 Hopeloos 3 3 Bezorg mij 14 dagen gratis Umuider Courant i 9 I I I ar n - l (Van een onzer verlaggevers) Commandant overste H. van Hoeven (Van een onzer verslaggevers) M (Van een medewerker) kl Antwoordnummer 416 - Haarlem Haam 15 Adret tK Deerns tewnt m nr><| noteren alt: Het complex van de Marine-revalidatie- dienst aan het Noordeinde in Leiden. ‘maandabonnee ‘kwartaalabonnee ‘Doorhalen wat met verlengd wordt Dit is de wel erg kleine hydro-afdeling van de fysio-therapie. Enterprice, Margaretha, f 9.30 f27.- De bedoeling is dat op deze plaats de auto uitsluitend wordt gewassen, zodat men verplicht is de wagen voor verdere handelingen, zoals drogen en in de was 115 1850, UK 48 2480, IJM 15 2390, IJM 23 2300, ZL 6 1160. Spanvissers: UK 141 en UK 271 56.300, UK 78 en UK 107 890, U K135 en UK 145 ƒ930, UK 196 en UK 234 7400. IJMUIDEN. Het automobielbedrijf Stormvogels B.V. heeft een belangrijke verbouwing achter de rug. Gisteren werd met veel vreugde een zeer fraaie en ook ruime showroom in gebruik ge nomen. Voor het bedrijf een welkome uitbreiding nu Datsun, waarvan Storm vogels dealer is, een steeds groter assor timent auto’s op de markt brengt. In deze showroom kan men de verschillen de types op overzichtelijke wijze voor de klant exposeren, terwijl eveneens genoeg ruimte aanwezig is voor een uitgebreide stand autoaccessoires. De showroom werd officieel geopend door burgemees ter J. Reehorst, die wellicht geïnspireerd door zijn Beverwijkse ambtgenoot op deze manier toch wel zijn belangstelling voor de Velsense middenstand toont. De burgemeester refereerde aan de geschie denis van garage Stormvogels die in Kennemerland naam heeft gemaakt met een uitgebreid net van lijndiensten. Hij wenste directeur H. Wolterman en zijn medewerkers veel succes. zetten te verwijderen. Op deze wijze wordt voorkomen dat andere gegadigden onnodig moeten wachten. DRIEHUIS-LEIDEN. De revalida- tiedienst van de Marine is wel erg krap behuisd, daar in de oude Kweekschool voor de Zeevaart aan het Noordeinde in Leiden. Een bezoek aan het complex, dat bovendien nog in een vervallen staat verkeert, maakt dit duidelijk. De com mandant van deze dienst, overste H. van Hoeven, is dan ook bijzonder verheugd dat begin oktober de sociaal medische dienst definitief naar Driehuis vertrekt. „Niet dat we hier in de hel zitten”, zegt hij, „maar het Missiehuis is met dit gebouw vergeleken een hemel. Ik geloof dat het onze dienst alleen maar ten goede zal komen”. VELSEN. Programma van de bei- aardbespeling door Hein Ligt op zaterdag 1 september op het stadhuisca rillon van Velsen. 1. Van Dijck-feest- mars, P. van Beels; 2 a. Ja laat ons vrolijk wezen, b. ’t Kwezelken; 3. Rubensmars en beiaardlied, P. Benoit; 4. a. En laat ons nu een rond gaan, b. Cecilis; 5. Pieter Breughel feestmars, P. van Beels; 6. a. Fisher’s hornpipe, Anoniem, b. La vender’s blue, Anoniem; 7. Impromptu hommage a Chopin, Ferdi Timmermans; 8. a. Comt nu met sang, Jaap v. d. Ende, b. Inpromptu, Willem Créman; 9. Frans Hals mars, H. de Ligt. Eigenlijk vanaf 1948, toen de revalida- tiedienst werd opgericht, is gewoekerd met de ruimte. De manschappen ken nen nauwelijks enige privacy. Elke slaapzaal boven herbergt dertig man, zodat de bedden vlak naast elkaar staan en slechts gescheiden worden door smalle looppaadjes. De rest van het gebouw is hokkerig ingedeeld. Overal zijn hoekjes af geschermd, waar Marinepersoneel aan het werk is, doktoren en maatschappelijke werksters spreekuren houden of hob byisten bezig zijn. Het meest schrijnend is de afdeling fysio-therapie. In een piepklein vertrek staan warmwaterbaden en -bakken, die door therapeuten gebruikt worden bij massages. Er is nauwelijks ruimte om je uit te kleden, laat staan dat een masseur aan het werk kan gaan. Het gebouw De autowasplaats blijft zonder toe zicht, zodat een goede samenwerking tussen de bewoners onderling noodzake lijk zal zijn om deze proef te doen slagen. Het bestuur vertrouwt er dan ook op dat gezamenlijk overleg ten aan zien van de volgorde van het gebruik eventuele wrijvingen zal kunnen voor komen. Ook wordt de bewoners verzocht erop toe te zien dat van het aftappunt geen misbruik zal worden gemaakt, zo dat bijvoorbeeld het vermorsen van schaars en kostbaar leidingwater kan worden voorkomen. drie 81 - 56, wijting vier 76 - 52, haring een 39.20 - 31.40, makreel twee 36.80 - 23, makreel drie 26.50 - 23, tongschar 126 - 55, heek een 235, heek twee 178, heek drie 168 - 89, kleine leng 76, bot 21 - 19, horsmakreel 12 - 6, haai 80, steenbolk 39 - 20, rode poon 92 - 47. oorlogbodem; oorlogbodem; Zelzate, Port Alegre; Mite- Trabzon; Rolf Berhmann, Een en ander bestaat uit een vrij ingewikkelde en in Het ketelhuis opge stelde automatische apparatuur waarvan alleen het aansluitingspunt voor water en een muntautomaat aan de gevel van het gebouw is aangebracht. Deze aan sluiting bevindt zich ongeveer op oog hoogte van een volwassene, zodat het punt buiten het bereik valt van spelende kinderen. Werpt men een stuiver in de auto maat, dan gaat het tappunt onmiddellijk water geven, in totaal ongeveer vijftig liter. De gebruiker dient wel zelf te zorgen voor een slang en andere wasbe nodigdheden, waarbij men erop moet letten dat de slang wordt aangekoppeld, alvorens de stuiver in de automaat te deponeren. Donderdag in IJmuiden aangekomen: Zaanstroom, Felixtowe; Gene f, Londen, IJmuiden; Biegel, Noordzee, oorlogbo dem; Buldog, Noordzee, oorlogbodem; Echo, Noordzee, oorlogbodem; Egeria, Noordzee, Noordzee, Hamburg; raevdoxia, Londen; Wilhelm S, Antwerpen, IJmui den; Normandië, Delfzijl; Royal Viking Sky, Hamburg; Cape Henri, Sagumto, IJmuiden; Constance, Noordzee, Pierre Plever, St. Malo, IJmuiden; Sieghfried Lehmann, Flixborough; Tunis, La Pali- Par; Tor Dania, Gothenburg; Georgina V ce; Velox, Boulogne, IJmuiden; Munte, Everard, Londen: Marjan. Charlestown; Trojan Servise, Cont Plat, IJmuiden; Scoll Progress, Skutskaer, Zaandam; Musketier, Seaham; Otto, Bremen; Hau- strum, Aalesund; Roelof Holwerda, Grangemouth, IJmuiden. Donderdag uit IJmuiden vertrokken: Michel Gerling, Ekovis; Roger W. Wil son, Ekovis; D B 22, Ekovis; Diorit, Flixborough; Otto, Odense; Markborg, Delfzijl, Zaandam; Stoer, Bremen; Cor nelia B 1, Rotterdam, Velsen; Nnamdl Azikiwe, Las Palmas- Cumules, Helsing borg; Canis, Rotterdam: Cardience, Rot terdam; Vogtland, Hamburg; Margretha, Rotterdam; Vechtstroom, Hull; Memel, Dagenham' Joan C, Whitby, IJmuiden; Nora, Trolltratten: IJmuiden; Djatilu- hur, Hongkong; Amrong, Imningham; Zaanstroom, Felixtowe; Telnes, Simons- vik; Pierre Pleven, Noordzee, IJmuiden; Heering Mille, Monrovia; Boreas, Rotter dam; Levern, Londen, IJmuiden. Vrijdag aangekomen: Goetz Von Ber- lichtingen, Sagunto, IJmuiden; Gabbro, Flixborough; Proserpina, Nouadhibou; Ladon, Antwerpen; Frans Reid, Olden burg; Heathergate, Grimsby. Vrijdag vertrokken: Annette, Rotter dam, Zaandam; Marines Smits, Rotter dam. IJmuiden; Siegfried Lehman, Flix borough; Constance, Noordzee. met het Marine-personeel dat op de rol van de sociaal-medische dienst is ge plaatst. IJMUIDEN. In de Lange Nieuw- straat is de stoffenzaak Lust overgeno men door de heer E. Sjouwerman. Zo luidt dan ook voortaan de naam van de speciaalzaak, waarin elke vrouw de stof kan vinden die het modepatroon in de damesbladen voorschrijft. De zaak is verfrissend aangepast aan de eisen van deze tijd. Er is veel met vrolijke kleuren gewerkt en het inte rieur wordt verder verlucht met een verlichting waaraan bijzonder veel aan dacht is besteed. De stoffen liggen in overzichtelijke stellingen, zodat het zoe ken daardoor wordt vergemakkelijkt. Naast de meest gangbare stoffen biedt stoffenzaak Sjouwerman ook een sorte ring in de bekende merken, zoals stoffen van Boussac en Riedinger. Een geani meerde receptie, waarvoor veel belang stelling bestond, luidde de opening van de vernieuwde stoffanoaak in. De weekendbijlage Erbij van I september is geheel gewijd aan het regeringsjubileum van koningin Juliana. Op een tiental pagina's treft men een variabele benadering aan van dit jubileum. Natuurlijk hebben wij een selectie gemaakt van foto’s van de koningin uit de periode 1948-1973. Er zijn historische bij (zoals van het Dam-gebeuren in 1948, toen Wilhelmina haar dochter als vor stin voorstelde aan het volk), maar ook grappige (zoals die van de Indonesiër, die de koningin een stukje sateh in de mond stopt). Er is een artikel van professor t Diepenhorst, de oud-minister, die tot de conclusie komt, dat Nederland niet geschikt is voor het presidentschap. Dra. Schenk, schrijfster van vele „vorstelijke” boe ken, laat bij vele andere onthullingen weten, dat prins Bemhard wel wat aan te merken heeft op zijn schoonzoon Pieter van Vollen- hove. Onze parlementaire redactie geeft haar mening over de verhou ding van de huidige regering ten aanzien van het vorstenhuis. Zij verhaalt ook, dat koningin Juliana wel degelijk invloed op de landspolitiek uitoefent. We hebben een aantal bekende en onbekende Nederlanders, die de koningin hebben ontmoet, gevraagd wat zij van haar vinden. Er zijn aardige uitspraken bij („de koningin is gek op een menu met uien”). Zeer merkwaardig zijn de ansichtkaarten met het thema „de ge boorte van een prinses” uit de dagen van 1909 rond de geboorte van Juliana. Het zijn slechts een aantal onderwerpen uit de vele, die men mor gen, rijk geïllustreerd vindt in Erbij. In de slaapkamertjes op het ponton is geen ruimte voor privacy. „Eigenlijk is de situatie hopeloos”, vindt de commandant Van Hoeven. „Vandaar dat we zo blij waren, toen we het bericht kregen over de definitieve aankoop van het Missiehuis. Het is op het ogenblik een krankzinnig drukke tijd, omdat we onze aandacht moeten verdelen. De dienst moet gewoon door blijven draaien, terwijl ook de verhui zing voorbereid moet worden. Dan is er bovendien nog het werk voor de com missie die de noodzakelijke aanpassingen in het missiehuis moet regelen. U ziet, we zitten volop in het werk”. „Ik geloof dat het goed is dat we uit Leiden vertrekken. Het is natuurlijk zo dat je met meer ruimte, een beetje meer luxe, in een gebouw dat niet vervallen is, optimaal als sociaal-medische dienst kan functioneren. Bovendien gaan we vanuit de drukke binnenstad van Leiden naar het rustige, ik zou bijna zeggen landelijke Driehuis, hetgeen vooral aan de jongens die wij hier onder behande ling hebben, ten goede zal komen. Ik bedoel maar, hier gaan ze snel naar het café omdat ze ’s avonds toch niet zo veel t e doen hebben. In Driehuis is gewoon minder te beleven en zijn ze eigenlijk wat meer aangewezen op zich zelf en de staf die zich met hun recrea tie bezig houdt. Vooral de ontspanning in Driehuis zal meer aandacht kunnen krijgen. Het is gewoon goed dat die knullen daar de ruimte hebben om te sporten, aan auto’s te sleutelen, te timmeren en misschien wel een beetje te tuinieren. Nee, alles bij elkaar genomen is Driehuis alle moeite die deze verhuizing met zich meebrengt, dubbel en dwars waard”. IJMUIDEN. De bewoners van het 12-hoog flatgebouw aan de Kruisberg- laan in IJmuiden zijn er door het be stuur van de woningstichting „Velsen” van in kennis gesteld dat zij met ingang van vandaag gebruik kunnen maken van een speciale autowasplaats. Deze wordt bij wijze van proef achter het gebouw opgesteld, een en ander op verzoek van de bewoners en de initiatiefgroep „Zee wijk”. Indien deze proefneming slaagt, doordat blijkt dat de autowasplaats in de behoefte van de bewoners voorziet, zal door het bestuur worden overwogen dergelijke voorzieningen ook op andere plaaten in Zeewijk en elders te treffen. kent geen lift, zodat sommige patiënten de grootste moeite hebben via de steile trappen de behandelingsafdelingen te bereiken. De eetzaal is een hoog, ongezellig hok met nauwelijks ruimte voor een paar tafels en stoelen. Het sportzaaltje is zo klein dat een behoorlijke partij volley bal of basketbal niet gespeeld kan wor den. Jaren geleden is bij het complex al een grote ponton met slaapvertrekken afgemeerd. Het zijn kleine hokken van twee bij twee meter die van een mid dengang worden afgeschermd met gor dijntjes. Elk kamertje wordt door twee man gebruikt. Op de ponton zijn dan ook nog enige donkere spreekkamers, waar begeleidingsofficieren dikwijls moeilijke gesprekken moeten hebben IJMUIDEN. De aanvoer voor IJ muiden bestond donderdag uit: 3980 ki logram tong, 28 kisten tarbot en griet, 295 kabeljauw, 48 kisten schelvis, 86 kisten wijting, 814 kisten schol, 82 kisten schar, 5734 kisten haring, 85 kisten ma kreel, 321 kisten pilchards, 152 kisten varia. Prijzen in guldens. Per kilogram: grote tong 10.82 - 10.22, middel tong 10.79 - 10.27, kleine middel tong 11.62 - 10.80, tong een 10.70 - 9.69, tong twee 8.82 - 7.94, tarbot 9.70 - 8-50. Per vijftig kilogram: tarbot 327 - 120, griet 195 - 159, kabeljauw een 96, kabel jauw twee 120 - 115, kabeljauw drie 130 - 102, kabeljauw vier 113 - 106, kabel jauw vijf 75 - 51, schelvis een 105, schelvis twee 107, schelvis drie 103 - 100, schelvis vier 75 - 69, schol een 108 - 88, schol twee 96 - 84, schol drie 92 - 78, schol vier 81 - 70, schar 86 - 27, wijting Besommingen. In IJmuiden werden donderdag de volgende besommingen ge maakt: KW 81 24.300, IJM 44 12.800, GO 4 9400, GO 21 13.700, GO 26 11.000, GO 36 10.600, SCH 18 ƒ5780, SCH 64 7200, SL 6 1300, UK 148 f 8000, UK 218 ƒ24.200, VD 9 10.000, VD 15 ƒ1370, VD 24 ƒ2000, VD 46 1490, VD 77 11.900, VD 89 2100, VD ƒ16.800, VD 243 24-700, YE 25 A - B 7 ::A-:A' w-J:

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5