Zandwinning en snipperverkaveling BEDREIGINGEN VOOR ALKMAARDERMEER van Velsen kopen en huren kleur Bekleding en interieur bepalend binnenwarmte voor Moeders van zeekadetten dopen vletten voor korps „IJmond Stork wil grond Auto-schip uit Rusland WEG HET HAARLEMS MATRASSENHUIS SLAAPKAMERS ff ir J T ft Sportwagen met Drie verenigingen Rover motor in basketbaltoernooi efBl 4 „KWALITEIT IS ZEKERHEID” 7 31 AUGUSTUS VRIJDAG 1973 Voor moderne COIFFURES Rond Stop O Komt u even kijken... het is de moeite waard Nering 99 Nieuws in het kort Zandwinning Behoud Beheer Uitbreiding fabrieksterrein Dameskapsalon NOOY GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. Tel. 1 50 20 O o o i ttOftOOb 1 (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND/HAARLEM het Alkmaarder- en Uitgeestermeer zijn ontwikkelingen gaande, die het bestuur van het recreatieschap dat overigens nog geen jaar bestaat zo snel mogelijk wil tegengaan. Volstrekt ongewenst acht men de snipperverkaveling op de kwets bare oevers, die de laatste tijd in tamelijk snel toenemende mate wordt gesignaleerd. Er worden door particulieren snipperstukjes recreatiegrond aan particulieren verkocht tegen prijzen die in geen enkele verhouding meer staan tot de werkelijke waarde. .SXW T Sinds er AARDGAS is hebben we géén brandhout meer nodig Laat u ook wat SLAAPKAMERS betreft, goed voorlichten GROTE HOUTSTRAAT 103 IS NU IN STAAT OM ZIJN HELE COLLECTIE AAN U TE TONEN - 1e EN NU OOK 2e ETAGE en uw 1ste F ié (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van een medewerker) vertegenwoordigd, maar of dit in staat zal zijn allerlei formele hindernissen, kloven, tegenstrijdige belangen en pres tiges snel en doelmatig te overbruggen zal nog moeten blijken. De zandwinning kan in dit verband een toetssteen zijn. in juli nog op bezoek geweest bij de IJmuidenaren en dat was voor de derde maal terwijl het IJmuidense korps reeds twee maal Kendal heeft bezocht. De doop van de sloep en de vletten valt zaterdag samen met het feit dat de heer Arie van der Veer thans tien jaar com mandant is van het Zeekadetkorps „IJ- mond” hetgeen intiem en heel beschei den zal worden gevierd. •j. Men mag tot 22 meter diep baggeren, maar iedereen schijnt te weten, dat er al tot dertig meter diepte word gebaggerd en veerig meter wordt al genoemd. Voor het nemen van maatregelen moet dat evenwel officieel worden aangetoond en dat is dan weer zo’n situatie waarin een heleboel officiële instanties af zitten te wachten wie deze poes de bel aan bindt. De enkele maanden geleden aan de „vloot” van het zeekadetkorps toege voegde reisloep zal dan eveneens worden gedoopt en wel door de moeder van bootsman Rens Hof en zeekadet Frans Hof. Dit vaartuig heeft de naam „Ken dal” gekregen en is vernoemd naar de stad in Engeland waarmee „het IJmui dense korps sinds 1969 nauw contact heeft. Het zeekadetkorps van Kendal is Ongerepte natuurgebieden zijn nu nog kenmerkend voor de oevers van het Alk maarder- en Uitgeestermeer. bijvoorbeeld een hartinfarct hebben gehad, er goed aan doen te wachten tot de grootste hitte voorbij is. Maar ook anderen moeten zich in acht nemen en in ieder geval op tropisch warme dagen geen lange au toritten gaan maken. Natuurlijk zal de auto zoveel mogelijk in de scha duw geparkeerd moeten worden, zelfs als dit een wandeling van enige duur vereist op om de plaats van bestem ming te komen. Andere aanbevelin gen zijn: luchtige kleding aantrekken, op warme dagen meer pauzes inlas sen en bij veelvuldig transpireren in elk geval geen alcohol drinken (bier) maar frisdranken. En dan nog met mate. Wat de beschadiging van de oevers betreft zij nog opgemerkt, dat Noord-Hol- land de enige provincie van Nederland is waar de diepgang van baggerschepen niet is beperkt. Die diepgang is mede bepalend voor de waterverplaatsing. Er liggen nieuwe aanvragen voor zand- onttrekking bij Rijkswaterstaat. Het nu gebaggerde zand is onder meer gebruikt voor de aanleg van Rijksweg 7 en ver kocht aan Alkmaar en Purmerend voor hun stadsuitbreidingen. Er gaan nu veel stemmen op - ook van overheden - die zeggen: „Stop met die zandwinning”. Maar weer andere overheden profiteren van het goedkope zand. En dan kan men zich afvragen, welke ene afdeling van die machtige Waterstaat het de andere afdeling van Rijkswaterstaat onmogelijk gaat maken om bij voorbeeld het goed kope zand te gebruiken voor de aanleg van rijkswegen. v De zomer, die nu goeddeels voorbij is, heeft vele warme, tot zeer warme dagen gekend. En de automobilisten die op deze zonnige dagen hun wagen moesten gebruiken, hebben ongetwijfeld last van de hitte ondervonden. Een Zwitsers onderzoekinstituut heeft eens nagegaan welke temperaturen in de wagen worden gemeten, wanneer de zon krachtig scheen. De resultaten van dit onderzoek tonen aan, dat overmatige warmte in de wagen gevaarlijk kan zjjn voor de verkeersveiligheid. Skoda heeft bekend gemaakt, dat in ons land tot dusver vijftien pro cent meer wagens van dit merk wer den verkocht, dan in dezelfde periode van vorig jaar. In ons land zijn thans 108 Skoda-dealers. De vestiging van General Motors in Rotterdam heeft enige prijsverhogin gen meegedeeld. De gemiddelde ver hogingen bedragen voor de Ascona 4,8 procent, voor de Manta 6,8 pro cent, voor de Rekord 4,9 procent en voor de Admiral-Diplomat 6,5 pro cent. De huidige Opel Kadett en de Vauxhall-serie bleven buiten deze prijsverhoging. Binnenkort komt een nieuwe Kadett op de markt. Er is dan nu enige overkoepeling in het Recreatieschap, waarin allerlei „dis ciplines” (provinciaal bestuur, water staat, zo’n twintig gemeenten het Noord- hollands Landschap en dergeiijke) zijn (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Aan het zondag in de sporthal te houden basketbaltoernooi nemen Racingclub Beverwijk, Exercitia uit IJmuiden en de Guardians uit Alk maar deel. Het toernooi, dat door de Racingclub Beverwijk en de Beverwijk- se Sportraad wordt georganiseerd begint om half tien ’s morgens. De verenigin gen komen met de le en 2e teams, junioren A, junioren B en het adspiran- tenteam. De importeur van Skoda heeft zijn dealernet in Nederland uitgebreid met drie nieuwe steunpunten: in de Haarlemmermeer, in Zevenhuizen (Groningen) en in Hoogerheid (Zuid west Brabant). Want dat is ook één van de problemen rond het Alkmaarder- en Uitgeester meer: het verdeelde beheer. Tientallen instanties hebben er allemaal iets te vertellen, maar niemand heeft het voor het zeggen. Het recreatieschap, waarin nu veel meer gemeenten en instanties zijn verte genwoordigd, kan dit belangrijke werk op een bredere basis voortzetten. Er liggen plannen gereed voor de verdere ontwikkeling van het gebied met een uitbreiding van het oeverpark, wandel paden ter ontsluiting van de oevers, een geconcentreerde uitbreiding van de be staande watersportaccommodatie, maar vooral gericht op natuurbehoud en na tuurbescherming. Ook de stichting Noordhollands Land schap heeft veel grond aangekocht met het doel het landschap te behouden en te beschermen. De hoogste prijs die men evenwel kan bieden is 1,75 per m2 (in Nederland gemiddeld 1,-). Hoger mag men op grond van de subsidievoorwaar den niet gaan, maar die prijs is een lachertje geworden, nu particulieren voor de snipperstukjes al 15,- per vier kante meter betalen. Alleen snelle maat regelen kunnen het landschap nog voor onherstelbare schade behoeden. IJMUIDEN. Het Zeekadetkorps „IJmond” heeft al enige tijd een drietal vletten in gebruik waarmede wordt ge zeild en geroeid. Tot nu toe waren het naamloze vaartuigen en dat gaf wel eens moeilijkheden als er aan wedstrijden werd deelgenomen. Thans dragen zij de naam „Helga”, „Tonijn” en „Ingrid” en stuk voor stuk zijn ze vernoemd naar één van de sleepers, die vanl94 5 tot 1947 hebben gevaren voor het Bureau Terug gave Visserijvaartuigen, indertijd in IJ muiden gevestigd en dat onder leiding heeft gestaan van de heer A. van der Veer, de commandant van het IJmui dense korps. De zandwinning is vooral ook een probleem omdat door de tamelijk snel varende zandschepen de oevers worden beschadigd. Hele eilandjes riet drijven er op het ogenblik op het Aikmaardermeer, los geslagen van de oevers. De diepte van de zandwinning heeft consequenties voor de natuurlijke staat. Maar er is nog een grote boosdoener, namelijk de zandwinning, waarvoor door de Provinciale Waterstaat een coficessie is verleend in 1966. die nog tot 1977 loopt. Er zou twintig miljoen kubieke meter zand uit het Aikmaardermeer mogen worden gebaggerd. Twaalfeneen- halfmiljoen kubieke meter is al gebruikt voor wegaanleg en terreinophoging voor nieuwbouwwijken, ten behoeve van ver schillende „overheden” dus. kante meter. Daarnaast wil Stork Plaatwellerij nog een stuk grond van 1820 vierkante me ter, eveneens bij de Wijkermeerweg, van de gemeente huren, terwijl Stork een daarbij gelegen grondstrook eveneens in gebruik wil gaan nemen. Op dit laatste deel wil Stork een weg gaan aanleggen. Omdat deze een openbaar karakter zal gaan dragen, stellen B. en W. van Vel- sen voor deze grondstrook om niet in gebruik te geven. De eventueel te verkopen grond, wel ke niet bouwrijp zal worden opgeleverd moet naar het oordeel van B. en W. dertig gulden per vierkante meter gaan kosten. Het te verhuren terrein zou een huurprijs van 2,40 per vierkante meter per jaar gaan bedragen. De verzoeken van Stork kunnen naar de mening van B. en W. worden ingewilligd. De com missie van Openbare Werken en Milieu beheer stemt hiermee in. Auto’s, zeker de importwagens, moeten soms een lange reis maken voordat z(j op de Nederlandse markt afgezet kunnen worden. De Groningse impor teur van de Russische Lada’s heeft onlangs de eerste aankomst van een spe ciaal Russisch autotransportschip aangekondigd. Het schip, een zeewaardig binnenschip, doet er elf dagen over om van de fabriek in Togliattigrad naar Groningen te varen. Op deze reis van ruim 3500 kilometer wordt eerst de Wolga stroomopwaarts gevaren, vervolgens gaat de reis via enkele kanalen naar de grote meren van Leningrad om daarna via de Oostzee, het Noord- Oostkanaal, de Noordzee en de Eems zjjn einde te vinden in Groningen. Het schip vervoert per keer tweehonderd auto’s. En dan ligt er in IJmuiden nog een dri j vende zeezandontziltingsinstallatie van tientallen miljoenen al tijden rente loos en werkloos, omdat Amsterdam het (dure) zand niet meer blieft. Maar dat is een heel andere zaak en met dat zaak bedoelen we ook letterlijk „nering”. Tijdens de door het recreatieschap ge houden persconferentie zei iedereen wat niemand gezegd wilde hebben, namelijk dat er veel te diep wordt gebaggerd. Tevens werd meegedeeld, dat er al zand terug is gestort! Men voelde dan blijk baar toch te diep nattigheid. In de stichting, waaruit later het re creatieschap is voortgekomen, hadden aanvankelijk alleen de provincie Noord- Holland en de direct betrokken gemeen ten zitting. In ongeveer tien jaren heeft die stich ting veel kunnen bijdragen tot het be houd van het landschap. De gemeenten Uitgeest en Akersloot - daartoe mede in staat gesteld door subsidies - hebben zo’n honderd hectaren aan kunnen ko pen op de oevers. Het oeverpark Dorre- geest werd ingericht en jachthavens met een goede outillage zijn aangelegd. VELSEN-NOORD. Stork Plaat wellerij heeft de gemeente Velsen ten behoeve van de uitbreiding van het be drijfsterrein verzocht een strook grond te verkopen, welke gelegen is nabij de Wijkermeerweg. Het stuk grond heeft een oppervlakte van ongeveer 1450 vier- British Leyland heeft een nieuwe versie van de MGB-Gt aangekondigd. Het gaat om een sportwagen die wordt uitgerust met de 3,5 liter V8 van de Rover. Daarmee krijgt het nieuwe model bijna het dubbele ver mogen van de bestaande 4 cilinder versie. Bij de test werden tien wagens gebruikt, variërend van kleine auto,s tot grote limousines. Registreerappa- ratuur legde de temperatuurschom melingen vast, die onder het parkeren in de zonnehitte en tijdens de daar opvolgende ritten ontstonden. Op de dagen dat deze proeven werden geno men heerste er een buitentempera tuur van rond de 30/31 graden Celsi us. Het bleek, dat bij het parkeren in e zonnehitte na een uur de binnen temperatuur was gestegen tot 45 gra den. De proefwagen een midden klasser met een bekleding van zwart kunstleer werd daarna meegeno men voor een rit, waarbij alle raampjes openstonden en de ventila tie op volle toeren werkte. Het duur de nog altijd acht minuten bij een snelheid van 140 km per uur voordat de temperatuur in de auto daalde tot circa 32 graden. Een ne venaspect was, dat de ventilatie-ap- paratuur bijna overmatig werd belast. Het gold hier een rit in de „open” lucht en met grote snelheid. Zou de rit echter in een stad hebben plaats gevonden, met daardoor een minder „snelle” daling van de binnentempe ratuur, dan was de kans op een hittecollaps voor de inzittenden sterk aanwezig. De proefnemingen toonden even eens aan, dat niet de grootte van de wagen, als wel het gebruikte materi aal en de kleur van de bekleding bepalend is voor de binnentempera tuur. Een bekleding in lichte tinten liet de binnentemperatuur langzamer stijgen, dan het populaire zwarte kunstleer. Men ging ook na, dat een stoffen bekleding gunstiger werkt bij het voorkomen van een hoge binnen temperatuur, dan een bekleding van kunstleer. In het algemeen kwam men tot de conclusie, dat wagens met een zeer licht interieur 5 tot 8 procent koeler zijn in de zon, dan wagens met een diepzwarte interieur-uitvoering. Ook gedurende de rit wordt de temperatuur in de auto omhoog ge dreven door sterke zonnestraling. Dit bleek uit het feit, dat bij het passeren van beschaduwde wegen, de tempera tuur in de auto anderhalf tot twee graden terugliep. Het onderzoek heeft tenslotte nog eens bewezen, dat men op moet pas sen voor autoritten in de felle zonne schijn. Zeker als de wagen daarvoor lange tijd in de zon werd geparkeerd. Dit geldt zelfs als men de buitentem peratuur nog als aangenaam ervaart. Een als te zeer verwarmd interieur kan gepaard gaan met hoofdpijn, ge- zichtsstoornissen, een afname van het reactievermogen en een gevoel van algehele vermoeidheid. Wil men toch rijden op warme tot zeer warme dagen, dan zullen vooral mensen die Tenslotte nog een tip: staat de wagen toch in de zon, dan kunt u uit wit karton of stevig papier waaiers knippen en deze onder de ruitewis- sers schuiven. Met nog enkele andere hebben boven genoemde slepers tientallen visserij sche pen die gedurende de oorlog door de bezetter waren gevorderd uit Duitse en Franse havens naar ons land terugge bracht en daardoor grote bekendheid gekregen. De bemanningen hebben met deze schepen, die ook uit Duitse dienst afkomstig waren, grote prestaties ver richt. Het Bureau Teruggave Visserij vaartuigen heeft een 300 schepen aan de oorspronkelijke eigenaar kunnen over dragen gedurende een periode van twee jaar. Zaterdagmiddag 1 september a.s. zul len de drie vletten officieel worden gedoopt aan boord van de „Pieter Flo- risz” en dat zal geschieden door moeders van zeekadetten: de „Helga” door de moder van de kwartiermeesters Maarten en Marein Duyn, de „Tonijn” door de moeder van zeekadet Ad van der Plas en de „Ingrid” door de moeder van zeekadet Ton Buur. Men Is bereid grote bedragen te beta len voor een stukje oever waar men met een boot hoopt aan te kunnen leggen en waar men mogelijk denkt kampeervoor- zieningen te kunnen treffen. Het resultaat is, dat de voor dit gebied zo karakteristieke en voor de flora en fauna zo belangrijke rietzomen en wei- gebieden worden aangetast op een wijze, die het totale recreatiegebied veel min der aantrekkelijk zal maken. Het bestuur van het recreatieschap wil maatregelen nemen tegen dit „indi vidualisme” en via pers, radio en televi sie heeft men een waarschuwing doen uitgaan aan degenen die hier grond hebben gekocht of van plan zijn dat te doen. Die waarschuwing is mede geba seerd op artikel 2 van een door de gemeente Akersloot en Uitgeest geno men voorbereidingsbesluit, op grond waarvan het onmogelijk wordt gemaakt de grond van bestemming te doen ver anderen. De nieuwe sportwagen krijgt een zogenaamde fast-back met een derde deur aan de achterzijde. Als topsnel heid geeft de fabriek een maximum van 192 km/uur op. De betreffende eigenaren van de grond krijgen zeer binnenkort een aan getekende brief thuis, waarin hen wordt aangezegd alle aktiviteiten te staken die de bestaande situatie veranderen. Op deze wijze hoopt men onverwijld een einde te maken aan grondspeculatie en „individualisme”. n .a- »*»*w^i* '.ï$kv....v JSBfli

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7