Frontale botsing op Geesterweg Ruimere behuizing voor ziekenomroep Ruud Haller 111 slIE GEDEPUTEERDE VAN DIS WIL SNELLE AANLEG VAN STAMWEG WETHOUDER OCKELOEN OP HOORZITTING: 4 won tijdrit „HIER IS DE RUAZ, UW HU1SRADIO-OMROEP!” ;hoM zien occ i Recordverbeteringen van Suomi-atlete Olga Commandeur Inbraak in makelaarskantoor KVP-centrale pleit voor ontsluiting noordkop OCC, wordt nu lid van de VVD 9 VRIJDAG 3 1’ AUGUSTUS 19 73 I APPARATUUR /erhuui I 33 11 - ONVOLDOENDE em Verdriedubbeld Recreatiegebied STICHTING SUBSIDIE gif® Beverwijk Onderzoek -J? staken) :IBRO in was gevestigd. Het ligt daarbij in de bedoeling deze ruimte, na een grondige verbouwing van het interieur, te bestemmen' voor studio’s, dis cotheek en vergaderlokaal van de „R.U.A.Z.”. Deze geheel op vrijwillige medewerking gebaseerde stichting is bij vele duizenden zieken en bejaar den in de IJmond bekend als de omroep, die hun geregeld afleiding en amusement weet te bezorgen. Van Tuyllweg 4, Velsen-Z. Tel. 02550-15424 S i.v.mi (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/VELSEN De wegencommissie van de raad voor de waterstaat heeft gisteren tijdens de laatste hoorzitting over de vier varianten voor het tracé van rijks weg 16 tussen Hoofddorp en Uit geest een uitgebreid scala aan standpunten aangehoord, waarvan de meeste een keus voor het meest westelijke tracé bevatten. Voor dit tracé, dat aansluiting krijgt op rijksweg 9 ter hoogte van Bever wijk, spraken zich de Zuidkenne- mergemeenten en de IJmondge meenten uit, de Kamer van Koop handel voor Haarlem en Omstreken, de gemeenten Uitgeest, Assendelft en Krommenie, het ontwikkelings- schap Zaanstreek. 1 (Van een onzer verslaggevers) Van JAN VAN DAM- B- ;n hans wiegel HW Keus voor tracé 4 Rijksweg 16 ontlast Velsertunnel maximaal gedragen aan de ontlasting van de Vel- sertunnel. roep!” Deze worden dan later met eigen bandrecorders in de ziekenhuizen en in- stellingne ten gehore gebracht. Wethouder Ockeloen van Velsen moti veerde de keus van de IJmondgemeen- ten voor tracé vier met het argument dat daardoor maximaal zal worden bij- De wethouder zei te betreuren dat bij het opstellen van de nota over rijksweg 16 de mogelijkheid niet is onderzocht om met behoud van voorzieningen voor Zo toch voor tracé drie of vier geko zen zou worden dan wil de provincie niet wachten op aanpassing van bestem mingsplannen door de gemeenten, een rk o- m 3, •n procédure die vier, vijf jaar kan duren, maar gebruik maken van de onteige ningsprocedure om een snelle realisering van de weg mogelijk te maken. De wethouder memoreerde dat in de brief aan de raad voor waterstaat het volgende werd gesteld. Een tweede tun nel in het westelijk kanaalgebied is dringend gewenst, zo blijkt uit het ver- keersonderzoek, door prof. Volmuller verricht. De overbelasting van de Vel sertunnel zal snel worden bewezen pa gereedkomen van de aansluiting op rijksweg 6 op de Velsertunnel. De IJ- mondgemeenten willen daarom een zo westelijk mogelijk tracé van rijksweg 16. Een bezwaar dat aan deze variant nog kleeft is een onvoldoende aansluit mogelijkheid van de noordelijke IJmond. Deze variant maakt ook een eventuele ontwikkeling in oostelijke richting van het woon- of recreatiegebied alsmede van het industriegebied aldaar onmoge lijk. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Vannacht is ingebro ken in een makelaarskantoor aan de Beverwijkse Vondellaan. De inbrekers gingen met een snijbrander een in het kantoor aanwezig kluisje te lijf, lieten een geldkistje met wat waardepapieren links liggen en vertrokken met een geld bedrag van circa 2000. (Van onze wielermedewerker) BEVERWIJK. Het onderlinge club- seizoen werd door de Beverwijkse Ren nersclub Kennemerland op het parcours in de Wijkermeer afgesloten met een tijdrit en daarin bleek Ruud Haller duidelijk de snelste. Zijn naaste belager Nico Hendriks hield hij met 48 seconden verschil duidelijk op afstand. Er verschenen voor deze wedren met de tijd zestien amateurs en nieuwelingen aan de start. Zij gingen om de beurt van start en moesten het bijna negen kilo meter lange parcours drie keer afleggen. Reeds na de eerste omloop bleek Haller de snelste. Een knappe prestatie leverde nieuweling Wim de Vet met een vierde plaats, terwijl „good old” Chris Duyker ondanks een lekke band in de derde ronde toch nog vijfde werd. De uitslag: 1. R. Haller, de 26,7 km in 36.40; 2. N. Hendriks in 37.28; 3. J. van Lieshout in 38.08; 4. W- de Vet in 38.43 (1ste nieuw.); 5. C. Duyker in 39.01. In de loop der jaren bleek echter ook deze ruimte weer te krap te zijn gewor den, mede omdat zich steeds meer gega digden voor een regelmatige uitzending kwamen melden. De RUAZ is steeds zoveel mogelijk aan deze wensen tege moet gekomen, zodat npg enige nieuwe men genoodzaakt zich tot de onmiddel- „klanten” werden aangenomen. Wel was lijke omgeving te beperken, zodat moest worden besloten de uitzendingen in de ziekenhuizen in Alkmaar en Purmerend te staken. In de IJmond bleven echter zoveel instellingen te verzorgen over dat de staf van vrijwillige medewerkers bij na de gehele week in touw is om de programma’s tijdig op de band te krij gen. Ook heeft men weer met een tekort aan studioruimte te kampen, zodat het aantal omroepcellen dringend moet wor den verdubbeld. Voorts ontbreekt een klein lokaal om de uitzendingen rustig te kunnen voorbereiden, terwijl de hui dige discotheek, bestaande uit 1550 ee- pee’s en 450 elpee’s thans evenmin be hoorlijk kan worden ondergebracht. HAARLEM. Gedeputeerde Dis van Noord-Holland hield gisteren een uitvoerige beschouwing over de ur gentie van rijksweg 16 (Stamweg), tij dens de hoorzitting van de wegencom missie van de raad voor de waterstaat. Hij zei dat GS het betreuren dat on danks herhaald aandringen op een spoe dige aanleg het wegvak is opgenomen, en dat terwijl iedere verdere vertraging in de aanleg in verband met de over- loopoperatie ongewenst is. Met deze uitbreiding in het vooruit zicht kunnen bij de RUAZ weer enige nieuwe vrijwillige medewerkers en me dewerksters worden geplaatst. Gerard Harkema vraagt echter wel serieuze ge gadigden als technici voor de opnamen en omroepsters en omroepers, want vol gens hem „is de RUAZ nu eenmaal geen duiventil”. Zij kunnen zich telefonisch (02510-31107) melden na zeven uur, of schriftelijk aan het adres Van Weerden Poelmanstraat 98, Beverwijk. Hij wees erop dat al in 1969 door minister Bakker van verkeer en water staat werd gezegd, dat een tunnel bij Buitenhuizen de Velsertunnel, „die ver moedelijk in 1973 tot het maximum van zijn capaciteit benut zal zijn”, zou kun nen ontlasten. De minister zei dat na de tunnel in Dordrecht na enkele jaren van voorbereiding met de tunnel in Buiten huizen zou kunnen worden begonnen. De gedeputeerde deelde mee dat, als rijksweg 16 (met tunnel) er in 1980 nog niet is, de Velsertunnel in dat jaar volgens berekening circa 73.000 motor voertuigen per etmaal zal moeten ver werken. Na afweging van de voor- en nadeien van de vier varianten waarover de mi nister de raad voor de waterstaat om De varianten van rijksweg 16 liggen alle te ver van de bebouwing om te voorkomen dat in de toekomst opnieuw ernstige congesties in de Velsertunnel zullen optreden. De IJmondgemeenten dringen er daarom op aan te bezien in hoeverre alsnog met de resultaten van het verkeersonderzoek rekening kan worden gehouden. Nu echter een keuze wordt gevraagd kiest de IJmond voor het meest westelijke tracé. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. Een 47-jarige inwo ner van Uitgeest is vrijdagmorgen om streeks kwart voor zeven gewond ge raakt bij een frontale botsing tussen twee personenauto’s op de Geesterweg. De man is met onder meer een zware hersenschudding naar het St. Jozefzie- kenhuis in Heemskerk gebracht. De drie gemeenten gaan er daarbij vanuit dat de schade die aan andere belangen van het gebied wordt aange bracht, zoveel mogelijk zal moeten wor den beperkt. Bij de nadere uitwerking wil men daarom worden betrokken. Met name geldt dat voor het ontbreken van een aansluiting van Beverwijk via de zogenaamde middenpoort, een aanslui ting die voor Beverwijk van vitaal be lang wordt genoemd. Beverwijk gaat er bij de keuze van tracé vier vanuit dat hiervoor een oplossing wordt gevonden. De voorzitter van de commissie plaat ste een groot vraagteken bij de gedachte van wethouder Ockeloen het lokale be lang te koppelen aan de tunnel voor rijksweg 16. De wethouder: „Hoe kun nen deze drie gemeenten, met 150.000 inwoners, ooit ter wereld uit eigen mid delen een tunnel financieren die de eigen verkeersproblemen oplost?” Ir. F. J. de Vos, lid van de commissie, waar schuwde ervoor dat aansluiting van Be verwijk op tracé vier bijna onmogelijk is, omdat de rijksweg juist op die hoogte samenkomt met rijksweg 9. Alleen een „koude kruising” naar het gebied ooste lijk van de rijksweg is volgens hem mogelijk. advies heeft gevraagd, concludeerde hij dat tracé één en drie het minst aantrek kelijk zijn. De tracé’s twee en vier worden beide aanvaardbaar geacht; de voor- en nadelen houden elkaar hier vrijwel in evenwicht, aldus de gedepu teerde. Wegens uitbreiding van de apparatuur en het toenemen van de voorraad gram mofoonplaten kon men in het Antonius ziekenhuis niet langer meer over een passende studioruimte beschikken, zodat naar een oplossing moest worden ge zocht. De toenmalige burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. Scholten was zo vriendelijk ervoor te zorgen dat men zich naar de oude schuilkelder in het park „Scheybeeck” kon verplaatsen, waar echter zelfs nog geen licht aanwe zig was. De leden waren evenwel niet te beroerd om zelf de handen duchtig uit de mouwen te steken en nadat ook de benodigde financiën voor het grootste deel bij elkaar waren gebedeld, kon de nieuwe studio 21 september 1956 in ge bruik worden genomen. Inmiddels wisten de leden van de RUAZ de benodigde apparatuur zo lang zamerhand uit te breiden en in eigen dom te verwerven, waar zij door diverse giften en subsidies toe in staat werden gesteld. In oktober 1955 werd voor een kleine reparatie eens de assistentie inge roepen van de electro-technicus Gerard Harkema, die na deze eerste kennisma king dermate enthousiast voor dit werk is geworden, dat hij sindsdien bij de RUAZ is „blijven hangen”. In de loop der jaren werd hem de leiding toever trouwd, zodat hij hier al geruime tijd als de bezielende promotor kan worden beschouwd. Zijn echtgenote, mevrouw Coby Harkema-Baltes is ook nog vele jaren omroepster bij de RUAZ geweest. In feite werd de „R.U.A.Z.” reeds in 1951 opgericht door een groepje jongelui uit deze omgeving, dat zich ging toeleg gen op het verzorgen van grammofoon platenprogramma’s voor de patiënten van het voormalige Antoniusziekenhuis in IJmuiden-Oost. In het begin werd alles hoogst bescheiden opgezet, zodat de uitzendingen beperkt bleven tot een zon dag om de veertien dagen van 10.15 tot 12.15 uur. De hiervoor benodigde gram mofoonplaten moesten links en rechts bij kennissen en familie worden geleend, terwijl men voor de uitzendingen nog geheel was aangewezen op de in het ziekenhuis aanwezige technische appara tuur. De jonge omroep werd toen voor het gemak de naam „Radio Uitzendingen Antonius Ziekenhuis” (R.U.A.Z.) meege geven. De aldus verzorgde ziekenuurtjes ver wierven zich al spoedig een uitstekende reputatie, zodat de „R.U.AZ.” ook door andere instellingen werd benaderd met het verzoek ook hier dergelijke uitzen dingen te komen verzorgen. De enthou siaste jongelui konden moeilijk weige ren, met als gevolg dat successievelijk, behalve het Antoniusziekenhuis, het Li- duinaziekenhuis in Purmerend, het Eli- sabethziekenhuis in Alkmaar en het Ro de Kruisziekenhuis in Beverwijk even eens tot de „klantenkring” gingen beho ren. De Uitgeester kwam met zijn auto uit de richting van zijn woonplaats en ver- zuimre volgens de politie ter hoogte van café De Driesprong vrije doorgang te verlenen aan een tegenligger, welke be stuurd werd door een 41-jarige inwoner van Hoorn. Er ontstond een frontale botsing, waarbij de auto van de Uitgees- IJMUIDEN. Tijdens instuif wed strijden in Edam slaagde Suomi-atlete Olga Commandeur er dit seizoen voor de vierde keer in haar eigen clubrekord op de honderd meter meisjes-B te verbete ren. Deze keer realiseerde zij een tijd van 12.5 sec. Daarmee werd zij eveneens recordhoudster bij de meisjes-A. Hier stond de honderd meter sinds- 1966 op naam van Rina Amsing met 12.7 sec. Olga Commandeur, die reeds zes records bij de B-meisjes op haar naam heeft, behaalde bij het kogelstoren een afstand van 10.12 m„ hetgeen haar zevende re cord betekende. Het is alleen nog niet geheel duidelijk of deze ingrijpende verbouwing eventu eel afhankelijk is van een subsidie van de gemeente Velsen, maar in ieder geval is Gerard Harkema zelf reeds van het De noodzaak van rijksweg 16 werd eveneens bepleit door de heer J. M. R. Arnouts, lid van de provinciale K.V.P.- centrale, die aangaf dat in acht jaar tijd ruim een verdriedubbeling heeft plaats gehad van het verkeer tussen beide oe vers van het Noordzeekanaal. Hij wees er voorts op dat van 1959 tot 1968 door het rijk 2479 miljoen was besteed aan wegenaanleg, waarvan 476 miljoen naar Noord-Holland was gegaan. Daarvan was slechts 179 miljoen gebruikt voor wegen benoorden het Noordzeekanaal en in dit bedrag zit dan nog 67 miljoen voor tunnelbouw. Hij was voorstander van e en afzon derlijke Stamweg naar de kop van de provincie in plaats van aansluiting van rijksweg 16 op rijksweg 9, omdat hij bang was dat laatstgenoemde route overbelast zal worden. Op rijksweg 9 werden in 1969 ten noorden van Uitgeest 17.000 voertuigen per etmaal gemeten, terwijl volgens de prognose van 1968 pas in 1980 een aantal van 20.000 zou zijn bereikt. Promotor Gerard Harkema bij de ver bouwing splannen van de voormalige BET-veiling. slagen van de plannen overtuigd. Zo houdt hij terdege rekening met een officiële opening omstreeks 23 januari 1974 (omdat de RUAZ dan drieëntwintig jaar zal bestaan) en ook vertelt hij al enthousiast van een grote neon-verlich- ting op het dak. waardoor de naam RUAZ reeds bij de tuinen zichtbaar zal zijn Onderwijl was de RUAZ reeds in een stichting omgezet en omdat men na de activiteiten in het Antoniusziekenhuis de beginletters van de bekend geworden naam toch wilde handhaven, werd de ze officieel ingeschreven als „Radio Uit zendingen Afdeling Ziekenhuizen”, om roep voor zieken en bejaarden. Toch bleek uiteindelijk de oude schuilkelder voor een studio minder ge schikt, onder meer omdat men nogal veel hinder van het grondwater moest ondervinden. Overplaatsing werd aldus opnieuw noodzakelijk, waarbij de Bever wijkse overheid voor de tweede maal wenste te bemiddelen. Gerard Harkema kreeg woonruimte toegewezen aan de Van Weerden Poelmanstraat, onder voor waarde echter dat een deel daarvan als studio zou worden ingericht. De betrokkenen gingen gaarne met dez eoplossing akkoord en aldus kon men in het nieuwe pand voorlopig weer even uit de voeten. Er werden hier twee omroepcellen ingericht voor technici en omroepsters, zodat in deze ruimte com plete programma’s kunnen worden opge nomen, met als vaste aankondiging: „Hier is de RUAZ, uw huis radio-om- Wanneer deze plannen eenmaal zijn gerealiseerd, dan zal men bij de RUAZ radio-uitzendingen kunnen verzorgen voor onder meer het Zeewegziekenhuis, „Het Vinkennest”, „Kennemergaarde” en de bejaardentehuizen „De Luchte”, „Breezicht”, „De Moerberg”, „Huis ter Hage en het „W. F. Visserhuis” in Vel sen; huize „St. Agnes” in Heemskerk; „Heliomare” en „Zeevanck” in Wijk aan Zee en het Rode Kruisziekenhuis, huis „Ter Wijk”, „Lommerlust” en „Wester- heem” in Beverwijk. Waarmee een subsi die en andere financiële steun ons dus volkomen verantwoord lijkt. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Gerard Harkema uit de Van Weerden Poelmanstraat in Beverwijk ziet thans eindelijk een van zijn vurigste wensen in vervulling gaan. Dank zij de welwillende medewerking van het gemeentebestuur van Beverwija heeft hij immers - bij wijze van spreken - de sleutel reeds in z’n zak van het gebouw aan het Meerplein, waar vroeger de BET-veiling En nu is het gemeentebestuur van Beverwijk voor de derde maal bereid gebleken de RUAZ de helpende hand te bieden, door het gebouw van de voorma lige BET-veiling aan het Meerplein voor dit doel beschikbaar te stellen. Het ligt in de bedoeling twee-derde van het ge bouw als studioruimte te bestemmen, terwijl eenderde als vergader of repeti tielokaal voor andere plaatselijke vere nigingen kan worden ingericht. Er is voor deze restauratie al een tekening vervaardigd, waarmee bijvoorbeeld in vier omroepcellen, een discotheek en vergaderruimte is voorzien. Ook de gevel zal enigszins worden opgeknapt, hetgeen ook het aanzien van het Meerplein weer ten goede komt. Omroepster Corry van Duivenvoorde en technicus Leo Hoogeland in een der te klein geworden studio’s tijdens de voorbereidingen voor een nieuwe uit zending. Bij die afweging hadden GS vooral grote waarde toegekend aan het handha ven van de open ruimte tussen IJmond en Zaanstreek, het zoveel mogelijk spa ren van het recreatiegebied Spaarnwou- de, en goede aansluitmogelijkheden voor Haarlem. Bij de keuze voor twee en vier plaat ste de heer Van Dis evenwel de opmer king dat primair het tijdstip van realise ring telt. Hij memoreerde de motie van provinciale staten van februari waarin de minister werd gevraagd de adviesaan vraag over vier mogelijke varianten in te trekken of tenminste te beperken tot één en twee, omdat voor de twee nieuwe varianten drie en vier vertraging werd gevreesd door de noodzaak tot streekplanherziening. IJmondpasserend verkeer ook een bij drage te leveren aan de problemen voor het verkeer van en naar de IJmondge meenten. Het moet naar zijn mening mogelijk zijn een tracé te ontwerpen met een tunnel 400 meter oostelijk van de Velsertunnel met zodanige aansluitin gen, dat overbelasting uitgesloten kan worden geacht. „Met de resultaten van het IJmondverkeersonderzoek is niet voldoende rekening gehouden, hoewel rijkswaterstaat door zijn feitelijke deel name aan het onderzoek op de hoogte is van de ernst van de huidige en toekom stige verkeersproblemen in de IJmond”, aldus de heer Ockeloen. ter totaal werd vernield. De andere bij het ongeval betrokken auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder van deze wa gen en enkele passagiers kwamen er met een aantal snij- en schaafwonden van af. nu is 4

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9