HOE RA’. Van Hillo door RVD als Swol: Gré van zingen, voor éen keer „gevaarlijk” afgeschermd V ■Mk PRINSEN cjeborei) ,Een bijna eigenzinnige vrouw’ een Niets zeggen 30 April 1909. s -■ j Uniek it j ZATERDAG SEPTEMBER Erbij 1973 1 w '1 r Kt* ssssssssü ssssssssssssssssssssssssssssssssss Op deze pagina ook nog enkele van de ansichtkaarten, waarmee de Nederlanders elkaar in 1906 bij de geboorte van Juliana bestookten- fraaie kaarten, fraaie teksten. En zelfs kaarten met geluid, zoals die van koningin Wilhelmina met haar dochter, waarop men een donkere stip ziet. Als men op die stip drukte maakte een aan de achterzijde bevestigd piepertje geluid. 'j Dat zijn de woorden van Jan van Hillo, de man die in opdracht van de NOS de MOEDERTROTS sSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS van „Toen ze het me vroeg, heb ik spontaan ja gezegd. Omdat het voor onze koningin is. Omdat het voor haar jubileum is”, vertelt mevrouw Van Swol. Het verzoek om Nederlands beroemdste operaster in het jubileumprogramma van de vorstin te halen, is niet rechtstreeks van de koningin gekomen. Via Beatrix en Claus, die aan de organisatie van het jubileum meewerken, is de makers van Eén van de Acht ter ore gekomen dat op medewerking van mevrouw Van Swol prjjs werd gesteld. Ze heeft koningin Juliana in de ongeveer twintig jaar, dat ze overal in de wereld zong, talrijke malen ontmoet. het golven met de honden uitgaan en van ons huis in Italië. Van ai die dingen waar ik nooit tjjd voor had. Ik haal nu alles in, een heel privéleven. Ik denk niet eens meer aan vroeger. Ik ben zó blij dat ik nu van m’n leven kan genieten Gré van Swol-Brouwenstjjn (56 jaar) treedt weer in de schijnwerpers. Dinsdag avond 4 september zingt ze in de speciale Eén van de Acht, die koningin Juliana en haar gezin bjj het 25-jarig regeringsjubileum wordt aangeboden. Ruim twee jaar geleden nam Gré van «wol met de titelrol in Beethovens enige opera Fidelio vrijwillig afscheid. En we lezen dat Maria Callas ook weer gaat zingen. Betekent Eén van de Acht een come-back voor de operazangeres? Niets daarvan. Het blijft b|j die ene keer. Gré van Swol-Brouwenstjjn zou voor al het geld van de wereld niet weer willen gaan zingen. Maar wél voor de koningin. Mies Bouwman kwam naar de bungalow Fidelio om de zangeres voor de koninklijke uitzending te vragen. Gré van Swol zegt dat het echt niet haar bedoeling was nog eens te zingen. Begin 1970 zette ze een punt achter haar carrière omdat ze meer tjjd voor gezin en zichzelf wilde hebben. „Na mjjn afscheid heb ik geen noot meer gezongen. Ik ben ook niet in de verleiding geweest. Ach, ik heb zo lang gezongen, ik ben zo vee! van huis ge weest, ik ben nu alles aan het inhalen. Ik geniet nu dubbel, van mjjn huis, mjjn hobby documentaire in unieks. Meer kan en mag televisiemaker Jan van Hillo niet zeggen over de anderhalf uur durende tv-documentaire die hij op van gisteren De koningin is niet van de zijde van Soestdijk als door Jan van Hillo aan dit programma is gewerkt. een dag Ze lacht: „Ik kom nu nog tjjd te kort. Ik zeg wel eens tegen mjjn man: we hebben nog zoveel te doen. Soms ben ik weleens angstig hoeveel we nog moeten doen weet hij dat hij zich met deze mening bepaald niet geliefd maakt. Het jubileumprogramma rond konin gin Juliana was oorspronkelijk een idee van de NCRV. Maar het werd doorge schoven naar de NOS omdat de NCRV nu eenmaal van mening was dat de koningin boven alle partijen en dus ook boven alle omroepbelangetjes staat. De koningin geeft op een geheel eigen wijze zelf een inzicht in haar dagelijks leven. Dat dit voor het eerst gebeurt, is volgens de NOS op zichzelf al een be wijs van de intensiteit waarmee zowel De documentaire, die gemonteerd werd door Kees Straatsma en ingespro ken werd door Dik Bikker van de NCRV-radio, komt óók ter beschikking van de televisie in Suriname, de Neder landse Antillen en Indonesië en wordt tevens aan Nederlandse gemeenschappen in het buitenland gezonden. Rond 5 sep tember zal dan tevens een boekje verschijnen, waarin de complete tekst en interviews van de film worden afge drukt, geïllustreerd met tientallen werk- foto’s die tijdens de opname werden gemaakt. Zelfs prinses Christina is er voor uit Canada overgekomen. Verder zitten er gesprekken in onder anderen met Drees sr„ Zijlstra, De Pous, Burger, Beel en Polanen. Daaromheen komen filmfragmenten van bijvoorbeeld staatsiebezoeken, ontvangsten ambas sadeurs en andere officiële gebeurtenis sen. Vijfennegentig procent van de film is nieuw materiaal, slechts 5 procent is historisch materiaal, dat grotendeels ge leverd werd door de filmarchieven van Polygoon-Profilti. Uit de cijfers blijkt al dat de film bepaald geen chronologisch historisch overzicht geeft van de afgelo pen 25 jaar. Aan de film is een uitgebreide re search voorafgegaan. Die werd verricht door een team van vijf specialisten: A. Alberts, P. J. Bouman, Hans Hoefnagels, Hella Haasse en N. Cramer. „Ik vind het een heel dappere vrouw. Naar buiten toe heeft ze de image van een vrouw die niets mag en die niets kan een idee dat er gekomen is, vrees ik, door de soms vreemde publiciteit én door de officiële voor lichters. Ze zit ook in zo’n lastig parket: Ze mag inderdaad geen uitge sproken standpunten innemen. Maar met grote wijsheid en een uitge kiende woordkeuze ze is trouwens literair zéér goed onderlegd weet ze de goede verstaander tóch duidelijk te maken dat ze wel degelijk over allerlei zaken een eigen oordeel heeft. Dat vind ik dapper Jan van Hillo kent „Soestdijk” wel zo’n beetje. Hij interviewd zes jaar geleden prins Bemhard vanwege het toen nog hete hangijzer Claus-Beatrix, een zaak die hem de naiam gaf een „dweepzieke Oranjeklant” te zijn. Reden waarom sommigen uit omroepkringen zich af vroegen of hij wel objectief ge noeg zou zijn om nu dan de documen taire naar aanleiding van het jubileum koningin Juliana te maken. Een zaak waar Van Hillo niet in het minst mee zit te tobben: hij tracht de zaken zo objectief mogelijk te benaderen, zowel de voor- als de nadelen van de monar chie onderkennend. Hij zegt begrip te hebben voor vóór- en tegenstanders, al Juliana verhalen gaat vertellen die voor de buitenwereld wat al te privé zouden kunnen zijn. Want Van Hillo staat al dan niet terecht te boek als een flapuit, die eigen publiciteit niet schuwt. „Iedereen verwacht van haar uitspra ken, maar zou ze die doen, dan zou ze ogenblikkelijk weer vele andersdenken den op de tenen gaan staan. Ik heb, in de tijd dat ik die documentaire heb gemaakt gemerkt dat de koningin wel degelijk ’n eigen mening heeft, al kan ze die niet ventileren zoals wij dat doen. Ze is bepaald niet van gisteren, integendeel. Ze is een persoonlijkheid; iemand die over vele zaken diep heeft nagedacht. Bovendien vind ik haar de best geïnfor meerde vrouw van Nederland, niet al leen op politiek terrein, maar ook ver daarbuiten”. „Wat haar onderscheidt van de gemid delde Nederlander is onder andere dit: wij plakken mensen ogenblikkelijk eti ketten op, maar zij heeft de wijsheid leder in zijn eigen waarde laten. Ze maakt overigens naar buiten toe de in druk ouderwets te zijn. Dat ligt onder andere een beetje aan haar kleding. Maar ze is niet ouderwets, ze leeft niet in het verleden. Nauwelijks in het heden zelfs; veel meer in de toekomst. Boven dien is ze sociaal zéér bewogen, soms bijna op het overdrevene af”. „Nee, hoe haar image dan ook moge zijn, ze is altijd en in alle opzichten het tegenovergestelde daarvan: ze is een wijze, zelfstandige, bijna eigenzinnige vrouw, die met haar groot gevoel voor humor graag op zachtmoedige wijze overal de draak mee steekt”. Soestdijk en daarbuiten heeft gemaakt. Het mag niet van de Rijks Voorlichtings Dienst, die om wat voor oorzaak dan ook, bang is dat Van Hillo ter meerdere eer en glorie van zichzelf hij schrijft namelijk ook een boekje over koningin En daarmee ontstond dan de wat wonderlijke affaire dat Van Hillo door de RVD werd afgeschermd, als ware hij staatsgevaarlijk bij wijze van spreken. Maar goed, er is uiteraard tóch wel wat uitgelekt over de inhoud van de film. Want opmerkelijke gebeurtenissen als deze immers -r- het is voor de eerste keer in deze 25 jaar dat koningin Julia na het stilzwijgen voor het oog van de camera’s verbreekt blijven zelden on vermeld. Vanaf augustus vorig jaar is Jan van Hillo, samen met de filmers Jan Scha per, Jan Huyskens en Albert Gols, bezig met de samenstelling van deze documentaire. De koningin zo is in middels uitgelekt gaf zich overigens in eerste instantie niet zo maar gewon nen voor een openhartig gesprek. Ze schuwt publiciteit en was bang voor een „damesbladverhaal”. Naderhand kwam zij over haar aanvankelijke bezwaren heen en op momenten dat dit echt mogelijk is, uit ze zich vrijelijk over verschillende onderwerpen. Dat is een openheid die men bij de televisie vijf jaar geleden niet voor mogelijk zou hebben gehouden. En dat maakt deze ieder geval tot iets Jubileumdocumentaire over koningin Juliana heeft gemaakt, die op de avond van de vierde september, in aanwezigheid van de koningin, in de Amsterdamse RAI en tevens rechtstreeks op de televisie, vertoond gaat worden. De 90 minuten durende kleurenfilm, die op zondag 9 september herhaald zal worden, is, zo zegt de NOS, een uniek document geworden, vooral door de gro te medewerking van de complete konink lijke familie. Men stelde maar één voorwaarde: „Mammie”, „Moeder” of „Grootmammam” moest centraal staan en de jubilaresse moest het onderwerp van gesprek zijn. Dat is dan ook keurig gebeurd want zo is Van Hillo wel en daardoor is een beeld van de konin gin ontstaan dat maar weinigen tot nu toe kennen. ■f heden EEN PRINSES geboren. 30 April 1909. i, "r? t1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 20