KONINKLIJK HOF ZOU EIGENLIJK HEBBEN EEN CONTACTMAN MOETEN BIJ DE KABINETSFORMATIE GEEN PUNT VAN DISCUSSIE zien, dan ziet ze het niet” 1 Koningin zegt nog niets over haar troonsafstand „Als koningin iets niet wil Schrijfster dra. Sche”1r: Dikke benen Paar honderd pijpen Greet Hofmans Bar en boos z 28 Erbij ZATERDAG 1 SEPTEMBER 19 73 i in tv ui (Van onze parlementsredactie) Het 25-jarig ambtsjubileum van koningin Juliana zou wel eens het laatste grote feest rond deze vorstin kunnen zijn vóór haar troonsafstand. Behalve de koningin zelf maar die zegt wijselijk niets is er niemand, maar dan ook niemand die er iets verstandigs over kan zeggen. N d< v< zc tl’ ei ki d< tr zi Schenk haalt de meeste informatie voor haar boeken uit knipsels en berichten die zij door de jaren heen heeft bewaard. Af en toe komt ze op Soestdijk, Dra- kensteijn en Het Loo. De meeste inlichtingen krijgt ze vooral uit politieke en aanverwante kringen en ook van kennissen en vrienden, die haar tippen als er iets gebeurt in de omgeving van de koninklijke stulpen. „Na de verloving van Beatrix bijvoorbeeld heeft Ju liana gezegd: Dat is eindelijk voorbij, waarop Claus antwoordde: Nu begint het gedonder pas, althans met woorden van die strekking”, haast dra. Schenk zich te zeggen. „Ik heb een oud suède jasje opgeofferd om daarvan de omslag te maken voor het boek „De Koningin sprak Dat was een boekje met de redevoeringen die koningin Wilhelmina in de tweede wereldoorlog heeft gehouden. Dat was de enige keer dat ik koningin met een hoofdletter heb geschreven. Die „eerste ma jesteit in een suède jasje” is naar Wilhelmina zelf ge gaan”. De schrijfster van dit boek (en nog veertien andere) over de koninklijke familie is dra. M. G. Schenk, oud-hoofdredactrice van „De vrouw en haar huis” en wonend „tussen Paleis en Telegraaf”, zoals ze zelf zegt aan de Nieuwezijds Voorburgwal. Dra. 44 ze elkaar af en toe u m VJ tii h< koning zouden kunnen wor- we allang een verenigd Eu- al ve stc ge ge iet in m< vo ve lec op Weet cadeaus 01 19 bi ds is di Vi gr as bc 19 zij m hf te sa tr gr en nii de va mi bli hr zv w< be be sei lar i st< da m; volgend jaar Ook deze kom, die koningin Juliana werd aangeboden door een militaire potten bakker (of pottenbakkende militair) zal wel bij de andere duizenden cadeaus in de pakhuizen terecht gekomen zijn. mee om de oren, maar een goed huwelijk, dat is het. Het boek over Claus verkoopt het best. Dat heb ik vóór mijn plezier geschreven, de andere boeken mét plezier.” Over Pieter van Vollenhoven is dra. Schenk niet zo erg te snreken. Zo is het ook met Bernhard volgens haar. „Pieter heeft dit jaar al vier keer vakantie gehad. Op het ogenblik „werkt” hij bij de KLM. Hij zat bij de AKZO omdat meneer „zich wilde verkennen in het Nederlandse bedrijfsleven”. Maar daar maakt één mannetie meer of minder ook niets uit. Ze hebben hem gewoon in een kamer gezet en wat klusjes gegeven. Van tevoren was al bekend dat hij na een jaar wegging. Dus tegen de tüd dat die kerel ingewerkt zou zijn, ging hij weer weg.” „Zijn eerste baantje was bij de Heide maatschappij. Een goede vriend van Bernhard, oud-minister Staf, was daar het opperhoofd. Zodoende. Pieter heeft daar een aantal jaren gezeten. Het was dezelfde Bernhard die liever had gezien dat Piet en Margriet naar het buitenland gingen voor een paar jaar. Daar zou Pieter zich dan waar moeten maken als mijnheer Van Vollenhoven en niet als de schoonzoon van de koningin. M«ar Margriet wilde graag in Nederland blij ven. De verstandhouding tussen Juliana en Het Loo is erg goed, maar Bernhard zal ze niet „overlopen”. Hoewel hij schoonzoon Pieter toch wel dikwijls ont moet op het zondagse koffie-uurtje op Soestdijk”. Zelfs dra. Schenk weet nauwelijks iets over de in Canada verblijvende Christi na. „Hoe het met haar gaat, weet geen sterveling. Ze woont met haar vriendje samen in een flat. Maar ook de koningin is daar erg terughoudend over. Er gaan geruchten dat als ze met Emile Bourree zou trouwen, dat de koningin wil dat het hier gebeurt, dat is nog een beetje het „kloekidee” van Juliana. Ook rijst de vraag of ze wel of geen toestemming voor haar huwelijk zal vragen. Waar schijnlijk niet, maar nogmaals het zijn maar geruchten.” Prins Bernhard zou zijn taak zwaar vinden, ook al door zijn gezondheids toestand. De beruchte Greet Hofmans-affaire (1956) wordt wel genoemd in haar boek „25 jaar koningin”, maar details ontbre ken. „Ik ben zelf bij Greet Hofmans geweest, het was een soort maatschappe lijk werkster die veel mensen kon gene zen van psychogomatische ziektes. Als ie mand pijn in zijn buik had, dan praatte ze net zo lang tot ze er bijvoorbeeld achter kwam dat er ontslag voor die patiënt voor de deur stond. Maar het gezichtsvermogen van prinses Christina verbeteren kon zij natuurlijk niet. Ze was dan ook door een koningin te hulp geroepen die ten einde raad was en het niet kon accepteren dat door haar fout (ze had rode hond opgelopen terwijl ze zwanger was) haar dochter aan lensver troebeling leed”. Daarbij komt nog, dat Juliana het wei nig aantrekkelijk vindt om op Beatrix’ Drakensteyn te gaan wonen, zodat een ruil niet het meest logische is. De koningin zal stellig nog meer argu menten af wegen, maar uiteindelijk zal ze haar standpunt dan toch zelf bepalen. Volgens Tweede-Kamervoorzitter Von deling heeft ze daar voorlopig nog wel de tijd voor. „Ik meen te weten, dat de koningin niet van plan is volgend jaar af te treden als ze 65 wordt”, zegt hij. „En wie haar in haar werk van nabij meemaakt, zoals ik, zal onder de indruk blijven van haar nog steeds grote toe wijding en werkkracht.” Verhalen, die willen dat de koningin haar eventuele troonsafstand heeft laten meespelen bij de afgelopen formatie worden door de Kamervoorzitter ontze nuwd. „Er is bij de kabinetsformatie nooit over gepraat”, stelt hij nadrukke lijk. Ook de vroegere minister van Bin nenlandse Zaken Geertsema betoogde dat onlangs met nadruk. Ook zij kunnen echter niet zeggen wanneer een dergelij ke stap dan wel te verwachten is. Het Nederlandse volk zou een spoedi ge troonsafstand van de koningin wel kupnen begrijpen. Een enquête van El- seviets Magazine uit 1969, die een over grote royalistische meerderheid in ons land te zien gaf, wees uit, dat maar liefst 89 percent van ons volk verwacht dat de koningin afstand zal doen ten behoeve van Beatrix, en 86 percent noemde dat ook een verstandige stap. De vraag blijft dan nog steeds, wan neer? De ondervraagden van de Elsevier- enquête waren wat dat betreft minder eensluidend dan in hun koningsgezind heid, maar toch altijd nog 51 percent verwachtte dat de koningin zich „binnen vijf jaar” zou terugtrekken. Van de toen bedoelde vijf jaar zijn er nu vier om. Dan zou het dus toch binnen een jaar dienen te gebeuren. gemaal een zware taak te vinden. Ver der zou de koningin van mening zijn, dat Beatrix een erg goede koningin zou zijn en dat Nederland baat zou kunnen hebben bij een jongere vorstin, die dich ter bij deze tijd staat. Derde argument is dat Juliana haar opvolgster een rustiger politiek klimaat gunde en zij zou de mening hebben, dat dit rustiger tijdperk nu is aangebroken door het herstel van de „rooms-rode samenwerking”. Er zijn echter ook a rgumenten die teg neeen dergelijke ingrijpende stap pleiten. Een daarvan is, dat Juliana haar dochter Beatrix eerst de kans wil geven „uit de kleine kinderen te raken” of meer hoffelijk: om meer actief aandacht te kunnen besteden aan de opvoeding van haar kinderen. Een tweede argu ment: hare majesteit heeft nog steeds niet genoeg van haar verheven taak. En een derde, meer praktisch argument: waar moet Juliana gaan wonen als ze afstand doet van de troon. Het paleis Soestdijk is wel erg groot voor een vorstin-in-ruste, maar wat nog zekerder is: Drakensteyn is te klein als koninklijk paleis, dat nu eenmaal bere kend moet zijn op officiële ontvangsten. Bernhard ’s a- en zij hebben zelf voor iets Het gebeurde haar eens. dat ze als 16- jarige een zomerkamp voor meisjes meemaakte. Op een avond tijdens het uitkleden op de slaapzaal zei een van de meisjes „Jula, wat heb jij toch een dikke benen”. De andere deelneemster schrokken. Juliana antwoordde „Ja. da' weet ik, maar op die benen rust dan oob het hele huis van Oranje”. Volgens dr Schenk was dit antwoord een teken dal Juliana het als bevrijdend onderging om gewoon als lid van de groep te worden beschouwd. Mevrouw Schenk: „Een typisch ken merk van koningin Juliana is ook da' wanneer ze iets niet wil zien het ook écht niet ziet. Een sterk voorbeeld hier van is dat ze niet gezien zou hebben (niet wilde zien) dat er rookbommen werden gegooid tijdens het huwelijk van Beatrr en Claus. Aan de andere kant neemt ze Mf geweldig veel initiatief, waardoo- veleens tijdschema’s hopeloos in de wa’ lonen. Bij een bezoek aan een bepaalde flat de Bijlmermeer kreeg zij een teler "am van de bewoners van een andere f’at, waarin stond dat de afvoer stonk en dat dat ook het geval was geweest in de te bezoeken flat, maar die was ter geaccepteerd op Soestdijk. Het huwelijk tussen hem en prinses Irene is erg goed. Ze hebben alleen die rare hersenkronkel van dat carlisme. Irene glooft heilig dat ze nog eens een keer koningin van Spanje wordt. Maar op het ogenblik wil ze dolgraag terug naar Nederland. In de tuin van Soestdijk hebben zij en Carlos een caravan staan. Dan hoeven ze niet helemaal naar de tweede etage van Soestdijk, daar is trouwens niet zoveel ruimte voor hen. Dus die caravan is een uitkomst. Ik neem aan dat het wel een luxe geval is.” Je leest wel eens dat de koningin een vermageringskuur heeft gevolgd of zich met hormonen heeft laten behandelen. Er wordt dan een foto bij afgebeeld waar Juliana erg voordelig op afgebeeld staat. Doet ze voortdurend aan de lijn? „Nee, dat is niet waar. Misschien dat ze af en toe eens iets afvalt maar dat gebeurt bij iedereen. Nee, de enige keer dat ze moest afvallen was met haar inhuldiging De man die toen haar kroon- gewaad zou maken stelde als voorwaar de dat ze eerst wat kilo’s moest ver liezen nu dat heeft ze toen drastisch gedaan.” Het pas verschenen „Drie maal drie is negen”, noemt mevrouw Schenk het on- benulligste boekje dat ze ooit heeft ge schreven. Het gaat over de negen klein kinderen van de koningin. „Ach, die kleintjes hebben natuurlijk nog niets te vertellen. Dus heb ik er een groot stuk historie bij gehaald. Het vliegt de win kels uit. Vooral moeders met kinderen en door tederheid bewogen oma’s kopen het.” Bij koningin Juliana is dra. Schenk één keer op de thee geweest. Dat was met de Nederlandse vrouwenclub, heel lang geleden. In haar boek „25 jaar koningin, het verhaal van een bewogen leven”, noemt mevrouw Schenk koningin Juliana maatschappelijk en sociaal werkster. In het boekje over prins Bernhard zie je hem op iedere foto met een andere pijp, weet u hoeveel hij er heeft? „Ik denk zo’n paar honderd. Hij is ook lid van een pijprokersvereniging. Ik weet wel dat hij nooit zijn eigen pijp hoeft schoon te maken. Op Soestdijk hebben ze overal nog personeel voor.” Mevrouw Schenk vindt dat prins Bern- hard af en toe wat onhandigs zegt. In haar boek noemt ze hem eerzuchtig zelfbewust en tamelijk conservatief. Over het privé-leven van de leden van het koninklijk huis denkt dra. Schenk het volgende: „Natuurlijk willen ze hun privacy verdedigen, maar ze weten vaak niet waar ze moeten ophouden. De laat ste keer in Lech liet Juliana de fotogra fen komen en toen ze er waren had ze geen zin meer. Goed, de koningin heeft ook wel eens hoofdpijn. Ook Beatrix en Claus verdedigen het privé-leven van hun kinderen zo goed als ze kunnen.” Dra. Schenk die op het ogenblik in de redactie zit van het tijdschrift „De be jaarden” en tijdens dit gesprek om de vijf minuten naar de rinkelende telefoon rent, denkt over het eventuele regent schap van Beatrix: „Ze vindt het wel leuk om koningin te worden maar ze is nu nog veel te blij tijd te hebben voor haar gezin. Maar goed, ze weet al haar hele leven dat ze voor koningin in de wieg is gelegd dus óf ze heeft zich ermee verzoend óf ze vond het leuk vanaf het begin.” Zou Nederland ooit nog een koning krijgen? Dra. Schenk: „Juliana heeft eens gezegd: Tegen de tijd dat mijn kleinzonen de hebben ropa.” In haar boek „De Prins der Nederlan den” schrijft dra. Schenk: „De grote ongetwijfeld toe bij hebben gedragen bewondering voor haar vader zal er dat Irene na haar mms-examen Spaans is gaan studeren. Of haar ouders later nooit verzucht hebben: had zij maar een andere taal gekozen?” De schrijfster zegt nu: „Toch wordt Carlos nu helemaal De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) vindt mevrouw Schenk ook niet je van het. „Hun voorlichting is bar en boos. Directeur Van de Wiel heeft het veel te druk met de regering en houdt geen tijd over. Het hof zou eigenlijk een contact man moeten hebben, zo iemand als de oude Drees of Beef, dan krijg je tenmin ste een behoorlijke voorlichting.” Met de secretariaten van Soestdijk heeft ze erg veel contact en bij de secretaris van Claus is ze kind aan huis. Dat heeft natuurlijk een oorzaak. Een jaar lang is zij met de prins meegetrok ken om maar zoveel mogelijk gegevens te verzamelen voor haar boek „Prins Claus”. „Alleen bij zijn privé-uitjes bleef ik achterwege. Claus is een ontzettend aardige vent. Hij is niet zo knap van uiterlijk dat het vervelend wordt, hij beweegt zich reuze gemakkelijk, hij is weleens ongeduldig (zoals ieder normaal mens) en hij is nog steeds stapelverliefd op Beatrix wat andersom ook het geval is. Iemand heeft eens gezegd: zij leest Elsevier en hij De Groene en daar slaan Hoewel er al veel gespeculeerd is over een mogelijke ophanden zijnde troonsaf stand van koningin Juliana ten behoeve van haar oudste dochter Beatrix, weet niemand er het fijne van. Ook in het kabinet is niemand ervan op de hoogte. Nu hoeft dat formeel ook niet, want de troonsopvolging hoeft niet door het ka binet „geregeld” te worden, maar als een dergelijke belangrijke stap in het ver schiet zou liggen, zou de koningin daar al wel eens over gesproken hebben, al was het alleen maar om de noodzakelij ke voorbereidingen te kunnen laten tref fen. Het feit, dat niemand in het kabinet er iets van weet, betekent overigens niet dat Juliana voorlopig dan ook op de troon zou willen blijven zitten. Het is bekend van onze vorstin, dat zij meer dan eens heeft laten blijken van mening te zijn dat iedere Nederlander op 65- jarige leeftijd met pensioen moet kun nen gaan. Ook een koningin. Volgens de Grondwet kan Juliana haar troon behouden tot haar dood. Ze kan echter ook voortijdig afstand doen en dat laatste wordt in politieke kringen ook verwacht. Over het tijdstip tast men in het duister. Feit is echter, dat hare majesteit volgend jaar april 65 jaar wordt en als zij haar mening nog niet gewijzigd heeft, zou zij dan dus kunnen aftreden. Er zijn meer argumenten, die voor een dergelijke stap pleiten. Daar is in de eerste plaats de gezondheidstoestand van prins Bernhard. Weliswaar is de prins niet echt ziek, maar herhaaldelijk heeft hij laten merken de rol van prins ere van het bezoek opgeknapt. De ko ningin ging in die andere flat kijken, stopte haar neus in de afvoerkoker en constateerde: „Het stinkt inderdaad”. Die afvoer werd meteen gerepareerd. De schrijfster van de 15 Oranjeboeken vindt de koningin onvermoeibaar. In de film over de koningin die op 5 septem ber zal worden uitgezonden zegt de koningin ook dat ze voorlopig niet van plan is af te treden. Kookt de koningin wel eens zelf? „Nou nee, het is niet haar dagelijks werk. Maar als zij en vonds laat thuiskomen -honger dan moeten ze zorgen in de kitchenette. Voor koffie of thee is altijd wel een lakei beschikbaar. Beatrix kookt wel eens een enkele keer. In Porto Ercole staat ze van tijd tot tijd achter het fornuis. Claus en Beatrix piknikken ook veel. Maar je moet na tuurlijk niet denken dat ze zelf de manden vullen. Ook Margriet en Pieter eten wel op de grasmat. Maar zij hoeven niet eens het hek uit om al heerlijk „buiten” te zijn vanwege al die bossen rond Het Loo.” eigenlijk wat er met all* gebeurt die Juliana op konin ginnedag krijgt. Waar ze aflemaal naar toe gaan, weet ik niet, maar hier in Amsterdam staan drie pakhuizen die tot de nok toe gevuld zijn met geschenken afkomstig van de 30e april.” c - - uit:::: !f

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 28