Twaalfduizend deelnemers aan erefront I In Engeland strijd tegen Israëlische Arbeidspartij verdeeld Betoging tegen vrachtauto’s slechte aanpak cholera RAPPORT VAN TSJOE EN LA1 AAN PARTIJCONGRES: Met de trein eropuit? Auto-ongelukken kosten per jaar 3,2 miljard vertroebelend” „Stakingen werken Schijngevecht van Duitse indianen achtergrond september *NS-Gezinskaart voordelig uit met NS NS- Meer MansKaart *NS-Vakantiedagtochten BRANDT TOT ARBEIDERS: Aanslag op kardinaal Henriquez van Chili Prinses Margriet voor Rode Kruis naar Teheran IJ 2 ZATERDAG 1 SEPTEMBER 19 73 3 Twisten Bergafwaarts In Napels: Verzoenen Veilige vrede Centraal comité I TEL AVIV (UPI). Binnen de twee maanden die nog resten voor een verwachte overwinning bij de herverkiezingen is het voor de Israëlische premier, Golda Meir, wel duidelijk dat politieke kwes ties binnen de eigen Arbeidspartij meer zorgen baren dan de dreiging die uitgaat van het aangekondigde samengaan van centrum en rechts. Volgens publieke opiniepeilingen en politieke tegenstanders zal de Arbeidspartij, die al sedert de uitroeping van de staat Israel 25 jaar geleden onafgebroken aan het bewind is, vermoedelijk geen ernstig gevaar te duchten hebben bij de verkiezingen van 29 oktober voor het 120 leden tellende Knesset (parlement). Maar of zij eensgezind overeind zal blijven staan, is een andere kwestie. Minister Mosje Dajan van defensie zal daarop mogelijk het antwoord verschaffen. Aanvalsoorlog Met een groepje voordelig een dag onbeperkt kriskrassen per trein door eigen land. Op 5 september ook vóór 9 uur geldig. Maximaal 5 personen op één kaart voor 50.-. Pasfoto op NS-legitimatiebewijs vereist. Vader en moeder betalen, de kinderen gratis mee. Een heel jaar voor 50.- en bovendien voor het gehele gezin één dag gratis reizen, bijvoorbeeld op 5 september. Brochures en folders met volledige informatie aan de NS-loketten. Keuze uit 30 met zorg samengestelde dagtrips met een interessant programma. 1 1 I s It n ie Persoonlijke aanhang is echter niet NB: Treindienst als op werkdagen met een beperking in de vroege ochtenduren en spitsuren. i i l Als de wegen van Dajan en Golda Meir zich scheiden, zal het leider schap van de Arbeidspartij naar men verwacht gevoelige schade lijden. ,de verraderlijke (in Cambodja), Vologens Tsjoe is het met Amerika begonnen bergafwaarts te gaan na de „nederlaag” in de Koreaanse oorlog en „heeft het land openlijk toegegeven dat het op zijn retour is”. „De kwestie is,” aldus Dajan kort geleden op een partijbijeenkomst, „of wij op willen houden of het maxi mum willen bereiken dat mogelijk is onder de huidige omstandigheden op politiek, democratisch en veiligheids gebied, allemaal aspecten die een ba sis voor vrede zullen bieden”. rechte annexatie van de Egyptische Sinaï, de Strook van Gaza, de Weste lijke Jordaan-oever en de Syrische Hoogte van Golan. Maar, zegt Dajan, Israël moet geen van de 48 coöpera tieve, gemeentelijke, stedelijke en pa- ra-militaire joodse buitenposten die het tot nu toe in de bezette gebieden heef opgebouwd, teruggeven. blazen van het land als die gebieden blijvend tot een joodse staat zouden moeten behoren. De bondskanselier sprak in Salzgitter in het noorden van de Bondsrepubliek. Hij deed een beroep op het gevoel voor rede en wijsheid van de werknemers. Waarschijnlijk zijn de choleragevallen in lalië het gevolg van een besmetting die een zeeman uit Tunesië heeft meege bracht. Toeristen zijn tot dusver buiten schot gebleven. Uit Napels en omgeving zijn ze hals over kop verdwenen. Brandt deelde mee dat de gastarbei ders met ingang van vandaag kunnen deelnemen aan een taalproject van 120 miljoen mark. Werkgevers die buiten landse gastarbeiders willen hebben, zul len verplicht worden duizend mark per hoofd in het talenfonds te storten en redelijke behuizing moeten garanderen. a t s i 9 8 1 r n n t" n ^30 n n :e rs n le in ■n n le n Kennelijk doelend op zijn besprekin gen met Nixon en Kissinger zei Tsjoe dat „noodzakelijke compromissen tussen revolutionaire landen en imperialistische landen moeten worden onderscheiden van de samenspanning en de compro missen tussen het Russische revisionisme en het Amerikaanse imperialisme”. Naar aanleiding van het grensgeschil met de Sovjet-Unie zei de premier: „Moet China al het gebied ten noorden van de Grote Muur aan de Russische revisionisten geven om te laten zien dat we voor vermindering van de spanning in de wereld zijn en bereid zijn de betrekkingen met de Sovjet-Unie te ver- betereA? Het Chinese volk kan men niet bedriegen of bang maken”. DEN HAAG Prinses Margriet zal als lid van het dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis de komende herfst de statuaire vergaderingen van het Internationale Rode Kruis bijwonen, die in Teheran worden gehouden. DEN HAAG Het comité „Erefront” heeft twaalfduizend mensen ingeschre ven die op donderdagochtend 6 septem ber in Den Haag een erefront zullen vormen als „uiting van trouw en aan hankelijkheid aan de koningin”. Na de sluitingsdatum voor deelneming aan het erefront hebben zich nog eens driedui zend mensen opgegeven, die echter niet meer in de voor het erefront gereser veerde vakken kunnen komen, maar zelf een plaats in de buurt daarvan moeten zoeken. Bij zijn plannen ondervindt Dajan de felste tegenstand van de minister van Financiën, Pinhas Sapir, woord voerder van mensen in de partij die menen dat een eventuele veilige vre de het teruggeven van de meeste veroverde gebieden zou rechtvaardi gen. Het was immers Dajan die vorige maand dreigde af te treden tenzij zou worden voldaan aan zijn eisen inzake patroon en tempo van het vestigen van joden in de Arabische gebieden die Israël sedert de zesdaagse oorlog van 1967 bezet houdt. Uit de opinie peilingen blijkt dat de oud-generaal en held van de Sinai in populariteit slechts wordt overvleugeld door de 75-jarige premier Golda Meir. De onrust in de Bondsrepubliek wordt voor een belangrijk deel tot de inflatie- spiraal herleid. Over de gastarbeiders zei Brandt dat de problemen rond hen toenemen door dat ze steeds langer blijven en door het opkomen van een tweede generatie bui tenlanders die in West-Duitsland zijn geboren, maar noch de taal van hun ouders noch het Duits behoorlijk spre ken. De Nederlandse delegatie heeft zich reeds over een groot aantal vraagstuk ken getogen, onder meer betreffende resoluties, die worden ingediend. Ook is het Nederlandse Rode Kruis nauw be trokken bj het vooroverleg over de kan didaten voor de (herverkiezingen en het presidentschap van de Liga van Rode Kruisverenigingen. tieprobleem goeddeels uit het buitenland was geïmporteerd. Hij noemde landen als Engeland, Frankrijk, Italië, Amerika en Nederland als staten waar de prij zen uit de hand lopen. Volgens premier Tsjoe maken de Rus sen schijnbewegingen naar het oosten en vallen zij in het westen aan. „Zij voeren hui. strijd om Europa op, evenals hun expansie in de Middellandse Zee, de Indische Oceaan en op elke plaats die ze kunnen bereiken. Het Westen heeft altijd getracht de aandacht van de Russen op China te vestigen en „China is een lekker stuk vlees dat door allen wordt begeerd- Maar het is een taai stuk en jarenlang heeft niemand er in kunnen bijten”. heeft de opstand van de Poolse arbeiders onderdrukt, heeft geïntervenieerd in Egypte, heeft Pakistan aan stukken ge scheurd en ondermijnend werk gedaan in veel landen in Azië en Afrika,” zo verklaarde Tsjoe. Hij vervolgde dat het vierde nationale volkscongres spoedig zal worden bijeengeroepen, maar gaf verder geen bijzonderheden. Het derde Chinese congres is gehouden van december 1964 tot januari 1965. De politieman die voor het paleis de wacht hield, had teruggeschoten. De drie mannen wisten echter te ontkomen in een auto. Zij zouden lid zijn van een extremistische beweging. Tsjoes verklaringen staan in zijn rap port aan het tiende partijcongres, dat van 24 tot 28 augustus is gehouden. Het is bekendgemaakt door het officiële persbureau Nieuw China, in een radio- uitzending die in Hongkong is opgevan gen. SANTIAGO (AFP) Drie mannen hebben eergisteren het vuur geopend op het paleis van de Chileense kardinaal, mgr. Raul Silva Henriquez. Dit is gister en van officiële zijde in Santiago ver nomen. LONDEN Milieubewuste jonge Brit ten zijn begonnen met hun strjjd tegen de omstreden mammoet-vrachtwagens uit het vasteland van Europa. Militante jongeren maakten in Zuid- Engeland ten minste vijf van deze grote vrachtwagens het verder rijden onmoge lijk. De campagne is ontketend door Peter Hain, voormalig voorzitter van de jonge liberalen in Engeland. Hij is destijd bekend geworden door de door hem georganiseerde boycot van sportbeoefenaars uit landen met een ra cistisch bewind. De leiding van de Britse liberale partij heeft zich gedistantieerd van de huidige campagne. Verscheidene duizenden Napolitanen trokken gisteren naar het stadhuis van hun stad om te protesteren tegen het tekort aan bestrijdingsmiddelen. KREFELD. Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft giste ren een beroep op de Westduitse arbei ders gedaan zich niet door „radicalen en reactionairen” op sleeptouw te laten ne men en de arbeidsbetrekkingen die nu door een reeks wilde stakingen bedreigd worden, te vertroebelen. De Sovjet-Unie is Tsjecho-Slowakije binnengevallen, heeft troepen langs de grens met China samengetrokken, heeft troepen naar de Volksrepubliek Mongo lië gestuurd, steunt „i kliek van Lon Nol,” Tsjoe zei dat de Sovjet-Unie en Ame rika met elkaar zullen blijven twisten en dat hun „samenspanning” toe speling op de recente besprekingen van Brezjnev en Nixon in Washington maar tijdelijk was. „Strategisch gezien gaat het hun om Europa”. HONGKONG (Reuter) In een gis teren gepubliceerde verklaring heeft premier Tsjoe En-Lai van China het volk gewaarschuwd voor een onver wachte aanval door de Sovjet-Unie. Hij kritiseerde ook de Verenigde Staten, maar in veel gematigder bewoordingen en hij zei dat de betrekkingen met Amerika „enigszins zijn verbeterd”. Reizigers uit Italië moeten bij aan komst in Libanon, Griekenland, Spanje of Bulgarije een inentingsbewijs tegen cholera kunnen tonen. „Wij moeten ons goed voorbereiden op een eventuele aanvalsoorlog van het im perialisme en met name op een onver hoedse aanval door het Russische revisi onistische sociale imperialisme”, aldus de Chinese premier. Sapir uitte ook zijn vrees dat gelei delijke integratie van de één miljoen Arabieren in de betrokken gebieden, vooral als zij niet de rechten van het Israëlische burgerschap zouden krij gen, dynamiet zou zijn voor het op- Op het eerste gezicht lijkt deze foto genomen in de Verenigde Staten. Maar niets is minder waar. Deze Indiaanse krijgers behoren tot de Frankfortse Wy oming Indianen Club, die gisteren in deze Duitse stad schijngevechten uit voerden. Zij vermaakten er tientallen gehandicapte Westduitse kinderen mee. De naam Wyoming is afkomstig van de gelijknamige Amerikaanse staat in het midden-westen van de „nieuwe wereld”. I „Zij, die tegen ons systeem zijn, hel pen niet alleen de radicalen, maar ook die reactionaire kringen die vakbonden overbodig vinden”, zei hij. De meeste stakingen die tot Brandts vermaan leidden, zijn deze week geëin digd. Maar in Bielefeld hebben 1.600 arbeiders van de Rheinstahl-fabrieken Brandt zei dat West-Duitslands infla- Het erefront wordt langs de Bezuiden- houtseweg vanaf het paleis Huis ten Bosch opgesteld. De koningin komt daar langs op weg naar bijeenkomsten met leden van gemeenteraden, provinciale staten en Staten-Generaal, die donder dag in Den Haag worden gehouden. Het erefront zal ruim één kilometer lang zijn, aan weerszijden van de rijbaan zullen de deelnemers drie tot vier rijen dik staan. Totaal hebben honderdachttien groe pen en duizend individuele deelnemers ingeschreven. Er zijn veel verenigingen van oud-strijders bij. DEN HAAG. Volgens een rege ringsrapport (Road Accidents in Great Britain 1971) geven de Engelse verzeke ringsmaatschappijen jaarlijks ruim 3,2 miljard gulden uit voor schade ontstaan door verkeersongevallen. De kosten van een dodelijk ongeval zijn gemiddeld 105.000, die van een lichte verwonding f 1.950 en van een mechanische schade 780. Bij al deze schadeposten zijn ingecal culeerd: produktieverlies, kosten van medische behandeling (in Engeland op staatskosten), de tijd van de politie en rechterlijke macht, schade aan eigen dommen en een post voor „de meer subjectieve elementen als lijden en ver driet”. In ’t rapport wordt geschat dat als alle inzittenden van personenauto’s gordels hadden gedragen, het aantal doden en zwaargewonden sinds de invoering van deze veiligheidsvoorziening met 11.000 zou zijn verminderd- De betrekkingen met de Sovjet-Unie, aldus Tsjoe, moeten worden genormali seerd op basis van China’s „vijf punten voor een vreedzame samenleving” en het grensprobleem moet worden opgelost zonder dreigementen. „Wij zullen niet tot een aanval overgaan tenzij we zelf worden aangevallen,” voegde hij daaraan toe. Om beide partijen te verzoenen namen de ministers van de Arbeids partij onlangs een diplomatiek opge steld memorandum aan dat bedoeld was om Dajan ten dele tevreden te stellen. De krachtproef voor Dajans actie zal komen als de partij in september op een Conventie haar programma zal opstellen. Sapir zal dan met steun van andere ministers aandringen op een koers, meer in de lijn van de „duiven”. Maar tegenstanders van Dajan brengen in herinnering dat een eer der dreigement van Dajan (voor de algemene verkiezingen van 1969) uit het kabinet te zullen treden, alleen maar onderdrukt werd door te vol doen aan de eisen van de minister van Defensie. Het programma werd toen gewijzigd om te verklaren dat Israël onder geen beding de Hoogte van Golan, de Strook van Gaza of Sjarm el Sjeik aan de zuidelijke punt van de Sinaï zou teruggeven. Daar- omzijn de duiven nu bezorgd dat er terwille van Djans „kruipende an nexatie” meer amendementen in de maak zijn. ROME (Reuter) Het gebrek aan entstof tegen de zich nog steeds uitbrei dende cholera in het gebied van Napels heeft gisteren geleid tot woedende pro testen van de bevolking die in paniek is geraakt over het stijgende aantal doden. Er zijn tot dusver negen mensen aan de ziekte bezweken. Ruim 200 personen be vinden zich in ziekenhuizen met ver schijnselen die op cholera duiden. Bij 36 van hen is de ziekte inderdaad geconsta teerd. In Bari in Zuid-Italië zijn tien gevallen geregistreerd. Over de val van maarschalk Lin Piao (tot zijn dood in september 1971 de plaatsvervanger van Mao) zei Tsjoe dat dit niet het einde betekende van de strijd binnen de partij. Het rapport dat Lin in 1969 op het partijcongres voorlas, was niet door hem opgesteld, maar tegen zijn zin door het Centrale Comité. Lin had in 1970 op een partij vergadering „een poging tot een contrarevolutionaire staatsgreep” gedaan. Het volgende jaar probeerde hij opnieuw samen te span nen, „en op 8 september deed hij een wilde poging om onze grote leider, voor zitter Mao, tez vermoorden en stelde hij een nieuw centraal comité samen. Op 13 september, nadat zijn samenzwering in elkaar was gestort, vluchtte hij heime lijk naar de Russische revionisten, maar hij kwam om het leven doordat zijn vliegtuig in Oendoer Chan in Mongolië neerstortte.” Europa noemde hij, het brandpunt van de naijver tussen Amerika en de Sovjet-Unie. De vroegere minister van Defensie Lin Piao was een „superspion”, die „een wilde poging” had gedaan voor zitter Mao te vermoorden. Lin was om gekomen bij een poging het land te ontvluchten. de enige factor bij het dreigement van Dajan. In het centraal comité van de partij heeft hij meer dan twintig percent achter zich, een aan deel dat hij heeft gehandhaafd sedert hij met de van de Arbeidspartij afge scheiden Rafi-groepering na de oorlog van 1967 tot de partij terugkeerde. Dajans aanhang zou een nieuw machtsevenwicht kunnen vormen tussen de overige gelederen van de Arbeidspartij en de vier partijen van centrum en rechts, de Nationale Con solidatie genaamd, die besloten samen de verkiezingen in te gaan. In tegenstelling tot de Nationale Consolidatie, die nog een programma moet opstellen en over haar kandida tenlijst moet onderhandelen, verzet Dajan zich weliswaar tegen regel- „Moskou zal Europa aanvallen”

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3