Bonden en directie zijn het eens over de personeelssterkte Quadrafonie zonder extra apparatuur Technisch herstel op effectenbeurs Afremmen noodzaak in randstad BEURS 1 bedrijven uöw| over Delta Lloyd Handtekening fusie i! U Dure installatie overbodig Forse koersstijgingen op aandelenmarkt Conjunctuuromslag in Duitsland verwacht Wh ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1973 (Van onze correspondent) f. Buitenland Afwachtend (Van onze redactie economie) Hausse-roes Spreidingsbeleid Dramatisch Topjaar Sociale onrust Geen ontslagen Het begrip Randstad roept bij de meeste Nederlanders het beeld op van een overbelast gebied, waarin het welzijn is weggedrukt door de irritaties van de economische groei. Dit landsdeel heeft in de afgelopen jaren zó’n zuigkracht uitgeoefend op de ondernemers, dat zij er, bij het ontbreken van een doeltreffend spreidingsbeleid, een industriële jungle van hebben gemaakt, waarin het leven zich in de schaduw van de produktie moest ontwikkelen. Veel is daar niet van terechtgekomen. De woonsituatie is er, enkele uitzonderingen voor bevoorrechten daargelaten, matig tot bedroe vend. De verbindingen zijn er het grootste deel van de dag verstopt. De recreatiebehoeften noodzaken tot massale uittochten aan het eind van ieder weekeinde. En de lucht die de bevolking in de alarmgebieden op de been moet houden, wordt er ondanks een eerste aanzet voor een milieu wetgeving nauwelijks beter op. Hoge hoed Redelijker Bijgespijkerd t Duidelijke toekomst voor Enka-Breda D 1 „grote twijfels”. d« der 'oor Dat daarbij arlem. >eg!6. York. De internationals bleven daarbij niet achter, waarbij vooral Unilever en Ko ninklijke Petroleum van leer trokken. Unilever boekte deze week een herstel van zeven gulden en Koninklijke Petro leum van circa vijf gulden. staat of gemeentebank is afgehandeld. Maar beide instanties houden het kruit droog en nemen een afwachtende hou ding aan. Alleen tracht de Bank voor Nederlandse Gemeenten wel zo nu en dan met aanbiedingen Op de onderhand se markt terecht te kunnen, maar aan genomen wordt dat dit de bekende bal letjes zijn die opgeworpen worden om het klimaat te peilen. Hoe dan ook, moge de rente nog niet in zijn opgaande richting zijn gestuit en dus de obligatiemarkt nog niet in daling zijn opgevangen, voor de aandelenmarkt was het deze week botertje tot de boom. Aangenomen wordt dat de schrikverko- pen door de niet te stuiten renteverho gingen na vrijwel de gehele augustus maand te hebben voortgeduurd, in de laatste week van deze maand zijn uitge werkt en daardoor de markt rijp hebben gemaakt voor een technisch herstel. Vele aangetaste posities konden daarbij weer worden rechtgetrokken, hetgeen in feite zeer fors koersherstel betekende. Van beide was al geruime tijd bekend dat zij op extreem lage koersniveaus terecht waren gekomen indien gerekend wordt met de dit jaar mogelijk te beha len winsten. Dat zou voor beide onder nemingen een topjaar kunnen beteke nen, zodat de klimaatsverandering deze week zeker geen onbedachte handeling kan worden genoemd. Hoe het nu precies op de kapitaal markt is gesteld, kan pas worden beoor deeld nadat een belangrijke lening van Dramatisch was de ontwikkeling in de fusiesector, waar Gist-Brocades zijn bod op aandelen Centrale Suiker Maatschap pij en Meneba introk, door een berisping van de SER. In het kabinet-Biesheuvel was minis ter Langman van Economische Zaken de eerste bewindsman die een plan ter tafel De mengvorm krijgt van deze groep werkgevers geen bijval. Zij handhaven hun bezwaren tegen heffingen en schrij ven de regering een aanpak toe, die niet alleen „psychologische”, maar ook „bud gettaire” achtergronden zou moeten heb ben. Met andere woorden: het kabinet wil ook iets van z’n eigen maatregelen in de schatkist terug zien. Het verdient aanbeveling, aldus de Kamer, dat iedere Nederlandse expor teur de economische ontwikkeling in de Bondsrepubliek nauwkeurig gadeslaat. Vragen van vaste relaties om langere betalingstermijnen op grond van ver minderde liquiditeit kunnen wellicht het beste met begrip, maar niet zonder voor zichtigheid worden beoordeeld. Bij nieuwe afnemers is de uiterste voorzichtigheid met betrekking tot hun soliditeit geboden. Leveringen op krediet op lange termijn kunnen in de huidige situatie slechts aan volkomen betrouw baar gebleken afnemers worden gedaan. De grootste voorzichtigheid is geboden in de bouwwereld, waarin in de komen de herfst al met ongunstige ontwikkelin gen moet worden gerekend. Iv» in jor nd- len id- de oor UTRECHT. Twee kers en wat extra DEN HAAG. De Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel heeft haar leden erop gewezen, dat er tegen het einde van dit jaar een conjunctuurkentering wordt verwacht in West-Duitsland. Op de beurs bracht dit nogal schrik teweeg, want het aandeel verloor er in een dag tien gulden door. De KNP daarentegen kon rond tien gulden aan trekken door zijn winststijging van 70 percent, maar dit is dan ook weer gro tendeels gebeurd door de enorme papier- vraag in het buitenland. Dat deze inflatie grotendeels vanuit het buitenland wordt gevoed en niet zozeer aan de overtrokken binnenlandse bestedingen kan worden toegeschreven, bleek nog eens overduidelijk uit het halfjaarrapport van de Bijenkorf. In de eerste helft van 1973 zijn de omzetten van dit concern weliswaar wat meer gestegen dan het gemiddelde van de detailhandel, maar toch minder dan was verwacht. Het drietal was daags daarvoor angst wekkend afgezakt, maar zag zich nu weer fors in herstel treden door hoop op een nieuw en beter bod voor zowel de v Centrale Suiker Maatschappij, die van 850 op 950 sprong, als voor de Mene ba, die weer op 200 kwam. Nu de Coöperatieve Suiker Unie beroep heeft aangetekend tegen de rechterlijke goed keuring van de onderlinge aandelen plaatsing van het drietal, kan deze fusie- campagne helaas weleens een kwestie worden van lange adem. BREDA. De toekomst van het ENKA-Glanzstoffbedrijf in Breda dat verleden jaar met sluiting werd bedreigd, is thans duidelijk aange geven. De aanzet hiertoe heeft reeds begin dit jaar de instemming van de ondernemingsraad en vakorganisaties gekregen. De nieuwe opzet voor ENKA-Breda komt in grote lijnen op het volgende neer: Kamerleden zullen bij de parlementai re behandeling van het wetsontwerp eefder oog moeten hebben voor de ge ringe doelmatigheid en de nadelige ef- fekten van de- heffing, vindt het NCW. Het unanieme advies van de Sociaal- Economische Raad over de heffingen heeft het kabinet nu in het wetsvoorstel grotendeels gevolgd Maar daar staat te genover dat het advies over „alternatie ve” heffingen, waarover de SER zich eveneens zou uitspreken, niet is afge wacht. Dat zit de werkgevers niet hele maal goed. Want hun belang zou in dat advies zeker hebben doorgeklonken. In het begin hebben de werkgevers zich vierkant tegenover iedere inbreuk op hun investeringsvrijheid verzet. De ondernemers voelden zich door het fis cale beleid, het keurslijf van wetten en verordeningen en door het tegenspel van de vakbeweging al dusdanig in hun bewegingsvrijheid beperkt, dat ze tot het bittere einde wensten vast te houden aan het standpunt: wij bepalen in welke projekten we geld stoppen, wanneer en op welke nlaatsen in Nederland. De totale voorziene personeelssterkte blijft gehandhaafd op het niveau zoals eind vorig jaar met de ondernemings raad en vakorganisaties is afgesproken, namelijk 900 tot 950. Dit betekent ten opzichte van de verwachte stand per eind dit jaar een vermindering van on geveer 1Ó0 tot 150 medewerkers, te be reiken in de komende twee jaar. Er zullen uiteraard geen medewerkers op straat worden gezet. Er zal geen spinapparatuur worden bijgeplaatst. Met de aanschaffing van de textureer- machines en de aanpassing van de di verse apparatuur voor het speciale pro- extra luidspre- draad zijn vol doende om met gewone stereo-ge- luidsapparatuur een quadrafonisch effect uit gewone stereoplaten te krijgen. Aparte quadrafonische sys temen met quadrafonische platen, quadrafonische versterkers en vier aparte kanalen die elk een aparte luidspreker voeden zijn gewoon overbodig om het doel, een gave reproduktie van de muziek in de concertzaal, te bereiken. Intussen laten de ondernemers er geen misverstand over bestaan, dat zij in een vergunningstelsel alleen maar brood zien als dit vergezeld gaat van een sprei dingsbeleid. Het vestigingsklimaat in op te krikken gebieden zou zó gunstig moe ten worden, dat ondernemers er eenvou dig niet over zouden piekeren investe ringen in andere EEG-landen te doen. Ze hebben daarom niet nagelaten er de regering op te wijzen dat ook andere adviesorganen een investeringsregeling willen koppelen aan een spreidingskop- peling. Op 10 april van dit jaar zei de Raad voor de Arbeidsmarkt er in zijn typisch jargon over( „Voortzetting en intensivering van het stimuleringsbeleid, gecombineerd met een selectief vergun ningenbeleid op basis van een geïnte greerd regionaal ruimtelijk ordeningsbe leid (met name voor het Westen) is de aangewezen weg voor een spreidingsbe leid. Ofwel: kabinet doe er nou eindelijk eens iets zinnigs aan. Een zelfde nadruk op het vergunningstelstel heeft ook de Adviesraad Ruimtelijke Ordening gelegd in een spreidingsadvies. De Rijnmond- raad verklaarde zich al evenzeer voor stander van vergunningen omdat die se lectief werken, in tegenstelling tot hef fingen. De grote industriële werkgevers organisaties Verbond van Nederlandse Ondernemingen en Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond achten het mis plaatst om voor de heffing budgettaire argumenten te gebruiken, zoals de rege- bracht, gericht op het beperken van investeringen in de overbelaste gebieden. Hij legde daarin de nadruk op de me thode van de heffingen en kreeg daar door veel tegenstanders, onder meer de hele ondernemingswereld. Heffingen, al dus de werkgevers-opvatting, verslechte ren de kostenpositie van het bedrijfsle ven en bevorderen de inflatie. En dat kan toch niet de bedoeling zijn als het erom gaat de bedrijvigheid zo evenwich tig mogelijk over het land te spreiden, zodat de negatieve gevolgen van de groei zich niet exclusief tegen een bepaalde bevolkingsgroep gaan keren. In die omstandigheden zijn maatrege len tegen iedere overbelasting op zijn plaats. Het nieuwe wetsontwerp dat een onbelemmerde bedrijfsvestiging of uit breiding in de Randstad onmogelijk maakt, komt dan wel rijkelijk achteraf, maar beter laat dan nooit. De vakbeweging zag in die vrijheid met enige bitterheid een van de hoofd oorzaken voor sociale onrust. Vrij inves teren betekende in haar ogen het onge controleerd oproepen van spanningen op de arbeidsmarkt in interessante deelge bieden, waardoor iedere zinnige sprei ding van werkgelegenheid al bij voor baat zou mislukken. Zij heeft daarom als eerste gepleit voor een „selectief in vesteringsbeleid”, een pleidooi waaraan de regering tenslotte, vanwege de rede lijkheid ervan, een willig oor heeft ge leend. Bovendien, zo lieten de verbonden de regering eerder weten, zou de opbrengst van een eventuele heffing wel eens aan gewend kunnen moeten worden om de negatieve effekten ervan zoals stijgende werkloosheid, door middel van compen serende maatregelen teniet te doen. Die „toenemende werkloosheid” toveren de werkgevers dan weer uit de hoge hoed van de kosteninflatie binnen een strak prijsbeleid, waardoor elke kostenverzwa- ring (heffingen) de bedrijven dichter naar het rood van de gevarenzone ma noeuvreert. AMSTERDAM. Het was ditmaal voor de beurs weer eens een prettige ervaring een hausse mee te maken, want ook al was het een technisch herstel, een feit was dat vrijwel de gehele aan delenmarkt verscheidene dagen achter een hogere en vaak zelfs fors hogere koersen liet zien. Maar alleen de aande lenmarkt, want de obligatiemarkt betrok na enige aarzeling weer lagere regionen. Vooral nadat bleek '’at de rente in Duitsland toch weer .ogerop wilde. Na enige weken van stilstand rond tien percent was er geen houden meer aan. Het bedrijf gaat zich specialiseren op de produktie van polyester filamentga- rens op spinspelen, bestemd voor textu- reren (kroesen van garens). De textureercapaciteit wordt verdub beld: daartoe krijgt het bedrijf de be schikking over 13 van de modernste textureermachines. In de nieuwe opzet komt het scheren (speciale opmaak van garens) te verval len. minister Lubbers tóch de vergunningen-aan vullende Britse betalingsbalans. De lopende reke ning van de Britse betalingsbalanszal dit jaar een tekort van ongeveer een miljard pond sterling te zien geven, maar volgend jaar zal er een verbete ring optreden. Dit voorspelt het gezag hebbende National Institute of Econo mie and Social Research in Londen. Van Bcrkel. De omzet van Maatschappij Van Berkel’s Patent N.V. is in het eerste half jaar van 1973 met ca. 15 pet. gestegen ten opzichte van de ver gelijkbare periode van 1972. Ook de winstontwikkeling was gunstig, aldus een mededeling van het bedrijf. Jean Heybroek. Jean Heybroek N.V. (groothandel in machines en gereed schappen, huishoudelijke apparaten en -artikelen) hoopt over 1973 in staat te zullen zijn de dividenduitkering in bescheiden mate te hervatten. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1969 (10 pet.). Handeisovereenkomst. Japan en China hebben overeenstemming bereikt over een ontwerp-handelsakkoord. Dat is het resultaat van onderhandelingen die de afgelopen twee weken in Tokio zijn gevoerd. Er moet nog worden gesproken over enkele detailpunten. Het definitieve handelsakkoord zal waarschijnlijk in het najaar worden ondertekend. Internationale economische instellin gen als de OESO zijn blijkens een deze week verschenen rapport van mening dat in ons land de inflatie nog fors zal aanhouden, maar ook de werkloosheid relatief hoog zal blijven. De oplossing van de wilde-stakingsconflicten deze week in West-Duitsland wijst er echter op dat ook daar voorlopig nog geen halt aan de inflatoire ontwikkeling zal wor den toegeroepen. Dezelfde wetenschap pelijke economische groep meent dan ook dat de inflatie in ons land opnieuw gepaard zal gaan met hoge overschotten op de lopende rekening van de betalings balans. x De hypotheekbanken, die de vorige week hun kassen hadden moeten sluiten bij de afgifte van 8,5 percent pandbrie ven tegen zelfs 98,5 percent, kwamen deze week met de eerste 9-percentstuk- ken op de markt. Voorlopig tegen 100 percent en met een gemiddelde looptijd van rond acht jaar. Maar toen later in de week ook diverse leningen van de Bank voor Nederlandse Gemeenten zo danig in koers terug gingen lopen, dat ook hier rendementen van rond de ne gen percent te behalen bleken, rees weer de vraag of de hypotheekbanken ook op negen percent wel succes zouden heb ben. Los daarvan is het voorstel (vergun ning voor gebouwen of installaties, waarbij de Kop van Noord-Holland, Alkmaar, Heerhugowaard, Langedijk en St. Pancras buiten schot blijven) een voortreffelijk reguleringsinstrument, waardoor de nadelen van de welvaart redelijker over het volk kunnen worden gespreid. En waarmee wordt voorkomen, dat het land ekonomisch gesproken zo veel slagzij maakt in de Randstad, dat het verblijf er zoveel als een welzijns- schipbreuk dreigt te gaan betekenen. Waarom mengvorm heffingen heeft gekozen “kan in de Ka mer pas goëd duidelijk wofden. In zijn nota zegt de bewindsman alleen dat de heffing een afremmende werking uitoe fent op investeringen in kleinere projek ten, die niet onder het vergunningstelsel vallen (gebouwen tot maximaal 1 mil joen) en voor de grotere projekten tot „een eerste selektie” leidt. Van dat laat ste heeft de bewindsman het bedrijfsle ven niet kunnen overtuigen. Als hét de staatskas dan geld moet opleveren, ver tel er dan liever bij, dat het direkt weer aan een beter spreidingsgebied wordt besteed. Dan wordt het voor de misdeel de gebieden acceptabeler en kan het de werkgevers worden gepresenteerd als een voorstel dat het vestigingsklimaat elders aantrekkelijker maakt. De opvolger van Langman in het ka- binet-Den Uyl, minister Lubbers, is nu met een bijgespijkerd voorstel gekomen, waarin het vergunningstelsel hoofdzaak is en door middel van heffingen kan worden bij gestuurd. De reacties daarop uit het bedrijfsleven zijn een stuk min der afwijzend dan die op het plan- Langman. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond is zelfs zover gegaan dat het in een officiële reaktie zei ermee in te stemmen „dat de maatschappelijk ongewenste gevolgen van te sterke opeenhoping van economische bedrijvig heid met een vergunningenbeleid moeten worden bestreden”. plotseling in vraag werd omgezet, is een veelbetekenende ontwikkeling. Ook voor Philips begon het drukkende klimaat te verbeteren en werd een licht herstel geboekt. Ook de handelsonderneming Lindete- ves blijkt uit de internationale handel veel over te houden, gezien de winststij ging van 60 percent in de eerste zes maanden van dit jaar. Het aandeel kon er 15 gulden door aantrekken. Verder profiteerden in de hausse-roes deze week de verzekeringssector met winsten van circa vijf gulden voor Ennia en Amev, de uitgeverssector met winsten van tien gulden voor Elsevier en de VNU en zelfs 15 gulden voor ICU en Kluwer, alsmede de tapijtsector met winsten van vijf gulden voor Gamma, Veneta en de KVT. Verenigde Touw moest evenwel van 210 percent op 195 percent terug, nu ook deze week de Engelse Jesselgroep, waarmee over een fusie onderhandeld wordt, niets van zich liet horen. Bijzonder fors in hun herstel- campagne waren Holec, die van 250 op 290 terecht kwam, en Rijn-Schelde, die 15 opliep. Wessanen herstelde zich ook met 15 en Unikap kwam van 200 op 265 terecht. ring heeft gedaan. In deze kringen be- i staan over de doelmatigheid van dw heffing en over de wijze van uitvoering ..STnfp fwii-fplc” introductie van stereo-technieken was een grote verbetering want de op twee plaatsen opgenomen mu- zieksignalen verschillen iets in „plaats”. Reproductie van die twee signalen via verschillende kanalen geven bij een juiste plaatsing van de luidsprekers en een juiste plaats van de luisteraar niet een dubbel sleutelgateffect maar een ruimte lijk effect. Wat nog ontbrak was dat weerkaatste geluid van de wanden, de plafonds en de vloer. Dit geluid moet van achter de luisteraar komen en een aanvullende functie op het geluid van de twee luidsprekers van de stereo-apparatuur vervullen. Dat kan door nog eens twee aparte kanalen toe te voegen aan de be staande twee-kanalige stereo-syste- men en dat is wat men quadrafo nie noemt. Het kan echter ook, stelt de „New Scientist”, door dat eerder vermel de niet in fase zijde geluid uit de stereoplaat wel tot klinken te brengen. Het enige wat men dan te doen heeft is de aanschaf van twee luidsprekers, die wel van goede, maar niet van extreem goede kwa liteit en vermogen hoeven te zijn (het gaat om aanvullend geluid). Die luidsprekers moet men dan via een parallelschakeling aansluiten op de twee plus-aansluitingen van de luidsprekeruitgangen van de stereo-versterker. Op die manier pikt men precies die weerkaatste, in de opename niet in fase zijnde, geluiden uit het van de plaat komende signaal en die wor den dan via de twee achter de luisteraar geplaatste aanvullende luidsprekers weergegeven. „Zo ge niet men betrekkelijk eenvoudig van quadrafonie”, aldus het blad, dat eraan toevoegt dat de huidige aanbiedingen van quadrafonische apparatuur niets te maken hebben met een natuurlijke weergave van muziek. In Amsterdam is gisteren de overeen komst getekend tussen de vakorganisa ties en Delta-Lloyd in verband met de komende fusie met het Britse verzeke ringsconcern Commercial Union. De foto toont van links naar rechts: Drs. A. de Hullu, plaatsvervangend voorzitter van de raad van bestuur van Delta-Lloyd mr. J. P. Barth, voorzitter van de raad van bestuur van Delta Lloyd en mej. Born, die het bedrijf juridische adviezen geeft. De onderhandelingen- tussen Delta- Lloyd en de organisatie van buiten- dienstfunctionarissen in het verzeke ringsbedrijf „De Buitendienst’’ in ver band met de overneming van Delta- Lloyd door Commercial Union, hebben niet tot overeenstemming geleid- Tien dagen geleden heeft de raad van bestuur van Delta-Lloyd „De Buitendienst” toe gezegd dat aan alle eisen van deze vakorganisatie zou worden voldaan. Dit komt nu volgens de bond echter onvol doende tot uitdrukking in de stukken. Dit wordt gesteld in het Engelse blad „The New Scientist”. Volgens dit blad is het onnodig in te gaan op dure aanbiedingen om dit laatste snufje op het gebied van electroni- sche reproductie van geluid te ver werven. Er is een veel eenvoudiger systeem, gebaseerd op de zekerheid dat ste- reo-platen ondanks de goede stere- o-opnametechnieken niet alleen rechtstreeks opgenomen geluid be vatten maar ook geluid dat is weerkaatst van wanden, vloeren en plafonds van de opnamestudio, de concertzaal of welke andere plaats van registratie ook. Deze signalen zijn alleen niet, zoals dat heet, in fase, waardoor ze weggedrukt wor den uit het wel in fase zijnde geluid dat uit de twee luidsprekers van de stereo-apparatuur komt. Het specifieke warme geluid van een concertzaal ontstaat omdat het oor niet alleen de muziek ontvangt die rechtstreeks van het podium komt, maar ook - met een geringe tijds vertraging - het van de wanden weerkaatsende geluid. Het mense lijk oor is bijzonder gevoelig en kan opvallend precies in de rich ting vaststellen waarvan het geluid komt. Vandaar ook dat de nu ou derwets geachte mono-weergave van muziek het „sleutelgateffect” had. Het oor bemerkte dat het geluid één plaats, de luidspreker, kwam. De buitenlands aanbod nu dukt is een bedrag gemoeid van ruim 10 miljoen gulden. Bovengenoemd voorstel is vandaag met de vakorganisaties besproken en aan de ondernemingsraad van ENKA-Breda voor advies voorgelegd. g.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9