HAARLEM GEVELD DOOR SNELLE OPENINGSTREFFER Door komst Johan Cruyff KEEPER JAAP BLOEM VOORKOMT AFGANG VAN TELSTAR Van Veen topscorer 1» Ajax teleurstellend in Nijmegen Eredivisie in cijfers Geen mazzel voor AZ’67 Spelers Barcelona eisen meer geld FNHAAG ij tl k .wr’L F •««sift MAANDAG SEPTEMBER 3 13 19 7 3 (Van onze sportredactie) Omschakeling rland 194.-“ er it maken ir u klaar, r. fabriek en Ontstellend onnauwkeurig o iESii HL Den Haag laat kansen liggen (Van onze sportredactie) Telstar ontplooide nauwelijks enig ini- Knobel laakt de KNVB (Van onze sportredactie) MARC SERNÊ STAND: voor (zatercL). Hughes: Feyenoord normale ploeg in een mooi stadion Jigjjjy-lH -lg A „,«s aanzienlijk beter verzorgd. In de eerste helft profiteerde vooral de zwervende Aad Kila op bekwame wijze van het Velser balverlies. Veelvuldig kwam hij tussenbeide als het Telstar-middenveld onzuiver passte of traag reageerde om daarna met grote wendbaarheid de vrije ruimte kiezen. Eén van de weinige momenten dat Ajax zonder Cruyff aanvallend echt gevaarlijk kon worden. Gelegenheidsspits John Rep (16) haalt om. De bal zal echter worden gestopt. Links Arie Haan. NEC kreeg daarmee loon naar werken en bovendien straften de Nijmegenaren met deze treffer de passiviteit van het roemruchte Ajax meedogenloos af. Ajax zonder Cruyff blijkt een niet onover winnelijke tegenstander, zo werd onom stotelijk bewezen in het Nijmeegse Gof- fert-stadion. De Amsterdammers bij wie Piet Keizer en Gerrie Mühren wel van de partij waren, kregen de juiste snit niet te pakken. Dientengevolge kon een- Mansveld werkte de bal en André het doel in. gisteren zijn eerste competitiewedstrijd uit tegen Elche. Het verloor met 10. ten, toen Rep zich trachtte te manifeste ren. Doelman Sobczak was echter pa raat. Arnold Mühren mocht de falende Kleton vervangen. WIEL COERVER meer verwacht Programma AZ’67, Feyenoord FC Utrecht Ajax Sparta FC Den Haag De Graafschap Go Ahead Eagles PSV FC Twente FC Groningen MVV FC Amsterdam AZ’67 Roda JC Haarlem NEC Telstar NAC 3—2 3—2 LEO VAN VEEN topscorer 5— 5 7—8 6— 8 5—9 1— 2 2— 3 5—7 5—8 3— 7 0 0 1 2 1 3 1 1 1 1 1 1 2 2 0 1 1 1 6 6 5 4 3 3 3 3 3 3 3 3 2 2 2 1 1 1 3 3 2 1 1 0 1 1 1 1 1 1 0 0 1 0 o o 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 De pas zeventien-jarige Hagenaar dol de Driessen aan alle kanten al moet ter verontschuldiging van de Telstar-verde- diger worden aangeroerd dat geen colle ga van hem op het briljante idee kwam om iets te gaan ondernemen tegen het gevaarlijke opkomen van Joop Korevaar. Korevaar had niet uitsluitend zijn aan vallende verdiensten, ook defensief was hij goed op dreef. Jerzy Willim werd volledig ingepakt, gedeeltelijk door de eigen fout voortdu rend Korevaar op dezelfde wijze te wil len passeren. Een ander gevreesd wapen van de Pool, de steenharde vrije trap, was volledig verkeerd gericht. Naast het goede werk van Swanenburg, Kila (eer ste helft) en nieuwkomer Leen de Graaf die op het middenveld de nodige rust bracht moet zeker de naam van Bo Augustsson worden genoemd. De Zweed staat momenteel als rechterspits opge steld terwijl hij eigenlijk op het mid denveld thuishoort. was kennelijk afwezig bij de lange ver dediger want hij meed bijna iedere aan vallende actie, een impuls die het zwoe gende duo Van Kooten-Couperus erg goed had kunnen gebruiken. Aad Mans veld toonde dat lef wel (ondanks het regelmatige misgrijpen van Piet de Zoe te) en zijn aanval meteen na rust lever de prompt succes op. Hij speelde de bal naar Bregman die voorzette. Hans Dries sen reikte minder hoog dan de even kleine Swanenburg en de doorgelopen furieus aanvallend NEC vóór rust de meeste aanspraken doen gelden op een voorsprong. Dat het zover niet kwam, lag aan het tekort aan brutaliteit bij de Nijmegenaren, die het op kritieke mo ment enlieten afweten. Ajax, zonder Cruyff en Stuy, maar mét Keizer en Mühren, bleek niet tot indrukwekkende prestaties in staat. Alleen Johan Nees- kens en Horst Blakenburg haalden een ruime voldoende. Aanvallend kon Ajax met de falende Kleton, de apathische Keizer en de volledig aan banden geleg de Rep nauwelijks een vuist maken. Dat de Amsterdammers toch met een voor sprong konden gaan rusten, was het gevolg van een ongelukkig moment in de Nijmeegse verdediging. Neeskens zet te in de 28e minuut goed door en zijn haarscherpe voorzet (gemist door ettelij ke spelers) verdween uiteindelijk via het lichaam en het been van Kornelis in het Nijmeegse doel. Deze goedkope treffer hielp Ajax over zijn dieptepunt heen. Paniekerige situa ties in de wankelende Amsterdamse de fensie werden in laatste instantie ge klaard door Blankenburg, Hulshoff en in mindere mate Krol, die evenals vorige week in Deventer tal van slordigheden gecorrigeerd zag door zijn medeverdedi- gers. Na rust kreeg Ajax meer vat op het onbevangen spel van NEC. Een kwartier na de hervatting beleefden de Nijmeegse supporters benauwde momen- 7— 2 8— 4 Het doelpunt waardoor alle Haarlemse goede voornemens verbrijzeld werden. Lex Schoenmaker heeft al na twee minuten een fout van Hoeben af gestraft. Lelieveld ligt verslagen op de grond. 0 0 0 11—2 0 1 0 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 3 Ajax-trainer Georg Knobel is niet van plan om nog langer met de bondscoa- ches Van der Hart en Fadrhonc samen te werken. Hij heeft dit besluit genomen omdat het beleid van de beide bondscoa- ches naar zijn mening onduidelijk is. Zeker op het punt van de taakverde ling waarbij naar buiten nooit precies is aangegeven wie voor bepaalde zaken nu eigenlijk de verantwoordelijkheid heeft. AZ’67—Go Ahead Eagles FeyenoordHaarlem NACFC Utrecht FC TwentePSV NEC—Ajax FC AmsterdamMVV FC Groningen—De Graafschap Roda JCSparta FC Den HaagTelstar 0—0 4—1 2—4 1—1 1—1 2—2 2—2 0—0 2—0 W WIE® -- lEn Hughes gedachten gingen terug naar de tweede minuut van de wedstrijd oen Haarlem-ausputzer Piet Hoeben de bal niet correct aannam, maar alle gele genheid kreeg om terug te spelen op Lelieveld. Hoeben plaatste echter te zacht waardoor Lex Schoenmaker het leer onderschepte en vervolgens weinig moeite had om Lelieveld voor de eerste keer te passeren. Nieuwenhuis: „Je kunt wel blijven redeneren maar na zo’n snelle goal is iedere basis weg. Zeker tegen Feyenoord.” Het zal echter altijd wel een raadsel blijven waarom Feyenoord (Hughes: „Ik had gedacht dat het na dat doelpunt waarschijnlijk als een wals zou komen, maar dat kan dit Feyenoord blijkbaar niet”) niet profiteerde van deze opsteker. Haarlem bleef gelijkwaardig partij bie den hoewel het in de spits, Van den Berg en Wetzel (die afwisselend verster king kregen van de gewiekste Vosmaer, Huyg, Nieuwenhuis en De Haan), te weinig pressie kon uitoefenen om Feyen oord echt te verontrusten. DEN HAAG. Leo van Veen is zondag door zijn vier doelpunten in de wed strijd tegen NAC alleen aan de leiding op de topscorerslijst gekomen. De Utrechter bracht zijn totaal op zes tref fers. De tweede plaats wordt gedeeld door drie spelers, namelijk Willim (Tel star), Van der Kuylen (PSV) en Cruyff, die door zijn vertrek naar Spanje, op drie zal blijven staan. r WN De omschakeling lijkt te gaan lukken. Zich vaak aanbiedend is hij een uiterma te nuttige spits die over een goed schot beschikt. Theunissen: „Het gaat goed met hem, maar ik wil hem ook nog wel eens aan het werk zien in een uitwed strijd als de tegenstander meer initiatief ontplooit en Den Haag dus naar achte ren moet.” Dezelfde Augustsson benutte in de zestiende minuut een scoringsmo- gelijkheid door via de paal uit een lastige hoek keihard raak te knallen. Een goal die kon ontstaan door volstrekt onnodig balverlies van Monne de Wit die zich ook later in de wedstrijd een weinig agressieve middenvelder toonde. Niet alleen hij maar ook aanvoerder André, bewaker van de op iedere bal lopende gelegenheidsspits Bregman, had beslist zijn dag niet. Het zelfvertrouwen Maar terwijl iedere finishing touch aan het steriele Rotterdamse aanvalsspel ontbrak vielen er desondanks doelpun ten- Boskamp soleerde even en waagde een afstandschot dat via de binnènkant paal Lelieveld volkomen verraste, waar na Feyenoord zijn enige „normale” doel punt produceerde. De tegenvallende Ressel liep Theo van Duivenbode er uit, schoof naar Schoenmaker, die de vrij staande Kristensen vond. Dat betekende 3—0. Luister bijvoorbeeld naar Barry Hug hes: „Het was waardeloos zoals dit Fey enoord vanmiddag voetbalde. Het is een doornormale ploeg in een mooi stadion. Maar probeer dat je spelers maar eens wijs te maken. Ik zag het al toen mijn spelers door de gang naar de kleedka mer liepen en zij met een schuin oog naar de portretten van de Feyenoord- spelers die aan de muur hingen keken. Je kunt ze dan 1000 keer vertellen: dit is niet meer de nloeg van weleer maar het helpt niet. Wij maken hier dan toch fouten die wij tegen NEC of NAC nooit maken.” ROTTERDAM. Evenals AZ’67, veertien dagen geleden, en Go Ahead Eagles had ook Haarlem gistermiddag het gevoel dat het op zijn minst één punt van Feyenoord afhandig had kunnen maken. Zelfs een uiteindelijk nogal hoog uitge vallen 41 nederlaag kon aan die gedachte weinig veranderen. Haar lem was zó zeker, zelfs in zijn veld spel dat nauwelijks voor dat van Feyenoord onderdeed, en juist daarom was de teleurstelling na afloop zo groot. tiatief, kon dat ook vrijwel niet omdat de ploeg ontstellend onnauwkeurig plaatste, zowel op korte als op langere afstand. Bij Den Haag was dat onderdeel Wiel Coerver later: „Ik had na twee maanden werken hier zo langzamerhand ook wel wat beter voetbal verwacht. Maar als je ondanks het slechte voetbal dat Feyenoord speelde toch zo vier doel punten maakt dan ben je op zijn zachtst uitgedrukt op de goede weg.” Een weg die dan toch wel erg lang en zwaar wordt voor Feyenoord. Want in het verdere verloop van de strijd, waarin Haarlem via een afstandsvolley van Ma- rijt nog tegenscoorde, ontbrak in de Rotterdamse acties ieder spoor van zelf vertrouwen, misten Schoenmaker en Jan sen opgelegde kansen en ontlaadde het Rotterdamse legioen, dat gistermiddag geslonken was tot een dieptepunt van 15.000 toeschouwers, zijn wrevel door met ritmisch handgeklap zijn afkeuring over het Rotterdamse spel kenbaar te maken. DEN HAAG De eerste Telstar-spe- ler die na de wedstrijd tegen Den Haag netjes verzorgd de kleedkamer uitkwam was Paul van der Meeren Geen wonder want de donkere keeper was door Jan Rab uit het elftal gelaten na de ontmoe ting tegen Go Ahead die mede door twee blunders van de Telstar-doelman op spectaculaire wijze verloren ging. Nadat Van der Meeren om andere reden begin van de week honderd gulden boete kreeg gooide hij er op de training een beetje met de pet naar. Een optreden dat trainer en spelers weinig waardeer den. Paultje kon zijn plaats in het eerste wel even vergeten en daarom kreeg Jaap Bloem tegen de Hagenaars de kans zijn kwaliteiten te tonen. De stevige reserve-keeper pakte die kans gretig. Alhoewel hij bij de tweede Haagse goal niet vrijuit ging was zijn optreden zonder meer overtuigend. Sterk ingrijpen bij hoge ballen (zijn lengte geeft hem al voordeel boven Van der Meeren) en goed getimed uitlopen smoorden vijf, zes mogelijkheden voor Den Haag. Van de overige tien spelers in de basisopstelling dezelfde als in De venter kon Rab terecht zeggen dat hij geen van allen had herkend in vergelijking met de wedstrijden tegen Sparta en Go Ahead. Een twee-nul voorsprong, voor Rab aanleiding Driessen te wisselen voor Klaas Bijl en Dik Helling voor de offen- sievere Co Stout. Telstars beste kans was een dreun op de lat tien minuten voor tijd. Bloem voorkwam met een paar goede reddingen dat de zevenduizend Den Haag-supporters nog meer reden tot juichen hadden. op een handige voorzet van Van den Berg, de Haarlem-spits die zich constant tegenover een veelvoud van Feyenoord verdedigers, aangevoerd door de sterke Dick Schneider, zag geplaatst. De ver vanging van Nieuwenhuis door Feteris had geen voor- of nadelen. Het grootste Haarlem-gevaar kwam nog van Theo van Duivenbode die als opkomende Haarlem-verdediger nog één keer voor paniek zorgde maar tegen het uitgesto ken been van Treijtel opschoot. Tenslot te kopte Hoeben nog onder een hoek schop van Kristensen door, waardoor Van Hanegem met een kopbal de eind stand op 41 bepaalde. De strijd kreeg in de slotfase nog een grimmig karakter, maar NEC hield de. halve winst stevig vast. George Knobel wilde zich aanvankelijk niet uitlaten over spel en spelers. De uitslag was hem enorm tegengevallen. „Wat ik van be paalde zaken denk, wil ik het elftal niet via de pers laten vernemen,” luidde zijn commentaar. Later liet Knobel zich toch tot enkele uitspraken verleiden en toen bleek dat hij behalve teleurgesteld ook verbitterd was. „Vorige week hebben mijn spelers zich bij de interland Ijs landNedeland het vuur uit de sloffen gelopen, terwijl anderen er de kantjes vanaf liepen. Vandaag hebben wij de rekening gepresenteerd gekregen. Naar mijn mening is dat een gevolg van het waanzinnige premiestelsel bij de KNVB”. De Ajax-trainer gaf daarmee duidelijk te kennen dat het interland- gebeuren zijn sporen heeft nagelaten in zijn gedemoraliseerde ploeg. In Nijme gen, waar het voor Ajax vrijwel altijd een uiterst moeilijke opgave is geweest, ervoeren de Amsterdammers andermaal dat NEC een wispelturige tegenstander is. maar trad ook pijnlijk aan het licht dat Johan Cruyff erg moeilijk kan wor den gemist. NIJMEGEN Keeper Sies Wever was niet de heldenrol toebedeeld van zijn hockey-collega Maarten Sikking. Om een strafschop te stoppen moet men uit het goede hout zijn gesneden. Wever kromde zijn rug toen vijf minuten voor het einde in de laaidende Goffert-kuip de NEC’er Ad Mellaard zijn aanloop nam voor de elf-metertrap, door arbiter Korver toegekend omdat Arie Haan on nodig hands in het beruchte strafschop gebied had veroorzaakt. Sies Wever pro beerde Ad Mellaard nog uit zijn concen tratie te brengen door hooghartig te beweren dat hij wist in welke hoek de bal terecht zou komen. Het bleek een totale misrekening van de Amsterdamse reserve-goalie, want Mellaard richtte koelbloedig op de linkerbovenhoek en geen Ajacied kon tegen deze alleszins verdiende gelijkmaker iets inbrengen. BARCELONA De spelers van Bar celona. wakker geschud door de giganti sche bedragen die hun clubleiders in hun jacht naar Cruyff bereid waren neer te tellen, hebben loonsverhoging geëist. De spelers zijn tot de conclusie gekomen dat een club die zo veel kan betalen voor één speler bereid moet zijn de rest van de selectie in de weelde te laten delen. Tot een spelersstaking is het (nog) nipt gekomen. Barcelona speelde zondag: Haarlem— UtrechtFeyenoord PSV—NAC (zaterd.), Ajax—Twente (za terd.), MVVNEC, De Graafschap—FC Amsterdam. Sparta—FC Groningen, Telstar—Roda JC, Go Ahead Eagles— FC Den Haag. De wedstrijd was toen als kijkspel al totaal bedorven omdat de gemakkelijke manier waarop Feyenoord afstand nam van Haarlem in de Hughes-équipe alle enthousiasme had geblust. Toch was Fernandez, vervanger voor Huyg, dicht bij een doelpunt. Hij kopte te zacht in wmi "-i'.-yj, -uartiir'|u. De topscorerslijst ziet er als volgt uit: 1. Van Veen (FC Utrecht) 6, 2-4. Willem (Telstar), Jensen (FC Groningen) en Cruyff (Ajax) 3 5-14. Suurbier, G. Mühren (beiden Ajax), Husers (FC Am sterdam), Bish (Roda JC), Vosmaer Haarlem), Van der Kuylen (PSV), Meij- ers (De Graafschap), Brokamp en Kerstges (Beiden MVV) en Kristensen (Feyenoord), allen 2. Den Haag trok daar niet genoeg voor deel uit, evenmin trouwens uit het veel vuldig opkomen van Joop Korevaar die op de linkervleugel geen mens ontmoet te. Hans Driessen had daar al zijn han den veel te vol aan de blonde Leen Swanenburg, de uitermate behendige linkerspits. etalingsB erende p btenaren :n, ku: m. ku ■koming Jverdere) ies enz n hun si ot het I medewet 'ele bat hele bedt die zich asten me in schuit k Advie lenstand, aan 18, 9-16903, asten. AlkmaarAZ heeft in de eerste helft pech gehad met twee schoten tegen de lat en twee tegen de paal. In de tweede helft werd er ook vergeefs gejaagd op een doelpunt. Het duel was zeer eenzij dig daar Go Ahead zich tot verdedigen moest beperken. De ploeg van trainer Notermans deed dat bekwaam. Arntz kreeg de gele kaart, nadat hij Schaafstra onderuit had gelopen. De Winkel werd genoteerd toen hij bij dood spel de bal wegtrapte en een afkeurend gebaar maakte naar een grensrechter. t* it TT*

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13