DAMES TOCH Ron Hill onstuitbaar WEEDE in slotfase marathon Van Grimbergen: Roeiers snel uitgeschakeld RECORDS IN POTSDAM Piet Bromberg chef d’équipe voor EK Madrid W(S)WIII[![p Pakistani kregen hun revanche niet NOG in cijfers „Amstelveen” „Gelukkig hebben spelers niets geforceerd” JE „BRONS” VOOR WESTDUITSERS 15 14 MAANDAG 3 SEPTEMBER 1973 Vergeefse achtervolging Zorg Viren hervindt vorm Uniek Wondertje LtA ijr. *4 feu (Van portredactie) Het (Van onze sportredactie) PIETER MUL KARAKTER OOK TEGEN INDIA DOORSLAGGEVEND (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD (Van onze sportredactie) Llon dat ider kte. laar :elfs als- :eur zelf jcht lik- :oen faal dat te teer en het de ;Stig lees nte- we de te aak rlo- i de zoor om Idag zed- ijk- en De overwinning ging naar West-Duits- r land, dat zijn beide laatste wedstrijden won: met 3-0 van de Verenigde Staten en met 1-0 van Frankrijk en Nederland in de eindrangschikking één punt voor bleef. Nederland, dat gisteren met 0-0 gelijkspeelde tegen België, zou ook bij een overwinning in de laatste wedstrijd niet verder zijn gekomen dan de tweede plaats, doordat het eerder in het toer nooi van West-Duitsland had verloren. Ties Kruize (rechts) en Maarten Sikking, beiden goed voor een hoofdrol in de wedstrijd NederlandIndia, die na een dramatische ontknoping de wereldbeker in Nederlands bezit bracht. Nederlandse een Nederland in Madrid weer tot de meest gevreesde ploegen zal maken. Dat is nu zelfs een noodzaak geworden. Adel ver plicht tenslotte. Allen was de man die in eerste in stantie de jacht op Donald Walsh had ingezet. Achttien kilometer na de start was hij de Ier zelfs tot op vijf meter genaderd maar Wals ontsnapte op het laatste moment. Twee kilometer verder was zijn voorsprong op Allen weer tot 17 seconden uitgelopen. Ron Hill tien kilometer voor het einde: het moment waarop hij Donald Walsh passeert, de Ier die meer dan één uur aan de leiding ging. iack Een- van val ei j- van FC vei ling vat- iens isen i de had igen rste dat len spel het eld. Ifde loor on- flak op wa- we- ;uc- trijd van de lus- irry oep loe- vier nk- Z 3- <ic- ssla bF. In :sv una de iets ay- ner ren lin- cht ïeds hop ?SV ’ro- ;en- isen ssel ibse ;erd zijn vers l^ea- 0-0, leid ces- ed— ïd— ited 0-3, 2-1 3er- -KV k 2- rcle "lub eer- 1-1, ras- =y— letz sille pnt, Met tien doelpunten tegen India scoorde hij tweemaal is Ties Kruize topscorer van het hockeytoernooi om de wereldbeker ge worden. De Pakistaan Tanvir Dar werd met zeven doelpunten tweede, de Indiër Surjit Singh en de Spanjaard Juan Amat deelden met zes doelpunten de derde plaats. Bij de dames toonde de Nieuwzeelandse Jennifer McDonald zich met negen doelpunten het meest produk- tief. 2-1, l-o. i-0, tien seconden voor op Allen die op één uur .4.49 door kwam. Johan Kijne was toen tweeëntwintigste in 1.68.55. Ben van Sijtveld en Henk Kalf passeerden kort daarop. Op dertig kilometer lag Walsh door de terugval van Allen riant voorop, maar tweeduizend meter verder begon de op mars van Ron Hill die in zijn spoor het duo Johnsson (tweede op een minuut) en Alder (weer dertig seconden later) mee trok. De 26-jarige Kijne was de eerste Nederlander in 2.27.06, goed voor de vijftiende plaats. Kalf eindigde als 27ste in 2.34.27 en De Jong als 32ste in 2.39.19. Grote indruk maakte in Stockholm de 17-jarige Inger Knutsson, die vorige week in Duisburg Europees Jeugdkampi oene op de 1500 meter werd. De Zweed se liep zaterdag de 3000 meter in 8.58.4 en werd daarmee na wereldrecordhoud- ster Loedmilla Bragina (Rus> en de Ita liaanse Paola Cacchi de derde vrouw die deze afstanud onder de negen minuten heeft gelopen. De Finse Nina Holmen kwam tot 9.0048. Indiase verdedigers met de voet op de lijn was gestopt. In de tweede helft, toen India na een zeer sterke eerste periode terugzakte, kwam Nederland op gelijke hoogte door een na acht minuten door Kruize benutte strafcorner, zijn tiende toernooidoelpunt. AMSTELVEEN. Piet Bromberg, de ex-coach van het Nederlandse hockey team zal naar alle waarschijnlijkheid als chef d’equipe fungeren van de Neder landse ploeg die volgend jaar in Madrid (eind april, begin mei) uitkomt in het toernooi om het Europees kampioen schap. Bromberg: „Zeker is er nog niets, maar ik sta inderdaad voor Madrid op de lijst. Nu manager Hans Schnitger opstapt, gaat er vanaf nu bij toerbeurt iemand mee als manager naar belangrij ke toernooien.” Die procedure impliceert dat Guus Lathouwers de Nederlandse ploeg in ja nuari en februari gaat vergezellen tij dens de trip naar Nieuw-Zeeland, waar in de stad Christchurch een toernooi wordt gespeeld waarvoor de acht sterk ste hockeylanden ter wereld zijn uitge nodigd. - Oost-Duitsland kan gerust zijn. De Coupe Glandaz, de eeuwige wisselprijs voor het sterkste land ter wereld bij het herenroeien, blijft behouden. De felle zuidwestenwind heeft echter zondag in Moskou wel het uiterste van de zenu wen van de Duitse officials gevergd. Pas in het vijfde van de zeven nummers die de FISA kent veroverde de ploeg het eerste goud. AMSTELVEEN. Het lijkt een ondankbare taak voor de nieuwe coach van de Nederlandse hockeyploeg, Cees Tania, om volgend jaar de accu op te laden wanneer Nederland zich voorbereidt op het toernooi om het Europees kampioenschap, dat eind april in de Spaanse hoofdstad Madrid begint. De stijgende lijn in de prestatie- curve onder het bewind van Ab van Grimbergen, die zich na drie jaar terugtrekt, is gisteren namelijk doorgetrokken tot een punt, dat geen verdere progressie mogelijk laat. Via een zesde plaats (wereldbekertoernooi Barcelona) en een vierde (München 1972) stootte Nederland in Amstelveen door naar de absolute wereldtop. Cees Tania, die op 29 september tijdens dc algemene ledenvergadering van de Koninklijke Ne derlandse Hockeybond tot coach zal worden benoemd, staat nu voor de niet geringe taak die positie te consolideren. Maar, zo bleek in Amstelveen, hij heeft daar alle vertrouwen in. „Daar is het fout gegaan”, aldus de winnaar van 1971, „als wij toen samen hadden kunnen lopen waren we heel wat beter tegen de wind bestand ge weest.” Tussen de vijfentwintig en dertig kilometer kreeg Allen de dreun. Hij viel van de tweed? plaats terug naar de achtste en had twaalf kilometer voor het einde al anderhalve minuut achter stand op Walsh. dertien centimeter verder dan het oude. Frank Siebeck won de 110 meter horden in 13.5 sec. en Annelli Ehrhardt de 100 meter horden in 12.8.-. De Indiase verdediger Surjit Singh (hij scoorde tweemaal uit een strafcorner) in duel met Jeroen Zweerts (midden) en Wouter Leefers. Ab van Grimbergen: „Het is misschien moeilijk te geloven, maar ik beschouwde de zaak na die 0-2 nog lang niet als verloren. Daarvoor speelde Nederland gewoon te goed in die eerste fase. Na tuurlijk krijg je een forse tik als je zo loopt te spelen en je komt toch met 2-0 achter. Mijn grootste zorg was of de jongens gewoon hun normale spelletje zouden blijven spelen en zich niet zou den gaan forceren. Gelukkig is dat laat ste niet gebeurd.” BERLIJN. Het Oostduitse dames estafette team heeft tijdens atletiekwed strijden in Potsdam op de 4x100 meter estafette een nieuw wereldrecord geves tigd. De ploeg betaande uit Petra Kandarr. Renate Stecher, Christina Heinich en Doris Selmigkeit liet een tijd afdrukken van 42.6 sec- Het oude record, in het bezit van Oost-Duitsland en de Verenig de Staten was 42.8 sec. Lasse Viren, de Olympische kampioen op de vijf en tien kilometer, schijnt zijn vorm van 1972 langzaam aan het her winnen te zijn. Tijdens de interlandwed strijden Zweden-Finland, die zaterdag en zondag in het Olympisch Stadion in Stockholm werd gehouden won de Fin de 10.000 meter in 28 minuten en 25.19 seconden voor zijn landgenoot Nikkari (28.25.56)- Cees Tania heeft in ieder geval de zekerheid, dat hij met een forse kern van de ploeg die gisteravond voor een ongekend hoogtepunt in de Nederlandse hockeygeschiedenis zorgde, door kan gaan. Tenminste negen a tien spelers van de kerngroep van zestien van het nu beëindigde wereldtoernooi, blijven beschikbaar voor de nationale ploeg. Van vier spelers (Paul Litjens, Flip van Lidh de Jeude, Jeroen Zweerts en aanvoerder Nico Spits) is het zeker dat zij een einde maken aan hun carrière als international, van twee (André Bol huis en Bart Taminiau) is dat vrijwel zeker. De uittocht van een aantal krachten is vrijwel steeds de consequentie van een belangrijk toernooi en zeker als zo’n toernooi, zoals voor Nederland gisteren gebeurde, met een titel wordt bekroond. De wereldtitel voor Nederland, ook al is die dan officieus in de praktijk wordt het land dat de wereldbeker wint echter erkend als de wereldkampioen mag zonder meer de titel van het ka rakter worden genoemd. De voorbeeldige mentaliteit waarover de Nederlandse ploeg in Amstelveen, na een teleurstel lende start, bleek te beschikken, was uiteindelijk zelfs teveel voor India, dat in de finale weliswaar het betere hockey had laten zien, maar tenslotte niet terug had van het onverwoestbare doorzet tingsvermogen van de equipe van Ab van Grimbergen. De vergelijking kan nog verder wor den doorgetrokken. Want net als tegen West-Duitsland was het uiteindelijk Bart Taminiau die aan alle onzekerheid een einde maakte door de vijfde strafbal te benutten, nadat India er twee (Harcha- ran Singh en Govinda) en Nederland één (Kranenberg) had gemist. Jeroen Zweerts, die in het strafballen- vijftal de plaats van de vrijdag falende Frans Spits had ingenomen: „Toen die bal van mij erin ging (de derde, eerder hadden Litjens en Kruize raak gescho ten) wist ik dat het goed moest zitten. Ik vind het trouwens frappant dat een zo professionele ploeg als India zo slecht is in het nemen van strafballen. Daar begrijp ik niets van.” Zweerts doelde daarmee niet zozeer op de reeks die na de vijf verlengingen NederlandIndia moest beslissen, maar wel op het feit dat de Indiërs eerder in het toernooi viermaal hadden gefaald bij het nemen van een strafbal. De laatste keer gebeurde dat op een moment, dat India de wereldtitel voor zich had kun nen verzekeren, namelijk enkele secon den voor het einde van de tweede ver lenging. Maarten Sikking weer in een hoofdrol, stopte op dat kritiek moment echter de door Govinda ingeslagen bal, daarmee zijn ploeggenoten weer de broodnodige impulsen gevend voor de drie verlengingen (elk 7'/r minuut) die nog zouden volgen. Zweerts: „Het was vandaag moeilijken dan tegen de Duit sers. De vermoeidheid kwam sneller.” In de derde verlenging leek India de winst alsnog te zullen pakken, maar bij een inzet van de onnavolgbare balgooche- laar Ashok Kumar, die Sikking al was gepasseerd, dook André Bolhuis eer der in de wedstrijd al opvallend sterk, wat hij trouwens het gehele toernooi was net op tijd in de baan van het schot. ENSCHEDE. Tien kilometer voor de finish van de veertiende Internatio nale Marathon van Enschede kwam de geest over Ron Hill. Met een tussen- sprint maakte hij zich los van zijn landgenoot Alder en de Zweed Johnsson. Gedrieën joegen zij al kilometers lang op de dapper marcherende Donald Walsh die al kort na de start de kop had genomen. In een paar duizend meter maakte de besnorde echter een achter stand van 47 seconden goed. Bij de kleine Ier aangekomen stoomde hij on barmhartig door, van de laatste zeven kilometers terug naar stadion Het Diek- man een eenzame triomftocht makend. Aan de eindstreep bleek hij voor de 42.195 meter een tijd van 2 uur en 18.6 seconde nodig te hebben gehad. (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN. De laatste re sultaten van het toernooi om de we reldbeker hockey voor heren luiden: „Een grote verrassing, ik kan niet anders zeggen”, sprak de chemisch-on- derzoeker uit het Engelse Bolton meteen na afloop. „Ik ben twee maanden bezig maar ik heb nauwelijks echt getraind. Daar wil ik volgende week mee begin nen omdat we in oktober in Engeland de testmatch voor de Gemenebest Spelen (in januari in Nieuw Zeeland) hebben. Naar mijn idee zou ik hier zesde of zevende worden, de winst is meegeno men.” Een ander die graag naar die Spelen gaat is Bernie Allen die de marathon in 1971 als 25-jarige won in 2.16.29,6. AMSTELVEEN. dameshockeyteam heeft, o.a. dankzij knappe 1-0 triomf van zaterdag tegen Engeland (doelpunt Dorstte Woltring) het jubileumtoernooi besloten met een tweede plaats. Allen besloot uiteindelijk als dertien de, acht minuten achter Hill. Coach Barry Tilbury was niet eens ontevreden: „Bernie is lange tijd geblesseerd geweest, hij is nog maar voorzichtig met de opbouw gestart. De dokter verbood hem zelfs te lopen maar dat smoesje wilde hij hier niet hanteren.” De man die de race maakte, Donald Walsh, kwam net voor Allen als elfde binnen (2.25.55), niet meer lopend maar de laatste meters voetje voor voetje schuifelend. Meteen daarna zakte hij verkrampt neer. „Ik kreeg last van mijn bovenbenen en werd ineens ontzettend moe. Waarom weet ik niet sinds de cember heb ik geen dag training (22 kilometer) gemist.” De Ier had vanaf het begin met onder andere Hill, Johnsson, Vitale (twee jaar geleden derde), Mladek en Austin (twee de in ’71) in de kopgroep van achttien man gezeten. Op de vijf kilometer (in 16 min. 12) gevolgd door een groepje met de Amerikaan Ziegler, die dit seizoen al drie marathons won, en de Nederlandse kampioen Johan Kijne. Drie kilometer verderop maakte Walsh zich langzaam maar zeker los uit de groep van acht tien. Op vijftien kilometer lag hij ’n honderd meter voor op Allen en iets meer op Vitale. Toen de aanval van de Engelsman was mislukt lag de Ier kort voor het keerpunt (Haaksbergen) zeven- De snelle Indiase voorsprong kwam tot stand door twee genadeloze voltref fers uit straf corners van Surjit Singh. Het toekennen van de eerste van die beide strafcorners door de Maleisische ar biter Vijayanathan deed Frans Spits zelfs nog in woede ontsteken o p een moment dat de (foeilelijke) wereldbeker van Pakistaanse makelij (waarde 50.000 gulden) al in triomf langs de uitver kochte tribunes was gedragen. Spits: „Een belachelijke zaak om een strafcorner te geven voor iets geheel reglementairs (Taminiau stopte inder daad correct de bal met de hand binnen de cirkel). Zo’n geintje kan je wel mooi de das omdoen.” De Indiërs, die zich vermoedelijk al op rozen waanden, had den gewaarschuwd moeten zijn voor de Nederlandse vechtkracht, die bovendien nog eens versterkt werd door een vroege tegentreffer. Ties Kruize benutte na 17 minuten namelijk een strafbal, die was toegekend omdat de bal na een strafcor ner van dezelfde Kruize door een van de Zondag imponeerde Inger Knutsson op nieuw door de 1500 meter te winnen in 4.10.1. Hannu Siitonen passeerde op nieuw de grens van negentig meter met de speer: 90,42 m. Rivky Bruch (Zwe) wierp 66,16 meter met de discus. Monalisa Pursiainen, de Finse die zich dit jaar ontwikkelde tot een van de beste sprintsters ter wereld behaalde een dubbele overwinning op de 100 m. (11.31) en 200 m. (23.00). Finland zegevierde zowel bij de dames (77-69) als bij de heren (223-187)- Van Grimbergen: „Ongelooflijk, wat een toernooi en wat een ontknoping. Hier had ik van gedroomd. Ik ben nooit op een goedkoop succes uit geweest. De interlands heb ik altijd als oefengelegen-' heden benut en ik heb bewust naar de grote toernooien toegewerkt. Dit is dan het einde van dit team en van mij. Ik had eigenlijk al na München willen stoppen^ maar op verzoek van het bondsbestuur ben ik aangebleven op die voorwaarde dat ook de München-ploeg bij elkaar zou blijven. Nu is het welle tjes”. Voor Cees Tania begint het nu pas. Maar met het gros van de Amstelveen- selectie erft hij, die al jarenlang als trainer bij de hockeyploeg betrokken is, in ieder geval een brok mentaliteit, dat DAMES NederlandEngeland 1-0, Nieuw- ZeelandFrankrijk 5-0, Australië- België 2-2, Verenigde StatenWest- Duitsland 0-3, Nieuw-ZeelandVere nigde Staten 8-1, FrankrijkWest- Duitsland 0-1, NederlandBelgië 0-0, EngelandAustralië 0-2. Eindstand: 1. West-Duitsland 11 pt„ 2. Nederland 10; 3. Nieuw-Zeeland 9; 4. Engeland 9; 5. Australië 9; 6. België 6; 7. Verenigde Staten 2; 8. Frankrijk 0. Wat wel gebeurde: een blessure voor Wouter Leefers (vervangen door Ron Steens, die uit de basisopstelling was gelaten), een paar benauwde momenten voor het doel van Sikking, met name wanneer Ashok Kurriar en Govinda zich combinerend een weg naar de Neder landse veste baanden, en een klap tegen het hoofd van Taminiau, die na opgelapt te zijn verder kon spelen. (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN. Pakistan heeft- geen revanche kunnen nemen voor de gerucht makende 1-0-nederlaag die het vorig jaar in de finale van het Olympische hockey toernooi in München tegen West-Duitsland leed. Zondagmiddag, in de hernieuwde confrontatie tussen beide landen (die zich een etage lager afspeelde; de derde plaats was deze keer de inzet) bleven de Westduitsers opnieuw met 1-0 aan de winnende hand. Een doelpunt van strafcornerspecialist Michael Krause, zijn vierde voltreffer in het Amstelveense toernooi, bezorgde de Pakistani twee minuten voor het einde de niet geheel verdiende nederlaag. Zowel Pakistan als West-Duitsland maakten op het niet in al te beste conditie verkerende hoofdveld van het Wagenercomplex een tamelijk matte indruk. De plichtmatigheid waarmee het treffen, waarin toch altijd nog een ereplaats op het spel stond, werd gespeeld, deed vermoeden dat beide landen het na hun uitschake ling voor de finale door India (Pakistan) en Nederland (West-Duitsland) wel ge- löofden. Over het geheel genomen was Pakistan de iets betere ploeg. Vooral in het tweede gedeelte van de tweede helft, toen met name de sterkste aanvaller van de Paki stani, Azam, een paar opgelegde kansen kreeg. Maar ook hij maakte kennis met de enorme kwaliteiten van de Westduitse doelman Rott. De vierde strafcorner voor de Westduitsers Pakistan kreeg er in totaal vijf zorgde, op dat moment dat velen zich al met een verlenging verzoenden, voor een wending die op dat moment niet werd verwacht. De strijd om de vijfde en zesde plaats tussen Engeland en Spanje ’d met 30 heel duidelijk door de Spanjaarden gewonnen. Spanje, twee jaar geleden in Barcelona voor eigen publiek tot de finale van het eerste wereldbekertoernooi doorgedrongen en daarin met slechts 10 dcor Paki stan verslagen, bewees dat die prestatie toch niet helemaal als een uitschieter dient te worden beschouwd. Voor Engeland betekende het verlies tegen Spanje de grootste nederlaag in het toernooi. - - -- Dat Nederland de reeks verlengingen had gehaald, was overigens op zich al een wondertje. Een wondertje dat, ge heel in stijl, ook al het gevolg was van een indrukwekkend doorzettingsvermo gen. De ploeg moest namelijk een in de eerste elf minuten opgelopen 2-0 achter stand werkwerken en dat is tegen een grootmacht als India, dat bovendien nog eens bewees o ver een van ’s wereld beste verdedigingslinies te beschikken, geen sinecure. En dat resultaat zou in eerste instantie beslissend zijn geweest, wanneer Neder land en West-Duitsland gelijk geëindigd zouden zijn. Als derde eindigde Nieuw-Zeeland, dankzij een beter doelgemiddelde dan Australië en Engeland. Om de elfde en twaalfde plaatst KeniaMaleisië 0-1. Om de negende en tiende plaatst JapanArgentinië 1-2. Om de zevende en achtste plaats: Nieuw-ZeelandBelgië 3-1. Om de vijfde en zesde plaats: Spanje—Engeland 3-0. Om de derde en vierde plaats: West-DuitslandPakistan 1-0. Finale: NederlandIndia Eindstand: 1. Nederland, 2. India, 3. West-Duitsland, 4. Pakistan, 5. Span je, 6. Engeland, 7. Nieuw-Zeeland, 8. België, 9. Argentinië, 10. Japan, 11. Maleisië, 12. Kenia. MOSKOU. Voor Nederland kwam, zoals al gevreesd werd, zaterdag het einde van dit toernooi om de Europese roeikampioenschappen in de halve fina les. Na 500 meter werd het duidelijk dat Asopos in de vier zonder stuurman geen derde plaats zou kunnen behalen om over te gaan naar de finale .Wel kwa men de vechtende Leidenaren op de tweede kilometer nog goed terug. Meer dan een vijfde plaats bleek echter niet bereikbaar. Duidelijker nog werd de dubbeltwee Bruyn-Verhulst uitgescha keld. Bij 500 meter verloor de Skadl- ploeg ruim een seconde op de concur renten. Er werden in Potsdam tijdens de Oostduitse clubkampioenschappen nog meer prestaties van wereldniveau gele verd. Karin Burneleit zorgde voor een beste wereldseizoenprestatie door de 1500 meter te winnen in 4 minuten en 4.5 seconden. Briesenick bracht zijn eigen Europees record kogelstoten op 21m67 De manier waarop Nederland zich in Amstelveen de sterkste toonde is uniek in de hockeygeschiedenis en zal dat wellicht wel een poosje blijven ook. Nadat woensdag tegen Engeland een plaats bij de laatste vier pas op het nippertje was veilig gesteld, waren er precies 215 minuten hockey in totaal speelde Nederland er 565! —en tien strafballen nodig om uit te maken bij welk 1 and de wereldbeker terecht zou komen. En net als tegen West-Duitsland bleek ook tegen India de climax, het nemen van strafballen na vijf verlengin gen, voor Nederland voordelig uit te vallen. ■.ggjHgr -.«Jr-pg-B Sasfi

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15