Omvang moet eerst worden vastgesteld Vijftienjarige bekent moord IRA-kopman gearresteerd Onderwijs soms plant in proeftuin Samenwerking NVJ met vakcentrales Frontale botsing op linker weghelft: twee doden Enta dit ow] ll auto uitgebrande Drie lijken in HOUDERS VAN BELANGEN IN DE DDR ft o VEEL VERKEERSONGELUKKEN IN WEEKEINDE F MR. K. CATH (LEIDEN) BIJ BEGIN ACADEMISCH JAAR: Van Raalte: Historische beslissing” MAANDAG 3 SEPTEMBER 1973 2 M (Van onze redacteur in Bonn) Pessimistisch DEN HAAG Nu sedert het begin van dit jaar diplomatieke betrek kingen zijn aangeknoopt met de Duitse Democratische Republiek, wenst de Nederlandse regering zo spoedig mogelijk met de regering van de DDR onderhandelingen te beginnen, onder meer over de schade, die door Ne derlandse natuurlijke en rechtspersonen is geleden als gevolg van de door nationalisatie en andere maatregelen getroffen Nederlandse belangen, als mede wegens financiële vorderingen van vóór 8 mei 1945, die nog niet zijn voldaan, en vorderingen op grond van uit Nederland in de oorlog ge roofde goederen, waarvan men weet of waarvoor goede aanwijzingen be staan, dat zij naar het gebied van de tegenwoordige Duitse Democratische Republiek zijn weggevoerd. wmwjfmwrrfmmrmwmmmmnm.rm/rrffmmfrfjrmm/rrmem .st Ss Officiële Publikatie van het Ministerie van Buitenlandse Zaken Ondoorzichtig UTRECHT „Het onderwijs lijkt soms op een plant in een proeftuin, die naar willekeur ver pot, verplant, gesnoeid en bespoten kan worden, zonder dat men zich blijkbaar behoeft af te vragen of de plant er tegen kan, welke effec ten de behandeling ten gevolge heeft en of de tuinlieden het nog wel allemaal kunnen bijbenen”. Nederland gaat schade claimen in DDR en (Van onze redacteur in Londen) i VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: 28 29 0 premier Kosigin van de De problemen rond de invoering van voor Het betreft hier bijvoorbeeld door de Duitsers gestolen inboedels, kantoorin richtingen, machines en ander technisch materiaal en vooral ook uit onze musea geroofde kunstschatten. 1 zw zw zw zzw wzw 32 27 24 27 21 28 30 29 26 19 31 26 23 25 26 26 27 30 uur uur 16 16 16 13 16 15 17 16 16 15 5 22 16 14 13 16 13 10 9 11 13 20 12 17 12 14 22 13 20 11 11 18 17 12 10 18 18 21 0 0 0 0 Deze opmerking van de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, mr. K. J. Cath, bij de ope ning van het academisch jaar vanmid dag is in grote lijnen representatief voor de redevoeringen di*e deze middag aan universiteiten en hogescholen door de universitaire bestuurders ter gelegenheid van het nieuwe studiejaar zijn afgesto ken. LONDEN. De op één na machtigste man in de provisionele IRA is het afge lopen weekend in de Ierse Republiek gearresteerd. Het is de 53-jarige Seamus Twomey, die even ten zuiden van de grens met Noord-Ierland op een eenza me boerderij door de speciale politie van de regering in Dublin in zijn kraag werd gegrepen. De 24-jarige L.A.M. te Woerd uit Neede is gisteren in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij met zijn auto tegen een boomstronk reed. Hij reed vermoedelijk te hard. De 32-jarige mevrouw J. T. Nikkels uit Arnhem kwam zaterdag om toen zij in Bemmel met haar auto met grote snelheid uit de bocht vloog en tegen een boom botste. c. kunstvoorwerpen en andere roerende goederen, welke gedurende WO II uit Neder land zijn weggevoerd, terecht zijn gekomen op het huidige grondgebied van de DDR. „De wet universitaire bestuurshervor- ming is op dat punt zo vaag dat beide elkaar met de wet in de hand het leven erg zuur en het werken bijna onmoge lijk kunnen maken”, zei hij. s s 1 J 1 s zw zw zw wzw widst. nno n wzw windst. wzw zzw w n w w n windst. zzw zw windst. zo zw nnw zw no ono n w w nnw windst. no w zw zw 1 J I 1 0 0 o o o o o o o o o o o o 0.1 0.6 2 2 2 1 4 2 3 5 0.1 0 0 0 1 0 0.2 0 0 De 17-jarige R. Rollmann uit Nijmegen is gisteren in de Brabantse plaats Zeeland verongelukt, toen hij met zijn UTRECHT. De verenigingsraad van de Nederlandse Vereniging van Journa listen heeft zaterdag in Utrecht met algemene stemmen zijn fiat gegeven aan het voorstel een contract van samenwer king aan te gaan met het overlegorgaan van de drie vakcentrales. Wanneer tij dens de looptijd van dit tweejarig con tract de Federatie van Vakcentrales wordt opgericht, zal het contract van samenwerking worden omgezet in een rechtstreekse aansluiting van de NVJ bij de federatie. Het contract van samen werking tussen het overlegorgaan en de (categorale) NVJ is een primeur voor Nederland. schappen in Leiden een rigoreuze beper king van het aantal studenten nodig is. Als dat niet gebeurt, vreesde hij zowel werkeloosheid voor de afgestudeerden als een sterke achteruitgang van de kwaliteit van het onderwijs en onder zoek in de sociale wetenschappen. Prof. dr. A G. M. van Melsen, voorzit ter van de universiteitsraad van de Ka tholieke Universiteit in Nijmegen noem de het realistisch dat „een situatie waar in we werkelijk in staat zijn tot een efficiënt uitstippelen van de weg die we moeten gaan met de universiteit, nog ver af is. In Delft noemde ir. T. Verheul, waar nemend voorzitter van het Delftse colle ge van bestuur, de ontwikkeling van het zelfbestuur via de WUB waarschijnlijk een van de bijdragen die de universitei ten en hogescholen aan de vernieuwing van de maatschappij gaan leveren. De dader van het misdrijf, dat vrijda gavond een korps van 45 politieambte naren rond de beboste Bolksheuvel in Aalst-Waalre op de been bracht, trad aanvankelijk als getuige in deze zaak op. Als motief gaf hij op h_t jongetje een afstraffing te hebben wiii-n geven die hem uit de hand gelopen zou zijn. Het Belgische jongetje logeerde al een week bij zijn grootouders. De 29-jarige mevrouw T. Hijstek-Blee- ker uit Badhoevedorp is gisterochtend omgekomen in Monnikendam. De door de 29-jarige mevrouw P. L. Groot- Jolmers bestuurde auto, waarin me vrouw Hij stek meereed, was tegen een boom gebotst. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbrueck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Muenchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zuricht Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tunis de NVJ, de als groot Prof. Leniger zei pessimistisch te zijn over de vooruitzichten voor de Wage- ningse ingenieurs: „Zolang de prognoses over de behoefte aan academici zo slecht zijn en de vrijheid van onderwijs in ons land een soort heilige koe is, zal het heel moeilijk zijn een goede planning van het onderwijs, die misschien wel gepaard zal moeten gaan met een aan tasting van het individuele recht op onderwijs, te verkopen.” In Leiden zei prof. dr. P. Th. Ooster- hof, lid van het college van bestuur, dat de faculteit der sociale weten- Goeroe Maharaj Ji, de 15 jaar oude „volmaakte meester” uit India heeft een maagzweer. Zijn arts zegt dat het li chaam van de goeroe de symptomen vertoont van een „manager van middel bare leeftijd in een stress-situatie”. De Goeroe die ongeveer 1,60 meter lang is en 160 pond weegt, is gek op ijsjes. Na Kenia heeft nu ook Ivoorkust de jacht op olifanten verboden. Het zal voorlopig dat wil zeggen tien jaar lang niet toegestaan zijn olifanten te doden. Overtreders zullen „zwaar wor den gestraft”. Op de Filippijnen is op 65-jarige leeftijd de aartsbisschop van Manilla, kardinaal Rufino Santos overleden. President Kekkonen van Finland is in Leningrad waar hij besprekingen zal voeren met Sovjet-Unie. De vijfjarige Robert Vondervoort uit Eindhoven is gisteravond in het Bea- trixkanaal bij Strijp verdronken, doordat de bestelauto van zijn vader te water raakte. De ouders werden gered. Prof. dr. S. G. van den Bergh, voorzit ter van de Utrechtse universiteitsraad, noemde het een „klein wonder” dat de samenwerking tussen college van be stuur en universiteitsraad in Utrecht naar zijn mening zo goed van de grond is gekomen. EINDHOVEN. De rijkspolitie in Waalre heeft een vijftienjarige jonge man uit Waalre aangehouden nadat hij bekend had, vrijdagmiddag om drie uur de zevenjarige Leo Roy uit Bocholt (België) gewurgd in de bossen van Aalst-Waalre te hebben achtergelaten. De afdelingen van de NVJ gaan zich voorts met spoed beraden over de priori teit die de leden wensen te geven aan de volledige invoering van de vijfdaagse werkweek voor journalisten. Ze hebben thans recht op 26 vijfdaagse werkweken en ontvangen voor het werken op de overige zaterdagen een compensatie in geld van drie percent en drie extra vakantiedagen. STEENWIJK. Twee jongemannen zijn gisterochtend bij een verkeerson geluk in Steenwijk omgekomen, vier anderen werden hierbij ernstig ge wond. Een door de 20-jarige M. B. Damhuis bestuurde auto kwam op de linkerweghelft en botste op een door de 23-jarige J. Engelen bestuurde te genligger. De heer Engelen was de enige van de inzittenden van de beide auto’s, allen inwoners van Steenwijk of buurtschappen van deze plaats, die ongedeerd bleef. De 18-jarige mej. Mar ja de Bruyn uit Schoonhoven is in de nacht van zater dag op zondag omgekomen toen de bestuurster van een bromfiets waarop zij meereed op een kruising in Vleu ten De Meern tegen een personenauto botste. De 17-jarige bestuurster van de bromfiets werd ernstig gewond. In Vriezenveen verloor zaterdag de 2- jarige Jan Wind het leven toen hij bij de ouderlijke woning plotseling de weg opliep en werd aangereden door een auto. de Wet Universitaire Bestuurshervor- mingen (WUB) en de eerste ervaringen ermee, de collegegelden, de grote toeloop van studenten en het onvoldoende aan tal wetenschappelijke medewerkers om hun onderwijs te geven, de planning, de herstructurering van het studieprogram ma en de teruglopende mogelijkheden om naast het overvolle onderwijspro gramma nog wetenschappelijk onderzoek te verrichten, overheersten als thema’s in alle redes. De 21-jarige B- E. Radau uit Duisburg, die vrijdag op Texel ernstig gewond was geraakt bij een ongeluk met de door hem bestuurde auto, is zaterdag aan zijn verwondingen bezweken. De heer Radau had een fietsende vrouw, de 63-jarige J. van Duren aangereden. Zij overleed ter plaatse. Prof. mr. I. A. Diepenhorst, rector- magnificus van de Vrije Universiteit, zette de universiteit in de branding van de mondiale samenleving, waarschuwde tegen paniek, bepleitte een economie van het onderwijs en stelde dat de universi- teit nu meer dan ooit voortdurend keu zes zal moeten maken. Volgens hem slaat men een verkeerde weg in, als men de universiteiten maar groter en groter Iaat worden. regen geh. bew. zw. bew. regen zw. bew. regenwzw zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. onbew. onbew. regen mist motregen half bew. onbew. geh. bew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. zw. bew. mist onbew. onbew. regen licht bew. mist geh. bew. onbew. onbew. onbew. licht bew. Nu en dan wat regen, afgewisseld door op klaringen. Gematigde temperaturen. Aantal uren zon: 3 tot 9. Minimum tempera tuur: 0 tot 4 graden boven normaal, maximum temperatuur: ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal, kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent, kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Normale temperaturen tot woensdag 5 sep tember: minimum 14 graden, maximum 19 gra den. J. Zandbergen meende dat bij de andere, minder positieve waardering van de technische vooruitgang juist de inge nieur veel te doen staat. Er ligt volgens hem voor ingenieurs een belangrijke taak, maar dan zal het studiepakket bre der en gevarieerder moeten worden dan het nu is. De komende herstructurering van het tertiair onderwijs biedt volgens hem de mogelijkheid voor aanpassing van het studiepakket aan de anders gerichte eisen van de maatschappij. Naar schatting zijn op dit moment ongeveer 120 kort geleden aan de Land bouwhogeschool in Wageningen afgestu deerde ingenieurs werkeloos, terwijl het zeker is dat dit aantal de komende jaren zal stijgen. Prof. H. A. Leniger, rector- magnificus in Wageningen, noemde deze gegevens een zeer somber vooruitzicht. Nederlandse belanghebbenden, die op bovenomschreven wijze schade hebben geleden, kunnen tot uiterlijk 15 maart 1974 die schade aanmelden door indiening van een schadeformulier, dat schriftelijk kan worden aangevraagd bij het Ministerie van Bui tenlandse Zaken bureau Schadeclaims DDR, Hooftskade 1 te ’s-Gravenhage. Met aanmeldingen, welke werden ingezonden vóór het verschijnen van deze Publi- katie, kan geen rekening worden gehouden. De hiervoor opengestelde aanmelding heeft geen betrekking op vorderingen van Ne derlanders, die getroffen werden door nationaal-socialistische vervolgingsmaatrege- len. De gegevens en vorderingen van slachtoffers van het nazi-regime of van hun nabestaanden zijn reeds bij de Regering bekend. Alhoewel de DDR die aanspraken vooralsnog niet heeft erkend, zal de Regering niet nalaten te gelegener tijd deze aanspraken naar voren te brengen. Twomey wordt voorlopig tot 1 oktober opgesloten gehouden, maar hij zal naar men aanneemt zeker een jaar kunnen krijgen. De arrestatie is mogelijk op grond van een rigoureuze wet die het lidmaatschap van de provisionele IRA op zichzelf al strafbaar stelt. Na zijn voorgeleiding merkte Twomey schamper op dat hij „dit Brits georiën teerde Quisling-hof” niet erkende. 20 20 19 19 19 19 20 19 19 21 19 28 24 18 30 21 25 26 Met het oog op onderhandelingen onder meer betreffende openstaande vermogens rechtelijke en financiële kwesties, die de Nederlandse Regering zo spoedig mogelijk zal beginnen met de Regering van de DDR, dient de Nederlandse Regering op korte termijn te beschikken over een overzicht van het totaal der schade welke Neder landse natuurlijke en rechtspersonen of hun rechtsopvolgers hebben geleden, doordat: a. eigendommen, rechten en belangen binnen het huidige grondgebied van de DDR als gevolg van nationalisatie, confiscatie, onderbeheerstelling, of andere maatregelen aan de beschikkingsbevoegdheid van rechthebbenden zijn onttrokken; b. financiële vorderingen op destijds binnen het huidige grondgebied van de DDR gevestigde natuurlijke personen, rechtspersonen en overheidsinstellingen alsmede hypothecaire vorderingen op in het huidige grondgebied van de DDR gelegen onroerende goederen, welke vorderingen vóór 8 mei 1945 zijn ontstaan, nog niet zijn voldaan; AcïveTtcTitie J bromfiets op een kruispunt tegen een auto reed- In het ziekenhuis van Dokkum is zater dag de 76-jarige heer J. L. Nicolai uit Aalzum overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk dat hem eer der op de dag was overkomen op de weg Dokkum-Metslawier. Hij was met zijn bromfiets op de linkerweghelft gekomen waar hij door een auto werd aangereden. Op een eenzame weg in Raamsdonk (Noord-Brabant) zijn gistermiddag drie of vier mensen omgekomen in een bran dende auto. De politie en brandweer tel den na het blussen van de brand „ten minste drie lijken”. Dr. Zeldenrust is in Raamsdonk voor een onderzoek naar de doodsoorzaak. De rijkspolitie zei dat er geen sprake was van een verkeersonge luk. De brand is zondagmiddag om tien over twee ontdekt door een landbouwer. Hij zag het vuur vanuit de verte. De po litie vermoedt dat er misdrijf in het spel is. Op de foto: de politie zoekt met een speurhond de directe omgeving rond de uitgebrande wagen af. Schilderijen en andere kunstvoorwer pen, die tijdens de oorlog in het gebied van de huidige Bondsrepubliek zijn te rechtgekomen zijn, voor zover ze tenmin ste konden worden opgespoord, alle naar Nederland teruggebracht. Voordat deze onderhandelingen kun nen beginnen, dient een inzicht te wor den gekregen over de omvang van die schade. Daartoe zal het Bureau Schade claims DDR van het ministerie van Bui tenlandse Zaken de gegevens verzame len. Het bureau is gevestigd aan de Hooftskade nr. 1 in Den Haag, waar schriftelijk schadeformulieren kunnen worden aangevraagd. Deze ingevulde formulieren moeten tot uiterlijk 15 maart 1974 bij het bureau worden inge diend Deze aanmelding zal geen betrekking mogen hebben op vorderingen van Ne derlanders of hun nabestaanden, die om redenen van ras, geloof, politieke over tuiging of wereldbeschouwing binnen het huidige DDR-gebied door nationaal- socialistische vervolgingsmaatregelen zijn getroffen, omdat alle gegevens en vorderingen van deze groep slachtoffers van het nationaal-socialisme reeds bij de regering zijn geregistreerd, o.a. naar aanleiding van de oproep tot aanmelding van 19 augustus 1960, waarvoor de aan meldingstermijn reeds lang is verstre ken. De regering zal te zijner tijd ook deze aanspraken doen gelden. De 18-jarige Aaltje de Vries Uit Purmer- end is ook in Monnickendam veronge lukt toen de motor waarop zij als duopassagiere meereed tegen een half op de weg staande auto botste, waar van de bestuurder juist bezig was achteruit een inrit in te rijden. Daarnaast werd aan de drie technische hogescholen in Delft, Eindhoven en Twente vrij veel aandacht besteed aan de problematiek van technologie en techniek. Prof. G. Vossers, Eindhoven, stipte aan dat de houding van bewonde ring voor de techniek is omgeslagen in scepticisme of zelfs afkeer. „De angst voor de onverbiddelijke wetenschap- techniek spiraal veroorzaakt ook een afkeer van „wetenschap” zei hij. De Twentse rector-magnificus prof. P. NVJ-voorzitter J. van Raalte noemde het besluit van de verenigingsraad, het hoogste orgaan van de NVJ, een histori sche beslissing. Het contract van samen werking wordt binnenkort ondertekend en treedt naar verwachting op 1 oktober in werking. De verenigingsraad keurde voorts met algemene stemmen het door het dage lijks bestuur in het conflict rond de Haagse Post gevoerde beleid met alge meen applaus goed. De vice-voorzitter van heer W. Klinkenberg, zag winstpunt van de strijd rond de benoe ming van een hoofdredacteur bij de Haagse Post de ondervonden solidariteit van de vakcentrales en de grafische Uit de verenigingsraad gingen stem men op om van de realisering van dit verlangen desnoods een breekpunt te maken. „Als journalisten moeten we kunnen delen in de sociale verworven heden in onze maatschappij”, gaf een lid van het dagelijks bestuur van de NVJ te kennen. De drie percent extra werd een belachelijke fooi genoemd, nog niet ge noeg als vergoeding voor werken op onaangename uren. De NVJ-verenigingsraad nam voorts afscheid van de heer Van Raalte, die de organisatie vijf jaar ais voorzitter heeft geleid.- De heer Klinkenberg is belast met de waarneming van het voorzitter schap. WEERRAPPORTEN C •8 vakbonden en het daardoor bij deze betrokkenen toegenomen inzicht in de problematiek van de pers. De verenigingsraad ging akkoord met een voorstel van de afdeling Den Haag, samen met de grafische bonden en de Nederlandse Dagblad Pers een perma nente driepartijen commissie in te stel len voor signalering van technische ont wikkelingen in de perswereld en de gevolgen ervan. De indieners van het voorstel vrezen met name dat door de invoering van kwaliteit van De 25-jarige mevrouw J. Smit-Louhen- napessy uit Monnickendam is zaterdag in het ziekenhuis in Amsterdam over leden aan de verwondingen die zij twee weken geleden had opgelopen bij een auto-ongeluk. De auto waarin zij toen meereed was in Amsterdam- Noord tegen een lichtmast gebotst. Daarbij werd ook de bestuurder ern stig gewond. De 22-jarige Elizabeth Kucera uit Kerkrade verloor zaterdag in Schaes- berg het leven. Zij zat in een auto die twee huizen ramde. Een tweede inzit tende is ernstig gewond. In Twente noemde rector-magnificus prof. Zandbergen het collegegeld-wets- ontwerp van de nieuwe regering nog ondoorzichtiger dan de nu geldende wet van ex-minister De Brauw. nieuwe apparatuur de de berichtgeving en de aard van het journalistieke werk kan worden geschaad. Ook is de werkgele genheid voor journalisten, zetters en te lexisten in het geding. DINSDAG 4 SEPTEMBER Hoog water 8.04 uur en 20.30 Laag water 3.41 uur en 15.54 Weer in binnen- en fcuftenbnd MK -o':'--

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2