Oproep van arme landen bij begin Derde Wereldconferentie Oudste mens Bomaanslag op overleden mausoleum van Lenin PISCES-DUIKERS GERED Steiner Beperking Arabische arbeidskrachten Film redt Heleni uit Griekse cel Whitelaw gaat mogelijk weg uit Ulster Nieuw spoor in affaire Cholera doet prijs citroenen stijgen achtergrond Drie mensen gedood Enkele uren voordat zuurstofvoorraad op was INITIATIEF VAN MOSJE DAJAN: Relletjes bij ziekenhuis in Napels 2 MAANDAG 3 SEPTEMBER 1973 Confrontatie n Israel t Huwelijk Zwarte markt Ontroerend Overtuiging (Van onze speciale verslaggever, Jan Gerritsen) (Van onze redacteur in Athene) ATHENE Onder druk van de organisatie Amnesty Internatio nal heeft het Griekse regime zich bereid verklaard mevrouw Heleni Voulgaris op vrije voeten te stellen. Zij werd in 1965, twee jaar ge- voor de staatsgreep van de kolonels veroordeeld tot tien jaar gevan genisstraf. Haar man, die kort na de staatsgreep was gearresteerd, televisie een film aangeboden over het lot van de politieke gevange- is onlangs vrijgelaten. Amnesty International had de Westduitse nen in Griekenland, waarin bijzondere aandacht aan Heleni Voul garis werd besteed. n i t n ALGIERS Honderden leuzen op spandoeken in de straten van Algiers een week lang hoofdstad van de derde wereld roepen de vijfduizend afgevaardigden, rege ringsleiders en staatshoofden van bijna negentig niet-gebonden lan den, die deze week in de Algerijnse hoofdstad hun vierde topconferen tie houden op tot een scherpe stel- lingname tegen de ongelijke verde ling van vrede en welvaart in de wereld. Flegmatiek 1 1 Vi t. (Van onze redacteur in Bonn) n g (Van onze redacteur in Jeruzalem) it e Het bleek echter dat deze Bedoeïnen n IS (Van onze redacteur in Londen) 1 1 1 9 Shirali Mislimov, die de oudste bewoner van ome aarde zou zijn, is gisteren op 168-jarige leeftijd overleden. LONDEN. Premier Heath zou van plan zijn binnenkort de Britse minister voor Noord-Ierland William Whitelaw naar Londen terug te roepen. is al ie )e is id ir it ij ij ij Van Griekse zijde is druk uitgeoe fend op de Westduitse televisie deze film, waarin de gruwelijke folterin gen die mevrouw Voulgaris heeft on dergaan werden getoond, niet op het scherm te brengen. Als tegenprestatie bood het Grieks bewind de invrij heidstelling van Heleni Voulgaris aan. Aan de vooravond van nieuwe inter nationale onderhandelingen over handel (GATT), monetaire hervorming (IMF) wordt in de economische ontwerpverkla- ring opgeroepen tot een nieuwe globale ontwikkelingsstrategie, die onder andere gebaseerd dient te zijn op het „recht van de derde wereld om buitenlandse mono polies te nationaliseren”. De conferentie wil de ontwikkelingsproblematiek ander maal aan de orde stellen in het kader van de Verenigde Naties, die een specia le zitting van de Algemene Vergadering hieraan zouden moeten wijden. HET GEVAL van Heleni Voulgaris is bijzonder ontroerend. Terwijl haar echtgenoot enige tijd geleden uit de gevangenis werd ontslagen, bleef zij in de cel achter. Helena Voulgaris valt om technische redenen niet on der de amnestie-maatregelen en dient nog haar gevangenisstraf uit te zitten. Mevrouw Voulgaris werd in 1965 gearresteerd omdat ze onderdak had verleend aan iemand die om politieke redenen gezocht wordt. Op het mo ment van haar arrestatie was Heleni Voulgaris zwanger. Helena werd ver oordeeld tot tien jaar. In de gevange nis brengt ze een zoon ter wereld. In 1967 wordt haar gratie verleend maar IN DE CEL is geen verwarming of water en ontbreken de meest elemen taire hygiënische voorzieningen. De baby wordt zwaar ziek. Er is geen doktershulp voor het kind. Met de ontroerende hulp van de medegevan genen slaagt Heleni erin haar kind in leven te houden. TEL AVIV. De Israëlische regering heeft op initiatief van minister van De fensie Dajan heloten om de aanwezig heid van Arabische arbeiders in de jood se nederzettingen in de bezette gebieden te beperken. Deze beslissing is genomen om „fundamentele veiligheidsredenen”. Haar man heeft geen gelegenheid enig werk in de gevangenis te ver richten. Slechts een paar keer per jaar mag het kind de moeder bezoe ken. De reis van ’t dorp naar Athene is moeilijk en kostbaar voor de bejaar de grootmoeder. Het kind troost de moeder in de cel, maar is op het einde van het bezoekuur niet los te krijgen uit de armen van zijn moe der. vervolgens in hetzelfde gebied bleven werken, maar nu in dienst van de nieu we Israëlische bezetters. Deze gang van zaken ontkrachtte in feite het veilig- heidsargument. De consequentie van de ze maatregel is, dat het een verdere beperking betekent van het aantrekken van Arabische arbeiders in de Israëli sche industrie. Al eerder is deze activi teit in Israel beperkt, om de situatie te voorkomen dat de Israëlische economie al te zeer afhankelijk zou worden van goedkope Arabische arbeiders uit de be zette gebieden. Paradoxaal genoeg was het juist Da jan die zich daar toen tegen verzette, aangezien hij juist integratie van de bezette gebieden in de Israëlische econo mie voorstaat. Daarom moet deze rege- ringsbeslissing, die overigens een besten diging betekent van de Israëlische ne derzettingspolitiek in de bezette gebie den, als een opportunistische maatregel worden gezien om het veiligheidsargu- ment, dat voor het onteigenen van Ara bische grond en het stichten van nieuwe nederzettingen wordt gehanteerd, te red den. Whitelaw zou minister voor Werkgele genheid moeten worden, dat is het mi nisterie dat steeds een belangrijke rol speelt bij arbeidsconflicten. Een offensief van de vakbonden wordt tegen de ko- mende winter verwacht in een grotere omvang dan ooit. Het ministerie voor werkgelegenheid wordt nu geleid door Maurice MacMillan, zoon van de vroege re eerste minister Harold MacMillan. Is If i, n e 1 e n a r 1 1« in i- e ;t ft d le al ar te n n ;e a, De angst dat haar moeder zal sterven en niemand er zal zijn om voor het kind te zorgen, ondermijnt de ge zondheid van Heleni volkomen. Dag en nacht verricht ze handarbeid in haar cel om wat geld te verdienen om dit aan haar moeder en kind te sturen. Haar 80-jarige moeder wordt over gebracht naar het concentratiekamp op het eiland Leros. Haar verloofde wordt gearresteerd. Heleni wordt ui teraard niet ontslagen en langzamer hand vullen de gevangenissen zich opnieuw met politieke gevangenen. terwijl ze op haar ontslagpapieren wacht, wordt ze in de gevangenis overvallen door de staatsgreep van de kolonels. Het gaat vooral om het gebied ten zuiden van de Gaza-strook, waar plan nen bestaan voor een uitgebreide neder zettingspolitiek. Enige duizenden Bedeï- nen, die i n deze streek nabij Rafiah wonen, werden ongeveer anderhalf jaar geleden uit dit gebied verdreven om wat veiligheidsredenen werden genoemd. Roger Mallinson drinkt champagne ter wijl zijn lotgenoot Roger Chapman wacht tot hij ook een slok mag nemen. Zo werd in Cork de redding van de twee duikbootbemanningsleden gevierd. DAARBIJ speelt de tegenstelling arm rijk, ofwel het onderontwikkelde Zuiden tegenover het geïndustrialiseerde Noor den (Verenigde Staten, Oost- en West- Europa, Japan) meer dan ooit de hoofd rol. Maar hoewel de terminologie in de ontwerpverklaringen, die gisteren zijn voorgelegd aan de ministers van Buiten landse Zaken, niets aan duidelijkheid te wensen overlaat, is er evenals bij vorige topconferenties van niet-gebonden landen een opvallend gebrek aan con crete plannen te constateren, met name op economisch gebied. kaanse techniek te danken was, hadden de Britten zich zonder twijfel onder water in goede conditie weten te houden door hun spreekwoordelijke flegmatieke aard. Na het voorbereidend overleg heerst in het paradijselijke conferentiecentrum Club des Pins ooit symbool van de Franse koloniale overheersing de in druk dat de deelnemende landen uit Azië, Afrika en Latijns-Amerika Eu ropa is slechts vertegenwoordigd door Joegoslavië en Cyprus zich militanter dan ooit zullen opstellen tegenover de verdeling van de wereld in blokken. Toen ze tenslotte aan boord van het moederschip van de duikersoperatie, de Vickers Voyager, waren gestapt, merkte de commandant van dit schip op: „Ze zien eruit alsof ze zo een partijtje voet bal zouden kunnen spelen.” Deze observatie was wellicht even overdreven als het niet erg verstandig was dat de beide geredden als eerste drank een fles champagne aan de mond werd gezet, in welke houding men ze bij Noch de sarcofaag van Lenin, noch de grafkelder zouden schade hebben opge lopen. Er zijn bij de aanslag drie mensen omgekomen. Na het incident bleef het mausoleum gesloten. Kort na de explosie stond op het Rode Plein een huilende vrouw die kennelijk in het gezelschap van de aanslagpleger naar de hoofdstad was gekomen. Ze had het over een man, kennelijk een fami lielid, die „altijd al gek was geweest”. HET LIJKT duidelijk dat de niet- gebonden landen te zamen de helft van de wereldbevolking zelfs een be perkte confrontatie met het rijke Noor den lees vooral het Westen voor alsnog willen vermijden. Vooral omdat aan de begrippen „op eigen kracht” en „onderlinge solidariteit” in de huidige verklaring weinig concrete inhoud wordt gegeven. De invloed van de meer radicale Ara bische en Afrikaanse landen, die in dit internationale gezelschap voorop lopen, is duidelijk merkbaar in de politieke ontwerpverklaring. „De vrede, die de grote mogendheden zoeken, zo heet het daar, zal in principe en in reikwijdte beperkt blijven, zolang koloniale ver- nietigingsoorlogen in Afrika, imperialis tische samenzweringen tegen de soeve reiniteit van landen in Latijns-Amerika, machtspolitiek en economische exploita tie en plundering voortgaan”. De Westduitse afdeling van Amnes ty International heeft dit aanbod aangenomen, maar tegelijkertijd geëist dat de overige 21 politieke gevange nen die geen amnestie hebben gekre gen, ook op vrije voeten zullen ko men. Mocht dit half oktober nog niet zijn gebeurd, dan zal de film alsnog op de televisie worden vertoond. De film is eind vorige week niet ver toond. HELENI VOULGARIS is geen mis dadigster. Wegens haar politieke overtuiging zit ze al jarenlang in de gevangenis. Het relaas van Heleni Voulgaris wordt beschreven door Ha- nelore Runft, een Westduitse advoca te die veertien maanden de celgenote was van Heleni Voulgaris. Hanelore Runft werd in 1971 in Griekenland gearresteerd omdat ze een politieke vluchteling had laten onderduiken. Omdat de verslechterende situatie in de (Portugese) kolonies in Afrika een speciaal actieprogram vereist, wordt voorgesteld volgend jaar een conferentie over kolonialisme en apartheid te hou den. Het wekt geen verbazing dat Heath zijn oude vriend en vertrouweling „Wil ly” Whitelaw met het oog op sociale spanningen dichter aan zijn zijde wil zien. Whitelaw heeft in Noord-Ierland aangetoond over een bijna onuitputtelij- ke mate van geduld te beschikken en daarbij over een ijzeren vasthoudend heid die door een uitgesproken charme wordt verhuld. Behalve het bevestigen van dit recht op beschikking over de natuurlijke hulpbronnen, beperkt de verklaring zich andermaal tot een appèl aan de interna tionale gemeenschap. Bij gebrek aan concrete plannen wordt deze oproep kracht bij gezet met de VN-statistiek dat het inkomen per hoofd van de bevolking in 1980 in de arme landen 1200 dollar zal bedragen (de rijke olie landen meegerekend) en 3600 dollar in de geïndustrialiseerde landen. Hun vertrouwen in de uiteindelijke redding bleef echter ongebroken, zo ver telden ze na hun bevrijding uit de minuscule ruimte en maar weinig uren voordat de zuurstofvoorraad was uitge put, aan de hordes journalisten en tele- visieverslaggevers die in de Ierse haven Cobh waren samengestroomd. Hoewel de redding dan aan de Ameri- gebieden) en de Verenigde Staten (schending van de Parjjse Vietnam-ak- koorden en inmenging in Cambodja). (Van onze speciale verslaggever) ROME. Zaterdag zijn in ijltempo meer dan tweg miljoen doses vaccin naar Zuid-Italië gebracht. De cholera- epidemie zou echter aan het afnemen zijn. Volgens de officiële cijfers zouden er tot nu toe zeventien mensen aan de ziekte zijn gestorven. Het aantal chole- rapatiënten zou gedurende het weekein de tot 102 zijn gestegen. SCHERPE passages zijn ook gewijd aan Israël (onmiddellijke en onvoor waardelijke terugtrekking uit de bezette vaccinatiecentra prikken uitdelen om streeks donderdag alle 2,5 miljoen inwo ners zullen hebben ingeënt. Bij de vacci natie zijn militaire artsen en Ameri kaans personeel van de bij Napels gele gen NAVO-basis ingeschakeld. Tot dus ver hebben circa 400.000 mensen een prik tegen cholera gekregen. Er zijn meer dan 220 patiënteri als verdachte gevallen in de ziekenhuizen opgenomen. Daar komt het personeel handen te kort, vooral omdat velen met de geringste maag- en buikklachten zich uit angst voor de gevreesde ziekte laten opnemen, zodat in diverse steden duizen den mensen naar het ziekenhuis zijn gesneld. In Napels is het gedurende het week einde bij de inentingscentra tot ge welddadige demonstraties gekomen. In één ziekenhuis gooide een woedende me nigte de ruiten in. Duizenden in paniek geraakte Napoli- tanen stormden de straat op omdat ze dachten dat er te weinig vaccin was. De paniek werd vooral veroorzaakt door aanplakbiljetten van de communistische partij, waarin de beschuldiging werd geuit dat de genomen maatregelen wei nig doeltreffend zijn en dat de autoritei ten zich in feite niet om het lot van de bevolking zouden bekommeren. Er is zo’n grote vraag naar citroenen, waarvan men gelooft dat ze iemand tegen cholera kunnen beschermen, dat de groentezaken er bijna geen meer hebben. Zij die wel een voorraad bezit ten, verkopen ze tegen hoge prijzen op de zwarte markt. Gisteren moest in het nabij Napels gelegen dorpje Marana de politie optre den tegen vechtende en brandstichtende mensen. Bij de andere centra kwam het af en toe tot handgemeen tussen de wachtenden, wanneer ouders eisten dat hun kinderen eerst aan de beurt zouden komen. Om de spanning te verminderen heb ben de gezondheidsautoriteiten bekend gemaakt dat een extra dosis vaccin on middellijk beschikbaar is en dat men verwacht dat de 400 artsen die in de Een vaststaand feit is dat veel bewoners van de Kaukasus, waar het dorp van Mislimov ligt, hoge leeftijden bereiken. Op elke 100.000 inwoners zijn er 84 die ouder dan honderd jaar zijn. Artsen geloven dat de zuivere lucht, het zeer rustige levenstempo en het eenvoudige dieet hiervan de oorzaak zijn. In 1968 wordt aan Heleni en haar verloofde toestemming verleend in het huwelijk te treden in de gevange niskapel. Het kind mag nu niet lan ger bij zijn moeder blijven. Het gaat naar de 80-jarige grootmoeder die ondanks haar hoge leeftijd genood zaakt is op het land te werken om zichzelf en het kind in leven te houden. Volgens het Russische persbureau Tass stierf Mislimov, een boer uit Azerbeid- sjan, in zijn huis in het dorp Barzavu, waar hij zijn hele leven heeft gewoond. Dat Mislimov inderdaad de leeftijd van 168 had bereikt is nimmer bewezen. Hoewel de krasse boer niet over officiële stukken beschikte waaruit kon blijken dat hij in 1805 is geboren, beschouwde de Sovjet-Unie hem als de oudste mens ter wereld. „Gelijke verdeling welvaart” (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De redding van de beide inzittenden van de mini-onderzeeboot Pisces-IH is voornamelijk te danken aan Amerikaanse interventie. Vooral ook aan het inzetten van de radiografisch be stuurde onderzeerobot „Cury”, die ook werd gebruikt toen enige jaren geleden de Amerikaanse luchtmacht een water stofbom in de Spaanse wateren had verloren”. Deze bekendmaking werd, na de ge lukkige uitslag van de strijd om het leven van Roger Chapman en Roger Mallinson, gedaan door de commandant van het Canadese vaartuig dat de Pisces III tenslotte naar de oppervlakte sleepte, nadat de beide duikers 76 uur op de bodem van de zee ten zuiden van Ierland op hun buik liggend hadden doorgebracht. De minister voor Scheepvaart, Hassel- tine, liet weten dat er wellicht nieuwe veiligheidsvoorschriften moeten worden ontworpen voor het diepzeeduiken door burgermaatschappijen. De Pisces-III was in opdracht van de firma „Vickers” bezig op de bodem van de oceaan een geul te graven voor een transatlantische telefoonkabel, toen de bemanning door een defect de macht over de mini- onderzeeboot verloor en met een enorme bons op de bodem van de oceaan terecht kwam. De banden van de taperecorder, die zij bij zich hadden, vlogen hen bij de on zachte aanraking met de bodem van de zee om de oren. En toen brak een lange periode van wachten aan, waarbij Chap man en Mallinson zich bijna niet kon den bewegen. MOSKOU (DPA). Op het Lenin- mausoleum in Moskou is een bomaan slag gepleegd. Volgens de Moskouse cor respondent van het Westduitse blad „Kölner Stadtanzeiger” zou een bezoeker, afkomstig van het Russische platteland, tegen half een ’s middags in het gebouw een bom tot ontploffing hebben ge bracht. BONN. In de Steiner-affaire wordt een nieuw spoor onderzocht. Ge bleken is dat minister Horst Ehmke in april vorig jaar, een dag voor de motie van wantrouwen tegen bondskanselier Brandt, 50.000 mark heeft opgenomen uit een fonds waarover de bondskanse lier vrij kan beschikken. Eén dag na de motie stortte de CDU- afgevaardigde Steiner 50.000 mark op zijn rekening bij de Duitse Bank. Steiner heeft tot dusver beweerd dat hij het geld ontving van de SPD-afge- vaardigde Wienand als beloning voor zijn stemonthouding. Omdat twee afge vaardigden uit de fractie van CDU en CSU niet voor Rainer Barzel kozen, kon Brandt blijven regeren. Wienand heeft de beschuldiging, tegenover de parle mentaire commissie die met het onder zoek is belast, ontkend. De commissie had inzage gekregen in de bankrekenin gen van Wienand en van de SPD. Horst Ehmke, nu minister voor Tech nologie, Onderzoek en PTT was vorig jaar minister in de bondskanselarij. Hij heeft toegegeven op 26 april 50.000 mark te hebben geïncasseerd uit het zoge naamde „Reptilienfonds”, dat de regering zonder directe parlementaire controle kan gebruiken voor informatiedoelein- den (het fonds wordt gevuld uit de staatsbegroting). Het toezicht achteraf berust bij de rekenkamer en bij een parlementaire commissie. Ehmke ontkent echter dat de 50.000 mark gebruikt zijn om Steiner zijn ver radersloon te betalen. voorkeur in de Engelse zondagsbladen afgebeeld ziet. Ook na hun eerste ont moeting met hun vrouwen spoten de champagnekurken in de lucht, aldus de berichten uit het hoofdkwartier van Vickers in Barrow. En wat alle Britten wellicht nog met de meeste trots heeft vervuld, is de onthulling dat een van de beide echtge notes, de 24-jarige June Chapman, haar werk als secretaresse bij diezelfde firma Vickers niet in de steek zou hebben gelaten al de dagen dat haar man op zijn buik op de bodem van de zee lag. Een van de eerste dingen die Mallin son zei nadat hij weer boven water kwam, was dat hij en zijn lotgenoot al de eerste dag van de ramp een telegram van de koningin hadden ontvangen, waarin te lezen stond dat hare majesteit in gedachten bij hen was.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3