Politie laat 900 TEKORT OP BEGROTING ANTILLEN doelwit voor vernielers een miljoen gulden aan prijzen ■wiwiü kilo hasj verbranden Geschenk van Philips Uitloting van premielening A’dam ’56 III 'W dicht. Hoeös Ruiten van NS E LOK üti een miljoen gulden aan prijzen ■w tai k 13 TOON HERMANS: K ijkt ui „Wij metselen de hemel ie 1 Ojb CE (EL MAATREGEL TEGEN FABRIEK WEGENS COÖP-HOLLAND BV Doden door staking van artsen EEG ontbindt kartel van fabrikanten van jachtmunitie te NCW: „Belangen bij fusies gewaarborgd” feen STANKOVERLAST 13 SEPTEMBER 1973 DINSDAG 4 Dit woord: MEMORIE Dit woord: MIRAKEL eau TT XZIJN FALEN in ren komplete slaapkamer, t.w.v. 2.500 5 •|rj iten wi |s één van de weekhoofdprijzen in de puzzelactie t.b.v. de Stichting Natuurbe houd en Natuurbeschermingseducatie, Idle u voor 1 kunt winnen. Deze fantas- Stische slaapkamer is een geschenk van Sbv Meubelfabriek RUVA, Varsseveld. Iedere week 26 weken lang! kunt u voor 1 dit prachtige geschenk van Philips winnen, wanneer u deelneemt aan de Natio nale Puzzelactie in deze krant ten bate van de Stichting Natuurbe houd en Natuurbeschermingseducatie. I O Miljoen gulden aan prijzen Q 8 wat met .v' wij de naar aflosbaar gesteld. r1 n Laat geen centimeter natuur meer verloren gaan 'WWW. larstalli 'anstall tel. 0! MMMl n van n Nb i serii pl. ii [met t Duits ts, En; ederla ir in Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleuren* Ontvanger. U geniet van het royale 66 cm. grootbeeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV! Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van 2.595,- en is een geschenk van Philips Nederland B.V. stinkt als de pest, maar het levert geld op en het lijkt erop dat daar niets aan te doen is. BOMBAY. (UPI)— Het dodental door de artsenstaking in Bombay stijgt naar mate de actie van de dokters langer duurt. Zij ging gisteren haar negentiende dag in. Een officiële woordvoerder zei: „Het dodengemiddelde onder pas geboren ba by’s en voortijdig geboren baby’s in couveuses is toegenomen, omdat er nie mand is om voor hen te zorgen.” De woordvoerder noemde geen getal len, maar een zegsman van het King Edward Memorial Hospital zei dat per dag gemiddeld negentien mensen in de ziekenhuizen van Bombay sterven, tegen een gemiddelde van veertien voordat de artsenstaking begon. BRUSSEL. Een vanuit Nederland werkend internationaal kartel van fabri kanten van jachtmunitie is op last van de Europese Commissie ontbonden. De commissie heeft gisteren meegedeeld dat het kartel bestond uit twaalf leveran ciers in verscheidene landen van de EEG alsmede in de Verenigde Staten en Oost- Europa. Deze afdeling marketing zal op korte termijn worden gerealiseerd en worden gehuisvest in Utrecht. LWEM 31.31.0f >end vat uur 2.00-11 MWVW [ewikki naties loger q >r verti Van M ti, West en 6 serie 18248 18523. Voorts worden 460 obligaties met 25 n2. Ti n3, i >l’s Gi enzani zang. riem - jend oor iwerk jendiei i Toon Hermans zal die natuur- tic beslist altijd al gehad hebben en hij had die in elk geval ook nog, toen het zo’n vijftien tot twintig jaar geleden geen mode meer was. U weet het nog wel: Hoe driftig we toen aan het bou wen waren en hoe fanatiek aan het industrialiseren en hoe mil joenen van ons een beetje ver metel van die auto begonnen te dromen waar ze nu al jaren in rijden. ARNHEM. De Coöp B-deelgenoten hebben gisteren in een vergadering met algemene stemmen besloten een Coöp- Holland BV op te richten, waarvan on der andere een centrale marketing afde ling deel uitmaakt. De welvaart lonkte, je mocht er van de pastoor een knipoogje aan wagen en ais je niet in Rotterdam-Charlois woonde of in het oude westen van Amsterdam kon de kosteloze natuur je toch die troost niet meer bieden waar je de magere jaren dertig en de zware jaren veertig mee doorgeko men was. Niettemin bleef Toon de cabaretier met veel brandschone zon, de reuk- zuivere wind in zijn tekst; puur gras en onbezoelde wolken. Je dacht toen wel eens: hé Toon, ook bij de padvin ders geweest en ook zo graag „kom mee naar buiten allemaal” gezongen? Maar het zat blijkbaar dieper bij Toon. Waarschijnlijk net zo diep als dat Limburg van hem, waar hij bij tijd en wijle in zijn moeders taal zo nodig van zingen moet. krankzinnig worden. Je kunt je leven toch niet vullen door alleen maar over Ajax of Feyenoord te praten?” Of je komt na lange tijd weer eens in een aardig stadje en je ziet tot je schrik dat de polder eromheen volge bouwd is met hoge flats, allemaal steende schrik slaat je om het hart. Hoe ver woekert dat op den duur door? Moet je dat maar aan de overheid overlaten? (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. De narcotica-briga- de van de Amsterdamse politie heeft zijn volle gewicht in de schaal gegooid om te achterhalen wie er achter de gigantische partij van 900 kg hasjiesj steekt, die afgelopen vrijdag werd ge vonden in het achterstuk van een sou terrain aan de Leliegracht in de Amster damse Jordaan. De hasj zal overigens op een geheime plaats door ambtenaren van de dienst der domeinen worden verbrand. De par tij had op de zwarte markt een waarde van minstens anderhalf miljoen gulden. De politie die bij toeval dozen met hasjiesj vond, arresteerde ter plekke al twee jongens. Zij zouden de pakken uit de kelderkast, waarin ze waren opgebor gen, h ebben moeten halen en ze voor transport hebben moeten klaarzetten. Ze hebben daarmee mogelijk gehandeld in opdracht van een concurrerende bende narcoticahandelaren, die de partij zou hebben willen stelen. Het onderzoek verloopt erg moeizaam. De politie weet zich gesteld tegenover een waarschijn lijk zeer geraffineerd opererend complot. Ga nu met je gewone nuchtere verstand eens na: als een onzindelijk mens stinkt, laat je hem links liggen, maar als je een fabriek bouwt, waar van de schoorsteen alle mogelijke smeerlapperij uitstoot, honderdmil- joen maal erger dan dat vieze man netje, dan mag het. Er zijn al heel wat steden waar het Ter verklaring van het woord mira kel: wonder, moet worden uitgegaan van het latijn. In die taal bestond een werkwoord mirari: zich verwonderen. Het bijvoeglijke naamwoord mirabilis betekent: wonderbaar, het zelfstandi ge naamwoord miraculum is via het Franse micracle tot ons woord mirakel geworden. De eigenlijke betekenis: een bovennatuurlijk feit, een wonder door God of een Heilige verricht, heeft zich uitgebreid tot: iets wonder baarlijks, iets dat bijna niet te gelo ven is. Breero spreekt van een mira kel van een man. Het Fries kent in raer mirakel voor: een wonderlijk mens. Ook een oud mirakel voor een mens. Ook een oud mirakel voor een oud wijf is bekend. Vreemd is de zegswijze: voor mirakel liggen voor: bewusteloos liggen door dronkenschap ofgeweld. Goed verklaard is die uit drukking niet. vernielingen van ruiten Hij ging er gewoon mee door en ineens mag het weer. Met de Rijn, die stijf staat van het zout, schapen die sterven aan het gras dat vergif tigd is door de uitworp van de fa brieksschoorstenen, en steeds meer betonnen wegen die het koele woud vreten waar we vroeger in wilden rusten, met de paden en de lanen en de wielewaal. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Ruim 85 percent van de ongeveer 300 gevallen van vernielin gen in de treinen en op de stations van de NS werden vorig jaar gepleegd in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant. Ruim tweederde van de bestond uit het ingooien van treinen en stations. De overige vernielingen (Van onze redactie economie) DEN HAA.G Naar aanleiding van de gang van zaken bij de afgesprongen fusie tussen Gist Brocades en Meneba en CSM, is gisteren van de zijde van het Ned. Chr. Werkgeversverbond (NCW) betoogd dat de huidige fusiecode op vrijwillige basis al zeer veel waarborgen biedt voor de bescherming van de belan gen van zowel werknemers als aandeel houders. hebben be trekking op het interieur van treinen en van objecten op stations, zoals wachtka mers, toiletten, verlichting enz. Ook ko men in geringer mate vernielingen voor aan spoorweginrichtingen langs de vrije baan. Dat heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid Tolman (CHU). Om de verniel zucht tegen te gaan verricht de spoor- wegrecherche extra surveillancediensten met auto’s en politiehonden op knoop punten van stations, zegt de minister. WILLEMSTAD, CURACAO. De be groting van de Nederlandse Antillen die is ingediend bij de staten (parlement) in Willemstad heeft voor het dienstjaar 1974 een tekort van bijna vijf miljoen Antilliaanse gulden (ongeveer 7,5 mil joen Nederlandse gulden). Men hoopt het tekort weg te werken door een geldlening ten behoeve van de financie ring van kapitaalsprojekten. En omdat het zijn vak is, heeft Toon heel de zware milieuproblema tiek ook nog maar eens in een rijmpje samengevat: „wij metselen de hemel dicht tot er geen plek meer is met zonnelicht tot er nergens meer een perkie wat blommen is metselen onszelf verdommenis.” bena”; een jaar lang Cosmonda (Knorr) produkten enz. enz. Wat moet u doen? De grote stijgingen in de uitgavensec tor worden veroorzaakt, aldus de Antil liaanse regering, door de internationaal optredende inflatie, de verdere devalua tie van de Antilliaanse gulden als gevolg van elders opgetreden ’koersfluctuaties en de totstandkoming van nieuwe cao’s, waarvan de invloed zich op de prijsont wikkeling doet gelden. In deze puzzelactie zijn ruim een miljoen gulden aan prijzen te win nen, in hoofdzaak beschikbaar gesteld door het bedrijfsleven. En dan de hoofdprijzen en de extra hoofdprijzen: zoals een prijs van 50.000, bestaande uit: een auto, een autoradio, een jaar alf-risk autover zekering, een jaar wegenbelasting, een jaar lidmaatschap ANWB wegen wacht, 1000 liter superbenzine, een In hoeverre is dat belangrijk voor ons allemaal of misschien maar voor een bepaalde groep? Dat zou ik wel eens onderzocht willen zien. Maar wat me het meest stoort, is het geestelijk proces dat erachter zit. Ik vind het een achteruitgang van be schaving en geestelijk klimaat, rond uit een blijk van menselijk verval, dat de mens zich op die manier afsnijdt van het leven. Wat denkt de mens wel? Beschouwt hij zichzélf als zo’n superieur wezen, dat hij zich aan de natuur mag vergrijpen, het groen zwart maken? Ik vind dat niet mens waardig. Of hoort dat misschien toch bij die mens? Dit houdt me ver schrikkelijk bezig. Laten we maar actie voeren dat zal wel zin vol zijn. Ik zit gewoon te wachten tot er eindelijk eens ingegrepen wordt geen sentimenteel geklets meer, maar „nou moet het verdomme eens afgelopen zijn.” Nog hebben we ge bieden met stilte, met frisse lucht, maar nu mag er dan ook geen centi meter meer verloren gaan.” Nu de wonderen van de vrije na tuur bedreigd zijn, worden de koel tjes die door het lover suiz’len, de bij en de bloem en het krink'lende wink- lende waterding ineens weer ver schrikkelijk actueel, al kunnen we de romantische woorden van vroeger niet meer uit de mond krijgen en je denkt: toch eens over praten met Toon. In Nederland had het ongeveer 150 verkooppunten. Het had de invoer van patronen van kaliber .22 voor lange- afstandsgeweren volledig in handen. Het kartel bestond uit ICI in Enge land, Dynamit Nobel in West-Duitsland, Fabrique Nationale en PRB in België, Gevelot en Cartoucherie Franchise in Frankrijk, Fiocchi in Italië, Remington in de Verenigde Staten en de meerder heid van de staatsverkoopkantoren van de Oosteuropese landen. Van de natuur uit kom je vanzelf op het milieu, vindt Toon Hermans. „Het gaat niet alleen om het land- schap, fle bomen, de planten en de dieren. Het gaat om het leven en de mens is een deel van alle leven, wat we om ons heen zien en die mens is strikt genomen het mooist van alles. Het gaat vooral om die mens in verbinding met de natuur. En als je nu ziet van onze industrie uit spookt S Het Latijnse woord memor bete kent: gedachtig, indachtig, bedacht op iets. Daarbij hoort memoria, allebei woorden die met denken samenhan gen en meer in het bijzonder met denkvermogen, herinneringsvermogen, geheugen. Via het oudfranse memo rie, dat in het hedendaagse Frans mémoire luidt, is het van memor afgeleide memoria reeds in het Mid delnederlands overgenomen. Uit de betekenis geheugen is die van: herin nering voortgekomen. Bekend is de term pro memorie in de boekhouding die betekent: om niet te vergeten. Men gebruikt die als voor een be paalde post geen bedrag ingevuld kan worden. Ook wordt memorie gebezigd voor een geschreven stuk waarin al lerlei wordt opgesomd, waarin een opgave wordt gedaan van allerlei za ken. In regeringskringen zijn de Me morie van Antwoord en de Memorie van Toelichting overbekend. Wij noemen er slechts enkele: Iedere week een Peugeot 104 ter waarde van 8595; iedere week een Philips kleurentelevisie ter waarde van /2600; iedere week ter waarde van 850 Bauknecht-apparaten (wasmachines, koelkasten, diepvries kisten enz. enz.); Singer naaimachi nes; 5 spaarbankboekjes met een in- (Van onze correspondent) LOOSDRECHT Het gemeentebe stuur van Loosdrecht heeft besloten de tapijtfabriek F AT ATI-Hol land te Nieuw-Loosdrecht wegens stankoverlast te sluiten. In de praktijk houdt het besluit in dat het bedrijf dat sedert een klein jaar in Britse handen is, drie tot zes maanden de tijd krijgt wat te doen aan de zuurkoollucht die Nieuw-Loos drecht al bijna een jaar teistert. B. en W. van Loosdrecht zijn daad werkelijk bereid de fabriek met om streeks 80 werknemers te sluiten als geen bevredigende oplossing gevonden wordt. De stank is afkomstig van een coatingprocedure waarin de tapijten van een synthetische rug worden voorzien. Voor dit proces is de fabrilek niet in het bezit van een hinderwetveergunning. Die is overigens in februari 1973 aange vraagd. B. en W. hebben besloten tot sluiting, nadat hun duidelijk was ge worden dat op korte termijn geen af doende maaregelen tegen de stank mo gelijk zijn Eenzelfde soort prijs ter waarde van 30.000 en twee van 20.000; een stacaravan van Dick Wissink ter waarde van 10.000; een complete aanbouwkeuken van Bauknecht ter waarde van 5.000; een Peugeot 104 plus een caravan van Dick Wissink: een volledig verzorgde reis van twee weken naar Kenia-Tanzania voor twee personen (plus 999 zakgeld) van de Belgische Luchtvaartmij „Sa- leg van f 500 en 25 met een inleg van 100 van de ABN, Amsterdam; waardebonnen van V D.; hometrai ners, Oosthoek-encyclopedieën, ver sterkers van Pioneer; make-up artike len; vakantiereizen naar Ceylon, En geland, Joego-Slavië, Bulgarije; Ruva slaapkamers en keukens; een DAF 66 Sedan; een half jaar Skolf bier; Lois Jeans; Continentalbanden; honderden boeken; horloges, Irisette donsdekens; AaBe produkten; electronische pop pen; levensmiddelenpakketten; een jol; snelkookpannen; grammofoonpla ten; een zeilboot; radio’s; Nutricia- serviezen; foto- en filmapparatuur van Ilford en Kodak enz. enz. 37,50; e le ibegre; □inatie ;em. ede. tel. U Zl 12. Die natuur: „Ik denk dat het komt, doordat ik van aard nogal een be schouwend mens ben. Ik heb een enorme behoefte aan de stilte van de natuur. Je hoort wel eens zeggen dat je nergens meer stilte kunt vinden. Nou vergeet dat maar. Elke dag fiets ik een paar uur door het duin. Van mijn huis af ben ik in vijf minuten in de Kennemerduinen en als ik daar ook in deze tijd van het jaar vijf mensen tegenkom, is het veel. In mei zie je niemand een verade ming. Niet dat ik een hekel aan mensen heb, maar in mijn werk zie je er zo veel, dat je wel eens even zonder wilt zijn, even alleen zijn in die paradijselijke atmosfeer met al leen maar bomen en planten om je heen. Ik kan mezelf hervinden, her kennen in die dingen. In kan me vereenzelvigen met een grasspriet of een boom. Want het leeft, net als ik en vanuit dezelfde bron. Kijk eens naar een bloem wat een machtig mysterie is dat niet. Het roept gevoe lens in je op die je onmogelijk bij buizen van centrale verwarming zou kunnen krijgen. Urenlang kan ik naar een plant kijken. In de duinen ligt op het ogenblik een eindeloos veld met geel bloeisel. Hoe het heet, weet ik niet. Ik heb bijgehouden, hoe dat opkwam, uitgroeide, in bloei schoot en begint te vevallen. Leven en dood denk ik dan. Daar schrijf ik opstellen over. Ik heb duizenden bladzijden volgeschreven met gevoe lens, die ik in dat soort situaties onderga. Neen, die laat ik niemand lezen, misschien zijn ze voor een ander niet interessant, maar het maakt wel duidelijk wat die natuur voor mij betekent. Denk nu eens die bomen van de aarde weg; weg al dat groen: mij zou je ogenblikkelijk kun nen opsluiten, ik zou op staande voet U dient slechts de puzzel, die zater dag in deze krant verschijnt, op te lossen en de daarin verborgen slagzin op een briefkaart in te zenden met een (voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) ex tra postzegel van ten minste f 1 om een kans te maken op de vele, vele prijzen die iedere week beschikbaar zijn. Daarnaast telt u iedere week alle letters N, die in de opgeloste puzzel voorkomen, bewaart deze en zendt het totale aantal aan het einde van de puzzelcompetitie in en u dingt mee naar de fantastische hoofd- en extrahoofdprijzen. Haal daarom reeds nu briefkaarten en postzegels in huis, zodat u onmid dellijk kunt meedoen, wanneer de puzzelpagina in deze krant verschijnt. Zaterdag, 8 september, start in deze krant en een aantal an dere dagbladen een 26 weken durende Nationale Puzzelactie, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Stichting Na tuurbehoud en Natuurbescher mingseducatie. „Ja”, zegt Toon, „een man van de natuur dat ben ik wel.” Hij laat zich voorzichtig zakken in een fau teuil in zijn kleedkamer in de Eind- hovense Stadsschouwburg. Het zo juist genuttige avondeten is hem dui delijk goed bekomen. Over anderhalf uur moet hij op de planken staan en voor die tijd wil hij nog even met de oogjes dicht. Even rekenen: hij heeft drie kwartier om te praten. u kleurentelevisie, afwasmachine, 10.000 gulden aan meubelen en stof fering, een vakantiereis naar keuze voor f 4.000, een portable radio, een wasautomaat, een stereo-versterker. 500, grammofoonplaten en 500 boeken naar keuze, een electrische naaimachine, ƒ3000 kleding, een pan nenset, een 48-delig servies, twee fiet sen, 52 weken lang voor 150 levens middelen, 1.000 huishoudelijke ap paraten (mixers, stofzuigers, enz.) 2.000 sieraden, horloges enz. 3 De christelijke werkgevers zeggen dat in de praktijk fusies zeer weinig ontsla gen ten gevolge hebben. In bepaalde gevallen worden wel eens leden van het hoger personeel de dupe van een samen gaan tussen bedrijven. Het NCW wijst erop dat spoedig het recht van beroep voor ondernemingsraden tegen fusies wettelijk zal zijn geregeld. Het NCW vindt, dat in de huidige situatie al niet meer kan worden gespro ken van het „verhandelen van werkne mers”. O i S AMSTERDAM Bij de jaarlijkse trekking van 500 obligaties van de 2,5 percent premielening Amsteedam 1956-3 is de 100.000 gulden gevallen op nr. 4 van serie 8903. De 50.000 gulden ging naar nr. 5 van serie 11705. Met 10.000 lootten uit: nr. 8 van serie 6424 en nr- 4 VAN SERIE 8990 en met 5 nr. 5 van serie 129 en nr. 1 van serie 8903. Tien obligaties lootten uit met f 1.000: nr. 6 serie 935, nr. 9 serie 8608, nr. 2 serie 10263, nr. 8 serie 13701, nr. 9 serie 14826, nr. 4 serie 15625, nrs. 4 en 7 serie 16056, nr. 5 serie 16736 en nr. 9 serie 18032. Op 24 oblgiaties viel 500: nrs 5 en 10 serie 6424, nr. 4 serie 6499, nr. 6 serie 8733, nr. 6 serie 8903, nr. 3 serie 11705, nr. 7 serie 13500, nr- 7 serie 13628, nr. 10 serie 14675, nrs. 8 en 9 serie 15080, nrs. 5 en 8 serie 15625, nr 8 serie 15839, nr. 6 serie 16063. nrs. 5 en 9 serie 16485, nrs. 3 en 7 serie 16526, nrs.-4 serie 17141, nrs. 5 en nrs. 5 en 8 serie

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13