Coordinate diende ,'.'n ontslag in ELKAAR ALLES BIJ AJAX en nco Onnodig verlies tegen matige Joegoslaven: 5-8 Stain won SPITS LEO VAN VEEN: spannende Toppositie Utrecht Wouda-Gerritsen revanche geen toevalstreffer op vierde plaats GIG. DT „IEDEREEN MISGUNT zaterdag M ATTENTIE üSX', I AUTOMAT! HOLLANS DINSDAG 4 SEPTEMBER 17 1973 (Van onze sportredactie) niet vergeten... Frico eten (Van onze sportredactie) i Goudgele kaas op het zilveren feest Ervaring Vergissing zawraag •tart in deze iant de Whtionale. 4 I ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) S ADVERTENTIE De tototips van Leo van Veen zijn: achter r Waterpoloteam liet coach Vriend in zijn hemd staan karts- ieler- iR in omité Moord voor in de ama- door dwij- les in onder ama- EM 8 01 m de over liefst onder lellen, lartin nbur- nt. de i Rob ranen Het nu bijna afgesloten „tijdperk- Vriend” heeft toch niet de verwachte resultaten gekend. Na de Olympische Drenth (Belemaric uit het water), 2-7 Stamenic (Keman uit het water), 3-7 Veer (Belemaric uit het water); vierde periode: 4-7 Stroboer (Bonacic uit het water), 4-8 Belemaric (Stroboer uit het water), 5-8 Landeweerd. is het een erg aardige vent om mee te werken”. 1 1 1 3 3 1 1 1 3 2 1 1 1 De wereldkampioenschappen schaat senrijden voor dames zullen op 23 en 24 februari 1974 in Heerenveen worden ge houden. De nationale titelstrijd wordt in Assen (12 en 13 januari) verwerkt. de sser rste igen uit ZAANDAM-AMSTERDAM De ironie wil dat Henk Groot al zes of zeven keer naar Zweden was ge weest om Ralf Edström te bekijken, voordat PSV hem ten slotte inlijfde. En telkens als de Zaanse coördina tor betaald voetbal van Ajax de jeugdige Zweed had zien spelen, keerde hij enthousiaster huiswaarts. Groot was in zijn tijd als actief voetballer een enorme kopspecia- list. Maar wat deze jongen op dit terrein presteerde evenaarde Groots vroegere verrichtingen. Zoals Ed ström ook op andere gebieden een spits leek die Ajax met het oog op de toekomst best zou kunnen ge bruiken. HaarlemAZ UtrechtFeyenoord PSV—NAC AjaxTwente MVV—NEC De GraafschapAmsterdam SpartaGroningen TelstarRoda G.A. EaglesDen Haag VitesseFortuna SC CambuurWageningen ExcelsiorHelmond S: VolendamEindhoven HENK GROOT haat en nijd eanor ;cep- lijks- naar eling raar- be- isluit door rtien irden effen van Bak- team ieer- elers, i het nand •van door itste om gaat ioor rai- ens- i de suc- am- ook ort- VSV bruik van zijn pos tuur. Joop is minder snel maar wel bru taler. Daarom krijg ik een aantal goc^e kansen tegen NAC Overige uitslagen: groep a: Rusland— Groot Brittannië 14-1 (3-0, 3-1, 3-0, 5-0); groep b: ItaliëSpanje 5-2 (1-0, 2-1, 1-1, 1-0); groep c: VSWest-Duitsland 3-3 (0-1, 1-1, 1-1, 1-0). Standen: groep a: 1- 2. Rusland en Joegoslavië 6 pnt., 3-5. Mexico, Nederland en Australië 2 pnt., 6. Groot-Brittanië 0 (allemaal drie wed strijden); groep b: 1-2. Hongarije en Italië 4 uit 2, 3. Roemenië 2 uit 2, 4. Spanje 2 uit 3, 5. Israel 0 uit 3; groep c: 1. Cuba 4 uit 3, 2. Verenigde Staten 3 uit 3, 3-4. West-Duitsland en Bulgarije 2 uit 2, 5. Griekenland 1 uit 2. os en Alk- :r, Co Dok Broek s uit er. enden zestig de 48 Belg >chall. tintje, irlem- ■amer, oud- jfhui- (oud- Frits el uit l uit >reken Steen- n het n felle ;al als en de gstens erking srende telling rd. De huldiging van wereldkampioen Kees Stam (links), gangmaker Stakenburg en Gaby Minneboo, derde bij de amateurstayers in San Sebastian, tijdens de revanches in het Olympisch Stadion. Groot bevestigt zelf dat hij nog niet zoveel contact met Knobel heeft gehad. „Ik kan mij voorstellen dat Knobel niet accepteert dat ik vertel wie er speelt. Dat ligt even anders dan bij Kovacs, hoewel ik uitdrukkelijk wil stellen, dat dat een joviale vent was, waar ik het uitstekend mee heb kunnen vinden. Ik kan ook accepteren dat ik anders moet gaan werken. Vrijdag heb ik mijn eer ste gesprek pas met Knobel gehad”. Toch lijkt Ajax met Groot een stuk ervaring weg te gooien die het momen teel zo hard nodig heeft. Eerst werd hem de positie van directeur sportief waar Ajax volgens Van Praag honder den gegadigden voor had, maar die nooit gestalte kreeg ontzegd, terwijl Groot na Belgrado ook een lawine van ver dachtmakingen en insinuaties te slikken Spelen in Mexico, waar het contact met de wereldtop was verloren, nam de Am sterdamse oud-intemational als opvolger van het omstreden duo Van Feggelen- Jansen het heft in handen. Al snel leefde de zaak weer op, hetgeen in 1970, tijdens de Europese kampioenschappen in Barcelona, met een perspectiefvolle vijfde plaats werd bewezen. Tot de spelen van München telde de Oranje-equipe weer mee. In sterk bezet te toernooien werden goede resultaten geboekt, maar in de Beierse hoofdstad liep het mis. Door een onnodig gelijkspel tegen de Westduitsers ging de verwachte plaats bij de laatste zes verloren. Vriend wilde toen al stoppen, maar is op ver zoek gebleven. Nu, in Belgrado, had hij de kans zich te revancheren. „We heb ben er alles aan gedaan. Ook vanmorgen nog. En nu gebeurt dit. Wel, nu weet ik het niet meer”, aldus de bondscoach. „We hadden nu echt de kans om te winnen”, vervolgde Vriend. „Kijk maar naar het eerste speldeel. Als ze daarin een voorsprong van 3-0 hebben, is het normaal. Er waren wel vijf open kan sen.” Die mogelijkheden werden onge bruikt gelaten, hetgeen de gastheren een belangrijke steun in de rug gaf en de Nederlanders zelf al het zelfvertrouwen ontnam. Aan het begin van de avond werden de aanwezige medaillewinnaars van San Sebastian gehuldigd. Zonder Theo Verschueren verloor de prof stay erwedstrijd veel glans. Stam, De Wit, De Loof, Kemper en Raymond maakten er voor het publiek toch een aantrekkelijke wedstrijd van. Half koers nam wereldkampioen Cees Stam de lei ding, maar werd even later afgelost door Piet de Wit. Zeven ronden voor het einde nam Cees Stam ten slotte defini tief de leiding. De Wit kwam nog wel even terug, maar Stam won ten slotte na veel spanning. De Wit werd tweede en Kemper derde. In een persoonlijke achtervolging ver sloeg René Pijnen in 6.16.48 de Belg Ferdinand Bracke (6.22.0). Leijn Loeve- sijn won de sprintontmoeting. In de beslissende rit versloeg hij op knappe wijze wereldkampioen Robert van Lanc- ker. Gaby Minneboo was de snelste bij de amateurs'ayers, terwijl de achtervol- gingsp’oeg van Engeland afrclrcnde met het Nrd'rl-r’-o v’ rtel Donsteen, Schui ten, Nieuwenhuis en Fens. Groot echter: „Iedereen misgunt el kaar alles bij Ajax. Iedereen voelt zich altijd meteen bedreigd. Op die manier valt er naar mijn mening niet te wer ken. Ik kan dan wel blijven zitten en mijn salaris pakken, maar zo ben ik niet. Dan stap ik liever op”. Groot, die na het ontslag van Kovacs in december vorig jaar verregaande bevoegdheden kreeg over het eerste elftal, weet nog niet wat hij hierna zal gaan doen. Maandag volgde hij normaal de trai- nerscursus in Zeist, terwijl hij gister avond nog normaal, zoals hij dat tot 1 oktober zal blijven doen, zijn werk bij Ajax voortzette, met het doornemen van scouting-rapporten. Uitgerekend nu het Ajax-imperium wankelt, brokkelt de technische staf nog verder af, hoewel trainer George Kno bel, die zich door de ontwikkelingen van de afgelopen maanden bij Ajax zo lang zamerhand in een gekkenhuis moet wanen, een slag om de arm houdt. Knobel; „Groot behoorde niet tot de technische staf. Hij bevond zich ergens tussen de spelers en het bestuur in. Wel BELGRADO De waterpo- lo’ers moeten zich schamen. Op een miserabele wijze hebben zij hun vertrekkende coach Harry Vriend in zijn hemd laten staan. Een af scheid met een finaleplaats in de eerste wereldtitelstrijd had Vriend zeker verdiend. De kans daarop was ook aanwezig, maar door gebrek aan durf en vechtlust werd die gisteravond in het beslissende duel met de zeker niet imponerende Joegoslaven op het moet met na druk worden gesteld beschamen de wijze uit handen gegeven: 5-8. Maar Ajax reageerde, zoals zo vaak het afgelopen seizoen, een beetje licht zinnig. Minzaam werden Groots argu menten aangehoord, maar nog gemakke lijker van de tafel geveegd. Wat kon Ajax tenslotte overkomen? Had men niet de beschikking over Cruijff, Keizer en Mulder? In hoeverre deze zoveelste onderwaardering voor Henk Groot er bij Ajax tenslotte toe heeft geleid dat Groot vrijdagavond besloot Ajax-voor- zitter Van Praag telefonisch per 1 okto ber zijn ontslag aan te bieden, is niet belangrijk meer, maar het betekende wel de zoveelste vorm van tegenwerking die Groot sinds hij per 1 december 1972 een full-time-aanstelling bij Ajax kreeg, verwerken moest. Ook daarom komt het ontslag van Henk Groot nauwelijks als een verras sing. Zelfs voor voorzitter Jaap van Maai Groot heeft toch een enorme ervaring. Als bekyker van Ajax’ komen de tegenstander, zowel in competitie- als in Europa-Cupverband, en als talentop- spoorder. Knobel: „Daar weet ik weinig van. Hij heeft tot nu toe twee competi tiewedstrijden voor mij gedaan. Welke ervaring Kovacs met hem had, weet ik eigenlijk niet, omdat alle rapporten die Groot voor de heer Kovacs had opgesteld, na verloop van tijd in de prullenmand zijn terechtgekomen. Ik heb alles van horen zeggen; maar ik ben zo iemand die alles liever zelf meemaakt en onder vindt. Dan kan ik er pas een gefundeerd oordeel over geven. Ik persoonlijk zal van het vertrek weinig hinder ondervin den, vermoed ik. Voor de technische zaken heb ik ook nog trainers als Haarms en Van Daal”. Praag niet. Van Praag: „Het is heel correct van Groot dat hij het op deze manier gespeeld heeft en ontslag genó men heeft”. Had hij het anders gekre gen? Van Praag: „Dat hoort u mij niet zeggen”. Maar het is wel duidelijk dat Van Praag niet zal proberen Groot van zijn voornemen af te brengen. Daarvoor leg de Groot, die evenals Kovacs naar de zin van de Ajax-voorzitter te veel publici teit trok, te vaak de vinger op de zere plek, terwijl de positie van Van Praag momenteel toch al kwetsbaar is. Vorig seizoen waren er ook wel „affaires”, met als exponent het wegblijven van Johan Cruijff voor de uitwedstrijd tegen Bay ern München (wat een aanval inhield op het medische team, aangevoerd door dokter Rolink). Maar die konden voor de buitenwereld gemakkelijk worden ver doezeld, aangezien de successen op het veld alle interne moeilijkheden camou fleerden. Liesbeth Wouda en Monique Gerritsen zin tijdens de wereldkampioenschappen kunstzwemmen in Belgrado op het on derdeel „duet” als vierde geëindigd. De wereldtitel was voor het Amerikaanse koppel Terry Andersen-Gail Johnson. De uitslag is: 1. Terry Andersen-Gail Johnson (VS) 118.391 punten, 2. Jojo Carrier-Madeleine Ramsay (Can) 112.917, 3. Masako en Yasuko Fujiwara (Jap) 109.702, 4. Liesbeth Wouda en Monique Gerritsen (Ned) 96.980, 5. Pepita Sanchez- Eva Govezensky (Mex) 93.560, 6. Jen nifer Lane-Doris Davis (GB) 91.142. Maar nu de Ajax-suprematie (voorlo pig) aangetast lijkt door een eventue le terugval in de competitie en de Euro pa Cup gaat men tenslotte ook inkom sten missen ligt dat even anders. Eén „vergissing”, de miljoenenaankoop van de constant geblesseerde Jan Mulder, daar is overheen te komen. De tweede „vergissing” van Ajax, de verkoop van Johan Cruijff, die zelfs bij de Ajax- leden enorme wrevel heeft opgeroepen, ligt al veel moeilijker en wordt voorzit ter Van Praag veel ernstiger verweten. De Ajax-visie op langere termijn is ergnes gestagneerd. Een facet denk bijvoorbeeld aan Edström waar Groot altijd een open oog voor heeft gehad. En zeker toen hij na München wel beter wist dan de buitenwacht, dat het tussen E3 Acht Filippijnse topbasketballers zijn geschorst voor het leven, nadat bekend was geworden dat zij voor ƒ1200 per persoon opzettelijk een belangrijke competitiewedstrijd verloren hadden la ten gaan. SJ De Belgische wielrenner Roger de Vlaminck won in Chateaulin een wed strijd over 151 kilometer. Joop Zoete melk werd tiende. kreeg, toen zijn keuze van het hotel Yougoslavia in een rumoerig gedeelte aan de rand van de stad, waar Ajax zich niet optimaal kon prepareren, fout bleek. Het ergste voor Groot is echter dat Ajax tijdens de vakantieperiode beloot tot een andere taakverdeling. Als „troostprijs” kreeg Groot het leiderschap van jong-Ajax aangeboden, terwijl hij zich verder nog met de scouting mocht bemoeien. Een besluit dat mede tot stand kwam omdat trainer Knobel een volledige dagtaak voor Groot niet zo zag zitten. En dat terwijl juist Groot zich dag en nacht suf piekerde, en daardoor zelfs geruime tijd overwerkt raakte, om uit te vinden hoe Ajax ook in de toekomst nog een club van allure zou kunnen blijven. Groot keek verder dan de periode Cruijff-Keizer (evenals Kno bel trouwens, die door het recente Ver trek van Cruijff alleen niet de gelegen heid heeft gehad om dit verantwoord op te vangen). En wat is er belangrijker voor Ajax, een elftal dat zeven seizoenen lang blin delings de weg naar bijna ieder doel ter wereld wist te vinden, nu blijkt dat er achter die ene spits niets zit. MARC SERNÉ Door het gedwongen vertrek van Herm- sen, di eal aan het eind van de tweede speelperiode definitief de kant werd op gestuurd, werd Vriend genoodzaakt voor het eerst gebruik te maken van een van zijn twee zwakke wisselspelers, Wim Ke man. Daarmee werd de te smalle top van het Nederlandse waterpolo nog eens dui delijk aan de kaak gesteld. Eerder was dat gebeurd, toen Vriend kort voor de wereldtitelstrijd de Hagenaar Hans Par rel, die vorig jaar had bedankt, had teruggehaald. Parrel is er tot nu toe niet in gselaagd de juistheid van zijn uitver kiezing waar te maken. Met zijn routine moest hij voor rust zorgen en de nodige initiatieven ontwikkelen. Juist op dat laatste punt kreeg hij maandag alle kans. Hij faalde net als de anderen. „Onbegrijpelijk”, zei Vriend, „als je zo ver achter komt te staan (aan het eind van het tweede speldeel was het al 1-4 red.) moet je risico’s durven te ne men, je moet gokken want je hebt geen andere mogelijkheid. Dat ze dat, uitge zonderd één keer Nico Landeweerd, niet d'den, is eigenlijk wel het meest kwalij ke.” De set-standen: 1-2, 0-2, 2-3 en 2-1. Het scoreverloop: eerste periode: 0-1 Belemaric (strafworp), 1-1 Parrel (straf- worp), 1-2 Savonic (Buunk uit het wa ter); tweede periode: 1-3 Verisic, 1-4 Bonacic (strafworp); derde periode: 1-5 Verisic (Drenth uit het water), 1-6 Bele maric (Keman uit het water), 2-6 Cruijff die opeens vitaler voor Ajax blijkt te zijn dan men (ook de spelers) ooit had kunnen vermoeden en de „rest” echt niet zo goed boterde als men naar buiten wilde doen voorkomen. Groot: „Altijd was ik voor Ajax op pad. Ik heb me werkelijk rot voor die club gewerkt. Dat is niet erg, omdat ik het ervoor overhad en ik tenslotte in vaste dienst was”. Veel erger voor hem was het gebrek aan medewerking, dat erin resulteerde dat hij het „werkklimaat” bij Ajax niet langer verantwoord achtte. „Kijk, en dat is voor mij nu onbegrijpelijk”, aldus Van Praag, die gewoontegetrouw alles ontkende over maar enige onenigheid tussen Groot en zijn naaste medewer kers. minder en Ajax door het vertrek van Cruijff ook kwets baarder geworden. De onzekerheid moet bij die jongens toch ook gaan groeien, ze ker als ze na dat ge lijke spel bij NEC nog meer punten gaan verliezen. Bij ons is de stemming okay, we hebben al lemaal getekend to* het eind van het sei zoen we moet' nu gewoon ons wr~- goed doen. Tear- mede-koploper Feyc noord zullen we c~ met het publiek er~ spectaculaire verto ning van maken”. AMSTERDAM Ondanks de afwe zigheid van Hugh Porter (heupfractuur), Theo Verschueren (nog niet hersteld van een operatie) en Rainer Podlesch (echt genote ernstig ziek) zijn de revanches van de wereldkampioenschappen wiel rennen in het Olympisch Stadion te Amsterdam voortreffelijk geslaagd. De wel aanwezige renners hebben de 6500 toeschouwers op een aantrekkelijk wie- lergala getrakteerd. In de plaats van Porter startte de Belg Bracke tegen René Pijnen. El De Groningse basketbalvereniging NN Donar heeft voor het komende sei zoen de Amerikaanse speler Arnold Ber man aangetrokken. hadden we met een beetje geluk acht goals kunnen maken. Onze eerste plaats is volgens mij niet zo maar een toevals treffer. Het zit er in dat wij, nu de moei lijkheden van vorig jaar (instorting van Bert Jacobs, afkeu ring UTRECHT De dreun die Utrecht zondag in Breda aan NAC uit deelde heeft in de gelijknamige proviciehoofdstad de voetbalsupporters weer te hoop doen lopen. Maandagmorgen half zeven vormden zich al rijen voor de kantoren van de voorverkoop-adressen die deze week de kaartjes afzetten voor de thuiswedstrijd tegen Feyenoord aanstaande zaterdag. De ploeg van Bert Jacobs had ook al beide vorige ontmoetingen gewonnen zodat de equipe nu samen met de Rotterdammers zonder ver- liespunten bovenaan staat. Een positie die vooral werd bereikt door de zes doelpunten die Leo van Veen tot nu toe scoorde, waarvan maar liefst vier tegen NAC. De oefenwedstrijden meegerekend maakte Van Veen, die op zestienjarige leeftijd bij DOS kwam en nu aan zijn tweede full- prof-seizoen bezig is, al twintig doelpunten. 1 1 1 een miljoen gulden~.^-; aan.prijzen* Het verschil met zondagavond, toen onverdiend met 4-5 van Rusland werd verloren, was ongelooflijk groot. Vriend weer: „Nee, deze terugslag was niet te voorzien. Nu was het een veel minder moeilijke party dan gisteravond. En als ze maar de helft van de vechtlust van gisteren hadden gehad, was het nog wel goed gegaan. Maar als je dit hier hebt gezien, moet je haast zeggen dat we geen twee goede wedstrijden achter el kaar kunnen spelen.” van Ed van Stijn, financiële pe rikelen) achter de rug zijn, aan de top kunnen meedraaien. In het verleden lukte *at Den Haag en Twente maar was er altijd de vrees voor Feyenoord en Ajax. De Rotterdamse ploeg was al stukken „Vorig jaar hebben we door een com plex van factoren, zoals dat zo mooi heet, een stuk min der gedraaid. Ikzelf bijvoorbeeld miste toch wel een man als Groenendijk naast me. Nu met Van Mourik gaat het pri ma, hij is trouwens wel een ander type dan Jan. Veel meer een vechter, hij heeft maling aan iedereen en maakt goed ge-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17