Reactie op hoogbouwziekte Prins Philip bij Podgorni r Toedracht drama Raamsdonksveer opgehelderd Meeste Fransen voelen zich gelukkig Artsen mogen twee kwartjes meer berekenen Gevangenen giizelen bewakers Protest van Praag na vliegtuigongeluk Minister Vorrink: „Voor milieu geen arbeidsplaatsen opofferen” „Russen misbruiken de psychiatrie >5 IU Dr. Medvedev in open brief: TWEE ONTSLAGEN NA MEDISCH Londense agenten bij ontploffing gewond „Oostenrijks toestel schond luchtruim” „SPELLETJE” DINSDAG 4 SEPTEMBER 1973 3 I Actiegroepen In Provincies Publicaties Michigan City: Aanklager Bevoegdheden COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN „Wreedheid” f- ■ering (Van onze correspondent) de enige (Van onze redacteur in Parijs) Op de foto links prins Philip, rechts Podgorni. t veel izaak etten, of de inge- or de incie- rmid- misch rdam. eder- t van [erge- Het flobert-geweer dat in de auto is aangetroffen was door de schoonzoon op de rit meegenomen. In zijn kleding werd een doosje met flobert-kogels gevonden. Het geweer is door het vuur versmolten met de bodem van de auto en kan pas vandaag nader worden onderzocht. Bij de sectie kon worden vastgesteld dat de Tilburger is gedood door een kogel die in zijn hoofd is geschoten aan de voor zijde boven de ogen en bij de hals het lichaam weer heeft verlaten. Dit wettigt het vermoeden dat hij buiten de auto die hij bestuurde werd gedood. Op de vraag of advocaten in de gele genheid worden gesteld psychiaters aan te wijzen om in zaken met een politiek karakter de beklaagde te observeren en een diagnose te stellen, antwoordt dr. Medvedev dat doorgaans in politieke za ken het psychiatrisch team wordt aange wezen door de openbare aanklager en de directie van de psychiatrische instelling. De derde vraag die dr. Medvedev stelt is: „Waarom beslissen bij niet-politieke misdrijven psychiatrische klinieken, ge legen in dezelfde regio als de rechtbank, over de geestelijke gezondheidstoestand van de beschuldigde, maar in de meeste politieke zaken altijd leden van hetzelf de team van Moskouse psychiaters. Omdat de minister in een onbewaakt moment verklaarde dat ook de bewinds man voor Economische Zaken erop moet toezien dat bedrijven schoon werken, drongen verschillende Kamerleden erop aan, dat de minister voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne geen bevoegdhe den afstaat aan andere ministers. Me vrouw Vorrink wees er verstoord op dat hiervan geen sprake zou zijn. De nieuwe filosofie van de minister zal in de toekomst niet meer zijn „de vervuiler betaalt”, maar „pak de vervui ling aan bij de bron.” dan de gemeenten, omdat de meeste gemeenten daarvoor niet zouden zijn uitgerust. Verder beloofde de minister een spoe dige indiening van het wetsontwerp che mische afvalstoffen, een studie naar de mogelijkheden van milieu-onderricht in het basisonderwijs, een studie naar bete re beroepsmogelijkheden op grond van de hinderwet en coördinatie van weten schappelijk onderzoek op het terrein van de milieuhygiëne. Ook legde zij er tot veler verbazing bij herhaling de nadruk op. dat „bij alles wat we zullen doen, de werkgelegenheid niet uit het oog verlo ren zal worden.” gefuksbelevenis trekken uide- t ko- delen 1000- ver- :ullen n gver- orden sbben r van imali- nigen van elijke para- tperi- :kom- deze nij in is ge- t een legt gaat ciënte ti alle rkge- n dat alleen e de- rt als steeds •atie”, tantal n het n het ouw- initi- sort”. 1 26- ange- m de felijk svon- maar or de in de t ge- juist nelijk ij van ;ot op zaken ivaar- lat zij tering ■er de rming tingen zijn taam- lerhe- jscho- atieve is. «DAGWDAG ische t be ken. s die el te f. De drie n”. luwe leve- Prins Philip van Engeland is gisteren als eerste lid van de Britse koninklijke familie in het Kremlin in Moskou ont vangen door president Podgorni van de Sovjet-Unie. Nog niet eerder had het Britse vorstenhuis verwant aan de laatste Russische tsaar die door de Bol sjewieken met zijn gezin vermoord werd contact met de Sovjet-Unie gehad. Over het algemeen voelen de Fransen zich in hun vaderland als God in Frankrijk; onder de vreemde naties gooit als concurrent alleen Zwit serland met 43 percent hoge ogen. Amerika wordt nog maar door 12 percent als een begerens- waardig alternatief beschouwd en ondanks de 22 percent communisti sche kiezers zien no gslechts twee Naast belasting op verontreiniging zal ook een stelsel nodig blijven van ver gunningen en verboden, meende me vrouw Vorrink. die verder constateerde dat de provincies beter de regionale milieuproblematiek kunnen aanpakken UTRECHT. In een open brief in het Engelse wetenschappelijke tijdschrift „Nature” verklaart de in Engeland ver blijvende Russische geleerde dr. Zhores Medvedev zich tegen een boycot door psychiaters van e en in oktober in de Sovjet-Unie te houden conferentie over schizofrenie. „Ik hoop echter dat tussen de officiële ontmoetingen en diners, de ontvangsten en de party’s, de uitstapjes en de plech tigheden door, sommige westerse weten schapsmensen hun Russische collega’s een aantal vragen zullen stellen over het misbruik van de psychiatrie in de Sov jet-Unie om opponenten van het sys teem de mond te snoeren.” Wat velen verwacht en gevreesd heb ben, is gebeurd sneller nog dan de prognoses aangaven: er is een massale reactie van het „woonpubliek” op de hoogbouw losgekomen en het leegstro- men van blokkenflats is begonnen. Illu stratief en normatief is dit proces waar te nemen in een van de eertijds snelst groeiende grote gemeenten van ons land, Eindhoven, welke industriestad een brandpunt kan worden genoemd van de sociale problemen, die de moderne wo ningbouw heeft opgeroepen. Eindhoven heeft de laatste jaren zijn formidabele groei in bevolkingsgetal zien omslaan in een afneming van zijn aantal inwoners, doordat vele gezinnen de flats de rug toekeerden en een woning zoch ten en vonden in de omgeving van de stad, in een van de bijna ontelbare grotere en kleinere dorpen die Eindho ven omkransen. De woongelegenheid in deze dorpen was meestal rianter en goedkoper, maar zelfs als ze relatief duurder was dan in de stad bleef de voorkeur zich richten op laagbouw in groene omgeving. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg dat het gehele Eindho- vense woningbouwprogramma op losse schroeven is komen te staan. Natuurlijk worden op dit ogenblik nog kolossale woningblokken in hoogbouw opgetrok ken ten gevolge van de planning op lange termijn, maar alle betrokkenen van het Eindhovense bestuurlijke vlak weten zich geconfronteerd met de con statering dat deze manier van bouwen regelrecht strijdig is met de gebleken behoeften en wensen, waardoor de effi ciency en investeringstactiek van ge meente en woningbouwcorporaties vol komen op dwaalwegen zijn geraakt. De „hoogbouwziekte” waaraan nage noeg alle bouwkundige en planologische ontwerpers en adviseurs in den lande zijn gaan lijden, wreekt zich nu al in een omvang die niemand voor mogelijk had gehouden. „Niemand” is trouwens te veel gezegd, want er zijn in ons land van den beginne af deskundigen geweest die ertegen hebben gewaarschuwd. Hun stem is niet of nauwelijks au sérieux genomen en slechts in enkele gevallen zijn gemeenten ertoe overgegaan méér aandacht te schenken aan de mogelijk heid van een reactie op de hoogbouw. Die reactie is natuurlijk versneld door de monsterlijke experimenten die som mige gemeenten zich hebben veroor loofd. Niet alleen grote steden als Am sterdam en Eindhoven hebben gemeend zich woningbouwabsurditeiten te kunnen permitteren, ook kleinere gemeenten en landelijke dorpen hebben vaak in een zucht tot navolging en een bijna onver klaarbaar gebrek aan visie hun milieu verziekt door torenflats in een omgeving neer te zetten waar ze tot „stenen vloe ken” werden. Het antwoord is, aldus dr. Medvedev, dat tegen de meeste beschuldigde perso nen een onderzoek wordt ingesteld naar publikaties in „Samizdat”, de onder grondse Russische pers. Het openbaar ministerie kan geen enkele plaatseljjke psychiater t oestaan die publikaties te lezen. Vandaar dat slechts een paar vertrouwde en hooggeplaatste psychia ters binnen het Russische systeem te maken kunnen krijgen met de proble men van de dissidenten. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat deed een beroep op actie groepen niet te protesteren tegen de speciale heffing van drieëneenhalve in- wonerequivalent, die per woning gehe ven zal worden ingevolge de Wet Ver ontreiniging Oppervlaktewater. „Ze heb ben daarmee niet het rijk, niet de pro vincies en niet de waterschappen, maar zichzelf”, meende hij. „Het geld wordt immers gebruikt om milieuhygiënische maatregelen te nemen.” Overigens zegde de heer Westerterp wel toe binnenkort een commissie in het leven te roepen om na te gaan hoe deze milieuheffing rechtvaardiger kan wor den verdeeld en beter kan worden geïnd. De minister vond het niet helemaal redelijk dat ook vrijgezellen, kinderloze gezinnen en bejaarden voor drieëneen halve inwonerequivalent worden aange slagen. PRAAG (Reuter en AFP). De be manning van een Oostenrijks vliegtuig heeft zondag bij een botsing in het luchtruim van Tsjecho-Slowakye het le ven verloren. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Praag giste ren bekendgemaakt. De botsing had plaats met een Tsje- choslowaaks vliegtuig dat het Oosten rijkse toestel had willen onderscheppen. Het Tsjechoslowaakse vliegtuig voerde een geslaagde noodlanding uit. De autoriteiten in Praag hebben over de „schending” van hun luchtruim door een Oostenrijks toestel bij de regering in Wenen geprotesteerd. De Oostenrijkse rijksluchtvaartdienst heeft meegedeeld dat het boven Tsje- cho-Slowakije verongelukte vliegtuig een zweefvliegtuig met hulpmotor was. De bemanning bestond uit twee koppen. Volgens Praag was het verongelukte Oostenrijkse vliegtuig tot twintig kilo meter in het Tsjechoslowaakse lucht ruim doorgedrongen, maar Oostenrijkse douanebeambten hebben verklaard dat het maar ongeveer twee of drie kilome ter was. De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken, Kirchschlager, heeft het Tsjechoslowaakse protest afgewezen. De minister zei dat de Oostenrijkse regering niet verantwoordelijk gesteld kon wor den voor ongelukken waarbij particulie re vliegtuigen betrokken zijn Toch speelt ook de veelbesproken kwaliteit van het leven een niet onbelangrijke rol in hun overwe gingen. Opvattend is dat een meer derheid van Fransen liever wat In een op band opgenomen redevoe ring hebben de gevangenen een nieuwe lijst met 25 verlangens overhandigd aan de politie en gardisten van Indiana die de gevangenis hebben omsingeld. Hoeveel gevangenen bij de opstand betrokken zijn is niet bekend, maar men denkt dat het er „minstens 500” zijn. Tot de gestelde eisen behoren ontslag voor directeur Russell Lash en zijn plaatsvervanger, beëindiging van „racis me” binnen de gevangenismuren, uitbe taling van het landelijk minimum loon voor werk dat door de inwoners is verricht en vrijlating van alle inwoners die momenteel in eenzame opsluiting zitten. Gouverneur Otis Bowen van Indiana heeft de opstandelingen amnestie aange boden als ze hun gijzelaars ongedeerd laten gaan. op de 100 veel heil in de Russische heilstaat. De Franse gefuksbelevenis wordt overigens in grote trekken door klein-burgerlijke motieven bepaald De Fransman ziet het geluk in zijn persoonlijke gezondheid, in zijn ge zinsverband, in zijn vrouw, in zijn kinderen. Dat buiten de muren van zijn huis en de grenzen van zijn vaderland onrecht en misstanden blijven heersen, schijnt de pret van zijn levensvoldoening maar weinig te drukken. PARIJS. Volgens een opiniepei ling, waarvan de resultaten giste ren door het linkse weekblad Nou vel Observateur werden onthuld, voelen de Fransen zich momenteel in overgrote meerderheid (89 per cent) best gelukkig met hun lot. Het is mogelijk dat het tijdstip van de vakantie waarop de 2000 opinie peilers hun landgenoten aan de tand hebben gevoeld, niet vreemd is geweest aan dat geluksgevoel. De (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De helft van de Nederlandse bedrijven zou gesloten moeten worden als de hinderwet overal onverkort zou worden toegepast. Dit verklaarde minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens overleg met de vaste Kamer commissie voor dit onderwerp. Deze opmerking van de minister werd later informeel door hoge ambtenaren van haar ministerie tegengesproken. Dr. Medvedev, die zelf in 1970 psychi atrisch is „onderzocht” en die niet terug kan naar de Sovjet-Unie omdat hem in Londen op de Russische ambassade zijn paspoort is ontnomen en hij zijn burger rechten kwijt is, formuleert in de open brief zelf een aantal vragen; hij geeft er de naar zijn mening juiste antwoorden bij. Op de vraag welke artikelen uit welke wetten in de Sovjet-Unie psychiaters strafbaar stellen voor opname van pa tiënten in psychiatrische ziekenhuizen op onjuiste gronden, moet volgens hem het antwoord luiden: Er is niet zo’n artikel, omdat het in 1961 uit de wet werd geschrapt. Wel is er een artikel dat onwettige vrijheidsberoving strafbaar stelt, maar dat het alleen een misdaad is wanneer de vryheidsberoving is begaan door een individu. DEN HAAG. De sektie in het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag verricht op de stoffelijke resten van de drie mensen die zondagmiddag in Raamsdonksveer op de eenzame Anwas- senweg in een auto zijn verbrand, heeft uitgewezen dat een van hen, een 53- jarige man uit Tilburg, door een kogel uit een flobert-geweer is gedood. De man die dit schot heeft gelost, de schoonzoon van de vermoorde man. en diens 3-jarig zoontje zijn in de auto, toen deze in brand was gestoken, door verstikking om het leven gekomen en daarna verbrand. Een van de politiemannen is in een ziekenhuis opgenomen. In een straat in Birmingham werd een bom in een bood schappentas gevonden. Zij ontplofte ech ter niet. Als belangrijkste taken zag de mi nister voor de komende tijd het schoon maken van de Rijn en van Rijnmond. Na de begroting zal de minister komen met een beleidsnota, zegde zij de Ka merleden toe. Zij kritiseerde van haar kant de Kamerleden, die te makkelijk voorbijgingen aan de onvoorstelbare moeilijkheid van de problematiek. „Nie mand weet precies wat er dient te gebeuren”, meende zij opgemerkt te hebben. minder verdient als ze dan maar over wat meer vrije tijd kan be schikken. Minister Vorrink, die volgens de commissieleden een opvallend zwakke indruk maakte, verklaarde verder dat zij niet bereid zou zijn een paar duizend arbeidsplaatsen op te offeren aan een schoon milieu. Hierover maakten vooral de D’66’er Terlouw en de PSP’er Van der Lek zich boos, terwijl de VVD’er Tuynman later verklaarde: „Zelfs de VVD zou voor een schoon milieu nog strenger tegen het bedrijfsleven optre den.” Tot de verhoging is besloten door de ministers Lubbers van Economische Za ken, Boersma van Sociale Zaken en mevrouw Vorrink van Volksgezondheid. Zij pleegden tevoren overleg met de landelijke huisartsen vereniging. De tarieven van 13-,75 en 20,50 wor den niet door alle huisartsen berekend. Artsen die enkele jaren geleden, voordat de prijsbeschikkingen ook op hun tarie ven van kracht werden onder of boven de toen gangbare bedragen zaten, wijken ook nu nog van het gemiddelde af aangezien de tarieven sindsdien steeds voor alle artsen met eenzelfde percenta ge of bedrag omhoog zijn gegaan. LONDEN. (DPA en UPI)— Gistera vond zijn in het Londense stadsdeel Eastham bij een bomontploffing drie politiemannen gewond. De bom werd in een geparkeerde auto gevonden. Voorrang voor werkgelegenheid” Op de vierde plaats vraagt Medvedev zich af waarom politieke dissidenten na het psychiatrisch onderzoek niet naar gewone psychiatrische klinieken worden gestuurd, maar paar gevangenisachtige klinieken die volgens een artikel uit de wet bedoeld zijn voor mensen die „mis daden van een bijzonder ernstige aard” hebben begaan. Het antwoord van dr. Medvedev: „Ik kan deze wreedheid niet verklaren als het gaat om mensen van wie misdaad het is geweest informatie te geven en te verspreiden. „Buitenlandse deelnemers aan de con ferentie zullen mijn antwoorden moeten vergelijken met de antwoorden die zij van hun Russische collega’s op mijn vragen krijgen, schrijft dr. Medvedev BEETSTERZWAAG. In de her vormde inrichting voor zwakzinnigen Borneroord te Beetsterzwaag hebben twee personeelsleden onmiddellijk ont slag gekregen en drie een zeer ernstige waarschuwing. De direkteur van de i nrichting. H. Nijenhuis, zag zich hiertoe genoodzaakt, omdat het vijftal vorige week na een feestje naar de kamer was gegaan en daar een spelletje is gaan spelen, de zogenaamde hyperventilatie. Deze hyperventilatie wordt alleen toe gepast bij ernstig gestoorde mensen en mag alleen door een arts gebeuren. „De jongelui hadden een toeval of een her senbeschadiging kunnen oplopen”, aldus de directeur, „En ik heb twee van hen op staande voet ontslagen en drie andere een zeer ernstige waarschuwing gege ven.” Eén van de ontslagenen had in mei al een ernstige berisping gehad om dat hij de brandmelder had stukgesla gen, waardoor al het personeel kwam opdagen. Uiteraard was hoogbouw niet in alle gevallen te vermijden. Het gebrek aan ruimte binnen stadsgrenzen noopte dik wijls tot de opeenstapeling van wonin gen, maar dat was dan meestal ook een gevolg van gebrek aan coördinatievermo- gen in gewestelijke zin. Een communica tie op bestuurlijk niveau tussen kernge meenten en agglomeraties had tot gevolg dat iedere gemeente op eigen houtje aan het bouwen sloeg, zich baserend op prognoses die volstrekt onbetrouwbaar waren en geen rekening hielden met essentiële menselijke waarden, wensen, voorkeuren en behoeften. Ondanks de zich steeds sterker de monstrerende nadelen van hoogbouw en flatbewoning (de „flatneurose” werd ook soms als een sprookje afgedaan) is men in zich sterk uitbreidende gemeenten maar al te vaak blindelings voortgegaan met projecten die als enige verdienste het aantal wooneenheden hadden, maar voor de rest volkomen in strijd waren met de meest elementaire woonmilieu- zorg. Men gaat op dit ogenblik nog steeds op die weg voort. De kentering, die onder meer de overschakeling van nieuwbouw op vernieuwbouw heeft be vorderd, is nog lang niet voldoende doorgewerkt. De vrees bestaat dat de flatblokken, die in nagenoeg iedere ge meente van Nederland de dooddoener zijn geweest op de dringende vraag naar huisvesting, in de nabije toekomst ten prooi vallen aan twee zeer griezelige verwikkelingen: in de eerste plaats wor den zij verzamelingen van sociaal zeer laag gelegen niveaus, doordat iedereen die het zich enigszins kan veroorloven wegtrekt naar betere, ruimere en leef- waardiger wijken of gemeenten, in de tweede plaats zal de leegstand toenemen waardoor het onderhoud en de kwaliteit een proces van verwaarlozing gaan doormaken. Deze nieuwe situatie, waarvan Eind hoven de ongelukkige primeur heeft maar waarvan iedere stad in ons land op den duur de gevolgen zal ondervin den, heeft uiteraard te maken met de vermindering van de woningnood en de daling van de bevolkingsaanwas en ge zinsvorming. Misschien konden deze fac toren niet bijtijds worden onderkend. Maar men moet zich wel realiseren dat de enorm hoge kosten van woningbouw en de snelle stijging van de huurprijzen in vele gevallen bewust in de. hand zijn gewerkt door het onverdroten afbreken van nog bruikbare oude laagbouwwonin- gen en het op die plaats optrekken van woonkazernes die in vele opzichten spot ten met de elementaire menselijke wensen en eisen. Een bewuste bevordering van de inflatie heeft op deze manier onge hinderd tot op de dag van vandaag voortgewoekerd, met nagenoeg onher stelbare gevolgen. DEN HAAG. Huisartsen hebben toestemming gekregen met ingang van 1 september voor consulten en visites aan particuliere patiënten ten hoogste vijftig cent meer te berekenen. Het toelaatbare tarief is hiermee in het algemeen geko men op 13,75 voor een consult en f 20,50 voor een visite. MICHIGAN CITY (Reuter). De inwoners van de staatsgevangenis van Indiana in Michigan City die drie bewa kers hebben gegijzeld, hebben gisteren toegezegd dat ze de bewakers geen kwaad zulten doen maar hen evenmin zullen loslaten voordat de directie op hun eisen is ingegaan. cijfers vloeien evenwel voort uit een veelvoud van vragen. De vol doening met hun huidige levenssi tuatie schrijven de Fransen toe aan hun redelijke welvaartspeil, hun betaalde vakanties en aan het vooruitzicht op een ordentelijke oude dag. 1974 >t de is 48 type dag- I -js-ar -.anPSSg

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3