DORPSRAAD GEKaNÏ TEGEN BLOKVORMEN GIETERIJ palen van een Huurverhoging onrechtmatig T Samenwerking links in IJmond onzeker koos een nieuwe voorzitter Orgelconcert z Jongens van ,/t Vinkennest bouwen een dorp Scheidsrechtersvereniging „IJmond" Torenmuziek dankdienst en Bejaarden op IVO DE WIJS BIJ ,DE ARK' DANSSCHOOL HANNIE EN JOHN STOL excursie bij Hoogovens n D G ■L 1 fH 7 Belangrijke eerste werkvergadering Ledenvergadering van D’66 van BESTUUR WEER COMPLEET IJmond vissers DINSDAG 4 SEPTEMBER 1973 (Van een onzer verslaggevers) KANTONRECHTER: er 0 ten tas Aftreden LAATSTE WEEK VAN INSCHRIJVING Julianakade 16 -18 IJmuiden Telefoon (02550) 1 47 33 Ruilavond voor jonge verzamelaars postzegels WIJK AAN ZEE Tijdens de eerste werkvergadering van de Dorps raad in het nieuwe werkseizoen 1973/1974 zijn enkele belangrijke onder werpen aan de orde geweest. Onder meer is gebleken, dat de raad ver heugd is over het hernieuwde kontakt met de gemeente Beverwijk, welk kontakt na het Elsevier-artikel was afgebroken Tevens is bekend gewor den, dat de dorpsraad in beroep is gegaan tegen het besluit van Gedepu teerde Staten om vergunning te verlenen aan Hoogovens voor het inrichten van een blokvormengieterij m de voormalige Martinstaalfabriek. Ten aan zien van dit laatste punt werd onder meer gezegd, dat de aan de vergun ning verbonden voorwaarden weliswaar een beperking van de stofemissie met meer dan de helft inhouden, maar dat de dorpsraad zich kant tegen een in het besluit opgenomen verwachting dat de stofemissie van de gehele inrichting in de toekomst beperkt zal worden, zonder dat duidelijk is ge steld wanneer, hoe en hoeveel deze beperking zal zijn. 6 |||W^ •v taw kruimels en V. 71 (Van een onzer verslaggevers) 118 10 de vergadering te (Van onze correspondent) van klasse: 1. BEVERWIJK. Oe discussies tijdens de openbare ledenvergadering van D’66 IJmond in de Bodega Bellevue hebben zich maandagavond in hoofdzaak toege spitst op het samenwerkingspatroon met de overige progressieve partijen. Uit de besprekingen is onder meer gebleken, dat landelijk gezien de „samenwerking met de PvdA minstens zeer erg op de tocht staat”. Op het gemeentelijk vlak lijkt het waarschijnlijk, da PvdA-afde- lingen hun beslissing op dit terrein zul len laten afhangen van de conclusies op het partijcongres. fende commissies. De begeleiding van de IJmondscheidsrechters gaat in het nieu we seizoen beginnen. In het bestuursbeleid kwam het tere punt van h et tussentijds aftreden van voorzitter J. Tijms aan de orde. De heer Rijnders verklaarde namens het bestuur te hebben gepoogd de heer Tijms alsnog te behouden, doch ook na herhaalde pogingen bleef de heer Tijms bij zijn besluit. Het bestuur kon niet langer achter de ideeën en beslissingen van de heer Tijms staan, waarop deze op de kritiek repliceerde met zijn zienswijze van handelen en daaruit zijn consequen ties had getrokken. Ondanks de gerezen kritiek kreeg de heer Tijms, die tot de medeoprichters van IJmond behoorde en daarvoor zeer veel werk had verzet nog dankbaarheid oogsten. Door een en ander had de bestuurs verkiezing nogal wat voeten in de aarde, waaruit ten slotte het resultaat werd, dat als voorzitter gaat optreden de heer P. A. Rijnders. De heren H. Keuris, en .J Karssen worden respectievelijk secreta ris en penningmeester, terwijl de heren W. van Rijswijk, A. L. Smit en J. de Graaff de overige functies gaan vervul len. In de vacature van de heer Tijms werd de heer G. Jeursen als nieuw bestuurslid aangetrokken. Daarna volgde de installatie van de bestuursleden, de benoemingen van club avond- en feestcommissie en de techni sche commissie. ttend slot okart ïs de een e uit •egen irde- d op het twee week per azing Z. rg Er is nog plaats voor: Beginners (jongeren) alleen jongens Gehuwde- en verloofde paren Gehuwden 404- (beginners) speciale kursus Komt u eens met ons praten ’s avonds van 7-9 uur. ’t is er gezelliger i van „men ’even rouw Hij I met ;n de t mr. Idief- yerd” 1 een eind van ippa- ■nam. ijken „Hoe idsel, ■i de it z’n 100 lid iz. ng De heer Rijnders kon een aantal ver tegenwoordigers van diverse commissies van het COSV begroeten om vervolgens de voorgedane moeilijkheden te verkla ren van het afgelopen seizoen. Dit is niet gemakkelijk geweest, doch de activitei ten begeven zich thans in de goede richting, mede gelet op verschillende goede contacten met de Haarlemse Scheidsrechtersvereniging en de betref- De dorpsraad is nog vrij kort aan het werk, waardoor een goede coördinatie met alle in Wijk aan Zee levende groe peringen nog niet van de grond is geko men. Tijdens de bijeenkomst werd de verwachting uitgesproken, dat in de toe komst iedereen ervan doordrongen zal zijn, dat het dorp slechts door samen werking en met uitsluiting van persoon lijke voorkeuren en ambities is gediend. De dorpsraad wil geen muggenzifterij gaan bedrijven. Wanneer echter weten schappelijk vastgestelde maxima worden overschreden, is het maken van bezwaar naar het oordeel van de dorpsraad een gewettigde zaak. Bovendien wordt ge streefd naar goede kontakten met Hoogovens en gemeentebestuur, omdat zij Wijk aan Zee een toekomst gunnen en zoals gebleken is ook willen geven. Na het afbreken van het kontakt tus sen het gemeentebestuur en het bestuur van de Dorpsraad hééft het bestuur van de raad een gesprek gehad met wethou der A. Klomp en de gemeentesecretaris, de heer J. Blok. Uit dit gesprek is naar voren gekomen, dat het college de dorpsraad ziet als spreekbuis van het dorp en graag ziet bewerkstelligd, dat zaken van algemeen belang betreffende Wijk aan Zee via de dorpsraad aan het gemeentebestuur ter kennis worden ge bracht. behoeft hiervoor reeds nu de gedachten van de bevolking te weten om in dit opzicht een goede koers te kunnen va ren. Meer moeite gaf de voorgestelde con tributieverhoging waar 36 percent van het totale budget aan de COSV moet worden afgedragen. Verzocht zal worden om deze contributie te beperken, aange zien voor een kleine vereniging het huis houden zeer moeilijk gaat worden. De huurkwestie was door een verte genwoordiging van de huurders, „Huur- dersbelangen”, voor de rechter gebracht. Ter zitting bleek dat de woningbouw vereniging een tekort van 1 miljoen bij de financiering van de huizen, dat was ontstaan, door het niet nakomen van toezeggingen van Hoogovens, wilde weg werken. Huurdersbelangen schreef de fi nanciële „miskleun” met name toe aan het feit dat bij „Heerhugowaards Be lang teveel taken bij een en dezelfde man berusten. Deze man zou bij de bouw van de woningen niet alleen ar chitect, maar ook toezichthouder en di- rectievoerder zin geweest. nu is het zover dat er daadwerkelijk gebouwd kan worden”. Voorts werd bekend gemaakt, dat de dorpsraad omstreeks half september zijn jaarverslag uitgeeft. Ieder gezin in Wijk aan Zee ontvangt hiervan een exemplaar. Aan het 8 pagina’s tellende verslag is een enquêteformulier gehecht met onder andere vragen over de Noordelijke Randweg en de door de dorpsraad beijverde verhoging van de duinrand tussen Hoogovens en Wijk aan Zee. De raad wil de ontwikkeling van de gemeente en industrie voorblijven en ginnen met het uitvoeren van een plan dat al zo’n vier jaar ligt te wachten. Groepsleider Willem de Ruig heeft indertijd de eerste opzet aangegeven en een tekening ge maakt. Nu konden we van Duin en Kruidberg tweeduizend meter onge schild hout kopen. Met de jongens zijn we onder leiding van groepslei der Chris Tielman aan het werk gegaan. Eerst is hij met de jongens een week aan het schillen geweest en In de kantine van de IJmond- M.T.S. aan de Roos en Beeklaan in Santpoort-Noord begint de jeugd- postzegelvereniging „Santpoort” don derdag 6 september om 18.30 uur weer met haar periodieke ruilavon- den. Jeugdige filatelisten van tien jaar af, zowel jongens als meisjes kunnen hier hun dubbele postzegels komen ruilen. De club komt verder twee keer per maand bijeen en wel op de eerste en de derde donderdaga vond. HAARLEM De huurverhoging van 20,die de bewoners van 350 huizen van de woningbouwvereniging Heerhu gowaards Belang per 1 mei te betalen hebben gekregen is onrechtmatig inge voerd. De kantonrechter in Haarlem heeft dit gisteren uitgemaakt. opgemaakt, dat gehoopt wordt op een intensieve samenwerking met de PvdA en de PPR. Aangezien het echter tussen de PvdA en de PSP niet zo bijzonder goed botert, wordt het geheel een ietwat moeilijke zaak geacht. Uitgeest liet weten, dat ongeveer an derhalf jaar geleden begonnen is met toenaderingspogingen. De woordvoerster zag echter in een samenwerking niet veel heil, zeker niet met de PvdA. Ook in de gemeene Velsen is de PvdA niet erg „happig” op samenwerking. Met PPR en PSP zijn daarentegen afspraken ge maakt, die vermoedelijk zullen resulte ren in een verdere vorm van samenwer king. In Heemskerk streeft men er naar om op 29 september een raamprogramma gereed te hebben, waarbinnen het moge lijk moet en kan zijn gezamenlijk de raadsverkiezingen in te gaan. Dit raam programma wordt dan na 29 oktober met de andere partijen doorgesproken. Het openbaar vervoer in de IJmond, dat eveneens aan de orde werd gesteld, maakte de tongen danig los. Er viel echter weinig zinnigs over te zeggen zolang het rapport Vollmüller nog niet klaar is. Ook de toekomstige tracering van rijksweg 16 leverde wel enige dis cussie op. Dmdat de zaak toch niet zo urgent geacht werd, voerde men dit punt van de agenda af. Tenslotte werd nog uitvoerig stilge staan bij de ledenwerving en de opvang van nieuwe geïnteresseerden, die naar het oordeel van de vergadering direct be trokken moeten worden bij actuele pro blemen in hun eigen gebied. aangeboden. De bejaarde bezoekers waren hier ook nog in de gelegenheid tot het stellen van vragen, waarbij door een der deelnemers nimmer werd verzuimd zowel de directie van Hoogovens, als de federatie „Bejaar denzorg" voor deze interessante ex cursie te bedanken. In de jongerensociëteit „De Ark” aan het Kerkplein in Velsen-Zuid wordt het programma vrijdag 7 sep tember verzorgd door het cabaret van Ivo de Wijs. Dit ensemble bestaat verder uit Aggoe Terlingen, Pieter Nieuwint en Richard Fritschy. Tot kwart voor negen hebben alleen le den van de sociëteit toegang, waarna de nog resterende toegangskaarten aan andere belangstellenden zullen worden verkocht. Het optreden van het cabaret begint om 21 uur. Een positieve bijdrage tot realise- rin-van wat we gemakshalve het indianendorp noemen leverden de stormen die in november vorig jaar en in april van dit jaar de bomen deden breken. Dat opende voor ,,’t Vinkennest” namelijk de mogelijk heid om van de rentmeester van het landgoed Duin en Kruidberg te Sant poort, een fikse partij ongeschilde boomstammen te kopen. Hoofdleider P. Christianen zegt daarover: „Daardoor konden we be- Uit een opmerking van een lid van de Beverwijkse raadsfractie kon worden Op het terrein is in de afgelopen week al een blokhut verrezen en als we er een kijkje nemen, wordt er ijverig gebouwd aan een tweede huis van palen. Groepsleider Tielman: „En reken maar dat we het stevig maken. Je moet op zo’n dak bij wijze van spreken met twintig jongens kunnen dansen. Het moet hecht in elkaar zitten. We zijn de hele zaak nu nog met een groepje van drie jongens aan het opzetten. We verkeren dus echt nog in het beginstadium. Maar die jongens zijn er wild enthousiast over en als ze aan het eind van de middag vrij zijn, gaan we meteen aan het werk. Dan wordt vanzelf de rest van de jongens hier wel geestdriftig. Ze moeten eerst zien dat er werkelijk iets gaat gebeuren”. De wild-west speelweide gaat een aantal speelhutten krijgen, klimbo- men, schuilplaatsen, wigwams, een draaimolen, loopbalken, buizenring en zandbakken. Voor het er allemaal staat, zal er nog heel wat werk verzet moeten worden. Maar de eer ste aanzet liegt er inmiddels niet om. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Op het onlangs geheel gerestaureerde orgel van de Engelmun- duskerk in Oud-Velsen zal zondagmid dag 9 september door organist Joop Huizinga een concert worden gegeven. Het programma hiervoor vermeldt wer ken van Buxtehude, Sweelinck, Scheide- mann, Bach, Franck en Bijster. Het concert begint om 15 uur. IJMOND. Zondag visten de IJ- mondvissers hun zevende onderlinge wedstrijd. Er werd gevist in het Noord- hollands Kanaal te Schoorldam. De uit slag was als volgt: A-klasse: 1. B. Kanis, 3.71 mtr. 2. D. Alders 3.32. B-klasse: 1. H. Rutten 5.18 mtr. 2. J. Vloon 3.26 mtr. C-klasse: 1. J. Schoort jr. 4.44 mtr. 2. C. Schoorl-Rutten 4.19 mtr. VELSEN.-NOORD. De Scheids rechtersvereniging „IJmond”, die maan dagavond in de kantine van „KIC” op het sportpark „Rooswijk" haar eerste algemene ledenvergadering heeft gehou den, bleek het in dit eerste jaar van haar bestaan al moeilijk te hebben ge had. En wel wegens het tussentijds af treden van de heer J. Tijms als voorzit ter, tengevolge van een controverse met zijn medebestuursleden. De heer P. Rijnders, tweede voorzitter, leidde nu de bijeenkomst, die gelet op het aantal leden, dat van 78 tot 90 leden was toegenomen, door rruim een derde van hen was bezocht. Tijdens een op donderdag 4 oktober te houden openbare vergadering in café De Zon kan iedere Wijk aan Zeeër zijn verlangens en kritiek spuien. Omdat de uitslag van de enquête dan bekend zal zijn, rekent de dorpsraad op een con structieve bijeenkomst over de toekomst van Wijk aan Zee en de problemen, waarmee de dorpsbewoners nu worste len. Op invitatie van de afdeling „Pu blic Relations” van Hoogovens, wer den gedurende de maanden juni, juli en augustus in totaal zeshonderd Vel- sense bejaarden in de gelegenheid gesteld het bedrijf te komen bezichti gen. Het benodigde vervoer werd hiervoor door Hoogovens eveneens ter Uitvoerig werd aandacht besteed aan de oprichtingsvergadering van „IJmond” op 21 augustus 1972, waarna het jaar verslag een kaleidoscoop was van de vele activiteiten in het afgelopen jaar als training, spelregelwedstrijden en be geleiding van scheidsrechters. Ten be hoeve van een beschermende maatregel voor de penningmeester werd gesugge reerd een aanvullend artikel toe te voe gen aan het huishoudelijk reglement, dat voorziet in een maandelijkse controle van de financiën door het dagelijks bestuur. Dit werd aanvaard. beschikking gesteld. Het programma bestond telkens uit het aanbieden van een kop koffie en vertoningen van de films „Ruim baan voor reuzen” en „Blik op staal.” Daarna werden per autobus het terrein en een van de fabriekshallen bezichtigd, waarna bij het afscheid nog een verversing werd De tussenstand is nu als volgt: A- D. Alders 23.95 mtr; 2. P. Schoort 19.03; 3. Z. Verdier 17.97. B- klasse: 1. H. Rutten 11.43 mtr; 2. A. Hilliger 10.25; 3. H. Thuis 8.88. C-klasse: 1. J. Schoort jr. 14.78 mtr; 2. C. Schoorl- Rutten 14.73; 3. G. Aalbersberg 142.3. De tussenprijs werd gewonnen door de heer T. Groeneveld, welke op de eerstvolgen de en tevens laatste wedstrijd, 23 sep tember a.s., zal worden uitgereikt. Het vertrek is om zes uur aan de Hoflander- weg, hoek Laan der Nederlanden. ACHTER HET JONGENSHUIS ,,’t V icnnest Velsen” wordt de laatste weken nogal bedrijvig gehamerd en gespijkerd. Op het terrein achter de verschillende paviljoens, die aan de Duin en Kruidbergerweg in Driehuis gelegen zjjn, gaat in de zeer nabije toekomst namelijk een speelterrein verrijzen, waarvan elke jongen alleen maar kan dromen. Want het zal on getwijfeld tot de jeugdige verbeelding spreken, dat daar een heuse wild- west-toestand komt, die onmiddellijke associaties oproept met de cowboy- en indianen verhalen, die door practisch elke jongen verslonden worden. De nationale feestdag in Velsen wordt woensdagmorgen om 8.30 uur ingezet met muziek op de toren van het stadhuis, te verzorgen door bei aardier Hein de Ligt en een ensem ble, bestaande uit leraren en leerlin gen van de muziekschool „Velsen”. Deze medewerkenden zijn: Frans van der Kroft Theo Bleeker en Henk Oortwijn (trompet) en Jan Jansen en Theo Molenaar (Trombone). Dit con cert staat onder leiding van Coen Hagen. Het programma hiervoor luidt als volgt: 1. Intrada voor drie trompetten van Hans Waanders; 2. Koraal voor drie trompetten van Kreutzer; 3a en 3b. Marsen voor twee trompetten en de beiaard van een anonieme compo nist. Des avonds om 20 uur begint er 'ook een dankdienst in de hervormde kerk aan de Kanaalstraat. Medewer kenden zijn ds. R. van Beek, ds. J. M. D. van der Berg, ds. P. C. Koster, de heer P. L. Wapenaar, de organist L. H. van der Plas, de trompettisten A. en A. Kalkman en het christelijk be jaardenkoor IJmuiden-Beverwijk. De ze dankdienst is voor een ieder toe gankelijk. Mg. W

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7