Britse computer om apartheid te administreren Julius Steiner ongeloofwaardig polders uniek reservaat met drie jaar een miljoen gulden aan prijzen Colportagewet door Senaat EEG wil lucht- verkeer saneren een miljoen gulden aan prijzen Koeweit stort geld voor arme landen „Studentenstop Natuur schonk in de nieuwe verlengen” Fase CONFERENTIE NIET-GEBONDEN LANDEN Wethouder bedankt na telefonische dreigementen Kritiek in Frankrijk op uitwijzing van Zwitserse dominee ;.75 5 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1973 17 f ft Een voHedigverzorgde 14-daagse vakantie (plus 999 zakgeld) voor 2 personen naar Kenia/Tanzania en S A 8 EN A Deze lichtgewicht Singer Starlet kunt u iedere week winnen, wanneer u voor ƒ1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer, met de slimme „één-hands-greep” is eenvoudig te bedienen, geen inge wikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzo- men; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde ƒ549. Als u niet wint heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 299. is één van de vele hoofdprijzen in de Nationale Puzzelactie t.b.v. de Stichting Natuurbehoud Natuurbeschermingseducatie. Deze prijs werd aangeboden door de Belgische luchtvaartmij. SABENA. Miljoen gulden aan prijzen (Van onze speciale verslaggever) Volgens Hernan Santa Cruz, de per manente ambassadeur van Chili bij de (Van onze redacteur in Londen) (Van onze correspondent) (Van onze parlementaire redactie) V MM - d» De komst van de beide Ffevopol- ders heeft Nederland een nieuw na tuurreservaat opgeleverd van Euro pees formaat. Ongewild, ongedacht, maar plotseling lag het er: een gebied van plassen, moerassen, wilgenbosjes, broeklanden, slenken en kreken w’aar geweldige aantallen vogels neerstrij ken om er voedsel te zoeken of er zijn gekomen om te broeden. De man, die een belangrijke stem pel drukte op al de recreatieve voor zieningen in de Flevopolders - denk aan de grote aantallen visplaatsen, campings, wandelbossen, natuurpaden tot barbecuesets toe prof. ir. II. J. van Duin, plaatsvervangend directeur van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders, buitengewoon hoogleraar in de cultuurtechniek en ïandschapsinrich- is open (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Het bericht dat de Franse minister van Binnenlandse Zaken, Ray mond Marcelin, de Zwitserse predikant Berregaux over de grens had laten zet' ten, heeft in brede politieke en kerkelij ke kring scherpe verontwaardiging ge wekt. CULEMBORG. Wethouder P. A. M. van Erp (van de eenmansfractie a-politiek) van Culemborg heeft we gens anonieme telefonische bedreigin gen bedankt als wethouder en lid van de gemeenteraad. Hij heeft dit ge daan in een brief aan burgemeester drs. L. J. Hermans. Volgens de wethouder bestaat er binnen het college van B. en W. al enige tijd onenigheid, reden waarom collega-wethouder A. C. M. van de Hurk (KVP) zijn functie al had neergelegd. Dinsdag en woensdag zijn in ano nieme telefoontjes bedreigingen met geweld geuit aan het adres van de heer Van Erp en zijn gezin. ieruiten. 7-42/43 auw en aan de realisering van het project de Hollandse Hout, een boscomplex van duizend ha. ten zuiden van Lelystad en grenzend aan de Knardijk, ont stond aan de overkant van deze pol- dergrens het imposante natuurgebied. Behoud van dit terrein zou beteke nen, dat de Hollandse Hout een na tuurlijke buffer zou gaan vormen tussen het waardevolle reservaat en het industrie- en woongebied van Le lystad. In het stofferingspakket voor dit gebied werd vervolgens een grote plas opgenomen vrijwel liggend onder Lelystad-haven en bedoeld voor de kleine watersport. Deze plas komt dus op de kop van het boscomplex te liggen. Verenigde Naties in Genève, hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de niet-gebonden landen in Algiers vrij wel overeenstemming bereikt over de instelling van dit nieuwe fonds. Santa Cruz, die voorzitter is van de economische commissie die advies moet uitbrengen aan de tientallen staats hoofden en regeringsleiders die gistera vond de openingsspeech van de Alge rijnse president Boumedienne aanhoor den, zei te verwachten dat de niet- gebonden landen zullen besluiten tot grotere samenwerking om de exploitatie van en de handel in hun natuurlijke rijkdommen beter te beheersen. Het besluit van Koeweit, dat waar schijnlijk zal worden nagevolgd door andere Arabische oliestaten aan de Per zische Golf, vestigt andermaal de aan dacht op de centrale plaats die de Ara bische landen - eigenaren van de groot ste reserves aan olie ter wereld - op de topconferentie in Algiers innemen. ting aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. U dient slechts de puzzel, die zater dag in deze krant verschijnt, op te lossen en de daarin verborgen slagzin op een briefkaart in te zenden met een (voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) ex tra postzegel van ten minste 1 om een kans te maken op de vele, vele prijzen die iedere week beschikbaar zijn. Daarnaast telt u iedere week alle letters N, die in de opgeloste puzzel voorkomen, bewaart deze en zendt het totale aantal aan het einde van de puzzelcompetitie in en u dingt mee naar de fantastische hoofd- en extrahoof dpri j zen. Haal daarom reeds nu briefkaarten en postzegels in huis, zodat u onmid dellijk kunt meedoen, wanneer de puzzelpagina in deze krant verschijnt. UTRECHT De wet op de studenten stop zal met drie jaar moeten worden verlengd. Dat is de mening van minister van Oivlerv-ii- Va" Pn staatssecretaris Klein. Zij doen het voor stel tot verlenging van de «hidentenstop in het voorontwerp van wetten. 4» die is ge- Computers LONDEN. De grootste Britse com- puterfirma heeft een anderhalf miljoen gulden kostende computer aan Zuid- Afrika verkocht. De denkmachine zal moeten helpen de administratie van de paspoorten voor de zwarte bevolking bij te werken. In deze puzzelactie zijn ruim een miljoen gulden aan prijzen te win nen, in hoofdzaak beschikbaar gesteld door het bedrijfsleven. De wet op de studentenstop die twee jaar geleden door ex-minister De Brauw werd gelanceerd loopt dit cursusjaar af. Oorspronkelijk had De Brauw een stop voor vijf jaar gewild, maar de Tweede Kamer voelde daar niet voor. De Kamer wilde de zaak over twee jaar nog eens bekijken. Daarom hebben de huidige bewindslie den een nieuw wetsvoorstel voorbereid. Het definitieve wetsontwerp zal over enige maanden bij het parlement wor den ingediend. Volgens minister en staatssecretaris is verlenging van de studentenstop nodig, omdat de aantallen eerstejaars nog steeds aan de hoge kant zijn. Daardoor heerst in verschillende studierichtingen nog steeds een tekort aan mankracht en ruimte. Daarnaast wordt overwogen in deze zelfde hoek - aan de overzijde van het oude land tussen Nijkerk en Har derwijk - nog een „Slimbridge” te creëren naar model van het beroem de park van de Engelse bioloog Peter Scott, die er experimenteerde met het terugwinnen van bijna uitgestorven vogelsoorten en belangrijke succesjes boekte. Wij noemen er slechts enkele: Iedere week een Peugeot 104 ter waarde van 8595; iedere week een Philips kleurentelevisie ter waarde van 2600; iedere week ter waarde van 850 Bauknecht-apparaten (wasmachines, koelkasten, diepvries kisten enz. enz.); Singer naaimachi nes; 5 spaarbankboekjes met een in- Eenzelfde soort prijs ter waarde van ƒ30.000 en twee van ƒ20.000; een stacaravan van Dick Wissink ter waarde van 10.000; een complete aanbouwkeuken van Bauknecht ter waarde van 5.000; een Peugeot 104 plus een caravan van Dick Wissink; een volledig verzorgde reis van twee weken naar Kenia-Tanzania voor twee personen (plus 999 zakgeld) van de Belgische Luchtvaartmij „Sa- (Van een onzer verlaggevers) DEN HAAG. Het Westeuropese burgerluchtvaartverkeer moet gesaneerd worden. De EEG-ministerraad zal zich in de komende maanden buigen over een met grote zorg uitgedokterd voorstel dat de sterke concentratie van het lijn- verkeer op een relatief klein aantal knooppunten moet doordringen- Kosten besparing om de verliezen te vermin deren en betere service aan het rei zend publiek zijn de doelstellingen van deze economische sanering. bena”; een jaar lang Cosmonda (Knorr) produkten enz. enz. Wat moet u doen? En dan de hoofdprijzen en de extra hoofdprijzen: zoals een prijs van 50.000, bestaande uit: een auto, een autoradio, een jaar alf-risk autover zekering, een jaar wegenbelasting, een jaar lidmaatschap ANWB wegen wacht, 1000 liter superbenzine. een Prof, van Duin (47 jaar) vormde de landbouwkundige afdeling van de Rijksdienst om tot een afdeling cul tuur, techniek en recreatie. Met ge voel voor recreatie, dagtoerisme en stiltegebieden werkte hij met de bio logen en de landschaps- en recreatie- mensen samen om te komen tot een nieuw stuk Nederland, waarin niet alleen plaats zou zijn voor landbouw en industrie. Dit team was bereid tot bij sturen in de planning als de natuur in het natuurlijke ontwikkelingsproces bij de droogmaking, zich zo spontaan en zo spectaculair had opgedrongen, dat men hiervoor de ogen niet kon slui ten. Terwijl er verder werd gearbeid De enige grief waarmee de minister deze uitwijzing heeft gemotiveerd, luidde dat de predikant, die met zijn gezin in Marseille woonde, „van de Franse gast vrijheid misbruik maakte”, door zich als vreemdeling in binnenlandse politieke aangelegenheden te mengen. Berregaux verleende steun aan Alge rijnse gastarbeiders, om zich in hun vaak erbarmelijke toestand op de been te kunnen houden. Verschillende Franse kranten hebben de regering dan ook voorgehouden dat de Zwitserse dominee die in Marseille erg populair was zich gaarne van iedere „inmenging” zou hebben onthouden, wanneer de Fransen hun plichten niet zo schromelijk hadden verzaakt. Iets ten zuiden van dit gebied, dat in schoonheid en rijkdom de Wad denzee naar de kroon gaat steken en ons land iets terug kan geven van wat wij het hebben ontnomen of waarvan wij het nog zullen beroven, denk aan de Biesbosch, komt nog een reservaat je, waar de natuur zich zo danig heeft opgedrongen, dat de land inrichters ook dit wel moesten in passen in hun stofferingsschema: het kiekendievenreservaat. De nieuwe polders hebben op vogelgebied enige pure sensaties geboden zoals de ex plosies in aantallen van de baarme- zen, de vestiging van zeldzame broed- vogels, grauwe ganzen en lepelaars, en ook de opleving van een bijna uitgestorven broedvogel, de bruine kiekendief. De kiekendief vestigde zich in grote aantallen in de polder en vertoonde een sterke voorkeur voor de omgeving van een zuigerplas niet ver van de nieuwe Knarsluis. De kiekendief mag zijn territorium behouden! Maar dat betekent wel een aanpassing van de randgebieden, zelfs van de soort gewassen, die in deze omgeving tot rijpen zullen worden gebracht. leg van 500 en 25 met een inleg van 100 van de ABN, Amsterdam; waardebonnen van V D.; hometrai ners, Oosthoek-encyclopedieën, ver sterkers van Pioneer: make-up artike len; vakantiereizen naar Ceylon. En geland, Joego-SIavië, Bulgarije; Ruva slaapkamers en keukens; een DAF 66 Sedan; een half jaar Skolf bier; Lois Jeans; Continentalbanden; honderden boeken; horloges, Irisette donsdekens; AaBe produkten; electronische pop pen; levensmiddelenpakketten; een jol; snelkookpannen; grammofoonpla ten; een zeilboot; radio’s; Nutricia- serviezen; foto- en filmapparatuur van Hford en Kodak enz. enz. De Knardijk gaat dus de grens vormen tussen een in recreatief op zicht actief en passief stuk natuur. Enerzijds het bos- en waterlandschap en anderzijds een brok „puur na tuur”, dankbaar geaccepteerd door gelukkig niet in lijntjes en rekenli- neaaltjes verstarde landschapinrich- ters. ALGIERS. Koeweit heeft zich in principe bereid verklaard geld te storten in een nieuw fonds dat de ontwikke lingslanden in staat moet stellen de produktie van belangrijke grondstoffen zelf ter hand te nemen. DEN HAAG Met algemene stem men is de Eerste Kamer dinsdag ak koord gegaan met de colportagewet die regels treft om misbruik bij colportage tegen te gaan. Staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken verklaarde in de Senaat redelijke verwachtingen te hebben van het nuttige effect van deze wet; iets wat door de D’66’er Rang in twijfel werd getrokken De nieuwe wet kent kopers van col porteurs een afkoelingstermijn van acht dagen waarin zij kunnen terugkomen op hun besluit toe. Verder dienen alle col porteurs voortaan ingeschreven te staan bij de Kamers van Koophandel, die bij herhaalde klachten over het optreden van colporteurs een vergunning kunnen intrekken. De wet geldt niet voor colporteurs van boeken, tijdschriften en grammofoon platen. Zaterdag, 8 september, start in deze krant en een aantal an dere dagbladen een 26 weken durende Nationale Puzzelactie, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Stichting Na tuurbehoud en Natuurbescher mingseducatie. Ambtenaren in Brussel doen nog erg geheimzinnig over dit ontwerp, dat voor lopig alleen het geregelde luchtverkeer betreft van de maatschappijen der EEG- landen: KLM, Sabena, Luxair, British Airways, Air Lingus (Ierland), Lufthan sa, Air France en Alitalia. Of ook de SAS erin zal worden betrokken is nog een open vraag. De SAS heeft zijn hoofdkantoor in Kopenhagen, maar de maatschappij is gezamenlijk eigendom van Denemarken, Noorwegen en Zwe den. In het Europese parlement is er al een half jaar geleden een voorstel ingediend de luchtvaartmaatschappijen zelf volle dig te integreren. Maar volgens de direc teur van de Rijksluchtvaartdienst (RLD), mr. H. Raben, hoeft een zo forse ingreep voorlopig niet te worden verwacht. „De onderhandelingen die voortvloeien uit het voorstel dat in Brussel ligt, zullen op zichzelf al moeizaam verlopen”, aldus de heer Raben. Hij twijfelt er evenwel niet aan dat „een vergaande samenwer king” in het verschiet ligt. (Van onze redacteur in Bonn) BONN- Het heeft de parlementaire commissie van onderzoek niets geholpen dat zij Julius Steiner en Karl Wienand gistermiddag naast elkaar in het getui genbankje zette en probeerde hen met eikaars verklaringen te confronteren. Het enige resultaat was dat de geloof waardigheid van Steiner, die beweert 50.000 mark omkopingsgeld van Wienand te hebben gekregen, nog verder afbrok kelde. De SPD-afgevaardigde Wienand blijft erbij dat hij nooit enig geld aan Steiner heeft betaald. Steiner houdt vol dat hij op 27 april vorig jaar het genoemde kapitaal van Wienand kreeg, omdat hij zich als CDU-afgevaardigde van stem ming had onthouden bij de motie van wantrouwen tegen Bondskanselier Brandt. Opvallend was dat Wienand, wiens alibi waterdicht lijkt, door de commissie uiterst welwillend werd behandeld. De vragen werden in hoofdzaak afgevuurd op Steiner. Deze raakt bij elk volgend verhoor verder verstrikt in tegenstrijdige details, en per verhoor blijkt bovendien zijn herinneringsvermogen te zijn ver minderd, hetgeen er bij zijn „rechters” niet in wil. Het gebied, begrensd door de Oost- vaardersdiepdijk en de Knardijk zal behouden blijven. Het zal als een gloednieuw reservaat worden opgeno men in de unieke reeks, die Neder land telt. Reservaten, die ook in de Oostelijke Flevopolder tot stand zijn gebracht. Het bijzondere van dit ter rein is echter, dat het er blijft liggen zoals het er licht... Geen cultuurtech nische dienst zal het mogen betreden. De natuur heeft op de mens veroverd en de natuur zal zelf het aanzien van dit zeldzame oord, waar natuur vorsers uit geheel Europa reeds hun ogen op richten, mogen bepalen. De natuur in vooral Zuidelijk-Fle- voland heeft op een gunstig moment haar koppie opgestoken. De onverza digbare landveroveringsneigingen zijn we een beetje kwijt geraakt. De fei ten liggen anders dan profeten heb ben voorspeld: Nederland zal minder inwoners tellen en dus minder grond nodig hebben voor woningbouw en industrie. Want tussen het gemaal De Blocq van Kuffeler en Lelystad-ha ven was vooral grond gereserveerd voor machtige industrieën waarvoor in de randstad geen ruimte meer zou zijn. En de industrie, die zich wil uitbreiden, zoekt voorlopig toch haar heil in de naaste omgeving van het bedrijf. Voorheen maakte de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders kunstmatig de natuurterreinen. Gewonnen grond werd ontdaan van natuurlijke rijk dom aan plant en dier, geploegd en gekeerd, voorzien van tochten en keurig in kaveltjes verdeeld. Daarna mocht dezelfde natuur, die eerder was verdreven er weer terug komen. Zo richtte de Rijksdienst natuurter reinen in ni Oostelijk Flevoland: de Kamperhoek met moeras en plas, het weidevogelreservaat voor de kieviten, grutto’s en tureluurs, maar ook voor de ganzen in de winter, het moeras gebied Harderhaven en een wilgenre servaat. Voor de Zuidelijke IJssel- meerpolder zijn er grote plannen: een rietreservaat, een grootschalig gan zenreservaat en een aangrenzend groot boscomplex, bedoeld als stilte- gebied, uitsluitend te bewonen door het dier. Het spontane natuurgebeuren dus voor deze Rijksdienst met oor en oog voor plant en dier toch ook nog een bron van zorg. Prof. Van Duin ziet het als een nieuwe fase in de natuurbouw. „Het gaat om de conservering van de „toevallige” ont wikkeling, en het in de hand houden van de biotoop”. Men kan alleen maar hopen dat iets van het gevoel voor deze vorm van natuurbehoud zal overslaan op de figuren uit krin gen van bijvoorbeeld „domeinen” en het parlement, waar men niet alleen zal vragen hoe zoiets te exploiteren zal zijn of waar men constateert dat zoiets het rijk alleen maar geld kost. Mogelijk zou er door middel van observatieposten en parkeerstroken in dit weidse land toch nog iets kunnen terugvloeien in dezelfde kas waaruit een Rijksdienst voor de IJsselmeer polders moet putten om zijn plannen te realiseren. Want zelfs de spontane ontwikkeling in dit Knarreservaat kan geld kosten. Er komt een verlan- dingsproces op gang en de waterstand zal misschien in de hand moeten worden gehouden. Dat betekent mogelijk toch een waterstandsregulering en het beschik baar stellen van arbeidskrachten en materieel om het unieke nieuwe Eu ropese reservaat te behouden voor plant, dier en de verstrooiing zoeken de mens. Wat nu nog resteert is de vaststelling van de omvang van het Knarreservaat. Prof. Van Duin durft geen oppervlakte te noemen. Maar het is wel zo, dat er nu nog een sensationeel gebied ligt ter lengte van een 15 km en de breedte van een drie tot vier km, waar de polderbodem- omkeerders op het punt staan bin nen te treden of aan de rand al stevig met aantasting zijn begonnen. Aan een Knarreservaat van formaat is echter grote behoefte. Wie weet volgt tegelijk met de uitspraak over de Markerwaard een aanwijzing over de omvang van dit paradijs in Neder lands hart, een geschenk van Moeder Natuur zelf. kleurentelevisie, een afwasmachine, 10.000 gulden aan meubelen en stof fering, een vakantiereis naar keuze voor 4.000, een portable radio, een wasautomaat, een stereo-versterker, 500, grammofoonplaten en 500 boeken naar keuze, een electrische naaimachine, 3000 kleding, een pan nenset, een 48-delig servies, twee fiet sen, 52 weken lang voor 150 levens middelen, 1.000 huishoudelijke ap paraten (mixers, stofzuigers, enz.) 2.000 sieraden, horloges enz. Het gaat om een zogenaamde 1904- derde generatie computer. maakt door International Ltd. een firma waarin de Britse regering aandeelhouder is. De computer is afgeleverd aan het Zuidafrikaanse ministerie voor Bantoe- administratie en -ontwikkeling Hier worden de paspoorten uitgegeven die de basis vormen van he* Zuidafr’k'>anse apartheidssysteem. Een Bantoe boven de zestien jaar kan zonder pas zelfs geen spoorkaartje kopen. Volgens het Britse blad „The Guardi an” heeft International Computers Ltd vorig jaar ook een computer aan het Zuidafrikaanse ministerie geleverd. Een woordvoerder van ICL verklaarde: ..Zo lang we niet in strijd komen met de Britse wetgeving zijn we altijd bereid te verkopen”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17