STREEFDATUM VAN REGERING EN BEDRIJFSLEVEN: Afscheid ad Vrachtverkeer hoopt op meer ritvergunningen NKV 1D! Libië desnoods bereid te vechten voor olie op Mees Industriebond NVV tekent Enka-cao niet NBM-bedrijven doen bod „Afdankertjes” [bedrijven ter I van effecten- beurs Spit nieuwe voorzitter van :rt donderdag TEKORT OP BRITSE HANDELSBALANS WEER GEGROEID IJ IIL SEPTEMBER 6 1973 21 LAD Geen akkoord in Bonn Noodzakelijk 26 40 Hoofdlijnen (Van onze redactie economie) BEKOCHT KEERPUNT A A verkt, teren ureau ?ECT Kamervragen, aanhoudende ge ruchten en onbevestigde berich ten hebben het in de afgelopen dagen wel duidelijk gemaakt: het kabinet-Den Uyl wil de eigen-huis- bezitters aanpakken met drastische belastingmaatregelen. En al zullen de cijfers die daarmee zijn gemoeid pas op Prinsjesdag openbaar wor den, onofficiële berichten luiden dat hei kabinet er zo’n 200 miljoen aan wil over houden. Het eigen huis is nu al bijna twee jaar het mikpunt van fiscale speculaties, die door militante socialistische Ka merleden of loslippige bewindslie den min of meer zijn uitgelokt. Zo dra de nieuwe Linkse Drie-minis- ter Gruyters zijn eerste ontmoeting met zijn vroegere perscollega’s had, werd andermaal duidelijk dat eigen huisbezitters onder dit kabi net op maatregelen moesten reke nen. Al zou het dan volgens Gruy ters niet de bedoeling zijn die huis bezitter eens flink in de fiscale tang te nemen. Vóór november centraal akkoord (Van onze redactie economie) (Van onze redacteur in Bonn) nog van il spaarzaamheid straffen Kabinet de de de LONDEN. Het tekort op de balans van de Britse buitenlandse handel is in het tweede kwartaal van dit jaar toege nomen. DEN HAAG Regering en bedrijfsleven streven ernaar het gesprek over het sluiten van een centraal akkoord voor 1974 vóór begin november te hebben afgerond. Dit is dinsdag afgesproken in een procedure-overleg tussen kabinetsleden en een delegatie van de Stichting van de Arbeid Nauwletten zal worden toegezien op de rechten van het parlement. De Tweede Kamer zal, als alles volgens de afspraken verloopt, bij de behan deling van de begrotingshoofdstukken in november haar bijdrage kunnen leveren. UTRECHT. De industriebond NVV zal de Enka-Cao die al op 1 april van dit jaar had moeten ingaan, niet onder tekenen. Dit houdt in dat de regering tijdens de algemene politieke beschouwingen over haar beleid slechts globaal op alle pun ten van het eventueel te sluiten akkoord zal kunnen ingaan. Het eerste inhoude lijke gesprek met het bedrijfsleven zal 4 oktober worden gehouden. Dan zijn in middels de concrete voornemens van de regering via de miljardennota bekend geworden. In de loop van de volgende maand wordt dan getracht het overleg verder toe te spitsen, zodat afronding voor het eind van' de maand mogelijk is. Een aanvankelijk milieu-bewuste, goe de koop kan in de praktijk door allerlei invloeden die de eigenaar niet in de Het gaat om een bijeenkomst van de oliecommissie der uit vierentwintig lan den bestaande Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling AMSTERDAM. Aandeelhouders van Mees’ Bouwmaterialen NV in Gro ningen kunnen tot en met 9 oktober hun aandelen aanmelden als zij gebruik wil len maken van het- eerder aangekondig- de bod van 1.900 in contanten per aandeel van 1000 door NV Verenigde NBM-Bedrijven in Rijswijk. Zo incasseert een vice-president die na vijf jaar van een tekort ontslagen word, tot 1993 en een jaarsalaris van 60.000 dollar. Een ander directielid dat na achttien maanden wordt ont slagen, ontvangt 100.000 dollar per jaar, tot aan zijn pensioengerechtigde leeftijd, waarna hij 2.000 dollar per maand krijgt. BONN. De regeringen van Neder land en van de Bondsrepubliek zijn er niet in geslaagd het snel eens te worden over de ritvergunningen voor Neder landse vrachtwagens op de Westduitse wegen. Die contingentering wordt steeds geregeld voor een periode van een jaar, lopend van 1 oktober tot 30 september. of van aftrekbaar van hun werking. NEW YORK (AFP). Oe voorde len die Amerikaanse ondernemingen steeds meer toekennen aan hoger personeel dat wordt afgedankt, ver oorloven deze ex-werknemers een prinselijk bestaan tot aan de pensi oengerechtigde leeftijd. Dit consta teert het „United Nations Review” in New York. We gaan niet zonder reden van deze situatie uit, omdat bij de lagere inko mensgroepen zo’n huurwaarde-maatregel voldoende aversie kan wekken voor een keerpunt in de politieke waardering van dit kabinet, dat zijn aanhang toch voor namelijk moet hebben van de nu bena deelde kategorieën. Met andere woorden: het blijft interessant om op de linkse drie te stemmen, tót het moment dat het inkomen door nivellering of politiek te weinig doordachte maatregelen zodanig wordt belast, dat het alleen al daarom aantrekkelijk wordt zijn heil te gaan zoeken in het andere politieke kamp. Een oppositiepartij als de VVD kan daar alleen maar wel bij varen. Onder buitengewone belangstelling heeft een dertigtal leden van de Vereniging voor de effectenhandel dinsdag afscheid genomen van de beurs. Voorzitter Kort hals sprak zijn grote waardering uit voor de taakuitoefening in de vele jaren van lidmaatschap van de uittredende heren, die tenslotte gewillig poseerden voor een groepsfoto. De nieuwe cao is wel in overeenstem ming met de uitgangspunten die de le den hadden vastgesteld voor het cao- beleid in 1973, maar een meerderheid van de leden heeft het onderhandelings resultaat toch afgewezen. De meerderheid van de leden in Bre da. Ede en Arnhem keurde de cao wel goed, maar in Emmen was de meerder heid tegen. Het aantal tegenstemmers in Emmen was groter dan het aantal voor stemmers in de drie andere plaatsen samen. We hebben in onze vergelijking dan nog niet de pensioentrekkers betrokken, die toch al veel te leiden hebben van de inflatie en nog eens een extra duw naar beneden zouden krijgen, als ze een eigen huis bezitten. Van onverdachte zijde, namelijk uit de mond van de hoogleraar in het belastingrecht prof. Ch- Geppaart, heeft Den Uyl kort geleden kunnen Voor het aantrekken van leidingge vend personeel dat zijn vak verstaat, maken de ondernemingen ontslag- voorzieningen die gelijk staan aan twintig jaar topsalaris plus de sym bolische titel van „adviseur”, aldus het blad. PARIJS. Topdeskundigen op oliege- bied uit de voornaamste westerse indus trielanden en Japan komen volgende week in Parijs bijeen om zich te bera den over de gevolgen van de overneming van 51 percent van de bezittingen der buitenlandse oliemaatschappijen in Libië. vernemen dat door aftrek van hypo theekrente te schrappen de vermogenden in een relatief gunstiger positie worden gebracht. De hoogleraar kan dat precies voorcij feren. Daar zat dus kennelijk geen in- greepmogelijkheid voor het kabinet. Daar waar die nü wordt gezocht, speelt de inkomenspositie van de man klaar blijkelijk voor dit kabinet niet zo’n rele vante rol als uit het nivelleringsbeleid wel zou mogen worden afgeleid. Er is namelijk een duidelijke relatie tussen inkomenspositie en financieringsmoge- lijkheden van het eigen huis. Wie bereid is tot het uiterste te gaan en enige verlichting mocht verwachten door de rente-aftrek, ziet die verlichting nü weer voor een belangrijka deel te niet gaan. Het komt hierop neer dat men zwaarder gestraft wordt, naarmate men bereid is zwaardere lasten voor een eigen huis te dragen, waarbij het inkomen dan kenne lijk van secundaire betekenis is. Bij de zichtbare handel trad een te kort op van 396 miljoen pond sterling vergeleken met een nadelig saldo van 363 miljoen pond over de eerste drie maanden van dit jaar. Op de balans van de onzichtbare handel (bankwezen, Ver zekeringen enz.) ontstond een overschot van 198 miljoen pond sterling^ 18 mil joen meer dan het surplus over januari - maart. De handelsbalans van West-Duitsland over juli sluit met een overschot van 2,9 miljard mark vergeleken met 1,6 miljard zowel over de voorgaande maand als over dezelfde maand van verleden jaar. Een nieuw gesprek met Enka over de punten die de leden onaanvaardbaar vonden (onder meer bevriezen ploegen- toeslag en het vervallen van twee extra vakantiedagen voor sommige werkne mers) leverde verdere tegemoetkomingen en toezeggingen van de zijde van Enka op. Het is de bedoeling dat NBM en Industriële Deelneming Maatschappij (I- DEMA) BV in Amsterdam, die al 25,9 percent van het geplaatste kapitaal van 2,7 miljoen van Mees in bezit heeft, in paritaire verhouding als aandeelhouders van Mees zullen optreden. IDEMA is op haar beurt een joint venture van de Eerste Nederlandse Ce ment Industrie (ENCI) in Maastricht en de Cementfabriek IJmuiden (CEMIJ) BV, waarin de transport- en handelsbe langen van ENCI en CEMIJ zijn gebun deld. De belangen van NBM, IDEMA en Mees lopen in vele opzichten parallel en de directies zijn van mening, aldus een bericht aan aandeelhouders van Mees, dat bundeling van krachten kan leiden tot een doelmatiger bedrijfsvoering, ter wijl ook de financiering op langere ter mijn beter gewaarborgd kan worden. Spit is de enige kandidaat voor het voorzitterschap van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Er zijn binnen de daarvoor vastgestelde periode geen namen van tegenkandida ten ingediend. De benoeming van een nieuwe voorzitter staat op de agenda van de verbondsraadsvergadering van het NKV op 8 oktober. De heer Spit volgt de heer P. J. J. Mertens op, die staatssecretaris van Sociale Zaken is ge worden in het kabinet-Den Uyl. Spit begon zijn loopbaan in de vakbewe ging in 1949 toen hij in dienst kwam 1 van de Katholieke Spoorbond. Hij werd in 1959 voorzitter van de vervoersbond. Op 1 januari 1967 volgde zijn benoeming tot verbondsbestuurder van het NKV speciaal belast met aangelegenheden be treffende medezeggenschap, werkgele genheid, prijzen en consumentenzaken. Deze voordelen zijn bedoeld om kandidaten aan te trekken die anders misschien afgeschrikt zouden worden door de snelle vernieuwing van kader in bepaalde sectoren van het bedrijfs leven, in het bijzonder de midden klasse, die veelal wegens „onvoldoen de resultaten” aan de dijk wordt gezet. een algemene revisiebeurt van het va derlandse belastingsysteem. Een stelsel, dat nog maar pas na jarenlang gesleutel in aanzienlijke mate is „vereenvoudigd” door invoering van het schijventarief voor de loon- en inkomstenbelasting, een operatie waarvan de vakbeweging de rechvaardigheid in een recente nota heeft aangevochten. Het Tweede-Kamerlid ir. Cornelissen (KVP) meent over aanwijzingen te 'be schikken dat het kabinet-Den Uyl het zoekt in een verdubbeling van de vaste netto economische huurwaarde die voor het eigen huis sinds de nieuwe regeling van 1971 van kracht geworden is. Hij heeft daarover concrete vragen gesteld, die vermoedelijk pas beantwoord wor den als het nieuwe zittingsjaar voor de Staten-Generaal weer geopend is. Vóór die tijd zou iedere bevestiging in de visie van het kabinet „uit de school klappen” zijn. Als Cornelissen gelijk heeft, betekent dit dat het kabinet iedere poging afremt om door middel van eigen huis-bezit het spaargeld te beveiligen tegen de inflatie, die stijgende overheidsuitgaven mede be vorderen. Een maatregel dus die het sterkst de zwakkere inkomensgroepen treft, omdat in deze categorie de beste- dingsgewoonten regelrecht uitmaken of men aanklopt om huursubisidie, dan wel alles op alles zet om de aanbetaling voor een eigen huis bij elkaar te sparen. Voorbeeld: twee gezinnen in dezelfde samenstelling hebben elk een inkomen van 18 mille. Het ene gezin ziet het nut van sparen niet in en konsumeert waar het maar kan. Het ziet zelfs kans om er een bescheiden auto en een caravan voor de weekeinden op na te houden- Het gaat minstens eens per jaar met vakantie. Een aanvraag om huursubsi- di eis voor dit gezin gehonoreerd omdat het volledig in de termen viel. Het vergelijkbare gezin houdt er een ander standpunt op na. Het zegt: al dat konsu- meren leidt tot niets. Het wil iets bij elkaar hebben en heeft daarom ijverig gespaard voor een eigen huis. Enkele jaren géén vakantie, géén caravan of auto. Datzelfde gezin krijgt nu van de beschermengel der economisch zwakke- De medewerking van het bedrijfsleven is noodzakelijk en gewenst, aldus minis ter Boersma, met het oog op de concrete beleidsvoornemens, die het kabinet op Prinsjesdag zal presenteren. De regering zal zich, om zoveel mogelijk betrokke nen aan het overleg te laten deelnemen, ook richten tot de vrije beroepen. Wat het hoger personeel betreft, de bewinds man zal met deze groep besprekingen voeren, evenals met de Stichting van de Arbeid over dit punt. Een geheel bevre digende procedure is er nog niet. (OESO). De besprekingen beginnen dins dag en zullen vermoedelijk niet meer dan een dag in beslag nemen. De deel nemers zijn voornamelijk hoge ambte naren van de ministeries van Industrie en Brandstofvoorziening. „Libië is desnoods bereid voor het be houd van het pasverworven beheer van zijn olie-industrie te vechten.” Dit heeft minister van olie Izzidin Mabrouk giste ren verklaard bij zijn vertrek uit Koe- .weit, waar hij een conferentie van de Organisatie van Arabische Olie-export- landen (OAPEC) heeft bijgewoond. Mabrouk zei verder dat de Libische regering volledig achter andere landen staat die „maatregelen nemen om hun belangen te beschermen.” In Koeweit gelooft men overigens niet dat andere olielanden het voorbeeld van Libië spoe dig zullen volgen. De bijeenkomst van ministers uit de OAPEC-landen is dinsdag geëindigd met het afleggen van een verklaring waarin de Libische maatregel wordt gesteund en de waarschuwing wordt uitgesproken dat landen of maatschappijen die tot tegenmaatregelen overgaan daarvan zelf de consequenties moeten dragen. Hoewel Libië de belangen van buiten landse oliemaatschappijen op zijn grond gebied voor 51 percent heeft genationali seerd is Saoedi-Arabië niet van plan ook tot nationalisatie over te gaan. Dit heeft de Saoediarabische minister van Olie- aangelegenheden, sjeik Zaki Yamani, verklaard in een telefoongesprek met het Amerikaanse televisiestation NBC. Dit tv-station had eerder een vraagge sprek met koning Feisal van Saoedi- Arabië uitgezonden waarin de vorst te kennen gaf de olie-uitvoer naar de Ver enigde Staten op geen enkele wijze te willen beperken- Dit interview was ech ter zes weken geleden opgenomen. Verliezen. De overproduktie van citrus fruit in alle landen van oorsprong speciaal in de landen rond de Middel landse Zee, en de daardoor veel te ivervloedige aanvoer in de eerste zes naanden van het boekjaar 1972-1973 lebben voor de Algémeene Vruchten mport Maatschappij NV (AVIM) aan zienlijke verliezen tot gevolg gehad. De helft van dit boekjaar echter heeft een aanmerkelijke verbetering van de resultaten te zien gegeven. Gunstige ontwikkeling. Omzet en resul taat van ACF Holding NV hebben zich in het eerste halfjaar van 1973 gunstig ontwikkeld ten opzichte van dezelfde periode van 1972, aldus het halfjaarbericht. Rekening houdend met seizoeninvloeden, die traditioneel ten gunste van het tweede halfjaar werken, werd deze positieve ontwik keling eveneens bereikt ten opzichte van het tweede halfjaar 1972. Hoe betrouwbaar die uitlatingen zijn geweest, kunnen we nu op Prinsjesdag ervaren. Het kabinet is na studie tot de conclusie gekomen dat het schrappen of begrenzen van de rente-aftrekmogelijk- heden bij financiering van een eigen huis een onmogelijke zaak is, wanneer men niet tegelijkertijd zou beslissen tot In 1971 zei de toenmalige regering: we maken de tabelbedragen voor de huur waarde laag, omdat de kosten-, lasten en afschrijvingsposten al in aanmerking zijn genomen- De vroegere vaststelling van de economische huurwaarde stuitte op bezwaren, omdat huiseigenaars on derhoudskosten mochten aftrekken die een huurder zelf moest dragen. De nieu we regeling werd als gunstig voor ko pers van nieuwbouwhuizen verkocht. Wie zich nu realiseert wat Den Uyl voor steeds duurdere nieuwbouw-eigenaars in petto heeft, kan zich alleen maar „be kocht” voelen. hand heeft, het gemiddelde inflatie-stij- gingspercentage heel wat bescheidener volgen dan aanvankelijk te verwachten was. De marktwaarde is sterk afhan kelijk van verdere planologische en ruimtelijke maatregelen en wordt uit eindelijk bepaald door „wat een gek ervoor geeft”. Het vaststellen van die vaste huurwaarde kan dus in de prak tijk nog heel wat beroepszaken opleve ren. Want dat men zou kunnen uitgaan van de aankoopwaarde plus de gemid delde inflatie op onroerend goed minus 30 tot 50% doet géén recht aan de genuanceerde woonomstandigheden in ons land, die de verkoopwaarde tenslotte bepalen. Deze procedure is gebaseerd op voor stellen van het kabinet, die de ministers Boersma (Sociale Zaken) en Duijsenberg (Financiën) in het gesprek van dinsdag morgen hebben gedaan. Drs. Boersma zei na afloop dat het om streefdata gaat. Mogelijk moeten nadere voorzieningen worden getroffen vanwege overleg der organisaties met hun achterban. Inmid dels zullen daarnaast de zogenaamd deskundigencommissie van de Sociaal- Economische Raad en ook de speciale commissie van de Stichting van de Ar beid voortgaan met hun oriënteringen. Ofschoon de huurhuisbewoners de laatste jaren door de forse stijging van de huren sterk in het nadeel zijn komen te verkeren en enige fiscale rechttrek- king dus wel gewenst is, lijken de plan nen van de regering te oordelen naar de uitlatingen toch voor gedegen kri tiek vatbaar. Wanneer Den Uyl besloten zou hebben de rente voor het financieren van tweede huizen of van pleziervaartuigen niet meer aftrekbaar te maken, dan zou iedereen daarvan de redelijkheid hebben ingezien. De nu voorbereide maatregelen, die neerkomen op het opblazen van de economische huurwaarde, waartegenover geen enkele onderhoudsaftrek buiten het zogeheten „groot onderhoud” meer mag staan, zijn beslist minder redelijk, zeker als men de sterk stijgende nieuwbouw- prijzen in aanmerking neemt. Een nieuw huis onder de 80 mille is vrijwel nergens meer te koop. Gaat men ervan uit dat de norm voor de netto-huurwaarde is de verkoopprijs van het huis in bewoonde staat, inclusief de grond, en men konsta- teert dat dit neerkomt op 50 tot 70% van de verkoopwaarde mits leeg opgele verd, dan haalt men al een reeks arbi traire zaken binnen deze waardebepa ling. Want hoe moet het straks met het doorberekenen van die huurwaarde als gevolg van inflatoire waardestijging? Als dit de maatregelen zjjn, waarmee het kabinet straks in het parlement komt, dat kan Den Uyl de borst alvast natmaken. Want dat de vakbeweging voor deze „oplossing” ook maar enige loyaliteit aan de dag zal leggen, gehoord ook haar bezwaren tegen het schijventa- riei, lijkt ons twijfelachtig. Zeker als zij daarbij overweegt dat het voor vrije beroepsbeoefenaars met forse inkomens gemakkelijker is om voor huizen van meer dan 240.000 verkoopwaarde in bewoonde staat een verdubbelde econo mische huurwaarde van 4800,- „weg” te werken of door te berekenen, dan het voor een spaarzame arbeider is zijn achteruitgang in te lopen. Inzake het beleid zette drs. Boersma hoofdlijnen uiteen: bestrijding werkloosheid en vermindering inflatie, deze beide punten in onderlinge samenhang en wissel- ren, Den Uyl, te horen dat het in het vervolg moet rekenen op een verdubbe ling van de economische huurwaarde. Dat betekent dat dit gezin in plaats van 300 of 600 straks 600, of f 1200 aan de inkomenskant van het aangifte biljet moet zetten. Dat gezin voelt zich om meer dan één reden verraden. Ten eerste wordt het fiscaal gestraft omdat het eventueel meewerken van de vrouw in die inko menscategorie volgens het „vereenvoudig de” schijventarief een achteruitgang be tekent bij de vorige situatie. Ten tweede ervaart het de belofte van dit kabinet, dat de zwakkeren op meer steun mogen rekenen, als een lege verkiezingsleus. Ten derde voelt het zich de financier van de in inkomen gelijk te stellen gezinnen, die er in de maatschappelijke protest houding van ik-ben-niks-minder-dan-jij maar op los leven en niettemin voor huursusidie in aanmerking komen. Na een vergadering „in zeer vriend schappelijke sfeer” (aldus de leider van de Westduitse delegatie), die in Bonn werd gehouden, besloten ambtenaren van beide regeringen elkaar op korte termijn opnieuw te ontmoeten. Een da tum werd echter niet vastgesteld. Aan Nederlandse kant is men tot dusver altijd ontevreden geweest over de beperking die vrachtrijders uit ons land in de Bondsrepubliek wordt opgelegd. Voor de periode die deze maand afloopt kregen de Nederlanders na veel touw trekken 585.000 ritvergunningen. Omdat inmiddels kan worden vastge steld dat het vrachtverkeer daar niet genoeg aan heeft en bovendien aan Ne derlandse kant 40.000 ritten meer waren gevraagd, kan ervan worden uitgegaan dat de verlangens voor de volgende twaalf maanden royaal boven de 600.000 ritten liggen. Hij wees er op dat de reël besteedba re ruimte ook voor het komende jaar gering zal zijn. Speciale aandacht wordt besteed aan de inkomensverdeling, de verkleining van de inkomensverschillen en aan plannen op het terrein van verdergaande democratisering. Er wordt gestreefd tot meerjarige over eenkomsten te komen. Maar drs. Boers ma is van mening dat dit nu nog niet mogelijk zal zijn. Het kabinet is immers zelf ook nog niet aan meerjarenramin gen toegekomen. Centrale punten in het te voeren overleg zijn uiteraard het loon- en inkomensbeleid en het prijsbe leid. Over andere punten zullen onder andere in de Stichting van de Arbeid procedures ter bespreking worden voor bereid. De heer W.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21