Na groot aantal stofklachten uit Wijk aan Zee op vingers getikt Haven Hoogovens voert milieuprogramma versneld uit onder druk van provinciaal bestuur Spectaculair besluit van nationale BURGEMEESTER REEHORST OP feestdag in „Schoonenberg FELICITATIEBEZOEK KUNST en KNOEDELMARKT AMSTERDAMSTRAAT 8 SEPT. 1973 Fancy fair ten bate van vervoer Automobilist reed door gehandicapten ■i I „TAPTOE VELSEN 1973” DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1973 (Van een onzer verslaggevers) sproei-installaties 99. LEUKE ATTRACTIES, O.A. KNOEDELPRIJSVRAAG Geopend van 10 uur 's morgens tot 6 uur ’s avonds IJMOND Onder druk van het provinciaal bestuur gaat Hoogovens in versneld tempo maatregelen nemen om vooral de uitstoting van stof aanmerkelijk te verminderen. Gedeputeerde Staten tikte het staalbedrijf deze week op de vingers, nadat in de afgelopen maanden een groot aantal klachten bij de provincie was binnengekomen over bovenmatige stofhin- der. Aan Hoogovens is de garantie gevraagd de stofemissie waarvan vooral Wijk aan Zee overlast had, aanzienlijk terug te brengen en nog wel zo spoedig mogelijk. Het concern gaat nu zijn milieuprogramma sneller dan gepland uitvoeren. VELSEN FELICITEERDE KONINGIN JULIANA x CBS M- - OHB II®' KEES MAAS 4 een tekort aan sproeiwater, terwijl bo vendien dikwijls sprake was van harde wind. Men wil deze installaties aanzien lijk verbeteren, terwijl ook onderzocht wordt of meer water voor het nevelen kan worden verkregen. Voor de noodza- van dat de verontreiniging en één Hinderwetsver- gunning. De aanvragen hiervoor zullen begin 1975 worden ingediend. Ontvreemd. Uit de IJmuidense An- dromedastraat is een aanhangwagnetje ontvreemd. De waarde is ongeveer drie honderd gulden. Londen, Londen; over ter Titan Astrid Rolf Stock- I Onder leiding van J. Groot werd daar na nog gezamenlijk gemusiceerd. Een roffel van de IJmondtrekkers leidde het mooie „Nightfall in the camp” in, een stuk dat door zijn sfeer onmiddellijk de echte taptoesfeer brengt. Want dat is jammer als men zoveel korpsen in één VELSEN. Het gemeentebestuur van Velsen heeft koningin Juliana een tele gram gezonden met de volgende inhoud: „Het is ons een behoefte uiting te geven van onze belangstelling ter gele genheid van uw 25-jarig regeringsjubi leum als vorstin. Wij bieden u onze hartelijke gelukwensen aan en spreken de wens uit dat u nog lang voor ons gespaard moge blijven”. W. G. REEHORST, burgemeester VAN UFFELEN, secretaris. zowel van zijn geboorte- als van zijn woonplaats de traditie trouw gebleven, zodat hij een groot deel van zijn leven op zee heeft doorgebracht. Met zijn Aaltje ook tweeëntachtig jaar geniet hij thans van een verdiende rust, waarbij hun gezondheid weinig te wen sen overlaat. Alleen beweegt mevrouw Plokker zich de laatste tijd iets moeilijker, omdat zij enige tijd geleden van de trap gevallen is. In ieder geval hebben zij voldoende beleefd om met de burgemeester, tijdens het gebruike lijke koffie-uurtje allerlei interessante herinneringen op te halen. „Het is onjuist de overheid als een dwingeland te zien die ons prest dit te doen. De taak van de overheid in dit geval is met ons te praten over de klachten en van ons te verlangen wat in het kader van de milieuwetgeving moge lijk is. Dat vinden we redelijk. Op het moment dat gezegd was: de stofemissie beperken met 95 percent, hadden we nee moeten zeggen omdat zo’n eis technisch en economisch niet haalbaar is”, aldus dr Visser. Concreet houden de maatregelen het volgende in. 1. Uitbreiding en vervolmaking van de sproei-installaties op de grondstoffenvel den ten zuiden van Wijk aan Zee. Een combinatie van niet geheel functione rende apparatuur, het warme weer deze zomer en de harde wind was er de oorzaak van dat Wijk aan Zee regelmatig in stofwolken werd gehuld. 2. Verbetering van de installaties die de stofemissie van de pellet- en sinterfa- briek, de staalfabrieken, alsmede van de kooks- en hoogovens moeten beperken. IJMUIDEN Dinsdag arriveerden in IJmuiden: Chihaya, Tubarao, IJmui- den; Vechtstroom, Huil; Zaanstroom, Felixtown; Alca, Kleipeda; Anna Topic, Santos; Dongenborg, Oskarsham; Rijn stroom, Shoreham; Main Ore, Narvik; Yalts, Hay Point, IJmuiden; Syvia 7, Felixtowe, IJmuiden; Dutch Sailor, Le Havre; Heathergate, Flixborough; Clio, Aarhus; British Trust, Coryton; La Pa- lona, Londen; IJmuiden; Laurenz, Swan sea; Tor Anglia, Gothenburg; Baltumer- sand, Canada, Velsen; Gena-F, Whitby, IJmuiden; Anco Swift, Lulea; Windle Sky, Leningrad; Gazelle, Londen, Koog a.d. Zaan; Gulf Fleet 2, Cont Plat; Katrin Schulte, Rotterdam; Prinsenbeek, Argangel, Zaandam; Gembria, Muntok. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De stichting „Invaliden Hulpverleningsdienst” in Velsen is er weer in geslaagd voldoende artikelen bijeen te brengen voor een grote fancy fair, welke in garage „Stormvogels” aan de Kalverstraat zal worden gehouden. In diverse stands zullen allerlei nut tige en begerenswaardige zaken te koop worden aangeboden, terwijl de gebruike lijke attracties evenmin ontbreken. De totale opbrengst is bestemd voor de aankoop van een ambulanceauto voor het vervoer van invaliden die niet met een normale personenauto kunnen wor den weggebracht. Een en ander wordt geregeld verricht door vrijwilligers en bekostigd uit de opbrengst van de ver koop van oude kranten, lompen en me talen. De openingsuren zijn vrijdag 7 sep tember van 15 tot 22 uur en zaterdag 8 september van 10 tot 22 uur. Voorts heeft een aantal artiesten zijn medewer king nog voor de avonduren toegezegd. De officiële opening geschiedt vrijdag 7 september om 14.30 uur in het Patro- naatsgebouw aan de Willemsbeekweg in IJmuiden-Oost. Wijk aan Zee heeft deze zomer stof- overlast gehad door verstuiving van grondstoffen op het terrein „Noord west”. De foto laat een deel van deze opslag zien. 'De sproeiinstallaties daar zullen worden verbeterd. kelijke verbeteringen denkt men toch nog enkele jaren nodig te hebben. In de sinterfabriek zullen gasontstof- fingsinstallaties worden neergezet. Tot nu toe is men er alleen nog maar in geslaagd de atmosfeer in de fabriek zelf schoon te houden, maar niet de gassen die naar buiten worden afgevoerd. Ove rigens is een experiment met speciale electrofilters mislukt. Bij de pelletfabriek is weinig sprake van stofemissie. Het probleem dat hier speelt is vooral de uitstoting van fluor. Hiervan ondervinden alleen de bollen kwekers in de noordelijke IJmond scha de- Apparatuur móet dit fluor gaan uitwassen. De emissie van de kooksovens tijdens het vullen en de „lekkage” langs de deuren zal met vijftig percent verminde- HEEMSKERK Een 34-jarige auto mobilist uit Heemskerk, die na het ver oorzaken van een aanrijding was door gereden, is na verloop van een half uur op aanwijzing van een getuige aange houden. Bij de aanrijding werd een 24- jarige Heemskerker gewond. Hij is met een zware hersenschudding, een ge scheurd oor en schaafwonden in het St. Jozefziekenhuis opgenomen. IJMUIDEN. „Taptoe Velsen 1973” was een waar hoogtepunt van de viering van het zilveren regeringsjubileum. Alle korpsen, die Velsen kan opbrengen, op dat van de christelijke gymnastiekvere niging na, traden voor het voetlicht in sportpark „Schoonenberg”. Begunstigd door de lichteffecten van G. en E. Kamp- kes ontstond er een spektakel, dat door de vele bezoekers vol instemming werd gevolgd. Ook in het Zeewegziekenhuis kon men meegenieten, want op initiatief van de „RUAZ” was er een speciale radiolijn naar het hospitaal aangelegd. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Ex port Patriot, Le Havre; Similarity, Lon den; Leidang, Coro, IJmuiden; Pergo, Goole; Sormovskiy 22, Noordzee; Waal- borg, Stade; Estebogen, Hamburg, Zaan dam; Autobahn, Harwich; Aina, IJmui den, Gothenburg; Embla, Beverwijk, Antwerpen; Perelil, IJmuiden, Casa blanca; Alca, Kiel; Nassauhaven, Rotter dam; Vechtstroom, Hull; Titan Service, IJmuiden, Cont.plat; Hondsbosch, Zaan dam, Londen; John Jones, Noordzee; Saint Francois, Duinkerken; Berwald, Zaandam, Rouaan; Cremon, Hamburg; Pallas, Rotterdam; Dongenborg, Stade; Sovjetskiy Progranichink, Antwerpen; Rijnstroom, Shoreham; Altair, Zaandam, Rotterdam; Gias Island, Zaandam, Ro chester; Lublin, Hamburg; Berit, Ant werpen; Mitera Evdoxia, Rotterdam; Jean E, Londen; Zaanstroom, Felixtowe; Zhitomir, Zwarte Zee; Vejen, Zwarte Zee; Sirius, Bergen; Steinbukk. Grimsby; Leikvin, Archangel; Marchon Enterprice, Londen. Op het grondstoffenterrein bij Wijk aan Zee wordt al vanaf vorig jaar geëxperimenteerd met sproei-installaties. Het principe was eenvoudig: houd het opgeslagen materiaal (waaronder veel kooks) nat, waardoor verstuiving kan worden tegengegaan. Deze zomer bleek de apparatuur minder te voldoen. De sproeiers stonden te laag geplaatst. Het warme weer zorgde voor een snelle uitdroging van de kooksbergen, er was Woensdagavond omstreeks tien acht werd op de Marquettelaan hoogte van perceel 29 een man in de berm aangetroffen met een bloedende hoofdwond. De man is per ambulance naar het St. Jozefziekenhuis gebracht. Aan de hand van een getuigenverklaring kon worden vastgesteld, dat de Heems kerker was aangereden door een auto, die na het ongeval was doorgereden. De bestuurder van deze auto kon na ver loop van een half uur in zijn woning worden aangehouden. De man bleek on der invloed te zijn. Wat de financiële consequenties van een versnelde uitvoering van het milieu programma voor Hoogovens zijn is nog niet bekend. Heel het programma kost volgens het bedrijf tientallen miljoenen guldens. Door voortijdse investeringen zullen de totale kosten waarschijnlijk met enige miljoenen vermeerderen. In hoeverre deze hogere kosten zullen doorwerken op de staalprijs en de con currentiepositie van het concern is nog niet bekend. Wel staat vast dat heel het milieuprogramma tegen 1976 gereali seerd zal zijn. De burgemeester van Velsen, drs. J. Reehorst is dinsdag weer bij een dia manten echtpaar op felicitatiebezoek ge weest. Namens het gemeentebestuur was het traditionele feestgeschenk reeds vooruitgezonden. Ditmaal betrof het de heer en mevrouw L. Plokker-Broek uit de Grahamstraat in IJhnuiden, die el kaar dus zestig jaar geleden het ge bruikelijke „ja-woord” hebben gegeven. Beiden zijn afkomstig uit vissersplaat sen, respectievelijk Vlaardingen en Eg- mond en zij hebben elkaar destijds in IJmuiden als buurkinderen leren ken nen. De heer Plokker is in zekere zin De IJmuider Harmonie sloot de r ij, die was geopend door Dandy en het majorettenpeloton IJmuiden, die voor de eigenlijke taptoe het publiek een half uur had beziggehouden. Men probeerde ditmaal zowel het tamboer- en trom petterkorps als de harmonie in de show te betrekken, maar dit slaagde niet ge heel. Er traden nogal eens dode momen ten op. en de stemming kwam er pas goed in toen de drumband een deel van het „Klaroen”-programma uitvoerde, overigens veel minder perfect dan toen. taptoe zet: het wordt een show-parade maar de sfeer, die een taptoe pleegt te omringen is er eigenlijk niet. Met „Nightfall” was die sfeer er, maar toen was het ook meteen afgelopen, na na tuurlijk nog een door de aanwezigen meegezongen „Wilhelmus”. ren wanneer afzuigapparatuur wordt aangebracht. Bij de hoogovens zelf doen zich geen stofproblemen voor, maar meer moeilijkheden op het gebied van stank (rotte eieren). Bij het verpulveren van slak ontstaat zwavelwaterstof, het geen een bijzonder nare geur veroor zaakt. Begin volgend jaar zal een rap port worden uitgebracht. In de staalfabrieken wordt binnen drie jaar omvangrijke apparatuur aange bracht die het uitstoten van zeer kleine ijzerdeeltjes via het, dak moet terug brengen tot twintig percent van het huidige emissiepeil. Voorts zal met de provincie in ver sneld tempo overleg worden gevoerd om de meer dan driehonderd bestaande hin- derwetsvergunningen van Hoogovens te vervangen door twee vergunningen, één op grond van de Wet inzake de lucht- IJmuiden; Service, Contplat, Bramming, Behrmann, Woensdag gearriveerd: Photinia, Man chester; Loi Kim, Sabak; Jacob Becker, Antwerpen, IJmuiden; Dania, Montros; Foxtongate, Londen; IJmuiden; IJmuiden: Michaela, holm; Prof. Khlustin, Londen; Jupiter, Bergen; Dithmarschen, Blyth, IJmuiden; Beira, Antwerpen: Batliiskiy 66, Lenin grad, Zaandam; Kabala, W. Afrika; Sub- ro Venture, Ipwich, IJmuiden; Memel, Dagenham; Eminence, Swansea. Woensdag vertrokken: Yuki. IJmuiden, Kolding; Carabeka 2, Delfzijl; Gulf Fleet 2, Contplat: Trojan Service, Cont plat, IJmuiden; Gena-f, Londen, IJmui den; Tor Anglia, Gothenburg; British Hazel, Rotterdam; British Trust, Rotter dam: Helga-S, Stockholm; Katrin Schul te, Stavanger; Gabbro, Antwerpen; Jupi ter, Stavanger. Donderdag gearriveerd: Heike, Brigh ton Ferry; Trader. Howdendyke; Her mann Luhmann, Kotka, Velsen; Regina, Aberdeen; Germania, Whitstable; Titan Service, Cont.plat, IJmuiden; Linda, Mol Rana; Sibelius. Antwerpen: Barneveld, Antwerpen; Zaanstroom, Felixtowe; Vechtstroom, Hull. Donderdag vertrokkeh: Dutch Sailor, Le Havre. telde in de figuur van de bespeler van de grote trom, die zich dansend onder zijn instrument voortbewoog. Helaas toonde het korps in de show ruimte vrees, het bewoog zich over de midden lijn heen en weer, maar veel expansie zat er niet in. De harmonie speelde na de show een selectie uit „Hair” onder leiding van Ernst Munsterman met veel succes. De jeugdband Schulpen en Meerwei- den, uitstekend geleid door Ina Jongejan, presenteerde een show met veel figuren, die dankbaar door het publiek werden begroet. Had Soli de meest opvallende figuur, dit ensemble had degene, die het meest werd beklaagd: een kwartier met een vlag in de hand naar de tribune kijken is geen lolletje. De gevraagde garanties vindt Hoogo vens niet onredelyk. Ook het bedrqf is onder de indruk gekomen van de klach ten. Aan de andere kant is de directie wel van mening dat de overheid deze maatregelen kon vragen door de open heid van zaken die Hoogovens steeds gegeven heeft. Al jaren wordt overleg gevoerd met de provincie, het r\jk, Be verwijk, Heemskerk en Velsen in de Werkgroep Milieuhygiëne IJmond. Met deze groep is ook het programma op lange termijn vastgesteld dat de stank- en stofoverlast moet gaan bestrij den. „We zijn op de vingers getikt, maar we hebben daarvoor zelf het rietje gege ven”, was het commentaar van het hoofd van Hoogovens’ milieudienst, dr. W. Visser. Het oudste korps uit de gemeente, het fanfarekorps „Wilhelmina”, dat 27 dagen geleden 75 jaar werd,, opende het feest met „Gooilandia” en „Evergreen”, en daarna kwam het jongste ensemble, de IJmondtrekkers, dat pittig musiceerde, maar door het geringe aantal nog niet aan een omvangrijke show kan denken. De tamboer-maitre zal nog wat martia ler in haar optreden moeten worden. Een hoogtepunt was het optreden van het jeugdorkest van de IJmuider Har monie. Een prachtige show, die het ge hele terrein in beslag nam, en toch maar spaarzaam door instructeurs in goede banen moest worden geleid. De IJH- jeugd krijgt een steeds idealer samen stelling: majorettes, tamboerkorps en harmonie-orkest vullen elkaar fraai aan. Ook het optreden van Voorwaarts was pittig. Vlot musiceren kenmerkte dit korps, dat een duidelijke vooruitgang toont. Zeer goed was ook het optreden Soli uit Driehuis, een korps, meest opvallende figuur van de avond - jggjS'- «mBt RW. .•.s C*

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9