EFFECT JEUGDTOERISME LIGT STAD ALS STEEN OP DE MAAG Men komt hier omdat men zich Kees Manders vrij voelt op de helft tien handen Taxi: tel uit je winst Expositie over 5 bejaarden Sticker tegen krakers deze woning wordt vernieuwd van „zijn” H lE, I/1 Jan Luhlf: de Jordaanversierder rlMii V R IJ D A G „MUSEUM-ANDERS” duur zip 1^1 JL Will HOEWEL HET alweer acht jaar geleden is dat Jan Luhlf zijn stolp naar het comfortabele Amstelveen verplaatste, is men hem in de Jor daan „buurman” blijven noemen. Daar zit veel waars in want ten slotte is de man, die er als jochie van twaalf al zijn eigen boterham moest verdienen en in zijn recla me- en decoratie-atelier op de Lin dengracht intussen tachtig man „in de kost” heeft, sinds een kwart eeuw de grote regisseur van het jaarlijks terugkerende Jordaanfes- tival, dat ook nu weer tot 17 september is losgebarsten. HAND IN HAND lopende fenomenen als het Vondelpark en het jeugd- toerisme liggen Amsterdam zo langzamerhand als een steen op de maag. De levensgrote kater van de aanvankelijke hip-hip-hoera stemming gaat immers gepaard met een groeiende bezorgdheid over de littekens, die de aan narcotica verslaafden in de stad rondstrooien. Eigenlijk was de lol er vorig jaar al af en wat ingewijden toen al voorspelden, is deze zomer uitgekomen. Het Vondelpark werd als grootste gratis matras ter wereld voor rugzaktoeristen een bloedserieus verplicht nummer, dat behalve scholieren vooral ernstige probleemgevallen aantrekt. Projectleider Rob de Vries, bij wie men toch enige protectie zou verwachten, bekent even wel grif dat hij het Vondelpark helemaal niet meer ziet zitten. „Zolang de gemeente echter geen rechtsmiddelen heeft om het jeugdtoerisme tegen te gaan, ben je gebonden om situaties als deze te begeleiden”. Ook bij hem leeft de sombere verwachting, dat de hoofdstad de komende win ter met een hoop „junkies” extra zal worden opgescheept. h’l ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLINGfJ' *11 I •r- w al lang geen hip Half september is het georganiseerd slapen in het Vondelpark weer afge lopen. Slapers waren er deze zomer genoeg: 95.000. Meer in elk geval dan in 1972 toen hun aantal naar de 88.000 reikte. Daar ligt het dus niet aan en Rob de Vries gelooft dan ook dat dit project ook volgend jaar gecontinueerd zal worden. Maar van harte gaat het allemaal allang niet meer. OVER HET park zegt hij niets, „sail- lants” te kunnen vertellen behalve dan, dat het gebruik van hard drugs merk baar is toegenomen. „Ik vind het daarom wel zonde dat ze nu die 900 kilo hasjiesj hebben ingepikt, want ik vrees dat hier door de hard drugs worden gepusht.” Bij zijn werk ligt het zwaartepunt op het bieden van hulp. „We hebben hier veel mensen met verslavingsverschijnse- len en die raak je nergens anders kwijt. Het probleem van de jeugdtoerist is niet, dat-ie zijn rugzak, geld Of paspoort kwijt is. Nee, je krijgt vrij veel mensen met andersoortige problemen. Het zijn de meest schrijnende welvaartstekorten die je op je tenen trappen.” Voor hem persoonlijk hoeft het jeugd- toerisme en het Vondelpark niet meer zo. „Het is een pragmatische, cijfermati ge zaak. Zolang er nog 80.000 overnach tingen zijn, is er gewoon een stuk werk wat er gedaan moet worden. Maar be grijp me goed: ik ben er niet voor.” en pikken alleen de al lang leeg staan. Schaefer van Volks- TOCH KOST het Jan Luhlf de laatste jaren meer moeite om voldoende mede werkers te krijgen. „Dat is ontzettend moeilijk. Ook financieel gaat het niet makkelijk, maar door bedelen hebben we wat geld. Ik chanteer gewoon mijn klanten om wat te doen.” Zolang de decorateur-in-het-groot nog voorzitter blijft van de stichting Jordaan moet men over de toekomstkansen var het festival niet te pessimistisch denken. Luhlf, heel beslist: „Dat gaat niet dood.” um Leidsel I BOSCH hra hoera meer Vondelpark DEZE oranje-rode sticker, die de gemeente Amsterdam op de markt bracht om het legertje krakers op een afstand te houden, blijkt nog te werken ook. De krakers lopen met een boogje om deze te vernieuwen Ik kringen van jeugdzaken is het oude plan om de alternatieve problemen bui ten de stad het Amsterdamse bos te werken, nog niet helemaal van de tafel geveegd, hoewel de kans dat dat gaat gebeuren, betrekkelijk klein is. De Vries: „Als je daaraan denkt, moet je wel ogenblikkelijk voor de hele stad een slaapverbod instellen.” woningen heen woningen, die Staatssecretaris huisvesting heeft daarom besloten de sticker landelijk te gaan gebruiken in alle wijken waar gerenoveerd wordt. INMIDDELS is er veel veranderd. In de opzet van het festival maar zeker ook in de Jordaan. Toen werd nog niet door dichters gepreekt in de met meer cul tuur volgestopte Noorderkerk, maar werd volstaan met een kermis op de Palmgracht. „We hebben daar toen voor de grap wat dingen omheen gedaan om het feestgedruis te vergroten. Zoals een viswedstrijd voor vrouwen in Jordaans kostuum”, aldus de 64-jarige Luhlf, die me een joviale klap op de schouder geeft als ik hem vraag wat het bijzonde re van de Jordaner is. „Hij is impulsief, heeft een grote mond, wordt gauw kwaad maar is dat alweer vergeten als hij zich omdraait. Het zijn rondborstige mensen, die elkaar door dik en dun helpen De echte Jordaner, Luhlf kent ze als zijn vestzak en ten overvloede wijst hij door het raam naar „ome Hein” die aan de over kant zijn houten been op de stoeprand laat rusten. TOCH ZIT ’m het probleem juist in die onvervalste Jordaners, want ze wor den schaars. Door de restauratie van oude pandjes rollen er aanzienlijk hoge re huren uit de bus en zo zijn er meer oorzaken te noemen van de leegloop der autochtonen. Luhlf beaamt dat. „Er komt zo lang zamerhand een geheel nieuwe bevolking. Daar zitten opvallend veel kunstenaars, artsen en juristen bij mensen, die juist naar deze buurt komen omdat ze zich er vrij voelen. Alles heeft zijn op en afgang en misschien is het wel zo dat de Jordaan over zijn hoogtepunt heen is. Aan de andere kant moet alles, wat leeft, veranderen. Ik geloof dat we daar erg blij mee moeten zijn en dat het hier tenminste beter is dan in Montmartre, dat alleen nog in stand wordt gehouden voor de toeristen. Maar vergeet niet, dat er hier toch ook zijn die met alle geweld willen blijven en daar een hele slechte woning voor op de koop toe nemen.” Hij is blij over de activiteiten van de actiegroepen. „Al die auto’s: dat is een vloek. Verschrikkelijk.” Veel bewoners zijn ook om die reden vertrokken. Maar voor het feest komen ze terug en zoeken ze hun oude vrienden op. Vooral in De Palm (café-cabaret) waar het er nog echt Jordaans toegaat. „Er is na jaren ook weer dansen op de Lindengracht en Elandsgracht. Vroeger was het daar dan stampvol maar je moet afwachten of het ook nu nog aanslaat. We hebben een gezellig publiek, geen moeilijke toestan den en de politie zie je dan ook niet OOK NIET in de voormalige school aan het Zandpad, waar de hulpverlening is geconcentreerd en tien bedden staan. Geen overbodige luxe, want het aanbod van „freaks” ook uit de stad is niet gering. Er wordt gesproken over komende en gaande crisisfiguren. Een meisje, dat al enkele malen een flauw- val-act op een zebrapad heeft uitge voerd, iemand met t.b.r. en een jongen, die op de Rietveld Academie maar eerst een ijsje wil. Een oudere man, die kenne lijk een oppassende rol in dit huis speelt, gooit een gulden in zijn richting. Er zijn ernstige gevallen bij: jongeren die hier de hele zomer zijn verzorgd. Is er dan geen andere plek waar ze terecht kunnen? Medewerkster Marjo lein cynisch: „Speedfreaks in een sleep- in? Ze zien je aankomen.” Over het verschil met vorige jaren zegt ze: „We krijgen tegenwoordig bijna schoolbussen in het park.” ONZE samenleving bestaat uit groepen. Neem nou de bejaarden: de groep mensen die hun 65ste jaar hebben volgemaakt. De ene dag hoor je bij de groep intellectuelen, arbei ders, miljonairs etc. en de volgende dag bij de bejaarden. Ben je bejaard, 65-plusser, opa. Deze inleiding hoort bij een zeer ongewone tentoonstelling, die vanaf 8 september wordt gehou den in Galerie de Tor, Czaar Peter straat 95, die met bus 6 en tram 10 bereikbaar is. Het is een expositie over bejaarden. „Van harte gefelici teerd met uw 65-ste verjaardag”, staat er op de affiche, waarop een man voor een taart met 65 kaarsjes zit. Van de organisatoren krijgt de bezoeker nog de wetenschap mee dat „de mens al jong moet worden opge voed tot ouder-worden. Ouderen moeten gaan inzien dat hun probleem geen persoonlijke problemen zijn, maar in belangrijke mate maatschap pelijke problemen. Het bejaardenpro bleem is een klassenprobleem”. Tot 30 september kan men er dagelijks van ’s middags een uur tot half zes terecht. „HET GAAT LEUK”, aldus ex- nachtclubeigenaar Kees Manders over zijn van het Rembrandtsplein ge weerde schilderijenexpositie, die nu in het voormalige café-restaurant „Het Brouwerswapen” aan hetzelfde plein wordt gehouden. Daar hangen 200 doeken en tot dusver is er al een redelijk aantal verkocht. Zoals bekend is het de bedoeling om op deze manier geld bijeen te krijgen ten bate van de blinden. Als Kees Manders op 16 oktober zestig jaar wordt, wil hij gewoon tien gelei dehonden kosten vijftig mille te bieden hebben. „Nu ben ik aan vier-driekwart hond toe”, aldus Man ders deze week. Het is hem opgeval len, dat er „ontzaggelijk” veel buiten landers op het uithangbord je Muse- um-Anders z,ijn afgekomen. „Maar”, zegt hij, „ze moeten natuurlijk wel bedenken dat hier geen Van Gogh staat maar gewoon een aardige ama teur.” Of hij nog boos is op de gemeente, die hem dwong met een protest-ezel op het plein te paraderen? „Ach nee, ze zijn wel lief. Voor dit museum hebben ze alle ontheffingen verleend. Alleen ben ik sterk bezig met de kracht van het positief denken en dan moet je het negatieve aan de kaak stellen.” Hij deelt niet de opvatting van veel Amsterdammers, dat het Rembrandts plein flink in de versukkeling is geraakt. „Neem nou het Thorbecke- plein, dat is toch een stukje Broad way en het floreert als nooit tevoren. Ik was tien jaar op het plein en heb er tien jaar gebouwd. Ik ben er wel bij gevaren, omdat ik zo veel heb geprobeerd, maar ik heb ontzettend veel mislukkingen gehad in mijn le ven. In feite heb ik daarop geleefd. Als je een jaar of vijf weg bent, merk je dat je je er niet meer zo thuis voelt. Wat wil je: al je vrienden gaan dood. Die sfeer van mij is weg en er zitten nu allemaal vreemde mensen. In de tijd dat ik nog de Moulin Rouge had gingen we elke dag naar Schiller. Je zat er met je vrienden aan de ronde tafel. Daar werden de Witzen verteld en geboren en lachte je je gek. Als je nu aan die ronde tafel komt, mis je vijf van de zes”, aldus Manders, van wie de vergelij king is: „Amsterdam is een mooie vrouw met een lijfgeur”. Dat vindt hij nog steeds zo. „Ja, als je er weer een tijdje zit, vind je die vrouw nog steeds mooi en vergeet je de lucht van de grachten en uitlaatgassen.” NADAT er in 1972 nog een drieman schap was, is Rob de Vries nu de enige projectleider. Een ambtenaar in tijdelij ke dienst, die de sociale academie achter zioh heeft. „Maar dit heeft niets met het feit te maken dat ik in het park ben beland”, meent hij. Het gesprek vindt plaats in een kamer met een zwarte onderzoekbank, waar een GGD-zuster elke ochtend de slang van zieke klanten ziet binnenkomen. Er is geen arts. Een handicap? „Tuurlijk”, aldus De Vries, die over dit punt in een hevige strijd met de GGD is gewikkeld. Een andere zaak is, dat ook de samenwerking met het Wil helmina Gasthuis veel te wensen over laat. „Daar spuit men ze plat maar ze vragen wel of de mensen hier kunnen slapen. Dat wel, ja.” Is het zwaar werk? „Ja, voor iedereen die er bij betrokken is.” (In het hoogsei zoen 48 man, R.S.) „Vooral op het emo tionele vlak. Ik heb er geen spijt van gehad, maar je moet wel heel goed weten waaraan je begint.” Rob de Vries heeft van dé gemeente min of meer een vrij mandaat gekregen. „Ik doe precies wat ik wil”, zegt hij, „maar je moet natuurlijk wel Real- politiek bedrijven.” Wat doet de Vondelpark-staf aan weglopertjes? „Dat is moeilijk, maar het is wel zo dat we ze op een of andere manier begeleiden en het gebeurt soms ook wel, dat kinderen naar hun oude situatie teruggaan. Als ze echt heel jong zijn dertien bijvoorbeeld kun je ze ook wel duidelijk maken, dat ze het niet zullen redden.” ALS LEEK ben je geneigd de taxi chauffeurs te beklagen, die zich dage lijks door de hoofdstedelijke ver- keersmêlee moeten worstelen. Als de mannen van hun organisaties er ten overvloede op wijzen, dat het aantal hartinfarcten onder deze chauffeurs percentueel schrikbarend hoog ligt en de taxi ondanks deze offers maar niet zo populair als lijn 1 wil worden, zit je er helemaal mee. Dat begrip sloeg om in verbazing toen zo’n particuliere chauffeur ons vertelde, dat hij en zijn collega’s helemaal niet zo’n gek leventje hadden. En die verstopte grachten dan? „Daar wen je aan”, aldus onze man, die de wagen op dat moment niet zonder risico’s langs een kruipende file stuurde. Dat de taxi ineens populairder zal worden, lijkt er nu helemaal niet meer in te zitten, want op 1 september is er fors aan de tarieven getrokken. De instapprijs is verhoogd van 1,20 tot 1,60 en het nachttarief gaat vroeger in. Niet om half twee maar reeds om klok slag twaalf en voor een kilometer moeten dertien dubbeltjes worden neergeteld. B. en W. hebben hieraan hun goedkeuring gehecht middels een gemeentelijk communiqué, waarvan vooral de slotzin alle aandacht ver dient. „B. en W. hebben zich tenslotte verzekerd van de volledige medewer king van het taxibedrijf om op korte termijn (verder) mee te werken aan de realisering waar mogelijk van een aantal maatregelen, die kunnen leiden tot popularisering van de taxi.” I’<| 4f.-' ja

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11