Strijd tegen cholera Palestijnen dreigen tijdens vlucht met nieuw toestel: Harry v. Kaam overleden Vissersvaartuig met 2 mannen vermist Libië stuurt troepen naar Zambia Keur b.v.>| Huisarts rekende half miljoen te veel Nederlandse theologen tot Wereldraad: EEG gaat nauwer samenwerken Rode Jeugd beschuldigt BVD DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOO1 IJMUIDEN L Herroep Zuid-Afrika-resolutie AGENDA pagina 7 Verder fa de krant Het woord is aan... VOOR 1974 MINIMUM PRIJSCOMPENSATIE VAN f 160 PER PERCENT PRIJSSTIJGING GEWENST OP GEBIED BUITENLANDSE POLITIEK Vijfling in Frankrijk ALLROUND GOUDSMEDEN HET WEER Wbikekentram Schalkwijk tarnen 2,70,71. 1 Kadaffi in Algiers: 99 - Volgens ziekenfondsen: Zie pagina 29 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1973 63e jaargang nummer 258 Zonnig en vrij warm In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. Morgen overdag droog en zonnig. Weinig wind. Minimum-tem pera turen rond 11 graden. Maximum-temperaturen om streeks 24 graden. LEIDATO Hirishoudshow Groenoordhal k Leiden a Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Achtergrond 3 Plaatselijk’ nieuws 4, 5, 7, 9 Puzzel 29 Medische diensten 4 Kunst 17 Radio en tv 21 Strips 21 Economie 15, 29 Beurs 15 Sport 27, 29 Schrijvende lezers 13 Poprubriek23 Amsterdam 11 Antiekbeurs 19 Modejournaal 23 Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s KantoorLange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u tel. 10519. - - r T I k u. Vakbonden: Helft van loonsverhoging in centen (Van onze redactie economie) Om de extra loonkosten hiervan op te (Van onze speciale verslaggever) de Wij zoeken op korte termijn: JAN VAN DAM tot l AAN HET STRAND ook zondag JAC. WARNING Edelsmid - Juwelier Korte Houtstraat 16 Haarlem Telefoon 31 15 82 le straat links vanaf Houtbrug zijstraat Grote Houtstraat Bewoners van Napels staan met een em mertje in de ry om gratis desinfecteren de vloeistof te ontvangen waarmee zij in hun omgeving cholera-besmetting moe ten zien te voorkomen. De besmettelijke ziekte heeft in de Italiaanse stad al zeker tien slachtoffers gemaakt. Er wordt daarbij geen maximum ge noemd. Onmiddellijk liet Kadaffi in de zwaar bewaakte conferentiezaal een volgende figuurlijke bom ontploffen: hij kondigde aan troepen te zullen sturen naar Zam bia, om te helpen bij de bevrijdingsoor logen tegen Zuid-Afrika en het Portuge se koloniaal bewind in Guinee-Bissau. Ook bij de bevrijding van de Spaanse Sahara zal Libilë een rol gaan spelen. (Zie verder pagina 3) PARIJS (DPA) In de Franse stad Annemasse is gisteren een vijfling gebo ren, drie jongens en twee meisjes. staan om de uitbetaling van die 160 mogelijk te maken”, aldus waarnemend NW-voorzitter Adri de Boon. In overleg met de werkgevers willen de vakcentra les de grenzen gaan bepalen. Het is bepaald niet de bedoeling van de vakbeweging om marges beneden of boven die 160 vast te stellen. „De bedrijfstakken die menen dat zij niet proces van emancipatie der zwarten ver traagt. Voorts brengt die actie een lang en uitzichtloos lijden voor de zwarten met zich mee. Deze zal honger en moge lijk zelfs dood ten gevolge hebben, ge- zine het feit dat Zuid-Afrika een indu striële staat is en de zwarten daar voor hun levensonderhoud voor het meren deel afhankelijk zijn van een inkomen in loondienst. De brief is ondertekend door prof. dr. W. Alberda, prof. dr. J. van den Berg, drs. H. J. Brinkman, dr. J. J. Buskes, dr. E. Emmen, prof. dr. G. Kuiper hzn., ds. F. H. Landsman, ds. J. Overduin en prof, dr. H. N. Ridderbos en de opstellers ds. A. Boesak en dr. J. P. Peddema. Oscar Wilde Als de góden de mensen willen straffen, verhoren zy hun ge beden. Dagelijks van 13°° tot 170<>uur en van 1900 tot 2230uur AMSTERDAM Het overleg orgaan van de drie vakcentrales wil een minimum prijscompensatie van 160 per percent prijsverhoging in 1974. r Van 7 VmlBsept Hun gewicht bedraagt tussen 810 en 1130 gram. De moeder, de 22-jarige Yvonne Bonnefoy, verkeert in goede ge zondheid. traal heeft gesteld in plaats van d« inflatiebestrijding zoals ook het kabinet- Den Uyl doet. „Ik ben bang dat door de eisen van de vakbeweging de werkgevers tussen de wal en het schip zullen ko men”. Desalniettemin hoopte de heer Geerkens dat de komende maanden toch een redelijk overleg met de vakbeweging mogelijk zal blijken. (Zie verder pagina 3) BEIROET (Reuter, AFP en AP) De vijf Palestijnse guerrilla’s heb ben gedreigd hun zes Arabische gijzelaars met wie zij vanmorgen per vliegtuig Koeweit hebben ver laten, uit het toestel te zullen gooi en. Daarna zouden zij het vliegtuig met alle inzittenden laten explode ren als Jordanië niet onmiddellijk de gevangen guerrillaleider Aboe Daoed loslaat. DEN HAAG. Sinds woensdagavond negen uur wordt het Scheveningse vis sersvaartuig Schev 31 met twee opva renden vermist. De bemanning meldde woensdagavond dat het schip zich dwars voor IJmuiden bevond en de volgende ochtend de Scheveningse haven zou bin nenlopen. Het vissersvaartuig verscheen echter niet. Vanochtend werd de Marine- luchtvaartdienst te hulp geroepen bij de opsporing. Daarbij wordt de zee afge zocht tussen IJmuiden en Hoek van Holland. DE GROOTSTE NAJAARSBEURS VAN NEDERLAND tersconferenties voorbereidt, de aandacht van de ministers vestigen op resolutie van het Europese parlement die betrek king hebben op de buitenlandse politiek. In de negen verschillende ministeries van Buitenlandse Zaken komen „Euro pese correspondenten”, die zich met de problemen van politieke samenwerking zullen bezighouden en uit de negen mi nisteries zullen werkgroepen voor be paalde problemen worden gevormd. De ambassadeurs in de hoofdsteden van de negen landen zullen nauw bij het werk worden betrokken. Voor wat betreft de verbetering van de lonen dient volgens de vakbeweging te worden gestreefd iedereen de helft in centen en de helft in percenten te ge ven. De voorzitters van de drie vakcentra les beklemtoonden dat de 160 mini mum prijscompensatie voor hen erg hard is. „De hoger betaalden zullen wat van hun prijscompensatie moeten af- vangen, is volgens de definitieve tekst van de nota-arbeidsvoorwaardenbeleid een voor alle collectieve arbeidsovereen komsten gelijke regressieve compensatie per percent prijsstijging volgens een na der te bepalen afbouwschema (vanaf bepaalde inkomensgrenzen) noodzakelijk. Drs. Geerkens van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond zei te leurgesteld te zijn over het feit dat de vakbeweging de inkomensverdeling cen- Kadaffi kondigde aan, dat zijn land financiële hulp gaat verlenen aan alle niet-gebonden landen, die hun diploma tieke en economische betrekkingen met Israel verbreken, een aankondiging die grote opschudding verwekte bij de onge veer 80 deelnemers aan de conferentie. hierbij aan„Dat de Palestijnse verzetsbe wegingen hun acties de laatste tijd tegen Saoedi-Arabië richten behalve de af faire in Parijs werd een half jaar gele den een bloedbad op de Saoedi-Arabische ambassade in Kartoem aangericht heeft te maken met de groeiende machtspositie die Saoedi-Arabië in de Arabische wereld is gaan innemen. Egypte krijgt van Saoedi-Arabië fi nanciële compensatie sinds 1967 voor het verlies van inkomsten uit het Suezka- naal, maar de Egyptische president Sa dat moet daarvoor aan Saoedi-Arabië een politieke prijs betalen. Een onderdeel daarvan is dat Egypte Jordanië met rust moet laten. AMSTERDAM. De Rode Jeugd heeft de Binnenlandse Veiligheids Dienst ervan beschuldigd één van de leden van de Rode Jeugd te hebben gebruikt voor spionagedoeleinden. De Rode Jeugd maakte dit gisteren bekend in Amster dam met een rapport getiteld „Rode Jeugd vogelvrij”. De Rode Jeugd heeft de contacten tussen één van haar leden en de BVD openbaar gemaakt met het oog op de behandeling van de strafzaak in hoger beroep van Lucien van Hoesel, volgende week woensdag in Den Bosch. Deze is in december van zijn bed gelicht toen in zijn bezit alle bestanddelen van een bom zouden zijn gevonden, van de soort die omstreeks oktober vorig jaar op een aantal plaatsen in Nederland is neerge legd. De groep vertrok met een Boeing-707 in de richting van de Saoedi-Arabische hoofdstad Riad. ’s Morgens vroeg waren zijn in het geheim overgebracht uit de Caravelle van de Syrische luchtvaart maatschappij, waarmee zij gister middag Parijs hadden verlaten. De be manning van de Boeing bestaat uit vier Koeweiti’s. Na een zwerftocht van ongeveer 20 uur zij nde vjjf guerrillastrijders en hun gijzelaars vanmorgen in Koeweit overge stapt in een ander vliegtuig, dat ter beschikking was gesteld door de Koeweit Airlines. Hun bestemming bleef on bekend. IJmuider Courant DEN HAAG. De ministers van Bui- tenlanse Zaken van de negen EEG- landen, die vier maal per jaar bijeenko men om te overleggen over samenwer king op het gebied van de buitenlandse politiek, hebben besloten dat geen van de landen een definitief standpunt zal be palen zonder zijn partners te hebben geconsulteerd. Dit blijkt uit het zogenoemde tweede rapport van Luxemburg, dat behalve voorstellen om de samenwerking te in tensiveren, een evaluatie van de samen werking gedurende de afgelopen twee jaar bevat. Het rapport is op de jongste ministersconferentie, 23 juli in Kopenha gen, goedgekeurd. Komende maandag en dinsdag komen de ministers opnieuw in de Deense hoofdstad bijeen. Hun voor naamste onderwerpen van gesprek zijn de betrekkingen tussen West-Europa en de Verenigde Staten, en de conferentie over Europese veiligheid en samenwer king. In Den Haag wordt de verplichting, geen defintief standpunt te bepalen voordat overleg is gepleegd, van groot belang geacht. In het verleden heeft het hier nog wel eens aan ontbroken, en als alle landen zich aan hun nieuwe verbin tenis houden, zal een belangrijke stap vooruit zijn gemaakt. „De samenwerking op het gebied van de buitenlandse politiek moet worden geplaatst in het perspectief van de Euro pese Unie”, die volgens de Parijse top conferentie in 1980 een feit moet zijp, aldus het rapport. De politieke commissie van het Euro pese parlement zal viermaal per jaar, na elke ministersconferentie, in besloten zitting worden ingelicht over het verloop der besprekingen. Vooral op aandringen van Nederland zal het „Comité politi que”, dat bestaat uit de directeuren- generaal politieke zaken en de minis- l UTRECHT. Een apotheekhoudend huisarts in Friesland heeft van 1953 tot en met 1971 waarschijnlijk bijna vijf ton te veel in rekening gebracht bij de ziekenfondsen. De betrokken fondsen hebben een klacht ingediend bij de offi cier van Justitie en een vordering tegen hem ingesteld van bijna 600.000 gulden (vjjf ton plus samengestelde interest). De Palestijnen zien zich hierdoor ge plaatst tegenover een universeel, pan- Arabisch, zionistisch, imperialistisch complot, zoals zij dat noemen. De vijf terroristen, onder leiding van een 35-jarige Jordaanse arts, die hun actie begonnen in de Saoedi-Arabische ambassade in Parijs, willen hun gijze laars vasthouden totdat de een of andere Arabische regering Jordanië weet te be wegen guerrilla-leider Aboe Daoed, die door de regering in Amman gevangen wordt gehouden, vrij te laten. Het over leg tussen Koeweit en Jordanië heeft in elk geval niet tot dit resultaat geleid. Onze redacteur in Jeruzalem tekent AMSTERDAM. Nederlandse hoog leraren en predikanten hebben in een open brief het centrale comité van de wereldraad van kerken in Genève ge vraagd zijn resolutie te herroepen, waar in druk op buitenlandse ondernemingen wordt uitgeoefend zich terug te trek ken uit zuidelijk Afrika. De briefschrij vers vragen verder voorbereidingen te treffen voor een nieuwe grootscheepse actie in de geest van de vreedzame revolutie. De wereldraad zou druk moe ten uitoefenen op het buitenlandse be drijfsleven in Zuid-Afrika om op posi tieve wijze bij te dragen tot een snelle economische en politieke emancipatie van de zwarten. De ondertekenaars van de brief menen Verwachting van het KNMI zaterdagavond: j i - ALGIERS. Kolonel Kadaffi, jonge leider van Libië, onderbrak gister- avon din Algiers de ellenlange reeks on opvallende redevoeringen op de topcon ferentie van ongebonden landen door de aanwezigen keihard te wijzen op de politieke macht van de olierijkdom. Luid protest komt uit de mond van deze Napolitaanse vrouw: Na het stopzetten van de mosselvangst om verspreiding van de cholera te voorkomen is hpar man, een mosselvisser werkloos ge worden. Een nieuw hogedrukgebied komt langzaam via West-Frank- rijk naar ons land. De lucht wordt droger, de mist en wol kenvelden lossen sneller op. Vrij warm, 22 tot 24 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: fraai strandweer. onder meer dat zo’n actie aansluit bij de strategie van de vreedzame bevrijdings bewegingen in Zuid-Afrika, die menen dat apartheid juist kwetsbaar is door een ondermijning van binnenuit. De resolutie van de Wereldraad schiet volgens deze Nederlanders haar doel voorbij en werkt zelfs averechts. Zij vinden dat deze niet of nauwelijks aan rakingspunten heeft met de conflictleer van het evengelie. ze is meer in over eenstemming met de strategie van de gewelddadige revolutie dan met die van de vreedzame. Terugtrekking van buitenlandse inves teringen uit Zuid-Afrika is volgens hen een averechts middel omdat het juist het „GIJZELAARS ERUIT” VELSEN. Hedenmorgen bevond zich tussen onze post een overlijdens bericht, waar men bij ons op de redactie even stil van is geworden: Henricus Wilhelmus van Kaam na een langdurig en geduldig gedragen lijden op de leeftijd van 51 jaer overleden. Ongetwijfeld een ontstel lend bericht voor allen die Harry van Kaam hebben gekend en dit zijn er .vooral in de IJmond zeer velen ge weest. Want Harry van Kaam heeft eerst als correspondent en later als plaatselijk redacteur van het „Kenne- mer Dagblad” in deze omgeving een grote bekendheid verworven, waar hij op grond van zijn beminnelijk karakter talrijke vrienden aan heeft overgehouden. Daarbij was hij een bekwaam en ijverig journalist die aan deze goede relaties voor zijn krant dikwijls een mooie primeur wist te ontlenen. Hij was voor zijn collega’s dan ook een geduchtige con current, zonder dat hier ooit een verstoring van de onderlinge vriend schappelijke verhoudingen het gevolg van is geweest. Het is ons bekend dat Harry van Kaam door zijn grote kennis van zaken, vooral op het gebied van het gemeentelijk beleid, door middel van informatieve en goed geschreven arti kelen in zijn krant, dikwijls een ze kere invloed op de bestuurlijke gang van zaken heeft kunnen uitoefenen. Er werd wel degelijk naar zijn stem geluisterd. Onderwijl verschenen nog vele publicaties van zijn hand, ook op het gebied van de visserij en dit alles, terwijl de slopende ziekte van zijn eerste vrouw hem als gezinshoofd voor schier onoplosbare problemen plaatste. Deze zorgen zijn echter nim mer van nadelige invloed op zijn goede humeur geweest, zodat zijn collega’s dikwijls hun bewondering over zijn werklust en uithoudingsver mogen hebben uitgesproken. Zij heb ben waargenomen dat hij steeds waarlijk dag en nacht voor „zijn” krant heeft gewerkt, zodat het onge twijfeld een bittere teleurstelling voor hem is geweest toen zijn directie besloot de uitgave van een plaatselij ke editie te staken. Door zijn uitstekende staat van dienst kwam Harry van Kaam daar op in aanmerking om naar de Am sterdamse redactie van „De Tijd” te worden overgeplaatst en dit is tevens de oorzaak geweest dat zijn collega’s in de IJmond hem enigszins uit het oog hebben verloren. Dit neemt niet weg dat zij hem gaarne het geluk gunden dat hij aan de zijde van zijn tweede vrouw heeft mogen vinden. Helaas is dit slechts van betrekkelijk korte duur geweest. Harry van Kaam ruste in vrede! no.zwx»ii4*,vm 7QaHq llnxnnlr Hoofdredactie: Jos L, Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - ƒ9,30 p. mnd., ƒ27,00 p. kwartaal (p. post ƒ30,00), p. jaar ƒ106,20. Losse nummers 40 cent voldoende hoger betaalden hebben, waardoor voor hen de uitbetaling van die 160 moeilijkheden gaat opleveren, moeten maar zien hoe ze dat gaan oplossen”, zo meende De Boon.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1