Op basisscholen in Borsele een miljoen gulden aan prijzen De natuur leeft bij de gratie van zichzelf en niet van de mens alleen Goedkoop veilig op deband met de groene stip I I PRINS BERNHARD: lts Lessen leren Mentaliteit Alphenaar Vakkundige voorlichting. Razendsnelle service. En een dikke 500 gulden op de koop toe ’t Kan niet op bij Alphenaar. De weg terug O Nationale trots t j 25 yR IJ DAG 7 SEPTEMBER 1973 De tuner/versterker De draaitafel Milieubeleid Luchtwegklachten T egenstri jdigheden Eigen tuin Afwijkend gedrag 3 SONY STR 6045 2 x 30 W RMS f 1145 i i Een Dick Wissink 808 HOLLIDAY-sta-caravan is één van de hoofd prijzen in de Nationale Puzzelactie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie, in deze krant. De caravan is ontworpen naar de meest moderne recreatie-eisen. De wanden, evenals het dak en zelfs de vloer zijn geïsoleerd. Wanden en meubels in teakkleur uitgevoerd. Waarde ƒ10.000. Het is een cadeau van Dick Wissink te Oud-Loosdrecht, waar u de caravan ook kunt zien, evenals bij een van de dealers. U kunt ’m winnen wanneer u voor 1 meedoet aan de puzzelactie. Komplete Installatie f2298.- SOESTDIJK Achter het paleis Soestdijk bloeit in een van de fraaiste parken van midden- Nederland de natuur in onge breidelde weelde. Ervoor snelt het toenemende verkeer met steeds grotere snelheid over de steeds bredere asfaltstrook van de Soestdijksestraatweg. Op de scheidslijn van deze twee tegen strijdigheden voert de heer des huizes van het maanvormige pa leis, prins Bernhard, actie om de natuur niet het onderspit te la ten delven tegen de industriële uitvindingen en de expansie- zucht van de mensen. Hij pro beert daarbij realist te blijven. „Natuurlijk is het een kwestie van compromissen”, zegt hij. „Niemand kan in deze wereld het absolute gelijk claimen, noch de industriëlen, noch de harts tochtelijke natuurvrienden. Zelfs in de meest goedwillende samenlevingen raakt helaas het natuurlijk evenwicht in het ge drang”. De Prins wil er aan het begin van het interview g'-en laten bestaan, dat natuur en milieu onverbrekel’ik m»* plkanr verb''--1-m zijn. „Tussen beide is geen onder scheid te maken, wie ov»r een de natuur spreekt, heeft het tegelij kertijd over een eezond milieu. Na tuur en milieu vallen onder één noe mer, een schoon milieu betekenn»n opleving voor de natuur, evenals het omgekeerde het geval is.” THORNS TD 160 met Orthofon M.D. element f 663 De luidsprekers iNTEAfllJDID iMh| n tv® Éliüü.w V.- I Miljoen gulden aan prijzen p jfs- en -u Uitbreiding van fluoronderzoek weten kunt u komen. Speciaal in Nederland is verzieking van natuur en milieu hard aangeko men. Eeuwenlang hebben wij inspira tie voor onze nationale trots geput uit de spreekwoordelijke kwalificatie in de wereld van de Nederlander: „God created the world, but the Dutchman made his own country.” In deze puzzelactie zijn ruim een miljoen gulden aan prijzen te win nen, in hoofdzaak beschikbaar gesteld door het bedrijfsleven. Daarom is dit jaar alleen het fluoron derzoek aangepakt door prof. dr. R. L. Zielhuis, verbonden aan de universiteit van Amsterdam en dr. K. Biersteker, verbonden aan de Erasmus universiteit van Rotterdam. Zij hebben inmiddels de eerste ronde van hun onderzoek achter de rug. i „Conclusies kun je uit die gegevens nog niet trekken. Bij de luchtwegaan- doeningen kunnen allerlei factoren een rol spelen. Ik denk aan huisvesting, de manier van stoken. Het fluorgehalte in de urine kan worden veroorzaakt door het gebruik van fluortabletten er fluor- tandpasta. Dat blijkt ook. Dertig percent van de kinderen slikt tabletten en 30 percent gebruikt fluortandpasta”. Eenzelfde soort prijs ter waarde van 30.000 en twee van f 20.000; een stacaravan van Dick Wissink ter waarde van 10.000; een complete aanbouwkeuken van Bauknecht ter waarde van 5.000; een Peugeot 104 plus een caravan van Dick Wissink; een volledig verzorgde reis van twee weken naar Kenia-Tanzania voor twee personen (plus 999 zakgeld) van de Belgische Luchtvaartmij „Sa- met name in de Waddenzee.” „Het is moeilijk voor de mens een stap te rug te doen, Iaat staan een gedeelte van de weg die hij al heeft afgelegd op zijn schreden terug te keren. En toch is dat nodig. Wij kun nen niet riskeren, dat de natuur wordt teruggedrongen tot in enkele wildpar ken en zoölogische musea, waar wjj ons nageslacht kunnen laten zien „kijk, dat hebben wjj voor jullie van de natuur overgelaten”. De natuur leeft b(j de gratie van zichzelf en niet van de mens alleen. Dr. Biersteker: „Het aantal kinderen, dat luchtwegklachten heeft is vrij hoog. Het zit in de buurt van de 100 percent en dat is beslist niet lager dan in Rotterdam. Verder hebben we de indruk, dat het fluorgehalte in de urine’ nogal hoog is, althans hoger dan we hadden gedacht.” (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Het Nederlands insti tuut voor Preventieve Geneeskunde wil het fluoronderzoek, waarmee dit jaar op de Borselse basisscholen is begonnen, alsnog uitbreiden met een sociaal weten schappelijk onderzoek. Het instituut wacht nog op een beslissing van het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne over de verlening van een financiële bijdrage. Men had het sociaal wetenschappelijk onderzoek meteen dit jaar al parallel willen laten lopen aan het fluoronderzoek, maar de noodzake lijke financiële steun van het rijk ont brak daarvoor. andere filosofie komen, die het even wicht in ons kleine land helpt her stellen.” „Als natuurman heb ik alle begrip voor de gevoelens, die god zij dank, bij grote delen van ons volk opkomen wanneer de natuur, waar dan ook, wordt aangetast. En in vele plaatsen in de wereld is die aantasting zover gegaan, dat er geen weg terug is wanneer niet onmiddellijk wordt in gegrepen. Dat is niet alleen het geval met de wildstand in grote delen van de wereld, maar evenzeer met de vogels, de vissen, het water en de lucht. En niet alleen in verafgelegen gebieden in Afrika. Zuid-Amerika en Azië, maar zeker hier in Europa en „Ook willen we analyseren op welke manier welzijnszaken en de opbouw van de gezondheidszorg samenhangen met ziektegedrag en afwijkend of agressief gedrag. Het lijken misschien niet alle maal dingen, die direct met de preven tieve geneeskunde te maken hebben, maar vraagstukken op het terrein van de ruimtelijke ordening zijn toch o-'- En dan de hoofdprijzen en de extra hoofdprijzen: zoals een prijs van 50.000, bestaande uit: een auto, een autoradio, een jaar aif-risk autover zekering, een jaar wegenbelasting, een jaar lidmaatschap ANWB wegen wacht, 1000 liter superbenzine, een De onderdirecteur van het Instituut voor Preventieve Geneeskunde, dr. R. van der Vlist: „We hadden dit jaar meteen ook willen beginnen met ons onderzoek. Het gebied rond het Sloe is interessant. Eén van de dingen waar we belangstelling voor hebben is hoe een ombuiging van het milieubeleid kan worden bereikt. In veel gevallen bestaat het milieubeleid uit niet veel anders dan bezien hoe men calamiteiten tegemoet dient te treden. Het gaat echter om een structureel probleem. Het gaat erom te bezien hoe calamiteiten kunnen worden voorkomen. Interessant is om na te gaan welke rol een milieu-inspecteur kan spelen bij de aanpak van dat structurele probleem.” leg van f 500 en 25 met een inleg van 100 van de ABN, Amsterdam; waardebonnen van V D.; hometrai ners, Oosthoek-encyclopedieën, ver sterkers van Pioneer; make-up artike len; vakantiereizen naar Ceylon, En geland, Joego-SIavië, Bulgarije; Ruva slaapkamers en keukens; een DAF 66 Sedan; een half jaar Skolf bier; Lois Jeans; Continentalbanden; honderden boeken; horloges, Irisette donsdekens; AaBe produkten; electronische pop pen; levensmiddelenpakketten; een jol; snelkookpannen; grammofoonpla ten; een zeilboot; radio’s; Nutricia- serviezen; foto- en filmapparatuur van Hford en Kodak enz. enz. Wij noemen er slechts enkele: Iedere week een Peugeot 104 ter waarde van ƒ8595; iedere week een Philips kleurentelevisie ter waarde van f 2600; iedere week ter waarde van f 850 Bauknecht-apparaten (wasmachines, koelkasten, diepvries kisten enz. enz.); Singer naaimachi nes; 5 spaarbankboekjes met een in- Aanzienlijk bleek het gebruik van groente en fruit uit eigen tuin. Zestig percent van de inwoners van Borsele gebruikt geregeld groente en fruit, dat in eigen tuin of ieder geval in het eigen dorp gekweekt is. Dr. Biersteker: „De interessantste groep kinderen, die wij in ons onderzoek betrekken is na tuurlijk, die geen fluor in tabletvorm of via tandpasta krijgt, maar die wel groente uit eigen tuin eet. De cijfers daarover moeten nog geproduceerd wor den. En het is natuurlijk van belang het onderzoek volgend jaar weer te doen om aan de weet te komen of zich verschui vingen voordoen en in hoeverre.” „De gegevens, die wij krijgen kunnen belangrijk zijn voor bepaalde beleidsbe slissingen, zoals over de toevoeging van fluor aan het drinkwater in een bepaald gebied. Nogmaals, het is vooral belang rijk, dat het onderzoek kan worden voortgezet. De medewerking, die we dit jaar in Borsele hebben gekregen van de ouders en de scholen is bijzonder groot geweest. We hopen, dat dat in de vol gende fase ook zo zal zijn.” De onderzoekers van het Instituut voor Preventieve Geneeskunde hebben verder belangstelling voor de vraag in hoeverre er tegenstrijdigheden voorko men in de plannen, die op verschillende niveaus op het gebied van de mLatelijke ordening worden gemaakt. Dr. Van der Vlist: „Er zijn plannen als de nota’s ruimtelijke ordening, streekplannen, structuurplannen, bestemmingsplannen. Wat ons bezighoudt, is in hoeverre en waar er inconsistenties bestaan in die trits. Verder hebben we interesse voor de vraag hoe het komt, dat van aanvan kelijk vastgestelde bestemmingsplannen wordt afgeweken. We willen nagaan hoe dat komt, waarom bepaalde plannen niet worden uitgevoerd.” jaar lang Cosmonda (Knorr) produkten enz. enz. Wat moet u doen? Enthousiast over de hoge kwali k teit van de nieuwe Interaudio speakers kochten wij voor u een komplete Hi-Fi stereo installatie voordelig in. Dit is ’m (alle komponenten uiteraard ook afzonderlijk verkrijgbaar). Komt u luisteren? Interaudio 2000 f 996 per paar Kruisweg 47-49 Haarlem 320244 U dient slechts de puzzel, die zater dag in deze krant verschijnt, op te lossen en de daarin verborgen slagzin op een briefkaart in te zenden met een (voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) ex tra postzegel van ten minste f 1 om een kans te maken op de vele, vele prijzen die iedere week beschikbaar zijn. Daarnaast telt u iedere week alle letters N, die in de opgeloste puzzel voorkomen, bewaart deze en zendt het totale aantal aan het einde van de puzzelcompetitie in en u dingt mee naar de fantastische hoofd- en extrahoofdprijzen. Haal daarom reeds nu briefkaarten en postzegels in huis, zodat u onmid dellijk kunt meedoen, wanneer de puzzelpagina in deze krant verschijnt. ik zo dankbaar voor de „Aktie Na tuur” en voor het vele werk, dat door velén is gedaan In het bijzonder ben ik de puzzelaars dankbaar, die hun tijdspassering ten dienste stellen de natuur. Wij beseffen, dat deze actie niet veel meer U'iwc-kingen heeft dan d’e van een paar druppels water op een gloeiende plaat. De Waddenzee blijft bedreigd, de Rijn blijft voorlopig een open riool en het Westland blijft geplaagd door stank. Maar toch is het mogelijk om voor natuur en milieu belangrijke successen te behalen. In de wildparken in Zaïre, waar u on langs bent geweest, groeit de wild stand weer aan In de Theems, eens een van de vuilste rivieren van Enge land. zijn weer vijftig soorten ver dwenen vis teruggekeerd en ook de vogels komen er fe-ug, waarom kan dit met de Rijn niet? „De wildparken in Zaïre bewijzen dat het kan. En waarom? Omdat de regering van Zaïre alle aandacht be steedt aan die wildparken en de zwaarste straffen on het afschieten van wild heeft gezet. De Theems is weer bijna een schone rivier. Waar om? Omdat de wildparken van Zaïre geheel on één souverein grondgebied liggen en de Theems alleen door Fnnolanfj stroomt Met de ”iin en de Waddenzee hebben verschillende lan den te maken en die moeten censffe- zind tot samenwerking komen. Als dat luk* kunnen zowel de Wnddenzae en de Rijn schoon en ongerept wor den Samenwerking in internationaal verband is inderdaad een magisch woord. En niet alleen internationaal, ook nationaal. Als in Nederland de vele zeer verdiensteliike groepen tot een gezamenlijke actie zouden kun nen komen, dan zou het rendement van hun streven veel groter zijn, omdat zij een doeltreffender samen spraak met de regering en het be drijfsleven zouden kunnen houden.” „Elke aktie die ondernomen wordt is in vergelijking met de om vang van de totale problematiek natuurlijk niet meer dan een steentje in de vijver. Zo’n aktie lost het probleem niet in een keer op, maar er komt een reac tie los. Miljoenen mensen gaan hope lijk meedoen met de puzzels zesen twintig weken lang. Het is te hopen, dat zij dat niet alleen doen voor de puzzel en de aantrekkelijke prijzen die daarmee te verdienen zijn. Zij worden zich misschien goed bewust van het doel van van die puzzel en dat zij meepuzzelen voor een van de grootste wereldproblemen, het behoud van de natuur.” „Iedereen,” aldus de Prins, „gaat graag met vakantie. Wat doet hij dan? Hij ontvlucht de grote stad en zoekt de resten van de ongerepte natuur op. Hij merkt elk jaar opnieuw, dat die natuur steeds meer wordt aange tast, dat de plaatsen waar die natuur nog onaangetast is, steeds kleiner worden en daardoor steeds voller Hij merkt zelf hoe de mens steeds meer bezit neemt van de natuur voor zich zelf en niet ten behoeve van die natuur. Hij voelt, dat er iets gedaan moet worden. Om dat gevoel na zijn vakantie niet te vergeten, is deze aktie heel geschikt. Miljoenen kunnen ook in de wintermaanden, wanneer zij achter de kachel de natuur drei gen te vergeten, aan die zorgelijke natuur blijven denken. Daarom ben Kunnen bijvoorbeeld de ontwikke lingslanden een les leren uit onze omgang met de natuur9 Ik b°doel. wij hebben een enorme welvaart ge put uit de beheersing van de natuur Eigenlijk hebben wij ons tot voor kort niet zoveel aan die natuur gele gen laten liggen en nu krijgen wij de rekening gepresenteerd. „In hun overigens volkomen begrij pelijke drang tot economische ont wikkeling, tot verhoging van het wel vaartspeil van de inwoners, kunnen de ontwikkelingslanden inderdaad kijken naar wat wij, sunerontwikkel- de landen van het evenwicht in de natutir terecht hebben gebracht En dat is in veel gevallen bedroevend Zij kunnen daar een waarschuwing in zien. Want de mens heeft door de verbetering van zijn sociale positie inderdaad een stuk natuur nodig Dat moet helaas ten offer vallen. Maar hii moet dat niet egoïstisch doen, hij moet de natuur in zijn waarde laten en niet in he* wiiflovrrofy pnofforpn Als u in dat kader zou moeten kiezen tussen mensen en dieren, wat kiest u dan? ..Die keus is niet aan mij. maar aan de mensen. De mensen kunnen zon der een natuurlijke omwin’ niet bestaan. De dieren hebben in dat kader eveneens een functie, als er maar evenwicht bestaat. De mens kan niet meer kiezen tussen zichzelf en de natuur. Hij heeft al zoveel van de natuur ongeslokt. da* hii nu alleen nog maar vóór die natuur kan kiezen, ■’nders doet hii zichzelf grote schade Om de mensen hiervan te doordrin- "°n. is elke actie van grote betekenis. Het behoud van de natuür wordt een van de hoofddoelen van de moderne maatschappij, voor regeringen en po litici. maar ook voor het particuliere initiatief, waarvan deze puzzelactie een goed voorbeeld is.” Zaterdag, 8 september, start in deze krant en een aantal an dere dagbladen een 26 weken durende Nationale Puzzelactie, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Stichting Na tuurbehoud en Natuurbescher mingseducatie. voor de preventieve geneeskunde van belang.” Dr. Van der Vlist heeft nog geen toezeggingen van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne ge kregen, maar hij vertrouwt erop, dat het sociaal wetenschappelijk onderzoek vol gend jaar wel van start kan gaan. „Er zijr op het ministerie wat vragen, onder meer over de rol van de milieu-inspec teur, maar ik geloof wel, dat het project zal doorgaan. Het overleg is nog gaan de”, aldus de heer Van der Vlist. Dezelf de mededeling wordt gedaan door een woordvoerder van het ministerie. De zaak wordt nog bekeken.” Voor het fluoronderzoek op de Boi^el- se basisscholen kwam het gel'1 wel aan het begin van dit jaar beschikbaar.rNa de paasvakantie begonnen prof. dr. Ziel huis en dr. Biersteker met hun onder zoek en hoewel nog geen conclusies kunnen worden getrokken, kan dr. Bier steker wel wat eerste indrukken geven van wat uit de enquête onder 1800 leerlingen en uit het urine-onderzoek onder de vierde en vijfde klassers 200 kinderen is gekomen. Wij moeten dus ruimte laten voor die natuur, om een eigen leven te leiden. De Waddenzee is daar een voorbeeld van De Boschplaat is niet voor niets uitgeroepen tot natuurre servaat door de Raad van Europa. Ook het Wereld Natuur Fonds erkent de onvervangbare waarde van de Waddenzee als broedplaats voor vo gels, voor zeehonden, voor ontelbare soorten wormen, insecten en plank ton. Deze na uitgebreide studie geda ne aanbevelingen, zijn nauwelijks te betwisten. De bedreiging van de Wad denzee is een feit, waar wij gezamen lijk iets aan moeten doen” Er wordt nu een aktie Natuur ondernomen, waarvan de fondsen be stemd zijn voor de Stichting Nationa le Aktie voor Natuurbehoud en Na tuurbeschermingseducatie. De aktie wordt hopelijk een groot succes. Als dat zo is, is dat dan een wezenlijke bijdrage tot de oplossing van de grote problemen? kleurentelevisie, 10.000 gulden aan meubelen en stof fering, een vakantiereis naar keuze voor 4.000, een portable radio, een wasautomaat, een stereo-versterker. 500, grammofoonplaten eh f 500 boeken naar keuze, een electrische naaimachine, 3000 kleding, een pan nenset, een 48-delig servies, twee fiet sen, 52 weken lang voor f 150 levens middelen, f 1.000 huishoudelijke aPr paraten (mixers, stofzuigers, enz.) 2.000 sieraden, horloges enz. Onze vaderlandse bodem is het re sultaat van een eeuwenlange victorie op de natuur. Tot. op de dag van vandaag is dat deel van de natie, dat in de wereld als de typische Neder lander bekend staat, nog steeds voortvarend in de weer om bouwste nen voor de traditionele natioale trots op vele plaatsen in het water te gooien. Langzaam groeit het besef, dat wij daarmee niet zonder meer door kunnen gaan, maar tot hoe lang en hoe ver? „De tijden veranderen snel en daarmee de inzichten,” aldus de Prins. „De zaken, waar wij terecht trots op waren en kunnen blijven, worden thans overspoeld door golven van evenzeer juiste grieven. In het verleden hebben wij gehandeld in een oprechte zorg voor welvaart en werkgelegenheid, een zorg die door inmiddels gewijzigde bevolkingsprog noses werd bepaald. Er moet nu een een een

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25