Vriend: Waterpolo-ers de tijd kwijt Amerikaanse wereldrecordhouder nu niet gediskwalificeerd CIJFERS Nederlandse BELGRADO inbreng was bescheiden Goed drafnummer op Duindigt George Best Kovacs wil weer terug geen wijn bij United bij de lunch Roland Matthes blesseerde zich zeer ernstig Kampioenschappen Forest Hills Okker en Riessen in halve finale in de sporttoto Redding Lions in zicht Geen winnaars „In Nederland geen enkel bad met klokken SPORTI. I ien si -I •t*' Debuut van drie profboksers i B.V. r 31 u SEPTEMBER V R IJ D A G 7 1973 27 51 (Van onze speciale verslaggever) Sensationeel Verplichtingen BELGRADO Rick Demont kreeg zijn revanche. De 17-jarige Ameri kaan toonde zich op de 400 meter vrije slag, net als vorig jaar tijdens de Olympische Spelen, de snelste. In München werd de gouden medaille hem echter ontnomen, omdat hij stimulerende middelen zou hebben gebruikt. Een fel omstreden beslissing van de medici, omdat Demont niets anders dan een medicijn tegen astma had gebruikt. De Amerikaanse artsen waren vergeten dat door te geven met als gevolg dat voor Demont geen uitzonde ring werd gemaakt. De Australiër Brad Cooper werd toen tot Olympisch kampioen uitgeroepen. Bescheiden F - 1O1 - t (Van onze speciale verslaggevers) Demonts revanche voor München met 1 (Van onze paardesportmedewerker) 2. 2. Java. 3. 2. 2. J (Van een speciale verslaggever) de d De vierde zesdaagse van Groningen gaat niet door. De organisatoren zijn er niet in geslaagd om voldoende sponsors te vinden die bereid zouden zijn om anderhalve ton te betalen. Doelman Evert Kroon, die Nederland tegen Spanje voor een waterpoloafgang behoedde. bij waren, terwijl hij nog ruim tien seconden overhad. dan waterdicht maken”, aldus dokter Elzerman. (Van onze sportredactie) Vanmorgen kreeg hij de garanties van zijn nieuwe sponsor al in zijn bezit. Wie de redder in nood is, is nog niet met name bekend. Volgende week hoopt het bestuur van Lions een gesprek te hebben met de NBB over de voortzetting van de Zandvoortse vereniging. DUINDIGT. Behalve een goed internatio naal drafnummer, waarin de als herboren gaande Irisk Han weer kan domineren, telt Duindigt zaterdagmiddag (2.3o uur) het klas sleke Criterium voor tweejarige volbloeds met 17 mille aan prijzen. Het ziet er naar uit dat het entrainement Riem met Fieldmaster in de serie van de waarna hij in de en dus buiten de viel) eindelijk van In het Amsterdamse Krasnapolsky ko men zij (aanvang 8 uur) in de ring tegen spectievelijk de Joegoslaaf Franjo Ko vac, de Nigeriaan Zule Adisa en de Duitser Manfred Ackerers. In de hoofd partij bokst Ben Zwezerijnen, die bin nenkort een toernee naar Indonesië zal maken, tegen de Spanjaard Francisco Panos gen. De Hilversummer bracht vele reddingen, waaronder het stoppen van een strafworp, op zijn naam. n IJmui- „Eigenlijk”, vond Vriend, „is het niet zo vreemd dat er fouten worden gemaakt. In Nederland is er geen enkel bad met klokken, waardoor men er in de competitie n iet aan gewend kan raken de tijden in de gaten te houden. En geloof me, in praktisch alle goede waterpololanden zijn die klokken er wel” Vriends equipe toonde in de strijd met de Spanjaarden overigens twee gezich ten. Bij vlagen werd er zeer accepta bel polo gespeeld, maar die periodes werden af gewisseld door onbegrijpe lijk zwak spel. In die moeilijke mo menten behoedde doelman Evert Kroon zijn ploeg voor ernstige gevol- ZANDVOORT. Het gesprek over een mogelijke liquidatie van de Zand voortse basketbalvereniging Lions, dat vanavond in Zandvoort zou worden ge houden, is afgelast. Oud-voorzitter Ron Schouten is er namelijk zo goed als zeker van dat de club op het laatste nippertje wordt gered door een nieuwe sponsor. AMSTERDAM. Vanavond zullen Sjoerd Tuininga, Sjeng Verstappen en Bennie Thoonen, boksers die de laatste jaren als amateurs de toon aangaven, hun profdebuut maken. BELGRADO. De voornaamste resulta ten van gisteren waren: Dames: Kornella Ender (Odl) 1.04.14. Gekwalificeerd voor de finale: 100 meter vlinderslag dames: Rosemarie Köther, Mayumi Aoki, Deana Deardruff, Kornella Ender, Peggy Tosdal, Gudrun Beckmann, Donatella Talpo. Gunilia Andersson. Gekwalificeerd voor de finale 400 meter wisselslag- Gudrun Wegner, Novella Calli- garis, Angelika Franke, Sue Hunter, Terry Potts, Leslie Cliff, Jennie Bartz en Jose Damen (Ned). Gekwalificeerd voor de finale 400 meter vrijeslag heren: Cooper, Gingsjoe, Demont, Bellbring, Apel, Shaw, Lampe en Kulasalu. Gekwalificeerd voor de finale 200 meter schoolslag: Wilkie, Hencken, Sjerdakov. Hrloekin, Taguchi, Cluer, Co-llela en Gias. Gekwalificeerd voor de finale 200 meter met rugslag: Matthes. Verrastzo, Tonelli, Roberts, Naber, Howe, Nlstrl en Rudolf. Gekwalificeerd voor de finale 300 meter vlinderslag: Gregg, Floeckner, Backhauss, Brinkley, Delgado, Meeuw, Hartigay en Jaramillo. Finales 100 meter vlinderslag dames: 1. Kornelia Ender (Odl) 1.02.53, 2. Rosemarie Köther (Odl) 1.02.68. 3. Mayumi Aoki (Jap) 1.03.73. 400 meter wisselslag 1. Gudrun Wegner (Odl.) 4.57.51 (nieuw wereldrecord), 2. An gela Franke (Odl) 5.00.37, 3. Novella Calll- garis (It) 5.02.02 8. Jose Damen (Ned) 5.15.66 Heren 400 meter vrije slag: 1. Rick Demont (VS) 3.58.18 (nieuw wereldrecord), 2. Brad Cooper (Aus) 3.58.78. 3. Bengt Gingsjoe (Zwe) 4.01.27 (nieuw Europees record) 200 meter schoolslag heren: 1. David Wilkie (GB) 2.19.28 (nieuw wereldrecord), 2. John Hencken (VS) 2.19.95, 3. Nobuto Nagutsi (VS) 2.23.11 200 meter rugslag heren: 1. Roland Mat thes (Odl) 2.01.87, 2. Zoltan Verraszto (Hon) 2.05.89, 3. John Neber (VS) 2.06.91. 200 meter vlinderslag: 1. Robin Backhaus (VS) 2.03.32, 2. Stephen Gregg (VS) 2.03.58, 3. Hans Flockner (Odl) 2.03.84. DEN HAAG. Sporttoto vier van het afgelopen weekeinde kende geen win naars van de eerste prijs. De cijfers zijn: Deelnemers: 475.212. Bruto-inleg: 1.063.171. Prijzenbedrag: 449-721,33 le prijs: geen winnaars, beschikbaar nu voor de 2e en de 3e prijs elk 168.645,50, voor de premie is beschik baar 112.430,33. 2e prijs: 13 winnaars, die elk bruto f 12.972,70 ontvangen. 3e prijs: 121 winnaars, die elk bruto ƒ1.393,70 ontvangen. De premie wordt na het verstrijken van de reclametermijn woensdag 3 okto ber bij loting toegewezen aan één van de 2e prijswinnaars. het rijdersklassement ontstane achterstand verkleinen door een zege met Impuls W. Zijn medegegadigden zijn Java en Jolanda Z, die beide in grote vorm lopen. De klap op de Alkmaarse vuurpijl is de ruim 2700 meter lange Madeira-prijs, die als een gedeeltelijke revanche mag worden beschouwd van de nog langere Grote Kermis-prijs. Op grond van de klassering hierin hebben Van Dooyeweerd (Fire Bird W) en Adje Pools (Flevo) redelijke kansen. Italië heeft tijdens het honkbaltoer- nooi in Parma om de intercontinentale beker een verrassende 6-5 overwinning op de Verenigde Staten behaald. De Westduitser Blöcker heeft Albracht de leiding genomen in het Europese kampioenschap samengestelde wedstrijd in Kiev. De Nederlandse meisjesvolleybalploeg heeft voor het Europese jeugdkampioen schap met 3-0 gewonnen van Zweden. De jongens versloegen met 3-0 Dene marken. FOREST HILLS Tom Okker en zijn Amerikaanse partner Marty Riessen zyn donderdag doorgedrongen tot de halve finales dubbelspel van het toernooi om de open Amerikaanse tenniskampioenschappen, dat in Forest Hills wordt gehouden. Zjj versloegen het Indiase dubbel Vija AmritrajAnand Amritraj met 5-7 7-6 7-6. In de halve finale komen Okker en Riessen uit tegen de Australische combinatie Owe DavidsonJohn Newcombe, als derde geplaatst. De Australiërs Rod Laver en Ken Rosewall hebben inmiddels de eindstrijd van het dubbelspel bereikt door met 3-6, 7-6, 7-6, de Amerikaan Tom Gorman en de Mexicaan Raul Ramirez uit te schakelen. De Amerikaan Stan Smith en de Tsjech Jan Kodes plaatsten zich vooi de halve finales heien enkelspel. Smith, eerste op de iilaatsings-rangljjst, won met 6-3. 6-3, 6-2 van de Nieuw Zeelander Onny Parun en Kodes triomfeerde met 6-2, 4-6, 6-1, 3-6. 7-6 over de Joegoslaaf Nikki Pilic. Rose- wall en Newcombe bereikten eerder de voorlaatste ronde. De strijd op de 400 m-vrije slag bete kende een sensationele start van de derde, zeer opwindende, zwemavond. Op het tweede nummer, de 400 m wissels- lag-dames, werd opnieuw een magische grens overschreden. Daarvoor zorgde de 17-jaiige Gudrun Wegner, die de onge looflijke tijd van 4.57,51 op het elektro nisch scorebord bracht. Een oovallende come-back van de Oostduitse, die bij de Europese titelstrijd drie jaar geleden in Barcelona ook een hoofdrol speelde, maar daarna weghakte. In München was zij er dan ook niet bij. Direct achter haar finishte de tweede Oostduitse. An gela Franke, die met 5.00,37 eveneens onder het door haarzelf enkele weken geleden in Utrecht gezwommen wereld record van 5.01,10 bleef De r+«i; Novella Calligaris, al jaren op grote toernooien goed voor ereplaatsen, werd derde met 5.02,2. Voor het absolute hoogtepunt werd vervolgens door de 19-jarige Schot Da vid Wilkie gezorgd. Hij was weliswaar op de 200 m. schoolslag met 2.20,94 (ver betering van zijn Europese record) als snelste uit de series nae- p-n-pn <,n> maar naar werd verwacht zou de Ame rikaanse favoriet John do r.-’nd- strijd in zijn voordeel weten te beslissen. Hencken on de ion m "1 de gouden medaille gewonnen en Wilkie moest toen me* c-n w-it televrs*ellr'nd^ vierde plaats genoegen nemen. Het duel leek een te vnri do s+r,iid in 1 München, waar de Amerikaan zich de sterksfp had getoond 1"(1 m 'a’ hij nog op kop, maar tegen de geweldige eird"rr;nt van de Scbo* w’s hh toch niet opgewassen: Wilkie 2.19,28 en Henc ken 2.19,95, waarmee beiden onder het SAINT-MALO. Stefan Kovacs, oud-trainer van Ajax en tegenwoordig oefenmeester van het Franse nationale team, heeft gemerkt dat Fransen gevoe lig zijn voor alles wat met wijn te maken heeft. Kovacs, die met zijn selec tie in Saint-Malo bivakkeert als voorbe reiding op de wedstrijd van zaterdag tegen Griekenland, besloot te verbieden dat er wijn bij de lunch zou worden geserveerd. Dit leverde de nodige kritiek op. Gevraagd naar het waarom van de maatregel verklaarde Kovacs: „Als wijn een gunstig effect zou hebben op voet ballers zou de tafel er altijd wel mee vol staan, maar ik heb begrepen dat wijn, zelfs de meest verfijnde, er niet bepaald toe bijdraagt de prestatie van een sportman op te voeren”- Ook Hans Parrel onderscheidde zich, maar dan in negatieve zin. Hij was schuldig aan'het tweede Spaanse doelpunt en ging kort daarna te keer tegen de Joegoslavische arbiter Ivko- vic, die de Hagenaar daarvoor van zelfsprekend voor de rest van de duur van de wedstrijd uit het water stuurde. Later raakte Nederland ook nog de goed spelende Gijs Stroboer kwijt. Een Spaanse trap veroorzaakte een gat in zijn trommelvlies. „Het is bij hem al de derde keer, maar het heeft geen schadelijke gevolgen. In de volgende wedstrijden kan hij ook weer meedoen. We moeten zijn oren BELGRADO. Het feest van Oostduitser Roland Matthes was maar van korte duur. Kort nadat hij in een nieuwe wereldrecordtijd zijn tweede ti tel had gekregen, gleed hij in het bin nenbad van het Tasjmadan-sportcom- plex uit. Hij raakte zo ernstig gebles seerd. dat hij naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Het was nog niet be kend of zijn enkel gebroken of gekneusd was. Het is praktisch wel zeker dat hij in Belgrado niet meer zal starten, het geen vooral voor de Oostduitse wissel slag-estafetteploeg een ernstige verzwak king betekent. De 200 m-vlinderslag-heren bracht een dubbele Amerikaanse zege. Back- haus klonte dank zi' een felle "--int Gregg, die op zijn beurt de Oostduitser Flockner maar nel ach*»- zie’’ w’st le houden. Hun tijden: 2.03,32, 2.03,58 en 2.0? De Ned^T?'’*3wns donderdag zeer bescheiden. Alleen José Damen bereike op de 400 m-wissel slag de eindstrijd. Zij deed dal met de nieuwe Nederlandse recordlHd van 5.12.17 (haar oude toptijd was 5.14,2). Zij slaagde er niet <n dt» -j de finale te prolongeren: achtste in 5.15.66. On de 200 rn-ni»,<I'a"'-’'C’'»n kwatn Karim Ressang niet tot een re vanche voor zijn melige ontreden on de 100 m, dinsdag. Zijn tijd van 2.14,61, waarmee hij 19e we-d, lae h’1"» 2 sec. boven zijn persoonlijke record. Een nog grotere teleurstelling was het zwemmen van Annette Segaar op de 100 m-vlin- derslag. Zij kwam met 1.07.06 (beste Hid 1.06,4) niet verder dan de 12e plaats. Bondscoach SiHers; D» kl-n ’roem hard aan. Vooral omdat zij dinsdag in de estafette zo goed was gegaan Ik kreeg de indruk dat ze nu te snel was afgeg-an. Oo d" '—-ede baan ging ze namelijk erg moeilijk”. De tips: 1. Bathmen-prijs: 1. Leny Special 2. Laetitia 3. Keizerin Carola. Outs: Lime du Bois. 2. Badhoevedorp-prijs: 1. Lestavil 2. Karam- ba 3. Kid Maaldrift. Outs: Katinka v. Wisch. 3. Boekelo-prijs: 3. Larens Trots 1. Kinglet O. 2. Katja Jolitha d’Aster. 5. Bome-prijs: 1. Irish Kan 2. Fletcher D 3. Gonda Scotch. Outs: Jello. 6. Bant-prijs: 2. Kapitein Scotch 3. Kaper W. 1. Inn Sprookjeshof. Outs: Isard H. 7. Barneveld-prijs: 1. King Hollandia Jasper 3. Jade. Outs: Jerolino. 9. Borculo-prijs: 1. Kolja T 2. Keep it Again. 3. lei Sprookjeshof. Outs: Idool Vre- denhof. 10. Beilen-prijs: 1. Kemal Hagheweyde. Jan de V 3. Koriena N Outs: Justissima. Rennen: 4. Criterium. 1. Fieldmaster Darling Caroline 3 Woodfeet’s Hope. Outs: Feuerglut. 8. Arklow Rock-prijs: 1. Merrygo 2. New Electric 3. Montyon Outs: Vista. De Alkmaarse piste brengt zondagmiddag (1.30 uur) wederom een tiental zwaar bezette koersen, die zoals op deze baan gebruikelijk zeer gevarieerd zijn uitgeschreven. In het sprintnummer met twaalf paarden kan Jan van Dooyeweerd zijn nu op Jan Wagenaar in wereldrecord (2.20,52) van de Amerikaan bleven. De Schot, die sinds een half jaar in Miami biologie studeert, is de enige we- reledrecvordhouder die het Britse zwem- imperium rük is. Gezien het feit dat hij een studiebeurs voor vier jaar in Amerika heeft, mag worden aangeno men dat hij ondanks zijn voor zwem men wat gevorderde leeftijd nog wel geruime tijd zal doorgaan. De twee laat ste nummers, de 100 m-vlinderslag-da- mes en de 200 m-vlinderslag-heren, le verden geen verrassi’"’"'""' °n e’’"r>m’n wereld- en Europese records op. Bij de dames zegevierde Ko-nelia Ender de kans op verbetering van haar wereldre cord verspeelde doo’- e°n 'litermate zwak keerpunt. Daardoor ook moest zij nog haar reserves c-.,--,—n landgenote Rosemarie Kother voor te blijven: 1.02,53 tegen 1.02,68. BELGRADO. De waterpolo’ers kunnen geen klokkijken. Donderdag, tegen Spanje, kwam dat heel duide lijk aan het licht. Telkens moesten zij vanaf de kant op de hoogte wor den gehouden van de speeltijd en de 45 seconden, terwijl beide duidelijk worden aangegeven. Deze tekortko ming van de Nederlanders kostte hun bijna de overwinning (5-4). Bonds coach Harry Vriend maakte zich vooral boos op de Utrechter Andy Hoepel- man, die in de slotfase onnodig op het Spaanse doel schoot, hetgeen bal bezit voor de Spanjaarden opleverde. Hoepelman dacht dat de 45 seconden, waarin op het vijandeiijk doel dient te worden geschoten, praktisch voor- (Henk van der Kraats^ en Darling Caroline (Vic Rabensteiner) de lakens weer in alle opzichten zal uitdelen. Indien Van der Kraats wint en dat zit er in omdat hij van deze stal de eerste keus heeft dan is het zijn 499e overwinning in een vlakkebaanren in ons land. MANCHESTER. George Best, de 27-jarige Brit die vorig jaar bekend maakte nooit meer te zullen voetballen, heeft donderdag laten weten dat hij volgende week bij Manchester United de training zal hervatten Tommy Docherty, de manager van de Engelse eerste divi- sieclub. zei. ..George en ik hebben een lang en openhartig gesprek gehad Hij heeft beloofd zich maandag voor de training te zullen melden. Ik geloof dat het hem ernst is. We zullen tot maandag moeten wachten en dan verdei zien”. De setstanden: 1-0, 1-1, 1-2 en 2-1. Het scoreverloop: eerste periode: 1-0, Veer (Franch uit het water); tweede periode: 1-1, Sans, 2-1, Stroboer; der de periode: 3-1, Veer (Rubio uit het water), 3-2, Ventura (Veer uit het water), 3-3, Canovas (Parrel uit het water); vierde periode: 4-3, Lande- weerd (strafworp), 5-3, Veer, 5-4, Ca novas. Beide ploegen scoorden twee keer uit normale spelsituaties. De Spanjaarden, die hun vedette Juan Jane disciplinair hebben gestraft en naar huis hebben gestuurd, zagen drie keer tijdens hun numerieke meerder heid geen kans de Nederlandse verde diging te kloppen. Rick Demont neemt hier op overtuigende wijze revanche op de Australiër Brad Cooper die in München goud vervoerde omdat Demont stimulerende middelen gebruikt zou hebben. En dan voldeed Roland Matthes don- jmvloon' '3 3 P *1 ’'pr’WVl- tingen. De Oostduitse rugslagspecialist wilde vor5» stoppen. Waarschijnlijk is hij onder drnk gezet en h*i maar door te gaan. De wijze waarop hij eer der deze weck we’""’*de on de ion m zijn wereldrecord scherper te stellen, we-d door ins’drr- pro test. Wel, op de dubbele afstand bleef een herhaling van d!" i’»»*” Met 2.01.87 verbeterde hij zijn vorig jaar in München gemankte '*’4d m?’ hï:na een volle seconde. De Hongaar verraste me1 een tweede 05,89) voor de Amerikaan Naber (2.06,91). De tips: 1. Sherry-prijs: 1. Linda 2. Karola v. Gonny 3. Loekl Dartel. Outs- Julia Axkit. 2. Champagne-prijs le afd.: 1. Lion Victory 2. Lloyd Buitenzorg 3. Keizerin Carola. Outs: Karson. 3. Moezel-prijs: 1. Joke Signal. 2. Kid Eemshorn. 3. Komiek Olivier Outs: Ineke. 4. Bordeaux-prijs: 1. Merite H 2. Mexico B 3. Mission Outs: Malia Buitenzorg. 5. Oporto-prijs: 1. Impuls W 2. Jolanda Z Outs: El Cid d’Aster. 6. Muskaat-prijs: 1. Ike Buitenzorg 2. Gay 3. Jungfrau W. Outs: Heidepark. 7. Made-ra-prijs: 1. Flevo 2. Fire Bird W. 3. Ideal Dear. Outs: Hilda Z. 8. Bourgogne-prijs: 1. Leila Signal 2. Lea W 3. Levrette P Outs Largo. 9. Beaujolais-prijs: 1. Lenie Bloemlust 2. Jos N 3. Indiana Hanover Cuts: Kei Buitenzorg. 10. Champagne-prijs 2e afd.: 1. Kwintus Harvester 2 Karl Dear 3. Lord G. Outs: Kwiek Volo. Beide rivalen lagen donderdagavond weer naast elkaar in de eindstrijd Cooper in de gunstigste positie, omdat hij zich met 4.02,38 als eerste had ge plaatst. Demont had in de serie zelfs nog een slechtere tijd gemaakt dan de Zweed Bengt Gingsjo: 4.04,77 tegen 4.04,35. Het werd een adembenemende strijd tussen Demont en Cooper, die beiden als eersten onder de 4 minuten- grens lagen. Demont finishte in 3.58,18 en Cooper in 3.58,70. Dat betekende dat het vorig jaar door de Amerikaan K-umpholtz gevestigde wereldrecord van 4 00.11 (dat deed hij nationale titelstrijd, finale vierde werd ploeg van München de recordlijst is verdwenen. De in Bel grado als derde eindigende Zweed Gingsjo bleef met 4.01,27 ruim 1,3 sec. onder het Europese record dat zijn land genoot Gunnar Larsson drie jaar geleden in Barcelona realiseerde. HK/ :inl

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 27