Conflict over Verontwaardiging over arrestatie van raadslid Bedoeling van vakcentrales met eis voor minimum prijscompensatie: Maatregel tegen zwendel in autobanden t Rijtoer met Tito op conferentie van niet-gebonden landen: Kamercommissie tegen nationale Economische macht gebruiken opa en onia recherche EEC blijft probleem Noren voor geluidsbanden komt voor hof een miljoen gulden aan prijzen Reisbureaus moeten bij koersdaling reissom verlagen SOEDAN VERBIEDT DEMONSTRATIES BELANGRIJK 3 V R U D A G 7 SEPTEMBER 1973 „Geen nullijn” :ken morgen start in deze i krant de Nationale Puzzelactie ten bate van Natuur* behoud en Natuurbescher* mingseducatie. Terugdeinzen Overbruggen Veertien partijen Opinieonderzoeken Hervorming VN Schoolgeld Jonge werknemers De progressieve partijen herinneren (Vervolg van voorpagina) (Van onze parlementaire redactie) rechtvaardiger inkomensverde- verdeling van (Van onze speciale verslaggever) de de rijtoer had de koninklijke de koffiemaaltijd gebruikt met honderden bestuurders uit alle De CPN roept verder alle progressie- ven op om de democratie weer te herstellen en de doofpot grondig te legen. Verleden week vrijdag werd het ge meenteraadslid verhoord naar aan leiding van schriftelijke vragen die zij had gesteld over een geheim rapport over 79 woningen. Terwijl de arbeiderspartij zich lijkt te hebben hersteld van haar interne strijd over de EEG, schijnt het niet- socialistische kamp nog met proble men te kampen over deze zaak. De CPN heeft de andere raadsleden een boycot voorgesteld, maar dit zou volgens .de PvdA en D’66 de zich de Hoewel aan het begrip economische machtsvorming, dat in velerlei toonaar den doorklinkt in de redevoeringen van de tientallen staatshoofden en regerings leiders, in Algiers meer inhoud zal wor den gegeven, deinst een aantal landen terug voor de politieke consequenties die hieraan verbonden zijn. Vooral de Aziatische staten India. Indonesië en Maleisië voorop huive ren voor een al te krachtige stellingna- me tegen het „westerse imperialisme”. Deze reserve kwam tot uiting in de rede van de minister van Buitenlandse Zaken van Maleisië, Abderrazak, die gis teren waarschuwde dat een te harde lijn tot polarisatie binnen de groep niet- gebonden landen kan leiden. bben iddel laat van kan <aal- ;eno- vrije van Aan- voor t het idel- libli- zijn voor rwijl :r, in itho- der ch in mten tigde gere- stu- ver- toren voor vezig ig is iepen :iaal- ogie. zal i be- iding rwijs van eco- hter- :hap- ibant ureel De Liberalen en de Centrum Partii erop raad nge- leedt ocu- het ïten- van be- •acht ssing >0’11- lelen rnn”. n de iring 1 dat i een t de >logie zou ;eko- 1969 rege- ings- ver- ning, tijen »«Hst tijen prof. op- als dat plos- van n te over. Wet Wet- 1 de i de ega- heid ie is r. G. was tuur me ita kken Het verslag bevat kritiek op de lande lijke opzet van de ooli+iediensten voor de beveiliging van het koninklijk huis, parketpolitie. (uchthave>-— 'erche, luchtvaartpolitie en politie te water. „De noodzaak van een landelijke opzet van deze diensten is niet aangetoond”, aldus leden van d^ Z:i <?- gen niet in te zien waarom gewestelijke korpsen deze diensten niet kunnen ver richten. eraan dat dit niet het eerste om vangrijke schandaal in Heerhugo- waard is. Het opbouwwerk, de ver brandingsoven (die nu afgebroken wordt), het verbieden van een film liepen ook uit op schandalen, waarbij de burgemeester direct be trokken was. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) hoopt spoedig een einde te kunnen maken aan de levensgevaarlijke zwendel met autoban den in de Nederlands-Duitse grensgebie den. Als bijvoorbeeld voor de bestrijding van de harde criminaliteit ee" zepv be perkte nationale recherche nodig is, zou dit kunnen worden ove-u-necn -'Mn- hof verslag van de Kamercommissie over de herziening van de nolitic"- n, r-mer_ leden dringen vrijwel algemeen aan op de instelling van gewestelijke nolitie Sedertdien is Noorwegen geregeerd door een uit drie partijen bestaande mini-coalitie van niet-socialisten. Met slechts 38 parlementariërs achter zich regeerden de Centrum Partij (agra risch), de Liberalen en de Christelijke Volkspartij onder Lars Korvald. Hoe wel de EEG nog steeds een schaduw werpt over het politieke leven en uit de opinie-onderzoeken blijkt dat de Andere strijdpunten in de verkie zingscampagne zijn traditioneel d ie van belastingen en welvaart. Ander Lange, een kennel-eigenaar, heeft zijn aanhang opheffing van alle be lastingen en staatscontrole in het vooruitzicht gesteld. Uit vrees stem men te verliezen, hebben alle partijen nu wel enige belastingverlichting in het vooruitzicht gesteld. Het is vrij wel zeker dat Lange een zetel zal behalen. Voor familie enkele delen van Nederland. De provincie- en gemeentebestuurders stoorden zich niet aan het protocol, zodat de bijeenkomst een informeel, maar ook een dringerig karakter kreeg. De volksvertegenwoordi gers verdrongen zich om een prinses of prins de hand te kunnen schuden. De drie vakcentrales zeggen in een toelichting op hun nota arbeids voorwaardenbeleid dat nu een structuur voor een regeling is gemaakt, die lijkt op het zogenoemde Haagse akkoord, waarbij werkgevers en werk nemers in de metaal betrokken waren het afgelopen voorjaar. „Door het stellen van een minimum van 160.- hopen we dat de lager betaalden beter aan hun trekken zullen komen”, aldus CNV-voorzitter Jan Lanser. Hoewel Israel in de Algerijnse ont werpresolutie over het Midden-Oosten op één lijn wordt geplaatst met Rhode- sië en Zuid-Afrika koloniale en raci ale onderdrukking wordt aangeno men dat de ontvoering van Saoedische diplomaten in Parijs de Palestijnen niet bepaald in de kaart speelt. OSLO (Reuter en DPA) In Noorwegen, waar zondag en maan dag de bevolking ter stembus gaat om de 155 leden van het nieuwe parlement te kiezen, heerst een algemeen gevoel van politieke on zekerheid dat in scherpe tegenstelling staat tot de stabiliteit die jaren lang de Noorse politiek heeft gekenmerkt. ALGIERS „De niet-gebonden landen beschikken over enorme energiebronnen en natuurlijke rijk dommen. En sommige van hen ook over aanzienlijke financiële midde len. Dit vormt samen een latente economische macht, die, mits goed gebruikt, de positie van de niet-ge bonden landen belangrijk kan ver sterken”. De economische controledienst zal vol gens minister Lubbers toezicht houden op deze prijsverlagingen. De minister heeft de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus gevraagd er voor te zorgen dat de reisbureaus uit eigen beweging aan cliënten een passende res titutie op de reissom verlenen. De orga nisatie van reisbureaus zou daarvoor be grip getoond hebben. Ook wordt de heer Molleman verwe ten nog opvattingen uit de vorige eeuw te hebben. Het Amerikaanse hof van beroep in Washington zal dinsdag aanstaande het verzoek van Nixons advocaten de beslis sing van de lagere rechtbank over de Witte-Huisbandjes teniet te doen, in be handeling nemen. Een week geleden heeft de rechter, die zich met de Watergate-zaak bezig houdt, John Sirica, bepaald, dat hij al leen naar de bandjes van het Witte Huis zal luisteren en op grond daarvan zal uitmaken of deze bandjes als bewijsma teriaal toegelaten dienen te worden. In totaal nemen veertien partijen aan de komende verkiezingen deel. Het huidige Storting telt maar 150 zetels die als volgt zijn verdeeld: Sociaal-democratische Arbeiderspartij 73, de (conservatie) Hoeire 29, de Cen trumpartij 20, de Christelijke Volks partij 14, de (Liberale) Venstre 13 en de Socialistische Volkspartij 1. Het nieuwe parlement zal 155 zetels tel len. democratie nog meer in gevaar brengen, omdat de gecombineerde HCP-fractie (Heerhugowaardse Christelijk PAK), de grootste in de raad, het beleid van mr. Molleman blijft steunen. Noren hun mening over toetreding wellicht wijzigen, zou het grote moed vereisen van een partij om zich open lijk uit te spreken voor een nieuwe lidmaatschapsaanvrage. Zelfs de ferventste aanhangers van een toetreding tot de EEG menen dat de toekomstige betrekkingen t ussen Noorwegen en de EEG gebaseerd moeten zijn op een vrijhandelsover eenkomst, waarover eerder dit jaar in Brussel is onderhandeld. De grootste partij, de Sociaaldemo cratische Arbeiderspartij, hoopt in het nieuwe Storting, zoals het Noorse De Joegoslavische president, die ook de vorming van een fonds voorstelde tot steun aan slachtoffers van agressie, ko lonialisme en vreemde bezetting, ver heelde niet dat voor een dergelijke sa menwerking politieke beslissingen moe- In open rijtuigen maakte de koninklij ke familie gisteren een rijtoer door Den Haag. Voorop reden koningin Juliana en prins Bernhard met zeven van hun kleinkinderen in het rijtuig. De Haagse bevolking juichte koningin, prinsen en prinsessen hartelijk toe in een feestelijk vlaggende stad. Het was langs de route drukker dan de laatste jaren op prins jesdag ooit het geval was geweest. Bij het paleis aan de Lange Voorhout door brak de menigte de afzetting om zo dicht mogelijk onder het balkon te ko men waarop de koninklijke familie ver scheen. Daar is geconstateerd dat malafide handelaren sommige banden die eigen lijk bestemd zijn voor caravans en der gelijke (zij kunnen geen snelheden van boven de 100 kilometer per uur door staan) verkopen als volwaardige auto banden. De verkopers slijpen speciaal voor dit doel de gebruik=ber>erkende co dering op de zijkant van de band weg. Op vragen ”"n he1 'h'vnede-Kamerlid Heijmans (KVP) antwoordt de minister dat on Euroneet nieuwe 'oor schriften bijna gereed zijn. Deze regels zullen zo qnoe-u„ mogelijk in Nederland worden ingevoerd. Eén van de voornaamste strijdpun ten in de campagne is wel geweest de kwestie van de toetreding tot de Eu ropese Economische Gemeenschap, waartegen het volk zich per referen dum vorig jaar september met 53 percent uitsprak en dat het aftreden tot gevolg had van het bewind van de arbeiderspartij van premier Tryg ve Bratteli. DEN HAAG. De reisbureaus die reizen naar Spanje en Italië organiseren en hun reissom hadden vastgesteld voor de daling van de koers van de Spaanse peseta met 10 percent en de Italiaanse lire met 20 percent dienen hun reissom- men te verlagen. De prijsverlaging dient gelijk te zijn aan de koerswinst met aftrek van de administratiekosten. Dat antwoordt minister Lubbers van econo mische zaken op vragen van de VVD’er De Beer. hebben categorisch verklaard niet met de conservatieven en Nieuwe Volkspartij, een liberale splintergroep, te willen verenigen in een niet-socialistische coalitie. Niette min hebben vooraanstaande leden van zowel de conservatieven als het centrum onlangs verklaard de kloof, veroorzaakt door de EEG-kwestie, te willen overbruggen. IEERHUGOWAARD. De affaire rond het verleden week vrijdag op het politiebureau vastgehouden Heerhugowaardse gemeenteraadslid mevrouw T. Sanchez-Tönco krijgt binnen de gemeenteraad een ver volg. De fracties van de PvdA en D’66 willen van burgemeester Mol leman een verklaring over deze zaak hebben, terwijl het districts- bestuur van de CPN-Noord-Hol- land zijn aftreden eist. In de verklaring van de PvdA en D’66 staat dat het optreden van de burgemeester minachting voor het raadswerk betekent en ook de de mocratie ernstig in gevaar is ge bracht. Veel aandacht wordt ook besteed aan de hervorming of anders gezegd, demo cratisering van de Verenigde Naties, waarvan vertegenwoordiger secretaris generaal Kurt Waldheim door de Alge rijnse president Boumedienne bij de plechtige opening van de conferentie zeer typerend werd ingeleid als „de ver tegenwoordiger van de rest van de mensheid”. Het overleg over vele ontwerpresolu ties, inzake Zuid-Afrika, Rhodesië, Na mibië, de oorlog in de Portugese kolo niën, het conflict in het Midden-Oosten, vindt al dagen lang achter gesloten deu ren plaats. Voor wat betreft de inkomensverbete ring in 1974 werd door de heer De Boon opgemerkt dat nog geen enkel percenta ge door de vakbeweging is ingevuld. Dat Als het donderende applaus dat ko- tiing Feisal van Saoedi-Arabië kreeg bij zijn aankomst bij het conferentiegebouw een graadmeter is, dan verwachten de Arabische landen nu kennelijk meer van de veelbesproken chantage met hun oliebezit tegenover Israels bondgenoten, de Verenigde Staten in de eerste plaats. En het zijn juist de conservatieve Arabi sche staten die over de grootste oliere serves beschikken, dezelfde landen die Tito opriep het begin van economische machtsvorming door de niet-gebonden landen mogelijk te maken. ten worden genomen. De noodzaak daar toe illustreerde het Joegoslavische staatshoofd met het cijfer dat 70 percent van de wereldbevolking over 15 percent van het wereldinkomen beschikt. De topconferentie van de niet-gebon den landen in Algiers is in alle opzich- en een poging tot machtsvorming in een wereld van grote getallen. De Egyptische president Anwar Sadat zei in zijn openingsrede: „Hier zijn on geveer twee miljard mensen vertegen woordigd.” De Joegoslavische president Tito gaf aan dit cijfer een andere di mensie: „Eén miljard mensen lijdt aan ondervoeding en de gezamenlijke schuld van de ontwikkelingslanden is nu tot 84 miljard dollar opgelopen.” Of een combinatie van opleiding en vorming. De werkende jongeren dienen hun sa laris te behouden tot een maximum van gemiddeld een dag per week. WASHINGTON. President Nixon is gisteren in beroep gegaan tegen een gerechtelijk bevel, geheime bandopna men van het Witte Huis over de Water- gate-zaak af te staan, met het argument, dat de betrokken rechter zijn constituti- nele bevoegdheid te buiten is gegaan. Met dit duidelijke appèl aan de rijke Arabische oliestaten riep president Tito, een van de grondleggers van de filosofie van de niet-gebondenheid, gisteren op de topconferentie van de niet-gebonden landen in Algiers, op tot een „vruchtba* re en beter georganiseerde samenwer king met als doel een snellere vooruit gang van de arme landen.” In een regeringsverklaring, die werd uitgezonden door Radio Ondurman werd voorts gezegd dat openbare bijeen komsten en demonstraties verboden zijn. Mensen die deze verboden overtreden zullen door een militaire rechtbank wor den berecht, zo heeft Radio Ondurman bekend gemaakt. De noodtoestand geldt voor geheel Soedan en zal vijftien dagen duren. De regering hoopt daarmee de „chaos en de tegen de regering gerichte provocaties” de kop in te drukken. „Betere regeling voor lager betaalden” hof van beroep wordt niet door drie, zoals de Zij voeren hiervoor „de belangrijkheid” van de In het urgentieprogram van de vakbe weging, een program met wensen voor het komende kabinetsbeleid, wordt on der meer gepleit voor de afschaffing van het schoolgeld voor kleuters. Bovendien wordt gevraagd om een beleidsplan ge richt op het tot stand brengen van een klassegrootte van 24 voor leerlingen tot ongeveer acht jaar en 30 voor oudere leerlingen. In 1974 moet begonnen worden met het terugbrengen van de klassegrootte met ten minste één punt, of zo veel meer als het beschikbare aantal kleuter leidsters en onderwijzers toelaat. De vakbeweging vraagt voorts van de overheid toestemming tot het nemen van experimenten met vormen om de demo cratie binnen de bedrijven te bevorde ren. Van de overheid wordt gevraagd hiervoor de wettelijke kaders en de financiële garanties te scheppen. Het overlegorgaan wil ook dat de overheid een onderzoek gaat instellen naar een mogelijke spreiding van de belastingin- houding op de vakantiegelden en een verruiming van de mogelijkheid tot af trek van kosten van verwerving, voort vloeiend uit ploegenarbeid. BEIROET AP. Het Soedanese mili taire regime heeft gisteren bepaalde constitutionele rechten opgeschort om daarmee te voorkomen dat de studen tenrellen en de stakingen uit de hand lopen. wil man laten afhangen van de gestegen arbeidsproduktiviteit. „In ieder geval zullen wij bij voorbaat een zgn. nullijn niet aanvaarden”, zei hij. De vakbeweging meent voorts dat het prijsbeleid ook in 1974 aan stringen te regels gebonden moet worden. Er moeten waarborgen komen dat de prijs stijging in 1974 beperkt zal blijven tot een nader te bepalen percentage ten opzichte van 1973. Uitgangspunt bij dit prijsbeleid is voor de vakbeweging het in 1973 door de minister van Economi sche Zaken gevoerde beleid. De partij heeft 73 zetels. De Socia listische Volkspartij, de Communisten en de Democratisch Socialisten waarvan slechts de eerste één zetel heeft, komen in alle kieskringen met één lijst uit en hopen op tien zetels in het Storting. DEN HAAG. Leden van een bij zondere commissie uit de Tweede Kamer vinden de instelling "an '■'•'■Ie recherche „onaanvaardbaar”. Er bestaat, naar de mening van ^er.e Kam- -’-it-Tt, zo’n duidelijke samenhang tussen re- «Jq4 4e recherchetaken niet afzonderlijk ver richt kunnen wn-den parlement heet, een meerderheid te behalen. De hoop is gebaseerd op opinieonderzoeken van maart, volgens welke de partij 50,4 percent van de stemmen zou krijgen, maar latere onderzoeken gaven de partij maar 39,9 percent. In de definitieve nota heeft de vakbe weging aandacht geschonken aan de jongere werknemers. Volgens de nota moeten werknemers van 17 jaar in staat worden gesteld tot het volgen van: Een opleiding die in het belang is van een door de werknemers vervulde of te vervullen functie; Een vormingscursus; Een opleiding in het kader van het leerlingenwezen; De advocaten van de Amerikaanse president hebben ook er op aangedron gen. dat de zaak door alle negen réch ters van het behandeld en gewoonte is. buitengewone zaak aan. Samen met de werkgevers wil de vakbeweging komen tot een schema voor iedere cao. Aan dit schema zal de uitbetaling van de prijscompensatie in iedere bedrijfstak moeten voldoen. Uitgangspunten voor het arbeidsvoor waardenbeleid voor 1974 moeten volgens de vakbeweging zijn: —Een ling: Een rechtvaardiger zeggenschap en kennis; Het verwezenlijken van een gewenst niveau van collectieve voorzieningen en sociale verzekeringen; Het terugdringen van de werkloos heid; Een krachtiger prijsbeleid. Dit rapport sprak een vernietigend oordeel over de toestand van deze huizen uit. Mevrouw Sanchez werd pas na bemiddeling van het Twee- de-Kamerlid Anneke Goudsmit vrijgelaten. —a - J k 'JT 'igfe. jp:| i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3