VNO en NCW: Massale hongersnood bedreigt wereld bedrijven te Veel belangstelling voor rijksbegroting I Kabeljauwoorlog gaat scherper worden Industriebond CNV wint spijt- leden EU BEURS Anderen W I I i 1 Beter resultaat bij NBM w Chinese handel met buitenland sterk gestegen eetrmiljoen gulden aan prijzen 3 „Lonen en prijzen gelijkwaardig behandelen” Broodprijs is nog te laag dit: Wie heeft er gelijk? I N 1 s a si® Sommige mensen hebben ditbeeld van de politie: VANDAAG 1 11 Bij nieuwe grote misoogst start de Nationale Puzzelactie met meer dan ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1 973 1 I Slecht nieuws I Dollar FE L L Negen percent Inbreken mag nietVrouwen aanranden J en doorrijden na een aanrijding evenmin. I Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. i ’n Universiteit bezetten, parkeren op de I stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie dó&r iets tegen doet, klinken I er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van I die protesten wordt Hij heeft de wetten I niet bedacht Hij moet er wèl voor zorgen g dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z’n taak. Soms leidt die taak tot het aanhouden van een automobilist die te hard heeft gereden. Soms tot zomaar een praatje op een bank in het park. Daarom zal de een de politieman wjK zien als een boeman. En de ander /O als een soort weldoener. 7e b -sten allebei ongelijk. Bakkerijstichting Werkgevers contra vakcentrales >p et Damrak blaast stoom af (Van onze beursmedewerker) y It n s s 1 n I. 1 F V ge- de ia ir De bank k B »1, d- is te 1 i. CU 10 ll- s- RIJSWIJK. De resultaten van de Verenigde NBM-bedrijven over de eerste zeven maandenperiode van 1973 zijn ho ger geweest dan die van het vergelijkba re tijdvak in 1972, zo heeft de raad van bestuur bekendgemaakt. De marktpositie van NBM is versterkt. J UTRECHT. De Industriebond CNV heeft de afgelopen weken in vijftien ledenvergaderingen nagepraat over de stakingsacties in het voorjaar en het daarbij door de bond gevoerde beleid. In het voorjaar was er enig ledenverlies, omdat sommige leden het principieel oneens waren met de stakingsacties. Hetzelfde was overigens het geval vorig jaar toen de industriebond CNV zich van acties in de metaal distantieerde. De geconsolideerde omzet over 1973 zal, naar verwacht wordt 450 mln benaderen (v.j. 300 mln.). De raad van bestuur verwacht dat de winst per aan deel hoger zal zijn dan in 1972 7,76) het geval was ondanks een door overne mingen met 36 pet. uitgebreid aandelen kapitaal. TOKIO. De handel van de Volksre publiek China met het buitenland is in het afgelopen jaar met bijna een kwart toegenomen ten opzichte van 1971. Naar schatting was met de handel een bedrag van nominaal 5,71 miljard Amerik aanse dollars gemoeid. Na correctie van de nominale groei wegens de zwevende wisselkoersen bedroeg de reële waarde van de Chinese handel in 1972 in totaal 5,2 miljard dollar, 24,7 percent meer dan de 4,6 miljard dollar in het voor gaande jaar. Dat heeft het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. De cijfers werden samenge steld op grond van gegevens die werden ontvangen van de Japanse ambassade in Peking. De uitvoer van China steeg in het jaar met 27 percent tot naar schatting 2,93 miljard dollar en in de invoer met 23 percent tot 2,78 miljard. Er was derhal ve in 1972 sprake van een exportover schot van 152 miljoen dollar. De handel met de vrije wereld, in het bijzonder met Japan, groeide opmerkelijk, terwijl de handelsbedrijvigheid met de commu nistische landen iets afnam. De handel van de Volksrepulbiek Chi na met de „vrije wereld” bedroeg bijna 77 percent van de totale Chinese handel en ruim 62 percent kwam voor rekening van de handel met de meer ontwikkelde landen. Voor Koninklijke Petroleum was de week eigenlijk al niet erg prettig begon nen nadat de oliestaat Libië ook de oliebezittingen van de Koninklijke Shell naastte. De hierdoor ontstane onzeker heid en vooral het dreigement van ande re Arabische oliestaten de olie inzet te maken van de strijd met Israel hadden wel degelijk koersdrukkende gevolgen voor de meeste petroleumaandelen. SCHERP IN REACTIE waren echter de BOZ en Elsevier. De obligatiemarkt hield zich rustig en gaf blijk zich voor lopig rond 9 percent te willen stabilise ren- „We zijn blij dat we het gedaan heb ben want er is op nuttige en diepgaande wijze gediscussieerd, waardoor veel mis verstanden uit de weg zijn geruimd” zo vatte een woordvoerder van Industrie bond CNV de eerste indrukken van de vergadering samen. De vergaderingen werden niet alleen bezocht door kritici, maar ook door ex-leden. Enkele tiental len kondigden aan dat ze als lid in de Industriebond CNV zullen terugkeren of voegden meteen de daad bij het woord. „We hebben van onze fouten ook weer geleerd”, aldus de woordvoerder, die te kennen gaf dat veel misverstanden zijn ontstaan door een onvolledige, gebrekki ge of trage voorlichting aan de leden. Het NCW concludeert dat de inflatie- bestrijding voor de vakbeweging slechts een middel is om bijvoorbeeld de werk loosheid terug te dringen. Het wijst erop dat ministers van het kabinet-Den Uyl hebben gesteld dat vermindering van het inflatietempo wel een hoofddoel is om de zwakke groepen te beschermen. De geld- SLECHT NIEUWS zoals bij de IHC- Holland daarentegen, die in Amerika bij het bouwen van boortorens in zee 35 miljoen gulden heeft verloren, werd echter wel zwaar aangerekend en het aandeel daalde verder van 72 tot rond 55. Ook Van Berkel, Holec en Naarden moesten terug door enigszins gereser veerde bedrijfsmededelingen. Op de valreep van het vorige week einde bleek de eens met zoveel fanfare aangekondigde fusie tussen Centrale Suiker, Gist-Brocades en de Meneba ge heel te zijn afgesprongen waardoor ieder zijns weegs is gegaan. Voor Gist-Broca des betekende dat een herstel van 5, voor Meneba echter een verlies van f 25 en voor Centrale Suiker weer een winst van 100. Deze week liep ook het bod af dat de KSH op aandelen Centrale Sui- kermaatschappij heeft gedaan, zodat de spanning nu ten top is gestegen in hoeverre het dit concern zal gelukken er met de suikerkluif vandoor te gaan. De Coöperatieve Suikerunie heeft wel een, naar haar zeggen, aanzienlijk hoger bod toegezegd, maar heeft weer de be kende slagen om de arm moeten houden vanwege de nog niet ontvangen toestem ming van de EEG. Verder bleef het deze week vrij kleurloos op de lokale markt. Alleen kreeg het fusievoornemen tussen de KNSM en de Handelmaatschappij Ceteco nog ruime aandacht en bracht de koers van de laatste van f 165 tot dicht tegen de 200. brieven, waarvan dus flinke porties zijn afgenomen. Nu er nieuwe onrust op valutagebied is ontstaan, moet echter voor een nieu we aantasting van het internationale rentepeil worden gevreesd. Daarbij heeft president Nixon meegedeeld in de ko mende maanden nieuwe geldverkrappen- de maatregelen te willen afkondigen, zodat de rente in dat land weleens tot boven de 10 percent zou kunnen gaan stijgen. Nu is het peil daar nog juist beneden dit niveau blijven hangen. Kort om, tekenen voor een drastische kli- maatwijziging op rentegebied zijn er nog niet. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Uit de eerste re acties van de centrale werkgevers organisaties op de nota arbeids voorwaardenbeleid van de vakbe weging komen duidelijk de tegen stellingen tussen de sociale part ners naar voren. VNO en NCW staan erop, in tegenstelling tot de vakbeweging, dat lonen en prijzen i REYKJAVIK. Premier Olafur Jo- hannesson van Ijsland heeft gisteren verklaard dat hij zijn kabinet zal voor stellen de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken zodra een Brits marineschip opnieuw een IJslands schip ramt. Hij zei tegen verslaggevers tijdens een bijeenkomst van de progressieve partij dat hij dit voorstel dinsdag zal indienen- Aankopen die in eerste instantie in Amerika met vreugde werden begroet. Er werd voordeel ingezien voor de boe ren, voordeel voor de betalingsbalans en men zag het als een uiting van de verbeterde Oost-West-verhouding. Die vreugde is inmiddels omgeslagen in verbittering. De graanverkopen heb ben geleid tot een graanprijsinflatie van grote omvang waar vooral de boeren zich de dupe van voelen. Sedert de transactie met de Russen zijn de prijzen immers met ruim vijftig percent geste gen. Friesch-Groningsche Hypotheek- heeft het plan bekendgemaakt beursnotering aan te vragen voor de kortgeleden gecreëerde 9 percent pand- Het centrale bestuur en de parle- mentsfractie van de partij hebben een dergelijk voorstel van de premier don derdag als punt van partijpolitiek aan vaard. Johannesson zei tevens dat hij en zijn regering overwegen de betrekkingen met de NAVO radicaal te wijzien omdat het bondgenootschap niets gedaan heeft om Ijsland te verdedigen tegen de „Britse agressie”. Sinds Ijsland zijn territoriale wateren een jaar gelden van 12 naar 50 mijl uitbreidde hebben zich elf incidenten met Britse schepen voorgedaan. gelijkwaardig worden behandeld. De inflatiebestrijding moet voorop blijven staan, deze centrale doel stelling hebben de vakcentrales losgelaten. De benadering van NVV, NKV en CNV is eenzijdig in deze situatie. Het totstandbrengen van centrale afspraken wordt moeilijk, aldus de werkgevers. Be treurd wordt dat een overeen komst over het arbeidsvoorwaar denbeleid afhankelijk wordt maakt van toezeggingen, die overheid op ander terrein doet. Het parlementslid concludeerde op grond van recente cijfers, dat de daling in het broodverbruik zich thans heeft gestabiliseerd op rond de 65 kilo per jaar per hoofd van de bevolking. In 1960 lag het gemiddelde op 85 kilo. Het aantal broodbakkerijen daalde vorig jaar met 471 tot 5.070 ten opzichte van 1970. Deze verkochten niettemin voor 1,2 mil jard gulden aan brood. In de afgelopen tien jaar besteedden de mensen in Nederland percentagege- wijs steeds minder geld aan voeding. Van de totale particuliere consumptie werd in 1963 36 percent aan voeding uitgegeven, waarvan 6,6 percent aan brood. Deze cijfers zijn in 1972 gedaald tot respectievelijk 26,5 en 5,5 percent. MAAR DE TOENEMENDE spannin gen rond de dollar deze week die zoals gewoonlijk vergezeld gaan van een da lende koersontwikkeling voor deze munt had direct beursdrukkende gevolgen voor onze internationals- AMSTERDAM. In deze onvolledige beursweek, Wall Street was maandag en Damrak woensdag gesloten, bleef het grotendeels rustig. De internationals le verden nieuwe teleurstellingen op. De lokale markt werd onregelmatig en breidde het herstel van de tweede au- gustus-helft niet verder uit. Er wordt duidelijk stoom afgeblazen nu het her stel is uitgeraasd. Twee belangrijke gebeurtenissen wer pen daarbij al dagelijks hun schaduwen vooruit: de grote jaarlijkse conferentie van het Internationale Monetaire Fonds in het laatst van september die vooral voor het internationale valutaverkeer van groot gewicht is, alsmede het indie nen van de rijksbegroting op de derde dinsdag van deze maand. Vooral dat laatste interesseert de Amsterdamse beurs bijzonder. DE KOMENDE vergadering van het IMF werd al meteen na Labourday af gelopen week maandag dus voelbaar aan een toenemende spanning rond de dollar en het Engelse pond. Hoewel ook dit maal op de komende jaarvergadering nog geen fundamentele wijzigingen in het internationale monetaire bestel zul len worden aangebracht, mag worden aangenomen dat toch speculaties daaro ver voorlopig nieuwe onrust in het in ternationale valutaverkeer te weeg zul len brengen. Daarbij wordt er binnenskamers wel degelijk serieus gestudeerd over een al ternatief voor het huidige monetaire be stel, maar het lijkt nog niet aannemelijk dat hieraan nu al verstandige woorden zullen worden gewijd. Daarvoor heeft de tijd van voorbereiding nog te kort ge duurd. ontwaarding moet worden aangepakt door de stijging van Ionen en prijzen in een operatie terug te dringen- Maar de vakcentrales spreken slechts van strakke beheersing van lonen en prijzen. Matiging van lonen wordt afhankelijk gesteld van de toegeeflijkheid van de regering aan de wensen van de vakbe weging. De christelijke werkgevers voe len er niets voor „terecht te komen tussen de hamer van het strakke prijs beleid en het aambeeld van forse loonei sen”. Tot dusver zijn alle partijen het eens geweest over gelijkwaardige behan deling van lonen en prijzen. Het valt het NCW op dat de vakbewe ging niet rept van inspraak van niet onder een cao vallende werknemers, die volgens de vakcentrales wel onder een cao zouden moeten worden gebracht. Het beleid voor herverdeling van inko mens geeft de lager betaalden bij infla tie, omdat zij er bij prijsstijgingen meer op vooruit gaan dan de middengroepen. Op deze wijze wordt de inflatiebestrij ding steeds moeilijker, aldus het NCW. Hogere winst Hagemeyer. In het bijzon der door de betere uitkomsten van de overzeese handelsactiviteiten is de winst van Hagemeyer NV over het eerste halfjaar van 1973 hoger geweest dan die over de overeenkomstige peri ode van 1972. Bijzondere omstandighe den voorbehouden, verwacht de raad van bestuur dat de winst per aandeel over het lopende boekjaar niet zal onderdoen voor die van 1972. British Enkalon. De winst voor belastin gen van British Enkalon (onderdeel van het Akzo-concern) heeft in het eerste halfjaar 1973 ruim 1,5 mln pond bedragen tegen 33.000 pond in dezelfde periode van 1972, aldus het bedrijf. De omzet steeg van 12,6 mln tot 18,9 mln pond en de bedrijfswinst van 213.000 tot ruim 1,6 mln pond. Na aftrek van belastingen en minder- heidsdeelnemingen resteert een bedrag van ruim f 1,2 mln pond (v.j. 33.000 pond). Meer winst. De geconsolideerde netto winst van Internatio-Muller N.V. over het eerste halfjaar van 1973 is met ruim 52 procent tot bijna f 25 miljoen gestegen. Dit blijkt uit het halfjaarbe richt. Deze stijging was te danken aan een toeneming van de bedrijfswinst met 3 mln ofwel ongeveer 10 per cent en aan enige belangrijke buiten gewone baten, die ten dele niet aan belastingheffing onderworpen zijn. De omzet steeg in de eerste zes maanden van 1973 van ƒ990 mln tot 1.135 mln. Winstherstel bij Naarden. Naarden In ternational (producent van reuk- en smaakstoffen) heeft in de eerste helft van het lopende boekjaar een omzet stijging behaald van 11,1 pet. omhooggestuwd. De tarweprijzen In de grote exportlanden als de Verenigde Staten en Canada zijn al met meer dan 75 percent opgelopen. Het gevaar bestaat dat de ontwikkelingslanden, waar de helft van alle exporttarwe naartoe gaat, straks geen geld genoeg zullen hebben om die hoge prijzen op te brengen. Over de oorzaken van de nu heersen de graanschaarste is al veel gefiloso feerd. Feit is dat de hoofdoorzaak ligt in de Sovjet-Unie, waar grote misoogsten aanleiding vormen voor massale graan- aankopen in Amerika- ROTTERDAM. De minimum broodprijs, die met ingang van 12 juli met 4 cent is verhoogd tot 75 cent, zal naar het oordeel van de Nederlandse Bakkerij Stichting verder moeten wor den verhoogd. „De voor deze verhoging aangevoerde cijfers zijn keihard, maar bij een kabinet van welke samenstelling ook had er niet meer ingezetenen”. Dit zei het Tweede-Kamerlid A. J. W. Kros- se vandaag bij de opening van de inter nationale bakkerijtentoonstelling „Ibak- to’73” in de Ahoyhallen in Rotterdam. Om zich niet teveel op politieke terrein te begeven ging de heer Krosse hier verder niet op in. Hij zei wel de vraag, of de overheid ten eeuwige dage moet doorgaan met het toestaan van een mi- nimumbroodprijs, niet te durven bea men. (Van onze redactie economie) HAARLEM. De graanvoorraden in de wereld zijn de laatste twintig jaar nog nooit zo klein geweest. Een gevolg daarvan is dat de prijzen omhoog schie ten. In een pas verschenen jaarverslag van de FAO, de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties, wordt opnieuw gewaarschuwd voor ern stige tekorten. Graandeskundigen voorspellen een ca- testrofe wanneer er zich nog één grote misoogst zal voordoen. Een catastrofe in de vorm van massale hongersnood. Som bere en ook cynische geluiden wanneer bedacht wordt dat op dit moment al velen hongerlijden zodat er nu al, zij het plaatselijk, van catastrofes sprake is. De door de FAO gevreesde tekorten zullen zich overigens ook juist in die hongergebieden manifesteren. Zelfs bij volgende misoogsten zal de Nederlandse consument, evenals zijn collega in de andere hooggeïndustrialiseerde landen zijn dagelijks brood niet hoeven te mis sen. Hooguit er wat meer voor moeten betalen. Catastrofes blijken zich altijd bij voorkeur in ontwikkelingslanden te moeten afspelen. De sterk gestegen vraag naar graan heeft de prijzen op de graanmarkten Koninklijke moest deze week dan ook terug naar nieuwe laagterecords van het jaar en verloor daarbij circa vijf gulden. Philips die aanvankelijk nogal uitschoot op de verrassende aankondiging van 25 percent bonus was daarbij ook genood zaakt de weg terug weer in te slaan, evenals Unilever. Tekenend voor het on gunstig wordende beursklimaat was ook de flauwe stemming voor het bieraan- deel Heineken. Het naderende politieke gerommel nu Nederland na deze feestweek op de drempel staat van de eerste grote krachtmeting tussen de nieuwe regering en het parlement, verlamde op duidelij ke wijze de kooplust van menigeen. De lokale markt had dan ook weinig te doen hetgeen wel duidelijk bleek uit de geringe reacties die gunstige tussentijdse bedrijfsmededelingen konden veroorza ken. De NDU, ACF, en Intematio-Muel- ler kwamen maar nauwelijks van hun plaats, ook al beloofde een zeer fraai eerste halfjaar hier een gunstig resultaat voor geheel 1973. Thyssen-Bornemisza. Met het oog op verdere centralisatie van het groeps- beleid zijn de staven van de divisies van de Thyssen-Bornemisza Group sa mengevoegd met de centrale groeps- staf op het hoofdkantoor in Amstel veen. In verband hiermede is ook het kantoor van de divisiehandel en tran sport in Rotterdam opgeheven.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11