ONVERWACHT SUCCES NA TELEURSTELLING ZILVER Brigitha verdeelde Kritiek van krachten nu goed Europa Cup atletiek dames: OOSTDUITSE OVERMACHT Trainer Rab stelt hem ook niet tegen Roda op Paul van der Meeren Kovacs neemt Okker redde het - niet met Riessen BELGRADO IN CIJFERS ISPORWMB Harry Vriend Bakker (NAC) 2 duels geschorst Overrompelende eindsprint 5 debutanten Cruyff en Krol in Europese selectiegroep Interland op t.v. „Ik ben de nieuwe zondebok” WATERPOLOTEAM FAALDE 12 13 ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1 973 Resultaten ■I Enith Brigitha (links) op het erepodium in Belgrado. Naast haar Melisa Belote (eerste) en Andrea Gyarmati (derde). bevestigde bondscoach Sitters, Igt (Van onze sportredactie) gulden is opgelegd- De straf heeft overi- Trainer Jan Rab en keeper Paul van der Meeren in een veelzeggende houding naast elkaar. es- iar lOg ijd rer De ■ns Ruth Fuchs, juichend na haar verbete ring van he,t wereldrecord speerwerpen dat ze al in haar bezit had. lersgroep gehad waarin ik heb toege zegd dat ik mij voor de volle honderd procent zal inzetten op de training. Of het veel zal uithalen weet ik ook niet want ik heb het gevoel dat Rab mjj toch niet meer opstelt”. tot 1IJ de -de FOREST HILLS. Tom Okker en zijn partner Marty Riessen zijn in de halve finales van het herendubbelspel uitgeschakeld. De Australiërs Owen Da vidson en John Newcombe versloegen het Nederlands-Amerikaanse duo met 7- 6, 6-7, 6-2. Daarna versloegen ze in de finale hun landgenoten Rod Laver en Ken Rosewall: 7-5, 2-6, 7-5, 7-5. ■iet es en, zer A’- n), DC m), oe- se: ni- m- n); DC 4, af te len ae- eer ans ■nd die in- •an ré, er, (Van onze speciale verslaggevers) BELGRADO De totaal uitgebluste Nederlandse waterpoloploeg heeft ook nog zijn kans op de eerste plaats in het troosttoernooi verspeeld. Het aan alle kanten rammelende team verloor met 5 6 van Roemenië. In de daarop volgende week ver zaakte Van der Meeren zijn plicht op de training. Na een gesprek met Rab waren er opnieuw moeilijkheden in de wedstrijd tegen Herakles Tessalo- niki. Van der Meeren toonde te wei nig interesse bij de warming-up en verliet vijf minuten voor het einde van de wedstrijd de spelersbank. Het gevolg was een boete van honderd gulden. Rab: „Bovendien neem ik het niet als een speler tijdens de warming- up met zijn handen in de zakken loopt en naar de keedkamer ver dwijnt zolang de wedstrijd niet is afgelopen. Zo lang ik trainer ben zal ik dat niet accepteren.” (Van onze speciale verslaggever) BELGRADO. Enith Brigitha is over haar dode punt heen. Een aantal gesprekken met bondscoach Bert Sitters en haar trainster Wil Storm hebben zeer heilzaam gewerkt. Vrijdagavond bewees Enith dat zij nog wel degelijk meetelt in de wereldtop: zilver op de 200 meter rugslag in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 2.22,15. Na de teleurstellende vijfde plaats op de 100 meter werd gevreesd dat de 16-jarige IJ-zwemster ongeschikt was voor grote, belangrijke wedstrij den. Haar animo leek ook iets te zijn afgebrokkeld, maar nu ziet zij het zelf weer helemaal zitten. Hoe gemotiveerd ze wel is, bewijst haar uit spraak: „Ik zou die 100 meter graag over willen doen”. Van der Meeren: „Tegen Go Ahead heb ik inderdaad een ongelukkige wedstrijd gespeeld. Ik liet twee bal len uit mijn handen vallen, wat twee doelpunten werden. Maar dat is toch geen reden om mij buiten het elftal te laten? Wel ben ik daardoor nog eens gaan nadenken over de kwetsba re positie die je als voetballer in neemt. Een trainer kan vijf wedstrij den achter elkaar in zijn taktiek falen zonder dat je daar iets over hoort maar als je als voetballer een wed strijd slecht speelt sta je er naast. Ik Wel logisch, maar toch meent Van der Meeren: „Beseft die man wel hoe veel mensen ik moet knippen in mijn kapperszaak voordat ik die honderd gulden boete er uit heb. Ik heb er niet eens zo bij stil gestaan. Ik wil alleen in een optimale omgeving mijn werk doen. Dat is nu niet mogeljjk. Ik heb wel een gesprek met de spe- DEN HAAG. Ad Bakker van NAC, de Nederlandse vertegenwoordiger in het Europa Cup II-toernooi, is ingaande 7 september uitgesloten voor twee achter eenvolgende bindende wedstrijden, ter wijl hem bovendien een boete van 100 De succesvolle race van Enith verliep wat de hoofdzaken betreft geheel vol gens planning. Zelf zegt zij daarover: „Ik start meestal te snel. Op de 100 meter had ik dat ook gedaan, maar nu ben ik langzaam weg gegaan. Nu had ik ook een goede eindsprint, al heb ik me daarbij niet op anderen kunnen richten. Ik wist niet waar de anderen lagen en Ik wist ook niet op welke plaats ikzelf lag”. ,.Ja,” Enith heeft geleerd haar krachten beter te verdelen. Eigenlijk is dat na Meppel begonnen, toen ze op de nationale kam pioenschappen op de laatste 20 van de 200 meter helemaal stil viel. Ze is nu rustig vertrokken, waardoor ze in de slotfase nog voluit kon gaan. Dat opbou wen van een race is ook vreselijk be langrijk. Eén seconde te snel op de eerste honderd meter kun je met drie, vier seconden op de tweede 100 moe ten betalen. En het is nu eenmaal zo dat de strijd op de laatste 50 meter wordt gemaakt”. Ook de oogst aan Europese records was schraal. De Italiaanse Novella Calli- garis stelde op de 400 meter vrije slag haar eigen Europese toptijd scherper. Achter de Amerikaantjes Greenwood (4.20,28) en Rothammer (4.21,50) werd zij met 4.21,79 derde. En op de 200 meter schoolslag, die een dubbele Oostduitse triomf opleverde, was winnares Renate Vogel met 2.40,01 bijna 0,3 sec. sneller dan haar landgenote Hannelore Anke (nu tweede met 2.40,49) enkele weken gele den in Utrecht. Dames. 400 m vrije slag: 1. Heather Greenwood (VS) 4.20.28. 2. Keena Rothammer (VS) 4.21.50. 3. Novella Calligaris (It) 4.21.79. 200 m schoolslag: 1. Renate Vogel (Odl) 2.40.01 2. Hannelore Anke (Odl) 2.40.49. 3. Lynn Colella (VS) 2.41.72. 200 meter rugslag. 1. Melissa Belote (VS) 2.20.52. 2. Enith Brigitha (Ned) 2.2215. 3. An dres Gyarmati (Hong) 2.22.48. Heren. 200 meter wisselslag. 1. Gunnar Larson (Zwe) 2.08.36. 2. Stan Carper (VS) 2.08.43. 3. David Wilkie (GB) 2.08.84- 4 x 200 meter vrije slag estafette. 1. Verenigde Staten (Kurt Krump- holz, Robin Backhaus, Richard Klatt en James Montgomery) 7.33.22. 2. Au stralië 7.43.65. 3. West Duitsland 7.43.68. Verder mag niet onvermeld blijven dat de Zweedse zwemveteraan en Olym pisch kampioen Gunnar Larsson (22) op imponerende wijze de aanstormende jeugd op de 200 meter wisselslag achter zich wist te houden. De Zweed, nog altijd wereldrecordhouder, finishte in 2.08,36 voor de Amerikaan Carper (2.08,43) en de Schot Wilkie (2.08,84). 100 meter: sec. 2. PARIJS. Het Franse voetbalelftal, dat vanavond voor het eerst onder leiding staat van Stefan Kovacs, is voor de vriendschappelijke wedstrijd tegen Griekenland, aanzienlijk verjongd. Een aantal ervaren spelers, onder wie doel man Carnus, is vervangen. Vijf spelers zonder enige internationale ervaring ma ken hun debuut. Slechts Tresor, Adams en Bereta zijn nog over van het team dat vorig jaar in Athene met 3-1 won. VELSEN Ook morgen tegen Ro da JC zal niet Paul van der Meeren maar reserve-doelman Bloem in het doel van Telstar staan. Een opmerke lijke mutatie die volgens Telstar-trai- ner Rab het gevolg is van het feit dat Van der Meeren de laatste weken wat uit vorm is. Van der Meeren bestrijdt die visie hardnekkig en heeft het gevoel dat hij niet vanwege zijn verminderde capaciteiten buiten het elftal wordt gelaten maar vanwe ge een persoonlijk conflict met trai ner Rab, dat al jaren sluimerde maar na de wedstrijd tegen Go Ahead naar de oppervlakte kwam. voelde echter dat Rab die wedstrijd tegen Go Ahead zou aangrijpen om mij de week daarop niet op te stel len.” Deventer heeft zich kandidaat ge steld voor de organisatie van de schaats- interland Nederland-Noorwegen op 22 en 23 december. Leo Horn is in zijn textielhandel een halve ton verloren door oplichting. Hij behoorde tot de slachtoffers van een in Bergen (NH) wonende stoffenhande laar tegen wie een gevangenisstraf van 12 maanden (waarvan 4 voorwaardelijk) is geëist. De Rus, Pavel Lednev versterkte zijn leidende positie in het wereldkampioen schap moderne vijfkamp. Hij won het pistoolschieten. In de Bundesliga verloor Hannover ’96 met 2-3 van Kickers Offenbach. Op 2 oktober verdedigt Joe Bugner zijn bokstitel in Londen tegen de Itali aan Ros. De Fransman Mintkewiecz leidt nog steeds in de wielerkoers „Tour du Nord”. Hij staat 44 seconden voorop Vasseur. Met een achterstand van 1.04 is Priem de beste Nederlander: 6e. De Noord-Ierse voetbalbond heeft laten weten George Best met open ar men te zullen ontvangen. Wanneer Best wil kan hij op 26 september de kwalifi catiewedstrijd voor het wk spelen tegen Bulgarije. Rab: „Ik heb nog nooit een speler ontmoet die staat te juichen als hij buiten het elftal wordt gelaten. Ik heb met Van der Meeren over zijn slechtere vorm gesproken. Wij waren het toen met elkaar eens. Als ik dan op de training toch weer enkele be denkelijke punten bij Van der Mee ren constateer dan moet hij het mij niet kwalijk nemen als ik een ander opstel.” Van der Meeren: „Eerst heeft Rab mijn vormverljes bij mijn kapperszaak gezocht. Dat is onzin. Financieel heb ik geen problemen. Organisatorisch (ik koop op vrijdag alles in) ook niet, terwijl mijn vrouw de administratie bijhoudt. Daar ligt het niet aan. Dit is gewoon een persoonlijke zaak tus sen Rab en mij. Ik ben blijkbaar de nieuwe zondebok. Dat gaat dan toch weer ten koste van het elftal. Want ondanks dat Bloem zondag een sterke wedstrijd speelde, werd ik qua orga nisatie van de verdediging tegen Den Haag toch wel gemist.” BARCELONA. Ruud Krol en Jo han Cruyff zijn uitgenodigd om op 31 oktober in Barcelona uit te komen voor een Europees elftal, dat ter gelegenheid van „de eerste wereldvoetbaldag” een wedstrijd speelt tegen een selectie uit Zuid-Amerika. De volgende wedstrijd zal in Lima (Peru) worden gespeeld. De coach van het Europese team, Ladislao Kubalo, nodigde de volgende spelers uit: Viktor (Tsjecho-Slowakijk), Jennings (Ierland), Fachetti (Italië), Moore (Enge land), Breitner (W.-Duitsland), Keita (Mali), Gallego (Spanje) Beckenbauer (W.-Duitsland), Eusebio (Portugal) Cruyff en Krol (Nederland), Mazzola (Italië), Riva (Italië), Edström (Zweden) en Pirri (Spanje). De selectie van Zuid-Amerika is nog niet bekend. EDINBURGH. Met grote overmacht hebben de Oostduitse dames voor 8000 toe schouwers in het Meadow-Bank-stadion te Edinburgh beslag gelegd op de Europa cup in de atletiek. Met een voorsprong van twintig punten op de Sovjet-Unie, de naaste concurrent, voor zover daar tenminste van gesproken kon worden, sloten zij de wedstrijden af. Die vrees heeft ook tijdens de wed strijd nog bestaan. Na 100 meter lag zij nog in vierde positie. Bij het volgende keerpunt was zij de Canadese Wendy Cook al wel voorbij gestreefd, maar toen de Oostduitse Christine Herbst kwam opzetten, zag het er even naar uit dat Enith opnieuw buiten de prijzen zou vallen.Toen zij echter haar eindsprint inzette, sloeg zij niet alleen met gemak de aanval van de Oostduitse af, maar passeerde zij ook nog de Hongaarse Andrea GyarmatL De Amerikaanse we- reldrecordhoudster Melissa Belote bleef onbereikbaar (2.20,52). Direct na Enith Brigitha moest Alie de Riet aantreden voor de eindstrijd 200 meter schoolslag- De Utrechtse zwemster had zich met 2.46,07 als 8e en laatste geplaatst. Was dat, gezien haar minder goede prestaties in de weken voor Bel grado, al een aangename verrassing, in die finale wellicht geïnspireerd door Enith Brigitha deed zij het nóg beter: zevende in de nieuwe Nederlandse re cordtijd van 2.44,89. Voor de Nederlandse kolonie mocht het vrijdag dan een opwindende zwem- dag zijn (alleen Josien Elzerman stelde met een 12e plaats op de 200 meter rugslag wat teleur), over het algemeen werden er minder schokkende prestaties geleverd dan op de voorgaande dagen. Er werd ook maar één wereldrecord verbeterd: op de estafette 4 x 200 meter vrije slag. De Amerikanen hadden ’s morgens een ongehoord groot risico genomen door zwemmers van hun twee de garnituur in te zetten.Deze formatie plaatste zich als achtste en laatste. Het sterke kwartet, bestaande uit Krump- holtz, Backhaus. Klatt en Montgomery, maakte alles goed door na 7.33 min. (oude record 7.35,8) aan te tikken. (Van onze sportredactie) HILVERSUM. - De voetbalinterland NoorwegenNederland zal woendsdag 12 september zowel door de radio als door de televisie rechtstreeks worden uitgezonden. De televisiereportage begint om 18.55 uur op Nederland 1, de radio verslaggeving om 19 uur op Hilversum 3. Op negen van de dertien nummers ging de overwinning naar Oost-Duits- land, dat als meest succesvolle vertegen woordigster in de baan de Olympische sprintkampioene en wereldrecordhoud- ster Renate Stecher had. Zij won zowel de 100 als de 200 meter. Veel roem vergaarde eveneens haar landgenote Ruth Fuchs, die haar eigen wereldrecord speerwerpen verbeterde en bracht op 66,10 meter. Zij was echter niet de enige die tot een recordprestatie kwam. De Russische Faina Melnik wierp de discus verder dan ooit: 69,48 meter, wat een verbetering van haar eigen wereldrecord betekende van bijna twee meter. Behalve bij het discuswerpen kwam ook op de 1500 meter (de Bulgaarse Tonka Petrova), het hoogspringen (de Bulgaarse Yordanka Blagoeva) en het kogelstoten (de Russin Nadesjda Tsjits- jova) de overwinning niet in Oostduitse handen. Het verlies was nauwelijks merkbaar en bleef bovendien beperkt, doordat op deze vier nummers met twee tweede- en twee derde plaatsen er toch nog voldoende punten aan het totaal konden worden toegevoegd. De nederlaag kwam vooral bij coach Harry Vriend hard aan. In zijn teleur stelling liet hij zelfs blijken van de zeer* gespannen sfeer, die aan het begin van dit seizoen is ontstaan en nu in Belgrado een duidelijke neerslag heeft op de pres taties. Vriend: „Nee, er zat geen lijn in ons spel, maar dat willen de jongens ook niet. Je ziet niets terug van de afspraken, die je voor de wedstrijd maakt. Je kan het beter niet meer doen; dan spaar je je tijd en je stem”. Het is duidelijk dat Vriend en de spelers met verlangen uitkijken naar het einde van het toernooi. Men is thans in het stadium gekomen dat men elkaar irriteert. Opvallend in de wedstrijd tegen Roe menië was het grote aantal zware over tredingen dat de Nederlanders maakten om daarmee hun tactische fouten te corrigeren en te camoufleren. De setstanden: 12, 12, 11 en 2 1- Het scoreverloop: eerste periode: 01 Rus (Buunk uit het water), 02 Claudiu Rusu (Buunk uit het water), 12 Veer (Cornel Rusu uit het water); tweede periode: 13 Popescu (strafworp), 23 Landeweerd (strafworp), 24 Zandfire- scu (Veer uit het water); derde periode: 25 Rus, 35 Keeman; vierde periode: 45 Keeman (strafworp), 46 Slavei (Parrel uit het water), 56 Keeman (strafworp). gens geen gevolgen voor NAC’s opstel ling in de eerste cup-ronde tegen Mag- denburg. Bakker is dan weer beschik baar. Eenzelfde straf als Bakker heeft de tuchtcommissie van de KNVB opgelegd aan G. Schreuders van FC Den Bosch, G. Veltman van SC Cambuur en G. S. Meurs van Wagenlngen Ook G. W. T Roosenburg van Cambuur is twee wed strijden geschorst, maar in plaats van een boete van 100 gulden kreeg hij bovendien een voorwaardelijke schorsing van één wedstrijd met een proeftijd van een jaar. Voor één bindende wedstrijd uitgeslo ten met een boete van 100 gulden wer den gestraft: J. H. Bond (Volendam), L. Kerstges (MW). J. Fransz (FC Amster dam), J. Zoetmulder (SW). P. W. Amtz (Go Ahead Eagles) met 150 i.p.v. 100 gulden boete, M. F. Roord (Heracles) alsmede een voorwaardelijke schorsing van één wedstrijd, evenals zijn clubge noot P C. Kerlin, voor wie de boete ook 150 i.p.v. 100 gulden bedraagt, A. Daut- zenberg (Roda JC) zonder boete maar eveneens met een voorwaardelijke schorsing van een wedstrijd en H. Oos- terhout (Eindhoven), die bovendien nog in een „proeftijd” loopt voor een wed strijd. 1. Renate Stecher (Odl) 11,25 sec. 2. Annegret Richter (Wdl) 11.32. 3. Marina Sidorova (Rus) 11.40. 200 meter: 1. Renate Stecher (Odl) 22.81 sec. 2. Marina Sidorova (Rus) 22,93. 3. Helen Golden (GB) 23,14. 400 meter: 1. Monika Zehrt (Odl) 51,57 sec. 2. Liliana Tomova (Buig) 52,33. 3. Nadesja Kolesnikova (Rus) 52,37. 800 meter: 1. Gunhild Hoffmeister (Odl) 1 min. 58,94 sec. 2. Svetla Slateva (Buig) 1.59,04. 3. Niele Sabaite (Rus) 2.02,17. 1500 meter: 1. Tonka Petrova (Buig) 4 min. 9,2 sec. 2. Karin Krebs (Odl) 4.09.37. 3. Ludmila Bragina (Rus) 4.10.11. 100 meter horden: 1. Annelie Ehrhardt (Odl) 12.96 sec. 2. Judy Vernon (GB) 13,34. 3. Natalie Lebedeva (Rus) 13.62. 4 x 100 meter estafette: 1. Oost Duits land (Kandarr, Stecher, Heinisch en Sel- migeit) 42,94 sec. 2. West Duitsland 43,68. 3. Groot-Brittannië 44,78. 4 x 400 meter estafette: 1. Oost Duits land (Dietsch, Siebach, Kuhne en Zehrt) 3 min. 28,66 sec. 2. Rusland 3.30.57. 3. Bulgarije 3.31.89. Hoogspringen: 1. Yordanka Blagoeva (Buig) 1.84 meter. 2. Rita Kirst-Schmidt (Odl) 1,82 m. 3. Galina Filatova (Rus). Virona Ioan (Roem) en Betty Lawton (GB), allen 1.80 m. Verspringen: 1. Angela Schmalfeld (Old.) 6.63 meter. 2 Victorica Viscopolea- nu (Roem) 6,39 m. 3. Ruth Martin-Jones (GB) 6,30 m. Speerwerpen: 1. Ruth Fuchs (Odl) 66,10 meter (nieuw wereldrecord). 2. Lutvian Mollova (Buig 60,30 m. 3. Ameli Koloska (Wdl) 55,46 m. Discuswerpen: 1. Faina Melnik (Rus) 69,48 meter (nieuw wereldrecord). 2. Ar gentina Menis (Roem) 64,16 m. 3. Ga briele Hinzmann (Odl) 63,76. Kogelstoten: 1. Nadesjda Tsjitsjova (Rus) 20,77 meter. 2. Ivanka Kristova (Buig) 19,23 m. 3. Marita Lange (Odl) 18.81 m. Eindstand: 1. Oost Duitsland 72 pnt. 2. Rusland 52 pnt. 3. Bulgarije 50 pnt. 4. West Duitsland 36 pnt. 5. Groot-Brittan nië 36 pnt. 6. Roemenië 27 pnt. w

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13