E Onrust over huwelijkswetgeving in Suriname Geestelijk Leven „Leprabestrijding alleen financieel probleem” i ZENDINGSARTSEN BIJ BEZOEK AAN NEDERLAND: I Bangladesj ontving veel steun uit kerken Baptisten herdenken oprichting van seminarium Artsen KERKELIJK HUWELIJK IN POLITIEK VAARWATER VERZEILD Lekke band 111 ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1 973 Erbij 16 een I Ni( zit vo< Ge s In Paramaribo is er dezer dagen enige deining ontstaan over een wets ontwerp omtrent het huwelijksrecht, dat de minister van Justitie bij de Staten van Suriname heeft ingediend. Sedert 1940 bestaat er in Suriname naast het burgerlijk huwelijk, dat door de ambtenaren van de burgerlijke stand wordt gesloten, ook nog een kerkelijk huwelijk, dat volkomen gelijk is gesteld met het burgerlijk huwelijk. Dit kerkelijk huwelijk wordt ge sloten door de religieuze voorgangers van de Hindoe- en Moslimgemeen- „Leprabestrijding is geen medisch, maar vrijwel uitsluitend nog financieel probleem”, aldus twee in Afrika werkzame zendingsartsen van de Zevende Dags Adventisten, Hal Harden en Ray Foster. Terug van een congres over leprabestrijding in de Noorse hoofdstad Oslo, waar zij een aantal missies en zendingen in zes Afrikaanse landen vertegenwoordigden, brachten zij onlangs een bezoek van een paar dagen aan ons land op uit nodiging van onder meer de Nederlandse Leprastichting. >s'-- |H uHS/sHk me pai u Patiënten bij een leprosium in Zambia. we cat Bel Va: dei het fra Oil De Nederlandse belangstelling ging vooral uit naar informatie uit de eerste hand over de meest doeltreffende vorm van hulpverlening bij het bestrijden van lepra. Zoals bekend wil een aantal ker- kelijke en particuliere organisaties in dit najaar in Haarlem een landelijke inza melingsactie gaan houden voor de lepra bestrijding. Het initiatief ging uit van dezelfde groep Haarlemmers, die destijds de Braziliaanse aartsbisschop Helder Ca mara naar Haarlem haalde. Het viel ook op, dat vele personen die geen vrede hadden met de huwelijks- en echtscheidingsvoorschriften in Suriname zich lieten omdopen tct hindoe of mos lim, waardoor zij ook gebruik konden maken van een wetgeving, die speciaal voor deze gemeenschappen was geschre ven. daar de schade te kunnen inhalen die zij dit jaar opliep toen de collecteweek samenviel met landelijke inzamelingen voor de slachtoffers van de Vietnamese oorlog. Want was men de laatste jaren bedragen gewend van boven een miljoen gulden, dit jaar bleef de opbrengst be perkt tot drie ton. De Verenigde Hindoestaanse Partijen kunnen ervan verzekerd zijn, dat de religieuze heren van de hoogste kaste thans weer intensief op pad zullen gaan, niet alleen om nieuwe huwelijken te voltrekken, maar bovenal ook om, met de komende verkiezingen in het vooruit zicht, de partijdiscipline te prediken on der hun volgelingen. Drs. Reiling verrichtte naast vele ar beid ten behoeve van het baptistensemi narium en de Unie van Baptisten Ge meenten ook wetenschappelijke arbeid o.a. voor het Nederlands Bijbelgenoot schap. Van zijn hand verschenen meer dere publikaties. Naast het rektoraat van het baptistenseminarium is de promo vendus als wetenschappelijk hoofdmede werker verbonden aan de theologische fakulteit van de Rijks Universiteit te Utrecht. V trot zegj SI wiei rie enk beft quei van eert slag de norr stad sjiel te n (P> mi lid jor vai kri gei nai dui me De Stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen heeft vorig jaar ruim 1,8 miljoen besteed aan hulp voor Bangladesj. De totale „omzet” van de stichting was blijkens het jaarverslag over 1972 rond 3,7 miljoen. De aparte huwelijksvoorschriften voor kerkelijke genootschappen zullen na de afkondiging van de nieuwe wet geen afzonderlijk leven meer leiden, maar in het Surinaams Burgerlijk Wetboek wor den geïncorporeerd. Het wetsontwerp heeft als zonzijde, dat het instituut van verstoting uit het Surinaams huwelijks recht zal verdwijnen. Terug naar de schoolbanken in het Ma- sanga-ziekenhuis in Sierra Leone. In het kader van revalidatieprogramma’s ontvangen ex-leprapatiënten nieuwe op leidingen waardoor zij een nieuw bestaan kunnen opbouwen. Dr. Foster: „Je moet er vlug bij zijn. Het ziektebeeld kun je vergelijken met wat er gebeurt als je met je auto een lekke band krijgt. Als je gelijk stopt kan de band eenvoudig, snel en goed koop gerepareerd worden. Rij je daaren tegen door dan is die band op een gegeven moment echt wel naar de knop pen. Als je er maar vroeg genoeg bij bent is de kans op genezing volop aan wezig. Een tweede reden waarom wij de dorpen in willen is de negatieve reactie van mensen die uit hun eigen vertrou- wede omgeving worden weggehaald. Dat gebeurt al gauw wanneer men zich be- Bij de dochter werd de besmetting met een leprabacil tijdig ontdekt. Voor de moeder was hulp te laat. entameerd voor de leprabestrijding. De afronding door middel van de grote in zameling in het Haarlemse Concertges bouw heeft plaats op een nog nader te bepalen datum. Zaterdag 15 september zal de Com- missie voor de Opleiding van de Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland in het kerkgebouw van de Gereformeer de Kerk te Bilthoven een bijzondere bijeenkomst beleggen om een drievoudig jubileum te vieren. Het 15-jarig bestaan van het seminarium van de Baptisten Unie, gevestigd in De Vinkenhof in Bosch en Duin, zal herdacht worden, terwijl er voorts aandacht geschonken zal worden aan het 15-jarig rektorschap van ds. J. Reiling en diens 25-jarig ambtsjubileum. Bovendien is er gelegen heid om de rektor van het seminarium gelukwensen aan te bieden in verband met zijn promotie tot doctor in de godgeleerdheid op donderdag 6 septem ber te Utrecht. Op 6 september zal de heer J. Reiling, lift, class, drs. en theol. drs. promoveren tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift, getiteld Hermas and Chris tian Prophecy, A. Study of the Eleventh Mandate. Promotor is prof. dr. W. C. van Unnik. De promotie vindt plaats in het Academiegebouw te Utrecht. van TALRES Rehabilitation voorgangers beschikten en reeds kort na de invoering van het algemeen kiesrecht in Suriname werden zij ingeschakeld als contactpersonen tussen de partij en de kiezers. De religieuze voorgangers, bewust van hun invloed, stelden ook eisen, waardoor de handhaving van de huwelijkswetge ving voor de moslims en de hindoes in Suriname. Toen zij onlangs hoorden dat er van verschillende zijden werd aange drongen op intrekking van deze wetge ving, lieten zij de minister weten, dat hij hieraan nimmer moest meewerken- Nu de verkiezingen in Suriname naderen, wil de minister de invloedrijke religieu ze voorgangers allerminst in het onzeke re laten, met het gevolg dat hij thans een wetsontwerp heeft ingediend om ook andere religieuze voorgangers het recht tot huwelijksvoltrekking te verlenen. Ondanks de scherpe protesten zal het wetsvoorstel door het Surinaamse parle ment worden aangenomen. De Verenigde Hindoestaanse Partijen beschikken sa men met de Progressieve Nationale Par tij over een meerderheid in de Staten van Suriname. En ofschoon de partij van minister-president Sedney aller minst gelukkig is met het ontwerp, zal zij er toch vóór stemmen, omdat men de jarenlange samenwerking met de Vere nigde Hindoestaanse Partjjen zo kort voor de verkiezingen niet op een minder aangename wijze wil verbreken. Gegeven deze toestanden rond de hu welijksvoltrekking in Suriname, gingen er in de loop der jaren veel stemmen op, die aandrongen op intrekking van deze aparte huwelijkswetgeving. Men wees er zelfs op dat voormalige immigranten voor wie deze wetgeving geschreven was thans de invloedrijkste groep in het Surinaamse politieke bestel vormen, zo dat het geen enkele zin meer heeft hen als uitzonderlijke burgers te behandelen. denkt dat er in heel Sierra Leone maar een hospitaal is dat volledig is geoutil leerd voor leprabestrijding en dat drie percent van de bevolking (circa 80.000 mensen) aan lepra lijden. Die angst om weg te gaan, om misschien nooit meer zoals vroeger erg vaak het geval was terug te komen staat een goede rela tie tussen patiënt en arts in de weg bij het wat uiteraard zijn invloed heeft op het genezingsproces. „Waarvoor we geld nodig hebben?”. De Engelse arts Harden, directeur van een staatsleprosium in de Westafrikaan- se staat Sierra Leone dat door de Zeven de Dags Adventisten wordt geëxploiteerd somt op: het aantrekken van gekwalifi ceerde artsen, het opleiden van een plaat selijk medisch middenkader, de aanschaf van medicijnen, chirurgische instrumen ten en het bekostigen van revalidatie programma’s die in enkele ernstige ge vallen een levenlang duren. Verder voor een betere outillage van de bestaande lepracentra. De nieuwbouw heeft geen prioriteit meer, niet omdat er niet genoeg hospitalen zijn, maar omdat de laatste jaren de gedachte veld wint dat de artsen beter naar de dorpen kunnen gaan om de bevolking te instru eren over wat te doen bij het ontdekken van de eerste symptomen van lepra. Het heeft dan ook grote verbazing gewekt dat nu door minister Adhin, die zelf een vooraanstaande hindoe is, bij de Staten van Suriname een wetsontwerp is ingediend om het gelijkgestelde kerke lijk huwelijk niet alleen te bestendigen, duidelijker, dat deze aparte wetgeving voor bepaalde etnische en kerkelijke groepen niet meer paste in een tijd, waarin de immigranten volledige staats burgers van Suriname zijn geworden. Aan projekten in Afrika werd 585.000 besteed en aan projekten in Azië (exclusief Bangladesj) f 624.000. Het meeste geld 2,2 miljoen) werd gebruikt voor lening van nood die was ontstaan door oorlogen en ram pen. De overige anderhalf miljoen is uitgegeven voor- in volgorde van be langrijkheid- vluchtelingen, ontwik- kelingsprojekten, slachtoffers van on rechtvaardige machtsstructuren en stedelijk opbouwwerk. De stichting, waarin elf kerkge nootschappen samenwerken, verte genwoordigt in Nederland de afdeling hulpverlening van de wereldraak van kerken. onder redactie van Ronald Kraayeveld Hoewel de Koloniale Staten zich in de jaren ’30 heftig hebben verzet tegen de invoering van een aparte huwelijkswet geving voor bepaalde ethnische en ker kelijke groepen in Suriname, werd de wetgeving door de toenmalige gouver neur van Suriname afgekondigd op grond van de buitengewone bevoegdhe den, die hem vanwege de oorlogstoe stand verleend waren. Zo heeft nog onlangs een Nederlands dienstplichtig militair, die van zijn ou ders geen toestemming kon krijgen om in Suriname in het huwelijk te treden, zich bekeerd tot het mohammedanisme. Hij verscheen in het kleed van zijn nieuwe geloof voor zijn religieuze voor ganger, in de wetenschap dat, mocht het huwelijk in een verre toekomst schip breuk lijden, hij zich altijd weer tot deze voorganger kan wenden, die door het uitspreken van de verstotingsformu- le hem van de knellende banden zou kunnen afhelpen. Bij de invoering van een aparte huwe lijkswetgeving voor hindoes en moham medanen in Suriname was de achterlig gende gedachte, dat deze voormalige im migranten uit India een grote drempel vrees hadden voor de kantoren van de ambtenaren van de burgerlijke stand- Hierdoor was het aantal onwettige kin deren onder hen groter dan onder de Creoolse bevolkingsgroep, hetgeen nogal wat zegt als men weet dat onwettige kinderen in Suriname, evenals in andere landen van het Caraibisch gebied, niet tot de uitzonderingen behoren. De huwelijkswetgeving van 1940 heeft niet alleen het aantal onwettige kinde ren in Suriname drastisch verlaagd, het heeft ook tot tal van misstanden aanlei ding gegeven. De religieuze voorgangers bleken maar al te vaak niet over de nodige ontwikkeling te beschikken om de draagwijdte van een huwelijksvol trekking te overzien, waardoor fouten in de betreffende akten van de burgerlijke stand niet tot de zeldzaamheden behoor den. Bovendien kende deze huwelijks wetgeving voor de mohammedanen het instituut van verstoting, hetgeen een echtscheiding bijzonder vergemakkelijk te. Dit recht kwam slechts aan de man toe, waardoor de vrouw in een minder waardige positie werd geplaatst en vaak aan de willekeur van de man werd overgelaten. Nog afgezien van deze bezwaren werd het in Suriname ook hoe langer hoe maar ook uit te breiden tot andere religieuze groepen in Suriname. De ver bazing werd nog groter toen er van de zijde van de christelijke kerken in Suri name betoogd werd, dat men allerminst behoefte had aan een uitbreiding van de huwelijkswetgeving, zoals door de minis ter van Justitie is voorgesteld. Uit de reacties rond het wetsontwerp is duidelijk gebleken dat de religieuze voorgangers van de hindoe- en moslim- gemeenten een belangrijke plaats te midden van hun volgelingen innemen. Bij de hindoes behoren zij tot de hoogste kaste, waardoor hun invloed niet onder schat moet worden. En bij de moham medanen waren zij reeds in de koloniale dagen van Suriname invloedrijke heren, die als intermediair optraden tussen het hoofd van het binnenlands bestuur en doe werknemers op de plantages. De politieke leiders van de Verenigde Hin doestaanse Partijen wisten maar al te goed over welke macht deze geestelijke Dr. Foster, directeur (Trans Africa Leprosy and Research Service) werkt in niet minder dan vijf Centraal-Afrikaanse sta ten: Zambia, Zaïre, Malawi, Ooeanda en Tanzania. In elk van deze landen, waar van net als in Sierra Leone een tot drie percent van de bevolking aan lepra lijdt, beheren de Zevende Dags Adventisten een of twee hospitalen, vaak in samen werking met andere kerkgenootschappen en/of de betrokken regeringen. De promovendus werd in 1923 te Nieuw Weerdinge (dr.) geboren als oud ste zoon van wijlen ds. K. Reiling. Na zijn theologische studie en studie klas sieke talen werd de heer Reiling tot zijn ambt als predikant bevestigd in de Bap tistengemeente te Haulerwijk (Fr.). In 1958 werd de heer Reiling benoemd tot rector van het in dat jaar te stichten baptistenseminarium te Bosch en Duin. Dr. Foster, die bij gebrek aan vol doende artsen doorlopend in deze landen op reis is: „Naast de ontbrekende finan ciële middelen is het relatief kleine aantal artsen natuurlijk een probleem. Vooral wanneer je weet dat het beter is de dorpen in te gaan, waarvoor je dan weer een groter aantal artsen nodig hebt. Het is ook bepaald geen aangenaam leven. Je hoeft het ook niet te doen om rijk te worden. In zoverre heeft geld ermee te maken dat je kunt gaan den ken aan verruiming van de salarismoge lijkheden. Ma.ar gezien de daaraan ver bonden kosten het budget is niet zo groot hebben we onze hoop gevestigd op het propaganda maken bij de medi sche faculteiten aan universiteiten”. Harden en Foster hebben uiteraard hun hoop gevestigd op een goede afloop van de inzamelingsactie. Achter de scher men wordt hard gewerkt om de zaak voor die datum organisatorisch rond te krijgen. Overal in ons land worden al acties ge- De Leprastichting blaakt van zelfver trouwen over de afloop. Men meent De opleiding van een plaatselijk middenkader is al op bescheiden schaal ter hand genomen. 'i s' .4... <4

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 16