ONDERHOUD VAN HOUT s Dolle Mina van r vrouw moet de drempel over WAAROM KINDEREN (MOETEN) SPELEN Frisbee! u ook al? DE PINK NIET OPGEHEVEN Ombudsvrouw Meta van Beek: Experiment GEZINFORMATIE I Binnenshuis Tl tips voor vrije tijd ■fc Ook mannen ......E i Wijvennlan S w fa 1^^— 21 ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1973 Erbij 538 k - r ’lillig I s ■1/ 1 - EMS! 1 ie 299 MHMWMW in de reken AAR- geluk- krant vrouwen IUWS geldelijke een i de werk: n: :e «I op 4 sep- begonnen. De firma heeft een i der. Het werken met deze materialen is eenvoudig en efficient. „Het smeert lek ker uit”. Het onderhoud beperkt zich tot eens in de 2-4 jaar de ondergrond af stoffen en een nieuwe laag aanbrengen. De fabrikanten geven via adviesbladen of folders alle belangrijke gegevens zo als gebruiksaanwijzing, kleuren, (uit strijk vermogen enz. M, en ijn in. g: I - al. it- .a. :ht 3S- Vooral met het oog op de komen de maanden, herfst en winter, komt het er op aan het buitenwerk nog eens goed na te lopen. Want hout aan huizen, bungalows, woonsche pen en tuinhuisjes krijgt het straks zwaar te verduren. Hout immers, dat niet degelijk beschermd is te gen water, weer en wind, takelt snel af. Bladders, blaren, schim mels en houtrot zijn er de kwalijke gevolgen van. U bent niet aangewezen op het verven van grote stukken zoals schrootjeswan- den en boekenkasten. Er zijn namelijk ook hele kleine busjes verkrijgbaar. Dus ook voor een kruidenrekje, een hoeden- plankje of een kinderkrukje. Per liter doet u zo’n 12 tot 14 vierkante meter met interieurbeits. geen onderhoud en is gifvrij. Op tafels, stoelen, kasten, boekenplanken kunt u trouwens met een gerust hart een sopje van water en zeep gebruiken om even tuele vetvlekken of vuil te verwijderen. Het aantrekkelijke van dit soort beits is dat het het hout laat zoals het is. Dus compleet met alle nerven en kwasten, die voorwerpen van hout zo decoratief en levendig maken. De kleur geeft u de gelegenheid om uw interieur met een accent te verrijken. En het is niet moei lijk te verwerken. Met een langharige, zachte kwast de eerste laag dun aan brengen op een gladde ondergrond. Na 24 uur drogen met een bot schuurpa- piertje even poetsen om de opgekomen houtvezeltjes weg te halen. Dan een tweede laag, eventueel nog een derde. Het mooist krijgt u de nerf van het hout naar voren als de eerste laag heel dun en schraal wordt opgezet en als in de lengterichting van de houtnerf wordt gestreken. Uit Amerika komen nu en dan trim- attributen, die rages ontketenen. De hoola-hoop (in goed Nederlands: hoela- hoep) is daar een voorbeeld van geweest. Toen trimmen nog een onbekend gege ven was, had iedereen in de „beschaaf de” wereld een aantal jaren terug een hoela-hoep. Een soort hoepel, waarin je het lichaam in de vreemdste en ver moeiendste houdingen moest manoeu vreren. Je werd er goed moe en zweterig van. Misschien hebt u nog wel ergens op De nieuwe ombudsvrouw temidden van zeven van haar veertien assistentes. Hout binnenshuis heeft ook de aan dacht nodig. Hout is altijd het aankijken waard. Vooral als de oorspronkelijke tekening van het hout bewaard kan blijven. Vroeger hadden we eigenlijk alleen maar omslachtige vernis-produc- ten of bewerkelijke wasbeitsen. Van daag de dag kunnen we kiezen uit allerlei kleuren en materiaal om hout af te werken. Bovendien gaat hout dat „modern” gebeitst wordt veel langer mee. Het kan gemakkelijker schoon ge houden worden. Transparant Satin van Ceta Bever of Rambo-transparant of Bifrostbeits om iets te noemen, zijn er in verschillende kleuren. Hout, dat in één van die tinten is behandeld kan er tegen. De kleurbeits is watervast en alcoholbestendig, vergt „Uit een onderzoek is naar voren gekomen dat men van het zelf doen meer leert dan bijvoorbeeld van een schriftelijke handleiding. Kinderen krijgen in vele gevallen niet de kans om de rol van volwassenen in de maatschappij voor enige tijd over te nemen. Het kind verkent zijn omge ving door te spelen”. De folder wijst erop, dat leer- of gedragsmoeilijkheden thuis en op school wel eens het gevolg zouden kunnen zijn van het te laat krijgen van een bepaald soort speelgoed. Ge lukkig komt de stichting niet met de z.g. panklare speelgoed-oplossing. De foldertjes zijn bij de „goede speel goedwinkels” verkrijgbaar. Meta van Beek volgde opleidingen in de gezondheidszorg en aan de sociale academie. Zij werkte tien jaar bij de arbeidsinspectie. Haar werkterrein omvatte vooral arbeids omstandigheden van jeugdigen en vrouwen. Ook is zij enkele jaren docente geweest van een sociale academie en op het ogenblik werkt zij als bedrijjsmaatschappelijk werkster bij de gemeentelijke so ciale dienst in Den Haag. overheidszaak moet worden: evenveel recht als mannen. Over het Werkende Wijvenplan vertelt de nieuwe ombudsvrouw: „In dit plan is ook opgenomen gelijke kansen in vor ming en onderwijs”. Volgens haar en de Dolle Mina’s is Nederland wat dat be treft toch wel een „onderontwikkeld” land. „Het staat onderaan in de EEG.” De kinderboekjes vormen eveneens een probleem. Meta van Beek: ..Op de lagere school worden de kinderen nog steeds volgegoten met traditionele rolon- vattingen. In de leesboekjes vooral staat moeder klaar met de panto4’4®’ - der die na een dag van hard werken thuiskomt Over de mogelijkheid dat die moeder ook wel eens buitenshuis zou kunnen werken, wordt niet gerept.” hun moeder. Jonge honden leren hun gebit te ontwikkelen door overal in te bijten. Jonge katten klimmen overal in en springen overal op. Dat noemen wij spelen, maar het is oefe nen. Oefenen om eenmaal volwassen tj kunnen doen wat honden en kat ten moeten doen. Bij mensen ligt dat al niet anders”. hun werksituatie met moeilijkheden zitten, stimuleren om voor hun eigen belangen en rechtsen op te komen. Zij zal overeenkomstige problemen bundelen, ter kennis brengen van de betreffende instanties en zo nodig publici teit hieraan geven. Volgens Dolle Mina is het uiteinde lijke doel het veranderen van de mentaliteit en de maat schappijstructuur. De vrouw zit volgens Dolle Mina in een emotioneel isolement. Nederland heeft zijn eerste ombudsvrouw: de 53-jarige Meta van Beek. Zij is benoemd in het kader van het Werkende Wijven-plan. Het gaat om een experiment dat tot 1 mei 1974 zal duren. Volgens Dolle Mina blijkt er duidelijk een behoefte te bestaan aan een onafhankelijk persoon bij wie werkende vrouwen gehoor kunnen vinden voor hun problemen, waar ze ergens anders niet of nauwelijks mee terecht kunnen. Ook zal de ombudsvrouw werkende vrouwen die in Onderhoud aan hout is dus dringend geboden. En bij voorkeur natuurlijk on- •derhoud dat er een aantal jaren tegen kan. Er zijn tegenwoordig „professionele” producten, die ons doe-het-zelvers ter beschikking staan. Sadolins is al enige tijd bekend. Rambo heeft zijn buiten- beits evenals Wyzonol of Tencorex. Xy- lamon noemt zijn product Xyladecor (het werd o.a. in München bij de Olympische Spelen op grote schaal ge bruikt). Cetabever heeft het houtverede- lend middel Bijts IQ. In feite is dat een verzamelnaam voor drie producten, die ongeveer dezelfde eigenschappen hebben, maar voor verschillende ondergronden bestemd zijn. Bijts IQ gaat (evenals ook de andere producten op dit gebied, zoals de hier voor genoemde) uit van een vochtregu- lerend sijsteem. Dat wil zeggen dat vocht van buitenaf geweerd wordt. Vocht dat van binnenuit het kostbare hout belaagt, wordt door de beschermende laag héén geventileerd. Om die reden kan Bijts IQ zelfs op vochtig hout worden aange bracht. De transparante versie (in zeven ver schillende houttinten, Rambo heeft tien kleuren, Xyladecor elf, Wyzonol transpa rant zes) is met name bestemd om nieuw hout te verfraaien en te verduurzamen. Daarbij komen de conserverende vochtre- gulerende en impregnerende eigenschap pen het best tot hun recht. De dekkende versie is gemaakt voor een betrouwbare en afdoende bescherming van hout dat eerder was geschilderd. Uniekleur is een universele, bijna kleurloze houtverede- ling voor alle met transparante beits behandelde ondergronden. Vooral bij on derhoud is Uniekleur erg aantrekkelijk: het maakt de ondergrond niet donker- i De Kuyper in Schiedam nieuw soort promotion ter hand genomen. Men heeft via de uitge verij Wyt en Zonen in Rotterdam een serie boekjes de wereld ingestuurd, die te maken hebben met eten, vooral drin ken natuurlijk, uitgaan en nette manie ren. Je vraagt je werkelijk af of dit soort etiquette-boekjes nog móét. En je haren rijzen je wel ten berge als je in de gaten hebt, dat het de strekking van de schrijfster mejuffrouw Kaper is om de traditionele maniertjes toch vooral hoog te houden. Zij meent kennelijk nog, dat je minder levensvreugde hebt als je je vork niet conventioneel vasthoudt. Een citaat: „Vasthouden: lepel in onder handse greep; mes en vork in boven handse greep niet in de volle vuist, niet als een potlood); de wijsvinger mag niet steunen op het onderste (bolle) gedeelte van de vork en evenmin op het lemmet van het mes; de pink behoort niet opgeheven te worden, maar moet lichtgebogen zijn.” Hadden we gemeend dit soort conventie: Andere importeurs (Frisbee Benelux in Nieuwersluis) beijveren zich om de zogeheten „frisbee” in het recreatiepa- troon van u en ons opgenomen te krij gen. Wat is frisbee? En wat doe je ermee? De frisbee is een soort plastic diep bord, waarmee je kunt werpen. Je kunt de frisbee naar je maat gooien. Dat kan op allerlei min of meer kunstige manieren gebeuren. Je kunt de frisbee zelfs, als alles mee zit, als boemerang gebruiken. De fribee roept herinneringen op aan het rubberringetje, waarmee men zich vroeger aan strand en dreven bezig hield. Dat was ook gooien geblazen. Dan moest je proberen als ontvangende par tij de arm door de ring te steken. Bij deze frisbee is het de grote kunst de plastic schotel met de wijsvinger op te vangen. Een moeilijkheidsgraad hoger. Zoals het nu eenmaal hoort is er een grote frisbee-organisatie in het leven ge roepen. In de VS schijnen 65 miljoen fris bees in 'omloop te zijn. Daar is het Inter national Frisbee Association ten leve ge wekt. Er worden ook officiële kampi oenschappen gehouden. Zelfs is er een frisbee-handboek. Franz Beckenbauer, de befaamde Duitse voetbalprof is, voor een aantrekkelijke vergoeding nemen wij aan, Europees voorvechter nummer één van frisbee geworden. Hij is presi dent van de Europese sectie van de IFA. Het Is een reis waaraan je begint en je weet niet wat je onderweg allemaal te horen en te zien krijgt”, zo kenschetst de kersverse ombudsvrouw Meta van Beek haar nieuwe taak die zij vrijwillig gaat uitvoeren. Hoe is zij met Dolle Mina in contact gekomen? „Ruim twee maanden geleden werd ik door één van de Dolle Mina’s opgebeld met de vraag of ik er zin in had eens te komen praten over meisjes en vrouwen In hun werksituatie. Dat vond ik prima. Toen vertelden ze me wat hun nlannen waren, ik heb er een paar weken over nagedacht en ja gezegd. Ze hadden ei genlijk iemand anders op het oog voor ombudsvrouw, maar daar niet zo zeker van. Uiteindelijk ben ik het dan geworden. Eerliik •»e-eP-/i ■-„a ik me voor die tijd nooit in Dolle Mina en haar activiteiten verdie”* m-"- r”'“t zeggen dat ik het op het ogenblik erg interessant vind.” Meta van Beek zal het werk niet alleen doen. Zii kan ’’eb 'n de hulp van 14 vrijwilligsters. „Ik geloof dat mensen, zonder dat het vaklm zün, elkaar heel goed kunnen helpen. Onder de vrouwen die mij eaanu b°ln“^ bijvoorbeeld een kapster, een verkoop ster en ook een onderwijzeres Tk vind dat de vrouwen die in moeilijkheden zittenu meer talenten be-’+^rn a denken, daarom hoop ik dat ze zichzelf in de helpsters zullen herkennen. Mis schien dat daardoor ook de drempel die veel instanties voor hen hebben een stuk lager wordt.” Ook geloof’ M»*’ van Beek dat het de mensen veel bevrediging zou geven wan neer zii voor hun eigen ontplooiing kun nen opkomen. „Veel te weinig vrouwen weten op welke manier ze goedkoon kunnen stu deren en ook over de rechten die ze hebben weten ze maar bar weinig en soms helemaal niets. Zelfs vrouwen met een academische graad knanon Pr vrat functie betreft erg slecht af. Kijk maar on de ministeries: praktisch allemaal mannen.” De Stichting „Goed Speelgoed” heeft een folder uitgegeven onder de titel: Waarom kinderen (moeten) spe len. De stichting zet daarin nog eens op een rijtje wat de argumenten zijn om de kinderen speels speelgoed voor te zetten. Er wordt vooral op gewe zen dat het spelen een noodzaak is om ervaring op te doen. „Voor de volwassene is het spel een bedrijving, een stukje vrijheid. Het staat recht tegenover het dagelijks werken moet, spelen mag. Toch moeten wij nooit vergeten”, al dus de folder, „dat voor kinderen het spel noodzakelijk is, zoals het voor de jonge hond of kat noodzakelijk zal zijn. Hond en kat krijgen lessen van Kunnen ook mannen met hun pro blemen bij u terecht? „Jawel, we zullen ze serieus behande len, maar we sturen ze wel door naar de voor hen geschikte instanties. M;svhien is het wel zo dat vooral geëmancipeerde mannen naar ons toekomen.” Wat zijn dat? „Hat zijn de mannen die er niet tegen op zien een vrouw te benaderen. Ik vind zelfs dat sommige vrouwen de emancipatie meer tegenhouden dan mannen. Zowel formeel (gelijke ’■ech+en) als in werkelijkheid, namelijk de inte gratie van de vrouw en de maatschap pij-” Meta van Beek die afgelopen maandag met haar werk is gestart, doet dit in de dat de tijd van voorbij was Waar dacht u dat de bruidsmeisjes voor moesten zorgen? „Tot de zorgen van het bruidsmeisje behoort ook hei receptieboek en het opruimen van pa pierproppen.” De aardige dingen in de boekjes zijn de eettips, waar je dorst van krijgt. En daar is het tenslotte toch om begonnen. De serie heet: „Het goede der aarde.” avonduren. Daarnaast heeft ze haar da gelijkse werk en ook heeft ze het nog heel druk met het lezen van problemen die Dolle Mina schriftelijk hebben be reikt en die aan het eind van het experimenteel jaar (1 mei 1974) worden gebundeld in het zogenoemde zwartboek dat waarschijnlijk in eigen beheer zal worden uitgegeven. Hoe zit het met de financiën van de ombudsvrouw? „We hebben nog helemaal geen geld maar hopen dat zo spoedig mogelijk ibnnen te krijgen. We wagen be’ zin instanties en ook de vakbonden krijgen van ons een verzoek om steun.” Officieel is Meta van 'leek tember met haar spreekuur Dat houdt ze iedere eerste dinsdag van de maand. Van 20 tot 23 uu~ in ‘heer „In de Steeg”, Westeinde 165 in Den Haag. Daarnaast houdt ze ook een tele fonisch spreekuur van maandag tot en met vrijdag. Zij (en haar team vrijwil ligsters) is dan te bellen tussen 19 en 22 uur onder nummer 070-554513. Ook zijn ze schriftelijk bereikbaar via postbus 1520, eveneens in Den Haag. Meta van Beek is dus aangesteld in het kader van het Werkende wöven- plan. Vindt ze dat geen vervelende be naming? „Eerlijk gezegd aanvankelijk wel. Maar de laatste weken >wb ik Hip t— zo dikwijls gehoord dat ik eraan gewend ben.” Een van de voorkeien w-n „on ombudsvrouw is volgens Meta van Beek dat vrouwen ’eee*-o’rpT- wouwen vprnak- kelijker praten. Toen ze enkele jaren geleden onder ando-o zocht om te praten over de werksituatie en veel met leerling-verpleegsters in contact kwam, betrof het uoenrek mees tal de veel te lange werktijden, „maar het bleek dat d,ri anor nnni’ me’ iemand over hadden durven praten, maar wel met mij „Weet je wat ik ook zo vervelend vind, dat een vrouw nn’ dikwüls wordt gezien als een tijdelijke werk kracht, terwiil ze hes* ?n d“"'’"do baan kan hebben. Daar staat iets anders vervelends tegenover' de ir-n-'w d!-> oph+ part-time werkt, kan zonder meer op straat worden gezet, krjiV, een hag van drie maanden en dan houdt alles op.” „Sommige vrouwen zijn genoodzaakt een halve dag te werken in verband mAt eventuele kinderen. Als je nu een man voorstelt part-time te gaan werken ge loof maar niet dat hij het dan zal doen. Hij verliest dan zijn rechtspositie, maar vrouwen toch ook.” Meta van Beek heeft eens in het Koe nen en de Pols-woordenboek opgezoc4- wat vrouwenarbeid eigenlijk was. Er stond het volgende: „Vrouwenarbeid: werk der vouw wo-dt in de regel slecht betaald.” Zij vindt dat het een zolder de hoep liggen. Er wordt momen teel door ijverige importeurs weer po gingen gedaan om het hoela-hoepen (jeugdsentiment, weet je wel) weer tot leven te wekken. f/j f V 1 I1 I k

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21