Ik begin vage angst te krijgen Hï rWEE JAAR FE LAAT JAN VAN BEVEREN Het raadsel het stadion van tb CHEN 99 jk Exacte cijfers Wie biedt? Vroeger DESINTERESSE WAAROM STUY? ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1973 Erbij 99 99 Misschien worden aan Ajax teit”. MARC SERNE Van Beveren: „Het Nederlands elftal STOPPER 3* Van Beveren: „Ik heb nu af en toe weer datzelfde teleur stellende gevoel als in 1969 toen Nederland in Rotterdam door Bulgarije werd uitgeschakeld voor de wereldkampioenschap pen in Mexico. Ik ben mij toen werkelijk rot geschrokken toen ik zag hoe de anderen dat opvatten. Zij beseften gewoon niet wat zy misliepen. Wat voor geld zij in Mexico hadden kunnen verdienen. De naam die zij daar hadden kunnen maken en de ervaring die zij hadden kunnen opdoen. Dat gebrek aan inzicht signaleer ik nu af en toe weer. Zoals in die eerste wedstrijd tegen Ijsland. Het was ronduit slecht. Als ik dan zie hoe Bel gië zich voorbereidt dan begin ik toch weer een vage angst te krijgen. Nederland stapt namelijk vaak met te veel zelfver trouwen het veld op. Men vergeet vaak te gemakkelijk dat een elftal dat hard werkt het vaak wint van een elftal met kwali- denken. Als Zïj zich dan zonodig willen verkopen dan kan dat daar gebeuren.” De naam Ajax blijft daarbij een cen trale positie innemen. Van Beveren: „Je zou in zijn algemeenheid kunnen stellen, waarom wordt er zoveel over Ajax ge praat? Maar Ajax levert wel acht of Van Beveren tegenover Keizer. Twee hoofdfiguren voor „München’’. wordt gesteld dat Stuy er bij zou omdat hij precies weet hoe de ala open zitplaatsen, en 8.000 staanplaat sen; een totaal dus van 47.670 perma nente plaatsen. In het KNVB-jubi- leumboek van 1939 wordt daaraan toegevoegd dat het totaal op 55.667 plaatsen gebracht kon worden door het bouwen van noodtribunes met een capaciteit van 7.997 plaatsen. Er moeten Ajacieden voetballen en reageren. Van Beveren: „Dat is onzin want daar kun je met welke doelverdediger ook afspraken over maken. Het is echter gevaarlijk dat Ajax een beetje verzadigd lijkt, hoewel daar na het vertrek van Cruyff mis schien weer een kentering ten goede in kan komen. Misschien praat ik ook te veel voor mijn eigen straatje hoor, want als je hoort wat Cruyff voor bedragen in Spanje kan verdienen en je realiseert je dat hij hier „slechts” 65.000 gulden voor de kwalificatie krijgt waarvan ook nog eens zeventig procent belasting af gaat dan is het volkomen begrijpelijk dat hij vertrekt. Dan hoef je echt geen geldwolf te zijn. Voor Cruyff heb ik echter altijd een enorme bewondering gehad. Hij mocht dan wel eens mis schien te veel over geld praten, maar hij voetbalde. Wat voor rompslomp hij ook aan zijn hoofd had, hij zette zich voor honderd procent in. En wat dat betekent hoef ik niet meer uit te leggen. Het is een hele grote voetballer. Die mag van mij een grote mond hebben. Wij mogen de handen dicht knijpen dat hij tot 1 december nog niet voor de Spaanse competitie mag voetballen voor Barcelo na. Dan kan hij én tegen Noorwegen en België meedoen. We zullen hem hard nodig hebben stond voor mij altijd los van de alle daagse beslommeringen bij PSV. Zulke wedstrijden haalden mij er weer een beetje uit als het bij mijn vereniging soms minder goed liep. Nu ik een zeven jarig contract heb afgesloten en nu de rust bij PSV min of meer is terugge keerd kan dat mijn vorm alleen maar ten goede komen”. zelfde pagina schreef Jan de Deugd: „Een vol stadion zingt Sjaak Swart vanavond toe. Bijna 60.000 supporters tellen harde guldens neer.” Uit de berichtgeving in De Telegraaf blijkt mijns inziens onomstotelijk, dat som mige mensen over twee kelen be schikken, de zogeheten „tweede keel”, zoals andere mensen een tweede auto of een tweede huis bezitten... De Voetbalgids van John Frederik- stadt houdt het intussen op 62.000 toeschouwers, hoewel in Topclub Ajax 3 staat dat Ajax-Arsenal 65.000 toeschouwers trok, zoals bij alle uit verkochte wedstrijden van Ajax in de verschillende Topclub boeken van Frits Barend op 65.000 toeschouwers zijn afgeboekt. Maar u weet wat Multatuli als idee nummer 1 in zijn „Ideeën” noteerde: „Misschien is niet geheel waar, en zelfs dat niet”, want in de aparte Ajax-Europacupboeken van Frits Barend staan AjaxBay- ern-München en AjaxReal Madrid allebei voor 63.000 toeschouwers ge noteerd. Waren die wedstrijden dan niet uitverkocht, of was het Olym pisch Stadion inmiddels gekrompen? Dat laatste moet welhaast het geval zijn, want alle uitverkochte Europa- klasse is, maar wordt internationaal toch niet als zodanig erkend. Van Beveren: „De eerste de beste Ajacied, die twee interlandwedstrijden achter zijn naam heeft staan, heeft meer bekendheid dan ik. Daar sta ik boven. Ik heb nu een maal niet die mogelijkheden gehad om internationaal net zo op te vallen als Ajacieden of Feyenoorders. Daarom wil ik ook zo graag naar de wereldkampi oenschappen. Daar staat voor mij niet alleen financieel maar zeker ook sportief gezien veel op het spel. Na zo’n wereld kampioenschap wordt tenslotte toch ook altijd een wereldelftal samengesteld. Aan die wereldkampioenschappen dan ken ook doelverdedigers als Yashin en Banks hun grote naam. Daar zouden ook de Ajacieden eens wat meer aan moeten Het grootste gevaar dat Nederland tij dens zijn kwalificatiewedstrijden en straks misschien ook in West Duisland besluipt is de desinteresse bij het meren deel van de vedetten. Misschien niet bewust, maar wel onbewust. Van Beve ren: „Misschien komt München voor Nederland wel twee jaar te laat. Ik zeg niet dat het zo is, want als wij in Duitsland kunnen opbrengen wat de laatste vier jaren op clubniveau is opge bracht dan moet ik het eerste land nog zien dat van Nederland wint. Maar daar zul je wel voor moeten vechten. Inter- landvoetbal is wat dat betreft nog veel moeilijker te bestrijden dan club voetbal. Die vechtlust is echter een kwestie van karakter en mentaliteit.” maar slechts 5.000 plaatsen kunnen bieden! -- -i-s- Toch is het duidelijk dat één van Nederlands meest ervaren (woensdag speelt hij tegen Noorwegen zijn 28e interlandwedstrijd) en getalenteerde voetballers zo langzamerhand ook naar de internationale erkenning hunkert die hij nationaal al lang heeft verworven. Hij is als één van de weinige niet- Ajacieden in Oranje die wel van Ajax- Van Beveren gelooft dat hij nog steeds niet aan zijn top zit. Je kunt je dan alleen afvragen op wat voor manier hij dan nog spectaculairder afstandscho ten kan afstoppen zoals hij afgelopen trek van Sjakie Swart weer enigszins geluwd was, ben ik even in de histo rie van het Olympisch Stadion gedo ken. Het bleek me toen dat het aantal plaatsen vroeger wel degelijk exact bekend was. In 1914 stond even bezijden de plaats waar nu het Olympisch Stadion staat het „oude stadion”, dat 3.377 overdekte en 10.525 open zitplaatsen telde en nog eens 15.500 staanplaatsen. Bij elkaar dus 29.402 plaatsen. Dat stadion werd on geschikt bevonden voor de Olympi sche Spelen van 1928, waarna het Olympisch Stadia werd gebouwd, dat in 1928 werd geopend. Het bevatte 8.162 overdekte en 14.158 open zit plaatsen en slechts 7.500 staanplaat sen. De totale capaciteit was dus 29.820 plaatsen, slechts 418 meer dan het oude stadion? Wel konden er nog 7.997 toeschouwers een plaats vinden op hulptribunesmaar ook dan bleef de maximale capaciteit 37.817 plaatsen. Dat bleek veel te wei nig, toen in 1936 het Feyenoord Sta dion geopend werd dat in 1937 bij een Holland-Belaië-ontmoeting een vooroorlogs recordbezoek van 58.751 bezoekers boekte. Om toch nog wat interlandwedstrijden binnen zijn mu ren te krijgen, was het Olympisch Stadion wel gedwongen uit te brei den. Vrij kort na de ingebruikneming van het Feyenoord Stadion had het Olympisch Stadion zijn capaciteit uit gebreid tot 8.162 overdekte en 31.508 cupwedstrijden in het voorgaande seizoen trokken in dezelfde boeken 65.000 mensen... U begrijpt dat de capaciteit van het Olympisch Stadion me steeds meer ging intrigeren. Ik raadpleegde oude voetbalkranten en constateerde dat het Vrije Volk het in 1969 op 55.000 hield, evenals de Alkmaarse Courant in 1968. Maar in 1971 was de Alk maarse Courant overgeswitcht naar 60.000; dat is wat Mao Tse Toeng „de grote sprong voorwaarts” noemde. Het Algemeen Dagblad van 1971 schreef 60.000 en steeg in 1972 naar 65.000. Ook Voetbal International maakte een interessante ontwikkeling door: 64.000 in 1969, 60.000 in 1971 en 65.000 in 1973. Een soort hinkstap- sprong zou je kunnen zeggen. Toen mijn verdriet over het ver- zondag tegen Twente deed. Van Beve ren: „Ik volg zowel in Nederland en Europa de verrichtingen van mijn colle ga’s zo goed en zo kwaad als dat gaat. Het grote raadsel van deze twintig ste eeuw is de capaciteit van het Olympisch Stadion. Ik werd daarop geattendeerd toen de berichten over het aantal mogelijke toeschouwers bij de erewedstrijd voor Sjaak Swart per krant, en per bericht 'in die krant bleek te verschillen. Stadiondirecteur Otto Roffel verzekerde toentertijd dat er zonder noodtribunes plaats was voor niet meer dan 50.000 toeschou wers. Die nood- of bijzettribunes konden toen niet geplaatst worden omdat op- en afbouw daarvan in to taal drie weken in beslag schijnt te nemen, omdat dit een precisiewerkje is vanwege de oneffenheden in het terrein. Het Parool sprak in die dagen van „50.000 plaatsen, 15.000 minder dan normaal.” In De Telegraaf schreef Anton Witkamp terzelfdertijd dat het Sjakielied zou opklinken uit „65.000 kelen in een bomvol stadion”, waarbij hij behalve de 50.000 kelen op de tribune blijkbaar ook nog een wan staltig aantal kelen (tot een totaal van 15.000) toedichtte aan de spelers van Ajax en Tottenham Hotspur, het arbitrale trio, de ballenjongens, de trainers en de reserves, de fotografen achter het doel, de suppoosten, de surveillerende agenten en niet te ver geten de politiehonden! Gelukkig is De Telegraaf niet voor één keelgat te vangen, want op de- Allemaal bijzonder exacte cijfers, zoals u ziet. Is het nu niet mogelijk ook vandaag nog net zulke exacte cijfers te geven? Dat bleek bij infor matie wel mogelijk, maar zou zoveel uitgezoek hebben gevergd dat ik mij maar tevreden heb gesteld met enke le cijfers uit de losse hand, mij verstrekt door de administrateur van het Stadion. Het totaal aantal plaat sen is in ieder geval meer dan 61.000. zei hij. Op de noodtribunes kunnen zo’n 11.000 tot 12.000 mensen, we rekenen op zo’n 63.000 zit- en staan plaatsen met de noodtribunes méé. maar als het uitverkocht is, spreken we doorgaans van 65.000 mensen, om dat we dan ook alle suppoosten, be dienend personeel van de restaurants ballenjongens, politie muziekkorps kortom iedereen die zich binnen de muren van het stadion bevindt mee rekenen. Jan van Beveren is momenteel een beetje kopschuw voor het geven van interviews. Het verzoek om een vraaggesprek komt dan ook moeizaam tot stand, maar blijkt eenmaal op gang gekomen meer dan de moeite waard. De aanvankelijke angst van Van Beve ren vindt zijn oorsprong in de nu eenmaal onvermijdelijke controver siële gesprekspunten. Zeker waar het het Nederlands elftal betreft. Van Beveren wil op dit moment rust en optimale concentratie rond het Nederlands elftal maar erkent tegelijkertijd eerlijk dat hij er zo langzamerhand „doodziek” van wordt dat nu de kwalificatiestrijd zich in een beslissend stadium bevindt, de problemen rond Oranje zich weer opstapelen. Het sectie-bestuur betaald voetbal voert een soort privé-oorlog binnen de voetbalbond, er zijn twee bondscoaches waarvan nog nooit een exacte taakverdeling bekend is geworden, waardoor Ajax-trainer Georg Knobel zich niet langer solidair met de zaak Oranje wenst te verklaren, en het rommelt momenteel als nooit te voren bij 4jax, verreweg de voornaamste leverancier voor het Nederlands elftal. Toen ik eenmaal door dat verschil in capaciteiten was getroffen, ging ik steeds meer verschillende cijfers ont dekken. De Volkskrant had het in die dagen over 52.000 toeschouwers, en ging er dus blijkbaar van uit dat de noodtribunes 13.000 mensen konden bevatten, want op diezelfde dag stond in de voetbalbijlage dat de capaciteit van het Olympisch Stadion 65.000 toeschouwers was. Het Parool hield het er op dat die noodtribunes 15.000 mensen konden herbergen, hoewel Parool en Volkskrant tegenwoordig toch tot één concern behoren. De voetbalbijlage van uw eigen krant hield vast aan 65.000 plaatsen maximaal, een getal dat ook door Voetbal International werd aange houden, hoewel concurrent Kick het op 55.000 plaatsen normaal en 60.000 met noodtribunes hield. Dat laatste zou betekenen dat die noodtribunes niet 17.000, niet 15.000, niet 13.000 Daarbij is mijn conclusie dat de top bij doelverdedigers waar ik echt bewonde ring voor heb boven de zevenentwintig jaar ligt. Twee punten maken van een voetballer een goede doelman. Routine en zelfvertrouwen. Wat dat laatste punt betreft: Als een elftal niet draait dan draai je als doelman ook niet. Als PSV dit seizoen een goed seizoen maakt, dat houdt in dat wij volgend seizoen in ieder geval internationaal voetbal moe ten spelen, dan weet ik zeker dat de' naam Jan van Beveren er ook goedj afkomt.” Van Beveren maakt zich ongerust over de tweede confrontatie, op 18 no vember in Amsterdam, tegen België. Net zo goed als hij ook de moeilijkheid van het teleurstellende treffen in Deurne onderkende, waar Van Beveren met enkele katachtige reacties Nederland van een onverhoedse nederlaag red de en één van de weinigen was die een voldoende haalde. Ondanks de vaak te leurstellende verrichtingen van PSV, waar de vorm van Van Beveren vooral in de eerste seizoenen toe hij vier jaar geleden van Sparta over kwam onder te lijden had, groeit de 25-jarige PSV- doelman vooral dit seizoen weer langza merhand naar eenzame hoogte. teveel faciliteiten verleend” Van Beveren: „Ik ben het eens met het goede sociale beleid dat bij ons wordt gevoerd. Dat komt natuurlijk ook omdat er een wereldconcern achterzit. Daar worden de beslissingen veel genu anceerder en weloverwogener bekeken als bij de eerste de beste ere-divisieclub. In het geval Strik was ik het niet met die boete eens. Het zou een mooie beslis sing geweest zijn als de andere clubs ook dergelijke maatregelen zouden ne men. Maar wat is de praktijk. Iedereen probeert je het ziekenhuis in te schop pen. PSV heeft jaren het imago gehad van een te lieve ploeg en dan gaat één van je spelers één keer over de schreef, begrijp me ik praat het niet goet, en dan volgt zo’n boete. Verkeerd in m<jn ogen”. Bij PSV zijn er betrekkelijk weinig rellen. Althans, die komen niet naar buiten. Bovendien wordt er een uitste kend sociaal beleid gevoerd. Welke club zou bijvoorbeeld een eigen speler (Strik red) een boete geven als hij Cruyff een schop gaf? negen spelers. Daar zit natuurlijk ook een gevaarlijke kant aan. Misschien worden aan Ajax wel teveel faciliteiten verstrekt. Als ik zie dat zij er in slagen om nu Stuy weer bij die selectie te slepen dan hebben zij een behoorlijke macht.”

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23