p GOUD VERDIEND AAN ZILVEREN JUBILEUM Egas bij afscheid Nederlandse Federatie Bejaardenbeleid: R b In ’73 geen verhoging beurzen voor HT S ’ers Officier van justitie Utrecht verwijt industrie boycotten van hinderwet In 1972 3.264 verkeersdoden □□□En dit o® Rechter: Outspan- actie mag doorgaan geen verhouding staan met het belang van de actie. Prins aanvaardt ontslag bestuursleden 99 ir UL 2 YOUNG ONTKENT INBRAAK BIJ PSYCHIATER Staatssecretaris wijst eis van hand N a Twee baby’s overleden van Franse vijfling „DENKEN OVER FORSE BOETEN EN INBESLAGNEMING MACHINES” ZATERDAG 8 SEPTEMBER 197 3 ZA (Van onze Haagse redactie) Abominabel cv ee le de dt hz lij ge b< P< Geen goed woord Mr. Fransen had geen goed woord Volwaardig inkomen Knelpunten 4 M D p (Van onze Haagse redactie) I 1 WT- DEN HAAG Staatssecretaris Klein (Onderwijs en Wetenschappen) acht het eenvoudig onmogelijk de studiebeurzen voor HTS’ers nog dit jaar te verhogen. Daarmee heeft hij de eis van de HTS- Unie, de landelijke organisatie van HTS- studenten, van de hand gewezen. Nie wei rest Voc blei lijk De heer Klein streeft ernaar de beur zen met ingang van het studiejaar 1974- 1975 gelijk trekken. De hoogte van de studiebeurzen is bij het gesprek buiten beschouwing gebleven. Hij verwacht niet dat er een groter deel uit de algemene middelen beschikbaar zal komen voor beurzen en studentenvoorzieningen. Hoog Laag uur uur 23 25 25 25 25 21 23 25 24 25 23 29 20 23 26 26 30 28 12 29 20 24 28 26 30 28 31 29 27 28 19 31 31 20 30 28 25 25 27 31 uur uur uur uur misch belang, maar ook voor een goede voorbereiding op de pensionering. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De Boycot Outspan- actie (BOA) mag actie voeren tegen het A en O-concern met haar 850 aangeslo ten winkeliers. De rechtbankpresident in Rotterdam, mr. J. G. L. Reuder, zette gisteren in het kort geding dat de win keliersvereniging had aangespannen te gen de BOA, uiteen dat hij geen actie van tevoren kon verhinderen wanneer deze met de nodige zorgvuldigheid ten aanzien van het maatschappelijk verkeer was opgezet. Hij waarschuwde daarmee de BOA op haar tellen te passen. Bezwaarlijk achtte hij het dat de aankondigingen omtrent de mogelijkhe den tot het indienen van bezwaren tegen het verlenen van een hiderwetvergun- ning zo gebrekkig gebeuren. „Men moet er als burger toevallig achter komen.” Kantonrechter mr. C. A. Westerouen van Meeteren kon zich het onbehagen van de inwoners van Wilnis wel voor stellen en hij betwijfelde of wel sprake is geweest van proefdraaien. Aangezien de fabrikant redelijkerwijs mocht ver wachten dat hij vergunning zou krijgen, vond hij dat deze overtredingen niet kunnen worden vergeleken met soortge lijke zaken, waarbij de hand wordt ge licht met de hinderwetbepalingen. PARIJS (AFP en DPA). Twee kin deren van, de vijfling die donderdag in Annemasse in Zuidoost-Frankrijk wer den geboren, zijn gisteren gestorven. Het waren de baby’s die het laatst waren geboren, een jongen en meisje. Over de levenskansen van de overige drie durven de artsen zich nog niet met stelligheid uit te spreken. Voorzover bekend, zijn er nog nooit processen gevoerd tegen lieden die op deze manier het koningshuis misbrui ken. Sympathisanten met de Boycot Outspan Actie op de publieke tribune van de Rotterdamse rechtbank tijdens het kort geding van gisteren. d< d< o o o o o o o o o o o o 36 0 0 0 0 o 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o H d; S( Zl nnw nnw n wnw nnw w n n nno nno zzw n zzo n nw no nnw n nnw wnw w nnw w.st. wzw ono zzw zw zw nno w.st. wnw w.st. n w.st. zzo ono nno no nnw nno b a o v dt DEN HAAG In 1972 zijn 3264 per- sonen ten gevolge van een verkeersonge- luk om het leven gekomen. Dat is een stijging van 97 ofwel 3,1 percent ten opzichte van 1971 toen in totaal 3167 mensen in het verkeer omkwamen. Dit blijkt uit de cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren heeft bekend gemaakt. Aan het begin van dit jaar sprak het CBS nog de verwachting uit op basis van de toen bekende cijfers, dat het aantal doden in het wegverkeer in 1972 niet belangrijk zou afwijken van 1971. „Het belang van de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika schat ik veel en veel hoger dan de geringe schade die de winkeliers eventueel zullen oplopen.” Mr. Reuder vond vooral van belang dat BOA geen zeggenschap over zijn actiegroepen heeft. En tevens dat de politie in de verschillende Nederlandse steden waar actie wordt gevoerd, altijd vergunning geeft. Hij verweet A en O „met een kanon vliegen te willen van gen” door 100.000 gulden schade per dag te eisen. Zijn conclusie: „BOA begin maar, ga je gang maar. Loopt het uit de hand, dan brengt A en O de zaak hier onmiddellijk weer voor de rechtbank. Een boycot is een griezelige materie. Het is wel een beetje met vuur spelen. Hou dus de zaak zuiver.” Waarmee hij de partijen in een kort geding weer eens bij elkaar bracht door de zaak „onbepaald aan te houden.” beoordeelt de RVD voor het in pro- duktie wordt genomen of het produkt kwalitatief en esthetisch verantwoord is. Een asbak met de beeltenis van de koningin kan er bijvoorbeeld niet mee door, omdat het niet fijntjes is. Ook een balpen kan geen genade vinden in de ogen van de RVD. Toch is de balpen op de markt verschenen. Deze had geëist dat nog voor het studiejaar 1973-’74 de beurzen voor HTS’ers even hoog moesten zijn als voor studenten aan universiteiten en hoge scholen. De staatssecretaris wil verder geen wet indienen voor de democratise ring aan de HTS’en. E en standpunt dat hem door de HTS-Unie zeer kwalijk wordt genomen. Dit blijkt uit een ge sprek dat de HTS-Unie gisteren met de bewindsman had. De situatie van de HTS’ers in het praktijkjaar is volgens de Unie ronduit abominabel. Zg maken op de eerste plaats niet alleen meer werkdagen dan in een normaal cursusjaar, maar worden daarvoor dan ook nog slecht betaaild. Het aantal werkdagen, dat nu schom melt tussen de 180 en 250, wil de Unie teruggebracht zien tot ongeveer 200. ter concludeerde na een luisterproef dat geen sprake kon zijn van gevaar, hinder of overlast. Voor gemeentelijk ingrijpen was dus geen aanleiding. Ten einde raad deed het actiecomité een beroep op de Utrechtse justitie, die opnieuw proces verbaal liet opmaken. Mr. Fransen noemde het gedrag van de fabrikant bijzonder laakbaar. „Alle vormen van inspraak, die In de hinder wet toch al zo summier zijn geregeld, worden gefrustreerd als men maar doet alsof er niets aan de hand is. Dat past niet meer in deze tijd van toenemend milieubewustzijn en inspraak van de burgers,” vond mr. Fransen. Young was een van de vier mannen die door een grand jury in staat van beschuldiging zijn gesteld. Ex-medewer- ker Egil Krogh had al eerder zijn on schuld beleden. G. Gordon Liddy en John D. Ehr- lichman zijn de andere gedagvaarden. Ehrlichman zou zich eveneens bij de rechter in Los Angeles melden- Liddy zit momenteel een gevangenis straf uit wegens zijn aandeel in het plaatsen van afluisterapparatuur in het partijbureau van de Democraten in juni 1972. Zoals Krogh verscheen ook Young voor rechter James G. Kolts. Hij werd na de zitting weer vrijgelaten zonder borgstorting. Kolts bepaalde de volgende voorgeleiding op 20 september, wanneer een procesdatum zal worden vastgesteld. Op 17 augustus werd het eerste pro- ces-verbaal opgemaakt, nadat klachten van omwonenden bij de justitie waren binnengekomen. Er had zich inmiddels al een actiecomité van buurtbewoners gevormd. Op 20 augustus, de dag nadat de hoorzitting was gehouden in verband met de aanvraag voor de hinderwetver gunning, draaiden de machines weer, hoewel de justitie opdracht had gegeven er mee te stoppen- onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew. zw. bew. onbew. half bew. onbew. onbew. onbew. half bew. licht bew. zw. bew. half bew. licht bew. onbew. onbew. half bew. onbew. licht bew. onbew. onbew. half bew. onbew. onbew. half bew. onbew. onbew. half bew. onbew. onbew. onbew. Iets wat mr. A. F. Bakker fel be streed. „In de toekomst zal A en O een ander inkoopbeleid moeten voeren wan neer deze actie slaagt.” Hij noemde de opmerking van mr. Brink dat A en O- winkeliers nu met de strop van onver kochte vruchten zitten niet juist, aange zien A en O vorig jaar november al door BOA was gewezen op eventuele acties wanneer men toch Zuidafrikaanse sinaasappelen zou kopen. c ter gelegenheid van het regeringsju bileum. Oplagen variërend van 15.000 tot 420.000 in prijzen van f 1 tot ƒ12,50. Er bleek ook muziek in het vorstenhuis te zitten want er kwa men twee grammofoonplaten op de markt. De rijksmunt geeft 45 miljoen nieuwe zilveren tientjes geslagen. Daarnaast zijn er een half dozijn (valse) munters met diverse pennin gen en legpenningen gekomen. Voor 13,25 kan men al een zilveren stui ver kopen en de meer draagkrachti- gen moeten voor een genummerde De staatssecretaris is het hiermee eens. Het totale inkomen van de HTS’ers in het stage-jaar, f 4800, ligt ver beneden het bestaansminimum. Zij zijn in feite goedkope arbeidskrachten. Klein hoopt in overleg met de hoofdafdeling studie toelagen van het ministerie in deze situa tie verbetering te brengen. Tegelijk vond hij dat de gevolgde procedure door A en O niet scherp gericht was. De eisen van A en O’s mr. N. W. A. Brink, namelijk het verbieden van elke actie, omschreef mr. Reuder als volgt: „Als u hoofdpijn heeft gaat u dan likdoomzalf op uw hoofd smeren? U had veel effectiever kunnen werken, maar ik ga u niet zitten voorzeggen.” A en O had aangevoerd dat wat de BOA wil, op winkel- en straatterreur lijkt. Mr. Brink: „In Heerlen is al eens een supermarkt vol met stickers geplakt, in Gouda zijn marktkooplieden belem merd sinaasappels te verkopen. Men wil Zuid-Afrika treffen, maar raakt de win keliers. Zuid-Afrika heeft immers al de si naasappels verkocht, de winkeliers blij ven ermee zitten. Dit is een chantageme thode en de winkeliers worden in hun vrijheid van handelen belemmerd.” Hij noemde de schade van de winkeliers in Dit betekent een eventuele verlaging van de beurzen voor studenten aan uni versiteiten en hogescholen. Hetzelfde geldt vor de studentenvoorzieningen, zo als huisvesting, gezondheidszorg, mensa’s, sportvoorzieningen e.d. Klein acht het onjuist dat de universitaire studenten hierin een bevoorrechte positie innemen. Hij heeft de HTS-Unie beloofd de zaak kritisch te gaan bekijken. De prins heeft hierin geen enkele aanleiding gevonden om zijn functie van erevoorzitter van het comité van aanbe veling van de Actie Natuur neer te leggen. Het Wereldnatuurfonds, waarvan prins Bernhard ook voorzitter is, heeft zich samen met de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee van de Actie Natuur gedistantieerd. UTRECHT. „Hare majesteit is Neerlands goedkoopste fotomodel” constateert het reclameweekblad „A- riadne”, dat heeft nagegaan hoe de commercie zich op het regeringsjubi leum van koningin Juliana heeft ge stort. Dat leverde volgens het blad genoeg geks, leuks, ontroerends en onsmakelijks op voor een uitvoerige reportage. Daaruit blijkt dat de com mercie goud heeft verdiend aan het zilveren regeringsjubileum. Er werden veel boeken uitgegeven De kapitein van de kotter April Diamond, die onlangs in het nieuw» kwam in verband met een mensensmok- kelaffaire, gaat via een kort geding pro beren zijn scheepje t erug te krijgen, waarop het ministerie van Justitie be slag heeft laten leggen. Een Marokkaanse vrouw in Alphen aan d e Rijn heeft bekend haar vijl maanden oude dochtertje te hebben ge dood. Volgens de politie houdt haar daad verhand met het feit, dat de vrouw in ernstig conflict leeft met haar man en de Marokkaanse gemeenschap ter plaat se. De voorman van het plaatselijk ac tiecomité deed zijn beklag bij het ge meentebestuur, maar de loco-burgemees- Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrueck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Rom* Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tunis Aan de pensionering zal zodanig in houd moeten worden gegeven dat deze de persoonlij kheidsgroei doet voortgaan, de identiteit versterkt en zinvolle be trokkenheid in stand houdt. Daarbij is de eerste erkenning dat gepensioneerden een volwaardig inkomen nodig hebben. Er is veel aandacht nodig voor het open bejaarden werk. Vermenging van dit werk met huisvesting, zoals veelvuldig gebeurt, is volgens de heer Egas „wel haast misdadig wegens de vergaande aantasting van de zelfbeschikking en de bevoegde invloeden, die daaraan zijn verbonden.” De scheidende NFB-voorzitter vindt het instituut van de verzorgingshuizen „strijdig met de huidige opvattingen over verouderen en zinvol oud worden. De tweeslachtigheid van huisvesting en verzorging wreekt zich. Vrije ontplooiing van de bewoner is daardoor een illusie. DEN HAAG Er is nog steeds geen concrete koers voor het bejaar denbeleid in de toekomst opgesteld. Evenmin heeft de overheid het be jaardenbeleid goed gecoördineerd. Op deze zwakke punten wees de heer C. Egas in een betoog, waarmee hij gisteren afscheid nam als voorzitter van de Nederlandse Fèderatie voor Bejaardenbeleid. De heer Egas, die vijf jaar voorzitter is geweest, wordt opgevolgd door Staatsraad mr. Th. van Lier, oud-Tweede-Kamerlid. Omdat ouder-worden en verouderen een maatschappelijk probleem is, is pri mair een beleid nodig en geen „zorg”, volgens de klassieke opvatting, zoals die nog algemeen voorkomt. De NFB moet snel een beleidskoers opstellen, want zij wordt genoodzaakt te reageren. Daarom moet de federatie haar eigen identiteit versterken en de zelfstandige functie van deze „krachtcentrale” moet worden vastgesteld en bevestigd. Meer door onmacht dan door onwil komt van coördinatie door de interde partementale stuurgroep nog maar wei nig terecht. Om een alomvattend beleid te kunnen voeren van overheidszijde zijn per betrokken ministerie te weinig deskundige medewerkers. De heer Egas vroeg de bewindslieden van CRM en Sociale Zaken daaraan iets te doen. gouden penning met edelstenen in do nationale driekleur 765 neertellen. Het aanbod in de sector theeglazen, theelepels, sleutelhangers, kandelaars en medailles is overstelpend. De prij zen variëren van 75 cent tot ƒ25,50. Ook in de aardewerksector weet men niet van ophouden. Van genummerde wandborden ten bedrage van 485 tot een eenvoudige tegeltje raison van 41 cent. Vele schoolkinderen zijn ver blijd met melkbekers-met-de-konin- gin-d’r-op (ƒ0,85 tot 71,30) en de liefhebbers van wat sterkers hebben arbeidsinspectie in een dwangpositie zou zijn gebracht. De meelwarenfabriek werd wegens de stadsreconstructie uit Amsterdam ver dreven en vestigde zich een paar maan den geleden in Wilnis. Op 10 augustus gingen de machines op proef draaien, zoals de fabrikant het noemde, maar volgens de buurtbewoners die hinder van het machinegeluid hadden, werd normaal geproduceerd. De volgende knelpunten van de totale problematiek noemde de scheidende voorzitter: het gaat om een maatschap- pijprobleem. De menselijke waardigheid van de ouderwordenden wordt algemeen aangetast en daardoor hun welzijn. Het gaat niet om een gelijke groep oude mensen met moeilijkheden, maar om een zeer uiteenlopende groep met een verscheidenheid van problemen. De zgn. derde levensfase, vanaf onge veer het 50ste levensjaar, brengt sociaal- psychologische problemen mee, vaak in combinatie met zgn. welvaartsziekten. Preventie moet primaire aandacht krij gen, dat vergt activering en zo nodig resocialisering om de menselijke waar digheid te behouden. Voor de federatie ziet de heer Egas als hoofdfunctie duidelijke stellingname, di agnose en therapie ten aanzien van het vergrijzingsvraagstuk in onze samenle ving. Het geven van goede informatie is een belangrijk stuk therapie. De NFB zal zich bezig moeten houden met de problemen van oudere werknemers in het bedrijfsleven. Zij zal het vraagstuk van een vrouw in de derde levensfase moeten aanpakken, dat is van econo- „Notabelen” uit het door Israel be zette deel van Jordanië hebben ver klaard dat koning Hoessein binnenkort gaat trouwen met de 25-jarige Jordaanse Tamara Dedjistani. De moeder van de Vorst zou op dit huwelijk hebben aange stuurd. Het zou Hoesseins vierde huwe lijk worden. Het gerechtshof in Den Haag heeft een uitspraak bevestigd van het medisch tuchtcollege daar, waarbij een arts drie maanden geschorst is in de uitoefening van zijn beroep wegens het „bijkans ongelimiteerd voorschrijven van verdo vende middelen en wekaminen”. Leed verzachten is mooi en geeft de dienstverlenenden veel bevrediging, maar het neemt te weinig de kwaal of oorzaak weg. Daarom moet dienstverle ning gericht zgn op behoud en verster king van identiteit, dus vrijheid verrui mend.” UTRECHT. „Het is schering en in slag dat de industrieën alvast gaan draaien, terwijl het verzoek om een hinderwetvergunning nog in behandeling is. De strafsanctie is bij voorbaat verdis conteerd. Lichte straffen helpen daarom niet. Eigenlijk zon aan forse boeten en inbeslagneming van machines moeten worden gedacht.” LOS ANGELES (UPI). David Young, ex-medewerker van het Witte Huis en van Henry Kissinger, heeft gis teren in Los Angeles ontkend dat hij heeft meegewerkt aan de inbraak in het kantoor van Daniel Ellsbergs psychiater. Dit zei gisteren de Utrechtse officier van Justitie, mr. A. M. Fransen, die een Amsterdamse fabrikant voor de kanon rechter had gedaagd omdat hij tot tweemaal toe door de politie werd be trapt op het laten draaien van lawaaiige machines in zijn fabriek in Wilnis, ter wijl hij nog geen hinderwetvergunning had. De officier eiste voor deze beide over tredingen boeten van duizend gulden respectievelijk vierduizend gulden, maar de kantonrechter maakte er tweemaal tweehonderdvijftig gulden van, omdat de vergunning vier dagen na het laatste proces-verbaal werd verleend en omdat de fabrikant door de te lang talmende DEN HAAG Prins Bernhard heeft het verzoek van de voorzitters van het bestuur van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en het Wereld Natuur Fonds Nederland om hen van hun taak als bestuurslid van de Actie Natuur te ontheffen aanvaard, zo heeft de Rijksvoorlichtlngsdienst gisteren verklaard. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Op de meeste plaatsen droog. Eerst nog vrij warm, later lagere temperaturen. Aantal uren zon: 1 tot 9. Minimum temperatuur: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal. Maximum temperatuur: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 12 september: mi nimum 10, maximum 20 graden. WEERRAPPORTEN tl ibi nog steeds keuze uit glazen in allerlei variëteiten (van 0,62 tot 1,15). De beeltenis van de koningin mag niét zonder meer worden gebruikt. De beeldenaar van de gulden is voor elk gebruik zonder meer beschikbaar, maar voor alle overige „uitgaven” in welke vorm dan ook moet de Rijks- voorlichtingsdienst toestemming ge ven. In de meeste gevallen wordt Soestdijk bij de beslissing betrokken, aldus Ariadne. Gaat het om een lepeltje, een koektrommeltje of iets dergelijks, dan over voor de industrieën die zich niets van de hinderwetbepalingen aantrekken. „Het zou veel beter zijn als de machines in beslag werden genomen als overtredin gen worden geconstateerd,” vond mr. Fransen, die in dit geval aan inbeslagne ming heeft gedacht. De raadsman van de fabrikant, mr. W. Hartkamp uit Amsterdam, beet fel van zich af. Hij noemde het requisitoir onge looflijk, de geëiste boeten dwaas en het snelrecht hoogst onbillijk en in strijd met de in Nederland gebruikelijke rechtsgang- „Nog geen concreet bejaardenbeleid ZONDAG 9 SEPTEMBER water 1.28 uur en 13.57 water 9.22 uur en 21.45 MAANDAG 10 SEPTEMBER Hoog water 2.14 uur en 14.38 Laag water 10.18 uur en 22.34 ZONDAG 9 SEPTEMBER Zon op 06.04 uur onder 19.09 uur MAANDAG 10 SEPTEMBER Zon op 06.06 uur onder 19.07 uur Maan op 17.56 uur onder 03.34 uur

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2