Dr. P. Hagegl van Rijksinstituut voor Vsseirjionderzoek: Cholera in Italië niet veroorzaakt door besmette mosselen of oesters krealer l De kat wacht op wieken Agenda Start van nieuw schaakseizoen 1 Drukke receptie voor jubilerende bedrijfsbrandweer van Hoogovens Vérenigingsraeiiws r a® [Üjbïïüé I ■SB Bvi 5 op bezoek bij IJmond Dubbel Acht Geen ideaal weer voor bloemenhandel Filmgroep „Saenden” ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1973 IJMUIDER COURANT Z Beverwijk Zuiver filteren Heemskerk BEVERWIJK Velsen-Noord HEEMSKERK centrale verwarming thermo techniek tensen Velsèn-IJmuiden Velsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk MA f, k? MMWtaBi3M 0 -- - (Van een onzer verslaggevers) i kreatief bezig zijn en tel. 023-317183 (Van een onzer verslaggeefsters) Huijgens- Geo- stand Huijgens- Geo- (Van een onzer verslaggevers) Velsen- ADVERTENTIE wij garanderen onze A. W. inschrijving vanaf 17 september koninginneweg 30 haarlem eig. gedipl.. lid ned. cons, bond telefoon 023—317041 normen regelmatige kwaliteits- 10 van kursussen voor kinderen, jongeren en volwassenen vanaf 1 oktober in het oude E.G. Ingebroken. Een onlangs afgebouw de woning aan de Bosboom Toussaint- laan in Driehuis heeft ongevraagd be zoek gehad. De keukendeur werd uit het scharnier gelicht. Uit het huis werden verschillende sloten en krukken meege nomen. dienen nog te komen. Voorts kampt de Stichting met een tekort van f 20.000. tie. lag tje, art, dag 3 de net het en- In 1969 is het bijvoorbeeld voorgeko men dat via het gemaal KMendiW het rioolwater van Goes in de Oosterschelde terechtkwam en dus ook over de mos- selbanken stroomde. Het monselseizoen is toen twee maanden gesloten geweest. Je hoeft dan niet gelijk een oogst te ver nietigen. dat is onzin. an- .30, za- OVERLEDEN: E. S. Langenkamp, 75 jaar; BuurmeesterVan Zon 69 jaar. Roozen; Gerardus H. Snijders en Johan- aat, 9. Piet dag tui- en- le- iVat ;tu- che ■ten u. I u. md rde eer de In gen sla; zen de oor ede :ilo. eet) los oen per out ■er- tuk die de taat 50 de niet aar erij dot rij- tei- rij- los- 'er- djk Ch. 1, 2.15 int- 10, tat, u. 10 Onlangs is de goedkeuring van Gedepu teerde Staten afgekomen van een door de gemeente Uitgeest aan te gane geld lening (f 10.000), maar dat bedrag was door de Stichting reeds in de exploitatie- berekening opgenomen. Bestuurslid Van Eerden: „Er staan nog acties op het vuur. Bovendien hopen we op wat geld van de rijksoverheid, de provincie en vereniging De Hollands Molen, Als wij bijvoorbeeld merken dat een bepaalde lading of hoeveelheid niet in orde is, worden de mosselen opnieuw uitgezet op zogenoemde quarantaineban- ken, waar de diertjes zich met niet- besmet water zuiver filteren. Na verloop van tijd blijkt dan dat de bacteriën verdwenen zijn zodat deze schelpdieren weer voor de consumptie geschikt ziin. Trouwens de mosselen groeien in die tijd gewoon door, ze worden helemaal niet ziek van deze ziektekiemen.” Daarom vindt dr. Hagel het onzin dat de Italiaanse marine op het ogenblik mosselbanken vernietigt. Volgens hem is het een kwestie van allereerst het in stellen van een verkoopverbod van schelpdieren en vervolgens het lange tijd bewaren van mosselen in zuiver water. De Italiaanse mosselen kunnen dan later cholera veroorzaakt zou zijn door mos selen die deze ziekte verwekkende bac teriën bij zich zouden dragen. Mosselen en in het algemeen alle schelpdieren kunnen besmettelijke ziekten alleen maar overdragen wanneer zij met ziek tekiemen in aanraking komen en deze als het ware uit het water zeven. De mossel kan de ziekte dus alleen maar doorgeven, nooit zelf veroorzaken. Het zijn nu de buitenchrysanten die los beginnen te komen. Voor een soort als extra kwaliteit werd tot een gulden per bos betaald, maar de meeste partijen blijven hier onder. De jaai-rcndchry santen hebben grote moeite om tot een gulden per bos te komen. Gladiolen zijn er volop. Hier zoekt men al weer een partij van goede kwaliteit waarvoor dan tot 150 cent per bos betaald werd. De aanvoer van lelies gaat nog steeds on verminderd in grote vorm door. Voor de Uchida werd boven de gulden per tak betaald. Anjers werden nog goed ver kocht met prijzen van 10 tot 35 cent per stuk. Ook de aanvoer liet zien dat het nog steeds zomers weer is, toch vielen de prijzen ook hier niet tegen. Van buiten komen er ook asters. Lan ge tijd heeft de markt deze bloemen goed op kunnen nemen voor prijzen tussen de 40 en 60 cent per bos. De aanvoer van nerinen gaat iets groter worden, want er komen al partijen van tweeduizend stuks. De prijzen lagen tus sen de 35 en 65 cent per stuk. BEVERWIJK. In het gebouw „Film in’’ aan de Beverwjjkse Princesselaan 19 ontvangt de amateursmalfilmclub IJ mond Dubbel Acht dinsdagavond 11 sep tember de Zaanse filmgroep „Saenden”. weer „bacterievrij” op de markt worden gebracht. De strenge eisen, die ook in landen als België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Ierland en Scandinavië worden gehan teerd, zijn het gevolg van de cholerabe- smetting begin deze eeuw in Londen. Oesters en mosselen die voor een offi cieel diner met hoogwaardigheidsbekle ders gebruikt zouden worden, werden In veel Europese landen worden strenge keuringsnormen gehanteerd voor mos selen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Met een bijzonder gea nimeerde en druk bezochte receptie heeft de Bedrijfsbrandweer van Hoog ovens gistermiddag in het ontvangst- centrum van het staalconcern het veer tigjarige jubileum gevierd. Taf van rela ties, onder wie representanten van de brandweer- en politiekorpsen uit Bever wijk, Heemskerk, en Velsen waren ge komen om het bestuur onder leiding van commandant ir. W. Singer te compli menteren. Tevens werd gesproken door jhr. ir. B. de Jonge namens de Raad van Bestuur. Hij bracht naar voren dat het staalbe drijf een bijzondere band met het vuur heeft. „Als vriend, omdat vuur nu een maal bij ons fabricageproces niet weg te denken is, maar ook als vijand als het vuur tijdens brand mens en installatie bedreigt”. Hij prees het brandweerkorps wegens enthousiasme, inzet, bekwaam heid en inspanning. Namens de Raad van Bestuur bood hij twee antieke gra vures aan die de bekende Rotterdamse brand van 1779 in beeld brengen. IJMUIDEN. „De mogelijkheid be staat natuurlijk wel, maar toch geloof ik nauwelijks dat de cholera in Italië veroorzaakt is door mosselen. De oorza ken daar zijn te zoeken in het drinkwa ter en de sanitaire voorzieningen. Daar om is het ook uitgesloten dat in Neder land ooit nog een cholera-epidemie zal uitbreken, gewoon omdat deze zaken bij ons volmaakt in orde zijn”, aldus dr. P. Hagel van het IJmuidense Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (Rivo) naar aan leiding van de berichten uit Italië dat de GETROUWD: Paulus A. Olsthoorn en Petronella M. na Brink; Cornelis J. Duin en Catharina H. de Jong. ONDERTROUWD: H. J. van der Molen en L. C. Boeree; J. H. C. van Rijn en G. H. C. M. van Vegten; J. A. M. Klein en M. A. T. Rietkerk; G. J. van Dijk en E. T. A. Nijhuis: P. Hoekstra en E van Simten- maartensdijk; W. J. de Vos en C. M. Dudink. GEHUWD: M. A. Numan en M. K. Guit; A. M. BEVERWIJK. De schaakclub Wee- nink begint het nieuwe seizoen op dins dag 11 september in de Grenspost aan de Van Riemsdijklaan. De jeugdleden tot en met 14 jaar starten op deze club avond om 7 uur, terwijl de junioren en senioren om 8 uur beginnen. Vanaf half zeven wordt door de heer Beerens schaakles gegeven aan beginners en ge vorderden. Met ingang van dezelfde datum orga niseert de Beverwijkse schaakclub gedu rende enkele weken voor schakers, die geen lid van de vereniging zijn, een competitie om het huisschaakkampioen- schap van Beverwijk. Alle jonge en oudere schakers zijn van harte welkom om mee te doen of om eens een kijkje te komen nemen. Voor de winnaars hiervan zijn prijzen beschikbaar. Nadere inlichtingen over deze huis- schakerscompetitie dan wel over de ver eniging zelf worden verstrekt bij S. Seymonsbergen, Hertogenven 6, Heems kerk, tel. 30107; F. Koopman, Luxem- burglaan 50, Heemskerk en R Faber, Plesmanweg 535, Beverwijk, tel. 31896. maar ook een behaaglijk binnenklimaat in uw huis, concurrerend in „goed” werk vele referenties in advies-, zelfbouw- en installatiewerk. een dag te vroeg aangevoerd. Toen de schelpdieren 24 uur „uitgehangen” wer den in de Theems, was het water besmet met cholera-bacteriën. Veel van de auto riteiten die aan het diner aanzaten, werden ziek, waarna een internationale discussie op gang kwam over controle mogelijkheden. Sindsdien zijn opgesteld voor controle. volwassenen, tieners en jeugd 14.30 17.30 uur. Federatie Bejaardenzorg, Abelenstraat 1, spreekuur volgens afspraak, tel. 02550- 12464. Openluchtzwembad De Heerenduinen, Heerenduinenweg, IJmuiden-Oost. Geo pend van 10 tot 18 uur. Velserbad, Briniostraat, 6.308 16.4018 uur: gemengd zwemmen. ONDERTROUWD: Cornelis S. Zonneveld en Mathilda Rijbroek; Cornelis Coolen en Beitske Kuipers; Simon J. A. Smit en Gezina J. Harms; Sidney L. Carty en Clara L. Hemstraek; Leonardus Zuiderduin en Maria J. Lammers; Johannes Winter en Arendje A. Sliggers. BEVERWIJK. Voor de bloemen handel is het geen ideaal weer: enorme aanvoer en weinig vraag. Toch is men iedere dag verbaasd dat de handel alles weet op te nemer» el de e»t>»pr> matig. Er is praktisch gesproken geen doordraai. Toch houdt dr. Hagel wel enigszins rekening met de mogelijkheid dat door het eten van mosselen Italianen besmet zijn geworden. „De Italianen eten nu eenmaal schelpdieren graag rauw, eigen lijk alleen met een beetje citroensap. In Napels worden bovendien veel mosselen bewaard in een grote baai waarte ook rioolwater wordt geloosd. Ik weet niet precies hoe de keuringsnormen zijn, maar als er berichten over cholera zijn dan doe je er verstandig aan daar geen rauwe mosselen ee eten die naar alle waarschijnlijkheid met rioolwater in con tact zijn gekomen. Je kan in zo’n geval wel mosselen eten, als je ze eerst kookt, dan worden de bastenen gedood”. In Nederland is de controle door het Rivo streng. Op de kweekbanken wordt het water regelmatig gecontroleerd en bacteriologisch onderzocht. Eveneens wordt nagegaan of het water geen zware metalen ofwel vergiften bevat. Hetzelfde wordt gedaan met de mosselen zelf. „Kijk”, zegt dr. Hagel, „zo’n mossel is eigenliik een zeef. Het diertje kan in een uur tijd enkele liters water verwerken, waarbij allerlei planktonachtige voe dingsstoffen achtergehouden worden. Maar ook allerlei andere zaken worden uitgezeefd en achtergehouden, waaron der bacteriën. Daarom mag te n~>)+ mosselen uitzetten waar rioolwater wordt geloosd. De historische datum van 1 september 1971 moet de Stichting Uitgeester Mo lens noodgedwongen voorbij laten gaan. Die dag namelijk verwoestte een uit slaande brand de molen De Kat. Enkele Uitgeesters, die zich in de Stichting ver zamelden, hadden gehoopt, dat de res tauratie van de molen op 7 september (gisteren) 'zover zou zijn gevorderd, dat De Kat die dag weer had kunnen draai en. Maar het zat er niet in: de roeden worden momenteel in een constructiebe drijf te IJmuiden gelast en de kammen Verder werd het woord gevoerd door de oprichter en oud-commandant van Hoogovens bedrijfsbrandweer, F. W. E. Spies. Hij bood een plantenbak aan met de opmerking: „Wees waakzaam, want planten hebben elke dag water nodig”. Ook sprak oud-commandant A. K. Vroege en de commandant van het Vel- sense korps, J. M. de Jong. Na het officiële gedeelte werd de receptie beslo ten met een gezellig samenzijn. Zoals bekend houdt de bedrijfsbrandweer van daag een „Open Huis” tot half vijf in de voormalige buizengieterij. GEBOREN: Monica H„ d.v. E. S. Nostheid en A. M. Mooij; Gijsbertus H. W„ z.v. H. Dubbeld en M. J. Brandjes; Selcuk, z.v. R. Celik en K. Eryigit; Yolanda, d.v. J. Houtkoop en J. A. Vroomans; Frank, z.v. F. Peters en H. P. Witvoet; Dirk, z.v. S. Bijl en P. A. Goos; Cinthya S. A.., d.v. B. J. R. Jonkman en P. Prins; Quirinus M. M., z.v. J. J. vander Lem en M M. P. Olsthoorn; Martijn T., z.v. F. M. B. van Westerop en G. Dijkstra; Marcel, z.v. D. van Vuuren en M. M. H. de Vries; Jeffrey, z.v. S. J. van Vuuren en M. D. Zwart; Mark J. H„ z.v. H. T. den Blanken en C. A. M. Zwanenburg. MAANDAG 10 SEPTEMBER Openbare bibliotheek, Wijkerstraat- weg: 14.3017.30 u. ZATERDAG 8 SEPTEMBER Openbare Bibliotheek Velsen. Centrale bibliotheek en alle filialen (behalve uit- leenpost Breezicht) van 1012.30 uur. Openluchtbad De Heerenduinen, Heer- enduinweg, IJmuiden-Oost, geopend za terdag van 1018 en zondag van 1017 u. Velserbad, Briniostraat. Zaterdag 14- 15.15, 15.30-16.45 en 18.30-20.45 uur en zondag 10.30-11.45 en 14.15-16.30 uur: gemengd zwemmen. Garage „Stormvogels”, Kalverstraat tot 22 uur: Fancyfair Invaliden Hulp verleningsdienst. PEN-jeugdcentrum. Kanaalstraat, za terdag 20 uur: film en disco; zondag 14 uur: „Fairy Tale”; 20 uur: disco. MAANDAG 10 SEPTEMBER Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale bibliotheek, Plein 1945. Volwassenen 14.30—17.30 uur, tieners 19—21.30 uur, Centr. Jeugd- en tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg 96. 15.3017.30 uur; Sant- poort-Noord: volwassenen, tieners 14.30—17.30 en 19—21.30; jeugd tot 20.30 uur; Velsen-Noord: volwassenen, tieners en jeugd 14.3017.30 uur; Zeewijkplein: OVERLEDEN: E. van den Berg, oud 3 jaar; J. Vodegel, 85 j.; G. J. de Goede, 71 j.; J. J. Baltus, 85 j.; S. Tijmes, 66 j. De leden van „Saenden” zullen een avondvullend programma verzorgen, met onder adere de premièrevertoning van Henk Gruyters nieuwste 16 mm. film „Vuilnisalmanak” en de „Rode Vogel” van Bob van der Kolk. Gebouw „Film in’’ is vanaf 20 uur voor iedere belang stellende geopend. BIOSCOPEN City Theater, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „The mechanic”; zondag 14.30 uur: „Win- netou tegen witte t>uffel”; maandag 20 uur: „Dood in Venetië”. Stadsschouwburg, zaterdag en zondag 20.00 uur: „A clockwork orange”; zondag 14.30 uur: „de gouden pijl”. DIVERSEN Museum Beeckesteyn, Rijksweg, Zuid, diverse stijlkamers, dagelijks te bezoe* ken van 10-12 en van 14-17 u.. zondag alleen van 14-17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Bessemerstraat, Velsen-Noord. Elke dinsdag en donderdag van 12-13.30 uur. Ook na telefonische afspraak 02510-94159 of 91022. Stadhuis Velsen, Plein 1945 Dagelijks (behal ve zaterdag en zondag) te bezichtigen van 10- 12 uur, tel. 19000. Oude Raadhuis, Velsen-Dorp. Zaterdag en zondag 13-17 uur. Tentoonstelling „Flevum en de Romeinen in Velsen”. van der Horst en M. H. L. M. J. Welkers; H. Kwant en J. M. C. de Wildt; G. T. Kuil en H. J. Gooijer; C. P. Kamp en M. de Rooij; J. C. Aardenburg en W. E. van Velthuijsen; J. J. Bruins en J. Vooren; C. H. Schouwvlieger en I. A. J. Frölich. BIOSCOPEN Luxor Theater (Breestraat). Zaterdag 19 en 21.15 u.: „Frank en Eva”, zondag 14.15 u: „Een lange rij kruizen”. 19 en 21.15 u: „Frank en Eva”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2) Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur .Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 00125 25120. Galerie Boumans (Breestraat 122) Expositie tekeningen van Marijke Verhoef ;geopend tot en met 29 september van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur GEBOREN: Jeroen z. v. B. Sikma en K. A, Bak ker; Cynthia d.v. M. van der Veen en P. C. M. Robben; Yvonne J. d.v. H. W. van der Moolen en S. A. M. van der Kolk; Cindy d.v. P. J. Breukink en I. van Schaik; Sebastiaan T. z.v. A. N. M. Olsthoorn en F. Geelhoed; Joost z.v. G. J. J van Wees en E. M. Schulte Fische- dick; Rudy z.v. P. M. Gooijer en M. M. A. Wiegman; Josephina J. d.v. P. H. C. M. van Lint en A. Molenaar; Monique M. d.v. F. van der Wel en L. N. Drenth; Menno S. z.v. P. van der Land en F. C. M. Emans; Jackeline d.v. F. K. J. Kampmeijer en H. C. M. van Winkel; Remon A. z.v. L. van den Kommer en A. M. Wendel; Manon C. d.v. R. van Noordt en A. E. G. M. van Roon; Ronny z.v. J. G. Hendriks en C. Mes; Juan M. z.v. J. A. Deldado Marrero en MdC. Rodriquez Martin; Pieter A. z.v. P. Kos sen en R. Kliphuis; Anoek d.v. J. Weert- man en G. W. J Ophorst; Mary A. S, d.v. M. Lampe en M. W. Rosendahl; Abraham J. z.v. J. Liefting en J. S. Masclé. Vooral tot grote verrassing van de leden van dit vrijwillige korps stapten rond half vijf ’s middags de echtgenotes binnen, die hun mannen een bloemen hulde brachten. Namens hen sprak me vrouw M. Ijzerman, die vertelde dat de vrouwen van deze brandweerlieden het niet gemakkelijk hebben. Zij sprak over de dienstweekends thuis, de brandbel die op de „meest ongelukkige momenten” kan rinkelen en het feit dat dikwijls ’s nachts alarm wordt gegeven. „Maar we gunnen jullie best een lekkere fik”, besloot zij. - - ZATERDAG 8 SEPTEMBER Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 1920 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. ZONDAG 9 SEPTEMBER Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend van 10.3017.30 u. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 1920 u. MAANDAG 10 SEPTEMBER Hulpdienst Help een handje. 'Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617, of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 912 en 13.3015.30 u. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 1920 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: 1717.30 en 1921 u.; Amstelstraat 44: 15—17.30 en 19—21 u.; Kingford Smid straat 110a: 15.30—17.30 u. TENTOONSTELLINGEN Tentoonstellingsruimte (Const Huijgens- straat). Expositie modelbouw; geopend tot en met 29 september. ZATERDAG 8 SEPTEMBER Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geo pend op werkdagen van 1012.30 en 1417 u„ op zaterdag .en zondag van 10—12 en 14—17 u. Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. ZONDAG 9 SEPTEMBER Kinderboerderij, Vrijburglaan. pend van 1012 en 1417 u. Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. disco. MAANDAG 10 SEPTEMBER Kinderboerderij, Vrijburglaan. pend van 1012.30 en 1417 u, Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek, Kerkweg 45: 1417.30 en 1921 u.; Ruijsdaelstraat 19—21 u. LM TK. 'W

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5