BBK ergert zich Chicago: meer pop dan jazz aan NOS-rubriek over kunst Klank overwoekert muzikale essentie Tolkien laat leegte achter Ko van Dijk speelt een karikaturale Tartuffe te r W van IKtalmthout liest al bijna 10 jaar auto’s van IKtalmthout Iheasing I i tb. f J NEGEN MUZEN STILLE HOOP ONDER BEWONDERAAARS OP „SILMARILLION” UNIEBOEK-TOP-TIEN I 9 ZATERDAG 8 SEPTEMBER 197 3 HAAGSE COMEDIE BLEEKJES IN MOLIÈRE INTERESSANT CONCERT IN AMSTERDAM Charles de Wolff orgelconcert Schrijftafel TONEELSTUK Bomen Stelletje orken Bilbo Balings HAARLEM „Waarom hebt U Gollem laten doodgaan?” „Ik ben dol op U. Uw boeken zijn voor mij een vlucht uit dit af schuwelijke leven.” „Mogen wij onze zoon Frodo noemen?” Dit zijn een paar brieffragmen ten uit de stapels post, die elke dag bij professor J. R. R. Tol kien in de Engelse universiteits stad Oxford werd bezorgd. personenauto’s, bestelbusjes, vrachtwagens, tractoren, wegenbouwmachines en andere bedrijfsmiddelen Hoofddorp x n ■KTrK. lp te; j JAC. HEIJER Het CEES STRAUS. A. WILLINCK f 24,90 PROF. J. R. R. TOLKIEN f 4,90 deel 9,90 9,90 9,90 19,50 warn raakt. Schuchart, die graag het nagelaten werk „The Silmarillion” zal vertalen, heeft weinig contact gehad met Tol kien. Wel tijdens het anderhalve jaar dat hij werkte aan de vertaling van „The Lord of the Rings”. Zijn laatste ontmoeting met de professor uit Ox ford was in 1959. Het is bekend dat Tolkien niets moest hebben van de cultus die om zijn figuur was ontstaan. Hij pro beerde alle hinderlijke vormen van verering te ontvluchten en nadat hij veel geld had verdiend met zijn trilo gie zijn succes wordt in financieel opzicht vergeleken met dat van lan Fleming, hoe triviaal de vergelijking overigens mag zijn leefde hij nog al teruggetrokken. Ook Max Schuchart kreeg destijds veel reacties. Brieven, telefoontjes en zelfs een wandkleed met een tafereel uit „In de ban van de ring’’. A. WILLINCK PROF. JOHN Ronald Reuel Tol kien werd op 3 januari 1892 in de Zuidafrikaanse stad Bloemfontein ge- AL GRAVEND in het verleden van de taal stuitte de Engelse geleerde vertaald (zó raak getroffen, dat ver taler Max Schuchart er de Nijhoff- prijs voor kreeg) als „In de ban van de ring.” VERTALER MAX SCHUCHART vertelde gisteren dat een toneelstuk van Tolkien bij de uitgever in Lon den ligt. Het zal binnenkort verschij nen. Prof. Tolkien schreef het stuk in verzen. Concertgebouw in Amsterdam liet ho ren, was in veel opzichten zo doortrok ken van pop-motieven, dat de jazz (of rockjazz, dat bij Chicago vaak gebruikt werd) van eertijds er nauwelijks meer, aan te pas kwam. Het geluid van de groep is hard en zwaar geworden, vraagt fysiek het nodige uithoudingsvermogen en er wordt gewerkt met koortjes als backinggroepen. Kortom, de jazz lijkt verdwenen bij Chicago. Natuurlijk is dat niet helemaal waar. EEN POGING om het verhaal na te vertellen staat gelijk aan de po ging een blinde een olifant te o in schrijven. Het slechtste antwoord op de vraag is misschien wel: „Een soort sprookjesboek.” Want Legolas de elf en Gimli de dwerg uit „In de ban van de ring” zijn niet de wezens waaraan wij denken wanneer elven en dwergen uit sprookjesboeken ter sprake komen. En wat is een hobbit? Om te beginnen zijn er zoveel: Va- Concertge- van Ber- essentie, die overwoekerd werd door het klankgeweld. Agitatie en onstuimige, emotionele los barstingen waren grotendeels kenmer kend voor de vertolking van Regers Fantasie en Fuga. Een dergelijke inter pretatie benadeelde ook Bachs preludi um en Fuga, in hoofdzaak wel door de chaotische klankenmassa, die onder in vloed van de schallende akoestiek ont stond door de voor deze kerkruimte veel te grote speelsnelheden. Niettemin is op nieuw vast komen te staan, dat Charles de Wolff een geweldige orgelvirtuoos is, een organist voor wie geen technische moeilijkheden bestaan. Ook kan hij zich laten gelden als een fijnzinnig kunste naar, zoals bleek bij zijn vertolking van de Fuga in as kleine terts van Johannes Brahms en van het orgelkoraal: „Vor deinem Thron tret’ ich hiermit” van Johann Sebastian Bach, twee composi ties, die zich op deze avond als oasen van rust manifesteerden. P. ZWAANSWIJK AMSTERDAM. In het grensgebied van pop- en jazzmuziek hebben zich jarenlang twee groepen bevonden, die zich door beide muziekstijlen lieten beïnvloeden. Het lijkt er op dat deze tendens nu wordt doorbroken. Blood, Sweat and Tears, al eerder dit jaar in Nederland, lijkt definitief voor de pop te hebben gekozen. En daar zal het waar schijnlijk ook op uitdraaien met de West Coast groep Chicago. Want wat Chicago gisteravond in het Dc brieven kwamen uit alle wind streken: Engeland, Amerika, Scandi navië, Frankrijk, Duitsland, Neder land, Italië, Spanje, Portugal, Polen, Roemenië, Finland en Japan. Ze had den één overeenkomst: alle schrijvers „in de ban van de ring” ge- In een brief aan het bestuur van de NOS geeft de BBK van haar ontstem ming blijk: „Er is inderdaad geen doel treffender methode de kunst in de knoei te helpen dan door dergelijke vertonin gen”. De rubriek lijkt de BBK geen ander doel te hebben dan o.a. de activi teiten van de BBK in te passen in het traditionele patroon, als mythe en als romantische anecdote. „Kijk, daarvoor is nu werkelijk geen één kunstenaar des tijds in de Nachtwachtzaal gaan zitten", aldus de brief. Het protest van de BBK richt zich o.m. tegen de wijze van pre sentatie van de rubriek, het behandelen van fundamentele ontwikkelingen als randverschijnsel en de merkwaardige keuze van genodigde sprekers. De BBK is bereid mee te werken aan „iedere behoorlijke en inhoudelijk ver antwoorde berichtgeving”. Ze verzoekt het bestuur van de NOS „het pretentie loze geneuzel waarmee het magazine „Uit de kunst” thans het geïnteresseerde publiek belaagt te doen ophouden”. voortdurend op Keltische, Noorse en Teutoonse sagen en gedichten, waarin over mytische wezens wordt verteld: dwergen, elven, draken, tovenaars en kwelgeesten. Ze vormen de entourage voor Tolkiens schepping Bilbo Bag gins (Balings), de hoofdfiguur van het kinderboekje „The hobbit” (ook in het Nederlands vertaald en uitgegeven door „Prisma” in Utrecht) „De Hob bit” werd in 1936 uitgegeven. Maar het materiaal dat Tolkien had verza meld was nog lang niet uitgeput. Het zou overigens nog heel lang in onge polijste vorm blijven liggen; pas in 1954 en 1955 verschenen de drie delen van „The Lord of the Rings”, uitgege ven door George Allen Unwin, spoedig daarop ook in het Nederlands Joy Hill, de vrouw die als char mante buffer fungeerde tussen de naturalistische geleerde en zijn soms wel eens geëxalteerde aanhangers vertelde onlangs hoe een meisje uit Amerika in een brief Tolkien „met tranen in haar ogen’’ vroeg haar als studente bij hem toe te laten. van de „enten” en de bomenhoeder Tom Bombadil. Van zijn moeder, die onderwijzeres was, kreeg Tolkien al vroeg zijn be langstelling voor taalwetenschappen en romantiek mee. Maar ook zij stierf spoedig en de twaalfjarige wees John moest noodgedwongen zelf leren zich door het leven te slaan. Een bestaan gericht op de wetenschap, eerst aan de universiteit van Leeds, later in Oxford doceerde hij Engelse litteratuur en vergelijkende taalwe tenschap. Tolkien werd een autoriteit op het gebied van het Angelsaksisch en het Middenengels. veis, Stoerders en Bruivels, maar ver der... Er is maar één Frodo en zijn karakter is niet in een paar woorden te vangen. Tolkiens hoofdpersoon Was een heel andere hobbit toen hij niets vermoedend uit de Gouw vertrok, vergeleken met de Frodo die in Mor dor als de „Heer van de ring” in het land tussen de schaduwbergen waar Sauron heerste, het Kwaad ging be strijden. Kortom, Tolkien verdeelt de mens heid in tweeën. Zij, die onmiddellijk begrijpen wat er bedoeld wordt met de opmerking „Wat een stelletje or ken” en zij die daarbij hun wenk brauwen optrekken. Concertgebouworkest. bouworkest onder leiding nard Haitink zal de komende vijf weken in het buitenland spelen. Op 8 en 9 september worden concerten ge geven in de Royal Albert Hall in Londen ter gelegenheid van de BBC promenade-concerten. Op 18 september concerteert het or kest in de Sint Baafskathedraal in Gent en op 21 en 22 september, op uitnodi ging van de Berliner Festwochen, in de Filharmonie in Berlijn. Dat betekent dat u gebruik kunt maken van een ervaring die er niet om liegt. Bovendien biedt van Kalmthout Leasing verschillende vormen van leasing: operational-en finance-leasing U hebt dus maar te kiezen tussen leasen mèt of zónder onderhoudskontrakt. Er zijn bedrijven die bij ons tientallen auto’s leasen. En tenslotte: u kunt bij ons leasen. boren. Zijn vader stierf toen Tolkien nog maar nauwelijks vier jaar was. Het gezin keerde naar Engeland terug, temeer omdat de jonge John niet goed tegen het Zuidafrikaanse klimaat kon. In de omgeving van Birmingham, o p het platteland van Worcestershire, dat toen nog niet uit een grauwe massa huizen bestond, groeide Tolkiens grote belangstelling voor de natuur, in het bijzonder voor bomen die ook in zijn boek duide lijk naar voren komt in de figuren Steek uw licht eens op bij: Marktplein 19, Postbus 24, Hoofddorp Telefoon 02503-3441 (toestel 13 of 14).Telex 41476 haalde zich de onverzoenlijke haat van alle orthodoxe katholieken van zijn tijd op de hals. Hun pressure-groepen zorg den ervoor dat het stuk verboden werd, zelfs toen hij het had bijgewerkt. De aartsbisschop deed iedereen die er naar zou kijken in de ban. Pas na vijf jaar mocht het weer gespeeld worden. We zijn driehonderd jaar verder en „Tartuffe” is een typisch klassiek stuk geworden, iets onwerkelijks dat .zich binnen drie decorwanden afspeelt ten overstaan van toeschouwers uit een heel andere werkelijkheid. Het biedt ons verstrooiing en de mogelijkheid voor de spelers om al dan niet te schitteren in het aloude vak. Diels toont het onwerkelijke in decor en kostuums (van Huub van Gestel), die met hun bonte kleuren een knipoog naar het verleden geven. Bovendien heeft Diels het oude Frans vertaald in een Nederlands, dat lekker hedendaags bekt. Zo hedendaags, dat je er zelfs af en toe van schrikt. De knipoog voert hij jammer genoeg niet door in de mise-en- scène, noch in het acteren. De spelers lopen tijdens hun lange toespraken in zinloze loopjes over het podium en springen nogal slordig om met hun ge baren. Ze geloven niet echt in wat ze staan te doen; ze vullen hun teksten zomaar een beetje op. Zelfs oude rotten, als Myra Ward en Paul Steenbergen, slagen er niet in om boven een middel matig cliché uit te raken. (Misschien lag het aan het feit dat het de tweede voorstelling was; die is altijd minder dan de eerste en de volgende). Wellicht ben ik erg betweterig bezig en heb ik nog de „Tartuffe” van de Comédie Franpai.se, een paar maanden terug in Amsterdam, in mijn hoofd. Dat was een aartsconservatieve voorstelling van een aartsconservatief gezelschap, maar op alle fronten zo overrompelend van inzet en techniek, dat de Hagenaars nergens zijn. Alleen Anne-Wil Blankers blijft er bij overeind. AMSTERDAM. De Beroepsvereni ging van Beeldende Kunstenaars stoort zich aan de NOS-rubriek „Uit de kunst”. Zij is van mening dat de volgens haar gebrekkige programma’s die de NOS thans onder het motto „Kunst in de knoei” aan de ontwikkelingen in o.a. de beeldende kunst wijdt, schade toebren gen aan de zaak van de kunst en kunstenaars. DEN HAAG. Ko van Dijk speelt bij de Haagse Comedie een Tartuffe waar je vreselijk om moet lachen. Hij maakt er een karikaturale proleet van, die Van Dijks bekende radiostrip-type- ringen (Albert in „Koek en ei” en Me neer Biels in „Biels Co”) evenaart. Hij leeft in stem, gebaar en oogopslag er heel zijn komediantennatuur in uit. Spjjtig voor Molière. Spijtig voor de rest van de spelers, die op één uit zondering na bjj Van Dijks strapat- sen verbleken. ADVERTENTIE De tien meest gekochte boeken in augus tus 1973 1. Leonard de Vries „De dolle entree van automobiel en velocipee” 9,90 (De Haan) 2. James A. Michener „De bloemenkinderen van Torremolinos” (Van Holkema Warendorf) 3. Els van Limburgh en Katinka de Monchy 4,90 „Fondue en barbecue” (Van Dishoeck) 4. Heleen A. M. Halverhout „Van spit en grill” 5. Drs. Ph. M. Bosscher e.a. „Het hart van Nederland, steden en dorpen rond de Zuiderzee” 45, (De Boer) 6. Michael Bond „Paddington 1, onze kleine beer” „Paddington 2, meer avonturen van de kleine beer” 6,90 per (Van Holkema Warendorf) 7. Jaap ter Haar „Het wereldje van Beer Ligthart” f (Van Holkema Warendorf) 8. Dr. J. Buitkamp „De geschiedenis van Israel” (Fibula-Van Dishoeck) 9. Prof. Dr. Max Euwe „AVRO-Schaaktoernooi 1973” 10. C. H. Höweler „X-Y-Z der muziek” (De Haan) Verkrijgbaar in elke boekhandel. DAT KAN ziekelijke vormen van leesverslaving aannemen, want Tol kiens boek „In de ban van de ring” telt zo’n vijftienhonderd bladzijden. Maar sinds deze week is de stroom brieven gericht aan prof. Tolkien plotseling opgedroogd. Zondag over leed de 81-jarige schepper van „Mid- den-aarde” aan een longontsteking. Eergisteren werd hij in Oxford be graven, een grote leegte achterlatend voor zijn bewonderaars, maar ook een stille hoop, want nog niet vol tooid, ongerangschikt liet Tolkien een manuscript achter, genaamd „The Silmarillion” dat een vervolg zou zijn op „In de ban van de ring.” Aan zijn zoon Christopher is gevraagd de pa piermassa te ordenen. Er zitten te veel jongens in deze groep die hun muzikale scholing in jazzkrin gen opdeden. Dat laat zich niet in een korte tijd verdringen. Maar Chicago is altijd tevens een groep musici geweest die het aandurfde te experimenteren. Sporen van blues, soul en country dui ken van tijd tot tijd in hun werk op. Dat nu dus de richting van de pop is ingeslagen, zou van incidentele aard kunnen zijn. Laten we het er maar voorlopig op houden dat Chicago een hele goede groep is die zich thuis weet te voelen in eigenlijk ieder genre „pro gressieve” muziek. Qua bezetting lijkt Chicago voorlopig weinig op een doorsnee popgroep. Er is een leadgitarist-zanger (Terry Kath) en een pianist-organist (Robert Lamm) die samenspel leveren met een drie man sterke blazerssectie. Dit kwintet wordt begeleid door een zeer knap spelende nitme-sectie. waarvan alleen bassist Pe ter Cetera zingt. Lamm, Pankow, Cetera en Kath zijn tevens de tekstschrijvers binnen de groep. Vooral het duo Kath en trompettist Lee Loughane leverde gister avond fraaie staaltjes van combinatie spel op. waarbij Loughane, die tevens op bugel was te horen, een soort van tweede stem speelde. Er werd tijdens het concert, dat zon der pauze anderhalf uur duurde en daarmee de vrij volle zaal veel waar voor het (dure) geld bood, een scala van oud en nieuw werk gebracht. Successen van de vorige albums klonken afgewis seld met nummers van het meeste re cente, Chicago VI, waarvan ik onder meer noem Hollywood, Just you’n’me en Something in this city changes people. Stuk voor stuk nummers waarin de harde sound het won van de vocale prestaties. Als besluit van dit door Mojo georga niseerde optreden koos Chicago voor een minutenlange uitvoering van de hit I’m a man. Drummer Danny Seraphine kreeg daarin met de verrassend goed spelende congaspeler veel solistische mo gelijkheden. Willy Haas. De Duitse literatuurkenner, criticus en scenarioschrijver Willy Haas is dinsdag op 82-jarige leeftijd in Hamburg overleden. Haas was een „klassieke feuilletonschrijver” en heeft onder meer het draaiboek voor de film „Freundlose Gasse” met Greta Garbo geschreven. Die ene uitzondering is Anne-Wil Blankers in de rol van Elmire, de trou we gade die door de huichelachtige, oude viezerik Tartuffe belaagd wordt. Op het eerste gezicht geeft deze rol weinig houvast voor een herkenbare ka raktertekening. De rol dient vooral om enige pikante situaties te scheppen, waarin Tartuffe’s doortraptheid tot ui ting kan komen. Mevrouw Blankers maakt van Elmire een raspaardje van een vrouw: mooi, vrouwelijk, flink en zeer integer. Trouwens, elke rol die ze in haar handen krijgt wordt eerlijk en menselijk. Een groot actrice. Het is Molière-jaar (de schrijver is 300 jaar geleden gestorven) en de Haagse Comedie brengt na „De misantroop” in het vorig seizoen nu „Tartuffe”. Dit stuk sloeg in 1664 in als een bom. Molière HAARLEM. Het bestuur van de orgelkring „Haarlem en omgeving” gaat onversaagd door met het organiseren van orgelconcerten in deze streek. Voor vrijdagavond had het bestuur een con cert in de Grote of Sint-Bavo-kerk vast gesteld en de organist Charles de Wolff bereid gevonden hieraan zijn medewer king te geven. Een veeleisend programma was door De Wolff samngesteld. Het bevatte werken, zoals de Fantasie over „Weinen - Klagen - Sorgen - Zagen” van Franz Liszt, de Fantasie en Fuga over de naamletters van Bach van Max Reger en het Preludium en Fuga in e kleine terts, die bij uitvoering een aanzienlijke speelvirtuositeit van de organist vragen en, wanneer het bespeelde instrument voor hem onbekend of minder ver trouwd Is om een vermogen tot snel en adequaat over de te kiezen registratie te beslissen, om nog maar niet te spreken over de prettige of bijzonder onprettige verrassingen, die de akoestische werkin gen kunnen opleveren. Al deze uitvoeringsfactoren waren op I het concert van De Wolff letterlijk en figuurlijk in het spel, niet zozeer voor de onderhoudende, probleemloze varia tie werkstukjes over het Valerius-lied „Waer dat men sich al keert of wendt” van Willem Mudde, die blijkbaar extra als openingsnummer in het programma waren bijgevoegd, maar wel voor de overige uitgevoerde werken. Zo bleek het moeilijk om voor het derde Orgelkoraal van César Franck steeds; de gewenste timbres te vinden, al thans MiankMeuren, die zo weinig moge lijk afweken van hetgeen de componist bedoeld had. Evenzo was het gesteld met de dynamische verhoudingen. Er was meer sprake van een bewerking van deze compositie dan van een authentieke uitvoering, een verschijnsel, dat door gaans bij orgelconcerten opgemerkt wordt. Allerlei omstandigheden dragen hiertoe bij en zeker niet altijd „opvat tingen”. Bij De Wolffs vertolking van de Fan tasie van Liszt kwam hyperromantiek aan bod met pathetische, psychische programmamuziek, een exhibitionistisch uitleven van menselijke gemoedsaandoe ningen, overwogen uitlopend op een ko raal. waarvan de tekstgedachte twijfels oproept aan de noodzaak van al deze bezorgdheid. Door het overtrokken dy namische niveau kwam de klankschoon heid in het gedrang en ook de muzikale DE LONDENSE uitgever voelde zich eerst wel wat opgescheept met het driedelige manuscript van de Ox- fordse professor. Het boek droeg alle kenmerken van een flop en als ooit bewezen is dat de weg naar het succes een grillige route volgt dan is het wel in het geval van Tolkien en zijn „In de ban van de ring.” Geschat wordt, dat zo’n vijftig miljoen mensen in vele landen en talen het boek hebben gelezen. In Groot-Brittannië bijvoorbeeld worden per jaar zo’n honderdduizend exemplaren van het reisverhaal ver kocht, en de verkoop groeit nog steeds. De cultus rond Tolkien bereikt in de zestiger jaren merkwaardige hoogten: de schrijftafel waaraan Gandalf de tovenaar, Sauron de Bo ze en zijn onzichtbare geesten ont stonden werd bij Sotheby’s voor 340 pond verkocht om als prijs te funge ren voor een opstelwedstrijd onder Amerikaanse draaitafelschreeuwers. „Waar gaat het eigenlijk over?”, vragen degenen die nog niet in de ban van Tolkiens schepping zijn ge raakt soms nieuwsgierig. Een behoor lijk antwoord is daarop niet mogelijk. Want wat is een olifant? Een olifant is groot, maakt trompetterende gelui den, is soms goeiig en in enkele geval len angstaanjagend. Elke olifant is uniek en om daar achter te komen moet je met ’m omgaan. Hetzelfde geldt voor Tolkiens boek. Je moet het lezen om er achter te komen waar het om gaat. F HW- J

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9